Κοινωνική αποτοξίνωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:18

καλά οκ, απλά λέω οτι δεν κανει να κοροϊδεύουμε αυτά που πρώτα κάναμε και χαρήκαμε και χορτάσαμε κλπ κλπ.

κάνει δηλαδή σιγά, αλλά δεν είναι κάτι φιλοσοφημένο κλπ, το κάνουν όλοι νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 23:24

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:18
καλά οκ, απλά λέω οτι δεν κανει να κοροϊδεύουμε αυτά που πρώτα κάναμε και χαρήκαμε και χορτάσαμε κλπ κλπ.

κάνει δηλαδή σιγά, αλλά δεν είναι κάτι φιλοσοφημένο κλπ, το κάνουν όλοι νομίζω.
Εδώ έχεις μεγάλο λάθος, δεν έχω αλλάξει ποτέ την στάση μου απέναντι στην ζωή και στους άλλους. Δηλαδή δεν το έχω κάνει και δεν το έχω χορτάσει.
Όταν έρχεται ή βγαίνουμε ή πάω από το σπίτι του ξέρει ποιον θα συναντήσει. Ίσως αυτό το εκτιμάει περισσότερο.
Λίγοι σου λένε την αλήθεια.
the end

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 23 Οκτ 2018, 23:24

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:28
πάντως παιδιά να υπολογίζουμε οτι το λογικο είναι να μας φαίνεται χαλια η εποχή που έρχεται να αλλάξει την δική μας. Θα ήταν παράδοξο να μην την βρίσκαμε χειρότερη, αλλιώς δεν θα το λέγαμε αλλαγή, πάντα έτσι συμβαίνει, έτσι δεν είναι;
Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με την αλλαγή εποχής, αλλά με τη μεγάλη εικόνα. Για παράδειγμα, έχουμε ένα δυνατό εργαλείο που είναι το ιντερνετ. Από μονο του άλλαξε την εποχή και είναι παγκόσμιο γεγονός μεγαλύτερο κι από την ανακάλυψη του Νέου Κόσμου ή πιθανώς και την προσελήνωση με την έννοια ότι θεωρητικά επιτρέπει το μοίρασμα της εξουσίας ανάμεσα στην άρχουσα τάξη και το λαό. Είναι φοβερό το πόσο μπορεί να κινητοποιήσει τις μάζες που οι ιθύνοντες θα έπρεπε να τρέμουν και να είναι έτοιμοι να κάνουν συμβιβασμούς. Αντί αυτού χρησιμοποιείται για να δείχνει η άλλη στον κώλο της στο instagram και να γίνει ντίβα.

Ο λαός δεν καταλαβαίνει την αλλαγή των δεδομένων και τις δυνατότητες που έχει τώρα. Η τεχνολογία εξελίσσεται με ιλιγγιώδεις ρυθμούς και είναι στα χέρια μερικών και αύριο ο κόσμος ολόκληρου του πλανήτη θα βρεθεί σε απίθανες καταστάσεις Τι θέλουν οι ιθύνοντες; Για μένα θέλουν ανθρωπάκια εκτροφείου. Κι εκει πιστεύω ότι θα καταλήξει η ιστορία.

Για τι είδους αποτοξίνωση μιλάω; Για την πάταξη της κοινωνικής μαλακίας που μας δέρνει και δεν μας αφήνει να δούμε την μεγάλη εικόνα ώστε να λάβουμε τα μέτρα μας και να μην βρεθούμε απροετοίμαστοι. Τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο, για όποιον καταλαβαίνει, πρέπει να σημάνει συναγερμός.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:27

mec έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:24
Για τι είδους αποτοξίνωση μιλάω; Για την πάταξη της κοινωνικής μαλακίας που μας δέρνει και δεν μας αφήνει να δούμε την μεγάλη εικόνα ώστε να λάβουμε τα μέτρα μας και να μην βρεθούμε απροετοίμαστοι. Τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο, για όποιον καταλαβαίνει, πρέπει να σημάνει συναγερμός.
επιμένω μεκ, η μεγάλη εικόνα ειναι χόμπι των μεγάλων ανθρώπων. Πιο πριν και οι μικρές εικόνες έχουν πολύ πλάκα, είναι παράλογο να θέλουμε όλοι να μην τις χαρούν για να μας ακούσουμε που μιλάμε σοβαρά. Πιο μετά θα έρθει η σειρά τους για την μεγάλη εικόνα, όταν μεγαλώσουν και δεν τους ακούει κανείς.


άλλαξε χόμπι, ειναι η καλύτερη επιλογή νομίζω, ασε την μεγάλη εικόνα, χάνεις χίλιες λεπτομέρειες έτσι.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 23:34

mec έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:24
enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 22:28
πάντως παιδιά να υπολογίζουμε οτι το λογικο είναι να μας φαίνεται χαλια η εποχή που έρχεται να αλλάξει την δική μας. Θα ήταν παράδοξο να μην την βρίσκαμε χειρότερη, αλλιώς δεν θα το λέγαμε αλλαγή, πάντα έτσι συμβαίνει, έτσι δεν είναι;
Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με την αλλαγή εποχής, αλλά με τη μεγάλη εικόνα. Για παράδειγμα, έχουμε ένα δυνατό εργαλείο που είναι το ιντερνετ. Από μονο του άλλαξε την εποχή και είναι παγκόσμιο γεγονός μεγαλύτερο κι από την ανακάλυψη του Νέου Κόσμου ή πιθανώς και την προσελήνωση με την έννοια ότι θεωρητικά επιτρέπει το μοίρασμα της εξουσίας ανάμεσα στην άρχουσα τάξη και το λαό. Είναι φοβερό το πόσο μπορεί να κινητοποιήσει τις μάζες που οι ιθύνοντες θα έπρεπε να τρέμουν και να είναι έτοιμοι να κάνουν συμβιβασμούς. Αντί αυτού χρησιμοποιείται για να δείχνει η άλλη στον κώλο της στο instagram και να γίνει ντίβα.

Ο λαός δεν καταλαβαίνει την αλλαγή των δεδομένων και τις δυνατότητες που έχει τώρα. Η τεχνολογία εξελίσσεται με ιλιγγιώδεις ρυθμούς και είναι στα χέρια μερικών και αύριο ο κόσμος ολόκληρου του πλανήτη θα βρεθεί σε απίθανες καταστάσεις Τι θέλουν οι ιθύνοντες; Για μένα θέλουν ανθρωπάκια εκτροφείου. Κι εκει πιστεύω ότι θα καταλήξει η ιστορία.

Για τι είδους αποτοξίνωση μιλάω; Για την πάταξη της κοινωνικής μαλακίας που μας δέρνει και δεν μας αφήνει να δούμε την μεγάλη εικόνα ώστε να λάβουμε τα μέτρα μας και να μην βρεθούμε απροετοίμαστοι. Τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο, για όποιον καταλαβαίνει, πρέπει να σημάνει συναγερμός.
Εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Έχουνε. Η άρχουσα τάξη. Η οποία ελέγχει τον κοινωνικό αυτοματισμό.
Η σύγχρονη έννοια του κοινωνικού αυτοματισμού ορίζει μία από τις πρακτικές βάσει των οποίων τα εκάστοτε εξουσιαστικά συστήματα κυριαρχούν έναντι της μάζας. Πιο συγκεκριμένα,αφορά στη μέθοδο αποπροσανατολισμού από τη ρίζα του προβλήματος με μετατόπιση του “κατηγορώ” σε κοινωνικές ομάδες που λειτουργούν ως εξιλαστήρια θύματα.
Πρόκειται ουσιαστικά για μια στρατηγική αλληλοεξόντωσης που δρα προς όφελος της άρχουσας τάξης, καθώς η ίδια ισχυροποιείται χωρίς να “λερώσει τα χέρια της”. Το φαινόμενο αυτό βρίσκει τον προκάτοχό του στη μέθοδο του “διαίρειν και βασίλευε”.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 23 Οκτ 2018, 23:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:34

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:24
Εδώ έχεις μεγάλο λάθος, δεν έχω αλλάξει ποτέ την στάση μου απέναντι στην ζωή και στους άλλους. Δηλαδή δεν το έχω κάνει και δεν το έχω χορτάσει.
Όταν έρχεται ή βγαίνουμε ή πάω από το σπίτι του ξέρει ποιον θα συναντήσει. Ίσως αυτό το εκτιμάει περισσότερο.
Λίγοι σου λένε την αλήθεια.
δεν θα έχεις καλή πρόσβαση στην μνήμη σου πανα νομίζω. Δεν έχεις χαρεί υπέρμετρα με αντικείμενο ποτέ, ενα ποδήλατο, ένα παιχνίδι, τίποτα; Ό,τι σου είχε προκαλέσει ποτέ χαρά, ήταν χρηστικά απολύτως δικαιολογημένο;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 23:39

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:34
Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:24
Εδώ έχεις μεγάλο λάθος, δεν έχω αλλάξει ποτέ την στάση μου απέναντι στην ζωή και στους άλλους. Δηλαδή δεν το έχω κάνει και δεν το έχω χορτάσει.
Όταν έρχεται ή βγαίνουμε ή πάω από το σπίτι του ξέρει ποιον θα συναντήσει. Ίσως αυτό το εκτιμάει περισσότερο.
Λίγοι σου λένε την αλήθεια.
δεν θα έχεις καλή πρόσβαση στην μνήμη σου πανα νομίζω. Δεν έχεις χαρεί υπέρμετρα με αντικείμενο ποτέ, ενα ποδήλατο, ένα παιχνίδι, τίποτα; Ό,τι σου είχε προκαλέσει ποτέ χαρά, ήταν χρηστικά απολύτως δικαιολογημένο;
Ναι και; Χαίρομαι με την μοτοσυκλέτα μου. Ο κουμπάρος μου έχει BMW και εγώ Honda. Όταν την πήρα γέλαγε, αλλά εγώ χέστηκα εφόσον ήταν αυτό που μου άρεσε. :102:

Χαίρομαι αυτό που μου δίνει και όχι η αποδοχή από τους άλλους.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:43

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:39
Ναι και; Χαίρομαι με την μοτοσυκλέτα μου. Ο κουμπάρος μου έχει BMW και εγώ Honda. Όταν την πήρα γέλαγε, αλλά εγώ χέστηκα εφόσον ήταν αυτό που μου άρεσε. :102:

Χαίρομαι αυτό που μου δίνει και όχι η αποδοχή από τους άλλους.
οκ, και έρχεσαι με την ολοκαίνουργια χόντα σου να πιούμε καφέ, που για εμένα ειναι καλύτερη απο την bmw βεβαια οπότε δεν μετράω, εισαι και λίγο χαρούμενος που μόλις την αγόρασες, και μου λές πόσο ωραία είναι.

αν αρχίσω να σου λέω σιγά, 2 ρόδες έχει σαν όλες τις άλλες, και γιατί άλλαξες δηλαδη το παπί, θύμα κλπ, πόσο χρόνο θα κερδίσεις απο την ζωή σου αν πας πιο γρήγορα;, θα σε έχω βοηθήσει ή θα σου έχω σπάσει τα νευρα χωρίς λόγο;

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 23 Οκτ 2018, 23:50

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:43
Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:39
Ναι και; Χαίρομαι με την μοτοσυκλέτα μου. Ο κουμπάρος μου έχει BMW και εγώ Honda. Όταν την πήρα γέλαγε, αλλά εγώ χέστηκα εφόσον ήταν αυτό που μου άρεσε. :102:

Χαίρομαι αυτό που μου δίνει και όχι η αποδοχή από τους άλλους.
οκ, και έρχεσαι με την ολοκαίνουργια χόντα σου να πιούμε καφέ, που για εμένα ειναι καλύτερη απο την bmw βεβαια οπότε δεν μετράω, εισαι και λίγο χαρούμενος που μόλις την αγόρασες, και μου λές πόσο ωραία είναι.

αν αρχίσω να σου λέω σιγά, 2 ρόδες έχει σαν όλες τις άλλες, και γιατί άλλαξες δηλαδη το παπί, θύμα κλπ, πόσο χρόνο θα κερδίσεις απο την ζωή σου αν πας πιο γρήγορα;, θα σε έχω βοηθήσει ή θα σου έχω σπάσει τα νευρα χωρίς λόγο;
Μπα.. δεν με νοιάζει η γνώμη των άλλων, το πολύ πολύ να σε τρολλάριζα πρόσωπο με πρόσωπο. Και εδώ έρχομαι να σου θυμίσω τον τρόπο σκέψης που σου έλεγα πριν.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 23 Οκτ 2018, 23:55

Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:50
Μπα.. δεν με νοιάζει η γνώμη των άλλων, το πολύ πολύ να σε τρολλάριζα πρόσωπο με πρόσωπο. Και εδώ έρχομαι να σου θυμίσω τον τρόπο σκέψης που σου έλεγα πριν.
οκ, ίσως έτσι ειναι τα πολυ συγκροτημένα και ανεξάρτητα άτομα, αλλά ταυτόχρονα δεν το πουλάς καλά, γιατί είναι σαν να λές οτι όταν ηρεμήσεις με τα άγχη του εαυτού σου, σε πιάνει άγχος για τους άλλους και θες να τους διορθώσεις.

Τι διαφορά έχει, πάλι μέσα στο άγχος θα είμαστε, γιατί απλά δεν του χαμογελάμε να χαρεί, τι διακυβεύεται;

και γιατί να με τρολάρεις με την μηχανή, δίκιο θα είχα, 2 ρόδες έχει σαν όλες τις άλλες, δεν υπήρχε λόγος να την παρεις αλήθεια αλλιως θα στο έλεγα. :003:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Οκτ 2018, 00:03

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:55
Πάνας έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:50
Μπα.. δεν με νοιάζει η γνώμη των άλλων, το πολύ πολύ να σε τρολλάριζα πρόσωπο με πρόσωπο. Και εδώ έρχομαι να σου θυμίσω τον τρόπο σκέψης που σου έλεγα πριν.
οκ, ίσως έτσι ειναι τα πολυ συγκροτημένα και ανεξάρτητα άτομα, αλλά ταυτόχρονα δεν το πουλάς καλά, γιατί είναι σαν να λές οτι όταν ηρεμήσεις με τα άγχη του εαυτού σου, σε πιάνει άγχος για τους άλλους και θες να τους διορθώσεις.

Τι διαφορά έχει, πάλι μέσα στο άγχος θα είμαστε, γιατί απλά δεν του χαμογελάμε να χαρεί, τι διακυβεύεται;
Κανένα άγχος δεν με πιάνει, αν μου έλεγε απλά ότι πήρε καινούργιο κινητό δεν θα του έλεγα τίποτα. Όπως επίσης αν δω έναν φίλο με καινούργια μηχανή θα του πω καλοτάξιδη, ας είναι ό,τι μάρκα θέλει.
Ο τρόπος που το επιδεικνύουν με βάζει στην πρίζα και μπαίνω στο τρυπάκι να τους βάλω να σκεφτούν, γιατί ο σκοπός μου αυτός είναι και όχι η ζήλια ενός καινούργιου πράγματος που αποκτούν.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:04

τεσπα οκ, καταλαβαίνω τι λές, μου μοιάζει εξουθενωτικό και δεν βλέπω τον αντικειμενικό σκοπό.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Οκτ 2018, 00:05

enaon έγραψε:
23 Οκτ 2018, 23:55
και γιατί να με τρολάρεις με την μηχανή, δίκιο θα είχα, 2 ρόδες έχει σαν όλες τις άλλες, δεν υπήρχε λόγος να την παρεις αλήθεια αλλιως θα στο έλεγα. :003:
Το παπάκι δεν πάει ταξίδι. :bored:
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22591
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Οκτ 2018, 00:07

το παλιο κινητό δεν είχε 4γ. :bored:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Οκτ 2018, 00:08

enaon έγραψε:
24 Οκτ 2018, 00:07
το παλιο κινητό δεν είχε 4γ. :bored:
Ναι αλλά η παλιά μου μηχανή πήγαινε, έπεσα και την διάλυσα... να μην πάρω πάλι;
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών