Κοινωνική αποτοξίνωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
mec

Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 22 Οκτ 2018, 20:55

Νομίζω ότι η κοινωνία βαδίζει προς τον εκχυδαισμό. Συνέβαλαν πολύ και τα social media. Επίσης οι πολυεθνικές έγιναν ισχυρότερες από τα κράτη κι έχει χαθεί ο έλεγχος. Δηλαδή περνάνε ό,τι νόμους θέλουν, κυρίως πολιτικαλκορεκτίλα για να ευνουχίσουν τις μάζες και να επιτύχουν ένα ομοιόμορφο παθητικό πελατολόγιο.

Σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση από το 14 κι έχω περιορίσει και τα μήντια και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω περισσότερα μέτρα. Ελπίζω να μην καταλήξω ερημίτης.Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.

Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22567
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Οκτ 2018, 20:57

αμμόλουτρα :)

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Οκτ 2018, 20:59

Τα παρακολουθώ για να βλέπω τα χάλια και που βαδίζουμε.
the end

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Οκτ 2018, 21:00

Πλέον μπορείς να ζεις κάτω από μια πέτρα έχοντας όλες τις σύγχρονες ανέσεις.
Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 22 Οκτ 2018, 21:02

Σκέφτομαι αυτούς που μεγαλώνουν παιδιά. Ηρωισμός ή αποκοτιά; Βέβαια οι παλιότερες εποχές ήταν δυσκολότερες, αλλά υπήρχε η ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Τώρα ποιο είναι το μέλλον;

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 22 Οκτ 2018, 21:06

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 21:02
Σκέφτομαι αυτούς που μεγαλώνουν παιδιά. Ηρωισμός ή αποκοτιά; Βέβαια οι παλιότερες εποχές ήταν δυσκολότερες, αλλά υπήρχε η ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Τώρα ποιο είναι το μέλλον;
Το πιθανότερο είναι να μην συνειδητοπιούσαν το πόσο δυστυχισμένοι είναι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cloud87 την 22 Οκτ 2018, 21:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22567
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Οκτ 2018, 21:07

μεκ, αν έρθει κανείς για βοήθεια τέτοια θα του πεις; Τεσπα, εγώ μαζί σου πάντως, ή ζώη κάθε πέρυσι ήταν και καλύτερη, γιατί είχα ένα χρόνο ακόμα να μεγαλώσω, όχι πάνω απο 40κάτι πέρυσι βέβαια, τότε δεν υπήρχα και ήταν πολύ χειρότερα, αν υπήρχες εσύ τα ξέρεις, άθλια ηταν.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 22 Οκτ 2018, 21:10

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55


Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;
νομιζω η παιδεια ειναι μια καλη λυση, δεν εννοω την αποστηθιση πληροφοριων που αποσκοπουν στην επαγγελματικη αποκατασταση, υπαρχουν δασκαλες που λενε ζητω ο σταλιν :smt005:

Άβαταρ μέλους
Azura
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 26 Σεπ 2018, 13:56

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Azura » 22 Οκτ 2018, 21:18

Νομίζω ότι η κοινωνία βαδίζει προς τον εκχυδαισμό.
Εγώ πιστεύω είμαστε μέσα μέχρι το λαιμό.
Συνέβαλαν πολύ και τα social media.
Η TV κάνει θαύματα !
Επίσης οι πολυεθνικές έγιναν ισχυρότερες από τα κράτη κι έχει χαθεί ο έλεγχος. Δηλαδή περνάνε ό,τι νόμους θέλουν, κυρίως πολιτικαλκορεκτίλα για να ευνουχίσουν τις μάζες και να επιτύχουν ένα ομοιόμορφο παθητικό πελατολόγιο.
Αυτό είναι ένα μεγάλο δυστύχημα!
Σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση από το 14 κι έχω περιορίσει και τα μήντια και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω περισσότερα μέτρα. Ελπίζω να μην καταλήξω ερημίτης.
Με εκλεκτούς δεν λέγεσαι ερημίτης,αλλά σκεπτόμενο ον.
Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.
Ανατριχιαστικό !Πριν λίγες ημέρες καθόμουν στην βεράντα και ήρθε απέναντή μου ένα dron .Αν σου πω πως σταμάτησε η ανάσα μου δεν θα είναι υπερβολή.Ήταν η πρώτη μου επαφή τόοσο στενού τύπου :-?
Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;

Δεν νομίζω να μπορούμε να κάνουμε και πολλά αν θέλουμε να ζούμε σε κοινωνίες.Εγώ πλέον έχω γίνει "παρατηρητής" ένα πράγμα...Κάποια πράγματα και συμπεριφορές μου φαντάζουν εντελώς εξωγήινες,αν και χρησιμοποίησες την πιο σωστή λέξη -Εκχυδαισμός-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Azura την 22 Οκτ 2018, 21:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Οκτ 2018, 21:21

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55
Νομίζω ότι η κοινωνία βαδίζει προς τον εκχυδαισμό. Συνέβαλαν πολύ και τα social media. Επίσης οι πολυεθνικές έγιναν ισχυρότερες από τα κράτη κι έχει χαθεί ο έλεγχος. Δηλαδή περνάνε ό,τι νόμους θέλουν, κυρίως πολιτικαλκορεκτίλα για να ευνουχίσουν τις μάζες και να επιτύχουν ένα ομοιόμορφο παθητικό πελατολόγιο.

Σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση από το 14 κι έχω περιορίσει και τα μήντια και μάλλον θα χρειαστεί να πάρω περισσότερα μέτρα. Ελπίζω να μην καταλήξω ερημίτης.Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.

Τι μέτρα για κοινωνική αποτοξίνωση μπορεί να πάρει κανείς;
Αν έχεις ουμπαλα,πλάτες, χέρια λειτουργικά κ ενα χωριό κ ένα σπίτι πας εκεί και χαίρεσαι την ζωή σου...
Ενδιάμεσα βρίσκεις το πραγματικό νόημα της ζωής...

Το black mirror όλο κ πιο κοντά στην πραγματικότητα...

Τρομακτικό....

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 22 Οκτ 2018, 21:25

Εγώ πιστεύω ότι οι νέοι προσαρμόζονται στον κόσμο που μεγαλώνουν. Το πρόβλημα είναι σε αυτούς που έχουν συνηθίσει αλλιώς και αλλάζουν τα πράγματα.
the end

mec

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 22 Οκτ 2018, 21:36

Azura έγραψε:
22 Οκτ 2018, 21:18
mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55
Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.
Ανατριχιαστικό !Πριν λίγες ημέρες καθόμουν στην βεράντα και ήρθε απέναντή μου ένα dron .Αν σου πω πως σταμάτησε η ανάσα μου δεν θα είναι υπερβολή.Ήταν η πρώτη μου επαφή τόοσο στενού τύπου :-?
Έχω ακούσει ότι οι κινέζοι ετοιμάζουν ένα σύστημα παρακολουθήσεων με κάμερες και tracking ιντερνετικής συνπεριφοράς και οι πολίτες θα αξιολογούνται με πόντους. Πιστεύω ότι θα ζήσουμε διάφορες παραλλαγές του. Το είχα διαισθανθεί από χρόνια και το έλεγα σε φίλους και με έλεγαν παρανοικό. Ώσπου εσκασε το σκάνδαλο με το Snowden και κατάλαβε και ο πλέον αφελής τι παιχνίδι παίζεται στις πλάτες μας.

Λοιπόν το αύριο είναι τρομαχτικό με την έννοια ότι θα ξέρουν ακριβώς ποιός είσαι και θα έχεις την ανάλογη αντιμετώπιση. Πχ προσλήψεις, δανειοδοτήσεις, προαγωγές στην ιεραρχία κλπ θα γίνονται με βάση το προφίλ σου που έφτιαξαν κι εμπορεύονται άλλοι και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν δεν ξέρουν ποιος είσαι επειδή λείπουν στοιχεία, απλά θα αγνοείσαι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Οκτ 2018, 21:37

Τα πράματα πάνε από το καλό (σχετικό) στο καλλίτερο (αναγκαστικά κι αυτό σχετικό) γενικά. Νομίζω ότι δεν εστιάζετε στις πραγματικές προκλήσεις που έχει να αντιμετωπίσει η ανθρωπότητα, την εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης δηλαδή και τα όπλα μαζικής καταστροφής σε συνδυασμό με αυτήν, όλα τα άλλα γίνονται καλλίτερα ή χειρότερα ανάλογα με το ηθικό μέτρο σύγκρισης του καθενός δηλαδή μπούρδες.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Οκτ 2018, 21:39

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 21:36
Azura έγραψε:
22 Οκτ 2018, 21:18
mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 20:55
Ευτυχώς τα έχω φάει τα ψωμιά μου και δεν θα δω τον όλεθρο που θα υποστούν οι επόμενες γενιές με ολοκληρωτικά συστήματα παρακολούθησης.
Ανατριχιαστικό !Πριν λίγες ημέρες καθόμουν στην βεράντα και ήρθε απέναντή μου ένα dron .Αν σου πω πως σταμάτησε η ανάσα μου δεν θα είναι υπερβολή.Ήταν η πρώτη μου επαφή τόοσο στενού τύπου :-?
Έχω ακούσει ότι οι κινέζοι ετοιμάζουν ένα σύστημα παρακολουθήσεων με κάμερες και tracking ιντερνετικής συνπεριφοράς και οι πολίτες θα αξιολογούνται με πόντους. Πιστεύω ότι θα ζήσουμε διάφορες παραλλαγές του. Το είχα διαισθανθεί από χρόνια και το έλεγα σε φίλους και με έλεγαν παρανοικό. Ώσπου εσκασε το σκάνδαλο με το Snowden και κατάλαβε και ο πλέον αφελής τι παιχνίδι παίζεται στις πλάτες μας.

Λοιπόν το αύριο είναι τρομαχτικό με την έννοια ότι θα ξέρουν ακριβώς ποιός είσαι και θα έχεις την ανάλογη αντιμετώπιση. Πχ προσλήψεις, δανειοδοτήσεις, προαγωγές στην ιεραρχία κλπ θα γίνονται με βάση το προφίλ σου που έφτιαξαν κι εμπορεύονται άλλοι και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα. Αν δεν ξέρουν ποιος είσαι επειδή λείπουν στοιχεία, απλά θα αγνοείσαι.
Δεν το ετοιμάζουν, έχουν αρχίσει ήδη να το εφαρμόζουν. Είναι η καλλίτερη εποχή να μην είσαι Κινέζος της Κίνας δηλαδή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Κοινωνική αποτοξίνωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 22 Οκτ 2018, 21:46

mec έγραψε:
22 Οκτ 2018, 21:02
Σκέφτομαι αυτούς που μεγαλώνουν παιδιά. Ηρωισμός ή αποκοτιά; Βέβαια οι παλιότερες εποχές ήταν δυσκολότερες, αλλά υπήρχε η ελπίδα για ένα καλύτερο μέλλον. Τώρα ποιο είναι το μέλλον;
Μάλλον γέρασες...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών