Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2023, 12:19

Καταρχάς κατά ένα μέρος η κατάθλιψη είναι θέμα του οργανισμού. Σε ότι αφορά το κομμάτι που την προκαλούν οι συνθήκες ζωής, δεν έχει να κάνει με το απόλυτο επίπεδο φτώχιας. Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.

Το πρόβλημα στο οικονομικό κομμάτι είναι οι μεγάλες ανισότητες, οι απότομες πτώσεις, η ανασφάλεια για τις απότομες πτώσεις.
Υπάρχουν φυσικά και κοινωνικά αίτια που εγώ θα τα έβαζα πιο πάνω από τα οικονομικά.

Αν και ξέρετε ότι έχω θέμα με τα σπίτια, δεν μου αρέσει που πήγε εκεί η συγκεκριμένη συζήτηση.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2023, 12:21

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:19
Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.
Βολικό να το σκέφτεσαι αυτό ως βολεμενος δυτικός, αλλά δεν ισχύει. Μιλάμε για το 99% πάντα, όχι για την εξαίρεση.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Νοέμ 2023, 12:23

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:16

Ναι οκ κοινό μυστικό είναι αυτό. Μη μου πεις όμως οτι ο ψιλικατζής έχει τη δύναμη να πάει να σκάσει μια τρακοσάρα έτσι αέρα πατέρα. Ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει μαύρα και αυτούς ζήτημα είναι το 5% να μπορεί απο τα μαύρα να αγοράσει σπίτι. Συνήθως αυτά τα μαύρα που συζητάμε όλοι μας είναι το πολύ πολύ για να κάνουν καμια μινι ανακαίνιση στο πατρικό της γυναίκας στην Ακράτα, όχι για αγορά σπιτιού στην Αθήνα.
εξαρταται την περιοχη που θα αγορασεις - πχ κυψελη βρισκεις και με 30 και με 40 και 50 χιλιαρικα - ρημαδια βεβαια αλλα βρισκεις

απο εκει και περα υπαρχουν συγκεκριμενες κατηγοριες που παραδοσιακα δεν δινουν μια στην εφορια και πανε και τα σκανε ολα κασερι για σπιτι

χαρακτηριστικο παραδειγμα οι πρωτοι αλβανοι που ηρθαν την δεκαετια του 90 και μετα απο 15 χρονια δεν υπηρχε ουτε ενας που να μην ειχε δικο του σπιτι - και δεν νομιζω οτι πληρωναν εφορια ολοι αυτοι
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 12:30

alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:23
Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:16

Ναι οκ κοινό μυστικό είναι αυτό. Μη μου πεις όμως οτι ο ψιλικατζής έχει τη δύναμη να πάει να σκάσει μια τρακοσάρα έτσι αέρα πατέρα. Ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει μαύρα και αυτούς ζήτημα είναι το 5% να μπορεί απο τα μαύρα να αγοράσει σπίτι. Συνήθως αυτά τα μαύρα που συζητάμε όλοι μας είναι το πολύ πολύ για να κάνουν καμια μινι ανακαίνιση στο πατρικό της γυναίκας στην Ακράτα, όχι για αγορά σπιτιού στην Αθήνα.
εξαρταται την περιοχη που θα αγορασεις - πχ κυψελη βρισκεις και με 30 και με 40 και 50 χιλιαρικα - ρημαδια βεβαια αλλα βρισκεις

απο εκει και περα υπαρχουν συγκεκριμενες κατηγοριες που παραδοσιακα δεν δινουν μια στην εφορια και πανε και τα σκανε ολα κασερι για σπιτι

χαρακτηριστικο παραδειγμα οι πρωτοι αλβανοι που ηρθαν την δεκαετια του 90 και μετα απο 15 χρονια δεν υπηρχε ουτε ενας που να μην ειχε δικο του σπιτι - και δεν νομιζω οτι πληρωναν εφορια ολοι αυτοι
Καλά εδω δε παίζει μονο η μαυρη εργασία, αν θυμάσαι όπως τα είχαμε υπολογίσει δε βγαίνουν τα κουκιά ούτε αν όλη η αλβανοοικογένεια δουλεύει 365 μέρες το χρόνο χωρίς να κοιμάται. Γιαυτό λέω, πέρα απο κάποιους που ρουφάνε κρατικό χρήμα μέσω εταιρειών και μεγαλογιατροί, οι άλλοι είναι μαυρο χρήμα κατράμι. Αλλά ξαναλέω, πόσοι πια είναι αυτοί; Και πόση η πελατεία τους.
Δε μας τα έλεγε την άλλη φορά ο τζορτζ για τους 25αρηδες με 4 μαγαζιά και ξενοδοχείο; Ρωτησα, έμαθα και οι τυποι έχουν κορίτσια που τα πηγαίνουν βόλτα, πότε εδώ, πότε εκεί. Αυτές ειναι δουλειές. Εμείς δε πρόκειται να πλουτίσουμε ποτέ .
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 17 Νοέμ 2023, 12:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:48
Ρε σεις, πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι μπορεί να αγοράσει κάποιος φραγκάτος στα NΠ με 250 ή 500 χιλιάρικα;
αναλογα την γειτονια κ πολλα αλλα, μπορει καποιος να αγορασει απο 50 εως 200 τετραγωνικα.
Μια ομως κ οι λεφταδες δεν θα αγορασουν κατι στην Πλ.Βαθης, με Κηφισια/Π.Φαληρο στα 3000 τετρ. κ Π.Ψυχικο/Εκαλη στα 4000 τετρ. υπολογισε οτι θα παρουν κατι γυρω στα 65 εως 85 τετρ., με 250 χηνες κ εως τα διπλασια με 500 χηνες ζεστες δλδ απο 130 εως 170 τετρ (μεζονετα κλπ).

Καποιοι δεν νοιαζονται καν Γατακι. Ενας φιλος που εδωσε αντιπαροχη ενα παλιο που ειχε στο Π.Φαληρο μου ελεγε ιστορια απο οταν πηγε να παρει κλειδια. Ειχε ερθει κ ενας Τουρκος να αγορασει τον απο κατω οροφο (καπου μισο εκατομμυριο πενταρι ολοκαινουργιο).
Τον ειδε ο φιλος μου κ μου λεει οτι τα δαχτυλιδια κ μονο που φοραγε σε ΟΛΑ του τα δαχτυλα ηταν μεγαλυτερης αξιας απ το σπιτι!!!
(κ ο φιλος μου δεν ειναι φτωχομπινες....)
Εκανε κ το λαθος να τον ρωτησει στα αγγλικα αυτος τι πομολα κ παραθυρα ειχε παραγγειλει, οπου γυριζει ο Τουρκος με φανερη δυσαρεσκια κ του λεει "Δεν παραγγειλα τιποτα. Δεν με ενδιαφερει."
Πανε μηνες τωρα. Ο φιλος μου το νοικιασε 1500 ευρω τον μηνα (ναι, υπαρχουν καποιοι που δινουν τοσα για ενοικιο...).
Ο Τουρκος δεν ξαναεμφανιστηκε κ το διαμερισμα του ειναι κλειστο.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2023, 12:34

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:21
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:19
Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.
Βολικό να το σκέφτεσαι αυτό ως βολεμενος δυτικός, αλλά δεν ισχύει. Μιλάμε για το 99% πάντα, όχι για την εξαίρεση.
Δεν είναι "βολικό", απλά είναι αδύνατο να εξελιχθήκαμε να μας νοιάζουν πράγματα που δεν υπήρχαν τότε ούτε κατά διάνοια.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 12:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:19
Καταρχάς κατά ένα μέρος η κατάθλιψη είναι θέμα του οργανισμού. Σε ότι αφορά το κομμάτι που την προκαλούν οι συνθήκες ζωής, δεν έχει να κάνει με το απόλυτο επίπεδο φτώχιας. Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.

Το πρόβλημα στο οικονομικό κομμάτι είναι οι μεγάλες ανισότητες, οι απότομες πτώσεις, η ανασφάλεια για τις απότομες πτώσεις.
Υπάρχουν φυσικά και κοινωνικά αίτια που εγώ θα τα έβαζα πιο πάνω από τα οικονομικά.

Αν και ξέρετε ότι έχω θέμα με τα σπίτια, δεν μου αρέσει που πήγε εκεί η συγκεκριμένη συζήτηση.
Οι "απότομες πτώσεις" από πού; Το αναφέρω επειδή οι απότομες πτώσεις ενίοτε συνεπάγονται και απότομη άνοδο.

Γιατί δεν σου αρέσει; Επειδή παίζουν άλλα μέτρα για την ποιότητα ζωής στην Κίνα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2023, 12:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:19
Καταρχάς κατά ένα μέρος η κατάθλιψη είναι θέμα του οργανισμού. Σε ότι αφορά το κομμάτι που την προκαλούν οι συνθήκες ζωής, δεν έχει να κάνει με το απόλυτο επίπεδο φτώχιας. Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.

Το πρόβλημα στο οικονομικό κομμάτι είναι οι μεγάλες ανισότητες, οι απότομες πτώσεις, η ανασφάλεια για τις απότομες πτώσεις.
Υπάρχουν φυσικά και κοινωνικά αίτια που εγώ θα τα έβαζα πιο πάνω από τα οικονομικά.

Αν και ξέρετε ότι έχω θέμα με τα σπίτια, δεν μου αρέσει που πήγε εκεί η συγκεκριμένη συζήτηση.
Οι "απότομες πτώσεις" από πού; Το αναφέρω επειδή οι απότομες πτώσεις ενίοτε συνεπάγονται και απότομη άνοδο.

Γιατί δεν σου αρέσει; Επειδή παίζουν άλλα μέτρα για την ποιότητα ζωής στην Κίνα;
1) Απ' οπουδήποτε, είτε προηγήθηκε απότομη άνοδος, είτε κληρονομήθηκε κάποιο πλατώ.
2) Ανέφερα γιατί, επειδή δεν είναι το πρωτεύον και ως αποτέλεσμα εκχυδαϊζει τη συζήτηση περί ψυχικής υγείας.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2023, 12:39

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:34

Δεν είναι "βολικό", απλά είναι αδύνατο να εξελιχθήκαμε να μας νοιάζουν πράγματα που δεν υπήρχαν τότε ούτε κατά διάνοια.
Κοίταξε, όλοι έχουμε πετάξει μια μαλακια κατά καιρούς που πηγάζει απ το προνόμιο που μας επεφύλαξε η μοίρα. Απλά προχώρα παρακάτω, δεν τρέχει και τίποτε. (Ελπίζω ότι το έγραψες από ξεροκεφαλια και άγνοια και όχι γιατί πραγματικά πιστεύεις ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι χαρούμενοι)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 12:40

Pollaplasiastis έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:48
Ρε σεις, πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι μπορεί να αγοράσει κάποιος φραγκάτος στα NΠ με 250 ή 500 χιλιάρικα;
αναλογα την γειτονια κ πολλα αλλα, μπορει καποιος να αγορασει απο 50 εως 200 τετραγωνικα.
Μια ομως κ οι λεφταδες δεν θα αγορασουν κατι στην Πλ.Βαθης, με Κηφισια/Π.Φαληρο στα 3000 τετρ. κ Π.Ψυχικο/Εκαλη στα 4000 τετρ. υπολογισε οτι θα παρουν κατι γυρω στα 65 εως 85 τετρ., με 250 χηνες κ εως τα διπλασια με 500 χηνες ζεστες δλδ απο 130 εως 170 τετρ (μεζονετα κλπ).

Καποιοι δεν νοιαζονται καν Γατακι. Ενας φιλος που εδωσε αντιπαροχη ενα παλιο που ειχε στο Π.Φαληρο μου ελεγε ιστορια απο οταν πηγε να παρει κλειδια. Ειχε ερθει κ ενας Τουρκος να αγορασει τον απο κατω οροφο (καπου μισο εκατομμυριο πενταρι ολοκαινουργιο).
Τον ειδε ο φιλος μου κ μου λεει οτι τα δαχτυλιδια κ μονο που φοραγε σε ΟΛΑ του τα δαχτυλα ηταν μεγαλυτερης αξιας απ το σπιτι!!!
(κ ο φιλος μου δεν ειναι φτωχομπινες....)
Εκανε κ το λαθος να τον ρωτησει στα αγγλικα αυτος τι πομολα κ παραθυρα ειχε παραγγειλει, οπου γυριζει ο Τουρκος με φανερη δυσαρεσκια κ του λεει "Δεν παραγγειλα τιποτα. Δεν με ενδιαφερει."
Πανε μηνες τωρα. Ο φιλος μου το νοικιασε 1500 ευρω τον μηνα (ναι, υπαρχουν καποιοι που δινουν τοσα για ενοικιο...).
Ο Τουρκος δεν ξαναεμφανιστηκε κ το διαμερισμα του ειναι κλειστο.
Κηφισιά και Π.Φαληρο συγκεκριμένα παίζουν μεγάλες διακυμάνσεις τιμών. Μπορει να ξεκινήσεις απο τα 3Κ και να φτάσεις στα 8Κ
Το ίδιο και παραπάνω ο Άλιμος. Ξεκινάς απο τα 2 και πας στα 10
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 17 Νοέμ 2023, 12:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 17 Νοέμ 2023, 12:41

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:30
Καλά εδω δε παίζει μονο η μαυρη εργασία, αν θυμάσαι όπως τα είχαμε υπολογίσει δε βγαίνουν τα κουκιά ούτε αν όλη η αλβανοοικογένεια δουλεύει 365 μέρες το χρόνο χωρίς να κοιμάται. Γιαυτό λέω, πέρα απο κάποιους που ρουφάνε κρατικό χρήμα μέσω εταιρειών και μεγαλογιατροί, οι άλλοι είναι μαυρο χρήμα κατράμι. Αλλά ξαναλέω, πόσοι πια είναι αυτοί; Και πόση η πελατεία τους.
Δε μας τα έλεγε την άλλη φορά ο τζορτζ για τους 25αρηδες με 4 μαγαζιά και ξενοδοχείο; Ρωτησα, έμαθα και οι τυποι έχουν κορίτσια που τα πηγαίνουν βόλτα, πότε εδώ, πότε εκεί. Αυτές ειναι δουλειές. Εμείς δε πρόκειται να πλουτίσουμε ποτέ .
Δυστυχως εχεις δικιο.
Κ ακομα χειροτερα, για οσους πιστευουν οτι μια ξενιτια θα τους γλυτωσει απο αυτον τον κανονα... οχι.... το ιδιο ειναι παντου.
Τα πολλα λεφτα ειναι με μεγαλα κολπα κ οχι για εμας τους μικρους.

Κ ακομα κ αν εισαι "ταξιδιαρης αντρας", γιατι ειχα γνωρισει στην ζωη μου 3-4 travelling men, η κατασταση ειναι δυσκολη. Ειναι επικινδυνα, οχι αστεια.
Με λιγα λογια-- Τα λεφτα ειναι για αυτους που θα επρεπε να ειναι μεσα κ ειναι εξω.
Ολοι οι υπολοιποι η ειμαστε μεσα, η ειμαστε εξω. Λεφτα ομως δεν εχουμε γιατι ειμαστε εκει που μας αξιζει.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23329
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 12:43

Pollaplasiastis έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:41
Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:30
Καλά εδω δε παίζει μονο η μαυρη εργασία, αν θυμάσαι όπως τα είχαμε υπολογίσει δε βγαίνουν τα κουκιά ούτε αν όλη η αλβανοοικογένεια δουλεύει 365 μέρες το χρόνο χωρίς να κοιμάται. Γιαυτό λέω, πέρα απο κάποιους που ρουφάνε κρατικό χρήμα μέσω εταιρειών και μεγαλογιατροί, οι άλλοι είναι μαυρο χρήμα κατράμι. Αλλά ξαναλέω, πόσοι πια είναι αυτοί; Και πόση η πελατεία τους.
Δε μας τα έλεγε την άλλη φορά ο τζορτζ για τους 25αρηδες με 4 μαγαζιά και ξενοδοχείο; Ρωτησα, έμαθα και οι τυποι έχουν κορίτσια που τα πηγαίνουν βόλτα, πότε εδώ, πότε εκεί. Αυτές ειναι δουλειές. Εμείς δε πρόκειται να πλουτίσουμε ποτέ .
Δυστυχως εχεις δικιο.
Κ ακομα χειροτερα, για οσους πιστευουν οτι μια ξενιτια θα τους γλυτωσει απο αυτον τον κανονα... οχι.... το ιδιο ειναι παντου.
Τα πολλα λεφτα ειναι με μεγαλα κολπα κ οχι για εμας τους μικρους.

Κ ακομα κ αν εισαι "ταξιδιαρης αντρας", γιατι ειχα γνωρισει στην ζωη μου 3-4 travelling men, η κατασταση ειναι δυσκολη. Ειναι επικινδυνα, οχι αστεια.
Με λιγα λογια-- Τα λεφτα ειναι για αυτους που θα επρεπε να ειναι μεσα κ ειναι εξω.
Ολοι οι υπολοιποι η ειμαστε μεσα, η ειμαστε εξω. Λεφτα ομως δεν εχουμε γιατι ειμαστε εκει που μας αξιζει.
Γιατί είμαστε εκεί που επιλέξαμε. Κάποιοι επέλεξαν τα φράγκα με ρίσκο ελευθερία, ηρεμία, ζωή.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42989
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2023, 12:44

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:39
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:34

Δεν είναι "βολικό", απλά είναι αδύνατο να εξελιχθήκαμε να μας νοιάζουν πράγματα που δεν υπήρχαν τότε ούτε κατά διάνοια.
Κοίταξε, όλοι έχουμε πετάξει μια μαλακια κατά καιρούς που πηγάζει απ το προνόμιο που μας επεφύλαξε η μοίρα. Απλά προχώρα παρακάτω, δεν τρέχει και τίποτε. (Ελπίζω ότι το έγραψες από ξεροκεφαλια και άγνοια και όχι γιατί πραγματικά πιστεύεις ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι χαρούμενοι)
Καταρχάς δεν ισχύει ότι κατάθλιψη = "δεν είμαι χαρούμενος".
Τώρα άμα είναι να μιλάς αγενώς και αλαζονικά, προφανώς δεν θα επιμείνω, πίστευε ό,τι θέλεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2023, 12:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:44

Καταρχάς δεν ισχύει ότι κατάθλιψη = "δεν είμαι χαρούμενος".
Τώρα άμα είναι να μιλάς αγενώς και αλαζονικά, προφανώς δεν θα επιμείνω, πίστευε ό,τι θέλεις.
Πώς είμαι αλαζόνας όταν σου λέω ότι κ γω έχω πετάξει τέτοιες μαλακιες; Σου ζητώ συγγνώμη αν σου φάνηκα αγενης, θεωρώ ότι μετά από τόσα χρόνια που μιλάμε εδώ έχουμε κάποια οικειότητα :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 12:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:39
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:36
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:19
Καταρχάς κατά ένα μέρος η κατάθλιψη είναι θέμα του οργανισμού. Σε ότι αφορά το κομμάτι που την προκαλούν οι συνθήκες ζωής, δεν έχει να κάνει με το απόλυτο επίπεδο φτώχιας. Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.

Το πρόβλημα στο οικονομικό κομμάτι είναι οι μεγάλες ανισότητες, οι απότομες πτώσεις, η ανασφάλεια για τις απότομες πτώσεις.
Υπάρχουν φυσικά και κοινωνικά αίτια που εγώ θα τα έβαζα πιο πάνω από τα οικονομικά.

Αν και ξέρετε ότι έχω θέμα με τα σπίτια, δεν μου αρέσει που πήγε εκεί η συγκεκριμένη συζήτηση.
Οι "απότομες πτώσεις" από πού; Το αναφέρω επειδή οι απότομες πτώσεις ενίοτε συνεπάγονται και απότομη άνοδο.

Γιατί δεν σου αρέσει; Επειδή παίζουν άλλα μέτρα για την ποιότητα ζωής στην Κίνα;
1) Απ' οπουδήποτε, είτε προηγήθηκε απότομη άνοδος, είτε κληρονομήθηκε κάποιο πλατώ.
Και από ποια πλατώ, προέκυψαν η εν λόγω άνοδος και οι κληρονομιές; Ρώτησα αν υπάρχει κάτι διευκρινιστικό σ' αυτό και δεν πήρα απάντηση.
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:39
2) Ανέφερα γιατί, επειδή δεν είναι το πρωτεύον και ως αποτέλεσμα εκχυδαϊζει τη συζήτηση περί ψυχικής υγείας.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που όντως εκχυδαΐζει τη συζήτηση, είναι η απόδοση των ψυχικών ασθενειών στο αμιγώς πολιτικό/οικονομικό πλαίσιο.

Γιατί αν η ψυχική υγεία του καθενός εξαρτάται από την όποια μειονεξία νοιώθει για τον γείτονα, άντε γεια.

Ανέφερα κάτι σχετικό παραπάνω. Αυτό που εννοώ είναι ότι στα ψυχιατρικά θέματα, δεν παίζουν ταξικότητες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών