Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 11:44

foscilis έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:22
Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:21
foscilis έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:18


Της πουτάνας γίνεται και ειδικά σε πιο "δεύτερες" περιοχές από τότε που η χρυσή βίζα πήγε στο μισό εκατομμύριο για Κέντρο, ΒΠ και ΝΠ (όπου έγινε επίσης της πουτάνας στην αρχή του χρόνου όταν μαθεύτηκε ότι θα ανέβει το όριο). Εμείς έχουμε παροικία και κινεζικό σχολείο από το πουθενά.
Εμάς πλέον εκτός απο Κινέζοι παίζουν και Εβραίοι και Τούρκοι. Ο ΔΣ της Κόσκο επίσης μένει εδώ. Αλλά μιλάμε για λεφτάδες. Τι στο καλό, όλοι οι πακετάδες της οικουμένης στην Ελλάδα έρχονται;
Δε χρειάζεται να είναι πολύ λεφτάδες. 250.000 μετρητά. Υπάρχουν εκατομμύρια τέτοιοι σε τρίτες χώρες.

Και δεύτερον ναι, στην Ελλάδα έρχονται, όλες οι άλλες χώρες κατήργησαν ή περιόρισαν σημαντικά τη χρυσή βίζα. Και δεν είναι τόσο εύκολο να το κάνεις παράνομο κλαμπίδι όπως έχουν γίνει σχεδόν όλες οι ταράτσες που αγόρασαν Ισραηλινοί στο Μεταξουργείο.
αρα μιλάμε για αρπαχτές. Καλά το πάμε.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:26
Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:21
Τι στο καλό, όλοι οι πακετάδες της οικουμένης στην Ελλάδα έρχονται;
Κ γω όταν τους βλέπω αναρωτιέμαι γιατί απλά δεν πάνε στην Ιταλία.
Αν ισχύει αυτο που λέει παραπάνω ο φος τότε μιλάμε για αρπαχτές που έχουν ημερομηνία λήξης. Επίσης , ειδικά οι Εβραίοι, οταν πιάσουν την τιμή που θέλουν θα τα σπρώξουν.
Και μιας και σε βρήκα μη κάνεις καμια μλκια και αγοράσεις αν δεν έχεις τουλάχιστον τα 3/4 των χρημάτων (χωρις να πουλήσεις άλλα assets) ήδη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 11:48

Ρε σεις, πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι μπορεί να αγοράσει κάποιος φραγκάτος στα NΠ με 250 ή 500 χιλιάρικα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48647
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Νοέμ 2023, 11:49

Η κατάθλιψη προκαλείται απ' το γεγονός οτι ζούμε σε μια χώρα που κατοικείται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και κυβερνιέται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και αυτό δε πρόκειται ν' αλλάξει, γιατί δυστυχώς οι λύσεις που θα τακτοποιούσαν το πρόβλημα δε μπορούν να εφαρμοστούν.
Κάποτε εσύ Ερμής, πρότεινες τη λύση.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2023, 11:51

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:44

Και μιας και σε βρήκα μη κάνεις καμια μλκια και αγοράσεις αν δεν έχεις τουλάχιστον τα 3/4 των χρημάτων (χωρις να πουλήσεις άλλα assets) ήδη.
Δεν τα έχω. Υπάρχει σα σκέψη προς το παρόν, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά. Έχω κάνει μια συζήτηση στην τράπεζα, η τύπισσα προσπάθησε να με πείσει να πάρω χθες δάνειο γιατί έχω καλή δουλειά, αλλά ρε φιλε μου φαίνονται πολλά τα λεφτά σε τόκους. Στο πρόγραμμα "σπίτι μου" δεν μπορω να κάνω. Βέβαια το μεγάλο αγκάθι για μένα είναι το ποσό μακροχρόνια φάση είναι

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 11:53

Kauldron έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:49
Η κατάθλιψη προκαλείται απ' το γεγονός οτι ζούμε σε μια χώρα που κατοικείται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και κυβερνιέται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και αυτό δε πρόκειται ν' αλλάξει, γιατί δυστυχώς οι λύσεις που θα τακτοποιούσαν το πρόβλημα δε μπορούν να εφαρμοστούν.
Κάποτε εσύ Ερμής, πρότεινες τη λύση.
Μπορείς να το διευκρινίσεις αυτό;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2023, 11:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:48
Ρε σεις, πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι μπορεί να αγοράσει κάποιος φραγκάτος στα NΠ με 250 ή 500 χιλιάρικα;
Ανάλογα αλλά μπορείς να δεις περίπου πόσο πάει το τμ ανά περιοχή να πάρεις μια ιδέα. Δεν είναι απόλυτο βέβαια, δεν μπορείς να πουλήσεις την υπογα σου 250κ επειδή "ε εδώ πάει 2500 το τμ" θα σου πετανε αυγά

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 11:55

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:51
Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:44

Και μιας και σε βρήκα μη κάνεις καμια μλκια και αγοράσεις αν δεν έχεις τουλάχιστον τα 3/4 των χρημάτων (χωρις να πουλήσεις άλλα assets) ήδη.
Δεν τα έχω. Υπάρχει σα σκέψη προς το παρόν, δεν το έχω αποφασίσει ακόμα. Ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά. Έχω κάνει μια συζήτηση στην τράπεζα, η τύπισσα προσπάθησε να με πείσει να πάρω χθες δάνειο γιατί έχω καλή δουλειά, αλλά ρε φιλε μου φαίνονται πολλά τα λεφτά σε τόκους. Στο πρόγραμμα "σπίτι μου" δεν μπορω να κάνω.
Αν θες να με ακούσεις μη το κάνεις τοτε. Άκουσε με που σου λέω. Και εγώ στο ενοίκιο είμαι και μάλιστα στη γειτονιά σου, δε μιλάω χωρίς να το έχω στο κεφάλι μου.
Kauldron έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:49
Η κατάθλιψη προκαλείται απ' το γεγονός οτι ζούμε σε μια χώρα που κατοικείται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και κυβερνιέται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και αυτό δε πρόκειται ν' αλλάξει, γιατί δυστυχώς οι λύσεις που θα τακτοποιούσαν το πρόβλημα δε μπορούν να εφαρμοστούν.
Κάποτε εσύ Ερμής, πρότεινες τη λύση.
Πρότεινα μια λύση η οποία δεν ειναι εφικτή
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

metarrythmistis
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: 13 Φεβ 2023, 15:28

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από metarrythmistis » 17 Νοέμ 2023, 11:56

Ο ελέφαντας στο δωμάτιο.
Μια μεγάλη μερίδα του Ελληνικού πληθυσμού έχει μετατραπεί σε "γενικευμένους δούλους"


Δυστυχώς, δεν έχω χρόνο αυτήν την περίοδο, θα εμβαθύνω πολύ περισσότερο από ότι το thread. Είναι ημιτελές.
Είχα συζήτηση στο twitter με μεγαλοξενοδόχο και πολ. μηχανικό, ο οποίος λέει "έχω έτοιμες τόσες επενδύσεις αλλά δεν βρίσκω οικοδόμους και τεχνίτες"
Ρε φίλε εάν δεν βρίσκεις, μην τις κάνεις τις επενδύσεις για να λειτουργήσει η ΑΓΟΡΑ χρήματος. Αυτός είναι ο σκοπός της αγοράς χρήματος. Δεν θα κάνεις εσύ επενδύσεις, για να μπορέσουν να κάνουν περισσότερες επενδύσεις ο Χάρης Καρώνης και ο Πάνος Ξενοκώστας.
101 της οικονομικής θεωρίας.
Νεοφιλελευθερισμό για τους εργάτες, κρατισμός, lobbing, προσοδοθηρία για τους εαυτούς τους.
Και ο σουβλατζής της γειτονιάς μου θα ήθελε να ανοίξει πολλά μαγαζιά, αλλά δυστυχώς είναι πολλοί που έχουν ήδη μαγαζιά και πολλοί άλλοι που έχουν ανάλογη δεξιοτεχνία με αυτόν.
Πολλοί ξέρουν να χτίζουν 2-4 όροφα κτίρια με πολυτελή - ποιοτικά επιχρίσματα (και ηλεκτρολογικά-υδραυλικά) και γι' αυτό η επένδυση δίνει μηδενική εώς αρνητική απόδοση.
Αλλά η Ελληνική κοινωνία θεωρεί θεμιτό το lobbing του ξενοδόχου (να φέρει τεχνίτες από το Μπαγκλαντές) για να μειώσει το κόστος κατασκευής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος metarrythmistis την 17 Νοέμ 2023, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 12:01

Και σε κάθε περίπτωση, πέρα από το στεγαστικό (που είναι όντως πρόβλημα) νομίζω ότι ο κύριος λόγος της κατάθλιψης -ανεξαρτήτως βαθμού/σοβαρότητας- προκαλείται κυρίως από τις συγκρίσεις και από τον επηρεασμό που προκαλούν στην ψυχοσύνθεση του καθένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 12:04

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:48
Ρε σεις, πόσα τετραγωνικά θεωρείτε ότι μπορεί να αγοράσει κάποιος φραγκάτος στα NΠ με 250 ή 500 χιλιάρικα;
Ανάλογα αλλά μπορείς να δεις περίπου πόσο πάει το τμ ανά περιοχή να πάρεις μια ιδέα. Δεν είναι απόλυτο βέβαια, δεν μπορείς να πουλήσεις την υπογα σου 250κ επειδή "ε εδώ πάει 2500 το τμ" θα σου πετανε αυγά
Ξέρω πόσο πάει περίπου το τμ, σε ανακαινισμένα ή μη και νεόδμητα και ακριβώς γι' αυτό το έγραψα. Και νομίζω ότι ουδείς φραγκάτος ή μη έχει τρελλό ενδιαφέρον για "υπόγες".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 17 Νοέμ 2023, 12:10

Ερμής έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 23:04
Juno έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 22:54
Κυκλοφορεί πάρα πολύ μαύρο χρήμα και η κυβέρνηση δεν θέλει να το πειράξει.
Κυκλοφορεί. Πολύ.
Το θεμα δεν είναι πως κυκλοφορεί πολύ μαύρο, είναι πως κυκλοφορεί από πάρα πολλούς. Και αν αυτοί οι πολλοί με το πολύ μαύρο κυκλοφορούν, ποιοι είναι αυτοί που ψωνίζουν; κάποιοι με αντίστοιχο πολύ μαύρο χρήμα. Άρα το ποσοστό πολλαπλασιαζεται.
ρε συ τις απαντησεις τις δινει η ιδια η κυβερνητικη πολιτικη

οταν βγαινει ο ιδιος ο υπουργος και λεει οτι το 71% των ελεύθερων επαγγελματιών δηλώνουν εισόδημα χαμηλότερο από το εισόδημα που βγάζει ο μισθωτός με τον κατώτατο μισθό και από τους 500.000 ελεύθερους επαγγελματίες που δηλώνουν αποκλειστικό εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα, το 54% δηλώνει μηδενικό εισόδημα αυτοματα σημαινει οτι τα μαυρα μονο απο αυτους ειναι δις - και αυτο το χρημα που καταληγει στους εε και δεν δηλωνεται προερχεται κυριως απο μισθωτους που φορολογουνται στην πηγη

απο εκει και περα, αυτο το χρημα που δεν δηλωνεται θα κυκλοφορησει - ειτε σε αμαξια ειτε σε τουβλα

μονο οι αγορες σπιτιων με μετρητα τα τελευταια 2 χρονια πχ υπολογιζονται κοντα στο μισο δις - οποτε να μια ταξη μεγεθους για το μαυρο χρημα που κυκλοφορει και που πηγαινει
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 17 Νοέμ 2023, 12:11

Kauldron έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:49
Η κατάθλιψη προκαλείται απ' το γεγονός οτι ζούμε σε μια χώρα που κατοικείται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και κυβερνιέται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και αυτό δε πρόκειται ν' αλλάξει, γιατί δυστυχώς οι λύσεις που θα τακτοποιούσαν το πρόβλημα δε μπορούν να εφαρμοστούν.
Κάποτε εσύ Ερμής, πρότεινες τη λύση.
για πες :giggle::giggle:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 17 Νοέμ 2023, 12:12

metarrythmistis έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:56
Ο ελέφαντας στο δωμάτιο.
Μια μεγάλη μερίδα του Ελληνικού πληθυσμού έχει μετατραπεί σε "γενικευμένους δούλους"


Δυστυχώς, δεν έχω χρόνο αυτήν την περίοδο, θα εμβαθύνω πολύ περισσότερο από ότι το thread. Είναι ημιτελές.
Είχα συζήτηση στο twitter με μεγαλοξενοδόχο και πολ. μηχανικό, ο οποίος λέει "έχω έτοιμες τόσες επενδύσεις αλλά δεν βρίσκω οικοδόμους και τεχνίτες"
Ρε φίλε εάν δεν βρίσκεις, μην τις κάνεις τις επενδύσεις για να λειτουργήσει η ΑΓΟΡΑ χρήματος. Αυτός είναι ο σκοπός της αγοράς χρήματος. Δεν θα κάνεις εσύ επενδύσεις, για να μπορέσουν να κάνουν περισσότερες επενδύσεις ο Χάρης Καρώνης και ο Πάνος Ξενοκώστας.
101 της οικονομικής θεωρίας.
Νεοφιλελευθερισμό για τους εργάτες, κρατισμός, lobbing, προσοδοθηρία για τους εαυτούς τους.
Και ο σουβλατζής της γειτονιάς μου θα ήθελε να ανοίξει πολλά μαγαζιά, αλλά δυστυχώς είναι πολλοί που έχουν ήδη μαγαζιά και πολλοί άλλοι που έχουν ανάλογη δεξιοτεχνία με αυτόν.
Πολλοί ξέρουν να χτίζουν 2-4 όροφα κτίρια με πολυτελή - ποιοτικά επιχρίσματα (και ηλεκτρολογικά-υδραυλικά) και γι' αυτό η επένδυση δίνει μηδενική εώς αρνητική απόδοση.
Αλλά η Ελληνική κοινωνία θεωρεί θεμιτό το lobbing του ξενοδόχου (να φέρει τεχνίτες από το Μπαγκλαντές) για να μειώσει το κόστος κατασκευής.
μενουμε ευρωπη :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 12:16

alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:10
Ερμής έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 23:04
Juno έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 22:54
Κυκλοφορεί πάρα πολύ μαύρο χρήμα και η κυβέρνηση δεν θέλει να το πειράξει.
Κυκλοφορεί. Πολύ.
Το θεμα δεν είναι πως κυκλοφορεί πολύ μαύρο, είναι πως κυκλοφορεί από πάρα πολλούς. Και αν αυτοί οι πολλοί με το πολύ μαύρο κυκλοφορούν, ποιοι είναι αυτοί που ψωνίζουν; κάποιοι με αντίστοιχο πολύ μαύρο χρήμα. Άρα το ποσοστό πολλαπλασιαζεται.
ρε συ τις απαντησεις τις δινει η ιδια η κυβερνητικη πολιτικη

οταν βγαινει ο ιδιος ο υπουργος και λεει οτι το 71% των ελεύθερων επαγγελματιών δηλώνουν εισόδημα χαμηλότερο από το εισόδημα που βγάζει ο μισθωτός με τον κατώτατο μισθό και από τους 500.000 ελεύθερους επαγγελματίες που δηλώνουν αποκλειστικό εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα, το 54% δηλώνει μηδενικό εισόδημα αυτοματα σημαινει οτι τα μαυρα μονο απο αυτους ειναι δις - και αυτο το χρημα που καταληγει στους εε και δεν δηλωνεται προερχεται κυριως απο μισθωτους που φορολογουνται στην πηγη

απο εκει και περα, αυτο το χρημα που δεν δηλωνεται θα κυκλοφορησει - ειτε σε αμαξια ειτε σε τουβλα

μονο οι αγορες σπιτιων με μετρητα τα τελευταια 2 χρονια πχ υπολογιζονται κοντα στο μισο δις - οποτε να μια ταξη μεγεθους για το μαυρο χρημα που κυκλοφορει και που πηγαινει
Ναι οκ κοινό μυστικό είναι αυτό. Μη μου πεις όμως οτι ο ψιλικατζής έχει τη δύναμη να πάει να σκάσει μια τρακοσάρα έτσι αέρα πατέρα. Ξέρω πολύ κόσμο που δουλεύει μαύρα και αυτούς ζήτημα είναι το 5% να μπορεί απο τα μαύρα να αγοράσει σπίτι. Συνήθως αυτά τα μαύρα που συζητάμε όλοι μας είναι το πολύ πολύ για να κάνουν καμια μινι ανακαίνιση στο πατρικό της γυναίκας στην Ακράτα, όχι για αγορά σπιτιού στην Αθήνα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 12:18

alekhine έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:10
Ερμής έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 23:04
Juno έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 22:54
Κυκλοφορεί πάρα πολύ μαύρο χρήμα και η κυβέρνηση δεν θέλει να το πειράξει.
Κυκλοφορεί. Πολύ.
Το θεμα δεν είναι πως κυκλοφορεί πολύ μαύρο, είναι πως κυκλοφορεί από πάρα πολλούς. Και αν αυτοί οι πολλοί με το πολύ μαύρο κυκλοφορούν, ποιοι είναι αυτοί που ψωνίζουν; κάποιοι με αντίστοιχο πολύ μαύρο χρήμα. Άρα το ποσοστό πολλαπλασιαζεται.
ρε συ τις απαντησεις τις δινει η ιδια η κυβερνητικη πολιτικη

οταν βγαινει ο ιδιος ο υπουργος και λεει οτι το 71% των ελεύθερων επαγγελματιών δηλώνουν εισόδημα χαμηλότερο από το εισόδημα που βγάζει ο μισθωτός με τον κατώτατο μισθό και από τους 500.000 ελεύθερους επαγγελματίες που δηλώνουν αποκλειστικό εισόδημα από το ελεύθερο επάγγελμα, το 54% δηλώνει μηδενικό εισόδημα αυτοματα σημαινει οτι τα μαυρα μονο απο αυτους ειναι δις - και αυτο το χρημα που καταληγει στους εε και δεν δηλωνεται προερχεται κυριως απο μισθωτους που φορολογουνται στην πηγη

απο εκει και περα, αυτο το χρημα που δεν δηλωνεται θα κυκλοφορησει - ειτε σε αμαξια ειτε σε τουβλα

μονο οι αγορες σπιτιων με μετρητα τα τελευταια 2 χρονια πχ υπολογιζονται κοντα στο μισο δις - οποτε να μια ταξη μεγεθους για το μαυρο χρημα που κυκλοφορει και που πηγαινει
Θα είχε επίσης ενδιαφέρον και μία στατιστική για τις αγορές σπιτιών με μετρητά από εε ή μισθωτούς/συνταξιούχους.

Έτσι, για να υπάρχει μια πιο σαφής εικόνα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών