Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48647
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Νοέμ 2023, 12:59

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:11
Kauldron έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:49
Η κατάθλιψη προκαλείται απ' το γεγονός οτι ζούμε σε μια χώρα που κατοικείται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και κυβερνιέται από σκατόψυχους και κουτοπόνηρους, και αυτό δε πρόκειται ν' αλλάξει, γιατί δυστυχώς οι λύσεις που θα τακτοποιούσαν το πρόβλημα δε μπορούν να εφαρμοστούν.
Κάποτε εσύ Ερμής, πρότεινες τη λύση.
για πες :giggle::giggle:
........................................:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2023, 13:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:44

Καταρχάς δεν ισχύει ότι κατάθλιψη = "δεν είμαι χαρούμενος".
Τώρα άμα είναι να μιλάς αγενώς και αλαζονικά, προφανώς δεν θα επιμείνω, πίστευε ό,τι θέλεις.
Πώς είμαι αλαζόνας όταν σου λέω ότι κ γω έχω πετάξει τέτοιες μαλακιες; Σου ζητώ συγγνώμη αν σου φάνηκα αγενης, θεωρώ ότι μετά από τόσα χρόνια που μιλάμε εδώ έχουμε κάποια οικειότητα :102:
Ήταν αλαζονικά γιατί μου είπες άντες προχώρα χωρίς να προσφέρεις καν μια ανταπάντηση.
Καλώς, δεκτή η συγγνώμη. Σκέψου τι συνεπάγεται αυτό που λες. Ότι εδώ και 300 χιλιάδες χρόνια και βάλε όλοι οι χόμο σάπιενς έχουν κατάθλιψη λόγω ανεπαρκούς πρόσβασης σε ανέσεις που δεν έχουν εφευρεθεί. Και μόνο λίγες δεκαετίες τώρα σε μια γωνιά της Γης, εμφανίστηκαν κάποιοι χωρίς κατάθλιψη. Δεν το πιστεύω αυτό. Άμα το πάρουμε έτσι, μάλλον κι εμείς έχουμε κατάθλιψη επειδή δεν έχουμε αρκετά ζορπατρονς. Όμως αν μιλήσεις σε ανθρώπους με κατάθλιψη, προσωπικά θέματα θα ακούσεις (που ναι, μπορεί να τα γεννάει το σύστημα), όχι ανέσεις που λείπουν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Νοέμ 2023, 13:03

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:40

Κηφισιά και Π.Φαληρο συγκεκριμένα παίζουν μεγάλες διακυμάνσεις τιμών. Μπορει να ξεκινήσεις απο τα 3Κ και να φτάσεις στα 8Κ
Το ίδιο και παραπάνω ο Άλιμος. Ξεκινάς απο τα 2 και πας στα 10
Αυτό είναι απολύτως λογικό. Άλλο οι παραλιακές περιοχές σε Π. Φάληρο και Άλιμο και άλλο οι περιοχές τους που είναι κάποια χιλιόμετρα παραπάνω. Το ίδιο ισχύει και για τα ΒΠ. Γενικώς, τόσο στα νότια όσο και στα βόρεια, δεν είναι όλοι οι δρόμοι και οι γειτονιές "ειδυλλιακές", υπάρχουν και τέρμα άχαρες περιοχές.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Pollaplasiastis
Δημοσιεύσεις: 973
Εγγραφή: 09 Οκτ 2023, 18:16
Phorum.gr user: Pollaplasiastis
Τοποθεσία: Αθηνα (δυστυχως)

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pollaplasiastis » 17 Νοέμ 2023, 13:03

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:43
Γιατί είμαστε εκεί που επιλέξαμε. Κάποιοι επέλεξαν τα φράγκα με ρίσκο ελευθερία, ηρεμία, ζωή.
Οσον αφορα τα οικονομικα... σχεδον...
Εγω ημουν απο αυτους που η χρεωκοπια τους γ@μησε τη μαμα με τους νομους που αλλαξαν το '10-'11.
Οποτε, δεν διαλεξα ακριβως την κατασταση μου...
Αλλα δεν παραπονιεμαι αδερφε. Υπαρχουν ανθρωποι που κυκλοφορουν σακατεμενοι κ δεν παραπονιουνται γιατι υπαρχουν αλλοι σακατεμενοι που δεν μπορουν να κυκλοφορησουν.
Αρα, ναι, καλα ειμαστε κ ας μην εχουμε.
Καποιες φορες αναρωτιεμαι αν θα ηταν καλυτερα να ειχα γινει κακοποιος. Λολ....

Αλλα ουτε αυτο ειναι η μαγικη συνταγη. Να σου δωσω παραδειγμα--->
Θυμαμαι ενα βραδυ Σικαγο, με ειχε παρει ο Δημητρης απο Θεσσαλονικη για ποτα. Αυτος ηταν φυλακοβιος. Μολις ειχε βγει κ δεν ειχε αυτοκινητο. Ηθελε οδηγο.
Δεν μου ειπε τιποτα κ με πηγε σε κατι αποθηκες να αδειαζαμε υπολογιστες στο πορμπαγκαζ κ να φευγαμε.
Οταν φτασαμε το καταλαβα.
Τον κοιταω κ του λεω- Ποσα θα κανουμε σημερα?
μου λεει 4 χιλιαρικα απ την μαυρη που θα τα σπρωξουμε αν ολα πανε καλα. Για ενα βραδυ δεν ειναι καλα? μου χαμογελα...
Τον ξανακοιταω κ του λεω --κ ενας δικηγορος αν μας πιασουν ποσο παει?
Λεει- 5 χιλιαρικα.
Δλδ, του λεω, με τα λεφτα που θα παρουμε ουτε καν τον δικηγορο μας δεν μπορουμε να πληρωσουμε αν μας πιασουν.....
-- Δεν το σκεφτηκα αυτο, μου λεει.
Ειχα τον νου μου για μπατσους ετσι κ αλλοιως. Οταν καποιος ειναι φρεσκος στην κοινωνια συνηθως εχει "παρεουλα" που ακολουθει.
Οντως ηρθε ενα crown victoria (τα στυνομικα της εποχης) καφε ασφαλιτικο κ κολησε απο πισω μας. Τρεχαν τα νουμερα να με βρουν.
Παμε, του λεω. Προτιμω να παμε για κοριτσια. Κ φυγαμε για το κοντινοτερο στριπτιζαδικο....

Αλλα ειδες? Ουτε αυτα τα απλα που τον ρωτησα δεν ειχε σκεφτει. Αρα, οχι, η συνταγη δεν ειναι μονο να διαλεξεις την νυχτα.
Ουτε στα πτυχια κ την ημερα. Ουτε εκει ειναι.
Αλλου ειναι τα χαρτακια.
Truth sounds like hate to those who hate truth-- Proverbs 9:7-8
Bacteria is life on Mars but a heartbeat is not life on Earth...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2023, 14:10

Γιαυτο σου λέω κάποιοι ρισκάρουν την ελευθερια μέχρι και τη ζωή τους για τα φράγκα.

Εμεις δεν ειμαστε έτσι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Νοέμ 2023, 14:25

Η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, που αναφέρεται στο πρώτο άρθρο του Συντάγματος των συντεταγμένων δημοκρατιών, είναι αγαθό που δεν συγκρίνεται με τα υλικά. Αν υπάρχει στέρηση αυτού, πράγμα που μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους, συνήθως είναι αποτέλεσμα κακουργημάτων, τα οποιαδήποτε υλικά αγαθά δεν μπορούν να εξαγοράσουν την στέρηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας. Μπορούν όμως να την απαλύνουν.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Νοέμ 2023, 14:49

hellegennes έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 03:41
vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:40
Ναι οκ, σχετικά κομπλέ οικονομικά πλέον, το εννοώ σαν γενική εικόνα. Δεν είμαστε όπως ήμασταν πριν δεκαετία πχ, επί μνημονίων ήθελα να πω. Είμαστε γενικώς αρκετά βελτιωμένοι στα οικονομικά σε σύγκριση με τότε.

Αλλά όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, για τους περισσότερους με θέμα.καταθλιψης που ξέρω εγώ, το θέμα δεν είναι οικονομικό.
Αν εξαιρέσεις 2011-2013 που ήταν η φουλ μνημονιακή περίοδος και αυξήθηκε απότομα η ανεργία, θεωρώ ότι οικονομικά είμαστε στο χειρότερο σημείο του 21ου αιώνα μέχρι στιγμής.
Ypomonh θα εκλεγουν οι δικοι σας και θα τρωμε με χρυσα κουταλια
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 17 Νοέμ 2023, 14:52

Για οσους επιζητουν μη καταθλιπτικη αλλα και ευτιχισμενη ζωη > Μην κωλωνετε παιδες, ΚΙνες Ρωσιες Βορειες Κορεες Μεσες
Ανατολες , ειναι σχεδον ενα τσιγαρο δρομος.

ΑΝΤΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ!!!
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48647
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Νοέμ 2023, 14:57

Αυτός με τα ψυχοφάρμακα είναι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Νοέμ 2023, 15:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:19
Καταρχάς κατά ένα μέρος η κατάθλιψη είναι θέμα του οργανισμού. Σε ότι αφορά το κομμάτι που την προκαλούν οι συνθήκες ζωής, δεν έχει να κάνει με το απόλυτο επίπεδο φτώχιας. Μπορείς να λούζεσαι στο Γάγγη και να είσαι κομπλέ.

Το πρόβλημα στο οικονομικό κομμάτι είναι οι μεγάλες ανισότητες, οι απότομες πτώσεις, η ανασφάλεια για τις απότομες πτώσεις.
Υπάρχουν φυσικά και κοινωνικά αίτια που εγώ θα τα έβαζα πιο πάνω από τα οικονομικά.

Αν και ξέρετε ότι έχω θέμα με τα σπίτια, δεν μου αρέσει που πήγε εκεί η συγκεκριμένη συζήτηση.
σα να λέει ο τάιλερ δε μου αρέσει που πήγε η συζήτηση στις πούτσες
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2023, 15:52

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:13
1)όχι δεν ειναι τόσοι, όχι τουλάχιστον τόσοι σε κάθε σημείο. Οι ξένοι επιλέγουν συγκεκριμένες περιοχές για αγορά. Η σομμορία και οι συμμορίτες της ερμπινμπι έχουν πολύ μεγαλύτερη ευθύνη

2) Φυσικά και το τι βλέπεις είναι στατιστική εικόνα, αλλιώς με βάση τους αριθμούς μπορεί ο τάδε μεγαλογιατρός στο Κολωνάκι να ζεί με ένα δεκάρικο το χρόνο

3) ό,τι ισχύει και στο 2
Ο μεγαλογιατρός στο Κολωνάκι δηλώνει λιγότερα εισοδήματα αλλά δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που συζητάμε, γιατί οι οικονομικοί δείκτες είναι χρονοσειρές. Θα πρέπει να ισχυριστείς ότι υπάρχει threshold στις δηλώσεις για να βγάζει νόημα να ανεβαίνει η πραγματική οικονομία αλλά να μην αντικατοπτρίζεται στα στοιχεία.

Δηλαδή είναι σαν να λες ότι π.χ. το 2015 τα εστιατόρια έκαναν Χ τζίρο και δήλωσαν Ψ και το 2022 έκαναν 2Χ τζίρο και δήλωσαν πάλι Ψ αντί 2Ψ, το οποίο δεν πολυστέκει. Είναι σαν να λες ότι διπλασιάστηκε η φοροδιαφυγή.

Να σημειώσω ότι ίδιος δείκτης στην εστίαση μεταξύ 2015-2022 σημαίνει ότι η κίνηση είναι σήμερα σημαντικά χαμηλότερη γιατί, αν δεν κάνω λάθος, ο δείκτης αυτός μετριέται σε αριθμητικά ευρώ, όχι σε όγκο. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Από κεί και πέρα, εμένα η εικόνα μου είναι ότι τα μαγαζιά είναι άδεια τις καθημερινές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 17 Νοέμ 2023, 15:58

Γιατί να πάμε εμείς σε απολυταρχικά, θεοκρατικά, κομμουνιστικά, καθεστώτα αφού έρχονται αυτοί και παίρνουμε μια γεύση;
Τζάμπα έξοδα θα είναι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2023, 16:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 13:02
EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:44

Καταρχάς δεν ισχύει ότι κατάθλιψη = "δεν είμαι χαρούμενος".
Τώρα άμα είναι να μιλάς αγενώς και αλαζονικά, προφανώς δεν θα επιμείνω, πίστευε ό,τι θέλεις.
Πώς είμαι αλαζόνας όταν σου λέω ότι κ γω έχω πετάξει τέτοιες μαλακιες; Σου ζητώ συγγνώμη αν σου φάνηκα αγενης, θεωρώ ότι μετά από τόσα χρόνια που μιλάμε εδώ έχουμε κάποια οικειότητα :102:
Ήταν αλαζονικά γιατί μου είπες άντες προχώρα χωρίς να προσφέρεις καν μια ανταπάντηση.
Καλώς, δεκτή η συγγνώμη. Σκέψου τι συνεπάγεται αυτό που λες. Ότι εδώ και 300 χιλιάδες χρόνια και βάλε όλοι οι χόμο σάπιενς έχουν κατάθλιψη λόγω ανεπαρκούς πρόσβασης σε ανέσεις που δεν έχουν εφευρεθεί. Και μόνο λίγες δεκαετίες τώρα σε μια γωνιά της Γης, εμφανίστηκαν κάποιοι χωρίς κατάθλιψη. Δεν το πιστεύω αυτό. Άμα το πάρουμε έτσι, μάλλον κι εμείς έχουμε κατάθλιψη επειδή δεν έχουμε αρκετά ζορπατρονς. Όμως αν μιλήσεις σε ανθρώπους με κατάθλιψη, προσωπικά θέματα θα ακούσεις (που ναι, μπορεί να τα γεννάει το σύστημα), όχι ανέσεις που λείπουν.
Καταρχήν είναι συγκριτικό αυτό το θέμα. Πριν 300 χρόνια κρύωνε και ο Νεύτωνας στο σπίτι του και ο Τζον ο εργάτης. Σήμερα όμως υπάρχει θέρμανση και ζεστό νερό για να κάνεις μπάνιο και τρεχούμενο νερό στο σπίτι σου και ωραία ρούχα και αυτοκίνητο για να μετακινείσαι και τα λοιπά. Αυτός που μένει σε καλύβα δίπλα στον Γάγγη τα ξέρει όλα αυτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2023, 16:06

Οργισμένος έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 14:52
Για οσους επιζητουν μη καταθλιπτικη αλλα και ευτιχισμενη ζωη > Μην κωλωνετε παιδες, ΚΙνες Ρωσιες Βορειες Κορεες Μεσες
Ανατολες , ειναι σχεδον ενα τσιγαρο δρομος.

ΑΝΤΕ ΣΤΟΝ ΑΓΥΡΙΣΤΟ!!!
Εσύ από πού διώχνεις κόσμο; Έχεις ήδη φύγει στον αγύριστο. Γιατί άραγε έφυγες αφού ήσουν ευτυχισμένος στην Ελλάδα και έκανες ένα τσιγάρο δρόμο για αλλού;

Και με ποιο θράσος λες σ' αυτούς που έχουν μείνει τι να κάνουν; Δεν έχεις καμμιά σημασία για την Ελλάδα σαν άτομο και δεν σε αφορά τι γίνεται εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Νοέμ 2023, 16:13

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 16:03
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 13:02
EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 12:52


Πώς είμαι αλαζόνας όταν σου λέω ότι κ γω έχω πετάξει τέτοιες μαλακιες; Σου ζητώ συγγνώμη αν σου φάνηκα αγενης, θεωρώ ότι μετά από τόσα χρόνια που μιλάμε εδώ έχουμε κάποια οικειότητα :102:
Ήταν αλαζονικά γιατί μου είπες άντες προχώρα χωρίς να προσφέρεις καν μια ανταπάντηση.
Καλώς, δεκτή η συγγνώμη. Σκέψου τι συνεπάγεται αυτό που λες. Ότι εδώ και 300 χιλιάδες χρόνια και βάλε όλοι οι χόμο σάπιενς έχουν κατάθλιψη λόγω ανεπαρκούς πρόσβασης σε ανέσεις που δεν έχουν εφευρεθεί. Και μόνο λίγες δεκαετίες τώρα σε μια γωνιά της Γης, εμφανίστηκαν κάποιοι χωρίς κατάθλιψη. Δεν το πιστεύω αυτό. Άμα το πάρουμε έτσι, μάλλον κι εμείς έχουμε κατάθλιψη επειδή δεν έχουμε αρκετά ζορπατρονς. Όμως αν μιλήσεις σε ανθρώπους με κατάθλιψη, προσωπικά θέματα θα ακούσεις (που ναι, μπορεί να τα γεννάει το σύστημα), όχι ανέσεις που λείπουν.
Καταρχήν είναι συγκριτικό αυτό το θέμα. Πριν 300 χρόνια κρύωνε και ο Νεύτωνας στο σπίτι του και ο Τζον ο εργάτης. Σήμερα όμως υπάρχει θέρμανση και ζεστό νερό για να κάνεις μπάνιο και τρεχούμενο νερό στο σπίτι σου και ωραία ρούχα και αυτοκίνητο για να μετακινείσαι και τα λοιπά. Αυτός που μένει σε καλύβα δίπλα στον Γάγγη τα ξέρει όλα αυτά.
Συμφωνώ ότι είναι συγκριτικό, το είπα κιόλας.
Αλλά εξασθενεί σοβαρά όσο απομακρύνεσαι από αυτό που ο καθένας θεωρεί το tribe του. Πάνω απ' όλα με τα μέλη του tribe γίνονται οι συγκρίσεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών