Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25247
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Νοέμ 2023, 01:00



Δαφακ;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 16 Νοέμ 2023, 01:05

ευλογημενε καπιταλισμε

:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 16 Νοέμ 2023, 01:12

Δεν μας είχαν ζαλίσει για το ποσό κατάθλιψη παίρνουν οι Ιάπονες;
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Νοέμ 2023, 01:27

Και να σκεφτείς ότι είμαστε χωρες με φουλ ηλιοφάνεια (και για ψυχολογικούς λόγους και για πρακτικούς, έχοντας το πλεονέκτημα της βιταμίνης D που έχει αντικαταθλιπτική δράση), και εμείς και η Ισπανία.

Χώρες μεσογειακές, με καλό καιρο και χωρίς πόλεμο, και με σχετικά κομπλέ οικονομική κατάσταση πλέον.
Δεν είναι στραβος ο γιαλός, μάλλον.
Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση, αν κατά την περίοδο του λοκνταουν, το ποσοστό ήταν πολύ λιγότερο, όσο παράδοξο κι αν σας ακουγεται. Διότι η κατάθλιψη έχει ένα κοντινό ξαδερφάκι, το οποίο ονομάζεται ρουτίνα.
Και επί λοκνταουν, μπορεί να ήταν όπως ήταν η φάση, αλλά η ρουτίνα έσπασε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 16 Νοέμ 2023, 01:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28237
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 16 Νοέμ 2023, 01:28

Τεχνητη αυξηση για να ξεκινησουμε εξαγωγες πανακριβων σπαγκετι.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 16 Νοέμ 2023, 01:30

στο φιλικο μου περιβαλλον τουλαχιστων 5-6 ατομα ... ειδικα παιδια σε μετεφηβικη ηλικια ... οι ψυχολογοι δεν βρισκουν χρονο για ραντεβου
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Νοέμ 2023, 01:35

vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:27
Χώρες μεσογειακές και χωρίς πόλεμο, και με σχετικά κομπλέ οικονομική κατάσταση πλέον.
το σχετικά κομπλέ μπορεί να ισχύει για αρκετούς όμως υπάρχουν εξίσου πολλοί άνθρωποι που δυσκολεύονται να τα φέρουν βόλτα. Πολλοί επίσης καταστράφηκαν στα χρόνια της κρίσης και δεν έχουν επανακάμψει, ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον. Αν βάλεις και αυτούς που έχουν πληγεί από τις εκτεταμένες φυσικές καταστροφές των τελευταίων ετών, δε μου κάνει εντύπωση το νούμερο.

Τι να περιμένει κάποιος σε μια χώρα χρεοκοπημένη εδώ και μια ντουζίνα χρόνια; Να είναι όλοι μέσα στη χαρά; Το ποσοστό δεν κάνει εντύπωση. Η κατάταξη ίσως.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Νοέμ 2023, 01:36

nostromos έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:30
στο φιλικο μου περιβαλλον τουλαχιστων 5-6 ατομα ... ειδικα παιδια σε μετεφηβικη ηλικια ... οι ψυχολογοι δεν βρισκουν χρονο για ραντεβου
Στους ψυχολόγους έχετε μείνει ακόμα? Τυχεροί είστε. Στο δικό μου περιβάλλον γνωστών και κυρίως συναδέλφων, η φάση έχει προχώρησει σε ψυχιάτρους. Και φαρμακευτικές αγωγές. Οι οποίοι ψυχίατροι είναι σαν τους ψυκτικούς το καλοκαίρι μιλάμε, τίγκα στα ραντεβού, κανένα κενό και πρέπει να κλείσεις ίσα με 2 μήνες πριν ραντεβού.

Και για τα άτομα που ξέρω που έχουν κατάθλιψη και άλλου τύπου ψυχολογικά γενικώς, τι να πρωτοσχολιασω. Όλοι πανέξυπνοι και με θέσεις ευθύνης στην εργασία τους, με καλές δουλειές και οι περισσότεροι με πολλά λεφτά.
Είναι απορίας άξια κάποια πράγματα.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Νοέμ 2023, 01:40

ST48410 έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:35
vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:27
Χώρες μεσογειακές και χωρίς πόλεμο, και με σχετικά κομπλέ οικονομική κατάσταση πλέον.
το σχετικά κομπλέ μπορεί να ισχύει για αρκετούς όμως υπάρχουν εξίσου πολλοί άνθρωποι που δυσκολεύονται να τα φέρουν βόλτα. Πολλοί επίσης καταστράφηκαν στα χρόνια της κρίσης και δεν έχουν επανακάμψει, ούτε πρόκειται στο άμεσο μέλλον. Αν βάλεις και αυτούς που έχουν πληγεί από τις εκτεταμένες φυσικές καταστροφές των τελευταίων ετών, δε μου κάνει εντύπωση το νούμερο.

Τι να περιμένει κάποιος σε μια χώρα χρεοκοπημένη εδώ και μια ντουζίνα χρόνια; Να είναι όλοι μέσα στη χαρά; Το ποσοστό δεν κάνει εντύπωση. Η κατάταξη ίσως.
Ναι οκ, σχετικά κομπλέ οικονομικά πλέον, το εννοώ σαν γενική εικόνα. Δεν είμαστε όπως ήμασταν πριν δεκαετία πχ, επί μνημονίων ήθελα να πω. Είμαστε γενικώς αρκετά βελτιωμένοι στα οικονομικά σε σύγκριση με τότε.

Αλλά όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, για τους περισσότερους με θέμα.καταθλιψης που ξέρω εγώ, το θέμα δεν είναι οικονομικό.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Νοέμ 2023, 02:24

Η κατάθλιψη είναι ένα συναίσθημα πόνου ψυχής. Με την εναλλαγή εικόνων και τις δραστηριότητες δεν καταλαγιάζει, αλλά της πας επί της ουσίας κόντρα ώστε να μη κακοφορμισεις
Ζούμε σε μια οικονομία.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11234
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 16 Νοέμ 2023, 02:47

Εχουμε το κομμα που χρεωκοπησε την Ελλαδα να μας το παιζει σωτηρας. Λογικο ειναι
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Νοέμ 2023, 03:41

vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:40
Ναι οκ, σχετικά κομπλέ οικονομικά πλέον, το εννοώ σαν γενική εικόνα. Δεν είμαστε όπως ήμασταν πριν δεκαετία πχ, επί μνημονίων ήθελα να πω. Είμαστε γενικώς αρκετά βελτιωμένοι στα οικονομικά σε σύγκριση με τότε.

Αλλά όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ, για τους περισσότερους με θέμα.καταθλιψης που ξέρω εγώ, το θέμα δεν είναι οικονομικό.
Αν εξαιρέσεις 2011-2013 που ήταν η φουλ μνημονιακή περίοδος και αυξήθηκε απότομα η ανεργία, θεωρώ ότι οικονομικά είμαστε στο χειρότερο σημείο του 21ου αιώνα μέχρι στιγμής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9946
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Νοέμ 2023, 03:46

vantono έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 01:36
Και για τα άτομα που ξέρω που έχουν κατάθλιψη και άλλου τύπου ψυχολογικά γενικώς, τι να πρωτοσχολιασω. Όλοι πανέξυπνοι και με θέσεις ευθύνης στην εργασία τους, με καλές δουλειές και οι περισσότεροι με πολλά λεφτά.
Είναι απορίας άξια κάποια πράγματα.
Τι είναι απορίας άξιο; Υπάρχει κάποιος λόγος που τα υψηλόβαθμα στελέχη έχουν στατιστικά 500% υψηλότερη πιθανότητα να είναι ψυχοπαθείς, μπορεί και παραπάνω ανάλογα ποιά έρευνα διαβάσεις. Όταν λέμε ψυχοπαθείς εννοούμε κανονικοί ψυχοπαθείς, με σφραγίδα. Το περιβάλλον εργασίας σε μεγάλες εταιρίες είναι συχνότατα τοξικό, η καθημερινότητα ένας μοναδικός συνδιασμός βαρεμάρας και πίεσης ταυτόχρονα, και όταν σταματάς και σκεφτείς τι ακριβώς προσφέρω στην κοινωνία εκτός απ'το να κάνω τον ήδη πλούσιο μέτοχο της εταιρίας μου ακόμα πιό πλούσιο, αν το καλοσκεφτείς, πολύ συχνά καταλήγεις σε ένα τίποτα. Κάποιοι άνθρωποι το ξεπερνάνε όταν σκέφτονται ότι "πάλι καλά να λες, τουλάχιστον φροντίζω την οικογένειά μου, άλλοι είναι πολύ χειρότερα" και κάποιοι όχι. Και δεν το ξεπερνάνε γιατί από τη φύση της τέτοιου είδους δουλειά "ευθύνης" είναι συχνά καταθλιπτική. Συχνότατα.

Αυτό δεν είναι ελληνικό φαινόμενο, είναι παγκόσμιο. Απλά στην Ελλάδα έχεις κι από πάνω και την οικονομική στενότητα και τη ματαιότητα ότι γαμιέσαι για φραγκοδίφραγκα, αλλά σε σώζει λίγο το γεγονός ότι στην Ελλάδα ο κόσμος μιλάει και μοιράζεται πολύ πιό εύκολα, και έχει σημασία αυτό. Οι δυτικοί τα κρατάνε πιό πολύ μέσα τους.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7287
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 16 Νοέμ 2023, 04:08

Αρχίδια. Ποιός τα πιστεύει άραγε αυτά τα στατιστικά για τους Έλληνες?

Είμαστε λαός της της μουρμούρας, της ζητιανιάς, της κακομοιριάς. Και όλα αυτά για να μη γίνουμε ρεζίλι και μας "βρεί το κακό το μάτι". Κλαιγόμαστε γιατί το κρασί είναι παλιό, το χαβιάρι μαύρο και το τυρί μουχλιασμένο.

Απλά τα τελευταία 5 χρόνια ξεμάθαμε απο τη πασοκική ρέμουλα και είπαμε να βάλουμε ένα μέτρο στα πάντα.
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Μαδουραίος
Δημοσιεύσεις: 12946
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2021, 19:27

Re: Κατάθλιψη στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαδουραίος » 16 Νοέμ 2023, 05:39

Λογικά αποτελέσματα με την κυβέρνηση του Κούλη και ζόμπι ψηφοφόρους γίδια ζητιάνους των pass.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών