Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15127
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Νοέμ 2023, 20:18

Έπειτα από 4 χρόνια συνεχών αναβολών, εκδικάστηκε την Τετάρτη (15/11) η υπόθεση και στον κατηγορούμενο επιβλήθηκε ποινή φυλάκισης 30 μηνών με αναστολή.

Μιλώντας στον ΣΚΑΪ, η μητέρα του νεαρού πολίστα, δήλωσε οργισμένη, «Βγήκε στο φως αυτό που τέσσερα χρόνια φωνάζω. Ότι ο δολοφόνος του γιου μου πήγαινε με υπερβολική ταχύτητα και δεν κοίταζε μπροστά του. Το ομολόγησε στο δικαστήριο. Ότι επέλεξε να σώσει το δικό του τομάρι και να πέσει πάνω στα παιδιά».

Υπόθεση του Αδαμάντιου Μαντή: «Συνεχίζει να κυκλοφορεί ελεύθερος, να κάνει τη ζωή του ενώ εκείνος έστειλε το παιδί μου δύο μέτρα κάτω από το χώμα», τόνισε η μητέρα
Και προσθέτει, «Πήρε ποινή 30 μήνες με αναστολή και χωρίς καν να του πάρουν το δίπλωμα. Συνεχίζει να κυκλοφορεί ελεύθερος, να κάνει τη ζωή του ενώ εκείνος έστειλε το παιδί μου δύο μέτρα κάτω από το χώμα και κατέστρεψε τη ζωή μου και της κόρης μου».

Όπως είπε η ίδια, όταν ρώτησε τον 57χρονο οδηγό αν μετά από τέσσερα χρόνια έχει σκεφτεί κάτι άλλο για την ημέρα του τροχαίου «μου απάντησε κυνικά και χωρίς να ζητήσει συγγνώμη ότι “έπρεπε να πάω από άλλο δρόμο”».

Όπως διευκρινίστηκε, η απόφαση του δικαστηρίου ελήφθη με βάση τις προηγούμενες διατάξεις για τα τροχαία δυστυχήματα.

«Όταν αυτός ομολόγησε ότι έπεσε πάνω τους για να μην σκοτωθεί ο ίδιος, δεν είναι αυτό ανθρωποκτονία από πρόθεση; Το μόνο που θέλω να καταλάβουν όλοι είναι ότι ο αγώνας αυτός έγινε με σκοπό ότι είναι αδιανόητο σε μια ευρωπαϊκή χώρα ένας άνθρωπος που σκοτώνει έναν άλλο να είναι ελεύθερος και η αδικία να συνεχίζεται», τόνισε.

https://www.dikastiko.gr/eidhsh/xespa-i ... ot-vinteo/
μήπως είναι ώρα να τον αναθεωρήσουμε αυτόν τον όρο της "αμέλειας"; :o:xena:
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15127
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Νοέμ 2023, 20:19

και πως είναι δυνατόν να έχει ακόμα δίπλωμα αυτό το άτομο; :smt017
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2023, 20:45

Ούτε στη Νιγηρία αυτά

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15127
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Νοέμ 2023, 20:52

ο τύπος έτρεχε με 105 και έπεσε πάνω στον άνθρωπο στη λωρίδα ασφαλείας χωρίς να φρενάρει ποτέ, σε δρόμο με όριο 40...ούτε μια μέρα φυλακή
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 17 Νοέμ 2023, 20:56

#Μενουμε_Ευρωπη ελληνιάρηδες.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15127
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Ένοχος για δολοφονία, 30 μήνες φυλακή...με αναστολή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Νοέμ 2023, 21:00

ψάχνω να βρω το κείμενο της απόφασης και ποιος είναι τέλος πάντων αυτός ο νόμος που επιτρέπει να μην κάνεις ούτε μια μέρα φυλακή για δολοφονία αλλά φυσικά όλα τα μέσα έχουν κάνει copy paste το ίδιο κείμενο, κανένας δεν έχει κάνει ρεπορταζ για να γράφει τις λεπτομέρειες. Κλασικά
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών