7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Οκτ 2018, 19:06

Ίφιδα έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:54
Ασέβαστος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:37
ο δευτερος ειναι οτι εχουν μαθει πως οι αντρες δεν βαρανε γυναικες, οποτε θεωρουν φυσιολογικο να βαρανε μονο αυτες.
Αυτό που λες δε νομίζω να ισχύει. Αντιθέτως, είναι της λογικής "αφού δέρνουν οι άντρες τότε θα δέρνω κι εγώ". Νομίζω ότι αυτή τη νοοτροπία έχουν
αυτη τη νοοτροπια που λες, δεν μπορουν να την εχουν, εκ φυσεως. ο αντρας μπορει να εχει τη νοοτροπια "θα την κοπανησω και θα κανει αυτο που θελω" γιατι μπορει να το κανει. μια γυναικα δεν μπορει να κοπανησει τον αντρα, δεν εχει τη δυναμη.
εκει που ο αντρας μπορει να καταφευγει στη βια ξεροντας οτι θα νικησει, η γυναικα καταφευγει στη βια ξεροντας οτι θα χασει. αρα, λογικα, ο μονος λογος να το κανει ειναι οτι δεν περιμενει αντιδραση.

για αυτο αλλωστε πολυ πιο συχνα καταφευγουν στη λεκτικη βια, οπου το ματς ειναι ισοτιμο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 23 Οκτ 2018, 19:08

Συνήθως οι άνθρωποι δεν ειναι ηλιθιοι, χτυπανε εκει που τους παιρνει. Αν ξερεις οτι ο αλλος θα σε κανει μαυρο, το σκεφτεσαι.
Γενικος κανονας που ισχύει σε αντρες και γυναικες.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 23 Οκτ 2018, 19:10

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:46
Το γρατσούνισμα θεωρείται βία;
Ανάλογα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Οκτ 2018, 19:13

panos291 έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:59

Σου δινω τον λογο μου οτι δεν μου εχει τυχει ποτε.
αντε, να σε πιστεψω. θα το παω ομως ενα βημα παραπερα αν και πιθανον αυτο που θα πω να ειναι εκτος οριων, οποτε προκαταβολικα συγνωμη, και αν μου πεις, θα το σβησω.

ουτε απο τη μανα σου; γιατι και οι μαναδες, γυναικες ειναι, και ασκουν βια, και μαλιστα σε μικρα παιδια, οπου εχουν τη σωματικη υπεροχη. ισως το τοπικ μιλα αρχικα για συζυγική βια, αλλα και αυτο που λεω δεν ειναι εντελως ασυνδετο.
πιστευω οτι τελικα οι γυναικες εχουν ταση προς τη βια τοσο οσο και οι αντρες. το μονο που τις κανει τελικα λιγοτερο βιαιες, ειναι οτι εχουν λιγοτερη σωματικη δυναμη. οπου τις παιρνει, βιαιοπραγουν εξισου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Οκτ 2018, 19:17

Naida έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:00
Ίφιδα έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:54
Έτσι, και δε νομίζω να αλλάξει αυτό αν δεν "αναλάβουν" οι υπόλοιπες γυναίκες να φωτίσουν το πρόβλημα, να ακούσουν, να υποστηρίξουν το θύμα, να κράξουν θύτες κλπ κλπ. Κι αν υπάρξει κενό σ αυτό το θέμα, τότε αν το αναλάβουν άλλοι π.χ. mgtow θα υπάρχει πρόβλημα.
Και εμείς ως γυναίκες θα πρέπει να καταδικάζουμε τέτοια περιστατικά αλλά και οι ίδιοι οι άντρες οι υπόλοιποι να αντιληφθούν ότι δεν είναι θέμα για χιουμοράκι. Είναι βια κατά του φύλου τους. Και μάλιστα τη ταμπέλα αδύναμο φύλο που μας έχει προσκολληθεί κάποιες το εκμεταλλεύονται να περνάει στο απαρατήρητο τέτοιες συμπεριφορές. Αν καμιά μέρα όμως και τις τουλουμιάσει πραγματικά ως ανταπόδωση, θα κλαψουρίζουν. Αλλά όταν μπαίνεις στη ψυχολογία του θύματος δύσκολα ξεφεύγεις και αντιδράς.
συμφωνω παντου, εκτος απο το κοκκινο. ειναι βια ενος προσωπου απεναντι σε ενα αλλο. δεν εχει ομαδικο χαρακτηρα, δεν υπαρχει μαχη των φυλων, την ιδια βια θα ασκουσε καθενας, ασχετα με το φυλο του αντιπαλου του, αν εκρινε οτι μπορει να το κανει ατιμωρητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Οκτ 2018, 19:19

Ασέβαστος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:06
Ίφιδα έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:54
Ασέβαστος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:37
ο δευτερος ειναι οτι εχουν μαθει πως οι αντρες δεν βαρανε γυναικες, οποτε θεωρουν φυσιολογικο να βαρανε μονο αυτες.
Αυτό που λες δε νομίζω να ισχύει. Αντιθέτως, είναι της λογικής "αφού δέρνουν οι άντρες τότε θα δέρνω κι εγώ". Νομίζω ότι αυτή τη νοοτροπία έχουν
αυτη τη νοοτροπια που λες, δεν μπορουν να την εχουν, εκ φυσεως. ο αντρας μπορει να εχει τη νοοτροπια "θα την κοπανησω και θα κανει αυτο που θελω" γιατι μπορει να το κανει. μια γυναικα δεν μπορει να κοπανησει τον αντρα, δεν εχει τη δυναμη.
εκει που ο αντρας μπορει να καταφευγει στη βια ξεροντας οτι θα νικησει, η γυναικα καταφευγει στη βια ξεροντας οτι θα χασει. αρα, λογικα, ο μονος λογος να το κανει ειναι οτι δεν περιμενει αντιδραση.

για αυτο αλλωστε πολυ πιο συχνα καταφευγουν στη λεκτικη βια, οπου το ματς ειναι ισοτιμο.
Δεν εννούσα αυτό ακριβώς. Εννοώ πως η γυναίκα που δέρνει πιθανότατα έχει φάει ξύλο η ίδια μικρή απο μπαμπά ή μαμά ή ζούσε σε τέτοιο περιβάλλον, τύπου ο μπαμπάς έδερνε τη μαμά κι εκείνη αγαπούσε τον πατέρα της περισσότερο ή η μαμά έδερνε και έκραζε συνέχεια τον μπαμπά. Μεγαλώνοντας παντρεύεται κάποιον που θεωρεί ότι την παίρνει. Γενικά αυτή που φτάνει σ αυτό το σημείο έχει μια νοοτροπία ότι την παίρνει ηθικά, αφού αι άντριδοι χτυπάνε θα χτυπάω κι εγώ. Οι γυναίκες που κακοποιούνται μέσα στο γάμο δεν είναι απ αυτές, φοβούνται

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Οκτ 2018, 19:21

Ίφιδα έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:19
Ασέβαστος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:06
Ίφιδα έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:54


Αυτό που λες δε νομίζω να ισχύει. Αντιθέτως, είναι της λογικής "αφού δέρνουν οι άντρες τότε θα δέρνω κι εγώ". Νομίζω ότι αυτή τη νοοτροπία έχουν
αυτη τη νοοτροπια που λες, δεν μπορουν να την εχουν, εκ φυσεως. ο αντρας μπορει να εχει τη νοοτροπια "θα την κοπανησω και θα κανει αυτο που θελω" γιατι μπορει να το κανει. μια γυναικα δεν μπορει να κοπανησει τον αντρα, δεν εχει τη δυναμη.
εκει που ο αντρας μπορει να καταφευγει στη βια ξεροντας οτι θα νικησει, η γυναικα καταφευγει στη βια ξεροντας οτι θα χασει. αρα, λογικα, ο μονος λογος να το κανει ειναι οτι δεν περιμενει αντιδραση.

για αυτο αλλωστε πολυ πιο συχνα καταφευγουν στη λεκτικη βια, οπου το ματς ειναι ισοτιμο.
Δεν εννούσα αυτό ακριβώς. Εννοώ πως η γυναίκα που δέρνει πιθανότατα έχει φάει ξύλο η ίδια μικρή ή ζούσε σε τέτοιο περιβάλλον τύπου ο μπαμπάς έδερνε τη μαμά κι εκείνη αγαπούσε τον πατέρα της περισσότερο ή η μαμά έδερνε και έκραζε συνέχεια τον μπαμπά. Μεγαλώνοντας παντρεύεται κάποιον που θεωρεί ότι την παίρνει. Γενικά αυτή που φτάνει σ αυτό το σημείο έχει μια νοοτροπία ότι την παίρνει ηθικά, αφού αι άντριδοι χτυπάνε θα χτυπάω κι εγώ. Οι γυναίκες που κακοποιούνται μέσα στο γάμο δεν είναι απ αυτές, φοβούνται
Γιατί αν ρωτούσαν έναν από αυτούς που κακοποιούν, θα έλεγε ότι δεν έφαγε σπρωξιά από αυτήν ποτέ; Όποιος και να το ξεκίνησε, μπορεί να δώσεις σπρωξιά και από άμυνα. Με αυτή την έννοια έχω σπρώξει κανα δυο @@@δια στο παρελθόν αλλά όχι τους άντρες γενικά. Ο ένας ήταν του χεριού μου και κυριολεκτικά τον απογείωσα...

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 23 Οκτ 2018, 19:22

Δε μιλάμε για άμυνα εδώ

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Οκτ 2018, 19:23

Ναι, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά το ένας στους 3 σε αυτό αναφέρεται. Αν έχουν δεχτεί σπρωξιά από γυναίκα ΠΟΤΕ, γενικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 23 Οκτ 2018, 19:33

Η Αθηνά πρέπει να έχει βαρύ χέρι.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Οκτ 2018, 19:43

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:16
Ισχύει αυτό με την ψυχολογική βία, το έχω παρατηρήσει σε πολλά συγγενικά μου πρόσωπα που έχουν πολλά χρόνια σε γάμο. Το πως δλδ οι γυναίκες μιλάν απότομα και αυταρχικά στους άντρες, και εκείνοι υπομένουν σιωπηλά και με τρομοκρατημένο βλέμμα, λες και άμα απαντήσουν θα φάνε καρπαζιά. :lol:
Εσύ πού ξέρεις άμα έχουν περίοδο; Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Οκτ 2018, 19:55

Ασέβαστος έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:17

συμφωνω παντου, εκτος απο το κοκκινο. ειναι βια ενος προσωπου απεναντι σε ενα αλλο. δεν εχει ομαδικο χαρακτηρα, δεν υπαρχει μαχη των φυλων, την ιδια βια θα ασκουσε καθενας, ασχετα με το φυλο του αντιπαλου του, αν εκρινε οτι μπορει να το κανει ατιμωρητα.
Κάνεις λάθος. Η βια μπορεί να έχει χαρακτηριστικά που αφορούν το φύλο. Είτε για άνδρα,είτε για γυναίκα. Μη τα εξισώνεις σαν γενική βια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Οκτ 2018, 19:59

Μηχανικός έγραψε:
23 Οκτ 2018, 19:33
Η Αθηνά πρέπει να έχει βαρύ χέρι.
Εκεί κάπου καταλαβαίνεις ότι τα 5-6 μαθήματα Καράτε που έκανες πριν τα βαρεθείς σου αφήνουν μόνιμα κάποιες κινήσεις που βγαίνουν αυτόματα. Εννοείται δεν χρειάστηκε δεύτερη σπρωξιά. Πάντως έμεινα με τον άσχετο τρόπο που μου την έπεσε εκείνος.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 23 Οκτ 2018, 20:03

Ίφιδα έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:17
Sid Vicious έγραψε:
23 Οκτ 2018, 18:05
Ως θύμα γυναικείου τραμπουκισμού επιβεβαιώνω το άρθρο. Τις προάλλες καθόμουν σε ένα μπαρ, έπινα το ποτάκι μου ήσυχος δίχως να ενοχλώ. Ξαφνικά ήρθε κάποια δίπλα μου και με παρενοχλούσε επίμονα. Της είπα ευγενικά πως θέλω την ησυχία και πως είμαι σε σχέση, δεν ενδιαφέρομαι. Αίφνης με τράβηξε μια κουτουλια και έπεσα αιμόφυρτος κάτω. Μαζί με μια φίλη της συνέχισαν να με χτυπούν και μάλιστα με θωπευαν με περισσή λαγνεία καθώς ήμουν ανήμπορος. Ευτυχώς μια άλλη παρέα από κοπέλες παρενέβη και με έσωσε. Νομίζω όμως και αυτές λίγο προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αδυναμία μου καθώς ζητούσαν επίμονα το τηλέφωνο μου και το fb μου. Μια μάλιστα, αυτή που όρμησε πρώτη για να με σώσει, με είπε ότι εντάξει δεν έπρεπε να με χτυπήσουν οι άλλες αλλά όσο να ναι προκαλούσα κι εγώ. "αχ αγόρι μου είναι άρωμα αυτό που φορούσες και εσύ, τι περίμενες;" Τώρα αυτή με παίρνει συνεχώς τηλέφωνα αλλά δεν το σηκώνω.


:lol: Τί τραβάς κι εσύ ρε ψυχή :smt058

Συνηθίζεις πάντως να ντύνεσαι προκλητικά μήπως έφταιγες κι εσύ λίγο; Τί ήθελες μόνος σου τέτοια ώρα σε μπαρ;
Ε ναι έχω πρόβλημα, μην φορέσω μια βερμούδα να ανεμίσει αγέρωχα μα και ντελικάτα συνάμα η τρίχα χαμός γίνεται!
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Δεν Είμαι Φασίστας

Re: 7 στους 10 έλληνες κακοποιούνται από τη γυναίκα τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δεν Είμαι Φασίστας » 23 Οκτ 2018, 22:01

Ιφιδα συμφωνα με την ιδεολογια σου, η γυναικα πρεπει να ξερει τη θεση της και να το βουλωνει.

Δε καταλαβαινω γιατι ποσταρες αυτο το αρθρο. Μηπως για υπενθύμιση στις αλλες γυναικες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών