Απλά μεγαλείο ψυχής, και πατριωτισμού...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Σπίρτο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 28 Ιουν 2023, 16:54

Re: Απλά μεγαλείο ψυχής, και πατριωτισμού...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπίρτο » 04 Δεκ 2023, 17:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Δεκ 2023, 19:26
Σας πάω ό,τι στοίχημα θέτε, ότι το πρώτο πράγμα που σκέφτηκαν οι περισσότεροι παίζει στο κόνσεπτ "μα καλά, στο κράτος τα δώρισαν οι κωλόγεροι και όχι σε μένα το νιούδι, που είμαι πολιτισμικός και παραγωγικός θησαυρός για τον τόπο;"

:)
Όη μανούλαμ' :fp:

Σπίρτο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 28 Ιουν 2023, 16:54

Re: Απλά μεγαλείο ψυχής, και πατριωτισμού...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπίρτο » 04 Δεκ 2023, 17:41

nowhere έγραψε:
04 Δεκ 2023, 17:39
καλώστο
Στοκαλώ.

Σπίρτο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 28 Ιουν 2023, 16:54

Re: Απλά μεγαλείο ψυχής, και πατριωτισμού...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπίρτο » 04 Δεκ 2023, 18:56

Pollaplasiastis έγραψε:
02 Δεκ 2023, 10:23
exiledd έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 16:20
Εγώ μετά από αυτό θεωρώ ότι όχι απλά δεν έχω το δικαίωμα να λέγομαι Έλληνας, αλλά θέλει καντάρια θράσος και ξετσιπωσιά, να προφέρω έστω τη λέξη...
.....................................................

Αν είμασταν όλοι το 1/6 πατριώτες και φιλέλληνες όσο αυτή η χώρα δεν θα ήταν σε αυτά τα σκατά...
Ρε φιλε ειλικρινα δεν ξερω τι να πω................
Εβαλες ενα απο τα καλυτερα τοπικ εδω μεσα.
Μια μικρη ιστορια ανθρωπιας.
Μια καλη κινηση.
Μια πραξη ευεργεσιας.
Κατι που 200% κ περα απο καθε αμφιβολια δινει το σωστο στιγμα για ολους μας.

Κ κοιτα να δεις τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ πως αφηνιασαν........
Κοιτα πως τους επιασε η αναφυλαξια κ βγαλαν σπυρια μονο που καποιος εδειξε λιγη ανθρωπια...........
Παρατηρησε τους σκ@τ@ψυχους που ενας ενας μπαινουν να χυσουν το δηλητηριο τους....
Τα γ@μημεν@ κατακαθια της κοινωνιας.
Μην τα λες έτσι :a040:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Απλά μεγαλείο ψυχής, και πατριωτισμού...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Ιαν 2024, 19:19

22/01/2024
Συνταξιούχος δασκάλα δώρισε ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Κιλκίς.
Και εξόπλισε το κέντρο Υγείας του χωριού της.

Εικόνα

Τη συνταξιούχο δασκάλα, Σοφία Προκοπίδου τίμησε για την κοινωνική της προσφορά ο Σύνδεσμος Εφέδρων Αξιωματικών Νομού Κιλκίς.


Όπως είπε στον χαιρετισμό του, ο πρόεδρος του Συνδέσμου, Κώστας Παπανικολάου, η κυρία Προκοπίδου από τη Μεγάλη Βρύση, πρόσφερε στη μνήμη των προσφύγων γονιών της και του αδελφού της που έφυγε πρόωρα από τη ζωή, ένα πλήρως εξοπλισμένο ασθενοφόρο στο νοσοκομείο Κιλκίς. Ακόμη, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, εξόπλισε το Κέντρο Υγείας Μεγάλης Βρύσης και ενίσχυσε οικονομικά ανθρώπους από τον τόπο της που είχαν ανάγκη.

«Τη σημασία των προτύπων, όπως η κυρία Προκοπίδου, για να κάνουμε βήματα μπροστά» επισήμανε στον χαιρετισμό του, ο Υπουργός Δικαιοσύνης, Γιώργος Φλωρίδης. «Δεν μπορούμε να προχωρούμε ως κοινωνία, όταν αγνοούμε τα πρότυπα που είναι δίπλα μας, την ώρα που έχουμε ανάγκη προτύπων», επισήμανε.

«Από το υστέρημα ο καθένας μας μπορεί να δώσει κάτι».
Ιδιαίτερα συγκινημένη, η κυρία Προκοπίδου τόνισε στον χαιρετισμό της ότι όταν πέθανε ο αδελφός της, αποφάσισε να πουλήσει το διαμέρισμα που είχε στην κατοχή της και να δωρίσει το ασθενοφόρο στη μνήμη του. Πρόσθεσε ότι θα επιδιώξει και πάλι να κάνει μια δωρεά. «Αυτό μπορεί να κάνει ο καθένας μας. Και από το υστέρημα ο καθένας μπορεί να δώσει κάτι, αρκεί να θέλουμε να βοηθήσουμε τον τόπο μας, την πατρίδα μας», τόνισε.


https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... eio-kilkis

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Απλά μεγαλείο ψυχής, και πατριωτισμού...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Μαρ 2024, 18:20

20·03·2024
Συνταξιούχος δώρισε ασθενοφόρο στο ΕΚΑΒ Κατερίνης «Ο χαμός του παιδιού μου με οδήγησε σε αυτή την απόφαση».

Εικόνα

Ένα πλήρως εξοπλισμένο ασθενοφόρο δώρισε στο ΕΚΑΒ Κατερίνης η κα Ειρήνη Παρασκευοπούλου στη μνήμη του γιου της που έφυγε πρόωρα από τη ζωή. Η κίνησή της που συγκίνησε τους πάντες αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και έμπνευση.


Όπως μετέδωσε η ΕΡΤ, η κ. Παπαρασκευοπούλου στη μνήμη του μοναχογιού της, Παναγιώτη που έφυγε πρόωρα από τη ζωή και του συζύγου της, καθώς και του πατέρα της αποφάσισε να δώσει χρήματα τα οποία είχε μετά από μια αγοραπωλησία για να αγοραστεί ένα ασθενοφόρο.

Με αυτό τον τρόπο θέλησε να πει το δικό της ευχαριστώ σε γιατρούς και νοσηλευτές του νοσοκομείου Κατερίνης και της Θεσσαλονίκης για τις προσπάθειες που κατέβαλλαν όλο αυτό το διάστημα για να τον κρατήσουν στη ζωή.

Εικόνα

«Έχει ένα χρόνο που έδωσα την παραγγελία για ένα ασθενοφόρο. Με οδήγησε σε αυτή την απόφαση το ίδιο το παιδί μου, ο χαμός του παιδιού που έφυγε άδικα. Ευτυχώς οι γιατροί βοήθησαν πάρα πολύ, τον βοήθησαν πολύ εδώ στο νοσοκομείο και στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ, στον Άγιο Δημήτριο. Την ώρα που έφυγα από εκεί, μετά από ένα μήνα, έγραφα στο βιβλίο ευχαριστιών… αυτή η φιλοξενία με βοήθησε να ξεκινήσω κι εγώ κάτι. Αυτά τα χρήματα δεν ήταν οικονομίας, ήταν το αίμα του πατέρα μου, και ο ίδιος ο Παναγιώτης, ο γιος μου που έφυγε, έλεγε έχω ήρωα παππού» υπογράμμισε μιλώντας στην εκπομπή «Συνδέσεις».

«Ο πατέρας μου ήταν στον στρατό, είχαν πάει στην Αλβανία και στην τελευταία μάχη, πήγε να γλιτώσει κάποιον από ένα κοντινό χωριό, έφαγε σφαίρα στο αυτί και τελείωσε… Με όλο το χρυσό του κόσμου, αυτή την αγάπη που δείχνουν όλοι στην Κατερίνη και στην Πιερία, δεν μπορείς να την αγοράσεις» πρόσθεσε κλείνοντας.


https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... in-apofasi

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών