Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Δεκ 2023, 08:18

Να πω εδώ ως παθών, από εκκλησία που ήρθε και μας βρήκε ένα βράδυ ξαφνικά (κυριολεκτικά αυτό) ότι κάποιες στιγμές είναι κάργα ενοχλητικό. Κι αν την έχουν μετατρέψει και σε κέντρο διασκεδάσεως, όπως την δική μας, κάποια καλοκαιρινά βράδια παρακαλάς για carpet bombing κι ας πάρει και σένα η μπάλα.

Για αυτήν δε, που σημαίνει και τις ώρες εντός κατοικημένης περιοχής, τι να πω; Παράνοια.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14627
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 16 Δεκ 2023, 08:21

12 σελίδες για την πρωτάκουστη εξωφρενική θεωρία ότι ο άνθρωπος χρειάζεται μερικές ώρες βαθύ ύπνο.λες και μιλας με τίποτα γιαγιάδες με τσεμπέρια

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9382
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 16 Δεκ 2023, 08:23

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:32
Ωραία, εγώ δεν εμπίμπτω σε καμμιά από τις κατηγορίες σου, δεν κάθομαι σε τραπέζια που καλύπτουν χώρους πεζοδρομίων, δεν παρκάρω όπου να 'ναι, παίζω μουσική πάντα με κλειστά παράθυρα και ακουστικά, δεν αφήνω τα παιδιά μου να τσιρίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας (το οποίο είναι βέβαια αισχρότατη εξίσωση, θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το λες*), δεν αφήνω πουθενά σκουπίδια, αν δεν βρίσκω κάδο τα κουβαλάω στην τσέπη μου, έχω κάνει ράμπα αναπήρων στο πεζοδρόμιο του δήμου γιατί ο δήμος δεν έκανε και και και.
Μλκ, μαζί σου 100%, αλλά με το μπολνταρισμένο πνίγηκα... :smt005:

Λορέτα μόουντ.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Δεκ 2023, 08:42

O I έγραψε:
15 Δεκ 2023, 22:57
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 16:49
Πρόκειται περί ηχορυπάνσεως -από νομική και ουσιαστική άποψη

Εδώ σχετικό Πόρισμα του Συνήγορου του Πολίτη:

http://www.digestaonline.gr/pdfs/Digest ... SOUKOU.pdf
Δυστυχώς όταν πάω ν' ανοίξω το σύνδεσμο μου λέει:
Κατάσταση τοποθεσίας Web:

Ύποπτη

https://www.digestaonline.gr/pdfs/Diges ... SOUKOU.pdf

Αυτός ο ιστότοπος φαίνεται λίγο επικίνδυνος, οπότε τον επισημαίνουμε για παν ενδεχόμενο. Βεβαιωθείτε ότι εμπιστεύεστε αυτόν τον ιστότοπο εάν επιλέξετε να προχωρήσετε. Καλύτερα να είστε προστατευμένοι παρά να το μετανιώσετε!
...οπότε δεν τον ανοίγω.

άσχετο
Μήπως λέει και για το κουδούνισμα των σχολείων για τα διαλείμματα και την ηχορύπανση των παιδιών σ' αυτά για όση ώρα κάνουν διάλειμμα ή γυμναστικές εκδηλώσεις;

.,
Μένω δίπλα σε δύο σχολεία ! Δεν έχουν κάνει ποτέ φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας ή σε ώρες που έχω ανάγκη να κοιμηθώ. Επίσης το κουδούνι χτυπάει μια φορά και όχι δώδεκα σαν τον κούκο στις 12. Για την ακρίβεια ούτε τα διαλείμματα είναι ενοχλητικά γιατί ακούγεται ήχος παιδιών στο φόντο και όχι συνεχόμενος επαναλαμβανόμενος θόρυβος που σου τρυπάει τον εγκέφαλο και σου προκαλεί OCD ακόμα και να μην έχεις.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40720
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Δεκ 2023, 14:32

Isildur έγραψε:
16 Δεκ 2023, 08:23
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 16:32
Ωραία, εγώ δεν εμπίμπτω σε καμμιά από τις κατηγορίες σου, δεν κάθομαι σε τραπέζια που καλύπτουν χώρους πεζοδρομίων, δεν παρκάρω όπου να 'ναι, παίζω μουσική πάντα με κλειστά παράθυρα και ακουστικά, δεν αφήνω τα παιδιά μου να τσιρίζουν σε ώρες κοινής ησυχίας (το οποίο είναι βέβαια αισχρότατη εξίσωση, θα έπρεπε να ντρέπεσαι που το λες*), δεν αφήνω πουθενά σκουπίδια, αν δεν βρίσκω κάδο τα κουβαλάω στην τσέπη μου, έχω κάνει ράμπα αναπήρων στο πεζοδρόμιο του δήμου γιατί ο δήμος δεν έκανε και και και.
Μλκ, μαζί σου 100%, αλλά με το μπολνταρισμένο πνίγηκα... :smt005:

Λορέτα μόουντ.
Εντάξει, είναι λίγο τσιτ γιατί δεν οδηγώ και δεν έχω παιδιά, αλλά δεν λέω κάτι ψευδές. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Δικαστική απόφαση εναντίον εκκλησίας για...τις καμπάνες σε συγκεκριμένες ώρες...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 16 Δεκ 2023, 20:59

Cecily Anne έγραψε:
16 Δεκ 2023, 08:42
O I έγραψε:
15 Δεκ 2023, 22:57
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
15 Δεκ 2023, 16:49
Πρόκειται περί ηχορυπάνσεως -από νομική και ουσιαστική άποψη

Εδώ σχετικό Πόρισμα του Συνήγορου του Πολίτη:

http://www.digestaonline.gr/pdfs/Digest ... SOUKOU.pdf
Δυστυχώς όταν πάω ν' ανοίξω το σύνδεσμο μου λέει:
Κατάσταση τοποθεσίας Web:

Ύποπτη

https://www.digestaonline.gr/pdfs/Diges ... SOUKOU.pdf

Αυτός ο ιστότοπος φαίνεται λίγο επικίνδυνος, οπότε τον επισημαίνουμε για παν ενδεχόμενο. Βεβαιωθείτε ότι εμπιστεύεστε αυτόν τον ιστότοπο εάν επιλέξετε να προχωρήσετε. Καλύτερα να είστε προστατευμένοι παρά να το μετανιώσετε!
...οπότε δεν τον ανοίγω.

άσχετο
Μήπως λέει και για το κουδούνισμα των σχολείων για τα διαλείμματα και την ηχορύπανση των παιδιών σ' αυτά για όση ώρα κάνουν διάλειμμα ή γυμναστικές εκδηλώσεις;

.,
Μένω δίπλα σε δύο σχολεία ! Δεν έχουν κάνει ποτέ φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας ή σε ώρες που έχω ανάγκη να κοιμηθώ. Επίσης το κουδούνι χτυπάει μια φορά και όχι δώδεκα σαν τον κούκο στις 12. Για την ακρίβεια ούτε τα διαλείμματα είναι ενοχλητικά γιατί ακούγεται ήχος παιδιών στο φόντο και όχι συνεχόμενος επαναλαμβανόμενος θόρυβος που σου τρυπάει τον εγκέφαλο και σου προκαλεί OCD ακόμα και να μην έχεις.
Τυχερή είσαι γιατί εγώ το ΄95 έμενα με ενοίκιο σε ημιόροφο στη Κυψέλη που το παράθηρο συνόρευε με το προαύλιο δημοτικού σχολείου. Δε μπορείς να φανταστείς... :-?
Έφυγα σε δυο μήνες :102:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών