Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 14:50

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:47
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:39
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:38


Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Γιατί; Θα πρόσβαλλε τον ανδρισμό που δεν έχει ακόμα; Ή μήπως δεν έπαιζαν με κούκλες τα αγόρια πριν τον 20ό αιώνα;
Ειναι το insinuation.

Kαλως η κακως καποια πραγματα εχουν ταυτιστει με κατι.

Π.χ. αν εγω σου κανω δωρο ενα ζευγαρι κερατα ταυρου για να το βαλεις διακοσμητικο στο σαλονι σου ε το πρωτο που θα σκεφτεις ειναι "γιατι κερατα" ? "Τι θελει να μου πει με αυτο?"
Δεν θα αναρωτηθώ, θα πω ότι είναι κρύο χιούμορ και θα σου πω να τα πάρεις πίσω γιατί γίνεσαι παιδαριώδης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 14 Δεκ 2023, 14:52

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:38
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:37
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:20
Παντως αν σε μενα οταν ειμουν μικρος αν μου φερνανε μπαρμπι και στην αδελφη μου πιστολι ξερω γω το πιθανοτερο θα ηταν να τους τα πετάγαμε στο κεφάλι μετα.

Και οι δυο.
Δεν θα σκεφτόσασταν ας πούμε να τα αλλάξετε.
Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Εγώ. Ας πούμε την περασμένη δεκαετία δεν είχες δει τέτοιες που είχαν γιούνισεξ αποδοχή;

Εικόνα
Z

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2023, 14:53

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:45
Εντάξει, το να ξέρεις τι αρέσει σε ένα παιδί είναι ένδειξη προσπάθειας. Σε μένα έπαιρναν δεινόσαυρους και ζωάκια γιατί αυτά μού άρεσαν, στον μεγάλο μου αδερφό αυτοκινητάκια μαζορέτ, στον μικρό μου αδερφό φορτηγά και διαστημόπλοια και στην αδερφή μου κούκλες, αλλά συνήθως παίζαμε όλοι μαζί και παίζαμε... τι άλλο; Κούκλες. Αφού με κούκλες μπορείς να κάνεις πιο πολύπλοκα πράγματα γιατί αναπαριστούν ανθρώπους. Ταινίες ολόκληρες παίζαμε με τις κούκλες. Έφτιαχνε ρόλους και σέτινγκ η αδερφή μου (η μεγαλύτερη) και αυτοσχεδιάζαμε.

Επίσης συλλογικά μας έπαιρναν πλεϊμομπίλ που επίσης τα χρησιμοποιούσαμε σαν κούκλες, γιατί αυτό είναι, και επιτραπέζια φυσικά, γιατί είμαστε 4.
Οκ, μ' αυτήν τη λογική είναι επίσης εποικοδομητικό το να παίρνεις κούκλες στα κοριτσάκια.

Αλλά οοοόχι, αυτό είναι κάτι στερεοτυπικό. Αν δεν παίζουν αγοράκια στη φάση, οι κούκλες είναι κάτι παρωχημένο, ρατσιστικό, σεξιστικό και απαράδεκτον γενικότερα.

Λες και τα αγοράκια που γουστάρουν κούκλες ή να παριστάνουν τις κουκλίτσες δεν παίζουν σε τέρμα στερεοτυπικά πλαίσια. :lol:

Έμαθε το κάθε όλο με αϊκιού μέχρι 70 τη λέξη "στερεότυπα" και τη λέει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2023, 15:03

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:52
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:38
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:37


Δεν θα σκεφτόσασταν ας πούμε να τα αλλάξετε.
Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Εγώ. Ας πούμε την περασμένη δεκαετία δεν είχες δει τέτοιες που είχαν γιούνισεξ αποδοχή;

Εικόνα
Αυτα ειναι collectors items. Δεν τα αγοράζεις για να τα δωσεις στην κορη σου να παιζει τις κουμπαρες.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2023, 15:04

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:50
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:47
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:39


Γιατί; Θα πρόσβαλλε τον ανδρισμό που δεν έχει ακόμα; Ή μήπως δεν έπαιζαν με κούκλες τα αγόρια πριν τον 20ό αιώνα;
Ειναι το insinuation.

Kαλως η κακως καποια πραγματα εχουν ταυτιστει με κατι.

Π.χ. αν εγω σου κανω δωρο ενα ζευγαρι κερατα ταυρου για να το βαλεις διακοσμητικο στο σαλονι σου ε το πρωτο που θα σκεφτεις ειναι "γιατι κερατα" ? "Τι θελει να μου πει με αυτο?"
Δεν θα αναρωτηθώ, θα πω ότι είναι κρύο χιούμορ και θα σου πω να τα πάρεις πίσω γιατί γίνεσαι παιδαριώδης.
Οσο κρυο ηταν και το χιουμορ που εκαναν στον Ροιδη με το ιδιο δώρο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8912
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 14 Δεκ 2023, 15:05

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:03
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:52
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:38


Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Εγώ. Ας πούμε την περασμένη δεκαετία δεν είχες δει τέτοιες που είχαν γιούνισεξ αποδοχή;

Εικόνα
Αυτα ειναι collectors items. Δεν τα αγοράζεις για να τα δωσεις στην κορη σου να παιζει τις κουμπαρες.
Αφού τα έβρισκες σε περίπτερα, τι collectors items.
Z

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27236
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2023, 15:08

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:05
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:03
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:52


Εγώ. Ας πούμε την περασμένη δεκαετία δεν είχες δει τέτοιες που είχαν γιούνισεξ αποδοχή;

Εικόνα
Αυτα ειναι collectors items. Δεν τα αγοράζεις για να τα δωσεις στην κορη σου να παιζει τις κουμπαρες.
Αφού τα έβρισκες σε περίπτερα, τι collectors items.
Δεν τα ειχα δει ποτε σε περιπτερα. Αλλα οπως και να εχει υπαρχουν καποια πράγματα που εχουν ταυτιστει με κατι.

Καλως η κακως.

Το να παω να δωσω μια μπαρμπι σε ενα αγοράκι μπορει να θεωρηθει ακομα και προσβλητικο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 15 Δεκ 2023, 07:53

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:08
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:05
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 15:03


Αυτα ειναι collectors items. Δεν τα αγοράζεις για να τα δωσεις στην κορη σου να παιζει τις κουμπαρες.
Αφού τα έβρισκες σε περίπτερα, τι collectors items.
Δεν τα ειχα δει ποτε σε περιπτερα. Αλλα οπως και να εχει υπαρχουν καποια πράγματα που εχουν ταυτιστει με κατι.

Καλως η κακως.

Το να παω να δωσω μια μπαρμπι σε ενα αγοράκι μπορει να θεωρηθει ακομα και προσβλητικο.
Οχι μπορει, είναι προσβλητικο.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Δεκ 2023, 11:45

Τα φυλα ειναι 2, οι σεξουαλικοι προσανατολισμοι 52 και περισσοτεροι. Γιατι τα μπερδευουμε...

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Δεκ 2023, 12:06

Δημοκράτης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 09:52
Το θέμα δεν είναι μόνο το ότι είναι πανιβλακες, φο θέμα είναι ότι θέλουν να το παίξουν και αμερικανοι
Ότι μαλάκια δουν από τον θείο σαμ να το κάνουν και οι εδώ μπετοστοκοι
Πάντα έτσι ήταν. Οι πιο δήθεν αντιαμερικανοί είναι τα πιο αμερικανάκια.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Δεκ 2023, 12:10

Ρε σεις, δεν λέτε πάλι καλά που δεν έπαιξε ζωντανή χριστουγεννιάτικη φάτνη στην πλατεία Συντάγματος με κουίρ Παναγιά;

Τα καλύτερα δεν έχουν έρθει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών