Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 9030
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 14 Δεκ 2023, 12:44

Δημοκράτης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:33
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 11:45
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 10:25


Aγορακι που να παιζει με μπαρμπι κατι δεν παει καλα.

Ηξερα ενα παιδι απο το σχολειο που επαιζε με το μικρο μου πονυ και απο οτι εμαθα μετα ειναι πλεον τελειωμενη.
Έχεις πολλά έμφυλα στερεότυπα. Μια χαρά είναι οι κούκλες για αγόρια. Εμένα ο αδελφός μου συνέχεια μου έκλεβε την κούκλα για να παίξει. Βέβαια δεν ήταν μπάρμπι, και τον ενθουσίαζε το στήθος όπως μου εκμυστηρεύτηκε.
σεξιστικό γουρούνι ο αδελφός σου ε; Από μικρός να θέλει να πιάσει βυζιά
Φυσιολογική περιέργεια για το ανθρώπινο σώμα. Είχε κολλήσει με μια γιαπωνέζικη κούκλα με υπερβολικό στήθος που μου είχε φέρει μία θεία μου. Σεξισμός ήταν που του έφερναν αυτού λέγκο και τρανσφόρμερς και όχι εμένα.
Z

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 14 Δεκ 2023, 12:44

Εικόνα

τελειωμενα ατομα
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24848
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Δεκ 2023, 13:13

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:35
ήρθαν τα τραβελούγεννα κι ή πουστοχρονιά
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24848
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Δεκ 2023, 13:14

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:44
Δημοκράτης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 12:33
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 11:45


Έχεις πολλά έμφυλα στερεότυπα. Μια χαρά είναι οι κούκλες για αγόρια. Εμένα ο αδελφός μου συνέχεια μου έκλεβε την κούκλα για να παίξει. Βέβαια δεν ήταν μπάρμπι, και τον ενθουσίαζε το στήθος όπως μου εκμυστηρεύτηκε.
σεξιστικό γουρούνι ο αδελφός σου ε; Από μικρός να θέλει να πιάσει βυζιά
Φυσιολογική περιέργεια για το ανθρώπινο σώμα. Είχε κολλήσει με μια γιαπωνέζικη κούκλα με υπερβολικό στήθος που μου είχε φέρει μία θεία μου. Σεξισμός ήταν που του έφερναν αυτού λέγκο και τρανσφόρμερς και όχι εμένα.
ε ναι σίγουρα, αποκλείται να είναι απλά αγοράκι και να ήθελε από μικρός να βλέπει βυζιά
τι να λέμε τώρα
αφού το να θες να πιάσεις και να δεις βυζιά είναι κοινωνικό δημιούργημα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29501
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 14 Δεκ 2023, 13:34

Ναύτης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 10:19
southern έγραψε:
14 Δεκ 2023, 10:15
Ναύτης έγραψε:
14 Δεκ 2023, 10:11

Απλώς για την ιστορία, η ΕΔΑ στις εκλογές του '58 πήρε 24,43% και ανακηρύχτηκε αξιωματική αντιπολίτευση.
Κατά τ' άλλα, δεν είσαι χουντικός λες, τα γραπτά σου άλλα φανερώνουν δε.
Τα γραπτά μου είναι φιλοβασιλικα. Θεωρώ πως το σύστημα της προ δικτατορίας δεξιάς ήταν καλλίτερο για τον τόπο.
Ποιο απ' όλα τα συστήματα; Το πάγος και ρετσινόλαδο, τα έκτακτα στρατοδικεία, τα ξερονήσια, τα αγανακτισμένα τρίκυκλα, η βία και η νοθεία, η Φρίκη-Κοκός και cia;
Διευκρίνισε.
Δεν υπήρχε πάγος και ρετσινόλαδο στο μετεμφυλιακό κράτος. Αυτό ανήκε στην μεταξική δικτατορία και σύμφωνα με τον Μανιαδάκη ήταν ένας μύθος που τον είχε καλιεργήσει ο ίδιος για να τρομορατεί τους κομμουνιστές και να σπάνε στις ανακρίσεις.

Όσο για το αντικομμουνστικό παρακράτος, σε τί διαφέρει αυτό απο τους σημερινούς αντιφα και αναρχοαριστερούς;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29501
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 14 Δεκ 2023, 13:36

Tilemachos Chormovitis

2 ώρ. ·

Αν νομίζετε πως η παλαβή woke ιδεολογία είναι μια υπόθεση που αφορά μόνο τα αμερικάνικα πανεπιστήμια, μάλλον κάνετε λάθος. Η woke κουλτούρα γνωρίζει μέρες δόξας και στα ελληνικά πανεπιστήμια και μάλιστα με τις ευλογίες του κράτους.
Διαβάζουμε λοιπόν στην πρώτη-πρώτη σελίδα του site του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών ότι η εθελοντική ομάδα GenEquall σε συνεργασία με την ΕΙΦ (Επιτροπή Ισότητας Φύλων) και το "Project Equality" διοργανώνει εκπαιδευτικό εργαστήριο που αναδεικνύει το φλέγον ζήτημα των έμφυλων στερεότυπων στα ... χριστουγεννιάτικα δώρα. Η εκδήλωση συνοδεύεται με την ευχή "Μerry Gender-Mas : Γιορτάζουμε χωρίς στερεότυπα". (https://www.aueb.gr/el/content/merry-ge ... hiYyMo6Y7o). Να σημειώσουμε εδώ πως σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 33 του Ν. 4589/2019 (νόμος ΣΥΡΙΖΑ που διατήρησε η κυβέρνηση της "Νέας Δημοκρατίας") πρέπει να συγκροτηθούν "Επιτροπές Ισότητας των Φύλων" σε όλα τα Α.Ε.Ι. της χώρας. Και για να σας φύγουν και οι τελευταίες αμφιβολίες πως αυτές οι "Επιτροπές Ισότητας" δεν είναι τίποτε άλλο παρά woke σφηκοφωλιές που έχουν σαν μοναδικό στόχο την προώθηση της αριστερίστικης ιδεολογίας τους στα ελληνικά πανεπιστήμια, σας ενημερώνω πως τα περσινά Χριστούγεννα στο ίδιο Πανεπιστήμιο η ίδια Επιτροπή έσπασε όλα τα κοντέρ ορθοπολιτικής γελοιότητας στόλιζοντας το... "Δέντρο της Ισότητας" με σύνθημα "Αυτά τα Χριστούγεννα αλλάζουμε όλ@ μαζί!" (https://isotita.aueb.gr/project-equalit ... MbaLkoe6WM)

Hardcore πολιτισμικός μαρξισμός με τη στήριξη της ελληνικής κυβέρνησης, τη χρηματοδότηση των άτυχων Ελλήνων φορολογουμένων και καλά Φυλούγεννα σε όλους! (εσείς Δέντρο της Ισότητας στολίσατε φέτος ή είστε τίποτε ακροδεξιοί Νεάντερταλ;)

Εικόνα

https://www.facebook.com/tilemachos.cho ... Te43WhGZkl

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Δεκ 2023, 14:17

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Δεκ 2023, 10:10
Υποθέτω θα πρέπει να μαζευτούν φασιστάκια να διαλύσουν την εκδήλωση, όπως αυτά που διέλυσαν αυτήν που συμμετείχε ο Νάτσιος στο ΑΠΘ. Αυτό είναι το νόημα;

Ο τίτλος είναι παραπλανητικός γιατί δεν διοργανώνεται από την ΑΣΟΕΕ αλλά στην ΑΣΟΕΕ, αλλά αυτά είναι λεπτά γράμματα.

Επίσης βλέπω ότι το θέμα είναι
Πόσες φορές πήρες ένα δώρο που ήταν «κατάλληλο» για το φύλο σου, αλλά αυτό δε σε ικανοποίησε; Θα ήθελες να κάνεις ένα δώρο, αλλά αυτό να μην αναπαράγει έμφυλα στερεότυπα; Έχεις παρατηρήσει συγκεκριμένα στερεότυπα κατά την περίοδο των γιορτών; Φαντάζεσαι τα Χριστούγεννα αλλιώς; Αν ναι, δήλωσε συμμετοχή στο εργαστήριο που διοργανώνει η ομάδα GenEquall.
Δηλαδή σ' εσάς στα αγόρια δεν σας έχουν φέρει ποτέ για δώρο στρατιωτάκια ή τρανσφόρμερς ενώ θέλατε μπάρμπι;
Δεν έχεις δει αγόρια που δεν έχουν παίξει με όπλα ποτέ και δεν ξέρουν από βίαια παιχνίδια πώς κάνουν όταν πιάνουν οπλοπαιχνίδι στα χέρια τους.

Ούτε εγώ το πίστευα μέχρι που το είδα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27463
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2023, 14:20

Παντως αν σε μενα οταν ειμουν μικρος αν μου φερνανε μπαρμπι και στην αδελφη μου πιστολι ξερω γω το πιθανοτερο θα ηταν να τους τα πετάγαμε στο κεφάλι μετα.

Και οι δυο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10362
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 14 Δεκ 2023, 14:22

Γιαυτό τα καλύτερα παιχνίδια είναι τα επιτραπέζια που είναι unisex. :8)
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 14:37

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:20
Παντως αν σε μενα οταν ειμουν μικρος αν μου φερνανε μπαρμπι και στην αδελφη μου πιστολι ξερω γω το πιθανοτερο θα ηταν να τους τα πετάγαμε στο κεφάλι μετα.

Και οι δυο.
Δεν θα σκεφτόσασταν ας πούμε να τα αλλάξετε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27463
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2023, 14:38

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:37
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:20
Παντως αν σε μενα οταν ειμουν μικρος αν μου φερνανε μπαρμπι και στην αδελφη μου πιστολι ξερω γω το πιθανοτερο θα ηταν να τους τα πετάγαμε στο κεφάλι μετα.

Και οι δυο.
Δεν θα σκεφτόσασταν ας πούμε να τα αλλάξετε.
Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 14:39

George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:38
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:37
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:20
Παντως αν σε μενα οταν ειμουν μικρος αν μου φερνανε μπαρμπι και στην αδελφη μου πιστολι ξερω γω το πιθανοτερο θα ηταν να τους τα πετάγαμε στο κεφάλι μετα.

Και οι δυο.
Δεν θα σκεφτόσασταν ας πούμε να τα αλλάξετε.
Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Γιατί; Θα πρόσβαλλε τον ανδρισμό που δεν έχει ακόμα; Ή μήπως δεν έπαιζαν με κούκλες τα αγόρια πριν τον 20ό αιώνα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70482
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Δεκ 2023, 14:43

Ναι βρε, όσοι θέλουν να κάνουν δώρα στα παιδιά δεν πρέπει να λαμβάνουν υπ' όψιν τις προτιμήσεις των παιδιών αλλά την πολιτική λοξότητα του κάθε άσχετου πικραμένου.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40802
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Δεκ 2023, 14:45

Εντάξει, το να ξέρεις τι αρέσει σε ένα παιδί είναι ένδειξη προσπάθειας. Σε μένα έπαιρναν δεινόσαυρους και ζωάκια γιατί αυτά μού άρεσαν, στον μεγάλο μου αδερφό αυτοκινητάκια μαζορέτ, στον μικρό μου αδερφό φορτηγά και διαστημόπλοια και στην αδερφή μου κούκλες, αλλά συνήθως παίζαμε όλοι μαζί και παίζαμε... τι άλλο; Κούκλες. Αφού με κούκλες μπορείς να κάνεις πιο πολύπλοκα πράγματα γιατί αναπαριστούν ανθρώπους. Ταινίες ολόκληρες παίζαμε με τις κούκλες. Έφτιαχνε ρόλους και σέτινγκ η αδερφή μου (η μεγαλύτερη) και αυτοσχεδιάζαμε.

Επίσης συλλογικά μας έπαιρναν πλεϊμομπίλ που επίσης τα χρησιμοποιούσαμε σαν κούκλες, γιατί αυτό είναι, και επιτραπέζια φυσικά, γιατί είμαστε 4.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27463
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Η ΑΣΟΕΕ σας εύχεται καλά Φυλλουγεννα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 14 Δεκ 2023, 14:47

hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:39
George_V έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:38
hellegennes έγραψε:
14 Δεκ 2023, 14:37


Δεν θα σκεφτόσασταν ας πούμε να τα αλλάξετε.
Δεν ηταν το θεμα του δωρου. Θα ηταν η κινηση. Ποιος θα εδινε κουκλες σε ενα αγορακι π.χ.?
Γιατί; Θα πρόσβαλλε τον ανδρισμό που δεν έχει ακόμα; Ή μήπως δεν έπαιζαν με κούκλες τα αγόρια πριν τον 20ό αιώνα;
Ειναι το insinuation.

Kαλως η κακως καποια πραγματα εχουν ταυτιστει με κατι.

Π.χ. αν εγω σου κανω δωρο ενα ζευγαρι κερατα ταυρου για να το βαλεις διακοσμητικο στο σαλονι σου ε το πρωτο που θα σκεφτεις ειναι "γιατι κερατα" ? "Τι θελει να μου πει με αυτο?"
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών