Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 18 Δεκ 2023, 13:14

Δημοκράτης έγραψε:
16 Δεκ 2023, 10:07
Αλιόσα έγραψε:
16 Δεκ 2023, 10:03
Ποσο πηγε το εισιτήριο των αστικων; εχω να παω εκει κοντα τεσσερα χρονια.
1.2ε έχει, δεν ξέρω πόσο κάνει η μηνιαία κάρτα
27 ευρώ η κανονική και 15 (αν θυμάμαι καλά) η μειωμένη. Επίσης για αρκετούς άνεργους ισχύει η δωρεάν μετακίνηση.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Δεκ 2023, 13:14

Ναύτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:46
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:44
Ναύτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:12

Δεν ξέρω φίλε, εγώ βλέπω ότι έχεις αρχίσει τις εκπτώσεις. Σε λίγο δηλαδή θα γράψει κάποιος ότι πήρε το τρόλεϊ Κολιάτσου-Πατήσια 8 η ώρα το πρωί, σαρδέλα με τους πλεμπαίους, κι εσύ θα πεις: εντάξει μωρέ, άμα τον φας μια φορά δεν μετράει.
Λυπάμαι, αλλά έχουμε κάποιες αξίες να προστατεύσουμε, δεν θα προσχωρήσουμε στη μπυθουλίαση.
Καταγγέλλω και οικτίρω.
Αυτό που ρωτάς είναι αν η μία φορά σε κάνει κάτι. Μια ίσον καμία. Είμαι σίγουρος ότι και ο πιο λεφτάς είπε μια μέρα να πάει στο μουσείο με τη συγκοινωνία. Το μετά είναι αυτό που μετρά. Το ξαναέκανε;
Και εγώ όπως καταλαβαίνεις χρησιμοποιούσα τα λεωφορεία. Το θέμα είναι ότι είδα τα χάλια τους, ανέβηκα κοινωνικές τάξεις και σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ. Δεν έμεινα με το βίτσιο.

Σου λέει ο τύπος ότι τα λεωφορεία στην περιοχή του οδηγούνται από ποινικούς αλλά εσύ νομίζεις ότι συμφωνεί μαζί σου επειδή χρησιμοποίησε λεωφορείο πριν 10 χρόνια.

Κατά τα λοιπά, Κολιάτσου ρε συ; Που μένετε; Που συχνάζετε; Με πλεμπαρία του κερατά κάθομαι και μιλάω;
Άσε φίλε, καρφώθηκες, άκου στο Μουσείο με τις συγκοινωνίες, ουουου σκυλομπατίρη.
Θα σου πω μια ιστορία, όχι πολύ παλιά. Κάποτε, ως κανονικός μεσοαστός προς το αστός, με σπουδές και πολιτιστικό υπόβαθρο είπα να πάω την οικογένεια μου στο αρχαιολογικό μουσείο. Λέω, και δεν πάμε με το μετρό. Ήμασταν στην Ακρόπολη, δίπλα είναι η πλατεία Ομονοίας. Κόκκινη γραμμή, μετρό. Φυσιολογικοί άνθρωποι να περιμένουν να μπουν στο συρμό.

Κατεβαίνουμε Ομόνοια, ο σταθμός βρωμούσε κατρουλιό. Λέω, Ε κάποιος ηλικιωμένος θα είχε πρόβλημα και κατουρήστηκε, Ε συμβαίνουν. Βγαίνουμε πάνω στην πλατεία, μύριζε μια πακιστανίλα, αλλά οκ, τα φίλτρα του Μπακογιάννη έκαναν δουλειά. Αφού βρίσκουμε τον προσανατολισμό μας πάμε προς το μουσείο, περνάμε κάτι κλούβες πάνω στο πεζοδρόμιο, με μπάτσους μέσα και έξω που βρωμούσαν. Λέμε τί διάολο βάζουν τους καλούς στο Σύνταγμα και τους βρωμιαραίους στην Πατησίων; Ή το κάνουν για να μη δίνουν στόχο; Λέμε ό,τι και να είναι αισθανόμαστε μια ασφάλεια.

Στα πενήντα μέτρα πιο πέρα ξάπλα πρεζάκια και αράπηδες που έβγαζαν από τον κώλο του, κυριολεκτικά, και το στόμα τους, φιξάκια. Στα πενήντα μέτρα η αστυνομία, έτσι; αφού με τα πολλά φτάσαμε στην είσοδο του μουσείου, παίζει να είχε γίνει απόπειρα κλοπής μέσα στο μουσείο, τίγκα στην αστυνομία, καθαροί αυτοί ευτυχώς και γύρω στο προαύλιο το μισό Μπαγκλαντές και το άλλο μισό Μαρόκο. Αφήνω την οικογένεια, μη της χαλάσω τη βόλτα και με ταξί, τα κανονικά, όχι τα άλλα, πάω πίσω, παίρνω το αυτοκίνητο και το παρκάρω ακριβώς δίπλα στο μουσείο, πίσω από κλούβα σε θεσαρα. Επιτρεπόταν αλλά με στραβοκοίταξαν αλλά είδαν μέσα τα παιδικά καθίσματα και δεν μου είπαν κάτι.

Και μου λες εσύ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό κανονικός άνθρωπος να χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς από την Πατησίων. Που έχουν ποτίσει τα καθίσματα τις μισές αρρώστιες του πακιστάν έτσι και βγεις και σε μυρίσει σκύλος θα σε πάνε μέσα για διακίνηση.


Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Δεκ 2023, 13:19

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:09
Χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ σε σχεδόν καθημερινή βάση από το 2006. Τι απορίες έχετε;
Ως άλλος Τάκης Τσουκαλάς, περιοχή και είδος ΜΜΜ παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13555
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 18 Δεκ 2023, 13:28

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:14
Ναύτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:46
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:44


Αυτό που ρωτάς είναι αν η μία φορά σε κάνει κάτι. Μια ίσον καμία. Είμαι σίγουρος ότι και ο πιο λεφτάς είπε μια μέρα να πάει στο μουσείο με τη συγκοινωνία. Το μετά είναι αυτό που μετρά. Το ξαναέκανε;
Και εγώ όπως καταλαβαίνεις χρησιμοποιούσα τα λεωφορεία. Το θέμα είναι ότι είδα τα χάλια τους, ανέβηκα κοινωνικές τάξεις και σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ. Δεν έμεινα με το βίτσιο.

Σου λέει ο τύπος ότι τα λεωφορεία στην περιοχή του οδηγούνται από ποινικούς αλλά εσύ νομίζεις ότι συμφωνεί μαζί σου επειδή χρησιμοποίησε λεωφορείο πριν 10 χρόνια.

Κατά τα λοιπά, Κολιάτσου ρε συ; Που μένετε; Που συχνάζετε; Με πλεμπαρία του κερατά κάθομαι και μιλάω;
Άσε φίλε, καρφώθηκες, άκου στο Μουσείο με τις συγκοινωνίες, ουουου σκυλομπατίρη.
Θα σου πω μια ιστορία, όχι πολύ παλιά. Κάποτε, ως κανονικός μεσοαστός προς το αστός, με σπουδές και πολιτιστικό υπόβαθρο είπα να πάω την οικογένεια μου στο αρχαιολογικό μουσείο. Λέω, και δεν πάμε με το μετρό. Ήμασταν στην Ακρόπολη, δίπλα είναι η πλατεία Ομονοίας. Κόκκινη γραμμή, μετρό. Φυσιολογικοί άνθρωποι να περιμένουν να μπουν στο συρμό.

Κατεβαίνουμε Ομόνοια, ο σταθμός βρωμούσε κατρουλιό. Λέω, Ε κάποιος ηλικιωμένος θα είχε πρόβλημα και κατουρήστηκε, Ε συμβαίνουν. Βγαίνουμε πάνω στην πλατεία, μύριζε μια πακιστανίλα, αλλά οκ, τα φίλτρα του Μπακογιάννη έκαναν δουλειά. Αφού βρίσκουμε τον προσανατολισμό μας πάμε προς το μουσείο, περνάμε κάτι κλούβες πάνω στο πεζοδρόμιο, με μπάτσους μέσα και έξω που βρωμούσαν. Λέμε τί διάολο βάζουν τους καλούς στο Σύνταγμα και τους βρωμιαραίους στην Πατησίων; Ή το κάνουν για να μη δίνουν στόχο; Λέμε ό,τι και να είναι αισθανόμαστε μια ασφάλεια.

Στα πενήντα μέτρα πιο πέρα ξάπλα πρεζάκια και αράπηδες που έβγαζαν από τον κώλο του, κυριολεκτικά, και το στόμα τους, φιξάκια. Στα πενήντα μέτρα η αστυνομία, έτσι; αφού με τα πολλά φτάσαμε στην είσοδο του μουσείου, παίζει να είχε γίνει απόπειρα κλοπής μέσα στο μουσείο, τίγκα στην αστυνομία, καθαροί αυτοί ευτυχώς και γύρω στο προαύλιο το μισό Μπαγκλαντές και το άλλο μισό Μαρόκο. Αφήνω την οικογένεια, μη της χαλάσω τη βόλτα και με ταξί, τα κανονικά, όχι τα άλλα, πάω πίσω, παίρνω το αυτοκίνητο και το παρκάρω ακριβώς δίπλα στο μουσείο, πίσω από κλούβα σε θεσαρα. Επιτρεπόταν αλλά με στραβοκοίταξαν αλλά είδαν μέσα τα παιδικά καθίσματα και δεν μου είπαν κάτι.

Και μου λες εσύ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό κανονικός άνθρωπος να χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς από την Πατησίων. Που έχουν ποτίσει τα καθίσματα τις μισές αρρώστιες του πακιστάν έτσι και βγεις και σε μυρίσει σκύλος θα σε πάνε μέσα για διακίνηση.
Ρε φίλε εσύ δεν είσαι άνθρωπος, είσαι χάουντ μπασέ!
Κατά τα λοιπά, ο κούκος αηδόνι σού κόστισε η βόλτα στο Μουσείο.

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 18 Δεκ 2023, 13:35

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:19
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:09
Χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ σε σχεδόν καθημερινή βάση από το 2006. Τι απορίες έχετε;
Ως άλλος Τάκης Τσουκαλάς, περιοχή και είδος ΜΜΜ παρακαλώ.
Ηλεκτρικό, Μετρό, λεωφορεία και πιο σπάνια τραμ. Λόγω φύσεως εργασίας και άλλων ασχολιών σε αρκετά μέρη, κατά καιρούς με διαφορετική συχνότητα: π.χ. ανέκαθεν έπαιζε πολύ Κέντρο, επίσης νότια προάστια και Πειραιάς, Πέραμα για τα φέρι μποτ το καλοκαίρι και ολίγον Δυτικά.

Επίσης, παλιότερα δούλευα στον Ασπρόπυργο και άλλοτε πήγαινα συχνά σε δήμο της Δυτικής Αθήνας και άλλα που τώρα μπορεί να μου διαφεύγουν.

Θεωρώ μακράν χειρότερα σε συνθήκες τα λεωφορεία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70136
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Δεκ 2023, 13:50

Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Δεκ 2023, 11:36
Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2023, 11:30
οπως εχω ξαναγραψει, η καλυτερη επιλογη για μετακινηση ειναι η μοτοσικλετα.-

ολα τα αλλα, ειναι ημιμετρα, αλλα αναλογα τις αναγκες καθενος, και την ψυχοσυνθεση του. εγω προφανως μιλαω για εμενα, και το να μπω σε οχημα που δεν οδηγω εγω (ακομη και ταξι ακομη και λιμουζινα) ειναι στον πατο της λιστας, και μονο για απολυτη αναγκη, ασχετα με το κοστος. ειδικα δε αν ημουν αναγκασμενος να μπαινω σε μμμ, θα εξεταζα πολυ σοβαρα τις επιλογες ζωης μου, και για να το αποφυγω θα προτιμουσα το περπατημα, το κρυο και τη βροχη, το μποτιλιαρισμα, οτιδηποτε. ακομη θα προσπαθουσα να βρω αλλη δουλεια, σε αλλο μερος, πολη, ηπειρο, πλανητη :8)φτανει να μην αναγκαστω να μπω σε λεωφορειο.
Μάλλον έχεις μείνει σε αναμνήσεις από τα παλιά λεωφορεία. Γιατί διαφορετικά, δεν εξηγείται.

Και σε κάθε περίπτωση Ασέβαστε, μπορείς να αναφέρεις το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα που έζησες στην Αθήνα; Έτσι, για να δω κάτι.
καναδυο μερες. :003:

και δεν μπορω να καταλαβω πως επιβιωνουν εκει ανθρωποι. :102:

και γιατι δε φευγουν :102:
Σε ποιες περιοχές πήγες; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70136
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Δεκ 2023, 13:55

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:14

Θα σου πω μια ιστορία, όχι πολύ παλιά. Κάποτε, ως κανονικός μεσοαστός προς το αστός, με σπουδές και πολιτιστικό υπόβαθρο είπα να πάω την οικογένεια μου στο αρχαιολογικό μουσείο. Λέω, και δεν πάμε με το μετρό. Ήμασταν στην Ακρόπολη, δίπλα είναι η πλατεία Ομονοίας. Κόκκινη γραμμή, μετρό. Φυσιολογικοί άνθρωποι να περιμένουν να μπουν στο συρμό.

Κατεβαίνουμε Ομόνοια, ο σταθμός βρωμούσε κατρουλιό. Λέω, Ε κάποιος ηλικιωμένος θα είχε πρόβλημα και κατουρήστηκε, Ε συμβαίνουν. Βγαίνουμε πάνω στην πλατεία, μύριζε μια πακιστανίλα, αλλά οκ, τα φίλτρα του Μπακογιάννη έκαναν δουλειά. Αφού βρίσκουμε τον προσανατολισμό μας πάμε προς το μουσείο, περνάμε κάτι κλούβες πάνω στο πεζοδρόμιο, με μπάτσους μέσα και έξω που βρωμούσαν. Λέμε τί διάολο βάζουν τους καλούς στο Σύνταγμα και τους βρωμιαραίους στην Πατησίων; Ή το κάνουν για να μη δίνουν στόχο; Λέμε ό,τι και να είναι αισθανόμαστε μια ασφάλεια.

Στα πενήντα μέτρα πιο πέρα ξάπλα πρεζάκια και αράπηδες που έβγαζαν από τον κώλο του, κυριολεκτικά, και το στόμα τους, φιξάκια. Στα πενήντα μέτρα η αστυνομία, έτσι; αφού με τα πολλά φτάσαμε στην είσοδο του μουσείου, παίζει να είχε γίνει απόπειρα κλοπής μέσα στο μουσείο, τίγκα στην αστυνομία, καθαροί αυτοί ευτυχώς και γύρω στο προαύλιο το μισό Μπαγκλαντές και το άλλο μισό Μαρόκο. Αφήνω την οικογένεια, μη της χαλάσω τη βόλτα και με ταξί, τα κανονικά, όχι τα άλλα, πάω πίσω, παίρνω το αυτοκίνητο και το παρκάρω ακριβώς δίπλα στο μουσείο, πίσω από κλούβα σε θεσαρα. Επιτρεπόταν αλλά με στραβοκοίταξαν αλλά είδαν μέσα τα παιδικά καθίσματα και δεν μου είπαν κάτι.

Και μου λες εσύ ότι είναι απολύτως φυσιολογικό κανονικός άνθρωπος να χρησιμοποιεί μέσα μεταφοράς από την Πατησίων. Που έχουν ποτίσει τα καθίσματα τις μισές αρρώστιες του πακιστάν έτσι και βγεις και σε μυρίσει σκύλος θα σε πάνε μέσα για διακίνηση.
Θα ήταν πιο σαφές να πεις πού μένεις και πού δουλεύεις. Τα μια φορά πήγα κάπου, είδα και μύρισα κάτι και μετά γύρισα στον πολιτισμό, δεν λέει κάτι συγκεκριμένο.

Και ποια εννοείς κανονικά ταξί; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23404
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 18 Δεκ 2023, 13:59

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:48
vantono έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:17
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 12:00


Θανκγιου. Άλλος με ίσως μεγαλύτερη εμπειρία στα ΜΜΜ του λεκανοπεδίου που να τα στηρίζει; Το πήρα το μετρό με την οικογένεια από την Παιανία, που πήγα με το αυτοκίνητο και ήταν οκ είναι ο ορισμός αυτού που γράφω.
Εγώ, αλλά μόνο το μετρό, όπως ξανα εγραψα σε προηγουμενο ποστ. Καθε μερα με μετρό μετακινούμαι για δουλειά, που με αφηνει σε σημειο πολυ κοντά στη δουλειά μου. Απο το οποίο σημειο μπορω να παρω λεωφορείο και να ειμαι εκει σε λιγότερο απο 2 λεπτά, αλλά πάντα προτιμώ να περπατάω.
Δεν μου πέφτει ο κώλος, αντιθέτως, όλο και ανεβαίνει.
Μπράβο σου. Κανονικός μεσοαστός. Ή καλύτερα φυσιολογικός.
Πες τα τώρα και στους άλλους εδώ μέσα που είτε μιλάνε υπέρ της χρήσης λεωφορείων, προαστιακού, ηλεκτρικού χωρίς να τα έχουν χρησιμοποιήσει σε συστηματική βάση ή τα χρησιμοποιούν και προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι από άποψη και όχι λόγω κοινωνικής τους θέσης. Που γεμίσαμε φτωχάντζες με άποψη...
Προαστιακό χρησιμοποιούσα ενα καιρό αρκετά συχνά οταν χρειαστηκε να πηγαινοερχομαι Χαλκίδα λογω δουλειας, για λιγο καιρο.
Μια χαρά worth και vfm ήταν τότε, καπου στο 2018-'19. Αθηνα-Χαλκίδα εισιτήριο μετ'επιστροφης καπου στα 6,50-6,80€, μιλάμε για τον ορισμό του αστείου ποσού. Και γαμώ τις συνθηκες με φουλ ζεστη μεσα στο τρενο το χειμωνα και φουλ κρυο απο a/c στον καυσωνα. Και τα δρομολόγια πολύ νορμάλ, ούτε καθυστερήσεις ουτε τιποτα.
Τωρα δεν ξερω αν εχει υποβαθμιστεί ο προαστιακός ή εχουν ακριβύνει τα εισιτηρια, αλλά τότε ήταν μια χαρά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 18 Δεκ 2023, 14:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7899
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 18 Δεκ 2023, 14:24

Πριν το 2020 μετακινούμουν καθημερινά από την Νέα Σμύρνη (κοντά στη Συγγρού) στην Αγησιλάου.
Χρησιμοποιούσα δύο λεωφορεία. Χρόνος 50 λεπτά με μία ώρα και το ίδιο στον γυρισμό. Το μετρό δεν βόλευε.
Με αυτοκίνητο όμως μπορούσες να παρακάμψεις το Σύνταγμα και την Ομόνοια, μέσω της Πειραιώς από την Καλλιθέα και ήταν συντομότερη διαδρομή.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21114
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 18 Δεκ 2023, 14:31

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:35
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:19
Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
18 Δεκ 2023, 13:09
Χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ σε σχεδόν καθημερινή βάση από το 2006. Τι απορίες έχετε;
Ως άλλος Τάκης Τσουκαλάς, περιοχή και είδος ΜΜΜ παρακαλώ.
Ηλεκτρικό, Μετρό, λεωφορεία και πιο σπάνια τραμ. Λόγω φύσεως εργασίας και άλλων ασχολιών σε αρκετά μέρη, κατά καιρούς με διαφορετική συχνότητα: π.χ. ανέκαθεν έπαιζε πολύ Κέντρο, επίσης νότια προάστια και Πειραιάς, Πέραμα για τα φέρι μποτ το καλοκαίρι και ολίγον Δυτικά.

Επίσης, παλιότερα δούλευα στον Ασπρόπυργο και άλλοτε πήγαινα συχνά σε δήμο της Δυτικής Αθήνας και άλλα που τώρα μπορεί να μου διαφεύγουν.

Θεωρώ μακράν χειρότερα σε συνθήκες τα λεωφορεία.
Εικόνα

Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5424
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 19 Δεκ 2023, 14:13

Τι να κάνουμε, δεν είμαστε κληρονόμοι του κόμη Λεοπόρδου για να σνομπάρουμε τα ΜΜΜ και να απορρίπτουμε κάθε δουλειά που μας προτείνεται. :102:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23283
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Επιβάτις πηδάει απ' το παράθυρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 19 Δεκ 2023, 14:15

Αυτός που χρησιμοποιεί τον ΟΑΣΘ, δεν είναι ταπεινός, δεν είναι τριτοκλασατος, είναι ΗΡΩΑΣ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών