Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8184
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Δεκ 2023, 15:57

Εχω σοκαριστει.Ειλικρινα δεν το περιμενα !!!

Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»


Δεν είναι λίγες οι ιστορίες με εργοδότες και διευθυντές που έχουν άσχημη συμπεριφορά απέναντι σε υπαλλήλους. Αυτή τη φορά, όμως, φαίνεται ότι η κακή συμπεριφορά έχει πάει σε άλλο επίπεδο.

Ένας χρήστης του Reddit δημοσίευσε τα μηνύματα που αντάλλαξε με τον εργοδότη του με τον τίτλο: «Μάντεψε. Ψάχνω για μια νέα δουλειά». Στο μήνυμα προς τον εργοδότη ο χρήστη ανέφερε ότι ο παππούς ότι είχε τραυματιστεί σοβαρά και χρειαζόταν είτε να φύγει νωρίτερα από την δουλειά είτε να πάρει άδεια για να τον επισκεφθεί στο νοσοκομείο.


«Γεια, μόλις πήρα τηλέφωνο από τη μαμά μου. Ο παππούς μου έπεσε και είναι στο νοσοκομείο με σπασμένα πλευρά και ρήξη πνεύμονα. Είπαν ότι δεν ξέρουν πόσο καιρό μπορεί να έχει κοντά και θα ήθελα να πάω να τον επισκεφτώ αύριο που θα είναι ξύπνιος», ανέφερε στο μήνυμα.

Στη συνέχεια εξήγησε ότι μπορεί είτε να φύγει νωρίτερα είτε να λείψει με άδεια: «Αν χρειάζεστε οπωσδήποτε να ανοίξω το κατάστημα αύριο, με χαρά (σ.σ. θα το κάνω) αρκεί να φύγω μέχρι τις 8:30. Εάν δεν έχετε φτάσει πριν από αυτό τότε θα πρέπει να πάρω ρεπό αύριο. Λυπάμαι για την καθυστερημένη ειδοποίηση, η μαμά μου μόλις με πήρε τηλέφωνο».

Η απάντηση που έλαβε από τον εργοδότη ήταν σοκαριστική αφού προχώρησε σε άμεση απόλυση του εργαζομένου. «Αυτό δεν θα λειτουργήσει. Είμαστε μια εβδομάδα πριν από τα Χριστούγεννα. Μην μπεις στον κόπο να έρθεις (σ.σ. αύριο)», έγραψε ο εργοδότης.
SpoilerShow
Όπως ήταν φυσικό οι χρήστες έγιναν πυρ και μανία με την αναλγησία του εργοδότη. «Λοιπόν, η λύση τους στο ότι δεν έχουν αρκετό προσωπικό είναι να απολύσουν ένα από τα μέλη του προσωπικού τους;» αναρωτήθηκε ένας από τους χρήστες.

Ένας άλλος σημείωσε: «Δεν μπορούμε αν δεν έρθεις, οπότε να μην έρθεις. Αυτός ο άντρας είναι μια απόλυτη ιδιοφυΐα». Άλλοι επέμειναν ότι οι εργαζόμενοι δεν πρέπει να αποκαλύπτουν τόσες πολλές προσωπικές πληροφορίες στον εργοδότη γιατί δεν τον αφορούν.

«Παρακαλώ σταματήστε να προσφέρετε τόσες πολλές πληροφορίες στους εργοδότες. Ένα απλό: ‘έχω μια έκτακτη οικογενειακή ανάγκη και δεν μπορώ να έρθω αύριο’ και αφήστε το εκεί», πρότεινε ένας χρήστης.


SpoilerShow
Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Δεκ 2023, 16:05

Σοκαρίστηκα πραγματα


Ααααχ να είχαμε μια κοκκινη χούντα να γλυτώναμε από αυτά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημοκράτης την 16 Δεκ 2023, 16:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 16 Δεκ 2023, 16:12

Όποιος γίνεται αφεντικό έτσι συμπεριφέρεται. Γουρούνια.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8184
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Δεκ 2023, 16:12

Το διαψευει ο ...panos :smt005: αρα είναι ψεμματα. :fp:
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Δεκ 2023, 16:13

Εγώ πάντως θυμάμαι πριν αρκετά χρονια μια υπάλληλο μου :a108:

που ειχε ζητήσει 4 φορές μέσα σε δυο χρονια άδεια για να πάει στη κηδεία του παππού της :cry ***

Ε την πέμπτη φορά που ξαναπέθανε ο παππούς της αποφάσισα και γω να τη διώξω :oops:



***δεν υπαινίσσομαι πως η δική μου περίπτωση εχει σχέση με την περίπτωση του χρήστη του Reddit :smt018
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9973
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 16 Δεκ 2023, 16:16

Parrot έγραψε:
16 Δεκ 2023, 16:10
Η μετάφραση όλα τα λεφτά.. :lol:
αυτό δε θα λειτουργήσει φίλε
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8184
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Δεκ 2023, 16:17

georgebi έγραψε:
16 Δεκ 2023, 16:13
Εγώ πάντως θυμάμαι πριν αρκετά χρονια μια υπάλληλο μου :a108:

που ειχε ζητήσει 4 φορές μέσα σε δυο χρονια άδεια για να πάει στη κηδεία του παππού της :cry ***

Ε την πέμπτη φορά που ξαναπέθανε ο παππούς της αποφάσισα και γω να τη διώξω :oops:



***δεν υπαινίσσομαι πως η δική μου περίπτωση εχει σχέση με την περίπτωση του χρήστη του Reddit :smt018

Το εγραψε ο georgebi.Aρα ειναι αληθεια.

:na!:


Panos291 mode off
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14621
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 16 Δεκ 2023, 16:22

είχα διαβάσει στο κριπι παστα μια καταγγελία που άφηναν τους εργαζόμενους άυπνους.έφριξα

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 16 Δεκ 2023, 16:23

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Δεκ 2023, 16:16
Parrot έγραψε:
16 Δεκ 2023, 16:10
Η μετάφραση όλα τα λεφτά.. :lol:
αυτό δε θα λειτουργήσει φίλε
Γεια, μόλις πήρα τηλέφωνο από τη μαμά μου
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70079
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Δεκ 2023, 16:25

Παραμένει ερωτηματικό, το τι ακριβώς έκανε η εργαζόμενη μετά την απάντηση.

Παραιτήθηκε;

Έκανε μήνυση στο αφεντικό;

Ενημέρωσε τη συνδικαλιστική της οργάνωση (αν είχε);

Κάτι άλλο;


Γιατί τα "κάπου πήγα, κάποιον είδα, κάτι μου' πε, κάτι θέλω να σας πω" δεν λένε κάτι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20990
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 16 Δεκ 2023, 16:31

Που ειναι το hashtag

#cancel_τέως_εργοδότη_χρήστη_reddit

να ποσταρουμε όλοι; :011:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24772
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Δεκ 2023, 16:32

georgebi έγραψε:
16 Δεκ 2023, 16:13
Εγώ πάντως θυμάμαι πριν αρκετά χρονια μια υπάλληλο μου :a108:

που ειχε ζητήσει 4 φορές μέσα σε δυο χρονια άδεια για να πάει στη κηδεία του παππού της :cry ***

Ε την πέμπτη φορά που ξαναπέθανε ο παππούς της αποφάσισα και γω να τη διώξω :oops:



***δεν υπαινίσσομαι πως η δική μου περίπτωση εχει σχέση με την περίπτωση του χρήστη του Reddit :smt018
Μην αναστηθεί και ξαναπεράσει ο παππούς 3 4 φορές αμέσως να μη την πιστεψεις

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ζήτησε από το εργοδότη της να λείψει εκτάκτως από την δουλειά – «Η απάντησή του με σόκαρε»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 16 Δεκ 2023, 16:33

panos291 έγραψε:
16 Δεκ 2023, 16:09
Το διαβασε στο reddit αρα είναι αλήθεια.

:na!:
Αληθεια θα ειναι. Αυτο που δε θα μαθουμε ποτε ειναι αν ειχε λειψει με την ιδια δικαιολογια αλλες 10 φορες τον προηγουμενο μηνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών