Κάτω από την Μιανμάρ και τη Μογγολία, ο μέσος όρος IQ των Ελλήνων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από την Μιανμάρ και τη Μογγολία, ο μέσος όρος IQ των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 14:37

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Ιαν 2024, 11:26
1. Η έρευνα είναι ενός legit καμμενου ακροδεξιού που αυτοαποκαλειται "ρατσιστής βασισμένος στην επιστημη": https://en.m.wikipedia.org/wiki/Richard_Lynn

2. Βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε estimates και non standardized tests (τρέχα γύρευε βασικά, anything goes)

3. Αν κ δε φαίνεται αυτονόητο, σε πληθυσμούς και ειδικά χωρίς σωστό standardization και sampling 5-10 μονάδες διαφορά είναι στο margin of error ξέρω γω εύκολα (ένας που σκοραρει 95 σε ένα τεστ μπορεί να σκοράρει 100 σε ένα άλλο ή σε άλλη φάση)

Γενικά τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου πάρτε τα with a grain of salt που λένε...
Δεν έχει σημασία ποιος είναι αυτός που κάνει την μελέτη, μόνο τι είναι αυτό που λέει. Η συγκεκριμένη είναι μπουρδομελέτη, μπορεί κανείς να το καταλάβει από τους αριθμούς. Το εύρος IQ που δίνει για τις χώρες είναι από 43 ως 107· είναι καταφανώς παπαριά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Κάτω από την Μιανμάρ και τη Μογγολία, ο μέσος όρος IQ των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 09 Ιαν 2024, 14:56

φοβερο το Link της πηγης(error) :smt005:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κάτω από την Μιανμάρ και τη Μογγολία, ο μέσος όρος IQ των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Ιαν 2024, 15:21

hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 14:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Ιαν 2024, 11:26
1. Η έρευνα είναι ενός legit καμμενου ακροδεξιού που αυτοαποκαλειται "ρατσιστής βασισμένος στην επιστημη": https://en.m.wikipedia.org/wiki/Richard_Lynn

2. Βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε estimates και non standardized tests (τρέχα γύρευε βασικά, anything goes)

3. Αν κ δε φαίνεται αυτονόητο, σε πληθυσμούς και ειδικά χωρίς σωστό standardization και sampling 5-10 μονάδες διαφορά είναι στο margin of error ξέρω γω εύκολα (ένας που σκοραρει 95 σε ένα τεστ μπορεί να σκοράρει 100 σε ένα άλλο ή σε άλλη φάση)

Γενικά τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου πάρτε τα with a grain of salt που λένε...
Δεν έχει σημασία ποιος είναι αυτός που κάνει την μελέτη
Έχει αν υπάρχει bias ή conflict of interest

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Κάτω από την Μιανμάρ και τη Μογγολία, ο μέσος όρος IQ των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Ιαν 2024, 15:28

Όσοι έμειναν και δεν μετανάστευσαν παίρνουν ψυχοφάρμακα που αφαιρούν μονάδες IQ κατευθείαν πόσο μάλλον με μακροχρόνια χρήση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάτω από την Μιανμάρ και τη Μογγολία, ο μέσος όρος IQ των Ελλήνων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Ιαν 2024, 15:39

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Ιαν 2024, 15:21
hellegennes έγραψε:
09 Ιαν 2024, 14:37
EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Ιαν 2024, 11:26
1. Η έρευνα είναι ενός legit καμμενου ακροδεξιού που αυτοαποκαλειται "ρατσιστής βασισμένος στην επιστημη": https://en.m.wikipedia.org/wiki/Richard_Lynn

2. Βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε estimates και non standardized tests (τρέχα γύρευε βασικά, anything goes)

3. Αν κ δε φαίνεται αυτονόητο, σε πληθυσμούς και ειδικά χωρίς σωστό standardization και sampling 5-10 μονάδες διαφορά είναι στο margin of error ξέρω γω εύκολα (ένας που σκοραρει 95 σε ένα τεστ μπορεί να σκοράρει 100 σε ένα άλλο ή σε άλλη φάση)

Γενικά τα αποτελέσματα του συγκεκριμένου πάρτε τα with a grain of salt που λένε...
Δεν έχει σημασία ποιος είναι αυτός που κάνει την μελέτη
Έχει αν υπάρχει bias ή conflict of interest
Στην δεύτερη περίπτωση ναι, στην πρώτη το bias δεν σημαίνει τίποτα. Όλοι έχουν bias, συνειδητό ή μη. Σημασία έχει αν έχει bias η ίδια η μεθοδολογία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών