Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12872
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 16 Ιαν 2024, 15:52

Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:50
Το κρατος δημιουργει "προηγουμενο" με την μη προφυλακιση. (Ασχετα αν εκανε καλα που τον σκοτωσε ή οχι).
Ποιοί κράτος ρε μεγάλε;
Και ποιά δικαιοσύνη; Αφού πλέον δικάζουν όπως υπαγορεύουν τα σόσιαλ μίντια ή κατά πόσο χαλάει/φτιάχνει η εικόνα του πασά.
Την άλλη την έχουν 2 χρόνια μέσα χωρίς στοιχεία.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 16 Ιαν 2024, 16:08

nyxtovios έγραψε:
16 Ιαν 2024, 15:52
Ποιοί κράτος ρε μεγάλε;
Και ποιά δικαιοσύνη; Αφού πλέον δικάζουν όπως υπαγορεύουν τα σόσιαλ μίντια ή κατά πόσο χαλάει/φτιάχνει η εικόνα του πασά.
Την άλλη την έχουν 2 χρόνια μέσα χωρίς στοιχεία.
Το κρατος που υπαρχει στα χαρτια και δουλευει οπως δουλευει. Αλλα καποια προσχηματα τα κραταει.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23411
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιαν 2024, 16:09

Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 12:50
Το κρατος δημιουργει "προηγουμενο" με την μη προφυλακιση. (Ασχετα αν εκανε καλα που τον σκοτωσε ή οχι).
Κανένα προηγούμενο δεν δημιουργείται από τη στιγμή που πολύ χειρότεροι εγκληματίες, δεν προφυλακίζονται.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23411
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιαν 2024, 16:11

Οι οπαδοί του "σοφρωνισμού" είναι σουρεαλιστές.

Θεωρούν ότι ο εγκληματίας είναι έτοιμος για επανένταξη στην κοινωνία, έπειτα από μια διάρκεια παραμονής στην απομόνωση ενός κελιού, η οποία αποφασίζεται με βάση έναν νομικό τσελεμεντέ. :D
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7083
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 16 Ιαν 2024, 16:21

Δεν έχει αφεθεί ελεύθερος ο κατηγορούμενος.. Είναι σε house arrest..

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Ιαν 2024, 18:52

Sid Vicious έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:11
Space_Passenger έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:09
Οργισμένος έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:07
Αυτο πως προκυπτει;;; Εκει ειναι το ζουμι, αν καταφερει να αποδειξει βρασμο ψυχης και οχι εκ προ μελετης.
Του εδωσε ραντεβου με ψευτικο προσχημα και ειχε τυχαιως και καραμπινα μαζι του. Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια
H καραμπίνα εκπυρσοκρότησε, δεν είναι δολοφονία.
εχω πει 100 φορες οτι κανενα οπλο δεν εκπυρσοκροτει μονο του, και οποιος το ισχυριζεται λεει μαλακιες.

εκτος απο αυτη τη φορα, που επιλεγω συνειδητα να τον πιστεψω. μονο του εριξε. αθωος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 16 Ιαν 2024, 19:10

AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:27
έργο_μακέτο έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:20
Εγώ λέω να αρχίσουμε να εφαρμόζουμε την αυτοδικία (χωρίς στοιχεία και με φόνο εκ προμελέτης) και σε πιο μικρά εγκλήματα. Έχω υποψίες ότι έβαλες φόλα στο σκύλο μου ; Σε πετυχαίνω μόνο σε ένα στενό και σου βγάζω τα μάτια. Νομίζω ότι έκλεψες το μηχανάκι μου ; Στήνω ενέδρα έξω από το πάρκινγκ σου σε σκοτώνω και το παίρνω πίσω. Είσαι ο γαμπρός μου και κάποιος μου είπε ότι δεν συμπεριφέρεσαι καλά στην κόρη μου. Την έκατσες. Αποχαιρέτα κι αυτήν και τον μάταιο τούτο κόσμο.

Μπορεί να φαίνονται ακόμα μακρινά όλα αυτά. Αλλά σε μια κοινωνία που η Δικαιοσύνη δεν λειτουργεί και η αυτοδικία αποκτάει έδαφος αρχίζουν και πλησιάζουν.
Εντωμεταξύ, η ίδια η 18χρονη που βιαζόταν από τα 9 λέει
«Ο πατέρας μου έκλαιγε συνεχώς και κατηγορούσε τον εαυτό του γι’ αυτό που μου συνέβη. Τον λυπήθηκα και του είπα, ότι είναι ο αδερφός της μητριάς μου, της δεύτερης γυναίκας του. Με το που το άκουσε, συγκλονίστηκε. Τότε ήταν, που επέμενε ακόμα περισσότερο να προχωρήσω στην καταγγελία. Του ζήτησα χρόνο να μιλήσω με την ψυχίατρο και φάνηκε να το δέχεται. Ήρθε στο σπίτι η καθηγήτριά μου, που της είχα αναφέρει παλιότερα, τι συνέβαινε, αλλά όχι με λεπτομέρειες, πριν από περίπου ένα χρόνο, που τα είχα αναφέρει και στην αδερφή μου».
https://www.news.gr/ellada/article/3529 ... i-tis.html

Ε γ ώ α δ ε λ φ ή μ ο υ σ ε π ι σ τ ε ύ ω
λοιπον, αν δεν παιζει κανα κουλο σεναριο τυπου να εφαγε τα λεφτα η κορη και να ειπε παραμυθια για να καλυφθει, οι γονεις πρεπει να αναγνωρισουν την ευθυνη τους, και την αποτυχια τους στο ρολο του γονιου. αν το παιδι σου δεν μπορει να σου εμπιστευτει κατι τετοιο, απο την πρωτη φορα που εγινε, εισαι αχρηστος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2091
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 16 Ιαν 2024, 19:19

Ασέβαστος έγραψε:
16 Ιαν 2024, 19:10
λοιπον, αν δεν παιζει κανα κουλο σεναριο τυπου να εφαγε τα λεφτα η κορη και να ειπε παραμυθια για να καλυφθει, οι γονεις πρεπει να αναγνωρισουν την ευθυνη τους, και την αποτυχια τους στο ρολο του γονιου. αν το παιδι σου δεν μπορει να σου εμπιστευτει κατι τετοιο, απο την πρωτη φορα που εγινε, εισαι αχρηστος.
Έχει ξανασυμβεί και σε πολύ καλές οικογένειες με άριστους γονιούς. Το παιδί μπορεί να ντρέπεται υπερβολικά, μπορεί να πιστεύει ότι έχει φταίξει το ίδιο, μπορεί να το έχουν τρομοκρατήσει ότι αν μιλήσει θα κάνουν κακό και στην οικογένειά του κτλ.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 16 Ιαν 2024, 19:20

Ασέβαστος έγραψε:
16 Ιαν 2024, 19:10
αν το παιδι σου δεν μπορει να σου εμπιστευτει κατι τετοιο, απο την πρωτη φορα που εγινε,
Εδώ είναι ΟΛΑ.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23411
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 16 Ιαν 2024, 19:24

Ασέβαστος έγραψε:
16 Ιαν 2024, 19:10
AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:27
έργο_μακέτο έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:20
Εγώ λέω να αρχίσουμε να εφαρμόζουμε την αυτοδικία (χωρίς στοιχεία και με φόνο εκ προμελέτης) και σε πιο μικρά εγκλήματα. Έχω υποψίες ότι έβαλες φόλα στο σκύλο μου ; Σε πετυχαίνω μόνο σε ένα στενό και σου βγάζω τα μάτια. Νομίζω ότι έκλεψες το μηχανάκι μου ; Στήνω ενέδρα έξω από το πάρκινγκ σου σε σκοτώνω και το παίρνω πίσω. Είσαι ο γαμπρός μου και κάποιος μου είπε ότι δεν συμπεριφέρεσαι καλά στην κόρη μου. Την έκατσες. Αποχαιρέτα κι αυτήν και τον μάταιο τούτο κόσμο.

Μπορεί να φαίνονται ακόμα μακρινά όλα αυτά. Αλλά σε μια κοινωνία που η Δικαιοσύνη δεν λειτουργεί και η αυτοδικία αποκτάει έδαφος αρχίζουν και πλησιάζουν.
Εντωμεταξύ, η ίδια η 18χρονη που βιαζόταν από τα 9 λέει
«Ο πατέρας μου έκλαιγε συνεχώς και κατηγορούσε τον εαυτό του γι’ αυτό που μου συνέβη. Τον λυπήθηκα και του είπα, ότι είναι ο αδερφός της μητριάς μου, της δεύτερης γυναίκας του. Με το που το άκουσε, συγκλονίστηκε. Τότε ήταν, που επέμενε ακόμα περισσότερο να προχωρήσω στην καταγγελία. Του ζήτησα χρόνο να μιλήσω με την ψυχίατρο και φάνηκε να το δέχεται. Ήρθε στο σπίτι η καθηγήτριά μου, που της είχα αναφέρει παλιότερα, τι συνέβαινε, αλλά όχι με λεπτομέρειες, πριν από περίπου ένα χρόνο, που τα είχα αναφέρει και στην αδερφή μου».
https://www.news.gr/ellada/article/3529 ... i-tis.html

Ε γ ώ α δ ε λ φ ή μ ο υ σ ε π ι σ τ ε ύ ω
λοιπον, αν δεν παιζει κανα κουλο σεναριο τυπου να εφαγε τα λεφτα η κορη και να ειπε παραμυθια για να καλυφθει, οι γονεις πρεπει να αναγνωρισουν την ευθυνη τους, και την αποτυχια τους στο ρολο του γονιου. αν το παιδι σου δεν μπορει να σου εμπιστευτει κατι τετοιο, απο την πρωτη φορα που εγινε, εισαι αχρηστος.
Καλά, αυτό θα το δούνε σε δεύτερο χρόνο, άσε που κάτι τέτοιο παίζει να σκέφτηκε και ο πενηντάχρονος... και έκανε αυτό που έκανε.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Ιαν 2024, 09:07

micmic έγραψε:
16 Ιαν 2024, 19:19
Ασέβαστος έγραψε:
16 Ιαν 2024, 19:10
λοιπον, αν δεν παιζει κανα κουλο σεναριο τυπου να εφαγε τα λεφτα η κορη και να ειπε παραμυθια για να καλυφθει, οι γονεις πρεπει να αναγνωρισουν την ευθυνη τους, και την αποτυχια τους στο ρολο του γονιου. αν το παιδι σου δεν μπορει να σου εμπιστευτει κατι τετοιο, απο την πρωτη φορα που εγινε, εισαι αχρηστος.
Έχει ξανασυμβεί και σε πολύ καλές οικογένειες με άριστους γονιούς. Το παιδί μπορεί να ντρέπεται υπερβολικά, μπορεί να πιστεύει ότι έχει φταίξει το ίδιο, μπορεί να το έχουν τρομοκρατήσει ότι αν μιλήσει θα κάνουν κακό και στην οικογένειά του κτλ.
δουλεια του γονιου, (του πατερα, συγκεκριμμενα) ειναι να διδαξει στο παιδι να μην ντρεπεται, να μη φοβαται, και να αναγνωριζει ποτε φταιει το ιδιο, και ακομη και τοτε, να μιλα και να απολογειται. πρεπει να θεωρει τον πατερα βραχο ακλονητο που μπορει να προστατευτει πισω του come hell or high water, ειδικα σε μικρη ηλικια. αμα μεγαλωσει ας τον απομυθοποιησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Ιαν 2024, 11:14

AlienWay έγραψε:
16 Ιαν 2024, 13:15
Αυτοί που εύχονται ψόφο στους βιαστές, επικαλούνται το γράμμα του νόμου όταν ψοφάνε οι παιδοβιαστές.
Ε ναι. και στις μεταξύ τους συζητήσεις, στο περιβάλλον τους, λένε "αν το έκανε στο παιδί μου θα τον έκανα κομμάτια" κι όμως όταν συμβαίνει στους άλλους επικαλούνται το νομικό δίκαιο...
Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι όταν οι απόψεις τους πηγάζουν από αντιπολιτευτικά κριτήρια και χρησιμοποιούν το δράμα του άλλου για να εκφράσουν τη γραμμή του κόμματός τους που την έχει μεγαλύτερη :lol:

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 17 Ιαν 2024, 11:46

Αν οι αυτοδικήσαντες δεν πάνε μέσα, τότε ας κλείσουμε τα δικαστήρια και να λύνουμε τις διαφορές μας μόνοι μας.
Είναι που είναι μπουρδέλο, απομπουρδελοποιείται το μπάχαλο.

ΥΓ στην ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει λέξη για αυτόν που έκανε αυτοδικία.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1696
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 17 Ιαν 2024, 11:54

O I έγραψε:
17 Ιαν 2024, 11:14
Ε ναι. και στις μεταξύ τους συζητήσεις, στο περιβάλλον τους, λένε "αν το έκανε στο παιδί μου θα τον έκανα κομμάτια" κι όμως όταν συμβαίνει στους άλλους επικαλούνται το νομικό δίκαιο...
Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι όταν οι απόψεις τους πηγάζουν από αντιπολιτευτικά κριτήρια και χρησιμοποιούν το δράμα του άλλου για να εκφράσουν τη γραμμή του κόμματός τους που την έχει μεγαλύτερη :lol:

.,
Ρε φιλε να σε ρωτησω κατι. Αν ο βιαστης ηταν ο αδερφος σου - η συγγενεια ηταν μαυτον ΟΧΙ με το θυμα. Τι θα ελεγες?????

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Ελεύθερος ο 50χρονος για την αυτοδικία κατά του βιαστή τής κόρης του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 17 Ιαν 2024, 12:14

Space_Passenger έγραψε:
17 Ιαν 2024, 11:54
O I έγραψε:
17 Ιαν 2024, 11:14
Ε ναι. και στις μεταξύ τους συζητήσεις, στο περιβάλλον τους, λένε "αν το έκανε στο παιδί μου θα τον έκανα κομμάτια" κι όμως όταν συμβαίνει στους άλλους επικαλούνται το νομικό δίκαιο...
Η μεγαλύτερη υποκρισία είναι όταν οι απόψεις τους πηγάζουν από αντιπολιτευτικά κριτήρια και χρησιμοποιούν το δράμα του άλλου για να εκφράσουν τη γραμμή του κόμματός τους που την έχει μεγαλύτερη :lol:

.,
Ρε φιλε να σε ρωτησω κατι. Αν ο βιαστης ηταν ο αδερφος σου - η συγγενεια ηταν μαυτον ΟΧΙ με το θυμα. Τι θα ελεγες?????
Αφού το κάνεις προσωπικό, πες μου πρώτα ειλικρινά τι λες εσύ μέσα σου και στο στενό σου περιβάλλον για την υπόθεση - τι θα έκανες αν ήταν κόρη σου το θύμα του βιασμού και του εκβιασμού - για να σου απαντήσω τι θα έλεγα αν ο βιαστής και εκβιαστής ήταν αδελφός μου.

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών