220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Ιαν 2024, 10:43

Χτες στο φαρμακείο μπήκε ένας παππούς. Νόμιζα ότι μπήκε για φάρμακα, αλλά αμέσως είδα ότι κράτουσε φυλλάδια από ενα νέο καφέ και τα μοίραζε.

Περασμένα 80.

Μαλάκες, προσέχτε λίγο την σκληράδα σας με φτωχούς ανθρώπους, γιατί η ζωή ρίχνει κάτι μπούφλες εκεί που δεν το φαντάζεσαι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 18 Ιαν 2024, 10:47

Πάντως δύσκολα τα πράγματα για δουλειές ως ηθοποιός σήμερα. Εδώ δεν κάνουν προτάσεις σε άτομα που υπήρξαν σχεδόν θρύλοι, θα κάνουν στον Λαμπάτο;

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Ιαν 2024, 10:53

συνεντευξη 2016 δηλώνει 49 χρονων.

https://www.gossip-tv.gr/showbiz/story/ ... n-epityxia

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 18 Ιαν 2024, 12:28

Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:43
προσέχτε λίγο την σκληράδα σας με φτωχούς ανθρώπους, γιατί η ζωή ρίχνει κάτι μπούφλες εκεί που δεν το φαντάζεσαι.
Αυτό
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιαν 2024, 12:41

vag_el έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:28
Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:43
προσέχτε λίγο την σκληράδα σας με φτωχούς ανθρώπους, γιατί η ζωή ρίχνει κάτι μπούφλες εκεί που δεν το φαντάζεσαι.
Αυτό
Μα δεν διαφωνεί κανείς σ' αυτό. Ούτε νομίζω ότι όσοι εκφέρουν αρνητική γνώμη είναι άρχοντες, που έχουν μεγαλώσει στα πούπουλα.

Αντιθέτως, πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που έχουν δουλέψει για λίγα χρήματα σε αντίξοες συνθήκες, για κάποια παραπάνω ευρώ στις χαμηλές συντάξεις ή έστω για να στηρίξουν τους οικείους τους.

Πάντα τα λίγα χρήματα έβγαιναν πιο δύσκολα από τα πολλά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1645
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 18 Ιαν 2024, 12:50

Επαναλαμβανω: Δουλειες ΥΠΑΡΧΟΥΝ εκει εξω. Τι ειδους δουλειες και ποσο πληρωνουν ειναι αλλο θεμα. ΑΛΛΑ αν εχεις αναγκη επιβιωσης τις κανεις. Πηγαινε σε τηλεφωνικη εταιρεια στη τελικη εχω δουλεψει ειχαμε και ηλικιωμενους. Προσλαμβανουν ολο το χρονο. Πηγαινε στα φυλλάδια. Πηγαινε στα χωραφια αν αντεχεις. Ανεργος σημαινει ξυπναω το πρωι 7 η ωρα και ψαχνω δουλεια ολη μερα βαρωντας πορτες. Κατι θα βρεις στο τελος. Τωρα αν εχει ψυχολογικα ο λαμπατος παω πασο. Αυτο ειναι δυσκολη κατασταση.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 18 Ιαν 2024, 12:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:41
vag_el έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:28
Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:43
προσέχτε λίγο την σκληράδα σας με φτωχούς ανθρώπους, γιατί η ζωή ρίχνει κάτι μπούφλες εκεί που δεν το φαντάζεσαι.
Αυτό
Μα δεν διαφωνεί κανείς σ' αυτό. Ούτε νομίζω ότι όσοι εκφέρουν αρνητική γνώμη είναι άρχοντες, που έχουν μεγαλώσει στα πούπουλα.

Αντιθέτως, πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που έχουν δουλέψει για λίγα χρήματα σε αντίξοες συνθήκες, για κάποια παραπάνω ευρώ στις χαμηλές συντάξεις ή έστω για να στηρίξουν τους οικείους τους.

Πάντα τα λίγα χρήματα έβγαιναν πιο δύσκολα από τα πολλά.
Γενικά τα χρήματα βγαίνουν δύσκολα.Για τους πιο πολλούς εργαζομένους.
Κι όσοι φωνάζουν για τους φτωχούς ανθρώπους που δεν τα έχουν συνήθως είναι μεγαλωμένοι μέσα στα χρήματα και την πολυτέλεια.Δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο και τις δυσκολίες των εργαζομένων.Ισως γιατί δεν έχει χρειαστεί να διαβάζουν κάτω απο μια λάμπα πετρελαίου και να τρώνε φτωχικό ψωμί κομμένο στα τέσσερα.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιαν 2024, 13:14

vag_el έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:41
vag_el έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:28
Μα δεν διαφωνεί κανείς σ' αυτό. Ούτε νομίζω ότι όσοι εκφέρουν αρνητική γνώμη είναι άρχοντες, που έχουν μεγαλώσει στα πούπουλα.

Αντιθέτως, πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που έχουν δουλέψει για λίγα χρήματα σε αντίξοες συνθήκες, για κάποια παραπάνω ευρώ στις χαμηλές συντάξεις ή έστω για να στηρίξουν τους οικείους τους.

Πάντα τα λίγα χρήματα έβγαιναν πιο δύσκολα από τα πολλά.
Γενικά τα χρήματα βγαίνουν δύσκολα.Για τους πιο πολλούς εργαζομένους.
Κι όσοι φωνάζουν για τους φτωχούς ανθρώπους που δεν τα έχουν συνήθως είναι μεγαλωμένοι μέσα στα χρήματα και την πολυτέλεια. Δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο και τις δυσκολίες των εργαζομένων. Ίσως γιατί δεν έχει χρειαστεί να διαβάζουν κάτω απο μια λάμπα πετρελαίου και να τρώνε φτωχικό ψωμί κομμένο στα τέσσερα.
Το συγκεκριμένο θέμα όμως δεν αφορά στον πόνο και τις δυσκολίες των εργαζόμενων. Ούτε καν στις δυσκολίες των ανέργων. Και ναι, σαφώς και είναι στοιχείο που να δικαιολογεί την αδράνεια η όποια ψυχολογική κατάπτωση αλλά μία εγγραφή στον οαεδ, δεν νομίζω ότι είναι τιτάνιος άθλος.

Και σαφώς υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο. Έστω ότι δεν υπάρχουν συγγενείς για να τον υποστηρίξουν έστω συναισθηματικά. Φίλοι που θα μπορούσαν να τον ενεργοποιήσουν, δεν υπάρχουν; Σαφώς και δεν ζούμε σε μια πλήρως οργανωμένη κοινωνία, όπου το κράτος μπορεί να προσφέρει σε μόνιμη βάση τα στοιχειώδη για την επιβίωση όλων των πολιτών αλλά τρόποι για να εξασφαλισθεί η επιβίωση όσων δεν έχουν κινητικά ή νοητικά προβλήματα, πάντα υπάρχουν.

Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις όμως πιστεύω ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος "αφέθηκε" επειδή θεωρεί εργασία μόνον τον χώρο της ηθοποιίας. Που πάντα ήταν πολύ ζόρικος και από τα ύψη σε έριχνε στα τάρταρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 18 Ιαν 2024, 13:46

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:04
Exodus έγραψε:
18 Ιαν 2024, 00:30
Τα βράδια του ηθοποιού είναι βαριά. Τα περισσότερα σε υγρά καμαρίνια που ιδρώνεις και έχεις καταπονήσει τη φωνή σου, και τρέχεις σε Γιατρούς να μη σε θεραπεύσουν, αλλά να σε συντηρήσουν για να μη χάσεις τον ρόλο. Δεν μιλάμε για τις περιοδείες, εκεί τα βλέπεις ούλα.
εχω ενα φιλο που δουλευει οικοδομη, στα σιδερα. θα του το πω, να συγκινηθει.
Είπες μαλακία, αλλά είμαι στη δουλειά. Ως το βράδυ που θα απαντήσω, να μάθεις για τι συζητάμε. :lol:
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9148
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 18 Ιαν 2024, 15:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιαν 2024, 13:14
vag_el έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιαν 2024, 12:41


Μα δεν διαφωνεί κανείς σ' αυτό. Ούτε νομίζω ότι όσοι εκφέρουν αρνητική γνώμη είναι άρχοντες, που έχουν μεγαλώσει στα πούπουλα.

Αντιθέτως, πιστεύω ότι οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που έχουν δουλέψει για λίγα χρήματα σε αντίξοες συνθήκες, για κάποια παραπάνω ευρώ στις χαμηλές συντάξεις ή έστω για να στηρίξουν τους οικείους τους.

Πάντα τα λίγα χρήματα έβγαιναν πιο δύσκολα από τα πολλά.
Γενικά τα χρήματα βγαίνουν δύσκολα.Για τους πιο πολλούς εργαζομένους.
Κι όσοι φωνάζουν για τους φτωχούς ανθρώπους που δεν τα έχουν συνήθως είναι μεγαλωμένοι μέσα στα χρήματα και την πολυτέλεια. Δεν μπορούν να καταλάβουν τον πόνο και τις δυσκολίες των εργαζομένων. Ίσως γιατί δεν έχει χρειαστεί να διαβάζουν κάτω απο μια λάμπα πετρελαίου και να τρώνε φτωχικό ψωμί κομμένο στα τέσσερα.
Το συγκεκριμένο θέμα όμως δεν αφορά στον πόνο και τις δυσκολίες των εργαζόμενων. Ούτε καν στις δυσκολίες των ανέργων. Και ναι, σαφώς και είναι στοιχείο που να δικαιολογεί την αδράνεια η όποια ψυχολογική κατάπτωση αλλά μία εγγραφή στον οαεδ, δεν νομίζω ότι είναι τιτάνιος άθλος.

Και σαφώς υπάρχει και ένα άλλο στοιχείο. Έστω ότι δεν υπάρχουν συγγενείς για να τον υποστηρίξουν έστω συναισθηματικά. Φίλοι που θα μπορούσαν να τον ενεργοποιήσουν, δεν υπάρχουν; Σαφώς και δεν ζούμε σε μια πλήρως οργανωμένη κοινωνία, όπου το κράτος μπορεί να προσφέρει σε μόνιμη βάση τα στοιχειώδη για την επιβίωση όλων των πολιτών αλλά τρόποι για να εξασφαλισθεί η επιβίωση όσων δεν έχουν κινητικά ή νοητικά προβλήματα, πάντα υπάρχουν.

Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις όμως πιστεύω ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος "αφέθηκε" επειδή θεωρεί εργασία μόνον τον χώρο της ηθοποιίας. Που πάντα ήταν πολύ ζόρικος και από τα ύψη σε έριχνε στα τάρταρα.
Όπως το είπες είναι:

Βέβαια, έχω σκεφτεί να κάνω άλλη δουλειά, αλλά δεν είναι άδικο να με βγάλουν έξω από αυτόν τον χώρο, που είναι η ζωή μου;», ανέφερε αρχικά ο Γιώργος Λαμπάτος στο σχετικό βίντεο.
https://www.iefimerida.gr/zoi/giorgos-l ... mai-ntropi
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 18 Ιαν 2024, 22:32

Ασέβαστος έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:04
Exodus έγραψε:
18 Ιαν 2024, 00:30
Τα βράδια του ηθοποιού είναι βαριά. Τα περισσότερα σε υγρά καμαρίνια που ιδρώνεις και έχεις καταπονήσει τη φωνή σου, και τρέχεις σε Γιατρούς να μη σε θεραπεύσουν, αλλά να σε συντηρήσουν για να μη χάσεις τον ρόλο. Δεν μιλάμε για τις περιοδείες, εκεί τα βλέπεις ούλα.
εχω ενα φιλο που δουλευει οικοδομη, στα σιδερα. θα του το πω, να συγκινηθει.
Δεν έχει σχέση η κούραση η μία με την άλλη. Ο φίλος σου αν είχε να βγάλει 5 ώρες πρόβα, θα πήγαινε σε έναν μήνα στο ωριλά με κόμπο και αφωνία, ενώ σε μια σκηνοθεσία απαιτήσεων θα πάθαινε έμφραγμα, όχι επειδή δεν έχει τα μπράτσα, αλλά επειδή δεν έχει αναπνοές, αυτοσυγκέντρωση, ρυθμό, κ.α.. Είναι μεγάλη συζήτηση, η θεατρική δουλειά είναι δύσκολη, δεν μαθαίνεις απλά λόγια απ΄έξω.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 18 Ιαν 2024, 22:34

Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:43

Μαλάκες, προσέχτε λίγο την σκληράδα σας με φτωχούς ανθρώπους, γιατί η ζωή ρίχνει κάτι μπούφλες εκεί που δεν το φαντάζεσαι.
ΑΥΤΟ. Υπήρξαν στιγμές στη ζωή μου που μου πήγε το σκατό στην κάλτσα από φόβο μην πεινάσω. Από τύχη επιβιώνουμε, ας κοιτάμε λίγο χαμηλά, και ας είμαστε άνθρωποι.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 18 Ιαν 2024, 22:38

απ 'οσο πήρε το μάτι μου την είδηση και την τύχη του συγκεκριμένου τύπου, δεν αποκλείω και κάποια ψυχολογικής φύσης ασθένεια, να τον βρήκε. βαριά κατάθλιψη, διπολική κλπ.

Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: 02 Δεκ 2018, 22:36
Phorum.gr user: The Age of Aquarius

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Age of Aquarius » 18 Ιαν 2024, 22:46

Η άρνηση εργασίας είναι επαναστατική πράξη. Η δε ελεημοσύνη προϋπόθεση της απελευθέρωσης από τα δεσμά του κόσμου τούτου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 220 ευρώ σε άθλιες συνθήκες ζει ο Γιώργος Λαμπάτος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιαν 2024, 22:50

Exodus έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:34
Otto Weininger έγραψε:
18 Ιαν 2024, 10:43

Μαλάκες, προσέχτε λίγο την σκληράδα σας με φτωχούς ανθρώπους, γιατί η ζωή ρίχνει κάτι μπούφλες εκεί που δεν το φαντάζεσαι.
ΑΥΤΟ. Υπήρξαν στιγμές στη ζωή μου που μου πήγε το σκατό στην κάλτσα από φόβο μην πεινάσω. Από τύχη επιβιώνουμε, ας κοιτάμε λίγο χαμηλά, και ας είμαστε άνθρωποι.
Δεν επιβιώνουμε μόνον από τύχη. Κάπου κουνάμε λίγο και το χεράκι μας και δεν περιμένουμε από τη φιλάνθρωπη Αθηνά να καθαρίσει για πάρτη μας.

Γιατί κάπου υπάρχει ένα τυφλό σημείο στο συγκεκριμένο θέμα. Το να είναι κάποιος ευαισθητοποιημένος είναι πανεύκολο όταν υπάρχει κάποιο μπακάπ. Το ζητούμενο είναι πόσο ευαισθητοποιημένος μπορεί να είναι κάποιος που δεν έχει οικονομική υποστήριξη από πουθενά και ξυπνάει από τα χαράματα κάνοντας ακόμη και χειρωνακτικές εργασίες για να στηρίξει την οικογένεια του.

Στην τελική, ποιοι και γιατί κάνουν τις βρώμικες και υποτιμητικές δουλειές που πρέπει να γίνουν; Οι χαζούληδες;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών