Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιαν 2024, 18:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:58
gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:54
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 13:56


Όχι.
Ισχύει για το μεγαλύτερο μέρος της βέβαια, ενώ από Μικρολίμανο μέχρι Ζεα είναι πολύ μεγαλύτερο (από τριπλάσιο και βάλε ) από αυτό που λες εσύ. Και μάλιστα εις διπλούν.
Στην κεντρικό δρόμο είναι επίσης μεγάλα και ολοκαίνουργια λόγω τραμ και μονοδρομησης.
Επίσης, βγαίνοντας από το μέτρο στο Δημοτικό Θέατρο, αρχίζεις και περπατάς χιλιόμετρα όπου το 99,9% είναι πεζόδρομοι και το 90% πλάι στην θάλασσα.

Τι ακριβώς συζητάμε τώρα; Όποιος έχει πατήσει Πειραιά, έχει δει.
Ωραίος είναι ο πειραιάς αλλά πρέπει να έχεις πάρκινγκ, αλλιώς δεν παίζει.
Α ναι; Δηλαδή η υπόθεση να έχεις ποιότητα ζωής χωρίς να χρησιμοποιείς το άλογο, δεν παίζει; :lol:
οχι.

αν δεν εχεις δυνατοτητα αυτονομης μετακινησης, εισαι σαν φυλακισμενος.μηδεν ποιοτητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιαν 2024, 18:07

gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 15:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:58
gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:54


Ωραίος είναι ο πειραιάς αλλά πρέπει να έχεις πάρκινγκ, αλλιώς δεν παίζει.
Α ναι; Δηλαδή η υπόθεση να έχεις ποιότητα ζωής χωρίς να χρησιμοποιείς το άλογο, δεν παίζει; :lol:
Ισα ισα αν δεν χρειάζεσαι αυτοκίνητο έχεις καλύτερη ποιότητα ζωής αλλά αν χρειάζεσαι, στον πειραιά υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το παρκάρισμα.
μονο αν μετακινησαι με μοτοσικλετα.

σε καθε αλλη περιπτωση, εισαι φυλακη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιαν 2024, 18:15

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:56
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:47
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 11:17
Σας έχω πει ότι ο Πειραιάς (Πασαλιμανι, Καστελλα, Φρεαττυδα, Πειραικη) είναι οι καλύτερες περιοχές.

Καιρός; Τούμπανο.
Πεζόδρομοι; Τεράστιοι και δίπλα στη θάλασσα.
Μαγαζιά; Τα πάντα.
ΜΜΜ; Τα πάντα (και μάλιστα αφετηρία).
Γιατροί/Νοσοκομεία; Όλα δίπλα (δημόσια/ιδιωτικά)
Δημόσιες υπηρεσίες; Όλα δίπλα για κάποιο λόγο. Και παντού.
Ησυχία; Χωριό με το που κλείσουν τα μαγαζιά.

Κορυφαία πόλη, με όλα δίπλα. Ξεχνάς και το αυτοκίνητο εκεί πέρα αν δουλεύεις εντός πόλης.


Ντάξει, η Τεργέστη είναι πιο ωραία εν τω συνόλω. Αλλά μιλάμε για Ιταλία, που ούτως ή άλλως αν όχι Ελλάδα, τότε μόνο Ιταλία για μόνιμα.


Καθίστε εσείς να λέτε παίρνω 3.500€ στο Μπελφαστ. Να τα χαίρεσαι :lol:
τελευταια φορα περασα πριν απο λιγα χρονια, ειπα να βρω καπου να ρημαδοφαω, μετα απο κανα διωρο που εψαχνα για παρκαρισμα, την εκανα για πατρα και εφαγα στα γκουντις στην εθνικη. :102:
όλο αυτό για να μην δώσεις 5 ευρώ σε ένα από τα δεκάδες πάρκινγκ;
με οποιον μιλησα μου ειπε εισαι μαλακας, επρεπε να το αφησεις στο σεφ και να πας με τα ποδια. αν υπηρχε παρκινκ προφανως θα το εδινα το 5ευρω, περισσοτερα εκαψα σε βενζινη γυρω γυρω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 18:29

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:58
gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:54

Ωραίος είναι ο πειραιάς αλλά πρέπει να έχεις πάρκινγκ, αλλιώς δεν παίζει.
Α ναι; Δηλαδή η υπόθεση να έχεις ποιότητα ζωής χωρίς να χρησιμοποιείς το άλογο, δεν παίζει; :lol:
οχι.

αν δεν εχεις δυνατοτητα αυτονομης μετακινησης, εισαι σαν φυλακισμενος.μηδεν ποιοτητα.
Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αποστάσεις από δουλειά, είδη πρώτης ανάγκης, διασκέδαση κλπ κλπ Δηλαδή από την καθημερινότητα του καθένα. Εσύ, δεν ξέρεις περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν αυτοκίνητο και δεν το χρησιμοποιούν κάθε μέρα χωρίς να νοιώθουν φυλακισμένοι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 18:31

Τώρα διάβασα και το ποστ του Otto και λέει πάνω κάτω το ίδιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιαν 2024, 18:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:29
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:58


Α ναι; Δηλαδή η υπόθεση να έχεις ποιότητα ζωής χωρίς να χρησιμοποιείς το άλογο, δεν παίζει; :lol:
οχι.

αν δεν εχεις δυνατοτητα αυτονομης μετακινησης, εισαι σαν φυλακισμενος.μηδεν ποιοτητα.
Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αποστάσεις από δουλειά, είδη πρώτης ανάγκης, διασκέδαση κλπ κλπ Δηλαδή από την καθημερινότητα του καθένα. Εσύ, δεν ξέρεις περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν αυτοκίνητο και δεν το χρησιμοποιούν κάθε μέρα χωρίς να νοιώθουν φυλακισμένοι; :lol:
ναι, εμενα. :102:

μια χαρα ζω εκτος φυλακης, χρησιμοποιωντας το μονο καθε σκ, τις υπολοιπες μοτο.

αλλα αν προσεξεις, ειπες χωρις να χρησιμοποιεις το αλογο. το ¨καθε μερα" το λες τωρα.

οποτε η απαντηση μου ηταν οτι πρεπει να εχεις την ελευθερια να το χρησιμοποιεις. καθε μερα η καθε μηνα, αδιαφορο, οποτε σου καπνισει.

αν ο τοπος κατοικιας σου σε κανει να το σκεφτεσαι 10 φορες πριν ξεπαρκαρεις να πας οπουδηποτε, γιατι που θα ξαναβρεις να το βαλεις οταν θα γυρισεις, ειναι τοπος-φυλακη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Ιαν 2024, 18:44

gassim έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:45


To είχαμε ξανασυζητήσει αυτό παλιότερα για το amsterdam, μέχρι που βρήκαμε οτι ο μέσος μισθός της Ολλανδίας αντιστοιχεί σε 2,5 φορές τον μέσο μισθό της Ελλάδας συνυπολογίζοντας όλα τα έξοδα που μπορεί έχει κανείς και στις δυο χώρες.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/c ... =Amsterdam

Δεν λεω οτι η ζωή είναι απαραίτητα κακή στην Ελλάδα, αντιθέτως εγω την βρίσκω μια χαρά αλλά σε οικονομικό επίπεδο δεν συγκρίνεται με τις ανεπτυγμένες χώρες της Ευρώπης.
Τα drained brains δε σου λένε για childcare και σπίτι με 3 δωμάτια όμως, σου λένε τι ωραία που είναι που έχει παμπ έξω από τη δουλειά και κάθε δεύτερο ΣΚ μπορώ να πεταχτώ ταξιδάκι στην Ισπανία.

Ναι η Ελλάδα δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη αλλά ούτε και η ζωή που κάνουν αυτοί εκεί είναι ανεπτυγμένη, είναι απλά μετεφηβεία. Όταν σοβαρεύουν τα πράγματα, κάθε χώρα έχει τις δυσκολίες και τα καλά της.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιαν 2024, 18:45

Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:46
Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 14:41


Κάτσε ρε συ. Προσπάθησε να μη μετακινείς το γήπεδο κατά πως σε βολεύει.

Σχολίασα αυτό:


Δεν έβαλα εγώ τα όρια. Γιατί σε λίγο θα μου απαντήσεις για το πάρκινγκ στα Μανιάτικα...
δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά δεν έχεις ιδέα από Πειραιά. Για τις ίδιες περιοχές μιλάω όταν λέω από Μικρολίμανο μέχρι Πειραική. Και όταν αναφέρω τον κεντρικό δρόμο και το Δημοτικό θέατρο, μιλάω για κάτι που είναι στα 5 λεπτά περπάτημα από το Πασαλιμάνι.

Μάλλον πρέπει να πας μια βόλτα από τον Πειραιά γιατί δεν έχεις ιδεά.
Ειλικρινά, σέβομαι και εκτιμώ το να αγαπάς τον τόπο σου, τον τόπο που ζεις, που μεγάλωσες, που έχεις την περιουσία σου. Αλλά άλλο αυτό και άλλο ο παραλογισμός.
Και να πιστεύεις ότι είσαι ο μόνος που ξέρει από τον Πειραιά είναι παραλογισμός.
Διότι αν πιστεύεις ότι εγώ θέλω να σου την πω ή να σε μειώσω να σου πω έντάξει. Αλλά ρε τύπε, όλοι εδώ μέσα που σου λένε το ίδιο.
ποιος μου έγραψε το ίδιο;
πέραν αυτού, εσύ μπέρδεψες μέχρι και τις περιοχές.
τέλος πάντων, δεν είναι Μονακό αλλά έχει πράγματα που ελάχιστες πόλεις τα συνδυάζουν.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιαν 2024, 18:46

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:15
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:56
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:47


τελευταια φορα περασα πριν απο λιγα χρονια, ειπα να βρω καπου να ρημαδοφαω, μετα απο κανα διωρο που εψαχνα για παρκαρισμα, την εκανα για πατρα και εφαγα στα γκουντις στην εθνικη. :102:
όλο αυτό για να μην δώσεις 5 ευρώ σε ένα από τα δεκάδες πάρκινγκ;
με οποιον μιλησα μου ειπε εισαι μαλακας, επρεπε να το αφησεις στο σεφ και να πας με τα ποδια. αν υπηρχε παρκινκ προφανως θα το εδινα το 5ευρω, περισσοτερα εκαψα σε βενζινη γυρω γυρω.
που πήγες ακριβώς; θέλω να πω, που ήθελες να φας και δεν έβρισκες 2 ώρες πάρκινγκ;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Ιαν 2024, 18:47

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04
αν δεν εχεις δυνατοτητα αυτονομης μετακινησης, εισαι σαν φυλακισμενος.μηδεν ποιοτητα.

spoken like a true γιδόβλαχος.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιαν 2024, 18:53

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:46
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:15
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 17:56


όλο αυτό για να μην δώσεις 5 ευρώ σε ένα από τα δεκάδες πάρκινγκ;
με οποιον μιλησα μου ειπε εισαι μαλακας, επρεπε να το αφησεις στο σεφ και να πας με τα ποδια. αν υπηρχε παρκινκ προφανως θα το εδινα το 5ευρω, περισσοτερα εκαψα σε βενζινη γυρω γυρω.
που πήγες ακριβώς; θέλω να πω, που ήθελες να φας και δεν έβρισκες 2 ώρες πάρκινγκ;
στην καστελλα, σαββατο βρδυ κατα τις 9. κατι συγκεκριμμενο εστιατοριο ειχε βρει η γυναικα, αλλα οπου εβρισκα να παρκαρω, θα πηγαινα. αν εβρισκα και τραπεζι, εδω που τα λεμε. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Ιαν 2024, 18:55

foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:47
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04
αν δεν εχεις δυνατοτητα αυτονομης μετακινησης, εισαι σαν φυλακισμενος.μηδεν ποιοτητα.

spoken like a true γιδόβλαχος.
ελευθερος γιδοβλαχος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 19 Ιαν 2024, 18:58

Ο νεοελληνας θελει 1.000.000 ευρω εμβασμα απο το ελληνικο κρατος αλλιως θα ανοιγει νηματα σαν αυτό εδω.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Ιαν 2024, 18:58

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:55
foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:47
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04
αν δεν εχεις δυνατοτητα αυτονομης μετακινησης, εισαι σαν φυλακισμενος.μηδεν ποιοτητα.

spoken like a true γιδόβλαχος.
ελευθερος γιδοβλαχος.
Μπρο κυριολεκτικά φέρνεις γύρες επειδή δεν βρίσκεις να παρκάρεις. Το αυτοκίνητο σου επιβάλει που θα πας και που θα φας. Ξεκάθαρα carcuck.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιαν 2024, 18:59

Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:53
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:46
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:15


με οποιον μιλησα μου ειπε εισαι μαλακας, επρεπε να το αφησεις στο σεφ και να πας με τα ποδια. αν υπηρχε παρκινκ προφανως θα το εδινα το 5ευρω, περισσοτερα εκαψα σε βενζινη γυρω γυρω.
που πήγες ακριβώς; θέλω να πω, που ήθελες να φας και δεν έβρισκες 2 ώρες πάρκινγκ;
στην καστελλα, σαββατο βρδυ κατα τις 9. κατι συγκεκριμμενο εστιατοριο ειχε βρει η γυναικα, αλλα οπου εβρισκα να παρκαρω, θα πηγαινα. αν εβρισκα και τραπεζι, εδω που τα λεμε. :102:
Σάββατο βράδυ και στο δυσκολότερο σημείο. Έπρεπε να το αφήσεις όντως στο ΣΕΦ ή στο Μικρολίμανο στο μεγάλο παρκινγκ και να πας με τα πόδια. Εγώ νόμιζα Πασαλιμάνι πχ που κάθε στενό έχει και από ένα πάρκινγκ επί πληρωμή ή έστω Πειραϊκή που όλο και κάπου θα σε βολέψει ο εκάστοτε μαγαζάτορας.
Στην Καστέλλα και μάλιστα Σαββατοβραδο, γαμήθηκες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών