Ελληνική ποιότητα ζωής

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 19 Ιαν 2024, 20:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 19:20
Μια μέση περιοχή είναι. Και ακριβώς γι' αυτό την ανέφερα ως παράδειγμα.

...Σε ποιο στοιχείο αναφέρεσαι;
Τότε που έγινε μια εκδήλωση αναρχικών δεν ξέρω τι ήταν και από τότε άρχισε να εξαπλώνεται μια κακή φήμη.
Έμεινα πέντε χρόνια στην περιοχή, δεν το πρόλαβα αυτό.
Μου άρεσε να μένω εκεί. Ωραία για περπάτημα ακόμη και ανάμεσα στις πολυκατοικίες, φαρδιά πεζοδρόμια, πυκνές συγκοινωνίες, καλή αγορά, καλός κόσμος. Ακόμη και με όσα πέρασα (θέματα υγείας) ο χρόνος περνούσε πολύ γρήγορα.
Εδώ που είμαι τώρα δεν περνάει με τίποτα. Βουνό μου φαίνεται. :-?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antares την 19 Ιαν 2024, 21:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 19 Ιαν 2024, 20:47

Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:42
Θυμίζεις έναν μπαρμπαμπούμερ που βλέπει το δικό του χωριό ως το καλύτερο του κόσμου...
Αυτό προσπαθώ να πω του Otto, ότι τέτοιους "πελάτες" σαν και σένα (δεν)θέλουμε στο "χωριό "μας

Ή Εκάς οι βέβηλοι ή Φυγάς θεόθεν και αλήτης γέγραφε
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 20:51

Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:42
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 19:31
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:45
ποιος μου έγραψε το ίδιο;
πέραν αυτού, εσύ μπέρδεψες μέχρι και τις περιοχές.
τέλος πάντων, δεν είναι Μονακό αλλά έχει πράγματα που ελάχιστες πόλεις τα συνδυάζουν.
Διαβάζω τα τόσα ποστ σου και θαυμάζω την υπομονή σου!

Οπότε, μάλλον δεν έχει νόημα να πω την άποψη/εμπειρία μου, μια και η οικογένειά μου κατοικεί στον Πειραιά από το 1920...

Εγώ, λοιπόν, θα σου έλεγα κρύβε λόγια και μη πολυδιαφημίζεις, γιατί από τότε που έφτασε το μετρό στο Δημοτικό Θέατρο, διαπιστώνω ότι ιδίως σαββατοκύριακα και αργίες γίνεται το πουτανοκάγκελο...
Τις προάλλες στις γιορτές κόντεψε να βουλιάξει όλη η παραλιακή από σχολή δοκίμων μέχρι τουρκολίμανο :g030:

Οι συνάδελφοι στη δουλειά με έχουν "ξεσκίσει" στο λακριντί τώρα που ελέω μετρό ανακάλυψαν τον Πειραιά και κατεβαίνουν απλώς και για ψώνια από Αθήνα (όπως τις καλές εποχές που η Σωτήρος έπαιρνε όλο το χαρτί για όσους θυμούνται [τέλη δεκαετίας 1970-μέσα 1980]).

Όσοι διαμαρτύρονται για θέση πάρκινγκ ας γνωρίζουν ότι ο Πειραιάς δεν φτιάχτηκε για να σηκώσει τόσο βάρος ...
Θυμίζεις έναν μπαρμπαμπούμερ που βλέπει το δικό του χωριό ως το καλύτερο του κόσμου...
Καλώς τον λόρδο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Ιαν 2024, 21:09

Antares έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 19:20
Μια μέση περιοχή είναι. Και ακριβώς γι' αυτό την ανέφερα ως παράδειγμα.

...Σε ποιο στοιχείο αναφέρεσαι;
Τότε που έγινε μια εκδήλωση αναρχικών δεν ξέρω τι ήταν και από τότε άρχισε να εξαπλώνεται μια κακή φήμη.
Έμεινα πέντε χρόνια στην περιοχή, δεν το πρόλαβα αυτό.
Μου άρεσε να μένω εκεί. Ωραία για περπάτημα ακόμη και ανάμεσα στις πολυκατοικίες, φαρδιά πεζοδρόμια, πυκνές συγκοινωνίες, καλή αγορά, καλός κόσμος.
Αν αναφέρεσαι στο κίνημα "πονάω ρε μαλάκα", σιγά το πρόβλημα. :lol:
Όλα τα συγκεκριμένα ούγκανα από αλλού ήρθαν.

Και αυτό ακριβώς που αναφέρεις εννοώ. Είναι από τις περιοχές που έχουν ζωντανό κέντρο και αγορά αλλά στα πέριξ επικρατεί πλήρης ηρεμία. Οκ, καλή και επαρκέστατα διαφημισμένη η πλατεία αλλά εγώ γουστάρω τη συγκεκριμένη γειτονιά για τα περιφερειακά της πλατείας. Και φυσικά το ότι σε χρόνο μηδέν, βρίσκεσαι στο κέντρο και κυρίως στην παραλία. Γενικώς, είναι οικογενειακός δήμος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29840
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιαν 2024, 22:14

Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 20:41
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:45
Εμπεδοκλής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:04


Ειλικρινά, σέβομαι και εκτιμώ το να αγαπάς τον τόπο σου, τον τόπο που ζεις, που μεγάλωσες, που έχεις την περιουσία σου. Αλλά άλλο αυτό και άλλο ο παραλογισμός.
Και να πιστεύεις ότι είσαι ο μόνος που ξέρει από τον Πειραιά είναι παραλογισμός.
Διότι αν πιστεύεις ότι εγώ θέλω να σου την πω ή να σε μειώσω να σου πω έντάξει. Αλλά ρε τύπε, όλοι εδώ μέσα που σου λένε το ίδιο.
ποιος μου έγραψε το ίδιο;
πέραν αυτού, εσύ μπέρδεψες μέχρι και τις περιοχές.
τέλος πάντων, δεν είναι Μονακό αλλά έχει πράγματα που ελάχιστες πόλεις τα συνδυάζουν.
Ξαναδιάβασε τι σου έγραψα διότι έχεις μπερδέψει τους χρήστες.
Δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Ανέφερα συγκεκριμένες περιοχές, τις έβαλες σε bold και είπες ότι μεταφέρω το τέρμα όπου θέλω, λες και δεν συμπεριλαμβάνονται στον κεντρικό δρόμο ή την πλατεία του Δημαρχείου που ανέφερα ενώ μιλάμε για απόσταση 5 λεπτά με τα πόδια για να φτάσεις στο τεράστιο παραθαλάσσιο πεζόδρομο.
Μου έφερες μάλιστα και ως παράδειγμα ένα πάρκινγκ στα...Μανιατικα, σε φάση ότι ξέφυγα πολύ από τις περιοχές που έλεγα.
Αυτό είναι το πρώτο δείγμα ασχετοσύνης που έδειξες.

Η δεύτερη ασχετοσύνη σου προς τον Πειραιά είναι ότι αναρωτιέσαι αν και πόσα πάρκα ή κούνιες έχει.
Και η αλήθεια είναι ότι παρότι δεν θα είχε ανάγκη κάτι τέτοιο (στην Αθήνα του μόνιμου τσιμέντου ένα πάρκο ή κάποιες κούνιες δίνουν αίσθηση οασης) διότι έχει τεράστιο ανοιχτό ορίζοντα στον Σαρωνικό, εντούτοις δεν του λοιπόν καθόλου τα παρκάκια και οι κούνιες σε διάφορα σημεία. Σε αυτά, πρόσθεσε τα 2 πάρκα στην Τερψιθέα, το μεγαλο πάρκο με κούνιες, γηπεδάκια και πράσινο στον λόφο του Προφήτη Ηλία (συν τρελή θέα), και βεβαίως τον τεράστιο χώρο γύρω από το ΣΕΦ με ένα σωρό γηπεδάκια, καφέ και πράσινο. Επίσης δίπλα στη θάλασσα.
Στο οποίο μάντεψε: ξεκινάει ο πεζόδρομος που πάει σερί μέχρι την Ναυτικών Δοκίμων. Και ναι, στο 90% της διαδρομής του είναι τεράστιος και μάλιστα διπλός όπως σου είπα.
Και όλα αυτά, εντός πόλης με όλα τα μαγαζιά παρέλαση δίπλα σου.

Αν προσθέσουμε τωρα και τα εξής:

1.Ακόμα και σε στενό στο κέντρο του Πειραιά να μένεις, είσαι σε απόσταση περιπάτου από την θάλασσα και τον πεζόδρομο (από 1 έως 10 λεπτά).

2.Είναι αφετηρία των εξής: Μετρό, Προαστιακός, Ηλεκτρικός, Λιμάνι για όλα τα νησιά, Λεωφορεία για το αεροδρόμιο.

3.Έχει τρελό κόσμο από το πρωί έως το απόγευμα, άρα πολύ καλό για ένα σωρό επιχειρηματικές δραστηριότητες, αλλά γίνεται "χωριό" μετά τις 19:00.

4. Αναβαθμίζονται τρελά ακόμα και οι "παρατημενες" περιοχές του γύρω απο Λιμάνι και τον Ηλεκτρικό, νέα ξενοδοχεία και εταιρίες.


αντιλαμβάνεσαι ότι ναι, μιλάμε για μια πόλη που συνδυάζει πράγματα όσο ελάχιστες άλλες. Για να μην πω καμία.


Προφανώς και υπάρχουν ομορφότερες περιοχές για να μένεις, αλλά καμία δεν έχει όλα τα παραπάνω μαζί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 19 Ιαν 2024, 22:33

Ερμής έγραψε:
19 Ιαν 2024, 11:11
kongrosian έγραψε:
18 Ιαν 2024, 22:31
να πας στο Σάββα, να παίζει ρεμπέτικα,

αυτό είναι ποιότητα ζωής; ε;
Τωρα ειναι σωστό.
ξενέρωτος.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Ιαν 2024, 23:03

.

Οι γέροι στις πόλεις πάντως είναι μια παραφωνία.....

Οι γέροι πρέπει να φεύγουν επαρχία να βάζουν κανα κήπο νάχουν ησυχία και ηρεμία.....

Εγω αν ήμουν συνταξιούχος το χειμώνα θα πήγαινα στο Κο Παγκάν και στο Κο Σαμούι στη Ταυλάνδη ή στο Ελ Νίδο στις Φιλλιπίνες.....

Αλλά και αν ξαναγινόμουν 20 χρονών εκεί πάλι θα πήγαινα το χειμώνα και θα ασχολιόμουν με Τουριστικές υπηρεσίες σε ξένους.....

Το να είσαι σε 3κοσμική χώρα Λευκός σε κάνει αυτόματα εμπιστο στο Δυτικό τουρίστα και παίρνεις τη δουλειά..... :wink

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Ιαν 2024, 23:05

Γράφων έγραψε:
19 Ιαν 2024, 19:59
Οι πόλεις, ιδίως η Αθήνα, χρήζουν πλήρους αναβάθμισης σε ό,τι αφορά τις υποδομές. Αθλια πεζοδρόμια, ελλιπής φωτισμός, κατεστραμμένη ή ελλιπής σήμανση, κάθετη και οριζόντια είναι αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. Δεν συζητώ καν το πόσο προσβάσιμες είναι για τα ΑμΕΑ... Είναι απλά απαγορευτικές.
έχω ξαναπεί, ο πρώην δήμαρχός μας σε περιοχή που δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα το σχέδιο, με περίπου 40 τετραγωνικά χιλιόμετρα αδόμητη έκταση, παρθένα περιοχή εν ολίγοις όπου υπάρχει ευκαιρία όλα να γίνουν σωστά, είχε για selling point στις εκλογές:
1) ότι πέτυχε η πρασιά επί της Λ. Μαραθώνος, η ζώνη δηλαδή ανάμεσα στα κτίρια και στο πεζοδρόμιο να γίνει 20 μέτρα από τον άξονα του δρόμου αντί για 45, δηλαδή ουσιαστικά 8 αφού δρόμος + πεζοδρόμιο + νησίδα = 12.
2) ότι πέτυχε να αναγνωριστεί ο ούτως ή άλλως διατηρητέος Λόφος Λεβίδη ως συλλογική συνεισφορά του Δήμου σε κοινόχρηστο πράσινο, ώστε να μη χρειαστεί οι πολίτες να συνεισφέρουν σπιθαμή για παρκάκια, παιδικές χαρές, πάρκινγκ κλπ.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 19 Ιαν 2024, 23:06

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 23:03
.

Οι γέροι στις πόλεις πάντως είναι μια παραφωνία.....

Οι γέροι πρέπει να φεύγουν επαρχία να βάζουν κανα κήπο νάχουν ησυχία και ηρεμία.....

Εγω αν ήμουν συνταξιούχος το χειμώνα θα πήγαινα στο Κο Παγκάν και στο Κο Σαμούι στη Ταυλάνδη ή στο Ελ Νίδο στις Φιλλιπίνες.....

Αλλά και αν ξαναγινόμουν 20 χρονών εκεί πάλι θα πήγαινα το χειμώνα και θα ασχολιόμουν με Τουριστικές υπηρεσίες σε ξένους.....

Το να είσαι σε 3κοσμική χώρα Λευκός σε κάνει αυτόματα εμπιστο στο Δυτικό τουρίστα και παίρνεις τη δουλειά..... :wink

.
Αν είσαι συνταξιούχος θες πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας, πράγμα που στην επαρχία είναι τουλάχιστον προβληματικό.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Ιαν 2024, 23:21

foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 23:06
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
19 Ιαν 2024, 23:03
.

Οι γέροι στις πόλεις πάντως είναι μια παραφωνία.....

Οι γέροι πρέπει να φεύγουν επαρχία να βάζουν κανα κήπο νάχουν ησυχία και ηρεμία.....

Εγω αν ήμουν συνταξιούχος το χειμώνα θα πήγαινα στο Κο Παγκάν και στο Κο Σαμούι στη Ταυλάνδη ή στο Ελ Νίδο στις Φιλλιπίνες.....

Αλλά και αν ξαναγινόμουν 20 χρονών εκεί πάλι θα πήγαινα το χειμώνα και θα ασχολιόμουν με Τουριστικές υπηρεσίες σε ξένους.....

Το να είσαι σε 3κοσμική χώρα Λευκός σε κάνει αυτόματα εμπιστο στο Δυτικό τουρίστα και παίρνεις τη δουλειά..... :wink

.
Αν είσαι συνταξιούχος θες πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας, πράγμα που στην επαρχία είναι τουλάχιστον προβληματικό.

.

Ακούγεται σαν ότι όλοι οι συνταξιούχοι πρέπει να εγκαταλείψουν τα χωριά.....


Συνήθως σε απόσταση 30 χλμ υπάρχουν Κέντρα Υγείας.....


έχουν αρχίσει εδώ και χρόνια και γυρνάνε και κινητές μονάδες Γιατροί με Βανάκι στα χωριά.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 20 Ιαν 2024, 03:53

foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 23:05
Γράφων έγραψε:
19 Ιαν 2024, 19:59
Οι πόλεις, ιδίως η Αθήνα, χρήζουν πλήρους αναβάθμισης σε ό,τι αφορά τις υποδομές. Αθλια πεζοδρόμια, ελλιπής φωτισμός, κατεστραμμένη ή ελλιπής σήμανση, κάθετη και οριζόντια είναι αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό. Δεν συζητώ καν το πόσο προσβάσιμες είναι για τα ΑμΕΑ... Είναι απλά απαγορευτικές.
έχω ξαναπεί, ο πρώην δήμαρχός μας σε περιοχή που δεν έχει υλοποιηθεί ακόμα το σχέδιο, με περίπου 40 τετραγωνικά χιλιόμετρα αδόμητη έκταση, παρθένα περιοχή εν ολίγοις όπου υπάρχει ευκαιρία όλα να γίνουν σωστά, είχε για selling point στις εκλογές:
1) ότι πέτυχε η πρασιά επί της Λ. Μαραθώνος, η ζώνη δηλαδή ανάμεσα στα κτίρια και στο πεζοδρόμιο να γίνει 20 μέτρα από τον άξονα του δρόμου αντί για 45, δηλαδή ουσιαστικά 8 αφού δρόμος + πεζοδρόμιο + νησίδα = 12.
2) ότι πέτυχε να αναγνωριστεί ο ούτως ή άλλως διατηρητέος Λόφος Λεβίδη ως συλλογική συνεισφορά του Δήμου σε κοινόχρηστο πράσινο, ώστε να μη χρειαστεί οι πολίτες να συνεισφέρουν σπιθαμή για παρκάκια, παιδικές χαρές, πάρκινγκ κλπ.
Τι να πεις... Υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνονται κάποια απλά πράγματα στους περισσότερους δήμους. Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις μερικές ασφαλτοστρώσεις, να φτιάξεις τα πεζοδρόμια και να κάνεις υποδομές για ΑμΕΑ, να βελτιώσεις λίγο τον φωτισμό και την σήμανση; Πήγα στο χωριό μου το καλοκαίρι και εξεπλάγην ευχάριστα από αυτά που είδα. Είχε γίνει πολλή δουλειά με όλα αυτά.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2024, 04:16

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:58
Ασέβαστος έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:55
foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 18:47



spoken like a true γιδόβλαχος.
ελευθερος γιδοβλαχος.
Μπρο κυριολεκτικά φέρνεις γύρες επειδή δεν βρίσκεις να παρκάρεις. Το αυτοκίνητο σου επιβάλει που θα πας και που θα φας. Ξεκάθαρα carcuck.
:smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Ιαν 2024, 04:18

Γράφων έγραψε:
20 Ιαν 2024, 03:53
Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις μερικές ασφαλτοστρώσεις, να φτιάξεις τα πεζοδρόμια και να κάνεις υποδομές για ΑμΕΑ, να βελτιώσεις λίγο τον φωτισμό και την σήμανση;
Όχι. Αλλά είναι τόσο δύσκολο να βρεις Έλληνες που να μην είναι αρκετά τεμπέληδες για να τα κάνουν όλα αυτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1303
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 20 Ιαν 2024, 04:27

hellegennes έγραψε:
20 Ιαν 2024, 04:18
Γράφων έγραψε:
20 Ιαν 2024, 03:53
Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις μερικές ασφαλτοστρώσεις, να φτιάξεις τα πεζοδρόμια και να κάνεις υποδομές για ΑμΕΑ, να βελτιώσεις λίγο τον φωτισμό και την σήμανση;
Όχι. Αλλά είναι τόσο δύσκολο να βρεις Έλληνες που να μην είναι αρκετά τεμπέληδες για να τα κάνουν όλα αυτά.
Δυστυχώς, έτσι φαίνεται, για τους περισσότερους δημάρχους τουλάχιστον, αλλά δεν βλέπω και τις ανάλογες αντιδράσεις, για να βελτιωθεί λίγο η κατάσταση
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ελληνική ποιότητα ζωής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Ιαν 2024, 09:54

foscilis έγραψε:
19 Ιαν 2024, 23:06

Αν είσαι συνταξιούχος θες πρόσβαση σε υπηρεσίες υγείας, πράγμα που στην επαρχία είναι τουλάχιστον προβληματικό.
αναλογα με το τι εννοεις επαρχια.

σε πολλες επαρχιακες πολεις ειναι ισως και καλυτερα απο τις μεγαλες πολεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών