Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2024, 16:20

Bazoomba έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:29
Ποσα εκ. εδωσαν τα γαλαζια αρχιλαμογια στα ιδιωτικα καναλια ωστε να παραγουν σασμους και μαγισσες; Δικα μας λεφτα δεν ηταν αυτα που επετρεψαν να γυριστει αυτο το καρακιτσαριο στον Αντενα;

Μιλατε για το κακο δημοσιο στην Ελλαδα, αλλα το γεγονος οτι σχεδον καθε ιδιωτικοποιηση που εγινε ητονε για τον πουτσον δεν το αναφερετε...

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Δεν γινεται να εισαι υπερ της εξυγιανσης και να ψηφιζεις τους τρισαθλιους ΝΔκρατες.
εγώ δεν ψηφίζω τους τρισάθλιους ΝΔκράτες.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2024, 16:21

βοθρατζης έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:24
καλά κάνουν και χρεώνουν οι τράπεζες,


και λίγα χρεώνουν


μόνο στο άκρατο νεοφιλελευθερο καθεστώς θα γίνετε άνθρωποι
πολύ δύσκολα. Θέλει άκρατο νεοφιλελεύθερο καθεστώς ΚΑΙ κανα μισάωρο ξύλο στον καθέναν τους κάθε μέρα για τουλάχιστον 3-4 μήνες (μετά να πάει κάθε δύο μέρες και να παραμείνει εκεί για 5 χρόνια).

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2024, 10:03

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:08
Για παράδειγμα αν εγκαταστήσουν ένα Oracle cluster 3 8 πύρηνων κόμβων με 1 offsite read replica, τα οποία διαχειρίζονται 5 άτομα (το απολύτως ελάχιστο), κάνει περίπου 2.500.000€ το χρόνο χωρίς τις όποιες αλλαγές/συντηρήσεις και το hardware.
Άλλο σε ρώτησα. Το σύστημα φτιάχτηκε μια φορά, δεν το φτιάχνουν κάθε χρόνο.
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:08
Συγχωρείσαι γιατί δεν έχεις ιδέα πόσο πολύ στοιχίζει ένα σύστημα που δε χάνει ΠΟΤΕ δεδομένα και πέφτει ίσως 1-2 ώρες το χρόνο.
:smt005::smt005::smt005::smt005:

Δεν έχεις ιδέα πόσο συχνά πέφτει το ΔΙΑΣ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2024, 10:04

GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 15:23
Το μόνο livestream που βλέπω είναι η βίντεο κλήση με την μάνα μου τύπε. Δεν βλέπω ούτε μπάλα, ούτε τηλεοπτικές σειρές, ούτε τίποτα που συμπεριλαμβάνεται στην λίστα.
Το ξέρεις ότι δεν πείθομαι και δεν ενδιαφέρομαι να πειστώ γιατί δεν είμαι το BBC, ε;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25252
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 07 Φεβ 2024, 10:23

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:21
βοθρατζης έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:24
καλά κάνουν και χρεώνουν οι τράπεζες,


και λίγα χρεώνουν


μόνο στο άκρατο νεοφιλελευθερο καθεστώς θα γίνετε άνθρωποι
πολύ δύσκολα. Θέλει άκρατο νεοφιλελεύθερο καθεστώς ΚΑΙ κανα μισάωρο ξύλο στον καθέναν τους κάθε μέρα για τουλάχιστον 3-4 μήνες (μετά να πάει κάθε δύο μέρες και να παραμείνει εκεί για 5 χρόνια).
Δηλαδη η Ελλαδα ειναι πιο νεοφιλελευθερη απο τη Βρετανία;

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 07 Φεβ 2024, 10:24

hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:04
GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 15:23
Το μόνο livestream που βλέπω είναι η βίντεο κλήση με την μάνα μου τύπε. Δεν βλέπω ούτε μπάλα, ούτε τηλεοπτικές σειρές, ούτε τίποτα που συμπεριλαμβάνεται στην λίστα.
Το ξέρεις ότι δεν πείθομαι και δεν ενδιαφέρομαι να πειστώ γιατί δεν είμαι το BBC, ε;
Μα δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω. Η συζήτηση ξεκίνησε με εμένα λέγοντας πως την ΕΡΤ την πληρώνεις θες δεν θες ενώ στο BBC η άδεια είναι προαιρετική. Εσύ είπες πως νοικοκυριά που έχουν την δυνατότητα ζωντανής μετάδοσης πρέπει να πληρώνουν και στις δύο περιπτώσεις, κάτι που δεν ισχύει. Από εκεί και πέρα με έβγαλες κλέφτη για να βγεις από πάνω. :lol:
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2024, 10:35

hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:03
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:08
Για παράδειγμα αν εγκαταστήσουν ένα Oracle cluster 3 8 πύρηνων κόμβων με 1 offsite read replica, τα οποία διαχειρίζονται 5 άτομα (το απολύτως ελάχιστο), κάνει περίπου 2.500.000€ το χρόνο χωρίς τις όποιες αλλαγές/συντηρήσεις και το hardware.
Άλλο σε ρώτησα. Το σύστημα φτιάχτηκε μια φορά, δεν το φτιάχνουν κάθε χρόνο.
Έγραψα ρητά για ετήσιο κόστος, άδειες λογισμικού και μισθοδοσία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2024, 10:36

talaipwros έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:23
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:21
βοθρατζης έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:24
καλά κάνουν και χρεώνουν οι τράπεζες,


και λίγα χρεώνουν


μόνο στο άκρατο νεοφιλελευθερο καθεστώς θα γίνετε άνθρωποι
πολύ δύσκολα. Θέλει άκρατο νεοφιλελεύθερο καθεστώς ΚΑΙ κανα μισάωρο ξύλο στον καθέναν τους κάθε μέρα για τουλάχιστον 3-4 μήνες (μετά να πάει κάθε δύο μέρες και να παραμείνει εκεί για 5 χρόνια).
Δηλαδη η Ελλαδα ειναι πιο νεοφιλελευθερη απο τη Βρετανία;
Σαφέστατα, η Βρετανία είναι πιο κλασικά φιλελεύθερη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2024, 12:36

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:35
hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:03
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:08
Για παράδειγμα αν εγκαταστήσουν ένα Oracle cluster 3 8 πύρηνων κόμβων με 1 offsite read replica, τα οποία διαχειρίζονται 5 άτομα (το απολύτως ελάχιστο), κάνει περίπου 2.500.000€ το χρόνο χωρίς τις όποιες αλλαγές/συντηρήσεις και το hardware.
Άλλο σε ρώτησα. Το σύστημα φτιάχτηκε μια φορά, δεν το φτιάχνουν κάθε χρόνο.
Έγραψα ρητά για ετήσιο κόστος, άδειες λογισμικού και μισθοδοσία.
Ναι, αλλά πριν έγραψες για κόστος εγκατάστασης. Είπαμε, υπάρχει ετήσιο κόστος διαχείρισης, αλλά επίσης είπαμε ότι το χρυσοπληρώνουμε:

Εικόνα


Ξαναλέω ότι δεν υπάρχει χρέωση ανά συναλλαγή. Δεν κοστίζει πρακτικά τίποτα στην τράπεζα η διεκπεραίωση της πληρωμής ενός λογαριασμού μέσω ebanking. Κόστος διαχείρισης έχει και είναι ίδιο είτε κάνει 1 εκατομμύριο πληρωμές είτε 0. Είναι υπηρεσία online, όχι on demand.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 07 Φεβ 2024, 12:38

Είναι τετριμμένο να βγει το κόστος ανά συναλλαγή, απλώς διαιρείς το συνολικό κόστος της υπηρεσίας με τον αριθμό των συναλλαγών. Αν κάνει 1 δισεκατομμύριο συναλλαγές προφανώς θα τις χρεώσει διαφορετικά σε σχέση με αν έκανε 1 εκατομμύριο.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 07 Φεβ 2024, 12:54

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 16:08
hellegennes έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:56
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:12


Το ΔΙΑΣ δεν είναι τζάμπα. Χρεώνει ανά συναλλαγή και έχει και ένα διόλου ευκαταφρόνητο κόστος να εγκαταστήσεις και να λειτουργήσεις την υποδομή που συνδέεται με αυτό.

Βασικά και μόνο η πιστοποίηση ότι σαν οργανισμός μπορείς να λειτουργήσεις μια τέτοια υποδομή στοιχίζει κάτι εκατομμύρια το χρόνο (σε αμοιβή του φορέα που σε πιστοποιεί και σε δικές σου ανθρωποημέρες).
Το κόστος εγκατάστασης το πληρώνουν κάθε χρόνο; Τι εγκαθιστούν;
Για παράδειγμα αν εγκαταστήσουν ένα Oracle cluster 3 8 πύρηνων κόμβων με 1 offsite read replica, τα οποία διαχειρίζονται 5 άτομα (το απολύτως ελάχιστο), κάνει περίπου 2.500.000€ το χρόνο χωρίς τις όποιες αλλαγές/συντηρήσεις και το hardware.

Συγχωρείσαι γιατί δεν έχεις ιδέα πόσο πολύ στοιχίζει ένα σύστημα που δε χάνει ΠΟΤΕ δεδομένα και πέφτει ίσως 1-2 ώρες το χρόνο.
Α δεν ειναι ΤΣΑΜΠΑ;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 07 Φεβ 2024, 12:56

hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 12:36
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:35
hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:03


Άλλο σε ρώτησα. Το σύστημα φτιάχτηκε μια φορά, δεν το φτιάχνουν κάθε χρόνο.
Έγραψα ρητά για ετήσιο κόστος, άδειες λογισμικού και μισθοδοσία.
Ναι, αλλά πριν έγραψες για κόστος εγκατάστασης. Είπαμε, υπάρχει ετήσιο κόστος διαχείρισης, αλλά επίσης είπαμε ότι το χρυσοπληρώνουμε:

Εικόνα


Ξαναλέω ότι δεν υπάρχει χρέωση ανά συναλλαγή. Δεν κοστίζει πρακτικά τίποτα στην τράπεζα η διεκπεραίωση της πληρωμής ενός λογαριασμού μέσω ebanking. Κόστος διαχείρισης έχει και είναι ίδιο είτε κάνει 1 εκατομμύριο πληρωμές είτε 0. Είναι υπηρεσία online, όχι on demand.
ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΣΥ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2024, 13:01

GoBzi έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:24
hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 10:04
GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 15:23
Το μόνο livestream που βλέπω είναι η βίντεο κλήση με την μάνα μου τύπε. Δεν βλέπω ούτε μπάλα, ούτε τηλεοπτικές σειρές, ούτε τίποτα που συμπεριλαμβάνεται στην λίστα.
Το ξέρεις ότι δεν πείθομαι και δεν ενδιαφέρομαι να πειστώ γιατί δεν είμαι το BBC, ε;
Μα δεν με ενδιαφέρει να σε πείσω. Η συζήτηση ξεκίνησε με εμένα λέγοντας πως την ΕΡΤ την πληρώνεις θες δεν θες ενώ στο BBC η άδεια είναι προαιρετική. Εσύ είπες πως νοικοκυριά που έχουν την δυνατότητα ζωντανής μετάδοσης πρέπει να πληρώνουν και στις δύο περιπτώσεις, κάτι που δεν ισχύει. Από εκεί και πέρα με έβγαλες κλέφτη για να βγεις από πάνω. :lol:
Ζωντανής λήψης. Και ισχύει 100%, αυτό ακριβώς λέει αυτό που παράθεσες. Δεν είναι προαιρετική η άδεια, την πληρώνεις αν έχεις οποιαδήποτε συσκευή έχει δυνατότητα ζωντανής λήψης. Αν εσύ δηλώνεις ψέματα δεν την κάνει προαιρετική. Προφανώς δεν μπορούν να μπουκάρουν στο σπίτι σου να δουν τι κάνεις στο PC ή το κινητό σου, αυτή είναι η δικαιολογία σου.

Παρεμπιπτόντως, να ξέρεις ότι ούτε το BBC σε πιστεύει, απλά δεν υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να κάνουν. Οι Έλληνες ήταν πιο έξυπνοι και έβαλαν το κόστος στον λογαριασμό της ΔΕΗ, όπως άλλωστε έχουν κάνει και με τα δημοτικά τέλη.

Ομολογουμένως είναι ευφυές σχήμα, γιατί ούτε δημοτικά τέλη θα πλήρωνες αν μπορούσες να το αποφύγεις και υπάρχουν τρόποι στην Αγγλία να το αποφύγεις ή να παριστάνεις ότι δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις.

Ωστόσο το κόστος ΕΡΤ μπορείς να το παρακάμψεις πληρώνοντας μόνο το κόστος ρεύματος και λοιπών τελών. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κόψουν το ρεύμα ποτέ με αυτόν τον τρόπο.

Επίσης είναι τρομερό θράσος να ονομάζεις προαιρετικό το τέλος του BBC, που πληρώνεις θέλοντας και μη, ακόμη κι αν δεν έχεις δει ποτέ σου BBC, μόνο και μόνο επειδή έχεις τηλεόραση ή οποιαδήποτε άλλη συσκευή έχει δυνατότητα ζωντανής λήψης. Στην πραγματικότητα η διαφορά στην λογική με το ελληνικό σύστημα είναι μόνο ο τρόπος είσπραξης.

Στην ουσία και τα δυο κράτη σε χρεώνουν αν έχεις ρεύμα στο σπίτι σου. Στην Ελλάδα εξαιρούνται κάποια είδη επιχειρήσεων, οργανισμών, το δημόσιο και οι ναοί, καθώς και όσες συνδέσεις ρεύματος είναι πρακτικά ανενεργές (έχουν λιγότερο από 10 ευρώ αξία ρεύματος στον λογαριασμό). Στην Αγγλία δεν θυμάμαι τι ισχύει με εξαιρέσεις και αν υπάρχουν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Φεβ 2024, 13:09

foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2024, 12:38
Είναι τετριμμένο να βγει το κόστος ανά συναλλαγή, απλώς διαιρείς το συνολικό κόστος της υπηρεσίας με τον αριθμό των συναλλαγών. Αν κάνει 1 δισεκατομμύριο συναλλαγές προφανώς θα τις χρεώσει διαφορετικά σε σχέση με αν έκανε 1 εκατομμύριο.
Το "προφανώς" που λες δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα γιατί δεν αλλάζει η τιμολογιακή τους πολιτική με βάση τον αριθμό συναλλαγών.

Δεν υπάρχει κόστος ανά συναλλαγή, αυτό που λες είναι ματσακονιά και θα έβρισκες διαφορετικό κόστος ανά συναλλαγή για διαφορετικά έτη αν έκανες αυτήν την πράξη, διαφορετικά καθαρά έσοδα και διαφορετικά μεικτά έσοδα, όσο και διαφορετικά ποσοστά αυτών.

Επίσης, σε πρακτικό επίπεδο, έχω δύο διαφορετικά συμβόλαια με την Εθνική για διαφορετικές υπηρεσίες. Δεν μου κάνει απολύτως καμμιά έκπτωση ούτε υπάρχουν τέτοιοι όροι στα συμβόλαια. Αντιθέτως, υπάρχουν όροι και στα δύο συμβόλαια που λένε το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή η χρέωση είναι ίδια ανεξαρτήτως αριθμού συναλλαγών ή ύψους ποσών. Είτε κάνω 10 είτε 10.000 συναλλαγές το κόστος συναλλαγής θα είναι ίδιο.
Οργισμένος έγραψε:
07 Φεβ 2024, 12:56
ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΣΥ
Εννοείται. Εγώ ξέρω για τι μιλάω όταν μιλάω, δεν μπαίνω στην συζήτηση για να κάνω δηλώσεις χωρίς βάση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 07 Φεβ 2024, 13:12

hellegennes έγραψε:
07 Φεβ 2024, 13:09
foscilis έγραψε:
07 Φεβ 2024, 12:38
Είναι τετριμμένο να βγει το κόστος ανά συναλλαγή, απλώς διαιρείς το συνολικό κόστος της υπηρεσίας με τον αριθμό των συναλλαγών. Αν κάνει 1 δισεκατομμύριο συναλλαγές προφανώς θα τις χρεώσει διαφορετικά σε σχέση με αν έκανε 1 εκατομμύριο.
Το "προφανώς" που λες δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα γιατί δεν αλλάζει η τιμολογιακή τους πολιτική με βάση τον αριθμό συναλλαγών.

Δεν υπάρχει κόστος ανά συναλλαγή, αυτό που λες είναι ματσακονιά και θα έβρισκες διαφορετικό κόστος ανά συναλλαγή για διαφορετικά έτη αν έκανες αυτήν την πράξη, διαφορετικά καθαρά έσοδα και διαφορετικά μεικτά έσοδα, όσο και διαφορετικά ποσοστά αυτών.

Επίσης, σε πρακτικό επίπεδο, έχω δύο διαφορετικά συμβόλαια με την Εθνική για διαφορετικές υπηρεσίες. Δεν μου κάνει απολύτως καμμιά έκπτωση ούτε υπάρχουν τέτοιοι όροι στα συμβόλαια. Αντιθέτως, υπάρχουν όροι και στα δύο συμβόλαια που λένε το ακριβώς αντίθετο, ότι δηλαδή η χρέωση είναι ίδια ανεξαρτήτως αριθμού συναλλαγών ή ύψους ποσών. Είτε κάνω 10 είτε 10.000 συναλλαγές το κόστος συναλλαγής θα είναι ίδιο.
Οργισμένος έγραψε:
07 Φεβ 2024, 12:56
ΟΤΙ ΠΕΙΣ ΕΣΥ
Εννοείται. Εγώ ξέρω για τι μιλάω όταν μιλάω, δεν μπαίνω στην συζήτηση για να κάνω δηλώσεις χωρίς βάση.
ΝΑΙ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών