Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Φεβ 2024, 13:34

Bazoomba έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:29
Ποσα εκ. εδωσαν τα γαλαζια αρχιλαμογια στα ιδιωτικα καναλια ωστε να παραγουν σασμους και μαγισσες; Δικα μας λεφτα δεν ηταν αυτα που επετρεψαν να γυριστει αυτο το καρακιτσαριο στον Αντενα;

Μιλατε για το κακο δημοσιο στην Ελλαδα, αλλα το γεγονος οτι σχεδον καθε ιδιωτικοποιηση που εγινε ητονε για τον πουτσον δεν το αναφερετε...

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Δεν γινεται να εισαι υπερ της εξυγιανσης και να ψηφιζεις τους τρισαθλιους ΝΔκρατες.
<Σωστες ιδιωτικοποιησεις πηγαν να γινουν επι Σημιτη . Αυτο βεβαια απαιτει αρκετα ετη. Ποιος ειπε οτι εγινε ποτε αλλοτε σωστη ιδιωτικοποιηση; Αλλα και ποιο κομμα θελει σωστη ιδιωτικοποιηση; Κανενα καθως ετσι οι κομματαρχες χανουν μετεριζια και κουταλες.

Δεν γινεται λες οτι δεν πρεπει να ψηφισεις αθλιους νδκρατες και θα ψηφισεις βρωμιαρη πολακη που το λεει φορα παρτιδα οτι πρεπει να εχομε κομματικο κρατος παντου.
Οκ καμια εκπληξη.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Φεβ 2024, 13:40

Εδω ακομη συζηταμε για το αν θα πρεπει να εχομε ιδιωτικα πανεπιστημια ...
Οι ιδιωτες φταινε
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 06 Φεβ 2024, 13:41

Bazoomba έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:29
Ποσα εκ. εδωσαν τα γαλαζια αρχιλαμογια στα ιδιωτικα καναλια ωστε να παραγουν σασμους και μαγισσες; Δικα μας λεφτα δεν ηταν αυτα που επετρεψαν να γυριστει αυτο το καρακιτσαριο στον Αντενα;

Μιλατε για το κακο δημοσιο στην Ελλαδα, αλλα το γεγονος οτι σχεδον καθε ιδιωτικοποιηση που εγινε ητονε για τον πουτσον δεν το αναφερετε...

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Δεν γινεται να εισαι υπερ της εξυγιανσης και να ψηφιζεις τους τρισαθλιους ΝΔκρατες.
Δεν τολμας να πεις ιδιωτικοποιησης λες εξυγιανσης δλδ να ερθουν πανω τα δικα μας κομματοσκυλα.
Ειστε ωραιοι ρε... :smt038:smt038:smt038
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Φεβ 2024, 13:54

micmic έγραψε:
06 Φεβ 2024, 10:40
Ε όχι ρε φίλε να συγκρίνουμε το BBC με τ'αρχίδια μας, δηλαδή ΕΛΕΟΣ. To BBC μπορεί να έχει και 50 φορές παραπάνω προϋπολογισμό αλλά παράγει 100000 φορές περισσότερο και καλύτερο πρόγραμμα.
Καλά, κόψε κάτι. Το BBC έχει μερικά καλά προγράμματα αλλά δεν είναι ούτε το 1% του όγκου του. Το μεγαλύτερο μέρος αυτού που παράγει είναι μαλακίες. Αν ζήσεις στην Αγγλία να παρακολουθήσεις όλο του το πρόγραμμα θα καταλάβεις.

Από την άλλην, αν έχεις μπάτζετ δισεκατομμυρίων, κάποιες καλές παραγωγές θα μπορέσεις να τις κάνεις, του πούστη.

Μπορείς βέβαια να συγκρίνεις με το ARD που είναι ακόμα πιο κοστοβόρο, έχει περισσότερους υπαλλήλους και δεν παράγει απολύτως τίποτα. Και άλλα κρατικά κανάλια της Ευρώπης πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα.

Σίγουρα, έχει πέσει η ποιότητα. Φταίει σε τεράστιο βαθμό ο αρχιμαλάκας ο Σαμαράς, που έκλεισε την παλιά ΕΡΤ και άνοιξε την φουλ κομματοποιημένη, φερέφωνο ΕΡΤ που δουλεύει με απευθείας αναθέσεις.

Είναι αλήθεια ότι η ΕΡΤ της δεκαετίας του '80 και του '90 ήταν εκπαιδευτική με την πλήρη σημασία της έννοιας και είχε για τον προϋπολογισμό της πολύ καλές παραγωγές από ανθρώπους που φαινόταν ότι νοιάζονται και έχουν μεράκι, με ορίτζιναλ παραγωγές και με μεταγλωττισμένες σε άψογη μεταγλώττιση.

Η ΝΔ όντως την γάμησε την ΕΡΤ, αλλά και πάλι προτιμώ που υπάρχει, με το ελάχιστο κόστος που έχει. Τουλάχιστον τα λεφτά αυτά κάνουν κύκλο στην οικονομία, δεν πάνε στα χέρια τραπεζιτών, μιας και αυτό συζητάμε εδώ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Φεβ 2024, 13:56

foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:12
hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 22:54
Η τράπεζα δεν κάνει απολύτως τίποτα, τα κάνει όλα αυτομάτως το ΔΙΑΣ, συνήθως με valeur για λόγους διασφάλισης.
Το ΔΙΑΣ δεν είναι τζάμπα. Χρεώνει ανά συναλλαγή και έχει και ένα διόλου ευκαταφρόνητο κόστος να εγκαταστήσεις και να λειτουργήσεις την υποδομή που συνδέεται με αυτό.

Βασικά και μόνο η πιστοποίηση ότι σαν οργανισμός μπορείς να λειτουργήσεις μια τέτοια υποδομή στοιχίζει κάτι εκατομμύρια το χρόνο (σε αμοιβή του φορέα που σε πιστοποιεί και σε δικές σου ανθρωποημέρες).
Το κόστος εγκατάστασης το πληρώνουν κάθε χρόνο; Τι εγκαθιστούν; Και φυσικά δεν είναι τζάμπα το ΔΙΑΣ, το χρυσοπληρώνουμε ήδη στις συναλλαγές μας. Αλλά αυτά είναι άσχετα με αυτό που είπες. Δεν υπάρχει κανένα κόστος ανά συναλλαγή για τους λογαριασμούς που εκκαθαρίζουν οι τράπεζες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Φεβ 2024, 14:13

GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:43
Α και κάτι ακόμη. Τα λεφτά του BBC βγαίνουν από τα TV licence. Σκας £159 τον χρόνο (υποθέτω οι επιχειρήσεις σκάνε παραπάνω) ώστε να βλέπεις νόμιμα τηλεόραση. Θα μου πεις τι μαλακία είναι αυτό, σιγά να μην πλήρωνα για κάτι τέτοιο. Φίλε μου Έλληνα, ΕΡΤ πληρώνεις στον λογαριασμό σου θες δεν θες. Εγώ που είμαι Αγγλία και δεν θέλω να δω τηλεόραση, απλά δεν πληρώνω. :102:
Και την ΕΡΤ μπορείς να μην την πληρώνεις αν δεν θες. Το ίδιο παράνομο είναι και στην Ελλάδα και στην Αγγλία. Δεν υπάρχει "δεν θέλω να δω τηλεόραση", tv licence υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης.

Το BBC λαμβάνει επιπροσθέτως λεφτά κατευθείαν από την κυβέρνηση, περισσότερα από όλον τον προϋπολογισμό της ΕΡΤ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
βοθρατζης
Δημοσιεύσεις: 788
Εγγραφή: 03 Οκτ 2018, 18:49

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βοθρατζης » 06 Φεβ 2024, 14:24

καλά κάνουν και χρεώνουν οι τράπεζες,


και λίγα χρεώνουν


μόνο στο άκρατο νεοφιλελευθερο καθεστώς θα γίνετε άνθρωποι

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 06 Φεβ 2024, 14:45

hellegennes έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:13
GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:43
Α και κάτι ακόμη. Τα λεφτά του BBC βγαίνουν από τα TV licence. Σκας £159 τον χρόνο (υποθέτω οι επιχειρήσεις σκάνε παραπάνω) ώστε να βλέπεις νόμιμα τηλεόραση. Θα μου πεις τι μαλακία είναι αυτό, σιγά να μην πλήρωνα για κάτι τέτοιο. Φίλε μου Έλληνα, ΕΡΤ πληρώνεις στον λογαριασμό σου θες δεν θες. Εγώ που είμαι Αγγλία και δεν θέλω να δω τηλεόραση, απλά δεν πληρώνω. :102:
Και την ΕΡΤ μπορείς να μην την πληρώνεις αν δεν θες. Το ίδιο παράνομο είναι και στην Ελλάδα και στην Αγγλία. Δεν υπάρχει "δεν θέλω να δω τηλεόραση", tv licence υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης.

Το BBC λαμβάνει επιπροσθέτως λεφτά κατευθείαν από την κυβέρνηση, περισσότερα από όλον τον προϋπολογισμό της ΕΡΤ.
Τι θα πει υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης ; Και εγώ έχω δυνατότητα ζωντανής λήψης, αλλά δεν βλέπω ζωντανή τηλεόραση, ούτε ιντερνετική τηλεόραση. Εάν θες να είσαι και καλός, μπαίνεις εδώ https://www.tvlicensing.co.uk/check-if- ... tv-licence και τους δηλώνεις πως δεν χρειάζεσαι άδεια.


Licence υποχρεούται να έχει να πληρώνει το νοικοκυριό που βλέπει ζωντανή τηλεόραση.


Telling us you don't need a TV Licence

No TV? Not watching TV live on any channel or service, or BBC iPlayer*? Empty property? You can let us know here by completing a No Licence Needed declaration.

The law says you need to be covered by a TV Licence to:

watch or record TV on any channel - via any TV service (e.g. Sky, Virgin, BT, Freeview, Freesat)
watch TV live on any streaming service (e.g. ITVX, Channel 4, YouTube, Amazon Prime Video, Now TV, Sky Go)
watch BBC iPlayer*.
On any device.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 06 Φεβ 2024, 14:47

micmic έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:24
Οργισμένος έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:17

Γιατι εχει δικιο;;; Τοσες δεκαετιες τι ειναι η ΔΕΗ; Ιδιωτικη;;; Κρατικη ειναι και βλεπουμε ποσο περιφημα παει ειδικα επι συριζα. Γενικα υπαρχει κατι καρφωμενο στο μυαλο οτι αν κατι ειναι κρατικο ειναι καλο ενω δεν υπαρχει καμια διαφορα σε θεματα εκμεταλλευσεις παρα μονο σε αποτελεσματικοτητα. Η ΔΕΗ τοσες δεκαετιες κρατικη και παραμαγαζο κυβερνωντων και δεκοτζηδων φαληρησε και γω δεν ξερω ποσες φορες αν και απολυτο μονοπωλιο αλλα εκει η αρρωστια, να ειναι κρατικη.
Η ΔΕΗ ΠΡΕΠΕΙ να είναι κρατική, όπως τουλάχιστον και μια συστημική τράπεζα, μια εταιρία τηλεφωνίας κτλ κτλ. Για να δίνει τον τόνο στον ανταγωνισμό και να βοηθάει στην άσκηση οικονομικής πολιτικής. Το ότι τα κόμματα της κωλοχώρας έκαναν μπουρδέλο τράπεζες και ΔΕΗ (και Ολυμπιακή, και ΕΡΤ και και και...) δεν παίζει κανένα ρόλο. Και ως ιδιωτικές τώρα, τράπεζες και ΔΕΗ είναι ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερα μπουρδέλα. Και στο τέλος-τέλος, είναι αδιανόητο ένα ΚΡΑΤΟΣ που υποτίθεται ότι διαχειρίζεται υπουργεία, οργανισμούς, νοσοκομεία κτλ να μην μπορεί να διαχειριστεί ΜΙΑ τράπεζα και ΜΙΑ επιχείρηση ενέργειας. Άμα είναι έτσι τότε να δώσουμε και την κυβέρνηση σε ιδιώτες και να πάνε στο διάολο οι πολιτικοί.
Στηριζω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 06 Φεβ 2024, 14:52

micmic έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:24
Άμα είναι έτσι τότε να δώσουμε και την κυβέρνηση σε ιδιώτες και να πάνε στο διάολο οι πολιτικοί.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 06 Φεβ 2024, 15:14

GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:45
hellegennes έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:13
GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:43
Α και κάτι ακόμη. Τα λεφτά του BBC βγαίνουν από τα TV licence. Σκας £159 τον χρόνο (υποθέτω οι επιχειρήσεις σκάνε παραπάνω) ώστε να βλέπεις νόμιμα τηλεόραση. Θα μου πεις τι μαλακία είναι αυτό, σιγά να μην πλήρωνα για κάτι τέτοιο. Φίλε μου Έλληνα, ΕΡΤ πληρώνεις στον λογαριασμό σου θες δεν θες. Εγώ που είμαι Αγγλία και δεν θέλω να δω τηλεόραση, απλά δεν πληρώνω. :102:
Και την ΕΡΤ μπορείς να μην την πληρώνεις αν δεν θες. Το ίδιο παράνομο είναι και στην Ελλάδα και στην Αγγλία. Δεν υπάρχει "δεν θέλω να δω τηλεόραση", tv licence υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης.

Το BBC λαμβάνει επιπροσθέτως λεφτά κατευθείαν από την κυβέρνηση, περισσότερα από όλον τον προϋπολογισμό της ΕΡΤ.
Τι θα πει υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης ; Και εγώ έχω δυνατότητα ζωντανής λήψης, αλλά δεν βλέπω ζωντανή τηλεόραση, ούτε ιντερνετική τηλεόραση. Εάν θες να είσαι και καλός, μπαίνεις εδώ https://www.tvlicensing.co.uk/check-if- ... tv-licence και τους δηλώνεις πως δεν χρειάζεσαι άδεια.


Licence υποχρεούται να έχει να πληρώνει το νοικοκυριό που βλέπει ζωντανή τηλεόραση.
Αυτό είναι η ζωντανή λήψη και το λέει και στο κείμενο που παραθέτεις, απολύτως ξεκάθαρα:

GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:45
The law says you need to be covered by a TV Licence to:

watch or record TV on any channel - via any TV service (e.g. Sky, Virgin, BT, Freeview, Freesat)
watch TV live on any streaming service (e.g. ITVX, Channel 4, YouTube, Amazon Prime Video, Now TV, Sky Go)
watch BBC iPlayer*.
On any device.

100% βλέπεις live streaming, ακόμη κι αν δεν έχεις καθόλου τηλεόραση. Το ότι λες ψέματα στο BBC ότι δεν βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παράνομος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 06 Φεβ 2024, 15:23

hellegennes έγραψε:
06 Φεβ 2024, 15:14
GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:45
hellegennes έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:13


Και την ΕΡΤ μπορείς να μην την πληρώνεις αν δεν θες. Το ίδιο παράνομο είναι και στην Ελλάδα και στην Αγγλία. Δεν υπάρχει "δεν θέλω να δω τηλεόραση", tv licence υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης.

Το BBC λαμβάνει επιπροσθέτως λεφτά κατευθείαν από την κυβέρνηση, περισσότερα από όλον τον προϋπολογισμό της ΕΡΤ.
Τι θα πει υποχρεούται να πληρώνει κάθε νοικοκυριό που έχει δυνατότητες ζωντανής λήψης ; Και εγώ έχω δυνατότητα ζωντανής λήψης, αλλά δεν βλέπω ζωντανή τηλεόραση, ούτε ιντερνετική τηλεόραση. Εάν θες να είσαι και καλός, μπαίνεις εδώ https://www.tvlicensing.co.uk/check-if- ... tv-licence και τους δηλώνεις πως δεν χρειάζεσαι άδεια.


Licence υποχρεούται να έχει να πληρώνει το νοικοκυριό που βλέπει ζωντανή τηλεόραση.
Αυτό είναι η ζωντανή λήψη και το λέει και στο κείμενο που παραθέτεις, απολύτως ξεκάθαρα:

GoBzi έγραψε:
06 Φεβ 2024, 14:45
The law says you need to be covered by a TV Licence to:

watch or record TV on any channel - via any TV service (e.g. Sky, Virgin, BT, Freeview, Freesat)
watch TV live on any streaming service (e.g. ITVX, Channel 4, YouTube, Amazon Prime Video, Now TV, Sky Go)
watch BBC iPlayer*.
On any device.

100% βλέπεις live streaming, ακόμη κι αν δεν έχεις καθόλου τηλεόραση. Το ότι λες ψέματα στο BBC ότι δεν βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν είσαι παράνομος.
Το μόνο livestream που βλέπω είναι η βίντεο κλήση με την μάνα μου τύπε. Δεν βλέπω ούτε μπάλα, ούτε τηλεοπτικές σειρές, ούτε τίποτα που συμπεριλαμβάνεται στην λίστα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Φεβ 2024, 15:55

micmic έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:24
Οργισμένος έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:17

Γιατι εχει δικιο;;; Τοσες δεκαετιες τι ειναι η ΔΕΗ; Ιδιωτικη;;; Κρατικη ειναι και βλεπουμε ποσο περιφημα παει ειδικα επι συριζα. Γενικα υπαρχει κατι καρφωμενο στο μυαλο οτι αν κατι ειναι κρατικο ειναι καλο ενω δεν υπαρχει καμια διαφορα σε θεματα εκμεταλλευσεις παρα μονο σε αποτελεσματικοτητα. Η ΔΕΗ τοσες δεκαετιες κρατικη και παραμαγαζο κυβερνωντων και δεκοτζηδων φαληρησε και γω δεν ξερω ποσες φορες αν και απολυτο μονοπωλιο αλλα εκει η αρρωστια, να ειναι κρατικη.
Η ΔΕΗ ΠΡΕΠΕΙ να είναι κρατική, όπως τουλάχιστον και μια συστημική τράπεζα, μια εταιρία τηλεφωνίας κτλ κτλ. Για να δίνει τον τόνο στον ανταγωνισμό και να βοηθάει στην άσκηση οικονομικής πολιτικής. Το ότι τα κόμματα της κωλοχώρας έκαναν μπουρδέλο τράπεζες και ΔΕΗ (και Ολυμπιακή, και ΕΡΤ και και και...) δεν παίζει κανένα ρόλο. Και ως ιδιωτικές τώρα, τράπεζες και ΔΕΗ είναι ΑΚΟΜΑ μεγαλύτερα μπουρδέλα. Και στο τέλος-τέλος, είναι αδιανόητο ένα ΚΡΑΤΟΣ που υποτίθεται ότι διαχειρίζεται υπουργεία, οργανισμούς, νοσοκομεία κτλ να μην μπορεί να διαχειριστεί ΜΙΑ τράπεζα και ΜΙΑ επιχείρηση ενέργειας. Άμα είναι έτσι τότε να δώσουμε και την κυβέρνηση σε ιδιώτες και να πάνε στο διάολο οι πολιτικοί.
στηριζω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Φεβ 2024, 15:56

Bazoomba έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:29
Ποσα εκ. εδωσαν τα γαλαζια αρχιλαμογια στα ιδιωτικα καναλια ωστε να παραγουν σασμους και μαγισσες; Δικα μας λεφτα δεν ηταν αυτα που επετρεψαν να γυριστει αυτο το καρακιτσαριο στον Αντενα;

Μιλατε για το κακο δημοσιο στην Ελλαδα, αλλα το γεγονος οτι σχεδον καθε ιδιωτικοποιηση που εγινε ητονε για τον πουτσον δεν το αναφερετε...

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Δεν γινεται να εισαι υπερ της εξυγιανσης και να ψηφιζεις τους τρισαθλιους ΝΔκρατες.
πως το λεγαμε παραπισω;

το οτι ειναι λαθος να χρηματοδοτειται η δεη, δε σημαινει οτι ειναι σωστο να χρηματοδοτουνται αλλοι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24551
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Οι τράπεζες θα χρεώνουν τους λογαριασμούς μισθοδοσίας των εργαζομένων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Φεβ 2024, 16:08

hellegennes έγραψε:
06 Φεβ 2024, 13:56
foscilis έγραψε:
06 Φεβ 2024, 11:12
hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2024, 22:54
Η τράπεζα δεν κάνει απολύτως τίποτα, τα κάνει όλα αυτομάτως το ΔΙΑΣ, συνήθως με valeur για λόγους διασφάλισης.
Το ΔΙΑΣ δεν είναι τζάμπα. Χρεώνει ανά συναλλαγή και έχει και ένα διόλου ευκαταφρόνητο κόστος να εγκαταστήσεις και να λειτουργήσεις την υποδομή που συνδέεται με αυτό.

Βασικά και μόνο η πιστοποίηση ότι σαν οργανισμός μπορείς να λειτουργήσεις μια τέτοια υποδομή στοιχίζει κάτι εκατομμύρια το χρόνο (σε αμοιβή του φορέα που σε πιστοποιεί και σε δικές σου ανθρωποημέρες).
Το κόστος εγκατάστασης το πληρώνουν κάθε χρόνο; Τι εγκαθιστούν;
Για παράδειγμα αν εγκαταστήσουν ένα Oracle cluster 3 8 πύρηνων κόμβων με 1 offsite read replica, τα οποία διαχειρίζονται 5 άτομα (το απολύτως ελάχιστο), κάνει περίπου 2.500.000€ το χρόνο χωρίς τις όποιες αλλαγές/συντηρήσεις και το hardware.

Συγχωρείσαι γιατί δεν έχεις ιδέα πόσο πολύ στοιχίζει ένα σύστημα που δε χάνει ΠΟΤΕ δεδομένα και πέφτει ίσως 1-2 ώρες το χρόνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών