Θανατική ποινή

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.

Είστε υπερ ή κατά της θανατικής ποινής;

ΥΠΕΡ
28
42%
ΚΑΤΑ
39
58%
 
Σύνολο ψήφων: 67

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θανατική ποινή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Απρ 2024, 21:00

Saturn έγραψε:
27 Ιαν 2024, 13:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 13:16
Είμαι κατά της θανατικής ποινής και υπέρ της απομόνωσης από την κοινωνία των εγκληματικών στοιχείων, που έχουν δολοφονήσει ανθρώπους εν ψυχρώ, χωρίς να βρίσκονται σε θέση άμυνας.

Κι επειδή ο θάνατος των θυμάτων είναι κάτι οριστικό/ανεπίστρεπτο, το αν θα σωφρονιστούν οι θύτες, ειλικρινά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό στοιχείο.
Εαν πρόκειται για αυτοδικία; Κρατάς το ίδιο "καλάθι";
Σαφώς όχι. Είμαι κατά της θανατικής ποινής από το κράτος. Και από τις περιπτώσεις, που δεν θα έχουν το παραμικρό ηθικό πρόβλημα με την αυτοδικία, αν το κράτος θεωρήσει πιο σημαντική τη ζωή του θύτη από τον ανεπίστρεπτο θάνατο του θύματος και φροντίσει για την επανένταξη του στην κενωνία.

Οπότε, η όποια διαχείριση θα είναι αμιγώς δική μου ευθύνη. Και ας κάνει το κράτος ό,τι γουστάρει με την περίπτωση μου. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2663
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Θανατική ποινή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 06 Απρ 2024, 23:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Απρ 2024, 21:00
Saturn έγραψε:
27 Ιαν 2024, 13:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιαν 2024, 13:16
Είμαι κατά της θανατικής ποινής και υπέρ της απομόνωσης από την κοινωνία των εγκληματικών στοιχείων, που έχουν δολοφονήσει ανθρώπους εν ψυχρώ, χωρίς να βρίσκονται σε θέση άμυνας.

Κι επειδή ο θάνατος των θυμάτων είναι κάτι οριστικό/ανεπίστρεπτο, το αν θα σωφρονιστούν οι θύτες, ειλικρινά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό στοιχείο.
Εαν πρόκειται για αυτοδικία; Κρατάς το ίδιο "καλάθι";
Σαφώς όχι. Είμαι κατά της θανατικής ποινής από το κράτος. Και από τις περιπτώσεις, που δεν θα έχουν το παραμικρό ηθικό πρόβλημα με την αυτοδικία, αν το κράτος θεωρήσει πιο σημαντική τη ζωή του θύτη από τον ανεπίστρεπτο θάνατο του θύματος και φροντίσει για την επανένταξη του στην κενωνία.

Οπότε, η όποια διαχείριση θα είναι αμιγώς δική μου ευθύνη. Και ας κάνει το κράτος ό,τι γουστάρει με την περίπτωση μου. :)
:smt023

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Θανατική ποινή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 10 Απρ 2024, 21:20

10.04.2024
Θανατοποινίτης δίχασε με τα τελευταία του λόγια – Θα του έδιναν δεύτερη ευκαιρία.
Σκότωσε την ξαδέλφη του και τον σύζυγό της ενώ στο σπίτι βρισκόταν η 4χρονη κόρη τους.

Εικόνα

Ένα γράμμα που άφησε ένας θανατοποινίτης στις ΗΠΑ λίγο πριν εκτελεστεί έχει ανοίξει μεγάλη συζήτηση καθώς τα τελευταία του λόγια έδειξαν τόση μεταμέλεια που κάποιοι θεώρησαν ότι 52χρονος άξιζε μια δεύτερη ευκαιρία.


Ο Brian Dorsey καταδικάστηκε σε θάνατο το 2006, κατηγορούμενος για την δολοφονία της ξαδέλφης του Sarah Bonnie και τον του συζύγου της Ben.



Ο 52χρονος δράστης σκότωσε το ζευγάρι μέσα στο σπίτι τους, με την 4χρονη κόρη των θυμάτων να βρίσκεται μέσα σε αυτό. Ωστόσο, ο δράστης δεν έκανε κακό στο παιδί. Ο λόγος που τους σκότωσε ήταν επειδή αρνήθηκαν να του δώσουν χρήματα, προκειμένου να ξεπληρώσει εμπόρους ναρκωτικών που τον είχαν επισκεφτεί.

Την Τρίτη (9/4) ο Dorsey εκτελέστηκε με μια θανατηφόρα ένεση σε κρατική φυλακή του Μιζούρι. Πριν από την εκτέλεσή του ο θανατοποινίτης άφησε ένα γράμμα μεταμέλειας, που παραδεχόταν την ενοχή του.



Σε αυτό ανέφερε: «Σε όλη την οικογένεια και τους αγαπημένους της Sarah και του Ben θέλω να πω ότι λυπάμαι πραγματικά. Οι λέξεις δεν μπορούν να αποδώσουν το βάρος της ενοχής και της ντροπής που νιώθω. Εξακολουθώ να σας αγαπώ. Δεν ήθελα ποτέ να πληγώσω κανέναν σας. Λυπάμαι που πλήγωσα τόσο κόσμο και εσάς.

Στην οικογένεια, τους φίλους και σε όλους εκείνους που προσπάθησαν να το αποτρέψουν, σας αγαπώ και σας είμαι ευγνώμων. Έχω ειρήνη στην καρδιά μου εξαιτίας και σας ευχαριστώ γι αυτό. Δεν θέλω να μεταφέρω κακή πρόθεση ή θυμό, αλλά χρειάζομαι την αποδοχή και την κατανόηση».

Πριν από την εκτέλεσή του, ο Abraham Bonowitz, ο εκτελεστικός διευθυντής της Death Penalty Action, είπε στη Mirror ότι ο Dorsey ήταν ένας έμπιστος κρατούμενος και άξιζε μια δεύτερη ευκαιρία.
https://www.pronews.gr/kosmos/thanatopo ... -eykairia/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29274
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Θανατική ποινή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 11 Απρ 2024, 19:44

11.04.2024
Βιετνάμ: Δισεκατομμυριούχος καταδικάστηκε σε θάνατο γιατί έκλεψε το 3% του ΑΕΠ της χώρας!
Μία από τις σημαντικότερες υποθέσεις διαφθοράς στην ιστορία με εκτιμώμενη ζημία 27 δισεκατομμυρίων δολαρίων.

Εικόνα

Η Truong My Lan, πρόεδρος του μεγάλου εργολάβου Van Thinh Phat στο Βιετνάμ, καταδικάστηκε σε θάνατο την Πέμπτη (11/4).


Η απόφαση αυτή σηματοδοτεί μία από τις σημαντικότερες υποθέσεις διαφθοράς στην ιστορία, με εκτιμώμενη ζημία 27 δισεκατομμυρίων δολαρίων που αποδίδεται στις πράξεις της Lan. Η ομάδα των τριών ενόρκων και των δύο δικαστών απέρριψε ομόφωνα όλα τα επιχειρήματα της υπεράσπισης, καθιστώντας την Lan υπεύθυνη για την εξαπάτηση μετρητών από την Saigon Commercial Bank (SCB) επί μία δεκαετία.

«Οι ενέργειες της κατηγορουμένης διέβρωσαν την εμπιστοσύνη των ανθρώπων στην ηγεσία του (κομμουνιστικού) κόμματος και του κράτους», ανέφερε η ετυμηγορία που εκδόθηκε στη δίκη στη Χο Τσι Μινχ, το νότιο επιχειρηματικό κέντρο του Βιετνάμ.



Καθ’ όλη τη διάρκεια της δίκης, η Λαν αρνήθηκε σθεναρά τις κατηγορίες, μεταθέτοντας τις ευθύνες στους υφισταμένους της. Ωστόσο, μετά από ενδελεχή εξέταση των στοιχείων επί πέντε εβδομάδες, το δικαστήριο την έκρινε ένοχη για υπεξαίρεση 12,5 δισεκατομμυρίων δολαρίων. Σοκαριστικά, οι εισαγγελείς αποκάλυψαν ότι οι συνολικές ζημιές που προκλήθηκαν από την απάτη ανέρχονται πλέον στο ιλιγγιώδες ποσό των 27 δισεκατομμυρίων δολαρίων, που ισοδυναμεί με το έξι τοις εκατό του ΑΕΠ της χώρας το 2023.

Η αυστηρότητα της ποινής, συμπεριλαμβανομένης της επιβολής της θανατικής ποινής, υπογραμμίζει τη σοβαρότητα των αδικημάτων που διαπράχθηκαν. Μια τόσο αυστηρή τιμωρία είναι σπάνια, ακόμη και σε περιπτώσεις διαφθοράς υψηλού προφίλ.



Η καταδίκη της Λαν εντάσσεται στο πλαίσιο μιας ευρύτερης εθνικής πάταξης της διαφθοράς που έχει παγιδεύσει πολυάριθμους αξιωματούχους και μέλη της επιχειρηματικής ελίτ του Βιετνάμ τα τελευταία χρόνια. Οι συνέπειες των πράξεών της εκτείνονται πολύ πέρα από την προσωπική της σφαίρα, επηρεάζοντας χιλιάδες θύματα και κλονίζοντας τα θεμέλια της εμπιστοσύνης στον χρηματοπιστωτικό τομέα.

Κατά τη διάρκεια της δίκης, η Λαν εξέφρασε τύψεις και απελπισία, παραδεχόμενη: «Στην απελπισία μου, σκέφτηκα τον θάνατο». Τα λόγια της αντικατοπτρίζουν τον βαθύ αντίκτυπο του σκανδάλου, όχι μόνο στη δική της ζωή αλλά και στην ευρύτερη κοινότητα που επηρεάστηκε από τις πράξεις της.



Η υπόθεση της Λαν είναι εμβληματική των προκλήσεων που αντιμετωπίζει το Βιετνάμ καθώς παλεύει με θέματα διαφθοράς και διαφάνειας. Η κλίμακα των εγκλημάτων της, σε συνδυασμό με τη συνενοχή άλλων υψηλόβαθμων αξιωματούχων, υπογραμμίζει την ανάγκη για συστημική μεταρρύθμιση και αυστηρή εφαρμογή των μέτρων κατά της διαφθοράς.
https://www.pronews.gr/kosmos/vietnam-d ... 3-tou-aep/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών