Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Μαρ 2024, 18:16

Green Dragon έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:11
vantono έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:08
Green Dragon έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:03


Το να μην θέλεις να σε πρήζουν άτομα που δεν έπρεπε καν να βρίσκονται στην χώρα δεν είναι μαγκιά, είναι 100% φυσιολογική αντίδραση.
Mε το να σε πρήζουν άτομα που βρίσκονται στη χωρα επειδη εδω γεννηθηκαν (ελληνες επαίτες δηλαδη), εισαι οκ?
Αν είναι επαγγελματίες ζητιάνοι, όπως το 99% αυτών, ναι αλλά δεν είναι παράνομο να βρίσκονται όμως εδώ τουλάχιστον. Και αυτό δεν είναι λίγο.
Ας ειναι όσο πρήξας θελει δηλαδη, αρκεί να μην ειναι παράνομος. Ενδιαφέρουσα λογική.
Να τους ζητάτε και ταυτότητα ή χαρτιά πριν νευριάσετε μαζί τους, την επομενη φορά. Αν δεν ειναι παράνομοι, να νευριάσετε λιγοτερο ή και καθολου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Μαρ 2024, 18:19

Οι τύποι αυτοί έχουν χωρίσει τα φανάρια σε territories.

Λες και πρέπει να πληρώσεις διόδια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 27 Μαρ 2024, 18:35

Θυμαμαι καποια στιγμη σε μια γειτονια, εφερναν εναν μπαρμπα σε αναπηρικο καροτσακι και μια γρια τον πηγαινε περα δωθε,με ενα κυπελακι στο χερι του για να κανει ζητιανια στα φαναρια,τον κυριο τον κατεβαζαν απο καραβαν μερσεντες με βουλγαρικες πινακιδες.Οταν τελειωνε η "βαρδια",τον μαζευαν πισω,του εδειναν κατι ψιχουλα προφανως και το μεροκαματο πηγαινε στο κυκλωμα.

Δεν με απασχολει τοσο αν ειναι ρομα,αλλα οτι αυτο που κανουν ειναι παρανομη επαιτεια και οτι ορισμενοι δινουν τον οβολο τους χωρις να ειναι υποχρεωμενοι σαφως,πιστευοντας πως ετσι τους βοηθανε να επιβιωσουν,που αν τους δωσεις τυροπιτα η κουλουρι αντι για λεφτα,θα το πεταξουν στα σκουπιδια.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 27 Μαρ 2024, 18:38

Green Dragon έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:58
Άκου το κόλπο - αφήνεις κενό από το μπροστινό αυτοκίνητο και μόλις πλησιάσει προχωράς ελαφρώς. Τρώει τόσο χοντρό άκυρο που δεν κάνει καν προσπάθεια να σε πείσει :003:
Θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια και θα καταθεσω εδω τα αποτελεσματα.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 27 Μαρ 2024, 18:40

Σε όλα τα φανάρια έχει και είναι όλοι πολύ πιεστικοί να τους δώσεις κάτι έστω και ένα τσιγάρο, πολλοί από αυτούς κρατάνε μια ταμπέλα που γράφει Είμαι Έλληνας.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23372
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 27 Μαρ 2024, 18:52

Annibas έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:40
Σε όλα τα φανάρια έχει και είναι όλοι πολύ πιεστικοί να τους δώσεις κάτι έστω και ένα τσιγάρο, πολλοί από αυτούς κρατάνε μια ταμπέλα που γράφει Είμαι Έλληνας.
Το 'χουν βρει το κολπο, και καλά κάνουν. Σου λεει "να οριστε, πολλοί λένε οτι ειναι χειροτερα αν ειμαι παράνομος, οπότε ας το ξεκαθαρίσω".

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 27 Μαρ 2024, 18:52

Annibas έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:40
Σε όλα τα φανάρια έχει και είναι όλοι πολύ πιεστικοί να τους δώσεις κάτι έστω και ένα τσιγάρο, πολλοί από αυτούς κρατάνε μια ταμπέλα που γράφει Είμαι Έλληνας.
Eιναι πιεστικοι πραγματι,καποιος πηγε να μου καθαρισει το παρμπριζ,σε αμαξι ηδη πλυμενο,με το ζορι,του ειπα οχι δεν θελω,αυτος το εκανε ομως και δεν του εδωσα τιποτε,αναψε πρασινο φαναρι και σηκωθηκα εφυγα. :102::smt018

Αυτοι ομως που δινουν λεφτα,εστω 20-30-50 λεπτα του ευρω,το κανετε με την λογικη να τους ξεφορτωθειτε η επειδη υποχρεωνεστε για την βρωμερη υπηρεσια που σας προσφεραν?

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 27 Μαρ 2024, 18:58

Garcia έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:52
Annibas έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:40
Σε όλα τα φανάρια έχει και είναι όλοι πολύ πιεστικοί να τους δώσεις κάτι έστω και ένα τσιγάρο, πολλοί από αυτούς κρατάνε μια ταμπέλα που γράφει Είμαι Έλληνας.
Eιναι πιεστικοι πραγματι,καποιος πηγε να μου καθαρισει το παρμπριζ,σε αμαξι ηδη πλυμενο,με το ζορι,του ειπα οχι δεν θελω,αυτος το εκανε ομως και δεν του εδωσα τιποτε,αναψε πρασινο φαναρι και σηκωθηκα εφυγα. :102::smt018

Αυτοι ομως που δινουν λεφτα,εστω 20-30-50 λεπτα του ευρω,το κανετε με την λογικη να τους ξεφορτωθειτε η επειδη υποχρεωνεστε για την βρωμερη υπηρεσια που σας προσφεραν?
Σε αυτή την κατάσταση και με τέτοιο κυκλοφοριακό κομφούζιο το τελευταίο που θα σκεφτείς είναι αν αυτός που θα σου κλείσει τον δρόμο είναι Έλληνας.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 27 Μαρ 2024, 19:13

Με αυτούς στα φανάρια δεν έχω και κάνα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αυτοί τουλάχιστον δουλευουν.
Εκείνοι που με ζοχαδιαζουν είναι οι επαγγελματίες επαίτες και ακόμα χειρότερα αυτοί που συροκυλανε και τα παιδιά τους.
Είναι ενας στο Μέγαρο Μουσικής που αράζει στρωματσαδα και πιάνει κυριολεκτικά το μισό πεζοδρόμιο. Λίγα μέτρα πιο κάτω είναι μια νεαρή γυφτισσα με 2 μικρές και πιάνει και αυτή μισό πεζοδρόμιο από την άλλη πλευρά κι όλα αυτά σε ένα πολυσύχναστο πεζοδρόμιο με αποτέλεσμα ο κόσμος να αναγκάζεται να κάνει ζιγκ ζαγκ.
Η δε γυφτισσα μάλιστα όντας πονηρή, γράφει το χαρτόνι κλαψουρισματος στα αγγλικά "help me i need money to buy food for the kids" (σου λέει οι ξένοι θα τσιμπήσουν πιο εύκολα).
Ζήτημα αν και οι 2 αυτοί επαίτες ξεπερνούν την ηλικία μου.
Μόνο αν σταματήσει ο κόσμος να δίνει θα ξεκουμπιστει όλο αυτό το αληταριο και θα πάει να δουλέψει.
Μαλάκα Έλληνα.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 27 Μαρ 2024, 19:56

Πτολεμαίος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 19:13
Μόνο αν σταματήσει ο κόσμος να δίνει θα ξεκουμπιστει όλο αυτό το αληταριο και θα πάει να δουλέψει.
Μαλάκα Έλληνα.
Aυτο λεμε ρε παιδια,να σταματησει ο κοσμος να τους δινει χρηματα να ξεκουμπιστουν να φυγουν,η αστυνομια δεν μπορει να τους κανει κατι,ουτε να τους μαζεψει για παρανομη επαιτεια,θα φυγουν απο το μερος αυτο,θα πανε λιγο παρακατω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 27 Μαρ 2024, 21:02

Otto Weininger έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:19
Οι τύποι αυτοί έχουν χωρίσει τα φανάρια σε territories.

Λες και πρέπει να πληρώσεις διόδια.
Δεν τα έχουν χωρίσει οι ίδιοι αλλά η μαφία που τους διαχειρίζεται με συμφωνία 50-50. Όλα τα καλά φανάρια τα έχει η μαφία. Εισαγωγή κανονική τους κάνουν, μάλιστα για μια περίοδο φρόντιζαν να φέρνουν παραμορφωμένους για να τους λυπόμαστε πιο εύκολα (εγώ τσαντιζόμουν πιο εύκολα γαμώ το σπιτάκι τους των κωλοεισαγωγέων).

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 27 Μαρ 2024, 21:17

μόνο και μόνο που κάποια ανθρώπινη ύπαρξη αναγκάζεται να βγει στην επαιτεία το 2024 είναι ντροπή και πρέπει να μας γεμίζει οργή.

επαιτεία το 2024 ρε μαλάκες; είναι δυνατόν;
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 27 Μαρ 2024, 21:26

Garcia έγραψε:
27 Μαρ 2024, 19:56
Πτολεμαίος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 19:13
Μόνο αν σταματήσει ο κόσμος να δίνει θα ξεκουμπιστει όλο αυτό το αληταριο και θα πάει να δουλέψει.
Μαλάκα Έλληνα.
Aυτο λεμε ρε παιδια,να σταματησει ο κοσμος να τους δινει χρηματα να ξεκουμπιστουν να φυγουν,η αστυνομια δεν μπορει να τους κανει κατι,ουτε να τους μαζεψει για παρανομη επαιτεια,θα φυγουν απο το μερος αυτο,θα πανε λιγο παρακατω.
Δεν είναι εύκολο πράγμα, πολλοί από αυτούς είναι ανάπηροι.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 27 Μαρ 2024, 23:56

Green Dragon έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:58
Garcia έγραψε:
01 Μαρ 2024, 16:19
Σημερα ειδα εναν πιθανως βουλγαρογυφτο,οχι πρωτη φορα προφανως,σε φαναρι,να καθαριζει το παρμπριζ στο αυτοκινητο μιας πολιτη(μαλλον με το στανιο),εκεινη, οταν τελειωσε αυτος οσο ηταν ακομη κοκκινο,ανοιξε το παραθυρο και του εδωσε χρηματα....Οσο υπαρχουν καθυστερημενοι συμπολιτες που ανοιγουν το παραθυρο τους και δινουν στους επαιτες/ζητιανους των φαναριων εστω και 10 λεπτα του ευρω,ειναι οι ιδιοι συνυπευθυνοι που διατηρουν αυτη την κατασταση,που πιθανως απο πισω κρυβονται κυκλωματα. :-?

Δεν εχω δωσει ποτε χρηματα σε φαναρτζοεπαιτες,ουτε εχω αφησει κανεναν να μου καθαρισει το παρμπριζ,τις περισσοτερες φορες δε ειναι πιεστικοι και παροτι τους λες οτι δεν θελεις,αυτοι ριχνουν το κατουρλονερο τους στο τζαμι και στο καθαριζουν με το στανιο. :xena: Αν δε κληθει η αστυνομια,απλως εξαφανιζονται για λιγη ωρα και επιστρεφουν.
:goodpost:

Άκου το κόλπο - αφήνεις κενό από το μπροστινό αυτοκίνητο και μόλις πλησιάσει προχωράς ελαφρώς. Τρώει τόσο χοντρό άκυρο που δεν κάνει καν προσπάθεια να σε πείσει :003:

Juno

Έχω μελετήσει αντιπακιστανικές τακτικές.
Σε εμένα, μία φορά δεν σταματούσε, ενώ του φώναζα, ούρλιαζα βασικά, επειδή μόλις το είχα πάρει από το πλυντήριο!
Έβαλα τους υαλοκαθαριστήρες και το ζώον ξάπλωσε πάνω στο καπό. Πατούσε τα πόδια του στο οδόστρωμα και έγειρε στο καπό. Εγώ έκανα όπισθεν πάρα πολύ αργά και αυτό περπατούσε προς τα πίσω, μέχρι που παραιτήθηκε. Ωραία τα λέμε εδώ, αλλά στην πραγματική ζωή αν έβαζα όπισθεν όσο γρήγορα έπρεπε, παίζει να με έτρεχαν στα δικαστήρια.

Ήμουν τυχερή που μπορούσα να κάνω όπισθεν, δεν είχε άλλο αυτοκίνητο.
Αλλά μου το έκανε χάλια και μόλις το είχα πλύνει! Ζώα!
Έπρεπε να είχα μείνει στο Τέξας, όταν είχα την ευκαιρία και εκεί ας ξάπλωνε λαθρομετανάστης στο καπό του φρεσκοπλυμένου αυτοκινήτου μου.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Επαιτες στους δρομους και τα φαναρια 2024..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 27 Μαρ 2024, 23:59

Πτολεμαίος έγραψε:
27 Μαρ 2024, 19:13
Μόνο αν σταματήσει ο κόσμος να δίνει θα ξεκουμπιστει όλο αυτό το αληταριο και θα πάει να δουλκλέψει.
Fixed.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών