Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2024, 12:05

AlienWay έγραψε:
13 Μαρ 2024, 11:55
Ασχέτως από τη νομική διάσταση (που δεν τη γνωρίζω) στην περίπτωση που ασχοληθεί κάποιος επαγγελματικά με τη φωτογραφία, αυτό μπορεί να γίνει με τρεις τρόπους:

1ον: Να φωτογραφίζει συγκεκριμένα πρόσωπα ή καταστάσεις (συνήθως κατά παραγγελία ενός ΜΜΕ ή παπαρατσικά και να τους πουλάει τις φωτο αργότερα).
2ον: Να εστιάζει στην καλλιτεχνική αξία των φωτογραφιών. Αυτό είναι το πιο δύσκολο απ' όλα, γιατί συνήθως ανά 1000 φωτογραφίες που έχουν μια ενδεχόμενη καλλιτεχνική αξία, στο τέλος επιλέγονται περίπου 2-3 βάση πολύ αυστηρών κριτηρίων αισθητικής. Δυστυχώς η "καλλιτεχνική" φωτογραφία, θέτει πολύ αυστηρούς κανόνες, διότι ο καθένας μπορεί σήμερα να φωτογραφίσει.
3ον: Να φωτογραφίσει σε δικό του στούντιο: Χρειάζεται όμως να διαθέσει ένα τεράστιο αξιόλογο κεφάλαιο, προκειμένου να εξασφαλίσει τα μέσα (προβολείς, τρίποδες κλπ).
Έχω βάλει ήδη κάποια στοιχεία από το νομικό πλαίσιο, τα διάβασε κάποιος;

https://www.photologio.gr/photo%CE%B8%C ... tografias/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 13 Μαρ 2024, 12:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Μαρ 2024, 12:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:03

Ο Στάθης ούτε ως θήραμα δε λέει. Σιγά μην τρέχω στη Σάλτα.
Αν και το θέμα δεν θα ήθελα να το περιορίσω κοινωνιολογικά, εσύ λογικά ως πρώην τεκνατζού (κατά δήλωση σου) θα έπρεπε να είσαι διπλά ευαισθητοποιημένη σε τυχόν ακούσια φωτογράφιση σου :p2:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2024, 12:09

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:03

Ο Στάθης ούτε ως θήραμα δε λέει. Σιγά μην τρέχω στη Σάλτα.
Αν και το θέμα δεν θα ήθελα να το περιορίσω κοινωνιολογικά, εσύ λογικά ως πρώην τεκνατζού θα έπρεπε να είσαι δίπλα ευαισθητοποιημένη σε τυχόν ακούσια φωτογράφιση σου :p2:
Και τώρα "τεκνατζού" είμαι βρε χλαπάτσα. :lol:

Το αν αυτό θεωρείται προσβλητικός όρος από το κάθε προβληματικό, είναι δικό του θεματάκι, ας το λυσει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Μαρ 2024, 12:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:09
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:03

Ο Στάθης ούτε ως θήραμα δε λέει. Σιγά μην τρέχω στη Σάλτα.
Αν και το θέμα δεν θα ήθελα να το περιορίσω κοινωνιολογικά, εσύ λογικά ως πρώην τεκνατζού θα έπρεπε να είσαι δίπλα ευαισθητοποιημένη σε τυχόν ακούσια φωτογράφιση σου :p2:
Και τώρα "τεκνατζού" είμαι βρε χλαπάτσα. :lol:

Το αν αυτό θεωρείται προσβλητικός όρος από το κάθε προβληματικό, είναι δικό του θεματάκι, ας το λυσει.
Καθόλου προσβλητικό, έχω δηλώσει και γω υπέρ της διαφοράς ηλικίας στις διαπροσωπικές και δια69ικές σχεσεις. Εννοώ ότι δεν θα ήταν κομψό για τα μέλη της οικογένειας σου. :p2:

Υγ
Τώρα δεν μετράει. Το μάτι είναι άλλη περίπτωση.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2024, 12:19

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:09
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:06


Αν και το θέμα δεν θα ήθελα να το περιορίσω κοινωνιολογικά, εσύ λογικά ως πρώην τεκνατζού θα έπρεπε να είσαι δίπλα ευαισθητοποιημένη σε τυχόν ακούσια φωτογράφιση σου :p2:
Και τώρα "τεκνατζού" είμαι βρε χλαπάτσα. :lol:

Το αν αυτό θεωρείται προσβλητικός όρος από το κάθε προβληματικό, είναι δικό του θεματάκι, ας το λυσει.
Καθόλου προσβλητικό, έχω δηλώσει και γω υπέρ της διαφοράς ηλικίας στις διαπροσωπικές και δια69ικές σχεσεις. Εννοώ ότι δεν θα ήταν κομψό για τα μέλη της οικογένειας σου. :p2:

Υγ
Τώρα δεν μετράει. Το μάτι είναι άλλη περίπτωση.
Νομίζεις κωλοπετεινιτσιώτη. :lol:

Με το γιο μου ήμουν διακριτική και "κομψή" στην ηλικία που έπρεπε.

Από τη στιγμή που ενηλικιώθηκε, παίζουμε στα ίσα. Το ότι μετράει η γνώμη του για τους γκόμενους, μετράει. Όπώς και η δική μου για τις δικές του. Μέχρι στιγμής, μια χαρά. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2024, 12:21

Ζούδια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Μαρ 2024, 12:24

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:19
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:13
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:09


Και τώρα "τεκνατζού" είμαι βρε χλαπάτσα. :lol:

Το αν αυτό θεωρείται προσβλητικός όρος από το κάθε προβληματικό, είναι δικό του θεματάκι, ας το λυσει.
Καθόλου προσβλητικό, έχω δηλώσει και γω υπέρ της διαφοράς ηλικίας στις διαπροσωπικές και δια69ικές σχεσεις. Εννοώ ότι δεν θα ήταν κομψό για τα μέλη της οικογένειας σου. :p2:

Υγ
Τώρα δεν μετράει. Το μάτι είναι άλλη περίπτωση.
Νομίζεις κωλοπετεινιτσιώτη. :lol:

Με το γιο μου ήμουν διακριτική και "κομψή" στην ηλικία που έπρεπε.

Από τη στιγμή που ενηλικιώθηκε, παίζουμε στα ίσα. Το ότι μετράει η γνώμη του για τους γκόμενους, μετράει. Όπώς και η δική μου για τις δικές του. Μέχρι στιγμής, μια χαρά. :)
Δεν ξέρω γιατί πρέπει να διαφωνείς για να διαφωνείς. Οκ στο παρελθόν έβρισα την σκατοδαπ και έκανα μπουλινγκ στον φεμιναζο και προσέτρεξες να την βάλεις κάτω από τις φτερουγες σου, αφού είναι το μόνο μέλος του σώματος που πιθανόν σου σηκωνεται ακόμα. Και; Τώρα σε ρωτάω παντελονάτα, αν πριν τα 18 του υιού, σε έβγαζε κάποιος ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ φωτό με το αμόρε, θα σε πείραζε ή όχι; Τις ιστορίες για άγριους και σαπιοκοιλιαδες, αστες.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2024, 12:28

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:24
Τώρα σε ρωτάω παντελονάτα, αν πριν τα 18 του υιού, σε έβγαζε κάποιος ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ φωτό με το αμόρε, θα σε πείραζε ή όχι; Τις ιστορίες για άγριους και σαπιοκοιλιαδες, αστες.
Ε, όχι και παντελόνια τα χεσμένα στριγκάκια ή σκελέες, καλό μου.

Σαφώς και δεν θα αφήσω τις ιστορίες για καράμπαμπες κλειδαροτρυπάδες πιμάκηδες, γιατί αυτοί τις ξεκινάνε.

Σιγά μην δίνω αναφορά σε αυτό το ξεφτιλισμένο είδος. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Μαρ 2024, 12:31

Απολαμβανω το σοκ που παθαινουν (γενικα ) οι αντρακλες οταν μια Γυναικα τους πεταει καταμουτρα ο τι ζει οπως γουσταρει
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Μαρ 2024, 12:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:28
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:24
Τώρα σε ρωτάω παντελονάτα, αν πριν τα 18 του υιού, σε έβγαζε κάποιος ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ φωτό με το αμόρε, θα σε πείραζε ή όχι; Τις ιστορίες για άγριους και σαπιοκοιλιαδες, αστες.
Ε, όχι και παντελόνια τα χεσμένα στριγκάκια ή σκελέες, καλό μου.

Σαφώς και δεν θα αφήσω τις ιστορίες για καράμπαμπες κλειδαροτρυπάδες πιμάκηδες, γιατί αυτοί τις ξεκινάνε.

Σιγά μην δίνω αναφορά σε αυτό το ξεφτιλισμένο είδος. :lol:
Πιστεύεις ότι δεσμευω χώρο από τα πμ μου για να κουτσομπολέψω εσένα; :lol: είσαι εκτός πραγματικότητας, καλό μου. Στο τι θα έκανες εσύ δεν απάντησες, στο πόσο αόριστο είναι μια φωτό να κεντραρει ή όχι σε πρόσωπο δεν απάντησες, Σάλτα επισκεψου τωρα. Θα ασχοληθώ πάλι μαζί σου σε 24 ώρες. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας την 13 Μαρ 2024, 12:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 13 Μαρ 2024, 12:34

Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:31
Απολαμβανω το σοκ που παθαινουν (γενικα ) οι αντρακλες οταν μια Γυναικα τους πεταει καταμουτρα ο τι ζει οπως γουσταρει
Με εσένα θα ασχοληθώ άλλη ώρα, έχω ζουμάρει σε άλλο παρατράγουδο τώρα.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 13 Μαρ 2024, 12:39

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:28
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:24
Τώρα σε ρωτάω παντελονάτα, αν πριν τα 18 του υιού, σε έβγαζε κάποιος ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ φωτό με το αμόρε, θα σε πείραζε ή όχι; Τις ιστορίες για άγριους και σαπιοκοιλιαδες, αστες.
Ε, όχι και παντελόνια τα χεσμένα στριγκάκια ή σκελέες, καλό μου.

Σαφώς και δεν θα αφήσω τις ιστορίες για καράμπαμπες κλειδαροτρυπάδες πιμάκηδες, γιατί αυτοί τις ξεκινάνε.

Σιγά μην δίνω αναφορά σε αυτό το ξεφτιλισμένο είδος. :lol:
Πιστεύεις ότι δεσμευω χώρο από τα πμ μου για να σχολιάσω εσένα; :lol: είσαι εκτός πραγματικότητας, καλό μου. Στο τι θα έκανες εσύ δεν απάντησες, στο πόσο αόριστο είναι μια φωτό να κεντραρει ή όχι σε πρόσωπο δεν απάντησες, Σάλτα επισκεψου τωρα. Θα ασχοληθώ πάλι μαζί σου σε 24 ώρες. :lol:
Αυτό που μ' αρέσει μ' εσάς, είναι ότι θεωρείτε μαγκιά το κοπυπάστε των δικών μου εκφράσεων.

Είναι κι αυτό μια ακόμη από τις αχίλλειες πτέρνες σας, που σίγουρα ξέρω να ταράζω.

Έτσι δεν είναι, προχωκαγκουράκια μου; :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 13 Μαρ 2024, 12:40

πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:34
Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:31
Απολαμβανω το σοκ που παθαινουν (γενικα ) οι αντρακλες οταν μια Γυναικα τους πεταει καταμουτρα ο τι ζει οπως γουσταρει
Με εσένα θα ασχοληθώ άλλη ώρα, έχω ζουμάρει σε άλλο παρατράγουδο τώρα.

ασχολησου με την χρονια αγριοκαψουρα σου για την Γαλη
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23230
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Περιστασιακή εργασία ως φωτογράφος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Μαρ 2024, 12:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
13 Μαρ 2024, 12:05
AlienWay έγραψε:
13 Μαρ 2024, 11:55
Ασχέτως από τη νομική διάσταση (που δεν τη γνωρίζω) στην περίπτωση που ασχοληθεί κάποιος επαγγελματικά με τη φωτογραφία, αυτό μπορεί να γίνει με τρεις τρόπους:

1ον: Να φωτογραφίζει συγκεκριμένα πρόσωπα ή καταστάσεις (συνήθως κατά παραγγελία ενός ΜΜΕ ή παπαρατσικά και να τους πουλάει τις φωτο αργότερα).
2ον: Να εστιάζει στην καλλιτεχνική αξία των φωτογραφιών. Αυτό είναι το πιο δύσκολο απ' όλα, γιατί συνήθως ανά 1000 φωτογραφίες που έχουν μια ενδεχόμενη καλλιτεχνική αξία, στο τέλος επιλέγονται περίπου 2-3 βάση πολύ αυστηρών κριτηρίων αισθητικής. Δυστυχώς η "καλλιτεχνική" φωτογραφία, θέτει πολύ αυστηρούς κανόνες, διότι ο καθένας μπορεί σήμερα να φωτογραφίσει.
3ον: Να φωτογραφίσει σε δικό του στούντιο: Χρειάζεται όμως να διαθέσει ένα τεράστιο αξιόλογο κεφάλαιο, προκειμένου να εξασφαλίσει τα μέσα (προβολείς, τρίποδες κλπ).
Έχω βάλει ήδη κάποια στοιχεία από το νομικό πλαίσιο, τα διάβασε κάποιος;

https://www.photologio.gr/photo%CE%B8%C ... tografias/
Θα τα διαβάσω πιο μετά με την ησυχία μου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών