Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Μαρ 2024, 20:37

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:14
ST48410 έγραψε:
17 Μαρ 2024, 19:56
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 19:50
Τα στοιχεία στέκουν εκεί αγέρωχα στο τέλος.
Όσα στοιχεία και να παραθέσεις, παραμένει το γεγονός ότι από την Σοβιετική Ένωση και άλλες χώρες του Ανατολικού μπλοκ δεν μπορούσες να ταξιδέψεις στο εξωτερικό όσο και όποτε ήθελες.

Αυτού του τύπου οι περιορισμοί γιατί υπήρχαν; Τι ιδεολογικό σκοπό εξυπηρετεί το να έχεις φυλακισμένους τους πολίτες σου; Πες ότι για τον οποιοδήποτε λόγο ο χ άνθρωπος δεν αισθάνεται άνετα ή δεν του αρέσει το καθεστώς. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι η χώρα λειτουργεί υποδειγματικά, αυτός μπορεί να μη θέλει να ζει εκεί. Γιατί να μην μπορεί να φύγει να ζήσει κάπου αλλού;
Αυτό το μέτρο μπορούμε να το συζητήσουμε αλλά να κάνουμε και βήματα στη συζήτηση. Δηλαδή να συμφωνήσουμε ότι τα στοιχεία της cia είναι κοντά στην πραγματικότητα και να πάμε παρακάτω στο επόμενο θέμα. Επίσης υπήρχαν και άλλα σκληρά μέτρα όπως μου είχε πει έλληνας που πήγε στη λαικη δημοκρατία της γερμανίας, δεν υπήρχε το 80 ελευθερία να κατουράς, ήθελε να κατουρήσει και δεν σταματούσε το λεωφορείο, του είπαν στον προορισμό, κρατήσου. Βλέπεις οι έλληνες είχαν μάθει να σταματάνε και να κατουράνε και να χέζουν ελευθερα στην άκρη του δρόμου.
Μη ρίχνεις το επίπεδο. Υπήρχε πραγματικό πρόβλημα ελευθερίας. Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί Αλβανοί αλλά και Βορειοηπειρώτες που είναι από μεσήλικες και άνω. Πιάσε μια κουβέντα μαζί τους. Ρώτα τους πως ζούσαν στην Αλβανία του Χότζα να σου πουν. Δεν μπορεί να θεωρείς ότι όλοι αυτοί είναι βαλτοί.
Δεν ξέρω ποια στοιχεία είναι αξιόπιστα και ποια όχι αλλά δεν είμαι από αυτούς που μηδενίζουν τα πάντα. Προφανώς και υπήρχαν πράγματα που λειτουργούσαν στη Σοβιετική Ένωση προς όφελος του πολίτη. Ωστόσο είναι επίσης φανερό ότι και εκεί όπως και σε άλλα κομμουνιστικά κράτη ήσουν παιδί άλλου θεού αν ήσουν μέλος και προστατευόμενος του κόμματος και άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας αν δεν είχες πρόσβαση ή γνωριμίες. Και δεδομένου ότι αυτά τα καθεστώτα ήταν πολύ πιο αυστηρά, είχες μεγάλο πρόβλημα σε περίπτωση που για λάθος λόγους σε κατηγορούσαν για κάτι.

Υπάρχει ανάλογο πρόβλημα στις δυτικές δημοκρατίες; Σαφώς. Αν αύριο τα βάλω με κάποιον ολιγάρχη ή με κάποια μαφία, μπορεί να με βρείτε σε κάποιο χαντάκι. Αλλά στις δυτικές δημοκρατίες έχω κάποια εργαλεία που μπορώ να αξιοποιήσω. Υπάρχει ελευθερία λόγου και τόσα πολλά και φτηνά μέσα με τα οποία μπορώ να δημοσιοποιήσω το θέμα μου ώστε να καταστήσω ύποπτο όποιον πάει να με βγάλει από τη μέση. Υπάρχουν όργανα για να απευθυνθώ σε διάφορους βαθμούς και αν 1-2 από αυτά είναι διεφθαρμένα (που κάποιες φορές μοιάζει να είναι), μπορώ να απευθυνθώ ακόμα εκτός συνόρων για να διεκδικήσω το δίκιο μου. Η φωνή μου δεν θα είναι ισχυρή αν δεν έχω χρήματα (για δικηγόρους/πληρωμένη δημοσιότητα κλπ) αλλά είναι σαφώς πιο εύκολο να συγκινήσω μια μερίδα ανθρώπων και να βγουν στο δρόμο να μου συμπαρασταθούν. Όλα αυτά στο Ανατολικό μπλοκ ήταν όνειρο θερινής νυκτός, και αν έμπλεκες με λάθος τρόπο, ήσουν χαμένος. Εδώ στην τελική, αν φανεί ότι τα βάζεις με δυνάμεις/συμφέροντα που είναι κατά πολύ ισχυρότερα από σένα, μπορείς να πάρεις το καπελάκι σου και να φύγεις. Η ελευθερία είναι σπουδαίο πράγμα και ας ευτελίζεται συχνά πυκνά στις δυτικές κοινωνίες καταντώντας ασυδοσία.

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 17 Μαρ 2024, 20:41

Οι ανθρωποι της Σοβιετικης ενωσης ανεπτυξαν ψυχολογια υποτακτικου σκλαβου με αποτελεσμα αφου απαλλαχθηκαν απο το καθεστως να ειναι πειθηνιοι στην χουντα Πουτιν
Θα παρει πολλες γενιες για να φυγει η υποτακτικοτητα απο πανω τους.

Μετα απο δεκαετιες χωρις εκλογες περασαν σε εκλογες παρωδια
Δεν το εχουν.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 17 Μαρ 2024, 20:50

2) Δεν υπήρχε ούτε ένας οικονομικός μετανάστης εργαζόμενος που ήθελε να μπει μέσα στην ΕΣΣΔ, αντίθετα υπήρχαν εκατομμύρια από αυτούς που ήθελαν να βγουν ΕΞΩ απο την ΕΣΣΔ και δεν τους άφηναν (με μια λεξη Σιδηρουν Παραπέτασμα).
κι όμως, ειδικά την περίοδο της μεγάλης ύφεσης 1928 και πέρα πολλοί εργαζόμενοι που μέναν άνεργοι πήγαιναν σε γραφεία ευρέσεως εργασίας στην αμερική όπου προτινόταν η δουλειά στην ένωση και πηγαίναν. Το εργατικό κράτος ήταν μια ανοιχτή αγκαλιά για όλους τους εργαζομένους στη γη αλλά και ένας φάρος εργατικών δικαιωμάτων. Το παγκόσμιο προλεταριάτο είχε μια χώρα όπου μπορούσε να λέει, να ορίστε εκεί οι εργάτες φτιάχνουν το μέλλον τους.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει



Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 17 Μαρ 2024, 20:57

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:50
2) Δεν υπήρχε ούτε ένας οικονομικός μετανάστης εργαζόμενος που ήθελε να μπει μέσα στην ΕΣΣΔ, αντίθετα υπήρχαν εκατομμύρια από αυτούς που ήθελαν να βγουν ΕΞΩ απο την ΕΣΣΔ και δεν τους άφηναν (με μια λεξη Σιδηρουν Παραπέτασμα).
κι όμως, ειδικά την περίοδο της μεγάλης ύφεσης 1928 και πέρα πολλοί εργαζόμενοι που μέναν άνεργοι πήγαιναν σε γραφεία ευρέσεως εργασίας στην αμερική όπου προτινόταν η δουλειά στην ένωση και πηγαίναν. Το εργατικό κράτος ήταν μια ανοιχτή αγκαλιά για όλους τους εργαζομένους στη γη αλλά και ένας φάρος εργατικών δικαιωμάτων. Το παγκόσμιο προλεταριάτο είχε μια χώρα όπου μπορούσε να λέει, να ορίστε εκεί οι εργάτες φτιάχνουν το μέλλον τους.
:smt005::smt005:

Πιθανοτατα και κατα τη πτωση κομητη που εξαφανισε τους δεινοσαυρους πολλοι θα προτιμουσαν την ευρεση εργασιας στην ΕΣΣΔ ... ωστόσο μεταπολεμικα (δηλ. ΜΕΤΑ απο τους παγκοσμιους πολεμους και οχι πριν) από το 1950 ως το 1990 αυτο που λες ΔΕΝ παρατηρειται ΠΟΥΘΕΝΑ !

Οπως εγραψα :

ΔΕΝ υπάρχει δίκαιο του εργαζομένου, σε καθεστώς που έπρεπε κάθε μέρα που περνά να προπαγανδίζει τα καλά του και να κρύβει τις αδυναμίες του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nik_killthemall την 18 Μαρ 2024, 11:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 17 Μαρ 2024, 20:59

ST48410 έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:37
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:14
ST48410 έγραψε:
17 Μαρ 2024, 19:56


Όσα στοιχεία και να παραθέσεις, παραμένει το γεγονός ότι από την Σοβιετική Ένωση και άλλες χώρες του Ανατολικού μπλοκ δεν μπορούσες να ταξιδέψεις στο εξωτερικό όσο και όποτε ήθελες.

Αυτού του τύπου οι περιορισμοί γιατί υπήρχαν; Τι ιδεολογικό σκοπό εξυπηρετεί το να έχεις φυλακισμένους τους πολίτες σου; Πες ότι για τον οποιοδήποτε λόγο ο χ άνθρωπος δεν αισθάνεται άνετα ή δεν του αρέσει το καθεστώς. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι η χώρα λειτουργεί υποδειγματικά, αυτός μπορεί να μη θέλει να ζει εκεί. Γιατί να μην μπορεί να φύγει να ζήσει κάπου αλλού;
Αυτό το μέτρο μπορούμε να το συζητήσουμε αλλά να κάνουμε και βήματα στη συζήτηση. Δηλαδή να συμφωνήσουμε ότι τα στοιχεία της cia είναι κοντά στην πραγματικότητα και να πάμε παρακάτω στο επόμενο θέμα. Επίσης υπήρχαν και άλλα σκληρά μέτρα όπως μου είχε πει έλληνας που πήγε στη λαικη δημοκρατία της γερμανίας, δεν υπήρχε το 80 ελευθερία να κατουράς, ήθελε να κατουρήσει και δεν σταματούσε το λεωφορείο, του είπαν στον προορισμό, κρατήσου. Βλέπεις οι έλληνες είχαν μάθει να σταματάνε και να κατουράνε και να χέζουν ελευθερα στην άκρη του δρόμου.
Μη ρίχνεις το επίπεδο. Υπήρχε πραγματικό πρόβλημα ελευθερίας. Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί Αλβανοί αλλά και Βορειοηπειρώτες που είναι από μεσήλικες και άνω. Πιάσε μια κουβέντα μαζί τους. Ρώτα τους πως ζούσαν στην Αλβανία του Χότζα να σου πουν. Δεν μπορεί να θεωρείς ότι όλοι αυτοί είναι βαλτοί.
Δεν ξέρω ποια στοιχεία είναι αξιόπιστα και ποια όχι αλλά δεν είμαι από αυτούς που μηδενίζουν τα πάντα. Προφανώς και υπήρχαν πράγματα που λειτουργούσαν στη Σοβιετική Ένωση προς όφελος του πολίτη. Ωστόσο είναι επίσης φανερό ότι και εκεί όπως και σε άλλα κομμουνιστικά κράτη ήσουν παιδί άλλου θεού αν ήσουν μέλος και προστατευόμενος του κόμματος και άνθρωπος δεύτερης κατηγορίας αν δεν είχες πρόσβαση ή γνωριμίες. Και δεδομένου ότι αυτά τα καθεστώτα ήταν πολύ πιο αυστηρά, είχες μεγάλο πρόβλημα σε περίπτωση που για λάθος λόγους σε κατηγορούσαν για κάτι.

Υπάρχει ανάλογο πρόβλημα στις δυτικές δημοκρατίες; Σαφώς. Αν αύριο τα βάλω με κάποιον ολιγάρχη ή με κάποια μαφία, μπορεί να με βρείτε σε κάποιο χαντάκι. Αλλά στις δυτικές δημοκρατίες έχω κάποια εργαλεία που μπορώ να αξιοποιήσω. Υπάρχει ελευθερία λόγου και τόσα πολλά και φτηνά μέσα με τα οποία μπορώ να δημοσιοποιήσω το θέμα μου ώστε να καταστήσω ύποπτο όποιον πάει να με βγάλει από τη μέση. Υπάρχουν όργανα για να απευθυνθώ σε διάφορους βαθμούς και αν 1-2 από αυτά είναι διεφθαρμένα (που κάποιες φορές μοιάζει να είναι), μπορώ να απευθυνθώ ακόμα εκτός συνόρων για να διεκδικήσω το δίκιο μου. Η φωνή μου δεν θα είναι ισχυρή αν δεν έχω χρήματα (για δικηγόρους/πληρωμένη δημοσιότητα κλπ) αλλά είναι σαφώς πιο εύκολο να συγκινήσω μια μερίδα ανθρώπων και να βγουν στο δρόμο να μου συμπαρασταθούν. Όλα αυτά στο Ανατολικό μπλοκ ήταν όνειρο θερινής νυκτός, και αν έμπλεκες με λάθος τρόπο, ήσουν χαμένος. Εδώ στην τελική, αν φανεί ότι τα βάζεις με δυνάμεις/συμφέροντα που είναι κατά πολύ ισχυρότερα από σένα, μπορείς να πάρεις το καπελάκι σου και να φύγεις. Η ελευθερία είναι σπουδαίο πράγμα και ας ευτελίζεται συχνά πυκνά στις δυτικές κοινωνίες καταντώντας ασυδοσία.
δεν ρίχνω το επίπεδο, μου το έχει αναφέρει έλληνας που έχει πάει.

Από εκεί και πέρα υπάρχει πέρα από την θετική πείρα και αρνητική.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 17 Μαρ 2024, 21:02

nik_killthemall έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:57
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 20:50
2) Δεν υπήρχε ούτε ένας οικονομικός μετανάστης εργαζόμενος που ήθελε να μπει μέσα στην ΕΣΣΔ, αντίθετα υπήρχαν εκατομμύρια από αυτούς που ήθελαν να βγουν ΕΞΩ απο την ΕΣΣΔ και δεν τους άφηναν (με μια λεξη Σιδηρουν Παραπέτασμα).
κι όμως, ειδικά την περίοδο της μεγάλης ύφεσης 1928 και πέρα πολλοί εργαζόμενοι που μέναν άνεργοι πήγαιναν σε γραφεία ευρέσεως εργασίας στην αμερική όπου προτινόταν η δουλειά στην ένωση και πηγαίναν. Το εργατικό κράτος ήταν μια ανοιχτή αγκαλιά για όλους τους εργαζομένους στη γη αλλά και ένας φάρος εργατικών δικαιωμάτων. Το παγκόσμιο προλεταριάτο είχε μια χώρα όπου μπορούσε να λέει, να ορίστε εκεί οι εργάτες φτιάχνουν το μέλλον τους.
:smt005::smt005:

Πιθανοτατα και κατα πτωση κομητη που εξαφανισε τους δεινοσαυρους πολλοι θα προτιμουσαν την ευρεση εργασιας στην ΕΣΣΔ ... ωστόσο μεταπολεμικα (δηλ. ΜΕΤΑ απο τους παγκοσμιους πολεμους και οχι πριν) από το 1950 ως το 1990 αυτο που λες ΔΕΝ παρατηρειται ΠΟΥΘΕΝΑ !

Οπως εγραψα :

ΔΕΝ υπάρχει δίκαιο του εργαζομένου, σε καθεστώς που έπρεπε κάθε μέρα που περνά να προπαγανδίζει τα καλά του και να κρύβει τις αδυναμίες του.
τελικά αν βλέπεις την ιστορία στατικά μπορείς να διαλέξεις κάποια στιγμή που να σε βολευει όπως έκαναν κι εγώ έτσι για να σε γελάσω γιατί είσαι ανίδεος. Η ιστορία όμως κινείται.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 17 Μαρ 2024, 21:03

ΦΑΑΑΑΑΑΑΑΠ
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 17 Μαρ 2024, 21:14

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 21:02

τελικά αν βλέπεις την ιστορία στατικά μπορείς να διαλέξεις κάποια στιγμή που να σε βολευει όπως έκαναν κι εγώ έτσι για να σε γελάσω γιατί είσαι ανίδεος. Η ιστορία όμως κινείται.
βασικα ακριβως αυτο εκανες εσυ μολις τωρα μαν ! Επελεξες δηλ. μια βραχυχρονη βολικη για σενα περιοδο αναμεσα σε δυο παγκοσμιους πολεμους για την οποια ισχυριστηκες κατι προβάλοντας ως πηγή τον εαυτο σου, σβήνοντας τον τελευταιο μισο αιωνα της ΕΣΣΔ που ειναι αβολος για σενα !

Εισαι συνεπης παντως με το πνευμα της ΕΣΣΔ προπαγανδιζεις δηλ. τα θετικα (που οταν δεν υπαρχουν τα επινοεις κιολας) και κρυβεις αρνητικα.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5673
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 17 Μαρ 2024, 22:49

Τοσο πολυ αναπολούν τον υπαρκτο στη Ρωσια που το ΚΚΡ παιρνει 4% στις εκλογες
Ακομα και ο Κουτσουμπας παιρνει παραπανω


Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48647
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 18 Μαρ 2024, 21:08

Πρετεντέρης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 08:51
Citroenakias έγραψε:
17 Μαρ 2024, 08:45
Πρετεντέρης έγραψε:
17 Μαρ 2024, 08:36
Για αυτό πηδιοντουσαν για μια τυρόπιτα;
Αυτά έγιναν επί καπιταλισμού τη δεκαετία του 90 :wave:
Μάθε ότι η Σοβιετική Ένωση κατέρρευσε οικονομικά, γιατί οι ΗΠΑ είχαν ισχυρότερη παραγωγή και πίεσαν τη σοβιετική οικονομία με την κούρσα των εξοπλισμών.
Και τώρα οι Ρώσοι κάνουν το ίδιο στους Αμερικάνους και τους Δυτικούς.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

runner
Δημοσιεύσεις: 2682
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Διαστημική σφαλιάρα της ΤΑΜΙΛΑ ΚΟΥΛΙΕΒΑ στην Νέγκα γισ την Σοβιετική Ένωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 18 Μαρ 2024, 21:20

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2024, 17:58
Κανεις μεγαλο λαθος.
Εγώ μεταφέρω ότι μου έχουν πει άνθρωποι που έζησαν εκεί εκείνη την περίοδο.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών