Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9074
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 09 Απρ 2024, 00:41

Fata_Morgana έγραψε:
06 Απρ 2024, 12:25
Σέλευκας έγραψε:
06 Απρ 2024, 12:20
Fata_Morgana έγραψε:
06 Απρ 2024, 12:17


Δηλαδή πως την έχεις καταλάβει ρενσυ; γνωρίζουμε έναν τύπο και μας λεει άκου, εγώ θα σε δέρνω και μπορεί και να σε σκοτώσω και λέμε αχ τι ωραία, αυτός είναι αντρας;
ή μήπως ο συγκεκριμένος φαίνονταν όλα αυτα που αποδείχθηκε στη συνέχεια ότι ήτα;
μια μαϊμούτσα με τατουάζ ηταν.
Αυτός όμως εκπέμπει ορμόνες που σε ερεθίζουν ερωτικά, ο άλλος δεν σου κάνει το κλικ :lol:
Ε πως δεν κάνει κλικ; τόσες γυναίκες είναι με τόσους άντρες που δε κακοποιούν και δε σκοτώνουν.
Γενικά έχετε υπόψιν ότι όποιος δεν εχει γκόμενα, δεν του φταίνε οι επιλογές που κάνουν οι γυναίκες. Φταίει ο ίδιος για τις επιλογές του. Απλά το λέω γενικά.
τους άνδρες τους διαλέγουν οι γυναίκες, εκτός αν νομίζεις ότι στα πλαίσια της πατριαρχίας τους επιβάλουν με συνοικέσιο. Αν είναι έτσι έχεις δίκιο.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 09 Απρ 2024, 01:32

Το μεγαλυτερο προβλημα στην Ελλαδα και αυτο που αναδειχθηκε και απο την υποθεση των Τεμπων ειναι το προβλημα του μυαλου αυτης της κοινωνιας. Οι Ελληνες γενικα δεν τηρουμε πρωτοκολλα και κανονες, στρογγυλευουμε καθε κανονα ασφαλειας, δεν ασχολουμαστε με την επιλυση κανενος προβληματος, μιλαμε θεωρητικα, δεν δινουμε λυσεις, δε μιλαμε με σαφηνεια, αφηνουμε τα προβληματα να διαιωνιζονται και οπου πανε, μεταθετουμε τις ευθυνες μας στην ομαδα και σε ολους τους αλλους.Παιζουμε θεατρο οτι εχουμε ρολους και κανουμε πραγματα. Πραγματα που για αλλους ειναι απλα η ζωη. Πραγματα της καθημερινοτητας των λαων οι οποιοι ζουν κανονικα στον πλανητη. Που παιρνουν αποφασεις και εχουν αποψεις. Που δεν περιμενουν να δουν τι κανουν οι αλλοι για να αποφασισουν τι θα κανουν οι ιδιοι.Το βλεπω παντου και το βλεπω για χρονια, για δεκαετιες πολλες. Η Ελλαδα καταντησε μια χωρα θεατρο, μια μεγαλη σκηνη. Ειμαστε οχι απλως ενα ρεντικολο κρατος, ειμαστε ενα ρεντικολο κοινωνια.
Μια γυναικα χανει της ζωη της εξω απο ενα αστυνομικο τμημα αφου εχει ηδη καταγγειλει τον κακοποιητη της. Θα πει καποιος ο δολοφονος ηταν απλα τρελος, δεν θα μπορουσε να γινει τιποτα εφοσον ηταν αποφασισμενος καποια στιγμη να τη σκοτωσει. Αυτο ειναι μια υποθεση, πραγματι. Το γεγονος ομως οτι μια γυναικα δολοφονειται κατω απο αυτες τις συνθηκες θα επρεπε να προκαλεσει σεισμο στη χωρα. Δεν ειναι μια απλη δολοφονια, ειναι μια δολοφονια δεκα λεπτα αφου εχουν γινει θεωρητικα ολα τα προβλεπομενα απο τη μερια της πολιτειας. Αφου εχει δοκιμαστει το συστημα αποτροπης του εγκληματος με το θυμα να βρισκεται μεσα στους κοπλους του, μεσα σε ενα αστυνομικο τμημα. Αυτο αποτελει σε καθε περιπτωση σκανδαλο μεχρι αποδειξεως του εναντιου. Μεχρι να γινει ο κοινωνικος σεισμος, μεχρι να γινει η ερευνα και μεχρι να βγουν τα συμπερασματα που ισως τελικα να δειξουν οτι δεν ειναι σκανδαλο.
Διψαω να δω ανθρωπους με νοημοσυνη και αποψη σε θεσεις ευθυνης. Υπηρχαν στο παρελθον αρκετοι. Και δεν εννοω καμια φοβερη νοημοσυνη, οχι απο αυτη που θα σου αναπτυξει τη θεωρια των χορδων, απο την αλλη την πιο απλη, αυτη που αν εχει σπασει ενα κεραμυδι στην σκεπη του σπιτιου θα πει "κατι πρεπει να κανουμε γι αυτο το κεραμυδι γιατι καποια στιγμη θα βρεξει, ας παρω το μαστορα, ας βαλω μια σκαλα, δεν παω για υπνο μεχρι να λυθει" και να το λυσει και να μην πει "ναι, στη σκεπη εχουμε ενα σπασμενο κεραμυδι, κατι πρεπει να κανουμε γι αυτο το κεραμυδι" και να μεινει εκει, σαν καποιος ανοικος ασθενης που ξεχναει στη μεση της κουβεντας το ζητημα.
Και ποιος ειμαι εγω που διψαω για κατι καλυτερο; Εγω ειμαι ο BILLO. Εγω ειμαι ο Βασιλης ο Σταθμαρχης. Αυτος που θα περασει απο ενα κοκκινο φαναρι το βραδυ σε μια αδεια διασταυρωση, που δε θα φορεσει κρανος στη μηχανη του, που δε θα τηρησει τα πρωτοκολλα ασφαλειας στη δουλεια του, που δε θα εξυπηρετησει τον πολιτη η τον πελατη οπως πρεπει κτλ Εγω ειμαι αυτος που οταν ακουσα για το Βασιλη τον Σταθμαρχη, σκεφτηκα οπως πολλοι απο εσας, οτι εχω κι εγω περιπτωσεις στη ζωη μου οπου επεδειξα σοβαρη και επικινδυνη βλακεια, αλλα η μοιρα δεν οδηγησε τα πραγματα στο να πληρωσω εγω η αλλοι τη συγκεκριμενη βλακεια μου. Ειμασταν απλα τυχεροι. Εγω ειμαι ο μεσος Ελληνας που ειναι γραναζι αυτου του ρεντικολου που ονομαζουμε Ελληνικη κοινωνια.
Καταλαβαινω οτι ολοι εχουμε περασει σε μια πολυ ασχημη και τοξικη ψυχολογια. Σε εναν αγονο ατομισμο. Βλεπουμε οχι μονο στον εαυτο μας τον Βασιλη τον Σταθμαρχη αλλα και σε καθε διπλανο μας. Ολοι μας ακομα κι αν δεν το θελουμε αποφασιζουμε αργα η γρηγορα οτι πρεπει να διαφυλαξουμε πρωτα τον κωλο μας. Να αφησουμε τα της κοινωνιας σε αλλους αφου αυτη η υποθεση με εμας σαν πολιτες δεν παει ποτε πουθενα.
Δεν μιλαω καθολου συναισθηματικα. Εδω υπαρχει ενα διαλεκτικο προβλημα οπου μια κοινωνια πληρως απορρυθμισμενη, αναπαραγει επ αοριστου χρονου τους προβληματικους τροπους της και συντηρει τις συστημικες της παθογενειες. Αυτο πρεπει να το αλλαξουμε. καθησαμε πολυ καιρο σε αυτη τη θεση.
Μια μυγα χτυπαει επανω στο τζαμι ενος παραθυρου και προσπαθει να βρει τροπο για να βγει εξω απο το δωματιο. Το παραθυρο δεν ειναι τελειως κλειστο αλλα εχει μια χαραμαδα απο την οποια μπορει να περασει η μυγα και να βγει. Η μυγα χτυπαει μανιωδως επανω στο τζαμι χωρις να καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να περασει μεσα απο αυτο. Μετα απο το Ματι, την Μανδρα, τα Τεμπη, τους Αγ Αναργυρους, αυτη η μυγα ειμαστε εμεις. Καποτε πετουσαμε ανεμελοι στο δωματιο αλλα τωρα χτυπαμε πανικοβλητοι ενα τζαμι για να βγουμε εξω. Αυτη η χαμαδα ομως του παραθυρου ειναι και το κλειδι στην υποθεση. Σε καθε υποθεση υπαρχει μια πολυ συγκεκριμενη χαραμαδα διαφυγης. Η μυγα δεν εχει μαθει να κανει συστηματικο ελεγχο του χωρου, εχει μαθει να σπαει τα μουτρα της επανω σε ενα σημειο του παραθυρου. Πολλες φορες αυτη η χαραμαδα ειναι ακομα και μια μικρη αλλαγη σε ενα νομο, μια μικρη αλλαγη σε μια νοοτροπια. Η σωστη ομως αλλαγη! Η ευστοχη αλλαγη!!! Ειναι κατι ταπεινο που ομως πιανει ενα συγκεκριμενο σημειο στο χωρο. Οι μυγες που κυβερνανε αυτη τη χωρα εχουν μπει αγριως σε μια διαδικασια να φιλοσοφησουν για το τζαμι, το τζαμι ειναι καπιταλιστικο, το τζαμι το διαχειριζεται η διεφθαρμενη κυβερνηση, το τζαμι θα το αλλαξουμε οταν θα βγουμε, κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε στην υποθεση του τζαμιου. Γελοιες, βαρετες και κοινοτυπες προσεγγισεις για ενα αδιαπεραστο τζαμι. Ελλειψη νοημοσυνης. Καμια προσπαθεια για διερευνηση του χωρου γυρω απο το παραθυρο. Καμια εξυπνη και τολμηρη πολιτικη λυση που θα βρει χαραμαδες. Υπερβολες και μελοδραματα, πολιτικες σαπουνοπερες.
Στη πολιτικη χρειαζομαστε εξυπνους ανθρωπους. Το συστημα προφανως και εχει δυσκολα αδιεξοδα. Κανεις δεν ειπε οτι δεν εχουν βαση ολες οι κουβεντες που δικαιολογουν την κυβερνητικη ανικανοτητα σε καθε περιπτωση. Σιγουρα οταν πας να λυσεις μια παθογενεια του κρατους, μπροστα σου θα βρεις ενα συνθετο προβλημα. Αν ηταν ενα προβλημα να λυθει σε μια μερα θα ειχε ηδη λυθει απο την εκαστοτε κυβερνηση. Η εξυπναδα εχει να κανει με οτι οφειλεις να το καταλαβεις, να το συγκεκριμενοποιησεις και να κατσεις να το λυσεις. Αλλιως να πας στα τσακιδια, εισαι ενα επικυνδυνο πολιτικο σκουπιδι που βαζει σε κινδυνο τη χωρα, τρως πολυτιμη ωρα απο ενα ποστο ζωτικης σημασιας. Στη πολιτικη χρειαζομαστε οπωσδηποτε εξυπνους ανθρωπους που μπορουν να λυνουν προβληματα αλλιως η ανεπαρκεια τους κοστιζει ακριβα σε εμας. Οχι κασσελακηδες, οχι Ανδρουλακηδες, οχι Μητσοτακηδες και σιγουρα οχι Καραμανληδες. Πραγματικα εξυπνους ανθρωπους. Και μια καλη γεματη σφαλιαρα σε οποιον προβαλει σαν επιχειρημα οτι αυτα συμβαινουν και στις αλλες χωρες. Πραγματικα εξυπνους ανθρωπους που θα βρουν τη μια βιδα που ξεβιδωθηκε και οδηγησε ολο το μηχανημα να δουλευει λαθος. Αυτο που κανει ενας μαστορας στην πραγματικη δουλεια του και ξαναβαζει μπροστα την παραγωγη. Οχι αυτους που φιλοσοφουν η που επαναπαυονται γυρω απο ενα χαλασμενο μηχανημα. Εχουμε εκλογες σε λιγο παρ ολο που δεν εχουμε σοβαρα κομματα. Εχουμε προβλημα.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 09 Απρ 2024, 05:08

Fata_Morgana έγραψε:
06 Απρ 2024, 13:32
Otto Weininger έγραψε:
06 Απρ 2024, 13:18
Fata_Morgana έγραψε:
06 Απρ 2024, 12:57


Βάλε και τις σωματικές κακοποιησεις γυναικών που δεν καταγγελονται, βάλε και τους βιασμούς που δεν καταγγελονται, βάλε και τις ψυχολογικές κακοποιησεις που δέχονται οι γυναίκες, βάλε και την κακοποιηση που δέχονται παιδιά από τους πατεράδες λεκτική και σωματική βάλε και τις δολοφονίες και το ποσοστό φτάνει στο Θεό. Αντί να προσπαθείς να συγκρίνεις και να εξισώσεις τη βια από άντρες και γυναίκες (δε γίνεται, υπερτερείτε στο φουλ) προσπάθησε να δεις την αιτία.
Ποια είναι η αιτία;
Η Πατριαρχία (και μάλιστα όπως την εννοείς εσύ) που δεν υπάρχει ουσιαστικά στην συντριπτική πλειοψηφία ευρωπαίων και αμερικανών;
Ωραία άσε εμένα, θεωρείς εχω λανθασμένη οπτική και θεωρώ υπαίτια την όλη πατριαρχική νοοτροπία. Εσυ ποιά θεωρείς είναι η αιτία;

Airman68 έγραψε:
06 Απρ 2024, 13:23

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος.
Ποιος νομίζεις ότι είναι; η καλή τους φύση;
Όχι η καλή τους φύση. Δεν υπάρχει καλό ή κακό όταν αναφερόμαστε στα 2 φύλα.
Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει η ίδια διάχυση βίαιης φύσης στο γυναικείο μυαλό όσο στο αντρικό μέσω στερεοτύπων. Καταλαβαίνεις απόλυτα τι λέω.

σούργελο. Ρόμπα της κοινωνιας. Βγες στον δρόμο και μέτρα αμάξια με γυναίκες και αντρες οδηγούς με την ίδια ιπποδύναμη στα χέρια τους, να δεις πόσο μοιάζουν στην επιθετικότητα. Βόιιιιιιδιιι όρθιο.
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Απρ 2024, 08:46

Fata_Morgana έγραψε:
08 Απρ 2024, 16:54
Ασέβαστος έγραψε:
08 Απρ 2024, 10:15
Fata_Morgana έγραψε:
06 Απρ 2024, 20:07
Και το 90% στις μάχες είναι άντρες αποτέλεσμα της πατριαρχίας είναι. Δεν υπάρχει ανάγκη μυϊκής δύναμης για να κερδίσει τη μάχη ένα κράτος. Δεν είναι πλέον οι μάχες σώμα με σώμα.
Νομίζω γενικότερα βρίσκεσαι σε πλάνη για τος επιρροές της πατριαρχίας στις κοινωνίες και πόσο βαθιά ριζωμένες είναι.
πολλη τηλεοραση βλεπεις.

η μαχη δεν ειναι με σπαθια, φυσικα, αλλα σχεδον ολα οσα εχουν να κανουν με μαχη, απαιτουν δυναμη και αντοχη. για παραδειγμα τρεξιμο, η κουβαλημα εξοπλισμου.
Ναι σωστά. Έχουμε δει και γυναίκες στρατιώτες που όταν εκπαιδεύονται έχουν τα αντίστοιχα. Μήπως να ξυπνήσετε από τον ύπνο σας κάποια στιγμή να έρθετε στο 2024;
εχετε δει μια στις χιλιες, που πραγματι τα καταφερνει οσο ο μεσος αντρας. και μπραβο της.

αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι η μεση γυναικα μπορει να βοηθησει πολυ περισσοτερο μια πολεμικη προσπαθεια απο τα μετοπισθεν, παρα απο το μετωπο. και θα ηταν ηλιθιο να βαλουμε τα γκομενακια να κουβαλανε βληματα για τα κανονια, και τους μαντραχαλους να συμπληρωνουν τα δελτια αποστολης για τα βληματα. το αντιστροφο θα ειναι πιο αποτελεσματικο.

δεν ειναι λοιπον η κακη πατριαρχια που στελνει αντρες στο μετωπο. ειναι η φυση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Απρ 2024, 08:56

Fata_Morgana έγραψε:
08 Απρ 2024, 16:54
...
Έχεις μια πλάνη γενικά.






Επίσης δες τα βίντεο με τις ομάδες πυρόσβεσης άντρες vs γυναίκες.
Απλά δεν μπορούν να συγκριθούν.

Τον φεμινισμό στην δουλειά τον θέλετε μόνο για την θεση του γραφείου με θέα.
Στις πραγματικές δουλειές που το φύλο και η βιολογία παίζουν ρόλο, οι φεμινίστριες σφυρανε αδιάφορα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8259
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 09 Απρ 2024, 11:07

Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2073
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 09 Απρ 2024, 11:12

Είναι γεγονός ότι τα θηλυκά είναι πιο ανεπτυγμένα σωματικά, έχουν μεγαλύτερη δύναμη, είναι πιο επιθετικά και καταλαμβάνουν όλες τις ηγετικές θέσεις. Αλλά στις ύαινες, όχι στους ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 09 Απρ 2024, 20:55

Καταγγελία για το ΑΤ Αγίων Αναργύρων: «Κάτσε να τις φας» είπαν οι αστυνομικοί σε γυναίκα

Αστυνομικοί έδωσαν την απάντηση «κάτσε να τις φας» σε θύμα κακοποίησης, που δεν ήθελε να υποβάλει μήνυση
https://www.lifo.gr/now/greece/kataggel ... se-gynaika
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23426
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 09 Απρ 2024, 21:42


zteo
Δημοσιεύσεις: 10226
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 09 Απρ 2024, 23:17

vantono έγραψε:
09 Απρ 2024, 21:42
Επιτέλους και μια ουσιαστική σατυρα στα γεγονότα βαρέθηκα με τις βλακειες του ραδιου αρβυλα
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48730
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Απρ 2024, 20:38



Αν έδειχναν το 1/10 του ζήλου όταν επρόκειτο γι' αποβράσματα όπως ο δολοφόνος, δε θα υπήρχε έγκλημα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48730
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 10 Απρ 2024, 21:12

Από άλλη κάμερα, όπου φαίνεται και η φάτσα του αθυρόστομου:

Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23316
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 10 Απρ 2024, 21:19

BILLO έγραψε:
09 Απρ 2024, 01:32
Το μεγαλυτερο προβλημα στην Ελλαδα και αυτο που αναδειχθηκε και απο την υποθεση των Τεμπων ειναι το προβλημα του μυαλου αυτης της κοινωνιας. Οι Ελληνες γενικα δεν τηρουμε πρωτοκολλα και κανονες, στρογγυλευουμε καθε κανονα ασφαλειας, δεν ασχολουμαστε με την επιλυση κανενος προβληματος, μιλαμε θεωρητικα, δεν δινουμε λυσεις, δε μιλαμε με σαφηνεια, αφηνουμε τα προβληματα να διαιωνιζονται και οπου πανε, μεταθετουμε τις ευθυνες μας στην ομαδα και σε ολους τους αλλους.Παιζουμε θεατρο οτι εχουμε ρολους και κανουμε πραγματα. Πραγματα που για αλλους ειναι απλα η ζωη. Πραγματα της καθημερινοτητας των λαων οι οποιοι ζουν κανονικα στον πλανητη. Που παιρνουν αποφασεις και εχουν αποψεις. Που δεν περιμενουν να δουν τι κανουν οι αλλοι για να αποφασισουν τι θα κανουν οι ιδιοι.Το βλεπω παντου και το βλεπω για χρονια, για δεκαετιες πολλες. Η Ελλαδα καταντησε μια χωρα θεατρο, μια μεγαλη σκηνη. Ειμαστε οχι απλως ενα ρεντικολο κρατος, ειμαστε ενα ρεντικολο κοινωνια.
Μια γυναικα χανει της ζωη της εξω απο ενα αστυνομικο τμημα αφου εχει ηδη καταγγειλει τον κακοποιητη της. Θα πει καποιος ο δολοφονος ηταν απλα τρελος, δεν θα μπορουσε να γινει τιποτα εφοσον ηταν αποφασισμενος καποια στιγμη να τη σκοτωσει. Αυτο ειναι μια υποθεση, πραγματι. Το γεγονος ομως οτι μια γυναικα δολοφονειται κατω απο αυτες τις συνθηκες θα επρεπε να προκαλεσει σεισμο στη χωρα. Δεν ειναι μια απλη δολοφονια, ειναι μια δολοφονια δεκα λεπτα αφου εχουν γινει θεωρητικα ολα τα προβλεπομενα απο τη μερια της πολιτειας. Αφου εχει δοκιμαστει το συστημα αποτροπης του εγκληματος με το θυμα να βρισκεται μεσα στους κοπλους του, μεσα σε ενα αστυνομικο τμημα. Αυτο αποτελει σε καθε περιπτωση σκανδαλο μεχρι αποδειξεως του εναντιου. Μεχρι να γινει ο κοινωνικος σεισμος, μεχρι να γινει η ερευνα και μεχρι να βγουν τα συμπερασματα που ισως τελικα να δειξουν οτι δεν ειναι σκανδαλο.
Διψαω να δω ανθρωπους με νοημοσυνη και αποψη σε θεσεις ευθυνης. Υπηρχαν στο παρελθον αρκετοι. Και δεν εννοω καμια φοβερη νοημοσυνη, οχι απο αυτη που θα σου αναπτυξει τη θεωρια των χορδων, απο την αλλη την πιο απλη, αυτη που αν εχει σπασει ενα κεραμυδι στην σκεπη του σπιτιου θα πει "κατι πρεπει να κανουμε γι αυτο το κεραμυδι γιατι καποια στιγμη θα βρεξει, ας παρω το μαστορα, ας βαλω μια σκαλα, δεν παω για υπνο μεχρι να λυθει" και να το λυσει και να μην πει "ναι, στη σκεπη εχουμε ενα σπασμενο κεραμυδι, κατι πρεπει να κανουμε γι αυτο το κεραμυδι" και να μεινει εκει, σαν καποιος ανοικος ασθενης που ξεχναει στη μεση της κουβεντας το ζητημα.
Και ποιος ειμαι εγω που διψαω για κατι καλυτερο; Εγω ειμαι ο BILLO. Εγω ειμαι ο Βασιλης ο Σταθμαρχης. Αυτος που θα περασει απο ενα κοκκινο φαναρι το βραδυ σε μια αδεια διασταυρωση, που δε θα φορεσει κρανος στη μηχανη του, που δε θα τηρησει τα πρωτοκολλα ασφαλειας στη δουλεια του, που δε θα εξυπηρετησει τον πολιτη η τον πελατη οπως πρεπει κτλ Εγω ειμαι αυτος που οταν ακουσα για το Βασιλη τον Σταθμαρχη, σκεφτηκα οπως πολλοι απο εσας, οτι εχω κι εγω περιπτωσεις στη ζωη μου οπου επεδειξα σοβαρη και επικινδυνη βλακεια, αλλα η μοιρα δεν οδηγησε τα πραγματα στο να πληρωσω εγω η αλλοι τη συγκεκριμενη βλακεια μου. Ειμασταν απλα τυχεροι. Εγω ειμαι ο μεσος Ελληνας που ειναι γραναζι αυτου του ρεντικολου που ονομαζουμε Ελληνικη κοινωνια.
Καταλαβαινω οτι ολοι εχουμε περασει σε μια πολυ ασχημη και τοξικη ψυχολογια. Σε εναν αγονο ατομισμο. Βλεπουμε οχι μονο στον εαυτο μας τον Βασιλη τον Σταθμαρχη αλλα και σε καθε διπλανο μας. Ολοι μας ακομα κι αν δεν το θελουμε αποφασιζουμε αργα η γρηγορα οτι πρεπει να διαφυλαξουμε πρωτα τον κωλο μας. Να αφησουμε τα της κοινωνιας σε αλλους αφου αυτη η υποθεση με εμας σαν πολιτες δεν παει ποτε πουθενα.
Δεν μιλαω καθολου συναισθηματικα. Εδω υπαρχει ενα διαλεκτικο προβλημα οπου μια κοινωνια πληρως απορρυθμισμενη, αναπαραγει επ αοριστου χρονου τους προβληματικους τροπους της και συντηρει τις συστημικες της παθογενειες. Αυτο πρεπει να το αλλαξουμε. καθησαμε πολυ καιρο σε αυτη τη θεση.
Μια μυγα χτυπαει επανω στο τζαμι ενος παραθυρου και προσπαθει να βρει τροπο για να βγει εξω απο το δωματιο. Το παραθυρο δεν ειναι τελειως κλειστο αλλα εχει μια χαραμαδα απο την οποια μπορει να περασει η μυγα και να βγει. Η μυγα χτυπαει μανιωδως επανω στο τζαμι χωρις να καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει περιπτωση να περασει μεσα απο αυτο. Μετα απο το Ματι, την Μανδρα, τα Τεμπη, τους Αγ Αναργυρους, αυτη η μυγα ειμαστε εμεις. Καποτε πετουσαμε ανεμελοι στο δωματιο αλλα τωρα χτυπαμε πανικοβλητοι ενα τζαμι για να βγουμε εξω. Αυτη η χαμαδα ομως του παραθυρου ειναι και το κλειδι στην υποθεση. Σε καθε υποθεση υπαρχει μια πολυ συγκεκριμενη χαραμαδα διαφυγης. Η μυγα δεν εχει μαθει να κανει συστηματικο ελεγχο του χωρου, εχει μαθει να σπαει τα μουτρα της επανω σε ενα σημειο του παραθυρου. Πολλες φορες αυτη η χαραμαδα ειναι ακομα και μια μικρη αλλαγη σε ενα νομο, μια μικρη αλλαγη σε μια νοοτροπια. Η σωστη ομως αλλαγη! Η ευστοχη αλλαγη!!! Ειναι κατι ταπεινο που ομως πιανει ενα συγκεκριμενο σημειο στο χωρο. Οι μυγες που κυβερνανε αυτη τη χωρα εχουν μπει αγριως σε μια διαδικασια να φιλοσοφησουν για το τζαμι, το τζαμι ειναι καπιταλιστικο, το τζαμι το διαχειριζεται η διεφθαρμενη κυβερνηση, το τζαμι θα το αλλαξουμε οταν θα βγουμε, κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε στην υποθεση του τζαμιου. Γελοιες, βαρετες και κοινοτυπες προσεγγισεις για ενα αδιαπεραστο τζαμι. Ελλειψη νοημοσυνης. Καμια προσπαθεια για διερευνηση του χωρου γυρω απο το παραθυρο. Καμια εξυπνη και τολμηρη πολιτικη λυση που θα βρει χαραμαδες. Υπερβολες και μελοδραματα, πολιτικες σαπουνοπερες.
Στη πολιτικη χρειαζομαστε εξυπνους ανθρωπους. Το συστημα προφανως και εχει δυσκολα αδιεξοδα. Κανεις δεν ειπε οτι δεν εχουν βαση ολες οι κουβεντες που δικαιολογουν την κυβερνητικη ανικανοτητα σε καθε περιπτωση. Σιγουρα οταν πας να λυσεις μια παθογενεια του κρατους, μπροστα σου θα βρεις ενα συνθετο προβλημα. Αν ηταν ενα προβλημα να λυθει σε μια μερα θα ειχε ηδη λυθει απο την εκαστοτε κυβερνηση. Η εξυπναδα εχει να κανει με οτι οφειλεις να το καταλαβεις, να το συγκεκριμενοποιησεις και να κατσεις να το λυσεις. Αλλιως να πας στα τσακιδια, εισαι ενα επικυνδυνο πολιτικο σκουπιδι που βαζει σε κινδυνο τη χωρα, τρως πολυτιμη ωρα απο ενα ποστο ζωτικης σημασιας. Στη πολιτικη χρειαζομαστε οπωσδηποτε εξυπνους ανθρωπους που μπορουν να λυνουν προβληματα αλλιως η ανεπαρκεια τους κοστιζει ακριβα σε εμας. Οχι κασσελακηδες, οχι Ανδρουλακηδες, οχι Μητσοτακηδες και σιγουρα οχι Καραμανληδες. Πραγματικα εξυπνους ανθρωπους. Και μια καλη γεματη σφαλιαρα σε οποιον προβαλει σαν επιχειρημα οτι αυτα συμβαινουν και στις αλλες χωρες. Πραγματικα εξυπνους ανθρωπους που θα βρουν τη μια βιδα που ξεβιδωθηκε και οδηγησε ολο το μηχανημα να δουλευει λαθος. Αυτο που κανει ενας μαστορας στην πραγματικη δουλεια του και ξαναβαζει μπροστα την παραγωγη. Οχι αυτους που φιλοσοφουν η που επαναπαυονται γυρω απο ενα χαλασμενο μηχανημα. Εχουμε εκλογες σε λιγο παρ ολο που δεν εχουμε σοβαρα κομματα. Εχουμε προβλημα.
:goodpost:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6365
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 11 Απρ 2024, 03:58



Μουσική διαμαρτυρία από μαθητές έξω από το αστυνομικό τμήμα Αγ. Αναργύρων. Μπράβο στα παιδειά που αναδεικνύουν το θέμα.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19244
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Οι άχρηστοι αργοσχολοι μπάτσοι του Κούλη τα κατάφεραν παλι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 11 Απρ 2024, 17:55

Το να σκοτώνει ένας άντρας τη γυναίκα του ή να σκοτώνει μια γυναίκα τον άντρα της (διότι και αυτό συμβαίνει, απλά δεν συγκινεί και θάβεται), είναι εξωφρενικό. Όμως πόσο ανεξήγητο είναι;
Όταν κάποια λέει ότι «αν είναι καλό παιδί τότε να του πάρουμε μια πάστα», όταν χλευάζει έναν τρυφερό άντρα αποκαλώντας τον μειωτικά σαν needy (έχει ανάγκες ο καημενούλης), και επιλέγει να τα φτιάξει με κάποιον τραμπούκο με κριτήριο επιλογής της ακριβώς ότι είναι τραμπούκος, μετά δεν ξέρω τί ακριβώς περιμένει.
Όλο αυτό μου θυμίζει τα εκατομμύρια βιντεάκια ραν-ταν-πλανισμού στο YouTube όπου κάποιος πηδάει από το ψυγείο στο τραπέζι, αυτό σπάει, εκείνος χτυπάει, κι εγώ κάθε φορά μονολογώ το ίδιο πράγμα: «Δηλαδή τί περίμενες να γίνει;»
Δεν υπάρχει δικαιολογία για να σκοτώσει κάποιος άνθρωπος τον άνθρωπο που σε κάποια φάση λέει ότι αγάπησε. Και το να δείχνει κάποιος σημάδια βίας δεν σημαίνει ότι αξίζει στο θύμα αυτό που έπαθε, απλά επειδή «είχε προειδοποιηθεί». Αλλά το «σοκ» δεν καταλαβαίνω σε τί έγκειται.
Έχω βαρεθεί πραγματικά να ακούω ότι «οι κακοποιητές και οι φονιάδες έχουν τα κλειδιά του σπιτιού μας». Ναι, τα έχουν. Ποιος τους τα έδωσε; Δεν μπορεί να κάνεις διαρκώς κακές επιλογές —ξέροντας ότι είναι κακές επιλογές και κάνοντάς τες ακριβώς επειδή είναι κακές— και στη συνέχεια να απορείς.
Εμένα την αλληλεγγύη μου την έχουν τα δεκάδες χιλιάδες παιδιά της Γάζας, τα μωρά, που δεν ήταν σε θέση να κάνουν καμία επιλογή, και παρόλα αυτά μακελεύονται. Τώρα κάποια που έχει διαθέσιμες καλές επιλογές και τις φτύνει για να πάει με μια κακή επιλογή και τελικά το πληρώνει... ντάξει. Κρίμα. Αλλά μέχρι εκεί. Όπως «κρίμα αλλά μέχρι εκεί» λέω για όσους κάνουν παρκούρ από ταράτσα σε ταράτσα και καταλήγουν στον ακάλυπτο ή όσους πίνουν και οδηγούν με 300 χλμ/ώρα και καρφώνονται σε κάποιο δέντρο ή όσους στριμώχνονται σε στοές με διάμετρο 10 εκατοστών και φρακάρουν μέχρι θανάτου. Κρίμα. Φριχτό. Αλλά όχι σοκαριστικό.
Υ.γ.
Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις παραπλάνησης όπου κάποιος ρίχνει την γυναίκα παριστάνοντας έναν άνθρωπο και τελικά αποδεικνύεται ότι ήταν άλλος άνθρωπος. Δεν αναφέρομαι σε αυτές τις περιπτώσεις, προφανώς. Αλλά αυτές έτσι κι αλλιώς δεν είναι η πλειοψηφία. Όλοι ξέρουμε - έχουμε δει - συνεχίζουμε να βλέπουμε τί είναι αυτό που έχει πέραση τη σήμερον ημέρα.
Ektoras Koufontinas
2 Απριλίου στις 7:21 



Αρχιζω να συμπαθω τον γιο του Κουφοντινα ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών