Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34891
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 06 Απρ 2024, 16:18

masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:05
Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 15:59
Ποιο μυαλό μου ρε άνθρωπε ? Είναι ή δεν είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί οι γυναικοκτονίες? Ορίστε και τα πινακάκια :
https://www.balcanicaucaso.org/eng/Area ... ope-223895

Εικόνα
Είπες ότι δεν έχουμε σχέση με τους Βέλγους και δεν είμαστε Ευρωπαίοι. Άλλανταλλα η απάντηση σου.

Εδώ οι γυναικοκτονίες από παρτενέρ (μωβ) και από το σόι(!!?) (πράσινο). Απ'το μακρινό 2017, wiki.

Εικόνα

Χμ, όντως τώρα που το λες δεν έχουμε πολλή σχέση με Ευρώπη, εκεί βόρεια τις σκοτώνουν και τα σόγια τώρα.

Ρε λες, να έχεις δίκιο απ'την ανάποδη;
Ξέρεις,εκεί βόρεια υπάρχουν και πραγματικοί Άραβες,όχι φανταστικοί.Refugees welcome και έτσι. :D
Tα καλά του πολυπολιτισμού και της συμπεριληπτικότητας.Και βέβαια πάσα στατιστική που θα διαχωρίσει γηγενείς και άλλους είναι ρατσιστική και απαγορεύεται.
Η "πόρνη" που δεν ακολουθεί τους ιερούς κανόνες τιμωρείται από το σόι της.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 06 Απρ 2024, 16:18

Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:12
masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:05
Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 15:59
Ποιο μυαλό μου ρε άνθρωπε ? Είναι ή δεν είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί οι γυναικοκτονίες? Ορίστε και τα πινακάκια :
https://www.balcanicaucaso.org/eng/Area ... ope-223895

Εικόνα
Είπες ότι δεν έχουμε σχέση με τους Βέλγους και δεν είμαστε Ευρωπαίοι. Άλλανταλλα η απάντηση σου.

Εδώ οι γυναικοκτονίες από παρτενέρ (μωβ) και από το σόι(!!?) (πράσινο). Απ'το μακρινό 2017, wiki.

Εικόνα

Χμ, όντως τώρα που το λες δεν έχουμε πολλή σχέση με Ευρώπη, εκεί βόρεια τις σκοτώνουν και τα σόγια τώρα.

Ρε λες, να έχεις δίκιο απ'την ανάποδη;
Ναι γιατί συγκρίνεται η Γερμανία (και γενικά όλη η βόρεια Ευρώπη) των ογδόντα εκατομμυρίων με την Ελλάδα των δέκα. Οκ. Επιπλέον, το Βέλγιο είναι μιξ. Εχει άραβες, Βέλγους και γενικά χίλιες δύο διαφορετικές καταγωγές. Εσείς είστε καθαροί, σκληροί Έλληνες. Δε σας παίρνουν τη δόξα οι απολίτιστοι μουσουλμάνοι αλλά ο χριστιανός Μπάμπης και ο 39χρονος καθαρόαιμος Έλληνας.
Αυτά είναι rates φιλαράκο μου, δεν έχει σχέση ο πληθυσμός. Ω ρε φίλε, μ'αρέσει που σε κάθε ποστ αναφέρεις και ότι οι συνομιλητές σου δεν είναι μορφωμένοι.

Ξέρω, το πινακάκι δεν το λέει, αλλά μπορούσες να το καταλάβεις και μόνος σου, αλλιώς δεν έχει νόημα να βάλεις άσχετες χώρες μαζί!

...

Για το 2ο, τι να σου πω. Αν σε ανησυχούν τόσο οι γυναικοκτονίες, να κλείσουμε τα σύνορα. Αφού λες ότι οι κακοί Άραβες ανεβάζουν τα ποσοστά. Αλλά νιώθω ότι δεν είσαι υπέρ αυτού για κάποιο λόγο.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15130
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 06 Απρ 2024, 16:20

πατησιωτης έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:18
masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:05
Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 15:59
Ποιο μυαλό μου ρε άνθρωπε ? Είναι ή δεν είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί οι γυναικοκτονίες? Ορίστε και τα πινακάκια :
https://www.balcanicaucaso.org/eng/Area ... ope-223895

Εικόνα
Είπες ότι δεν έχουμε σχέση με τους Βέλγους και δεν είμαστε Ευρωπαίοι. Άλλανταλλα η απάντηση σου.

Εδώ οι γυναικοκτονίες από παρτενέρ (μωβ) και από το σόι(!!?) (πράσινο). Απ'το μακρινό 2017, wiki.

Εικόνα

Χμ, όντως τώρα που το λες δεν έχουμε πολλή σχέση με Ευρώπη, εκεί βόρεια τις σκοτώνουν και τα σόγια τώρα.

Ρε λες, να έχεις δίκιο απ'την ανάποδη;
Ξέρεις,εκεί βόρεια υπάρχουν και πραγματικοί Άραβες,όχι φανταστικοί.Refugees welcome και έτσι. :D
Tα καλά του πολυπολιτισμού και της συμπεριληπτικότητας.Και βέβαια πάσα στατιστική που θα διαχωρίσει γηγενείς και άλλους είναι ρατσιστική και απαγορεύεται.
Η "πόρνη" που δεν ακολουθεί τους ιερούς κανόνες τιμωρείται από το σόι της.
Εκεί δεν ειναι γυναικοκτονια είναι οικογενειακές διαφορές, τα χάλασαν για την κληρονομιά π.χ.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 06 Απρ 2024, 16:21

πατησιωτης έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:18
Ξέρεις,εκεί βόρεια υπάρχουν και πραγματικοί Άραβες,όχι φανταστικοί.Refugees welcome και έτσι. :D
Tα καλά του πολυπολιτισμού και της συμπεριληπτικότητας.Και βέβαια πάσα στατιστική που θα διαχωρίσει γηγενείς και άλλους είναι ρατσιστική και απαγορεύεται.
Η "πόρνη" που δεν ακολουθεί τους ιερούς κανόνες τιμωρείται από το σόι της.
Τα ξέρω, απλά τα λέω γιατί κουράστηκα κάθε ποστ του πολάρις να αναφέρεται στο ποιος έχει πάει σχολείο και ποιος όχι...

Λες και οι Γερμανοί το 1940 δεν ήταν οι πιο μορφωμένοι με διαφορά, και κάνανε αυτά που κάνανε...

Άβαταρ μέλους
Polaris3
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 15 Αύγ 2023, 18:47
Phorum.gr user: Polaris3

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Polaris3 » 06 Απρ 2024, 16:57

masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:18
Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:12
masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 16:05


Είπες ότι δεν έχουμε σχέση με τους Βέλγους και δεν είμαστε Ευρωπαίοι. Άλλανταλλα η απάντηση σου.

Εδώ οι γυναικοκτονίες από παρτενέρ (μωβ) και από το σόι(!!?) (πράσινο). Απ'το μακρινό 2017, wiki.

Εικόνα

Χμ, όντως τώρα που το λες δεν έχουμε πολλή σχέση με Ευρώπη, εκεί βόρεια τις σκοτώνουν και τα σόγια τώρα.

Ρε λες, να έχεις δίκιο απ'την ανάποδη;
Ναι γιατί συγκρίνεται η Γερμανία (και γενικά όλη η βόρεια Ευρώπη) των ογδόντα εκατομμυρίων με την Ελλάδα των δέκα. Οκ. Επιπλέον, το Βέλγιο είναι μιξ. Εχει άραβες, Βέλγους και γενικά χίλιες δύο διαφορετικές καταγωγές. Εσείς είστε καθαροί, σκληροί Έλληνες. Δε σας παίρνουν τη δόξα οι απολίτιστοι μουσουλμάνοι αλλά ο χριστιανός Μπάμπης και ο 39χρονος καθαρόαιμος Έλληνας.
Αυτά είναι rates φιλαράκο μου, δεν έχει σχέση ο πληθυσμός. Ω ρε φίλε, μ'αρέσει που σε κάθε ποστ αναφέρεις και ότι οι συνομιλητές σου δεν είναι μορφωμένοι.

Ξέρω, το πινακάκι δεν το λέει, αλλά μπορούσες να το καταλάβεις και μόνος σου, αλλιώς δεν έχει νόημα να βάλεις άσχετες χώρες μαζί!

...

Για το 2ο, τι να σου πω. Αν σε ανησυχούν τόσο οι γυναικοκτονίες, να κλείσουμε τα σύνορα. Αφού λες ότι οι κακοί Άραβες ανεβάζουν τα ποσοστά. Αλλά νιώθω ότι δεν είσαι υπέρ αυτού για κάποιο λόγο.
Αμόρφωτος είσαι επειδή συγκρίνεις το σύστημα καταγραφής της Ελλάδας με το Βέλγιο αλλά και γενικά τον πληθυσμό των βόρειων χωρών (Γερμανία μαλάκα των 80 εκατομμυρίων με την Ελλάδα των δέκα).

Το Βέλγιο είναι πολύ πιο ευαισθητοποιημένο σε σχέση με την Ελλάδα, έχουν κατοχυρώσει τον όρο γυναικοκτονία στο νομικό σύστημα, υπάρχει ένα πλαίσιο στήριξης για τiς γυναίκες και άλλα πολλά. Είναι σαν να μου λες ότι επειδή καταγράφουν συστηματικά εδώ και χρόνια αυτά τα περιστατικά ενώ εμείς όχι, αυτό σημαίνει ότι το Βέλγιο παρουσιάζει αυξημένη βία κατά των γυναικών όχι επειδή καταγράφουν (όπως κάθε σοβαρή χώρα οφείλει) σωστά και με ακρίβεια ό,τι συμβαίνει αλλά επειδή οι Βέλγοι είναι πιο απολίτιστοι σε σχέση με εμάς. Εντάξει, το καταλάβαμε, η αναλυτική ικανότητα των ακροδεξιών δεν είναι το δυνατό σημείο σας.

Σχετικά με τους Άραβες, Πακιστανούς, Ελβετούς γυναικοκτόνους, συμφωνούμε σύντροφε ότι η πατριαρχία σκοτώνει ανεξάρτητα από την καταγωγή.
Η πατριαρχία ευθύνεται, όχι η καταγωγή. Βρήκαμε ένα κοινό έδαφος. Περίεργο.

Αναλύσεις για το πως και γιατί υπάρχει αύξηση στην Ελλάδα από την πανδημία και μετά : Greece had the highest increase in femicides in 2021 with an increase 187.5% from eight incidents in 2020 to 23 registered incidents in 2021. https://www.euronews.com/2023/03/08/a-s ... -in-europe


https://voxeurop.eu/en/femicides-war-ag ... en-europe/

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 06 Απρ 2024, 17:13

Polaris3 γράφεις υπό την επήρεια; Μου αναφέρεις ξανά τον πληθυσμό της Γερμανίας (80) ενώ σου είπα ήδη ότι είναι rates!

polaris, καταλαβαίνεις τι σημαίνει femicide? Αν την βρουν μαχαιρωμένη την άλλη, αυτό δεν κρύβεται. ΔΕΝ μιλάμε εδώ για ενδο-οικογενειακή βία, καμία σχέση η καταγραφή...

αδερφάκι μου είσαι πολύ μπόζο εσύ. Το σταματάω εδώ

Άβαταρ μέλους
Polaris3
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 15 Αύγ 2023, 18:47
Phorum.gr user: Polaris3

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Polaris3 » 06 Απρ 2024, 17:24

masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 17:13
Polaris3 γράφεις υπό την επήρεια; Μου αναφέρεις ξανά τον πληθυσμό της Γερμανίας (80) ενώ σου είπα ήδη ότι είναι rates!

polaris, καταλαβαίνεις τι σημαίνει femicide? Αν την βρουν μαχαιρωμένη την άλλη, αυτό δεν κρύβεται. ΔΕΝ μιλάμε εδώ για ενδο-οικογενειακή βία, καμία σχέση η καταγραφή...

αδερφάκι μου είσαι πολύ μπόζο εσύ. Το σταματάω εδώ
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το Βέλγιο και οι άλλες βόρειες χώρες έχουν κατοχυρωμένο εδώ και χρόνια τον όρο γυναικοκτονία ενώ η Ελλάδα όχι που σημαίνει ότι οι δολοφονίες γυναικών από άντρες καταγράφονται σαν απλές ανθρωποκτονίες, σημαίνει ότι δεν λειτουργεί και πολύ ό,τι έχεις μέσα στο κεφάλι σου.

Ανθρωπέ μου, σίγουρα γνωρίζεις τι είναι το rates? Αν η Α χώρα έχει 50 γυναικοκτονίες σε έναν χρόνο με γυναικείο πληθυσμό 5 εκ και η χώρα Β έχει τον ίδιο αριθμό γυναικοκτονιών (50) αλλά με γυναικείο πληθυσμό 10 εκ (που σημαίνει ότι το ποσοστό γυναικοκτονιών στη χώρα Β θα είναι μικρότερο), σημαίνει ότι η χώρα Β είναι σε καλύτερη θέση ?

Πες μου ξανά ποιος έχει πάει σχολείο και ποιος όχι.

Άβαταρ μέλους
Fata_Morgana
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 15 Οκτ 2023, 22:11

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fata_Morgana » 06 Απρ 2024, 17:39

Για απαντα τωρα μιστερ ριντλεϊ.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5838
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 06 Απρ 2024, 17:49

Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 06 Απρ 2024, 17:50

Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 17:24
masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 17:13
Polaris3 γράφεις υπό την επήρεια; Μου αναφέρεις ξανά τον πληθυσμό της Γερμανίας (80) ενώ σου είπα ήδη ότι είναι rates!

polaris, καταλαβαίνεις τι σημαίνει femicide? Αν την βρουν μαχαιρωμένη την άλλη, αυτό δεν κρύβεται. ΔΕΝ μιλάμε εδώ για ενδο-οικογενειακή βία, καμία σχέση η καταγραφή...

αδερφάκι μου είσαι πολύ μπόζο εσύ. Το σταματάω εδώ
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το Βέλγιο και οι άλλες βόρειες χώρες έχουν κατοχυρωμένο εδώ και χρόνια τον όρο γυναικοκτονία ενώ η Ελλάδα όχι που σημαίνει ότι οι δολοφονίες γυναικών από άντρες καταγράφονται σαν απλές ανθρωποκτονίες, σημαίνει ότι δεν λειτουργεί και πολύ ό,τι έχεις μέσα στο κεφάλι σου.

Ανθρωπέ μου, σίγουρα γνωρίζεις τι είναι το rates? Αν η Α χώρα έχει 50 γυναικοκτονίες σε έναν χρόνο με γυναικείο πληθυσμό 5 εκ και η χώρα Β έχει τον ίδιο αριθμό γυναικοκτονιών (50) αλλά με γυναικείο πληθυσμό 10 εκ (που σημαίνει ότι το ποσοστό γυναικοκτονιών στη χώρα Β θα είναι μικρότερο), σημαίνει ότι η χώρα Β είναι σε καλύτερη θέση ?

Πες μου ξανά ποιος έχει πάει σχολείο και ποιος όχι.
Λάθος και λάθος.

Η έρευνα αυτή λέει ότι απ'το 2017, η Ελλάδα καταγράφει τα περιστατικά ξεχωριστά... ξέρω, ξέρω, κάνουν καλύτερη καταγραφή γιάντα γιάντα, άρα μ'αυτή την έννοια δεν μπορούμε να στηριχτούμε καν στα δεδομένα.. κλασικά εικονογραφημένα.

Ό,τι στοιχεία και να βάλεις τα ίδια θα πάρεις, πονηρούλη. estimated femicides 2020 statista

Πες μου σε παρακαλώ πως θα φτάσουμε τις άλλες χώρες, πχ Γερμανία 117/83 = 1.41, Ελλάδα 10/10.7 = 0.93

Οκ, ούτε το 2020 καταγράφουμε σωστά τις γυναικοκτονίες! Άρα χωρίς στοιχεία, πρέπει να δεχτώ εγώ ότι είμαστε χειρότερα γιατί... αυτή είναι η αίσθηση σου..

...

Καλά το 2ο που μου εξηγείς πάλι τι σημαίνει rate ενώ εξαρχής σου έβαλα rates με κάνει και απορώ αν διαβάζεις καν τι σου γράφω.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15130
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 06 Απρ 2024, 17:52

Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 17:24
masterridley έγραψε:
06 Απρ 2024, 17:13
Polaris3 γράφεις υπό την επήρεια; Μου αναφέρεις ξανά τον πληθυσμό της Γερμανίας (80) ενώ σου είπα ήδη ότι είναι rates!

polaris, καταλαβαίνεις τι σημαίνει femicide? Αν την βρουν μαχαιρωμένη την άλλη, αυτό δεν κρύβεται. ΔΕΝ μιλάμε εδώ για ενδο-οικογενειακή βία, καμία σχέση η καταγραφή...

αδερφάκι μου είσαι πολύ μπόζο εσύ. Το σταματάω εδώ
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το Βέλγιο και οι άλλες βόρειες χώρες έχουν κατοχυρωμένο εδώ και χρόνια τον όρο γυναικοκτονία ενώ η Ελλάδα όχι που σημαίνει ότι οι δολοφονίες γυναικών από άντρες καταγράφονται σαν απλές ανθρωποκτονίες, σημαίνει ότι δεν λειτουργεί και πολύ ό,τι έχεις μέσα στο κεφάλι σου.

Ανθρωπέ μου, σίγουρα γνωρίζεις τι είναι το rates? Αν η Α χώρα έχει 50 γυναικοκτονίες σε έναν χρόνο με γυναικείο πληθυσμό 5 εκ και η χώρα Β έχει τον ίδιο αριθμό γυναικοκτονιών (50) αλλά με γυναικείο πληθυσμό 10 εκ (που σημαίνει ότι το ποσοστό γυναικοκτονιών στη χώρα Β θα είναι μικρότερο), σημαίνει ότι η χώρα Β είναι σε καλύτερη θέση ?

Πες μου ξανά ποιος έχει πάει σχολείο και ποιος όχι.
Φαντάζομαι οι αριθμοινστα διαγράμματα είναι δολοφονίες ανά εκατομμύριο κατοίκους. Αλλιώς πως βγαίνει 1.4 δολοφονία π.χ.?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9165
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 06 Απρ 2024, 17:57

Polaris3 έγραψε:
06 Απρ 2024, 17:24

Ανθρωπέ μου, σίγουρα γνωρίζεις τι είναι το rates? Αν η Α χώρα έχει 50 γυναικοκτονίες σε έναν χρόνο με γυναικείο πληθυσμό 5 εκ και η χώρα Β έχει τον ίδιο αριθμό γυναικοκτονιών (50) αλλά με γυναικείο πληθυσμό 10 εκ (που σημαίνει ότι το ποσοστό γυναικοκτονιών στη χώρα Β θα είναι μικρότερο), σημαίνει ότι η χώρα Β είναι σε καλύτερη θέση ?
Αυτό ακριβώς σημαίνει.
Έχεις άλλη άποψη;

Στην πρώτη περίπτωση (Α) σκοτώνονται 2 γυναίκες ανά 100.000 ενώ στην δεύτερη (Β) 1 γυναίκα ανά 100.000
Yippie Kay Yay

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 06 Απρ 2024, 18:05

Γενικά η Ελλάδα δεν έχει υψηλό δείκτη δολοφονιών τώρα βέβαια δεν ξέρω τι έγινε το 2023, αλλά αυτό σημαίνει πως δεν έχουν τόσο δουλειά οι μπασκινες , άρα να παίρνουν στα σοβαρά απειλές κατά των γυναικών. Θα μπορούσαν να ασχολούνται με αυτό παρά να κυνηγάνε ποιος κάνει μπάφους ξέρω γω, που δεν ενοχλεί κανέναν και είναι προσωπικό του υπόθεση. Πληρώνουμε τόσα μεροκάματα να ασχολούνται με μαλακίες.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 06 Απρ 2024, 18:14

το να βγαινουν οι γυναικες και να γραφουν σε ενα νημα που τους αφορα το βλεπω λογικο
το να βγαινουν διαφοροι γυναικοτοι που εχουν μεινει με τον στειρωμενο σκυλο
και να τα ριχνουν στην πατριαρχεια ....το βλεπω ανωμαλο ...αποψη μου!

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Έξαρση γυναικοκτονιών & ενδο-οικογ. βίας: Πού οφείλεται..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 06 Απρ 2024, 19:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Απρ 2024, 11:38
Για γέλια και για κλάμματα.

Το μπολντ το γράφω, γιατί προς το παρόν δεν υπήρξε θύμα.

Αλλά είναι τέρμα κωμικό το "συνελήφθη" και μετά...

Αναρωτιέμαι γιατί μπαίνουν στη διαδικασία να τους συλλαμβάνουν.
Παρασκευή 05 Απριλίου 2024
Πάτρα: Συνελήφθη το πρωί για ενδοοικογενειακή βία, καταδικάστηκε, γύρισε στο σπίτι και ξυλοκόπησε ξανά την γυναίκα του.

Εικόνα

Ακόμη ένα περιστατικό ενδοοικογενειακής βίας καταγράφθηκε σήμερα (05/04), καταδεικνύοντας τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν καθημερινά πολλές γυναίκες -και στην Πάτρα– από τους συντρόφους τους.


Σύμφωνα με το tempo24.news, κατά τη διάρκεια του τελευταίου 24ωρου, η τοπική Αστυνομία κλήθηκε να διαχειριστεί τουλάχιστον τέσσερα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας.

Σε μία περίπτωση, ο σύντροφος που καταγγέλθηκε συνελήφθη το πρωί και καταδικάστηκε στο αυτόφωρο σε ποινή φυλάκισης και μη επάνοδο στην οικία όπου διαμένει με την γυναίκα του.

Ο δράστης όμως όχι μόνο δεν πτοήθηκε από την δικαστική “καμπάνα”, αλλά επέστρεψε στην οικία τους και την ξυλοφόρτωσε ξανά.


Η γυναίκα τον κατήγγειλε εκ νέου και οι αστυνομικοί του πέρασαν για δεύτερη φορά χειροπέδες μέσα σε λίγες ώρες.

Αυτή τη φορά ωστόσο δεν κατηγορείται μόνο για ενδοοικογενειακή βία αλλά και για παραβίαση δικαστικής απόφασης.
https://www.enikos.gr/society/patra-syn ... u/2136008/



06.04.2024
Γυναίκα στην Πάτρα πήδηξε από το παράθυρο για να γλιτώσει από την κακοποίηση του συντρόφου της!
Πέντε νέα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας καταγγέλθηκαν στην Πάτρα μέσα σε λίγες ώρες.




Στα πέντε ανέρχονται τα νέα περιστατικά ενδοοικογενειακής βίας, εκ των οποίων τα τρία ιδιαίτερα σοβαρά, που κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν οι αστυνομικοί της Πάτρας, το βράδυ της Πέμπτης και το πρωί της Παρασκευής.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/e ... rofou-tis/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών