120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13530
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Απρ 2024, 10:05

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:00
Ναύτης έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:57
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:53
(...) Οι μεγαλομπουρδελιώτες σκατίβλαχοι ειναι χειρότερη κατηγορία, και αυτο που λες εσυ εγω το ακουγα και το παρατηρουσα μικρότερος, αλλα πλεον δεν βλεπω να συμβαινει (ή εστω να μη συμβαινει τοσο τακτικά). Οι πρωτευουσιάνοι ειναι αυτοι που κατα κύριο λόγο παρα ειναι κολλημενοι με τα κατοικίδιά τους, τα θεωρουν οικογένεια και για τους περισσότερους πλεον, θα ηταν σαν να παρατούσαν μελος της οικογένειάς τους.

Τη δικια μου ιστορια με κατι κυνηγους στο χωριο μου, την εχω ξανα γραψει καπου.
Ειχαν ο καθενας απο μια αγέλη, εκαναν εκτροφή, τα γκαστρωπαρτουζώνανε κτλ, και οταν πηγαιναν για κυνηγι μαζι τους, γυρνουσαν πισω με τουλαχιστον 1-2 σκυλιά το χρονο λιγοτερα. Τα εχαναν στο "πεδιο της μαχης".
Και το συζητούσαν στο καφενείο σε φαση "δε βαριέσαι", λες και εχασαν μανικετόκουμπο.
Στο δικό μου το χωριό πάντως, όσοι είναι κυνηγοί κι έχουν κυνηγόσκυλα τα φροντίζουν σαν να είναι παιδιά τους.
Κι εγώ εχω πετυχει τέτοιους. Αλλα εχω πετυχει και σαν αυτους που περιγραφω.

Και φυσικά υπερβολή το "σαν να ειναι παιδιά τους". Οι κυνηγοί τα βλεπουν απλώς ως επένδυση τα σκυλιά τους. Σαν παιδιά τους (καλώς ή κακώς) στα ορια του αρρωστημένου που λεμε, τα βλεπουν κυριως οι ιδιοκτητες που ζουν στις πολεις.
Δεν υπερβάλλω, κυριολεκτώ. Προσεγμένη διατροφή, στέγαση σε μελετημένους και προφυλαγμένους χώρους για να έχουν δροσιά το καλοκαίρι και ζέστη τον χειμώνα, τακτική καθαριότητα, επιμελής κτηνιατρική φροντίδα και συντροφικότητα. Αν τους πειράξεις το σκυλί, θα σε φάνε ζωντανό. Όχι τα σκυλιά, οι κυνηγοί.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Απρ 2024, 10:05

nowhere έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:58
ο μόνος τρόπος να ελαφρύνει την θέση του είναι να αφήσει 8 αρκούδες στο πεδίο του άρεως
:D
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 10:10

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:57

αυτα που λες μπουμπη εχουν αξια μονο σε ασχετους με το θεμα των ζωων εργασιας
αλλα και να σου πω τι γινεται ακριβως εσυ δεν θα καταλαβεις μια
Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε μια περίοδος, που τα μόνα ζώα που ήταν αποδεκτά ήταν τα ζώα εργασίας.

Αλλά όλως τυχαίως, εκείνη την εποχή ακόμη και τα παιδιά λογίζονταν ως εργατικά χέρια.

Γενικώς, τόσο οι άνθρωποι όσο και τα ζώα συντροφιάς, είναι μία εξελικτική φάση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 16 Απρ 2024, 10:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14119
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 16 Απρ 2024, 10:10

Μαζεμα σε οτι αδεσποτο κυκλοφορει σε γατες και σκυλους, και ευθανασια εντος 30 ημερων.
Αν υπάρχει ιδιοκτήτης και το ζητησει να πληρωσει ενα προστιμο 200 ευρώ για να το παρει αλλιως παλι ευθανασια.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2014
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 16 Απρ 2024, 10:11

Εγώ ξέρω μια περίεργη περίπτωση στην οποία όμως δεν έμαθα το αποτέλεσμα. Γάτα γέννησε σε κήπο γυναίκας, η γυναίκα δεν ασχολήθηκε καθόλου. Ούτε τα πείραξε, ούτε τα τάιζε, τίποτα. Έφαγε καταγγελία από γείτονα για κακοποίηση ζώων. Δεν ξέρω τί έγινε μετά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2024, 10:12

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:01


αν συμβει επακριβως αυτο που προτεινεις τα ζωα συντροφιας θα εκλειψουν
και μονο οι εχοντες που θα τους περρισευει το χρημα θα εχουν ..
ΩΡΑΙΑ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 10:13

Καλά, όπως συνήθως κατέληξε σε διαγωνισμό μεταξύ ινσέλ η φάση.

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 10:14

Ναύτης έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:05
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:00
Ναύτης έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:57

Στο δικό μου το χωριό πάντως, όσοι είναι κυνηγοί κι έχουν κυνηγόσκυλα τα φροντίζουν σαν να είναι παιδιά τους.
Κι εγώ εχω πετυχει τέτοιους. Αλλα εχω πετυχει και σαν αυτους που περιγραφω.

Και φυσικά υπερβολή το "σαν να ειναι παιδιά τους". Οι κυνηγοί τα βλεπουν απλώς ως επένδυση τα σκυλιά τους. Σαν παιδιά τους (καλώς ή κακώς) στα ορια του αρρωστημένου που λεμε, τα βλεπουν κυριως οι ιδιοκτητες που ζουν στις πολεις.
Δεν υπερβάλλω, κυριολεκτώ. Προσεγμένη διατροφή, στέγαση σε μελετημένους και προφυλαγμένους χώρους για να έχουν δροσιά το καλοκαίρι και ζέστη τον χειμώνα, τακτική καθαριότητα, επιμελής κτηνιατρική φροντίδα και συντροφικότητα. Αν τους πειράξεις το σκυλί, θα σε φάνε ζωντανό. Όχι τα σκυλιά, οι κυνηγοί.
Ακριβώς σαν το βοσκό με τα πρόβατα. Επένδυση/συμφέρον λέγεται πρωτίστως, και δευτερευόντως "αγάπη σαν να ειναι παιδιά μου". Κι εγώ ξερω πολλούς τέτοιους, εκ των οποίων ο ενας ειχε προσφάτως μαλωσει και με τη μικρή κορη του επειδη αυτη ηθελε ενα σκυλάκι του καναπέ.
Εκεινος εμαθα οτι της ελεγε κατι σε φάση "όχι σκυλιά μεσα στο σπιτι, σκυλι μεσα στο σπιτι ΔΕΝ μπαινει, να οριστε σκυλάκια εχουμε στο κτημα μας, να πας να τα βλεπεις όσο θες".

Δεν το λες και ακριβώς "αγάπη σαν παιδια μου".
Αγάπη οπως ο βοσκός για τα προβατα το λες, ή ο εμπορος για τις αποθηκες με το στοκ του.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13530
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 16 Απρ 2024, 10:19

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:14
Ναύτης έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:05
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:00

Κι εγώ εχω πετυχει τέτοιους. Αλλα εχω πετυχει και σαν αυτους που περιγραφω.

Και φυσικά υπερβολή το "σαν να ειναι παιδιά τους". Οι κυνηγοί τα βλεπουν απλώς ως επένδυση τα σκυλιά τους. Σαν παιδιά τους (καλώς ή κακώς) στα ορια του αρρωστημένου που λεμε, τα βλεπουν κυριως οι ιδιοκτητες που ζουν στις πολεις.
Δεν υπερβάλλω, κυριολεκτώ. Προσεγμένη διατροφή, στέγαση σε μελετημένους και προφυλαγμένους χώρους για να έχουν δροσιά το καλοκαίρι και ζέστη τον χειμώνα, τακτική καθαριότητα, επιμελής κτηνιατρική φροντίδα και συντροφικότητα. Αν τους πειράξεις το σκυλί, θα σε φάνε ζωντανό. Όχι τα σκυλιά, οι κυνηγοί.
Ακριβώς σαν το βοσκό με τα πρόβατα. Επένδυση/συμφέρον λέγεται πρωτίστως, και δευτερευόντως "αγάπη σαν να ειναι παιδιά μου". Κι εγώ ξερω πολλούς τέτοιους, εκ των οποίων ο ενας ειχε προσφάτως μαλωσει και με τη μικρή κορη του επειδη αυτη ηθελε ενα σκυλάκι του καναπέ.
Εκεινος εμαθα οτι της ελεγε κατι σε φάση "όχι σκυλιά μεσα στο σπιτι, σκυλι μεσα στο σπιτι ΔΕΝ μπαινει, να οριστε σκυλάκια εχουμε στο κτημα μας, να πας να τα βλεπεις όσο θες".

Δεν το λες και ακριβώς "αγάπη σαν παιδια μου".
Αγάπη οπως ο βοσκός για τα προβατα το λες, ή ο εμπορος για τις αποθηκες με το στοκ του.
Σαν, ρε συ, παρομοίωση.
Δεν είναι ίδιο πράγμα το πρόβατο κι ο σκύλος.
Κι εγώ αυτής της άποψης ήμουν κάποτε, όχι σκυλιά μέσα στο σπίτι, μέχρι που -λόγω ενός ατυχούς στοιχήματος- έφεραν η κόρη κι η γυναίκα μου ένα κουτάβι στο σπίτι. Τώρα τον θεωρώ μέλος της οικογένειας. :003:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 10:20

panos291 έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:10
Μαζεμα σε οτι αδεσποτο κυκλοφορει σε γατες και σκυλους, και ευθανασια εντος 30 ημερων.
Αν υπάρχει ιδιοκτήτης και το ζητησει να πληρωσει ενα προστιμο 200 ευρώ για να το παρει αλλιως παλι ευθανασια.
Εδω και πολλα χρόνια δεν υπαρχουν αδέσποτοι σκύλοι στις μεγάλες πόλεις πλέον. Ουτε στο χωριο μου, που ειναι κεφαλοχώρι δεν βλεπω πλεον.
Γατες υπάρχουν υπεράριθμες, και οντως δημιουργείται προβλημα κυριως για τις ιδιες, με αυτο.

Αλλά όποιος θελει να εξαφανίσει τελείως τις γάτες απο τη γειτονια του, ας ειναι ετοιμος για ποντίκια και κατσαρίδες.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17568
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 16 Απρ 2024, 10:21

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:20

Εδω και πολλα χρόνια δεν υπαρχουν αδέσποτοι σκύλοι στις μεγάλες πόλεις πλέον.
Το τερμάτισες. Δύσκολο αλλά το κατάφερες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maspoli την 16 Απρ 2024, 10:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 10:21

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:10


Γενικώς, τόσο οι άνθρωποι όσο και τα ζώα συντροφιάς, είναι μία εξελικτική φάση.
οχι!εξελικτικη φαση! αλλα πορεια προς το θανατο ειναι
εξελιξη ειναι οι ανθρωπινες γεννησεις και παιδεια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 10:22

vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:20
panos291 έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:10
Μαζεμα σε οτι αδεσποτο κυκλοφορει σε γατες και σκυλους, και ευθανασια εντος 30 ημερων.
Αν υπάρχει ιδιοκτήτης και το ζητησει να πληρωσει ενα προστιμο 200 ευρώ για να το παρει αλλιως παλι ευθανασια.
Εδω και πολλα χρόνια δεν υπαρχουν αδέσποτοι σκύλοι στις μεγάλες πόλεις πλέον. Ουτε στο χωριο μου, που ειναι κεφαλοχώρι δεν βλεπω πλεον.
Γατες υπάρχουν υπεράριθμες, και οντως δημιουργείται προβλημα κυριως για τις ιδιες, με αυτο.

Αλλά όποιος θελει να εξαφανίσει τελείως τις γάτες απο τη γειτονια του, ας ειναι ετοιμος για ποντίκια και κατσαρίδες.
Με ποιον τρόπο να τις "εξαφανίσει"; Γιατί σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να είναι έτοιμος και γι' άλλα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23377
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Απρ 2024, 10:24

Maspoli έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:21
vantono έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:20

Εδω και πολλα χρόνια δεν υπαρχουν αδέσποτοι σκύλοι στις μεγάλες πόλεις πλέον.
Το τερμάτισες. Δύσκολο αλλά το κατάφερες
Σε επαρχία μενεις? Κεντρο Αθηνας εχω να δω αδεσποτο σκύλο πανω απο 10 χρονια. Και οπουδηποτε εντος αστικού ιστου Αττικης εχω παει, επισης πουθενα δεν εχω δει.
Μεσα σε ολα αυτα τα χρονια, μονο ενα πέτυχα απο το μπαλκονι να τριγυριζει στη γειτονια μου, και μου εκανε τοση εντυπωση που με κινητοποίησε και το εψαξα να δω αν χαθηκε. Και οντως ειχε χαθεί απο τον ιδιοκτητη του.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: 120.000 ευρώ πρόστιμο σε 69χρονη που πέταξε στα σκουπίδια 4 κουτάβια..!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 10:25

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:21
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 10:10


Γενικώς, τόσο οι άνθρωποι όσο και τα ζώα συντροφιάς, είναι μία εξελικτική φάση.
οχι!εξελικτικη φαση! αλλα πορεια προς το θανατο ειναι
εξελιξη ειναι οι ανθρωπινες γεννησεις και παιδεια
Α ναι; Μεγάλη εξέλιξη παρατηρείται στις χώρες με συνεχή παραγωγή παιδιών, δε λέω. :lol:

Αλλά και για τις εισαγωγές εξελιγμένων προϊόντων, γκρινιάζεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών