Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 16 Απρ 2024, 15:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:52
Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:48
Μόνο οι ελ κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά να κάνουν οικογένεια και την ίδια ώρα ένα στα δυο αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στους δρόμους είναι καινούργιο τζιπ..;;
:p2:
Εσύ πόσα παιδιά έκανες; Ένα, δύο, κανένα;

Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση, ότι όσοι κλαίγονται για την υπογεννητικότητα (που όντως θα την πληρώσουν χοντρά οι νέες γενιές στο μέλλον) δεν το έχουν επιχειρήσει, ούτε είναι πιτσιρικάδες.
Κανένα γιατί όταν ήμουν νέος και ωραίος ήμουν με 400 και 500 ευρώ το μήνα.. Τώρα που έχω πιάσει την "καλή" και βαράω αξιοπρεπή μισθό σίτεψα οπότε λίγο αργά για οικογένεια..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 15:56

Casp έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:46
Casp έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:42
700 ευρώ ενοίκιο, 285 το ρεύμα κάθε 2μηνο (μάλλον τώρα έφταιγε το χαλασμένο ψυγείο και ευτυχώς μας το άλλαξε η ιδιοκτήτρια), 2 λογαριασμοί τηλεφώνων, λογαριασμός ίντερνετ, έξοδα βενζίνης, έξοδα τροφίμων, και μόνο γι' αυτά, σου μένουν 500 ευρώ; Βάλε και τα έξτρα έξοδα, πχ έπρεπε να πάρω φόρεμα και παπούτσια για γάμο, πραγματάκια για το σπίτι, κάνα καφέ ή βόλτα, για να μην κλειστούμε σπίτι και να ζούμε μίζερα, χάλασε ο μοχλός ταχυτήτων στο αμάξι και η λατρεία μου παρήγγειλε άλλο και μου τον αντικατέστηκε, ε, καταλήξαμε πάλι να μετράμε τα λεφτά μας για να βγάλουμε τον μήνα.

Οι οικογένειες που έχουν και παιδιά να συντηρήσουν, πως τα βγάζουν πέρα δηλαδή; Να σας πω εγώ. Με θυσίες ή με βοήθεια από τους δικούς τους. Αν δεν έχεις βοήθεια, ουσιαστικά ζεις για να δουλεύεις και να συντηρήσεις οικογένεια. Δεν είμαστε όλοι υψηλόμισθοι δυστυχώς και τα έξοδα ζωής είναι στα ύψη.
Δηλαδή αυτό ακριβώς που έκαναν οι παλιοί, χωρίς να έχουν βοήθεια.
Όχι όλοι. Κάποιοι είχαν, τα έβρισκαν έτοιμα, όπως και δουλειές. Και τότε το κόστος ζωής ήταν τουλάχιστον υποφερτό.
Τώρα αν δεν έχεις βοήθεια και πληρώνεσαι με βασικό, δεν μπορείς καν να κάνεις οικογένεια. Ένα ευτράπελο να σου τύχει, πχ να σου χαλάσει το αμάξι, θα μετράς κέρματα για να αγοράσεις νερό. Δεν κάνω πλάκα.
Το ξέρω. Ούτε κι εγώ κάνω πλάκα. Καλώς ή κακώς, είναι μάλλον ανόητο να απαιτείται υπερπαραγωγή παιδιών από τη στιγμή που έχουν αλλάξει ριζικά οι καταναλωτικές ανάγκες που θεωρούνται ως βασικές. Στην τελική, όποιος μπορεί ή γουστάρει να ζήσει με συνθήκες που ζούσαν όσοι έκαναν πολλά παιδιά στο παρελθόν, μια χαρά μπορεί να το κάνει και σήμερα. Τί ακριβώς τον εμποδίζει;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 15:59

εγω κλαιω γιατι σαν ενθικιστης ναζι ακροδεξιος δεν γουσταρω ξενους αλλα απο την αλλη
θα πρεπει να βασιστω πανω τους για το ασφαλιστικο μου ..υσ..απαντηση στην γαλη :smt005:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 16:02

Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:52
Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:48
Μόνο οι ελ κλαίγονται ότι δεν έχουν λεφτά να κάνουν οικογένεια και την ίδια ώρα ένα στα δυο αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στους δρόμους είναι καινούργιο τζιπ..;;
:p2:
Εσύ πόσα παιδιά έκανες; Ένα, δύο, κανένα;

Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση, ότι όσοι κλαίγονται για την υπογεννητικότητα (που όντως θα την πληρώσουν χοντρά οι νέες γενιές στο μέλλον) δεν το έχουν επιχειρήσει, ούτε είναι πιτσιρικάδες.
Κανένα γιατί όταν ήμουν νέος και ωραίος ήμουν με 400 και 500 ευρώ το μήνα.. Τώρα που έχω πιάσει την "καλή" και βαράω αξιοπρεπή μισθό σίτεψα οπότε λίγο αργά για οικογένεια..
Δηλαδή πόσο σίτεψες καλό μου; Και σε ποια ηλικία θεωρείς ότι παντρεύονταν όσοι ήταν έτοιμοι να συντηρήσουν οικογένεια στο δοξασμένο παρελθόν;

Γενικώς, μήπως πρέπει να κόψετε τα νιανιανια και τις συστάσεις όλοι οι αγανακτισμένοι με την υπογεννητικότητα της χώρας;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 16:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56


Το ξέρω. Ούτε κι εγώ κάνω πλάκα. Καλώς ή κακώς, είναι μάλλον ανόητο να απαιτείται υπερπαραγωγή παιδιών από τη στιγμή που έχουν αλλάξει ριζικά οι καταναλωτικές ανάγκες που θεωρούνται ως βασικές. Στην τελική, όποιος μπορεί ή γουστάρει να ζήσει με συνθήκες που ζούσαν όσοι έκαναν πολλά παιδιά στο παρελθόν, μια χαρά μπορεί να το κάνει και σήμερα. Τί ακριβώς τον εμποδίζει;
δεν θελουμε καμια υπερβολη ας κανουν δυο παιδια το καθε ζευγαρι και βλεπουμε
αλλα στην σημερινη εποχη χρειαζεται βοηθεια απο το κρατος -ειπα πριν για φορολογια
στους ατεκνους και καποιος χαζος το βρηκε ανοητο ..ας τα παιρνουν λιγα απο τους ατεκνους
και να τα δινουν σε αυτες τις οικογενειες

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5838
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 16 Απρ 2024, 16:04

Έχω κάνει δύο παιδάκια και λογαριάζουμε να το φτάσουμε στα τέσσερα.
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το πετύχουμε.
Είναι μεγάλη χαρά τα παιδιά.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 16 Απρ 2024, 16:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:02
Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:52


Εσύ πόσα παιδιά έκανες; Ένα, δύο, κανένα;

Γιατί κάπου έχω την αμυδρά εντύπωση, ότι όσοι κλαίγονται για την υπογεννητικότητα (που όντως θα την πληρώσουν χοντρά οι νέες γενιές στο μέλλον) δεν το έχουν επιχειρήσει, ούτε είναι πιτσιρικάδες.
Κανένα γιατί όταν ήμουν νέος και ωραίος ήμουν με 400 και 500 ευρώ το μήνα.. Τώρα που έχω πιάσει την "καλή" και βαράω αξιοπρεπή μισθό σίτεψα οπότε λίγο αργά για οικογένεια..
Δηλαδή πόσο σίτεψες καλό μου; Και σε ποια ηλικία θεωρείς ότι παντρεύονταν όσοι ήταν έτοιμοι να συντηρήσουν οικογένεια στο δοξασμένο παρελθόν;

Γενικώς, μήπως πρέπει να κόψετε τα νιανιανια και τις συστάσεις όλοι οι αγανακτισμένοι με την υπογεννητικότητα της χώρας;
Δεν είμαι αγανακτισμένος εγώ με την υπογεννητικότητα της χώρας, άλλοι διαμαρτύρονται που στριμώχνονται το μήνα για να βάλουν βενζίνη στο Q5.. :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 16:08

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:59
εγω κλαιω γιατι σαν ενθικιστης ναζι ακροδεξιος δεν γουσταρω ξενους αλλα απο την αλλη
θα πρεπει να βασιστω πανω τους για το ασφαλιστικο μου ..υσ..απαντηση στην γαλη :smt005:
Σιγά μην περιμένεις κανείς ανταποδοτικότητα από τις εισφορές των ...παραγωγικών εισερχόμενων για να πληρώνονται οι συντάξεις που δίνονται σήμερα. Αντιθέτως, περισσότερα επιδόματα για περισσότερα παιδιά από μητέρες που δεν θα κόψουν ποτέ ούτε ένα ένσημο, θα προκύψουν.

Αυτά τα λέγανε κάποιοι ονειροπαρμένοι πριν κάποια χρόνια. Το ότι συνεχίζουν τα ίδια τσιτάτα οι πολιτικοί που μοιράζουν τα κονδύλια όπου γουστάρουν, είναι άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 16:12

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56


Το ξέρω. Ούτε κι εγώ κάνω πλάκα. Καλώς ή κακώς, είναι μάλλον ανόητο να απαιτείται υπερπαραγωγή παιδιών από τη στιγμή που έχουν αλλάξει ριζικά οι καταναλωτικές ανάγκες που θεωρούνται ως βασικές. Στην τελική, όποιος μπορεί ή γουστάρει να ζήσει με συνθήκες που ζούσαν όσοι έκαναν πολλά παιδιά στο παρελθόν, μια χαρά μπορεί να το κάνει και σήμερα. Τί ακριβώς τον εμποδίζει;
δεν θελουμε καμια υπερβολη ας κανουν δυο παιδια το καθε ζευγαρι και βλεπουμε
αλλα στην σημερινη εποχη χρειαζεται βοηθεια απο το κρατος -ειπα πριν για φορολογια
στους ατεκνους και καποιος χαζος το βρηκε ανοητο ..ας τα παιρνουν λιγα απο τους ατεκνους
και να τα δινουν σε αυτες τις οικογενειες
Και γιατί να νοιάζει το κάθε νέο ζευγάρι τί θέλετε και τί δεν θέλετε εσείς ρε nemo;

Σας χρωστάει κάτι στην τελική; :lol:

Κατά τα άλλα, είδα πήρα μία σαφή απάντηση από το συγκεκριμένο απαιτητικό είδος. Κανένα.

Και σίγουρα δεν είναι ο μόνος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 16:18

Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:06
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:02
Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56

Κανένα γιατί όταν ήμουν νέος και ωραίος ήμουν με 400 και 500 ευρώ το μήνα.. Τώρα που έχω πιάσει την "καλή" και βαράω αξιοπρεπή μισθό σίτεψα οπότε λίγο αργά για οικογένεια..
Δηλαδή πόσο σίτεψες καλό μου; Και σε ποια ηλικία θεωρείς ότι παντρεύονταν όσοι ήταν έτοιμοι να συντηρήσουν οικογένεια στο δοξασμένο παρελθόν;

Γενικώς, μήπως πρέπει να κόψετε τα νιανιανια και τις συστάσεις όλοι οι αγανακτισμένοι με την υπογεννητικότητα της χώρας;
Δεν είμαι αγανακτισμένος εγώ με την υπογεννητικότητα της χώρας, άλλοι διαμαρτύρονται που στριμώχνονται το μήνα για να βάλουν βενζίνη στο Q5.. :102:
Οκ, αν είναι έτσι, ζητώ συγγνώμη γιατί σε παρεξήγησα.

Νόμισα ότι επιχειρούσες βαρυσήμαντες συστάσεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 16:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:12
nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:02
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56


Το ξέρω. Ούτε κι εγώ κάνω πλάκα. Καλώς ή κακώς, είναι μάλλον ανόητο να απαιτείται υπερπαραγωγή παιδιών από τη στιγμή που έχουν αλλάξει ριζικά οι καταναλωτικές ανάγκες που θεωρούνται ως βασικές. Στην τελική, όποιος μπορεί ή γουστάρει να ζήσει με συνθήκες που ζούσαν όσοι έκαναν πολλά παιδιά στο παρελθόν, μια χαρά μπορεί να το κάνει και σήμερα. Τί ακριβώς τον εμποδίζει;
δεν θελουμε καμια υπερβολη ας κανουν δυο παιδια το καθε ζευγαρι και βλεπουμε
αλλα στην σημερινη εποχη χρειαζεται βοηθεια απο το κρατος -ειπα πριν για φορολογια
στους ατεκνους και καποιος χαζος το βρηκε ανοητο ..ας τα παιρνουν λιγα απο τους ατεκνους
και να τα δινουν σε αυτες τις οικογενειες
Και γιατί να νοιάζει το κάθε νέο ζευγάρι τί θέλετε και τί δεν θέλετε εσείς ρε nemo;

Σας χρωστάει κάτι στην τελική; :lol:

Κατά τα άλλα, είδα πήρα μία σαφή απάντηση από το συγκεκριμένο απαιτητικό είδος. Κανένα.

Και σίγουρα δεν είναι ο μόνος.
θα αλλαξει η κατασταση καπου στο μελλον γαλη ετσι παει για ολα
οταν θα σφιξουν πραγματικα οι γκωλοι

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22818
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 16 Απρ 2024, 16:22

Γίνετε κομμουνιστές γιατί χανόμαστε. :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 16:23

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:12
nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:02


δεν θελουμε καμια υπερβολη ας κανουν δυο παιδια το καθε ζευγαρι και βλεπουμε
αλλα στην σημερινη εποχη χρειαζεται βοηθεια απο το κρατος -ειπα πριν για φορολογια
στους ατεκνους και καποιος χαζος το βρηκε ανοητο ..ας τα παιρνουν λιγα απο τους ατεκνους
και να τα δινουν σε αυτες τις οικογενειες
Και γιατί να νοιάζει το κάθε νέο ζευγάρι τί θέλετε και τί δεν θέλετε εσείς ρε nemo;

Σας χρωστάει κάτι στην τελική; :lol:

Κατά τα άλλα, είδα πήρα μία σαφή απάντηση από το συγκεκριμένο απαιτητικό είδος. Κανένα.

Και σίγουρα δεν είναι ο μόνος.
θα αλλαξει η κατασταση καπου στο μελλον γαλη ετσι παει για ολα
οταν θα σφιξουν πραγματικα οι γκωλοι
Το ότι θα αλλάξει η κατάσταση θα αλλάξει. Αλλά κατά τα φαινόμενα, δεν βλέπω και ιδιαίτερη παραγωγικότητα τέκνων από όσους διαμαρτύρονται εντόνως για την υπογεννητικότητα της χώρας.

Θα έλεγα ότι το τελείως αντίθετο παίζει. Άλλοι κάνουν παιδιά και άλλοι τσιρίζουν για υπογεννητικότητα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 16:28

Niki έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:04
Έχω κάνει δύο παιδάκια και λογαριάζουμε να το φτάσουμε στα τέσσερα.
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το πετύχουμε.
Είναι μεγάλη χαρά τα παιδιά.
ζευγαρια που εχουν παραπανω απο δυο παιδια τα σεβομαι ιδιαιτερα γιατι εχουν ενα αληθινο πλουτο
πριν απο λιγο καιρο γνωρισα και εναν νεο με 6 αδελφια και του ζητησα να μου περιγραψει
για λιγο την ζωη του και διαπιστωσα οτι παρα τις δυσκολιες απο την συγκατοικηση αυτα τα παιδια μαθαινουν να ξεπερνουν πολυ πιο ευκολα τις δυσκολιες και γευονται τις χαρες της ζωης
αλλα ειχαν και βοηθεια απο το κρατος μια και οι δυο γονεις εργαζοταν στο δημοσιο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Απρ 2024, 16:37

nemo έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:28
Niki έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:04
Έχω κάνει δύο παιδάκια και λογαριάζουμε να το φτάσουμε στα τέσσερα.
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να το πετύχουμε.
Είναι μεγάλη χαρά τα παιδιά.
ζευγαρια που εχουν παραπανω απο δυο παιδια τα σεβομαι ιδιαιτερα γιατι εχουν ενα αληθινο πλουτο
πριν απο λιγο καιρο γνωρισα και εναν νεο με 6 αδελφια και του ζητησα να μου περιγραψει
για λιγο την ζωη του και διαπιστωσα οτι παρα τις δυσκολιες απο την συγκατοικηση αυτα τα παιδια μαθαινουν να ξεπερνουν πολυ πιο ευκολα τις δυσκολιες και γευονται τις χαρες της ζωης
αλλα ειχαν και βοηθεια απο το κρατος μια και οι δυο γονεις εργαζοταν στο δημοσιο
Στους εθναμύντορες που δεν έχουν παιδιά, το 'πες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 16 Απρ 2024, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών