Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24553
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2024, 22:03

Otto Weininger έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:50
Φυσικά και είναι θέμα υπόλοιπου στον λογαριασμό. Το παράδειγμα δε με τους γύφτους εντελώς άστοχο.
Μιλαμε για φυσιολογικούς ανθρώπους.
Όχι για αυτούς που κάνουν παιδιά απλά για μα παίρνουν επιδόματα και αργότερα να έχουν "προσωπικό" για κλοπές, ζητιανεμα κλπ.
Στο μεσοδιάστημα, ξυπόλητα, μέσα στην βρώμα, χωρίς σχολείο κλπ.

Προφανώς και ένας νορμάλ άνθρωπος δεν τα υπολογίζει έτσι.
Η αρνητική συσχέτιση ανάμεσα στο διαθέσιμο εισόδημα και στον αριθμό των παιδιών είναι παγκόσμιο φαινόμενο.

Το παράδειγμα των γύφτων είναι εύστοχο γιατί μιλάμε για την ίδια ακριβώς εθνοφυλετική ομάδα/κουλτούρα: οι πλούσιοι κάνουν ελαφρώς λιγότερα παιδιά και οι γύφτοι πλούσιοι/φτωχοί παραβατικοί/τίμιοι κάνουν περισσότερα παιδιά από τους λευκούς στην ίδια φάση.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7295
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 16 Απρ 2024, 23:28

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 17 Απρ 2024, 00:54

Επανέρχομαι στο θέμα, μετά από λίγο κρασί...

Παρ'οτι έγραψα ποιο πάνω για το πόσο δύσκολη υπόθεση είναι για έναν ΙΥ να κάνει οικογένεια, και παρ' όλο που αντέδρασα και έγραψα κάπως απότομα σε Scouser, nemo και λοιπούς, μέχρι να πεθάνω θα το φέρω βαρέως ως προσωπική αποτυχία ζωής που ο πατέρας μου, όπως όλα δυστυχώς δείχνουν, δεν θα αξιωθεί από μένα, τον πρωτότοκό του να κρατήσει το εγγόνι που θα φέρει το όνομά του, αγόρι ή κορίτσι...

Καθόλου αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία δεν το παίρνω, το όλο ζήτημα...

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7295
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 17 Απρ 2024, 01:48

Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28249
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 17 Απρ 2024, 01:55

Oh no I couldn’t get another woman pregnant my wife would kill me!!! 😟

Total fucking losers.
Ποσο γαματος :lol:
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 17 Απρ 2024, 02:38

exiledd έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:54
Επανέρχομαι στο θέμα, μετά από λίγο κρασί...

Παρ'οτι έγραψα ποιο πάνω για το πόσο δύσκολη υπόθεση είναι για έναν ΙΥ να κάνει οικογένεια, και παρ' όλο που αντέδρασα και έγραψα κάπως απότομα σε Scouser, nemo και λοιπούς, μέχρι να πεθάνω θα το φέρω βαρέως ως προσωπική αποτυχία ζωής που ο πατέρας μου, όπως όλα δυστυχώς δείχνουν, δεν θα αξιωθεί από μένα, τον πρωτότοκό του να κρατήσει το εγγόνι που θα φέρει το όνομά του, αγόρι ή κορίτσι...

Καθόλου αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία δεν το παίρνω, το όλο ζήτημα...
να σου πω αν γνωριζα οτι ο γιος θα παρεμεινε αντεκνος και θα ζουσε παρεα με ενα στειρωμενο
σκυλο και η κορη μου ατεκνη μισαλλοδοξη θα ζουσε με δεκα γατες και τρια σκυλια -δεν θα τα γενναγα ...το ιδιο θα επραττε και ο δικος μου πατερας και αν το συνεχισουμε θα φτασουμε
στον πρωτο ανθρωπο που θα επελεγε να μην τεκνοποιησει

εγω πιστευω οτι το να επιλεξει καποιος να μην τεκνοποιησει δεν οφειλεται σε οικονομικους λογους
ουτε και με καμια αλλη δικαιολογια θα με πεισει ... αλλοι ειναι οι λογοι

Άβαταρ μέλους
MasterofDope
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 15 Οκτ 2019, 00:06

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MasterofDope » 17 Απρ 2024, 03:12

ρε παιδια ειμαι ακριβώς 40 οικογένεια δεν θέλω προς το παρόν να κάνω
Διοτι εδώ δεν την παλεύουμε με τον εαυτό μας να τον φροντίζουμε, το να κανεις οικογένεια ειναι άλλη φάση
Οταν λέμε οικογένεια ειναι σοβαρή φάση, να προσέχεις και την συντροφό σου και τα παιδιά
Ειναι νομίζω η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ περίοδο να κάνεις καποιος οικογένεια ή έστω να έχει ενα παιδί
Βλέπω συνομιλικους λιγοι την παλεύουν το περιβάλλον που ζούμε ειναι τοξικό και δυστυχώς αυτη η τοξικοτητα μεταδίδεται σε αυτούς.
ΥΓ Απο τους 10 γνωστούς μου παντρεμένους με παιδιά, οι τέσσερις έχουν χωρίσει
Have you seen the writing on the wall?
Have you seen that writing?
Can you see the riders on the storm?

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Απρ 2024, 03:17

Το γαμήσι είναι καλό πράμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7074
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 17 Απρ 2024, 03:24

sys3x έγραψε:
17 Απρ 2024, 03:17
Το γαμήσι είναι καλό πράμα.
Αυτό είναι του διαβόλου και σε λίγα χρονάκια θα αποτελεί παρελθόν μιας και η τεκνοποίηση θα γίνεται με τεχνολογικά μέσα..
:g030:

Casp
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 17 Απρ 2024, 08:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:56
Casp έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:49
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 15:46


Δηλαδή αυτό ακριβώς που έκαναν οι παλιοί, χωρίς να έχουν βοήθεια.
Όχι όλοι. Κάποιοι είχαν, τα έβρισκαν έτοιμα, όπως και δουλειές. Και τότε το κόστος ζωής ήταν τουλάχιστον υποφερτό.
Τώρα αν δεν έχεις βοήθεια και πληρώνεσαι με βασικό, δεν μπορείς καν να κάνεις οικογένεια. Ένα ευτράπελο να σου τύχει, πχ να σου χαλάσει το αμάξι, θα μετράς κέρματα για να αγοράσεις νερό. Δεν κάνω πλάκα.
Το ξέρω. Ούτε κι εγώ κάνω πλάκα. Καλώς ή κακώς, είναι μάλλον ανόητο να απαιτείται υπερπαραγωγή παιδιών από τη στιγμή που έχουν αλλάξει ριζικά οι καταναλωτικές ανάγκες που θεωρούνται ως βασικές. Στην τελική, όποιος μπορεί ή γουστάρει να ζήσει με συνθήκες που ζούσαν όσοι έκαναν πολλά παιδιά στο παρελθόν, μια χαρά μπορεί να το κάνει και σήμερα. Τί ακριβώς τον εμποδίζει;
Εγώ αλλιώς θα έθετα το ερώτημα, εξού και ο αρχικός προβληματισμός μου. Ότι εμείς, 2 άτομα, με το κόστος ζωής του σήμερα, και ίσα που καταφέρνουμε να τα βγάλουμε πέρα, οι οικογένειες με παιδιά, έστω και με 1 παιδί πώς τα καταφέρνουν αν ο μισθός του είναι ο ίδιος με τον δικό μας και δεν έχουν βοήθεια; Δύσκολα, ΠΟΛΥ δύσκολα, έως μίζερα.

Οπότε η ερώτηση μου θα ήταν η εξής.
Όποιος ΔΕΝ γουστάρει να ζήσει με συνθήκες που ζούσαν όσοι έκαναν πολλά παιδιά στο παρελθόν, και θέλει να έχει ένα παιδάκι με τον σύντροφο/σύζηγο του, τι ακριβώς τον εμποδίζει;
Ρητορική ερώτηση...
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 08:46

Lord Brum έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:09
Αλιόσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:14
exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:08
Ήθελα να'ξερα τι διάολο πίνετε και δε μας δίνετε όσοι μιλάτε για έξτρα φόρο σε όσους δεν έχουν κάνει παιδιά...
Ποιος υπερμαλάκας πρότεινε κάτι τέτοιο; :102:
Παρών. Κάντε παιδια ή πληρωστε. Εναλλακτικα ξεχαστε τη συνταξη
αυτο το τελευταιο, να το δουμε αν βγαινει με τα μαθηματικα;

δηλαδη, η συνταξεις παιζει να βελτιωθουν αμα στην επομενη γενια εχουμε +10% νεους, που ομως θα ειναι ολοι στο ταμειο ανεργιας, επιδοτουμενοι;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 17 Απρ 2024, 08:48

Πάντως η ΕΕ είναι η πατρίδα μας πλέον. Εγώ έναν φίλο "κολλητό" είχα, και ενώ στην Ελλάδα ως σεκιουριτας ήταν χυμαδιο, όλο είχε διάφορες γκόμενες, πήγε στην δυστοπικη Σουηδία, βρήκε σταθερή δουλειά στο ζαρα, και έτσι διάλεξε μια από τις ελληνιδες που κοπροσκυλιαζε εδω και τώρα έχει δύο παιδιά. Ελληνακια είναι κι αυτά, απλά ζούνε την μεγάλη μας ευρωπαϊκή πατρίδα, τι να κάνουμε. Απλά δικαίωσε τις θεωρίες του Μαρξ για την σοβαρότητα του οικονομικού παράγοντα ως βάση για εποικοδομημα. :102:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 09:03

nemo έγραψε:
17 Απρ 2024, 02:38
exiledd έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:54
Επανέρχομαι στο θέμα, μετά από λίγο κρασί...

Παρ'οτι έγραψα ποιο πάνω για το πόσο δύσκολη υπόθεση είναι για έναν ΙΥ να κάνει οικογένεια, και παρ' όλο που αντέδρασα και έγραψα κάπως απότομα σε Scouser, nemo και λοιπούς, μέχρι να πεθάνω θα το φέρω βαρέως ως προσωπική αποτυχία ζωής που ο πατέρας μου, όπως όλα δυστυχώς δείχνουν, δεν θα αξιωθεί από μένα, τον πρωτότοκό του να κρατήσει το εγγόνι που θα φέρει το όνομά του, αγόρι ή κορίτσι...

Καθόλου αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία δεν το παίρνω, το όλο ζήτημα...
να σου πω αν γνωριζα οτι ο γιος θα παρεμεινε αντεκνος και θα ζουσε παρεα με ενα στειρωμενο
σκυλο και η κορη μου ατεκνη μισαλλοδοξη θα ζουσε με δεκα γατες και τρια σκυλια -δεν θα τα γενναγα ...το ιδιο θα επραττε και ο δικος μου πατερας και αν το συνεχισουμε θα φτασουμε
στον πρωτο ανθρωπο που θα επελεγε να μην τεκνοποιησει

εγω πιστευω οτι το να επιλεξει καποιος να μην τεκνοποιησει δεν οφειλεται σε οικονομικους λογους
ουτε και με καμια αλλη δικαιολογια θα με πεισει ... αλλοι ειναι οι λογοι
Eγώ αντιθέτως πιστεύω ότι είναι πιο υπεύθυνος όποιος δεν θέλει συνειδητά παιδιά, από κάποιον που κάνει γιατί "έτσι πρέπει και μετά βλέπουμε".

Το θέμα των ζώων έχει μηδαμινή σχέση με την υπογεννητικότητα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2014
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 17 Απρ 2024, 09:39

exiledd έγραψε:
17 Απρ 2024, 00:54
Επανέρχομαι στο θέμα, μετά από λίγο κρασί...

Παρ'οτι έγραψα ποιο πάνω για το πόσο δύσκολη υπόθεση είναι για έναν ΙΥ να κάνει οικογένεια, και παρ' όλο που αντέδρασα και έγραψα κάπως απότομα σε Scouser, nemo και λοιπούς, μέχρι να πεθάνω θα το φέρω βαρέως ως προσωπική αποτυχία ζωής που ο πατέρας μου, όπως όλα δυστυχώς δείχνουν, δεν θα αξιωθεί από μένα, τον πρωτότοκό του να κρατήσει το εγγόνι που θα φέρει το όνομά του, αγόρι ή κορίτσι...

Καθόλου αψήφιστα και ελαφρά τη καρδία δεν το παίρνω, το όλο ζήτημα...
Πρώτα απ'όλα υπάρχουν πλέον αρκετές γυναίκες που θέλουν να κάνουν παιδί χωρίς να παντρευτούν.

Ύστερα, ως άντρας έχεις μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο.

Τέλος, αν δεν έχεις παιδιά και σύζυγο και το εισόδημά σου δεν σε φτάνει, δεν βλέπω τον λόγο να μένεις Ελλάδα. Είναι σχεδόν δεδομένο ότι σε οποιαδήποτε βορειο-δυτική Ευρωπαϊκή χώρα θα περνάς πολύ καλύτερα, κάνοντας οποιαδήποτε δουλειά.

Casp
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 17 Απρ 2024, 09:54

exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:15
Για να μη μιλήσω για δυ καραβανάδες που τα έχουν λυμένα, καλυμμένα όλα από την:'Υπερεσία" και ο μόνος φόβος είναι τα λίγα χρόνια στσ νησιά, στη Ξάνθη και στον Έβρο...
Που θα μας κάνουν και υποδείξεις γιατί δεν είναι δελεαστική η πάνα και το ξεσκάτισμα...
Πες τα ρε άνθρωπε, γιατί τώρα διάβασα από την αρχή το νήμα και τι είπε ο άλλος και βίδωσα άσχημα.

Και ακόμα δεν μιλήσαμε για το σοβαρότερο όλων. Τα ψυχολογικά (και τα γονίδια) των γονιών. Σπουρτούμε (για να πω στα κυπριακά) παιδιά ενώ οι ίδιοι δεν έχουμε, και πολλές φορές, δεν θα έχουμε, λυμένα τα ψυχολογικά μας, κουβαλάμε άσχημα γονίδια και την πληρώνουν μαζί και τα παιδιά μας. Δηλαδή για κάτι τέτοιους τύπους όπως αυτός που πρότεινε τον φόρο, σημασία έχει μόνο να "σπουρτίσεις" παιδιά, τίποτε άλλο. Δεκάρα δεν δίνουν αν δεν έχεις βοήθεια, αν δεν σε φτάνουν τα χρήματα να ζήσεις ΕΣΥ (πόσο μάλλον να ζήσεις και μωρό - ή έστω να σκεφτείς αν ΜΠΟΡΕΙΣ να το μεγαλώσεις χωρίς να το "πετάξεις" και χωρίς να στερείται ακόμη και βασικά πράγματα), αν εσύ είσαι ώριμος ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ και δεν κουβαλάς ένα σωρό τραύματα ή επηρεάζεσαι από γονείς και κοινωνία (δηλαδή να τα σπουρτίσεις όχι επειδή πραγματικά το θέλεις εσύ, αλλά άλλοι) και φυσικά χωρίς να σκέφτονται το μέλλον. Αν οι γονείς ζουν μίζερα και δεν είναι εντάξει με τον εαυτό τους (επειδή ένα παιδί χρειάζεται σταθερότητα, ηρεμία και ασφάλεια), πως περιμένουν να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδάκι, πόσο μάλλον να μπορεί μετά να σταθεί στα πόδια του και να αρπάξει ευκαιρίες; Όλα στο φλου και στην τύχη;

Μπορεί οι ίδιοι να στάθηκαν τυχεροί και να μην μπορούν καν να μπουν στα παπούτσια άλλων ανθρώπων, να τους καταλάβουν, ή έστω και να δουν την οπτική τους.

Για να μην αναφερθούμε και στο ότι κάποιοι άνθρωποι δεν γεννήθηκαν για γονείς, και ότι κάποιοι άλλοι, δεν ένιωσαν και δεν θα νιώσουν ποτέ την ανάγκη. Ας τους φορολογήσουμε κι' αυτούς.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών