Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 16 Απρ 2024, 20:49

Scouser έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:17
exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:15
Για να μη μιλήσω για δυ καραβανάδες που τα έχουν λυμένα, καλυμμένα όλα από την:'Υπερεσία" και ο μόνος φόβος είναι τα λίγα χρόνια στσ νησιά, στη Ξάνθη και στον Έβρο...
Που θα μας κάνουν και υποδείξεις γιατί δεν είναι δελεαστική η πάνα και το ξεσκάτισμα...
Δεν σου έκανα καμία υπόδειξη, δικαίωμά σου είναι. Απλή διαπίστωση έκανα. Δεν κάνεις παιδιά γιατί δε θες, όχι γιατί δεν μπορείς. Αν δε με πιστεύεις, ρώτα τον παππού σου ή πες στον μπαμπα σου να σου πει για τον προπαππου σου, να δεις αν αυτοί "μπορούσαν".
Ο παππούς μου έκανε 8 παιδιά για να έχει χέρια για το χωράφι,κεφαλαιουχικά αγαθά ήταν τα παιδιά,ο πατέρας μου κι η μάνα μου,3 παιδιά δυ εκπαιδευτικοί με καθισιό Χριστούγεννα,Πάσχα,καλοκαίρι,μονιμότητα και δημόσιο for evah...
Εγώ παλεύω να κάνω με 6 ψωροκατοστάρικα,διακανονισμό να μη μου κόψουν το ρεύμα....
Και με το φόβο της απόλυσης αν δεν είμαι αρκετά παραγωγικός στη δουλειά και πρήξιμο παπαριού,για μαλακίες,και,και,και...
Και να έχω και από πάνω 1-2 κουτσούβελα χωρίς λεφτά για νταντά και μάνα να βοηθάει...
Και όπως έχω πει είμαι ένας από τους πολλούς...Τεσπα δεν έχει νοήμα,στον τοίχο τα λέω,ο βολεμένος και ο καλοπληρωμένος δεν πρόκειται να καταλάβει...

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 16 Απρ 2024, 20:56

Unique έγραψε:
16 Απρ 2024, 09:44

Μέχρι το 2050 θα είμαστε 6 μύρια, με αυτό τον ρυθμό. Μέχρι το 2100 πάπαλα το Έθνος.
Ξέχασες την ΝΔ μας, 50 έτη κόμμα, 30 στην κυβέρνηση
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 16 Απρ 2024, 21:01

Η άποψή μου για την αναπαραγωγή είναι μία από αυτές που γενικά δε χαρακτηρίζονται σοσιαλιστικές. Δε βρίσκω κανέναν λόγο να φέρω έναν ή περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο, οι οποίοι θα πρέπει να βιώσουν τη θνητότητά τους και τη μισθωτή σκλαβιά. Πέρα από αυτό, ακόμα και να ήθελα, από οικονομική άποψη είναι αδύνατον, εκτός και αν είναι να μεγαλώσουν τα παιδιά όπως μεγάλωναν πριν από 100 χρόνια. Η σχέση ανάμεσα στον γονιό και στο παιδί έχει αλλάξει, η ανατροφή περιλαμβάνει πολλά περισσότερα από ένα με δυο πιάτα φαΐ την ημέρα ή πολλές φορές ούτε και αυτά.

(Δεν υπάρχει κάτι φυσικό στο να ενδιαφέρεται ο γονιός για το παιδί, πολλές φορές σε σημείο να το αντιμετωπίζει ως κάτι ιερό, είναι μια κοινωνική κατάκτηση αυτή που ξεκίνησε από την τάξη της αριστοκρατίας και σιγά σιγά πέρασε και στα κατώτερα στρώματα.)
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11552
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Απρ 2024, 21:07

Βίνγκιλοτ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:01

(Δεν υπάρχει κάτι φυσικό στο να ενδιαφέρεται ο γονιός για το παιδί, πολλές φορές σε σημείο να το αντιμετωπίζει ως κάτι ιερό, είναι μια κοινωνική κατάκτηση αυτή που ξεκίνησε από την τάξη της αριστοκρατίας και σιγά σιγά πέρασε και στα κατώτερα στρώματα.)

Δηλαδή τα άλλα θηλαστικά ενδιαφέρονται για τα μικρά τους επειδή είναι αριστοκραται.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 16 Απρ 2024, 21:10

exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:49
Scouser έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:17
exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 19:15
Για να μη μιλήσω για δυ καραβανάδες που τα έχουν λυμένα, καλυμμένα όλα από την:'Υπερεσία" και ο μόνος φόβος είναι τα λίγα χρόνια στσ νησιά, στη Ξάνθη και στον Έβρο...
Που θα μας κάνουν και υποδείξεις γιατί δεν είναι δελεαστική η πάνα και το ξεσκάτισμα...
Δεν σου έκανα καμία υπόδειξη, δικαίωμά σου είναι. Απλή διαπίστωση έκανα. Δεν κάνεις παιδιά γιατί δε θες, όχι γιατί δεν μπορείς. Αν δε με πιστεύεις, ρώτα τον παππού σου ή πες στον μπαμπα σου να σου πει για τον προπαππου σου, να δεις αν αυτοί "μπορούσαν".
Ο παππούς μου έκανε 8 παιδιά για να έχει χέρια για το χωράφι,κεφαλαιουχικά αγαθά ήταν τα παιδιά,ο πατέρας μου κι η μάνα μου,3 παιδιά δυ εκπαιδευτικοί με καθισιό Χριστούγεννα,Πάσχα,καλοκαίρι,μονιμότητα και δημόσιο for evah...
Εγώ παλεύω να κάνω με 6 ψωροκατοστάρικα,διακανονισμό να μη μου κόψουν το ρεύμα....
Και με το φόβο της απόλυσης αν δεν είμαι αρκετά παραγωγικός στη δουλειά και πρήξιμο παπαριού,για μαλακίες,και,και,και...
Και να έχω και από πάνω 1-2 κουτσούβελα χωρίς λεφτά για νταντά και μάνα να βοηθάει...
Και όπως έχω πει είμαι ένας από τους πολλούς...Τεσπα δεν έχει νοήμα,στον τοίχο τα λέω,ο βολεμένος και ο καλοπληρωμένος δεν πρόκειται να καταλάβει...
Αντιπαρερχομαι τα παιδιαστικα υπονοούμενα και τις προσβολές, καθώς και τη βγαλμένη από τα βάθη της Μνημονιάδας περιγραφή του δράματος που ζεις. Ξεκόλλα λιγο, τα '10s τελειωσαν, φαίνεσαι πιο γραφικός και απο γερμανικό χωριουδακι στις Άλπεις.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί νιώθεις την ανάγκη να δικαιολογηθεις για την επιλογή σου. Η σωστή τοποθέτηση εδώ είναι δεν κάνω παιδιά γιατί δε γουστάρω, νετα σκέτα, και είναι απόλυτα σεβαστή. Από εκεί και πέρα βέβαια, εφόσον η πλειοψηφία της χώρας έχει αυτή τη λογική, στο μέλλον θα υπάρξουν συνέπειες γιατί όπως έγραψα παραπάνω, κάποιοι θα πρέπει να πληρώσουν τις συντάξεις μας, εφόσον δε γουστάρουμε αντιλαικα μέτρα όπως ανταποδοτικο συνταξιοδοτικο σύστημα. Ο foscilis τα εξηγεί ωραία παραπάνω, απλά μαθηματικά είναι.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 16 Απρ 2024, 21:17

Scouser έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:10
exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:49
Scouser έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:17

Δεν σου έκανα καμία υπόδειξη, δικαίωμά σου είναι. Απλή διαπίστωση έκανα. Δεν κάνεις παιδιά γιατί δε θες, όχι γιατί δεν μπορείς. Αν δε με πιστεύεις, ρώτα τον παππού σου ή πες στον μπαμπα σου να σου πει για τον προπαππου σου, να δεις αν αυτοί "μπορούσαν".
Ο παππούς μου έκανε 8 παιδιά για να έχει χέρια για το χωράφι,κεφαλαιουχικά αγαθά ήταν τα παιδιά,ο πατέρας μου κι η μάνα μου,3 παιδιά δυ εκπαιδευτικοί με καθισιό Χριστούγεννα,Πάσχα,καλοκαίρι,μονιμότητα και δημόσιο for evah...
Εγώ παλεύω να κάνω με 6 ψωροκατοστάρικα,διακανονισμό να μη μου κόψουν το ρεύμα....
Και με το φόβο της απόλυσης αν δεν είμαι αρκετά παραγωγικός στη δουλειά και πρήξιμο παπαριού,για μαλακίες,και,και,και...
Και να έχω και από πάνω 1-2 κουτσούβελα χωρίς λεφτά για νταντά και μάνα να βοηθάει...
Και όπως έχω πει είμαι ένας από τους πολλούς...Τεσπα δεν έχει νοήμα,στον τοίχο τα λέω,ο βολεμένος και ο καλοπληρωμένος δεν πρόκειται να καταλάβει...
Αντιπαρερχομαι τα παιδιαστικα υπονοούμενα και τις προσβολές, καθώς και τη βγαλμένη από τα βάθη της Μνημονιάδας περιγραφή του δράματος που ζεις. Ξεκόλλα λιγο, τα '10s τελειωσαν, φαίνεσαι πιο γραφικός και απο γερμανικό χωριουδακι στις Άλπεις.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί νιώθεις την ανάγκη να δικαιολογηθεις για την επιλογή σου. Η σωστή τοποθέτηση εδώ είναι δεν κάνω παιδιά γιατί δε γουστάρω, νετα σκέτα, και είναι απόλυτα σεβαστή. Από εκεί και πέρα βέβαια, εφόσον η πλειοψηφία της χώρας έχει αυτή τη λογική, στο μέλλον θα υπάρξουν συνέπειες γιατί όπως έγραψα παραπάνω, κάποιοι θα πρέπει να πληρώσουν τις συντάξεις μας, εφόσον δε γουστάρουμε αντιλαικα μέτρα όπως ανταποδοτικο συνταξιοδοτικο σύστημα. Ο foscilis τα εξηγεί ωραία παραπάνω, απλά μαθηματικά είναι.
Λολ νομίζεις ότι έιναι απλά επιλογή;
Μαλάκα μου έχαψες όντως το αφήγημα του Κούλη ότι οι έχουμε μισθάρες;
Σου φαίνεται απίστευτο να μην τα βγάζει πέρα κόσμος,που δουλεύει στον ΙΤ και όχι στον ΔΤ όπως εσύ ε;
Από χείμωνα πρέπευ να βρώ και δεύτερη part time δουλεία,12-13 ώρες 14 με το commute,θα φεύγω από το σπίτι 7 παρά και θα γυρνάω 10 και το βράδυ....
Μόνο για να συντηρήσω τον εαυτό μου...
Που ζείτε ρε φίλε...

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 16 Απρ 2024, 21:20

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2024, 18:31
Allah έγραψε:
16 Απρ 2024, 16:47
Lord Brum έγραψε:
16 Απρ 2024, 11:39
Βγάλε ένα νόμο που θα γαμαει στη φορολογία όσους δεν έχουν παιδιά και θα σου πω για ποτε στρώνουν όλα.
Αυτό ισχύει ήδη, όσοι δεν έχουν παιδιά χρηματοδοτούν με τους φόρους τους τις απολαβές αυτών που έχουν.

Στην πιο ακραία περίπτωση, δουλεύουν και φορολογούνται οι άτεκνοι για να κάθονται και να τρώνε τζάμπα οι πολύτεκνοι και τα μούλικά τους.

Για "κάποιο" λόγο όμως, δεν έχει επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πιστεύεις πως κάποιος που μεγαλώνει πέντε παιδιά .."κάθεται" ; :lol:
Αυτός που τα μεγαλώνει, αν τα μεγαλώνει, ασφαλώς δεν κάθεται.

Συχνά όμως δεν τα μεγαλώνουν. Απλά τα "παράγουν", το πολύ-πολύ να μεγαλώσουν τα πρώτα δύο, τα οποία μετά θα επωμισθούν το βάρος της ανατροφής των υπολοίπων.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 16 Απρ 2024, 21:23

Επίσης πολλοί που τους λέτε ότι δεν θα έπρεπε να κάνουν παιδιά κάτι τέτοιοι είναι,που απλά δεν την παλεύουν και είτε παρατάνε τα παιδια τους ή κάνουν χειρότερα...

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 21:31

Βίνγκιλοτ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:01
Η άποψή μου για την αναπαραγωγή είναι μία από αυτές που γενικά δε χαρακτηρίζονται σοσιαλιστικές. Δε βρίσκω κανέναν λόγο να φέρω έναν ή περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο, οι οποίοι θα πρέπει να βιώσουν τη θνητότητά τους και τη μισθωτή σκλαβιά. Πέρα από αυτό, ακόμα και να ήθελα, από οικονομική άποψη είναι αδύνατον, εκτός και αν είναι να μεγαλώσουν τα παιδιά όπως μεγάλωναν πριν από 100 χρόνια. Η σχέση ανάμεσα στον γονιό και στο παιδί έχει αλλάξει, η ανατροφή περιλαμβάνει πολλά περισσότερα από ένα με δυο πιάτα φαΐ την ημέρα ή πολλές φορές ούτε και αυτά.

(Δεν υπάρχει κάτι φυσικό στο να ενδιαφέρεται ο γονιός για το παιδί, πολλές φορές σε σημείο να το αντιμετωπίζει ως κάτι ιερό, είναι μια κοινωνική κατάκτηση αυτή που ξεκίνησε από την τάξη της αριστοκρατίας και σιγά σιγά πέρασε και στα κατώτερα στρώματα.)
νομιζα οτι το ειχατε τερματισει απο τις μλκς μεχρι που εγραψες εσυ μεγαλε
δλδ εσυ ο ατεκνος εκ πεποιθησεως θα καθορισεις πολιτικα το πως θα ζησει το δικο μου παιδι;
δεν ξερω αν το πιανεις αυτο που λεω

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5732
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 16 Απρ 2024, 21:34

Η αδερφη μου έχει 4! Αλλά με 2 διαφορετικούς πατεραδες (2+2). Ο δευτερος θα ήθελε και 5ο (3ο δικό του). Δεν θέλει όμως η ίδια

Εγώ 0...
Η δικιά μου, λέει, έχουμε μέλλον ακόμα. Είμαστε μικροί!
Κι εγώ " ακουω" τις γυναίκες!
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 16 Απρ 2024, 21:34

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:07
Δηλαδή τα άλλα θηλαστικά ενδιαφέρονται για τα μικρά τους επειδή είναι αριστοκραται.
Πολλά πράγματα συμβαίνουν στο ζωικό βασίλειο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Infanticide_(zoology)

Σχετικά με αυτό που παράθεσες, μιλάω για την ανάπτυξη της έντονης συναισθηματικής σχέσης ανάμεσα στον γονέα και στο παιδί που έχουμε σήμερα η οποία υπερβαίνει κατά πολύ την απλή κάλυψη των βασικών αναγκών του παιδιού. Τα παιδιά πριν τον εικοστό αιώνα μεγάλωναν σε μεγάλο βαθμό μόνα τους ή ακόμα και όταν υπήρχε ανατροφή, δηλαδή οικονομική άνεση της οικογένειας, αυτή την παρείχαν κατά κανόνα επαγγελματίες, ξεκινώντας από την παραμάνα.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Απρ 2024, 21:36

exiledd έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:23
Επίσης πολλοί που τους λέτε ότι δεν θα έπρεπε να κάνουν παιδιά κάτι τέτοιοι είναι,που απλά δεν την παλεύουν και είτε παρατάνε τα παιδια τους ή κάνουν χειρότερα...
Οι γύφτοι πάντως είναι πάμπτωχοι (οι πιο πολλοί) και έχουν από 4-5 παιδιά. Μάλιστα οι πιο πλούσιοι αναμεταξύ τους έχουν λιγότερα παιδιά.

Δε φαίνεται να σχετίζεται πάρα πολύ.

Εγώ έχω παρατηρήσει στο δημόσιο σχολείο που πάνε τα παιδιά μου ότι οι γονείς είναι όλων των ειδών, και ΔΥ και ΙΥ και άνεργοι και μεθύστακες και single mothers και βέβαια πλούσιοι και φτωχοί, είναι ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα. Έχουμε επίσης πάρα πολλούς που κάνουν 2 δουλειές ή που η μία δουλειά τους είναι από τις 7 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ χωρίς Σάββατα ή και Κυριακές.

Αλλά αν έπρεπε να ξεχωρίσω δύο χαρακτηριστικά που απαντώνται πιο πολύ, αυτά είναι
1) μαμάδες αλλοδαπής καταγωγής (οι πιο πολλές μεγαλωμένες ή και γεννημένες στην Ελλάδα αλλά αλλοδαπής καταγωγής)
2) ζευγάρια που είναι μαζί από τα 20κάτι ή και από τις τελευταίες τάξεις του Λυκείου.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν το θέμα είναι πιο πολύ θέμα στάσης ζωής παρά υπολοίπου στο λογαριασμό.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7230
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Απρ 2024, 21:37

Βίνγκιλοτ έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:34
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:07
Δηλαδή τα άλλα θηλαστικά ενδιαφέρονται για τα μικρά τους επειδή είναι αριστοκραται.
Πολλά πράγματα συμβαίνουν στο ζωικό βασίλειο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Infanticide_(zoology)

Σχετικά με αυτό που παράθεσες, μιλάω για την ανάπτυξη της έντονης συναισθηματικής σχέσης ανάμεσα στον γονέα και στο παιδί που έχουμε σήμερα η οποία υπερβαίνει κατά πολύ την απλή κάλυψη των βασικών αναγκών του παιδιού. Τα παιδιά πριν τον εικοστό αιώνα μεγάλωναν σε μεγάλο βαθμό μόνα τους ή ακόμα και όταν υπήρχε ανατροφή, δηλαδή οικονομική άνεση της οικογένειας, αυτή την παρείχαν κατά κανόνα επαγγελματίες, ξεκινώντας από την παραμάνα.
πλιζ..σταματα να ροχαλιζεις αλλο :fp:

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29846
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 16 Απρ 2024, 21:50

foscilis έγραψε:
16 Απρ 2024, 21:36

Οι γύφτοι πάντως είναι πάμπτωχοι (οι πιο πολλοί) και έχουν από 4-5 παιδιά. Μάλιστα οι πιο πλούσιοι αναμεταξύ τους έχουν λιγότερα παιδιά.
.

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν το θέμα είναι πιο πολύ θέμα στάσης ζωής παρά υπολοίπου στο λογαριασμό.
Φυσικά και είναι θέμα υπόλοιπου στον λογαριασμό. Το παράδειγμα δε με τους γύφτους εντελώς άστοχο.
Μιλαμε για φυσιολογικούς ανθρώπους.
Όχι για αυτούς που κάνουν παιδιά απλά για μα παίρνουν επιδόματα και αργότερα να έχουν "προσωπικό" για κλοπές, ζητιανεμα κλπ.
Στο μεσοδιάστημα, ξυπόλητα, μέσα στην βρώμα, χωρίς σχολείο κλπ.

Προφανώς και ένας νορμάλ άνθρωπος δεν τα υπολογίζει έτσι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7073
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Μαμάτε γιατί χανόμαστε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 16 Απρ 2024, 21:51

Αλιόσα έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:26
Parrot έγραψε:
16 Απρ 2024, 20:17
Καλά κάνουνε..!!! Όχι θα κάθονται με τον κάθε φτωχό να τις δέρνει και να τις εκμεταλλεύεται σεξουαλικά με τα ανώμαλα βίτσια του..
Οι περισσότεροι ομως ειναι φτωχοι, όποτε παρτε ενα παπάρι ή ζητήστε απο τους λιγους πλούσιους να γκαστρώνουνε χιλιάδες γυναικες την βδομαδα μπας και λυθει το δημογραφικο και η πατριδα σας απο την εξαφάνιση. Αλλιώς να φέρνετε πακι με τις οικογενειες τους να γινει εδώ Ελλαδιστάν.
Να σοβαρευτούν οι έλληνες άντρες κάποια στιγμή δεν παίζει ως ενδεχόμενο..;; :102:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών