Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4809
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Απρ 2024, 15:31

Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:56
SpoilerShow
Gherschaagk έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:31
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:21


αφορα στην αποφαση τους να κατουρανε στις γυναικειες τουαλετες, και να αναγραφονται στα σχολικα κιταπια ως θυληκα, χωρις να το εχει βεβαιωσει μουρλογιατρος και χωρις να ρωταται η γνωμη του γονιου.

αυτο καταλαβαινω διαβαζοντας το, με τα αγγλικα που ξερω.
Ναι και καταλήγεις να έχεις τη Λεία Τόμας να συναγωνίζεται γυναίκες στην κολύμβηση και την Φοξ Φάλλον να σπάει κρανία γυναικών στην πάλη και μια Άντρεα (αν θυμάμαι καλά) να είναι πρωταθλήτρια στην άρση βαρών. Όλες τους πρώην άντρες. Αλλά ντάξει μωρέ, 3 άνθρωποι είναι, τι ποσοστό να πιάνουν;
εγω μαζι σου ειμαι, δεν ειμαι με το θηριο.

απλως το βλεπω στην πραγματικη του διασταση, χωρις υπερβολες.
:goodpost::bravo:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 15:31

Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:26
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:25
όχι, φίλε μου. απλά δεν συμμετάσχουμε όλοι στο συγκεκριμένο moral panic.
τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.
δηλαδή αν τού απογορεύσει τού γιου μου το σχολείο να φοράει φούστα αν και θέλει, σώθηκα;

(δεν σημαίνει αυτό το moral panic. θυμάσαι που όταν ήμασταν μικροί ήταν super cool και παράνομο το στιλέτο; αυτό ξεκίνησε από moral panic στα 50ς, πού αλλού, στις ΗΠΑ. αν θέλεις, ψάξ'το. και μετά δες τα άλλα moral panics που έχουν παίξει. :D )
Ρε συ, το θέμα δεν είναι να απαγορεύσει κάποιος στο γιο σου να φορέσει φούστα*. Το θέμα είναι να μην επιβάλλει στα άλλα αγοράκια που δεν γουστάρουν φούστες να φοράνε δις εβδομαδιαίως για να μη νοιώσει δυσφορία ο γιος σου.


*Σε κάτι τέτοια θέματα, η μηχανιστική αντίδραση κάποιων πρωτόζωων είναι να βάζουν τσολιάδες για να μοιράσουν πόνο.

Δεν εννοώ εσένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17045
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Απρ 2024, 15:36

Cecily Anne έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:01

Όχι υπάρχει μια διαφορά που είναι ΚΡΙΣΙΜΗ, αλλά δεν μεταφράζεται συχνα. Έχει μεγάλη απόσταση η θεραπεία με φάρμακα που "καθυστερούν" την εφηβεία και αυτή με φάρμακα που ξεκινούν την ανάπτυξη των δευτερευόντων χαρακτηριστικών φύλου. Άπαξ και μπεις σε διαδικασια να αποκτήσεις τα δευτερεύοντα χαρακτηριστικά του άλλου φύλου αλλάζει το παραμύθι.
Τα φάρμακα που "καθυστερούν" την εφηβεία, aka puberty blockers, μπλοκάρουν τις ορμόνες του φύλου που έχει το θύμα από τη φύση και έτσι, εκτός από την εξωτερική εμφάνιση που θα υπολείπεται, το ΧΧ "αγόρι" δεν θα αισθανθεί ποτέ κορίτσι, δεν θα της αρέσει ποτέ ο συμμαθητής της, ο ροκ σταρ κτλ, δεν θα ζηλέψει ποτέ το κραγιόν και τα ψηλοτάκουνα της μαμάς της και τελικώς δεν θα πει ποτέ "τι πάτε να μου κάνετε μωρ'μλκες;"

Και θα μείνει στην πλύση εγκεφάλου που έφαγε σαν πενταχρονο, επειδή μια φορά έπιασε το φορτηγάκι του συμμαθητή της και η woke νηπιαγωγός με το παπαγαλί μαλλί τη δήλωσε αγόρι.

Το ίδιο σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό για τα ΧΥ "κορίτσια", μια που υπάρχει και επιπλέον ανεξέλεγκτη λειτουργία που δεν συμμαζεύεται με τίποτα και σίγουρα θα τα κάνει να αναρωτιούνται και να το ξανασκεφθούν ΕΦΟΣΟΝ δεν παίρνουν αναστολείς ορμονών.

Γενικώς οι ορμόνες της εφηβείας διορθώνουν αυτομάτως τέτοιες μπερδεμένες καταστάσεις. Ίσως όχι όλες, αλλά διορθώνουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 17 Απρ 2024, 15:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22751
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 15:37

Beria έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:19
Κύριε, κύριε κι εγώ είμαι βλάκας (και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι)
δεν σε ειπα βλάκα ουτε τιποτε αλλο τελικα, "παιδί μου" σε ειπα μονο, δεν ειναι κακο αυτο αληθεια, τι εχετε παθει, δεχομαι ανυπόστατο μπουλινγκ.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 17 Απρ 2024, 15:38

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Mets
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Απρ 2024, 21:03
Phorum.gr user: Mets

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mets » 17 Απρ 2024, 15:39

Στον επόμενο τόνο θα δίνεις επίδομα στο κράτος(με το έτσι θέλω) να σου μεγαλώνει το παιδί ιδεολογικοκοινωνικοψυχικά επειδή δυστυχώς κάπου υπάρχει μπουλινγκ και ρατσιστικοφασιστικες διαθεσεις (γενικά κακό στο σκληρό αυτό κόσμο). Εσύ θα το ταιζεις,ξεσκατιζεις κλπ. και θα έχεις την πλήρη ευθύνη επιβίωσης του και των πράξεών του αλλά κανένα λόγο στη διαμόρφωση της προσωπικότητας και του χαρακτήρα του. Fair enough! Ο κοινωνικός εκφυλισμός έχει δρόμο ακόμα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9985
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 15:49

Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:26
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:25
όχι, φίλε μου. απλά δεν συμμετάσχουμε όλοι στο συγκεκριμένο moral panic.
τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.
δηλαδή αν τού απογορεύσει τού γιου μου το σχολείο να φοράει φούστα αν και θέλει, σώθηκα;

(δεν σημαίνει αυτό το moral panic. θυμάσαι που όταν ήμασταν μικροί ήταν super cool και παράνομο το στιλέτο; αυτό ξεκίνησε από moral panic στα 50ς, πού αλλού, στις ΗΠΑ. αν θέλεις, ψάξ'το. και μετά δες τα άλλα moral panics που έχουν παίξει. :D )
καλά, γάμησέ το.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22751
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 15:57

Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:26
δηλαδή αν τού απογορεύσει τού γιου μου το σχολείο να φοράει φούστα αν και θέλει, σώθηκα;

(δεν σημαίνει αυτό το moral panic. θυμάσαι που όταν ήμασταν μικροί ήταν super cool και παράνομο το στιλέτο; αυτό ξεκίνησε από moral panic στα 50ς, πού αλλού, στις ΗΠΑ. αν θέλεις, ψάξ'το. και μετά δες τα άλλα moral panics που έχουν παίξει. :D )
δεν καταλαβα τι ειναι το μοραλ πανικ, νιωθω νανος. Μπορεις παρακαλώ να το πεις λιγο πιο απλα;.

Και τί εννοεις οταν ήμασταν μικροι ηταν σουπερ κοολ το στιλέτο, σε ποια χωρα, Ελλαδα; Τι το εκανες το στιλέτο, απλα το κουβαλουσες μαζί σου για να εισαι κοολ; Γονεις δεν ειχες να σε σαπίσουν στο ξυλο;

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 17 Απρ 2024, 16:01

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:28
hades έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:23
συγνώμη δλδ αυτό πχ το περνάνε έτσι;Αντιπολίτευση τι λέει Κανάλια;Γονείς;Δλδ οκ έβγαλαν κάποιο μουρλοί οδηγία από το υπουργείο και δεν μιλά κανένας;
φίλε όποιος κινείται ξεκινάει αμέσως πόλεμος και ακύρωση online.
για το συγκεκριμένο ας πούμε όποιος μίλησε έφαγε χαρακτηρισμό ότι είναι "αντιτράνς" και άντε μετά να βγάλεις άκρη, σε κυνηγάνε στα σόσιαλ, σου ανοίγουν wikipedia που λέει "Hades is a known anti-trans bigοt" και πάει λέγοντας.
Τα κανάλια καληνύχτα είναι απλά μαλάκες. Γονείς δεν ξέρω, όποιος έχω μιλήσει κουνάει απλά την κεφάλα του συμφωνώντας αλλά τελικά τίποτα.
Δεν έχω ,οπότε- αν ποτέ έρθει δω κάτι τέτοιο- θα μου κλάσουν τον παργαλάτσο.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42988
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 16:07

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:57
νιωθω νανος
Άει μωρή ψωνάρα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Απρ 2024, 16:09

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:23
Gherschaagk έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:15
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:41

Μπορεί να είδαν κάτι που έκανε ντόρο στην αμερική και αποφάσισαν να το εφαρμόσουν εδώ κόπι πέϊστ, μπορεί να έχουν χρηματοδότηση από κάποιο συγκεκριμένο γκρουπ συμφερόντων, μπορεί στο εσωτερικό τους να έχει υπέρμετρη επιρροή κάποιος ακαδημαϊκός gender studies, ούτε ξέρω ούτε μ'ενδιαφέρει.
Να σου πω εγώ.

Ξεκινάνε με τη συγκεκριμένη οδηγία και συνεχίζουν με εκθέσεις που ζητάνε από τα παιδιά να τοποθετηθούν σε θέματα ερωτικού και σεξουαλικού περιεχομένου, τύπου ποιος συμμαθητής σου σου αρέσει και τι θα ήθελες να κάνεις μαζί του. Ταυτόχρονα εξηγούν έννοιες σε παιδιά 5-6 χρονών όπως τι είναι το τρανσέξουαλ, τι είναι το πανσεξουαλ, τι είναι το ασεξουαλ και πάει λέγοντας και τα βάζουν να επιλέξουν τι είναι το καθένα. Επίσης Αμερική κυκλοφορεί ένα βιβλίο σε σχολικές βιβλιοθήκες που λέει μέσα, με ζωγραφιές πως να πάρεις π*πα, πως να κάνεις πρ&κτ*κ* και τα σχετικά. Και μέσα σε όλα αυτά κάνουν δυναμικά την επανεμφάνισή τους οι maps που είναι οι παιδόφιλοι-παιδεραστές που ζητάνε κι αυτοί την κατανόηση και την αγάπη μας.
Και καπάκι σου λένε, κάνε παιδιά γιατί καταρρέει το δημογραφικό της δύσης.

Ας καταρρεύσει. Δεν είναι και κάτι τόσο τρομακτικό, αν το δει κάποιος μακροπρόθεσμα.

Αντιθέτως. :lol:
Όχι φιλαράκι, δεν πάει έτσι. Να μου το λέγανε αν ήταν να μην έκανα παιδί. Δεν έχασα 3 χρόνια ύπνο ούτε το ξενύχτησα στις αρρώστιες του για να με παραμερίσει κάποιος που δεν γνωρίζω καλά καλά.

Το δικό μου παιδί έχει μάνα και πατέρα να το νοιαστούν και να το φροντίσουν. Κάνε πειραματόζωα τα παιδιά που δεν τα νοιάζονται οι γονείς τους.

Ποιο δημογραφικό; Στην τελική στοχοποιούν παιδιά που υπό διαφορετικές συνθήκες θα γινόντουσαν ομοφυλόφιλοι σαν ενήλικες και τους λένε όχι δεν θα γίνεις ομοφυλόφιλος, που αν θελήσει μπορεί να κάνει παιδιά, θα σε στειρώσουμε. Θα κάνεις 5-6 χειρουργεία γιατί μισείς το σώμα σου, θα χαπακωθείς κιόλας γιατί δεν φτάνει μόνο το χειρουργείο, μαζί πάνε αυτά τα δύο άλλωστε, και θα σε έχουμε πελατάκι για μια ζωή γιατί ένα θα φτιάχνουμε 2 θα χαλάμε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22751
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 16:10

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:07

Άει μωρή ψωνάρα
πολλα νευρα σημερα. :011:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Απρ 2024, 16:12

εγώ όντως είχα πεταλούδα μικρός
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Απρ 2024, 16:13

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:58
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:56
Πρώτη απάντηση: σκοπεύεις να απαντήσεις ποτέ ευθέως
εισαι μαλακας, ευθέως.
:smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 17 Απρ 2024, 16:13

Τραμπ θα λετε και θα κλαιτε ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών