Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9977
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 12:44

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.

παντως ειναι θεμα ηθικής νομίζω, εκτός αν πράγματι πιστευεις οτι ειναι τρελοί οι ανθρωποι, και θα αλλαζουν φυλο στα παιδια για πλακα. Υπάρχουν βεβαια μερικές υποψίες οτι δεν πανε ολοι και πολυ καλά, αυτή που ρωτουσε αν τα κοτόπουλα δακρύζουν ειναι ειδικός ας πουμε. Αλλα τι να κάνουμε, στην ουσία ειναι για να λυσει προβλημα που υπάρχει η οδηγία που εβαλες, πως αλλιως θα λυθεί;
είναι θέμα ηθικής για αυτούς που δεν έχουν παιδιά και ψηφίζουν για αυτούς που έχουν. Γιατί για αυτούς που έχουν παιδιά είναι εντελώς πρακτικό το θέμα, είναι αν χάνεις τη δυνατότητα να επιλέξεις ποιόν ειδικό γιατρό θα ακούσεις, αν χάνεις τη δυνατότητα να μιλήσεις καν στο παιδί σου πριν πάρει σημαντικές αποφάσεις, γιατί κανείς δε σου είπε ότι σήμερα παίρνει τέτοια απόφαση, είναι αν χάνεις στην τελική τη δυνατότητα να μεγαλώσεις το παιδί σου. Δεν ξέρω για ποιό λόγο από όλους τους ανθρώπους που μπορούν να βοηθήσουν ένα παιδί να πάρει τέτοια απόφαση, γιατί θα πρέπει υποχρεωτικά να προεπιλεγεί για εμένα ένα υπουργείο παιδείας το οποίο ξεκάθαρα κάνει πολιτική στις πλάτες μας αυτή τη στιγμή. Πού ξέρω εγώ αν στα σχολεία βάλανε φέτος στοχοποίηση να ανακαλύψουν 50,000 ομοφυλόφιλους περισσόστερους από πέρυσι για να βγάλουν ανακοίνωση ότι κάτι κάνανε; Δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Απρ 2024, 12:45

Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:09
Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:48
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46


φυλομεταβαση για το σχολειο ειναι να φορα φουστανι και να κατουρα καθιστος. δε θα πηγαινει στο δωματιο της νοσοκομας να του κοψουν την πουτσα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει (για ορμονοθεραπεία είναι ο λόγος, όχι για εγχείριση), αλλά ακόμα κι αυτό που γράφεις να ισχύει είναι μια μούρλα.
δε λεει πουθενα "ορμονοθεραπεια". απλως βαζω το θεμα στη σωστη του διασταση.

ναι, ειναι μουρλα, και μαλιστα χοντρη. και πρεπει καποιος να τους σταματησει πριν φτασουν στο επομενο σταδιο.
Ή να το πάνε μέχρι τέλους, ρε παιδί μου, να παραδίδουμε ας πούμε τα παιδιά μας στο κράτος από την ηλικία των 7, όπως κάνανε στην αρχαία Σπάρτη, και να μας τα ξαναδίνουν στα 18. Να γλιτώσουμε κι απ' τις σκοτούρες.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9977
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 12:46

Καραμελίτσα έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:32
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:29
Καραμελίτσα έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:21
Οπότε το θέμα δεν είναι αν γίνεται παρά τη γνώμη του γονέα η φυλομετάβαση
από πού προκύπτει ότι δεν είναι αυτό το θέμα;
Από το γεγονός ότι ο νόμος για ώριμους ενήλικες είναι γενικός, έχει καλούς λόγους ύπαρξης, και μπορεί να εφαρμόζεται σε οποιοδήποτε θέμα είναι νόμιμο.
κι όμως για μένα αυτό είναι το θέμα, πότε ψήφισα να ενηλικιώνονται τα παιδιά όποτε κρίνει ένας δάσκαλος; Πότε ρίξαμε το όριο ηλικίας και στό πόσο ακριβώς, και στην τελική γιατί δεν το ρίχνουμε και για οδήγηση, αλκοόλ, ψήφο και τα λοιπά;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 12:48

Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:45
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:09
Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:48

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει (για ορμονοθεραπεία είναι ο λόγος, όχι για εγχείριση), αλλά ακόμα κι αυτό που γράφεις να ισχύει είναι μια μούρλα.
δε λεει πουθενα "ορμονοθεραπεια". απλως βαζω το θεμα στη σωστη του διασταση.

ναι, ειναι μουρλα, και μαλιστα χοντρη. και πρεπει καποιος να τους σταματησει πριν φτασουν στο επομενο σταδιο.
Ή να το πάνε μέχρι τέλους, ρε παιδί μου, να παραδίδουμε ας πούμε τα παιδιά μας στο κράτος από την ηλικία των 7, όπως κάνανε στην αρχαία Σπάρτη, και να μας τα ξαναδίνουν στα 18. Να γλιτώσουμε κι απ' τις σκοτούρες.
Μανιάτες, περίμενες τίποτα καλύτερο;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 12:49

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:26
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:17

Ίσως συμφωνούμε στο θέμα της αυξημένης ή όχι εξουσίας (παύλα-ρόλου) του δασκάλου. Βασικά, όχι ίσως, αλλά ναι.

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και με την οδηγία, φυσικά.
Την οδηγία εγώ τη βλέπω με καχυποψία. Δηλαδή τι γινόταν ως τώρα; Πάω στοίχημα ότι καμία διαδικασία εξουσιοδότησης από το γονέα δεν υπήρχε. Έλεγε το παιδί πως θέλει να το φωνάζουν, και μετά ήταν πάνω στο δάσκολο και τα παιδιά αν θέλουν να το κάνουν. Τώρα θεσμοποιείται, με τα αρνητικά και τα θετικά.
Θετικά:
- Το παιδί μπορεί να προστατευθεί επισήμως από bullying σχετικό με τη φυλομετάβαση, ακόμα και αν δέχεται στο σπίτι bullying σχετικό με αυτό.
- Ο δάσκαλος δεν κινδυνεύει από ακτιβιστικές δράσεις γιατί απλά ακολουθεί τον κανονισμό.
Αρνητικά:
- Αν το παιδί είναι απλά μπερδεμένο ή ακολουθεί μια τάση, αυτό τα κάνει χειρότερα
Κάσε, μπερδεύτηκα. Το παιδί πρέπει να προστατευθεί ειδικά και ξεχωριστά, για το συγκεκριμένης μορφής bullying; Δηλαδή, μέχρι τώρα δεν υπήρχαν νόμοι/κανόνες σχολείου που να το προστατεύουν από το bullying; Κι αν υπήρχαν, έλεγαν "δεν επιτρέπεται το bullying, εκτός κι αν αφορά φυλομετάβαση οπότε ελεύθερα και με τις ευλογίες μας";

Ο δάσκαλος γιατί δεν κινδυνεύει από ακτιβιστικές δράσεις; Ούτε αυτό το καταλαβαίνω. Αφ' ενός πότε οι κανονισμοί ή οι νόμοι απέτρεψαν ακτιβιστές να δράσουν (ίσα-ίσα δηλαδή, αλλιώς δεν θα ήταν ακτιβιστές), αφ' ετέρου δε, ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λες μπορεί να αποτρέψει κάποιους της μιας πλευράς, αλλά σχεδόν σίγουρα θα πυροδοτήσει δράσεις από την απέναντι πλευρά.

Τέλος, σε ένα 10χρονο ή 12χρονο, νομίζω ότι το "αν" που λες σε ό,τι αφορά το μπέρδεμά του, είναι μάλλον κανόνας ή έστω συχνότατο.
Στο πρώτο ναι γιατί ο άλλος θα πει γιατί είναι βία να τον λέω Μπάμπη, αφού έτσι τον λένε. Είναι καλυμμένος.

Στο δεύτερο είπα δεν κινδυνεύει από ακτιβιστικές δράσεις, όχι ότι δεν μπορεί να γίνουν. Αλλά άλλο να είσαι καλυμμένος άλλο έκθετος. Θα πει κύριοι έτσι αποφάσισε ο διευθυντής και τέλος.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 12:50

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:44
είναι θέμα ηθικής για αυτούς που δεν έχουν παιδιά και ψηφίζουν για αυτούς που έχουν. Γιατί για αυτούς που έχουν παιδιά είναι εντελώς πρακτικό το θέμα, είναι αν χάνεις τη δυνατότητα να επιλέξεις ποιόν ειδικό γιατρό θα ακούσεις, αν χάνεις τη δυνατότητα να μιλήσεις καν στο παιδί σου πριν πάρει σημαντικές αποφάσεις, γιατί κανείς δε σου είπε ότι σήμερα παίρνει τέτοια απόφαση, είναι αν χάνεις στην τελική τη δυνατότητα να μεγαλώσεις το παιδί σου. Δεν ξέρω για ποιό λόγο από όλους τους ανθρώπους που μπορούν να βοηθήσουν ένα παιδί να πάρει τέτοια απόφαση, γιατί θα πρέπει υποχρεωτικά να προεπιλεγεί για εμένα ένα υπουργείο παιδείας το οποίο ξεκάθαρα κάνει πολιτική στις πλάτες μας αυτή τη στιγμή. Πού ξέρω εγώ αν στα σχολεία βάλανε φέτος στοχοποίηση να ανακαλύψουν 50,000 ομοφυλόφιλους περισσόστερους από πέρυσι για να βγάλουν ανακοίνωση ότι κάτι κάνανε; Δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου.
αν ακουγαμε τους ειδικους αυτοβουλα, δεν κοροιδευμε τα αλλα παιδάκια στο σχολειο οταν ημασταν μικροι και δεν βγαιναμε καφροι τωρα που μεγαλώσαμε να τους λεμε πουστιδες μια ζωή, δεν θα υπήρχε η οδηγία. Το αυτό με τα εμβόλια κλπ, αν τα καναμε ολοι δεν θα ηταν υποχρεωτικό, το ίδιο και με την εκπαίδευση, δεν θα ηταν το σχολείο υποχρεωτικό.

γραφεις σαν να μην υπαρχει πρόβλημα, ειμαστε το πρόβλημα, μπορει να δημιουργηθεί αλλο βεβαια, αλλα γραφεις σαν να μην υπαρχει, δεν θα βγει ακρη ετσι νομιζω, θα βγει δηλαδή, αλλα δεν θα μας αρέσει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 12:51

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:19
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:16
όπως παντα, δεν προσπαθω να προσβαλλω. αποτυπωνω την αληθεια, η οποια ειναι οτι τα περισσοτερα ποστ σου δε βγαζουν νοημα στα ελληνικα, εχεις δικη σου γλωσσα.

αν αυτο σε προσβαλλει, προσπαθησε να το αλλαξεις.
δεν με προσβαλλεις ασέβαστε, θεωρώ οτι προσπαθεις να το κανεις, αλλα δεν με ενοχλει, καταλαβαινω οτι δεν μπορεις να καταλαβεις, δεν τα πας καλα με την λογική, ολα καλα.
δεν ειμαι μονο εγω, ε; κανεις δεν καταλαβαινει. οχι σχεδον κανεις. κανενας, εντελως.

δηλαδη δεν πανε ολοι αναποδα στην εθνικη, εσυ εισαι στο αντιθετο ρευμα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Απρ 2024, 12:53

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:48
Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:45
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:09


δε λεει πουθενα "ορμονοθεραπεια". απλως βαζω το θεμα στη σωστη του διασταση.

ναι, ειναι μουρλα, και μαλιστα χοντρη. και πρεπει καποιος να τους σταματησει πριν φτασουν στο επομενο σταδιο.
Ή να το πάνε μέχρι τέλους, ρε παιδί μου, να παραδίδουμε ας πούμε τα παιδιά μας στο κράτος από την ηλικία των 7, όπως κάνανε στην αρχαία Σπάρτη, και να μας τα ξαναδίνουν στα 18. Να γλιτώσουμε κι απ' τις σκοτούρες.
Μανιάτες, περίμενες τίποτα καλύτερο;
Α όχι, αυτά τα συστήματα είναι των Λακώνων. Στη Μάνη -μόλις δυο γενιές πίσω- δεν ήσαν τόσο προοδευτικοί, σε κρεμούσε η γιαγιά ανάποδα στην ελιά και σου άργαζε το τομάρι με τη βίτσα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 12:54

Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:51
δεν ειμαι μονο εγω, ε; κανεις δεν καταλαβαινει. οχι σχεδον κανεις. κανενας, εντελως.

δηλαδη δεν πανε ολοι αναποδα στην εθνικη, εσυ εισαι στο αντιθετο ρευμα. :102:
νομιζω απλα εισαι λιγο πιο βλακας απο τον νανο, δεν πειράζει ομως, εισαι καλο παιδι.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 12:54

Καραμελίτσα έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:21


Οπότε το θέμα δεν είναι αν γίνεται παρά τη γνώμη του γονέα η φυλομετάβαση, αλλά αν θα έπρεπε να επιτρέπεται καν στην εφηβεία. Με δεδομένο ότι υποστηρίζεται εκπεφρασμένα και μαζικά από τους ειδικούς (π.χ. η Αμερικανική Ψυχολογική Εταιρία) υπάρχουν δύο επιλογές: (α) αυτοί που είναι εναντίον είναι ψέκες, (β) οι ειδικοί κάνουν λάθος ή συνομωτούν ή υπερβαίνουν τα όρια του κλάδου τους ή αυτό που κάνουν δεν είναι ακριβώς επιστήμη κοκ... Και αυτό είναι εντελώς δυαδικό, δεν υπάρχει ενδιάμεσο.

Ένα ορθολογικός νομοθέτης θα εμπιστευτεί τους ειδικούς. Αν αποδειχτεί το (β), ανοίγει ο ασκός του Αιόλου, ποιες άλλες συστάσεις, οι οποίες είναι βάση νομοθεσίας, πρέπει να πεταχτούν στα σκουπίδια.
αυτο ειναι εντελως δεδομενο, η μπα;

δηλαδη ειδικοι που να διαφωνουν, δεν υπαρχουν;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Απρ 2024, 12:55

Beria έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:11
Στο μεταξύ δεν σας φαίνεται περίεργο που όλες αυτές οι κυβερνήσεις δεν δίνουν μια για τα παιδιά που σφάζονται στην Γάζα, ή λιμοκτονούν στην Αφρική, αλλά έχουν τόση κατανόηση για το 1/10000 που έχει δυσφορία φύλου;

Αν ήμουν καχύποπτος θα πίστευα ότι την ώρα που οι αντιγουόκ αυτού του κόσμου ολοφυρονται για την ηθική κατάπτωση, οι κυβερνήσεις τους παίρνουν τη σύνταξη από την τσέπη
Γιατί είναι μια μπίζνα με πολλά φράγκα και για πάντα. Για τον ίδιο λόγο που περισσότερα λεφτά για ερευνα ξέρω'γω πανε στο καρδιολογικό τομέα και σε ασθενειες του δυτικου κόσμου και όχι σε ασθενειες του τρίτου κόσμου, από τις οποίες θα έχουν ΜΗΔΕΝ ΚΕΡΔΟΣ. Σημασία έχει που πάνε τα φράγκα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 12:56

Beria έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:26
enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:17
Beria έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:15

Μπα, με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι θα έπρεπε (και) η αυστραλιανή κυβέρνηση να νιώσει τόση κατανόηση για τα παιδιά της Γάζας όση δείχνει για τα δυσφορικα και να πιέζει στον ΟΗΕ
δηλαδή επηδή υπαρχουν καπου αλλου πιο μεγαλα προβλήματα, εισαι σουργελα που ασχολούνται με τα δικά τους ε; και μετα παραπονιέσαι που θυμήθηκα την μελετη.
Το γεγονός ότι κατάφερες να χώσεις την Μελέτη σε νήμα για φυλομεταβαση στην Αυστραλία δίνει στο νήμα μια άγρια, σουρεαλιστική, ομορφιά
και τους παλαιστινιους :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13537
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Απρ 2024, 12:58

Μέλι στάζει σήμερα ο εναον.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 12:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:49
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:26

Την οδηγία εγώ τη βλέπω με καχυποψία. Δηλαδή τι γινόταν ως τώρα; Πάω στοίχημα ότι καμία διαδικασία εξουσιοδότησης από το γονέα δεν υπήρχε. Έλεγε το παιδί πως θέλει να το φωνάζουν, και μετά ήταν πάνω στο δάσκολο και τα παιδιά αν θέλουν να το κάνουν. Τώρα θεσμοποιείται, με τα αρνητικά και τα θετικά.
Θετικά:
- Το παιδί μπορεί να προστατευθεί επισήμως από bullying σχετικό με τη φυλομετάβαση, ακόμα και αν δέχεται στο σπίτι bullying σχετικό με αυτό.
- Ο δάσκαλος δεν κινδυνεύει από ακτιβιστικές δράσεις γιατί απλά ακολουθεί τον κανονισμό.
Αρνητικά:
- Αν το παιδί είναι απλά μπερδεμένο ή ακολουθεί μια τάση, αυτό τα κάνει χειρότερα
Κάσε, μπερδεύτηκα. Το παιδί πρέπει να προστατευθεί ειδικά και ξεχωριστά, για το συγκεκριμένης μορφής bullying; Δηλαδή, μέχρι τώρα δεν υπήρχαν νόμοι/κανόνες σχολείου που να το προστατεύουν από το bullying; Κι αν υπήρχαν, έλεγαν "δεν επιτρέπεται το bullying, εκτός κι αν αφορά φυλομετάβαση οπότε ελεύθερα και με τις ευλογίες μας";

Ο δάσκαλος γιατί δεν κινδυνεύει από ακτιβιστικές δράσεις; Ούτε αυτό το καταλαβαίνω. Αφ' ενός πότε οι κανονισμοί ή οι νόμοι απέτρεψαν ακτιβιστές να δράσουν (ίσα-ίσα δηλαδή, αλλιώς δεν θα ήταν ακτιβιστές), αφ' ετέρου δε, ακόμα κι αν ισχύει αυτό που λες μπορεί να αποτρέψει κάποιους της μιας πλευράς, αλλά σχεδόν σίγουρα θα πυροδοτήσει δράσεις από την απέναντι πλευρά.

Τέλος, σε ένα 10χρονο ή 12χρονο, νομίζω ότι το "αν" που λες σε ό,τι αφορά το μπέρδεμά του, είναι μάλλον κανόνας ή έστω συχνότατο.
Στο πρώτο ναι γιατί ο άλλος θα πει γιατί είναι βία να τον λέω Μπάμπη, αφού έτσι τον λένε. Είναι καλυμμένος.

Στο δεύτερο είπα δεν κινδυνεύει από ακτιβιστικές δράσεις, όχι ότι δεν μπορεί να γίνουν. Αλλά άλλο να είσαι καλυμμένος άλλο έκθετος. Θα πει κύριοι έτσι αποφάσισε ο διευθυντής και τέλος.
Α, για το δεύτερο εννοούσες αν κινδυνεύει από νομικής άποψης, όχι από τους ακτιβιστές. ΟΚ, δεκτόν, λάθος το κατάλαβα.

Για το πρώτο βέβαια διαφωνώ, γιατί το μπούλινγκ σε ένα "μπερδεμένο" παιδί σίγουρα θα αφορούσε πολλές και διάφορες εκδηλώσεις βίας (λεκτικές ή σωματικές) οι οποίες θα ήταν κολάσιμες με οποιονδήποτε νόμο ή σχολικό κανονισμό και όχι απλά το να το φωνάζουν όπως το βάφτισαν. Σιγά μην θεωρείται μπούλινγκ οπουδήποτε, να σε φωνάζουν Βαγγέλη αντί για Γκέλυ. Μην το τραβάμε κι απ' τα μαλλιά.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 12:58

ρε παιδία τι ειναι αυτα που λετε, ο τσιλ λεει δεν τους εμπιστευεται, η σεση το κανουν για τα λεφτα. Οι ανθρωποι ειναι ειδικοί, ειναι οι ίδιοι που μας εμβολιάσανε μαζικά. Δηλαδή πρεπει να το πει ο πλευρης για να καταλαβουμε οτι εχει αρτια επιστημονική βαση, ψεκες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 17 Απρ 2024, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών