Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22732
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 13:22

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
δεν ξέρω γιατί έχεις χάσει την πίστη σου στην ανθρωπότητα αλλά η κοινωνία που μεγαλώσαμε με τους καφρους ήταν λίγο χειρότερη απ'την τωρινή ελληνική, και η αυστραλέζικη είναι λίγο καλύτερη ακόμα, και η επόμενη θα είναι λίγο ακόμα καλύτερη. Και θα συνεχίσουμε έτσι μέχρι να γίνει καλή, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το γυρίσουμε σε πρακτικές Μάο επειδή βγήκε μια labour government που αποφάσισε να κοπιάρει ό,τι σκατά είδε στην Αμερική.
ειναι μοδα δηλαδή, θεμα μιας κυβερνησης εκει και στην αμερική; Δεν υπαρχει πρόβλημα να λυσουν, το δημιουργούν απο το πουθενα για να βγαλουν χρήματα, απατεώνες ειναι; κατι σαν συνομωσία;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 17 Απρ 2024, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 13:23

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:22
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
δεν ξέρω γιατί έχεις χάσει την πίστη σου στην ανθρωπότητα αλλά η κοινωνία που μεγαλώσαμε με τους καφρους ήταν λίγο χειρότερη απ'την τωρινή ελληνική, και η αυστραλέζικη είναι λίγο καλύτερη ακόμα, και η επόμενη θα είναι λίγο ακόμα καλύτερη. Και θα συνεχίσουμε έτσι μέχρι να γίνει καλή, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το γυρίσουμε σε πρακτικές Μάο επειδή βγήκε μια labour government που αποφάσισε να κοπιάρει ό,τι σκατά είδε στην Αμερική.
ειναι μοδα δηλαδή, θεμα μιας κυβερνησης εκει και στην αμερική; Δεν υπαρχει πρόβλημα να λυσουν, το δημιουργούν απο το πουθενα για να βγαλουν χρήματα, απατεώνες ειναι;
Πολιτική.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22732
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 13:24

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:23
Πολιτική.
δεν καταλαβα, δεν ειπες οτι εχω χασει πιστη στην κοινωνία; Εσυ εχεις πιστη αλλα θεωρεις οτι οι πολιτικοι ειναι απατεωνες που θα αλλαξουν φυλο στα παιδια με τους επιστημονες, για να βγαλουν χρηματα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70097
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 13:25

Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:03
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:58
Κάαατσε ρε ώπα, ώπα. Μισό.
Δηλαδή η απόφαση του Υπουργείου είναι "Κρίναμε ότι είστε κάφροι ανίκανοι να μεγαλώσετε παιδιά και άρα σας παίρνουμε σιγά σιγά τη δυνατότητα να τα μεγαλώνετε". Αλήθεια; Αυτό είναι; Μήπως τότε να φυτρώσουνε και κανα μικρό αρχίδι να βγούνε και να μας το πούνε κιόλας;
ρε τσίλ, δηλαδή ειμαστε μια χαρά; Αν πράγματι δεν ειναι πουλημένα τομαρια ολοι, τωρα δηλαδη να πουλήθηκαν, πριν ηταν επιστήμονες σοβαροι σιγουρα, και πράγματι υπαρχουν παιδια που νιώθουν δυσφορία, τι πρέπει να γινει; Να το αφήσουν στο χερι του τυπου που εχει μαθει απο τον παππου του μια ζωή να κοροιδέυει τους πουστιδες; Καταλαβαινω τι λες μια χαρά, αλλα πρέπει να ζουμε σε ενα κοσμο με πολυ δουλεμα για να εχει βαση η αγωνία σου, ετσι δεν ειναι;
εχουμε καπου συσσωμη την επιστημονικη κοινοτητα (καναν ψυχιατρο επιστημονα, ε; οχι gender studies) να δηλωνει οτι θα παθει κακο ο θρασυβουλας αμα δεν τον αφηνουν να κατουραει στις γυναικειες, μεχρι τουλαχιστον να γινει 18;

αν ναι, γω να παω πασο.
Βασικά, υπάρχει και άλλος τρόπος για να φέρει το πράγμα στα ίσα του χωρίς να νοιώθει δυσφορία ο θρασύβουλας.

Να είναι κοινές οι τουαλέτες για αγόρια και κορίτσια, χωρίς σήματα φύλου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 13:25

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:18
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
εχουμε καπου συσσωμη την επιστημονικη κοινοτητα
σταματα βρε ψεκα να αμφισβητείς την επιστήμη, θα μου πεις μετα οτι η κλιματική αλλαγη δεν ευθύνεται για την μειωση της γονιμότητας.
για τη γονιμοτητα της μελετη μιλαμε, η των παλαιστινιων;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32787
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 13:27

Καραμελίτσα έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:19
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:46
Καραμελίτσα έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:32


Από το γεγονός ότι ο νόμος για ώριμους ενήλικες είναι γενικός, έχει καλούς λόγους ύπαρξης, και μπορεί να εφαρμόζεται σε οποιοδήποτε θέμα είναι νόμιμο.
κι όμως για μένα αυτό είναι το θέμα, πότε ψήφισα να ενηλικιώνονται τα παιδιά όποτε κρίνει ένας δάσκαλος; Πότε ρίξαμε το όριο ηλικίας και στό πόσο ακριβώς, και στην τελική γιατί δεν το ρίχνουμε και για οδήγηση, αλκοόλ, ψήφο και τα λοιπά;
Υπάρχουν περιπτώσεις που πρέπει να έχεις διαδικασίες να αποφασίζει ο έφηβος κόντρα στους γονείς του. Παράδειγμα που δίνουν οι αυστραλοί: παιδιά που έχουν φύγει από το σπίτι τους για λόγους βίας, ναρκωτικών (των γονέων), κοκ και ζούνε μόνα τους. Επίσης αν θα δει έναν γιατρό (σε θέματα εγκυμοσύνης ανηλίκου ή αν έχει κανείς αντιβαξ γονείς).
ενα πολλυ σημαντικο στοιχειο του αρχικου ποστ, ειναι οτι δεν ανακατευει γιατρο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 13:28

Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
ας πούμε, μπερδεύτηκες στο συντακτικό ή όντως κατάλαβες ότι «το σχολείο έχει τη δυνατότητα να αποφασίσει να φοράει το αγόρι σου φούστα»; επίσης το «χωρίς να σε ρωτήσει» πού το είδες;
Αυτό είναι το plan, η σχολική στολή, το όνομα, η αντωνυμία, η τουαλέτες κλπ, τα έχει γραμμένα
Και να μη με ρωτήσει εννοώ χωρίς parent consent
Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
παιδιά έχω, πήγαν και σε σχολεία που φορούσαν στολές. αν ξυπνούσε ένα πρωΐ ο γιος μου κι έλεγε ότι θέλει να φορέσει φούστα στο σχολείο, θα τον βοηθούσα να διαλέξει για τρολλάρισμα, αλλά δεν νομίζω να έμπαινε σε student plan. στην απειροελάχιστη περίπτωση που πραγματικά είχε θέμα, θα τού συμπαραστεκόμουν όπως μπορούσα και δεν θα φτάναμε σε σημείο αντιπαράθεσης.

απ'την άλλη, αν ήμουν γκάου και σε άρνηση παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, ο (16χρονος - 17χρονος εφόσον μιλάμε για mature minor) γιος μου θα είχε κάθε δικαίωμα να με γράψει στ'αρχίδια του και να ξεκινήσει τις διαδικασίες για να τα κόψει. :003:

τώρα, αν υπάρχουν στοιχεία ότι γίνεται κατάχρηση τού mature minor standard, ευχαρίστως να τα δούμε και να μπω κι εγώ στο μόραλ πάνικ.
πολύ ωραίος, κάντα αυτά στο παιδί σου και άσε με εμένα να θεωρώ ότι δεν έχει κανένας δάσκαλος την δικαιοδοσία να κρίνει ότι είμαι λιγότερο ώριμος από το παιδί μου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 13:30

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:24
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:23
Πολιτική.
δεν καταλαβα, δεν ειπες οτι εχω χασει πιστη στην κοινωνία; Εσυ εχεις πιστη αλλα θεωρεις οτι οι πολιτικοι ειναι απατεωνες που θα αλλαξουν φυλο στα παιδια με τους επιστημονες, για να βγαλουν χρηματα;
εσύ είπες τη λέξη απατεώνες, όχι εγώ, οπότε εξήγησε εσύ τι νομίζεις ότι εννούσα.
Εγώ είπα ότι κάνουν πολιτική.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 13:31

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:18
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
εχουμε καπου συσσωμη την επιστημονικη κοινοτητα
σταματα βρε ψεκα να αμφισβητείς την επιστήμη, θα μου πεις μετα οτι η κλιματική αλλαγη δεν ευθύνεται για την μειωση της γονιμότητας.
enaon, επειδή βλέπω ότι το έχεις πάρει τόσο πατριωτικά το θέμα και αποφασίζεις για την σωστότερη διαπαιδαγώγιση, παιδιά έχεις; Ή έχουν ανέβει πολύ τα νερά στην περιοχή σου;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70097
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 13:31

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:22
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:15
δεν ξέρω γιατί έχεις χάσει την πίστη σου στην ανθρωπότητα αλλά η κοινωνία που μεγαλώσαμε με τους καφρους ήταν λίγο χειρότερη απ'την τωρινή ελληνική, και η αυστραλέζικη είναι λίγο καλύτερη ακόμα, και η επόμενη θα είναι λίγο ακόμα καλύτερη. Και θα συνεχίσουμε έτσι μέχρι να γίνει καλή, και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το γυρίσουμε σε πρακτικές Μάο επειδή βγήκε μια labour government που αποφάσισε να κοπιάρει ό,τι σκατά είδε στην Αμερική.
ειναι μοδα δηλαδή, θεμα μιας κυβερνησης εκει και στην αμερική; Δεν υπαρχει πρόβλημα να λυσουν, το δημιουργούν απο το πουθενα για να βγαλουν χρήματα, απατεώνες ειναι; κατι σαν συνομωσία;
Μα ναι, το πρόβλημα της δυσφορίας φύλου είναι από τα πιο φλέγοντα προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος.

Κατά τα άλλα, το γιατί κάποιοι θεωρούν ότι τα αναφορικά με τη δυσφορία φύλου, είναι κάτι σαν μια ίωση της εφηβείας που θα λήξει με τη σωστή αγωγή μέχρι την αποφοίτηση, ομολογώ ότι δεν το έχω καταλάβει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22732
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 13:34

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:30
εσύ είπες τη λέξη απατεώνες, όχι εγώ, οπότε εξήγησε εσύ τι νομίζεις ότι εννούσα.
Εγώ είπα ότι κάνουν πολιτική.
μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες "πολιτική"; Δεν εχει βαση δηλαδή, το κανουν γιατι ετσι ειναι η πολιτική; για ποιο λογο θελουν να αλλαξουν φυλο χωρις αιτία στα παιδια; και δεν ειναι απατεωνες αν δεν υπαρχει αιτία σοβαρή, ειναι κακή η λεξη σιγουρα;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22732
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 13:39

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:31
enaon, επειδή βλέπω ότι το έχεις πάρει τόσο πατριωτικά το θέμα και αποφασίζεις για την σωστότερη διαπαιδαγώγιση, παιδιά έχεις; Ή έχουν ανέβει πολύ τα νερά στην περιοχή σου;
εχεις εσύ παιδια που δεν εχουν μπει ακομα εφηβεία, ή απλα εισαι μαλακας παλι;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Απρ 2024, 13:41

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:34
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:30
εσύ είπες τη λέξη απατεώνες, όχι εγώ, οπότε εξήγησε εσύ τι νομίζεις ότι εννούσα.
Εγώ είπα ότι κάνουν πολιτική.
μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες "πολιτική"; Δεν εχει βαση δηλαδή, το κανουν γιατι ετσι ειναι η πολιτική; για ποιο λογο θελουν να αλλαξουν φυλο χωρις αιτία στα παιδια; και δεν ειναι απατεωνες αν δεν υπαρχει αιτία σοβαρή, ειναι κακή η λεξη σιγουρα;
Μπορεί να είδαν κάτι που έκανε ντόρο στην αμερική και αποφάσισαν να το εφαρμόσουν εδώ κόπι πέϊστ, μπορεί να έχουν χρηματοδότηση από κάποιο συγκεκριμένο γκρουπ συμφερόντων, μπορεί στο εσωτερικό τους να έχει υπέρμετρη επιρροή κάποιος ακαδημαϊκός gender studies, ούτε ξέρω ούτε μ'ενδιαφέρει.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70097
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 13:42

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:34
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:30
εσύ είπες τη λέξη απατεώνες, όχι εγώ, οπότε εξήγησε εσύ τι νομίζεις ότι εννούσα.
Εγώ είπα ότι κάνουν πολιτική.
μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες "πολιτική"; Δεν εχει βαση δηλαδή, το κανουν γιατι ετσι ειναι η πολιτική; για ποιο λογο θελουν να αλλαξουν φυλο χωρις αιτία στα παιδια; και δεν ειναι απατεωνες αν δεν υπαρχει αιτία σοβαρή, ειναι κακή η λεξη σιγουρα;
Μα δεν θέλουν αυτοί να αλλάξουν φύλο στα παιδιά. Απλώς λειτουργώντας ως υποστηρικτικοί κηδεμόνες των παιδιών που νοιώθουν δυσφορία φύλου, τη βλέπουν και ως κηδεμόνες όλων των υπόλοιπων που δεν έχουν, αδειάζοντας τελείως τους φυσικούς κηδεμόνες και των μεν και των δεν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 17 Απρ 2024, 13:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Απρ 2024, 13:43

zteo έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:31
SpoilerShow
Jimmy81 έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:16
Επίσης μπλέκονται και οι γονείς στην υπόθεση σε μια προσπάθεια να υπάρξει συμφωνία με το παιδί και με το σχολικό πλάνο. Και αν δεν υπάρξει πρέπει το παιδί να κριθεί ώριμο για να πάρει τέτοιες αποφάσεις. Δεν είναι δηλαδή τόσο εύκολη η διαδικασία. Και εννοείται θα αφορά παιδιά που αισθάνονται δυσφορία με το φύλο τους, άρα μιλάμε για ένα πολυ μικρό ποσοστό. Δεν θα έρχεται κάθε παιδί και θα δηλώνει πως θέλει να αλλάξει φύλο διότι τα περισσότερα παιδιά αισθάνονται εντάξει με το φύλο τους οπως αισθανόμασταν οι περισσότεροι από εμάς που γράφουμε εδώ.

https://www2.education.vic.gov.au/pal/l ... ort/policy
If no agreement can be reached between the student and the parent/s regarding the student’s gender identity, or if the parent/s will not consent to the contents of a student support plan, it will be necessary for the school to consider whether the student is a mature minor.

Κατά τ' άλλα το υπόλοιπο νομοσχέδιο έχει σκοπό να υποστηρίξει τα lgbtq+ παιδιά και να τα προστατέψει από το μπούλινγκ με σαφείς ενέργειες. Κι αυτό μόνο θετικά μπορεί να αξιολογηθεί. Όχι σαν εμάς που κάποτε κοροϊδεύαμε τέτοια παιδάκια στο δημοτικό χωρίς συνέπειες (και αισθάνομαι ντροπή για αυτό). Υπερβολικές οι κραυγές φόβου και αγανάκτησης. Ακόμα και η διαμαρτυρία ότι το σχολείο δεν φωνάζει γιατρό γίνεται εκ του πονηρού αφού και οι γιατροί που θα εμπλέκονταν στο να ξεδιαλύνουν το gender identity θεωρούνται εκ των προτέρων "επικίνδυνοι" και επηρεασμένοι από τη "woke παράνοια" από αυτούς που δεν αποδέχονται τις έννοιες gender/gender identity.

Όπως και να 'χει, τα παιδιά όταν ενηλικιωθούν σε λίγα χρόνια θα μπορούν να αυτοπροσδιορίζονται όπως γουστάρουν γράφοντας στα @@ τους τους γονείς. Το θέμα είναι αν οι δεύτεροι έχουν την ψυχραιμία και την ωριμότητα να αποδεχτούν τα παιδιά τους όπως θα είναι ή θα ντρέπονται και θα κρύβονται επειδή θα τους χλευάζουν οι "σκληροί" μπαμπάδες στο καφενείο; Θα ταχθείτε με τον μοντέρνο δυτικό κόσμο που αλλάζει ή με τα απολιθώματα και τους τριλοβίτες των παλαιομοδίτικων, μπαγιάτικων γενιών;
Ότι ποιο οπισθοδρομικο έχω διαβάσει.
SpoilerShow
Την φυλομεταβαση να την αποφασίζουν άσχετοι βάζοντας την επιστήμη στο περιθώριο.
ψηλά ο πήχυς, δεδομένου ότι 99% σπαμάρεις 902 και ημεροδρόμιο. :smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών