Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Απρ 2024, 12:07

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:28
hades έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:23
συγνώμη δλδ αυτό πχ το περνάνε έτσι;Αντιπολίτευση τι λέει Κανάλια;Γονείς;Δλδ οκ έβγαλαν κάποιο μουρλοί οδηγία από το υπουργείο και δεν μιλά κανένας;
φίλε όποιος κινείται ξεκινάει αμέσως πόλεμος και ακύρωση online.
για το συγκεκριμένο ας πούμε όποιος μίλησε έφαγε χαρακτηρισμό ότι είναι "αντιτράνς" και άντε μετά να βγάλεις άκρη, σε κυνηγάνε στα σόσιαλ, σου ανοίγουν wikipedia που λέει "Hades is a known anti-trans bigοt" και πάει λέγοντας.
Τα κανάλια καληνύχτα είναι απλά μαλάκες. Γονείς δεν ξέρω, όποιος έχω μιλήσει κουνάει απλά την κεφάλα του συμφωνώντας αλλά τελικά τίποτα.
Και αντισημίτη θα σε πουν άμα λάχει.
Μάλλον φταίνε οι Παλαιστίνιοι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Απρ 2024, 12:08

Ο κόσμος αλλάζει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 12:09

Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:48
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:23

Αφορά και στη διαδικασία της φυλομετάβασης, θα αποφασίζουν μόνα τους να ανήλικα ως "αρκετά ενήλικα".
φυλομεταβαση για το σχολειο ειναι να φορα φουστανι και να κατουρα καθιστος. δε θα πηγαινει στο δωματιο της νοσοκομας να του κοψουν την πουτσα.
Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει (για ορμονοθεραπεία είναι ο λόγος, όχι για εγχείριση), αλλά ακόμα κι αυτό που γράφεις να ισχύει είναι μια μούρλα.
δε λεει πουθενα "ορμονοθεραπεια". απλως βαζω το θεμα στη σωστη του διασταση.

ναι, ειναι μουρλα, και μαλιστα χοντρη. και πρεπει καποιος να τους σταματησει πριν φτασουν στο επομενο σταδιο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 12:11

Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:06
ασεβης ειμαι, αδικος ποτε. :102:

αν δε με πιστευεις κατσε μετρα ποσοι εχουν πει οτι δεν καταλαβαινουν τι λες, ποσοι στη γαλη, και συγκρινε. η φτιαξε ενα πολλ να δουμε ποιος θα κερδισει. :003:
καλα οκ, προσπαθεις να με προσβάλεις αλλα δεν πειράζει. ο νανος τουλαχιστον ειπε για ναρκωτικά παντως, εσυ το παρακανες.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Απρ 2024, 12:11

Στο μεταξύ δεν σας φαίνεται περίεργο που όλες αυτές οι κυβερνήσεις δεν δίνουν μια για τα παιδιά που σφάζονται στην Γάζα, ή λιμοκτονούν στην Αφρική, αλλά έχουν τόση κατανόηση για το 1/10000 που έχει δυσφορία φύλου;

Αν ήμουν καχύποπτος θα πίστευα ότι την ώρα που οι αντιγουόκ αυτού του κόσμου ολοφυρονται για την ηθική κατάπτωση, οι κυβερνήσεις τους παίρνουν τη σύνταξη από την τσέπη
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 12:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:58
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:25
όχι, φίλε μου. απλά δεν συμμετάσχουμε όλοι στο συγκεκριμένο moral panic.
τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.
Ο δάσκαλος χάνει εξουσία από αυτή την απόφαση, πριν από αυτό ο δάσκαλος αποφάσιζε αν θα ακούσει το παιδί που θέλει να λέγεται Δήμητρα αντί για Μπάμπης. Τώρα επισημοποιείται η διαδικασία και αν κριθεί το παιδί ώριμο, ο δάσκαλος υποχρεούται να ακολουθήσει ακόμα και αν διαφωνεί προσωπικά.
Είναι αρκετά φλου η οδηγία πάνω στο θέμα νομίζω, από τη μια "ο διευθυντής ή κάποιος επαγγελματίας μπορεί να αποφασίσει αν το πιτσιρικό είναι αρκετά ώριμο στο μυαλό" κι από την άλλη "αυτό δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά θα αποφασίσει, θα πρέπει να λάβει υπ' όψιν του ένα σκασμό πράματα, νόμους, ανθρώπινα δικαιώματα δικά του και των γονέων/κηδεμόνων, αν δεν μπορεί να αποτανθεί στην τάδε υπηρεσία" κλπ κλπ κλπ.

Βασικά, ο δάσκαλος δεν κερδίζει ή χάνει εξουσία. Ο δάσκαλος είναι για να αλλάζει επάγγελμα ή καλύτερα να παίρνει τα βουνά με αυτά που τον επιφορτίζουν.
A principal or other professional working with a student may decide that a student is a mature minor for some decisions but not for others. For example, a principal may decide that a student is a mature minor for the purpose of consenting to a referral for SSS, but this does not necessarily mean that the principal would automatically decide that the student is capable of making all decisions relating to their education or welfare.

When deciding whether a student should be considered to be a mature minor for a particular decision at school, principals and staff must also consider the human rights of any relevant parties (for example the student’s rights and their parents/carers’ rights) as set out in the Charter of Human Rights and Responsibilities Act 2006 (Vic) (Charter) and must act compatibly with the Charter. For more information refer to: Charter of Human Rights.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 12:11

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:25
όχι, φίλε μου. απλά δεν συμμετάσχουμε όλοι στο συγκεκριμένο moral panic.
τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.
Σαφώς και μπορεί να πάρει. Γιατί είναι αποφάσεις πολιτικών και όχι δασκάλων. Οι δάσκαλοι είναι κάτι σαν την αστυνομία, δηλαδή εκτελεστική εξουσία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Απρ 2024, 12:12

panos291 έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:57
Gherschaagk έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:52
Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 08:49
Mην έχετε άγχος άλλη οργάνωση έχουμε εμείς σαν χώρα.
Το παιδί θα μπει στην λίστα χειρουργείων και μετά από δυο τρία χρόνια θα το ξεχάσει.
Σιγά μην το αφήσουν από πελατάκι. Καταρχήν τα βάζουν να φοράνε άλλα ρούχα, του αντίθετου φύλου, να αλλάξουν όνομα, και άλλα τέτοια κουλά. Και μέχρι να έρθει η ώρα του χειρουργείου τους έχουν κάνει το μυαλό πουρέ.
Σε τέτοια περίπτωση η μονη λυση ειναι να πας στο σπιτι τους με ενα κλαδοψαλιδο και να τους αλλάξεις φυλο εσυ πρωτα. Θα μπεις μεσα βεβαια, αλλα θα λειτουργησει αποτρεπτικα για τους υπολοιπους.
Ντουντ, οι Άραβες δεν είναι τόσο Άραβες όσο εσύ, αλήθεια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27175
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Απρ 2024, 12:13

δλδ θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη στην αυστραλιανή οδηγία για την περίπτωση που κάποιο γαζάκι θέλει να κάνει φυλομετάβαση;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Απρ 2024, 12:13

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:58
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46

τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.
Ο δάσκαλος χάνει εξουσία από αυτή την απόφαση, πριν από αυτό ο δάσκαλος αποφάσιζε αν θα ακούσει το παιδί που θέλει να λέγεται Δήμητρα αντί για Μπάμπης. Τώρα επισημοποιείται η διαδικασία και αν κριθεί το παιδί ώριμο, ο δάσκαλος υποχρεούται να ακολουθήσει ακόμα και αν διαφωνεί προσωπικά.
Είναι αρκετά φλου η οδηγία πάνω στο θέμα νομίζω, από τη μια "ο διευθυντής ή κάποιος επαγγελματίας μπορεί να αποφασίσει αν το πιτσιρικό είναι αρκετά ώριμο στο μυαλό" κι από την άλλη "αυτό δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά θα αποφασίσει, θα πρέπει να λάβει υπ' όψιν του ένα σκασμό πράματα, νόμους, ανθρώπινα δικαιώματα δικά του και των γονέων/κηδεμόνων, αν δεν μπορεί να αποτανθεί στην τάδε υπηρεσία" κλπ κλπ κλπ.

Βασικά, ο δάσκαλος δεν κερδίζει ή χάνει εξουσία. Ο δάσκαλος είναι για να αλλάζει επάγγελμα ή καλύτερα να παίρνει τα βουνά με αυτά που τον επιφορτίζουν.
A principal or other professional working with a student may decide that a student is a mature minor for some decisions but not for others. For example, a principal may decide that a student is a mature minor for the purpose of consenting to a referral for SSS, but this does not necessarily mean that the principal would automatically decide that the student is capable of making all decisions relating to their education or welfare.

When deciding whether a student should be considered to be a mature minor for a particular decision at school, principals and staff must also consider the human rights of any relevant parties (for example the student’s rights and their parents/carers’ rights) as set out in the Charter of Human Rights and Responsibilities Act 2006 (Vic) (Charter) and must act compatibly with the Charter. For more information refer to: Charter of Human Rights.
Συμφωνούμε ουσιαστικά. Οι δάσκαλοι σε ένα σχολείο είναι περισσότεροι από το ένα άτομο (μάλλον διεθυντή) που θα κληθεί να πάρει την απόφαση με βάση όλα αυτά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Απρ 2024, 12:15

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:13
δλδ θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη στην αυστραλιανή οδηγία για την περίπτωση που κάποιο γαζάκι θέλει να κάνει φυλομετάβαση;
Μπα, με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι θα έπρεπε (και) η αυστραλιανή κυβέρνηση να νιώσει τόση κατανόηση για τα παιδιά της Γάζας όση δείχνει για τα δυσφορικα και να πιέζει στον ΟΗΕ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32786
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Απρ 2024, 12:16

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:11
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:06
ασεβης ειμαι, αδικος ποτε. :102:

αν δε με πιστευεις κατσε μετρα ποσοι εχουν πει οτι δεν καταλαβαινουν τι λες, ποσοι στη γαλη, και συγκρινε. η φτιαξε ενα πολλ να δουμε ποιος θα κερδισει. :003:
καλα οκ, προσπαθεις να με προσβάλεις αλλα δεν πειράζει. ο νανος τουλαχιστον ειπε για ναρκωτικά παντως, εσυ το παρακανες.
όπως παντα, δεν προσπαθω να προσβαλλω. αποτυπωνω την αληθεια, η οποια ειναι οτι τα περισσοτερα ποστ σου δε βγαζουν νοημα στα ελληνικα, εχεις δικη σου γλωσσα.

αν αυτο σε προσβαλλει, προσπαθησε να το αλλαξεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 12:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:13
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:11
Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:58

Ο δάσκαλος χάνει εξουσία από αυτή την απόφαση, πριν από αυτό ο δάσκαλος αποφάσιζε αν θα ακούσει το παιδί που θέλει να λέγεται Δήμητρα αντί για Μπάμπης. Τώρα επισημοποιείται η διαδικασία και αν κριθεί το παιδί ώριμο, ο δάσκαλος υποχρεούται να ακολουθήσει ακόμα και αν διαφωνεί προσωπικά.
Είναι αρκετά φλου η οδηγία πάνω στο θέμα νομίζω, από τη μια "ο διευθυντής ή κάποιος επαγγελματίας μπορεί να αποφασίσει αν το πιτσιρικό είναι αρκετά ώριμο στο μυαλό" κι από την άλλη "αυτό δεν σημαίνει ότι αναγκαστικά θα αποφασίσει, θα πρέπει να λάβει υπ' όψιν του ένα σκασμό πράματα, νόμους, ανθρώπινα δικαιώματα δικά του και των γονέων/κηδεμόνων, αν δεν μπορεί να αποτανθεί στην τάδε υπηρεσία" κλπ κλπ κλπ.

Βασικά, ο δάσκαλος δεν κερδίζει ή χάνει εξουσία. Ο δάσκαλος είναι για να αλλάζει επάγγελμα ή καλύτερα να παίρνει τα βουνά με αυτά που τον επιφορτίζουν.
A principal or other professional working with a student may decide that a student is a mature minor for some decisions but not for others. For example, a principal may decide that a student is a mature minor for the purpose of consenting to a referral for SSS, but this does not necessarily mean that the principal would automatically decide that the student is capable of making all decisions relating to their education or welfare.

When deciding whether a student should be considered to be a mature minor for a particular decision at school, principals and staff must also consider the human rights of any relevant parties (for example the student’s rights and their parents/carers’ rights) as set out in the Charter of Human Rights and Responsibilities Act 2006 (Vic) (Charter) and must act compatibly with the Charter. For more information refer to: Charter of Human Rights.
Συμφωνούμε ουσιαστικά. Οι δάσκαλοι σε ένα σχολείο είναι περισσότεροι από το ένα άτομο (μάλλον διεθυντή) που θα κληθεί να πάρει την απόφαση με βάση όλα αυτά.
Ίσως συμφωνούμε στο θέμα της αυξημένης ή όχι εξουσίας (παύλα-ρόλου) του δασκάλου. Βασικά, όχι ίσως, αλλά ναι.

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ και με την οδηγία, φυσικά.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 12:17

Beria έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:15

Μπα, με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι θα έπρεπε (και) η αυστραλιανή κυβέρνηση να νιώσει τόση κατανόηση για τα παιδιά της Γάζας όση δείχνει για τα δυσφορικα και να πιέζει στον ΟΗΕ
δηλαδή επηδή υπαρχουν καπου αλλου πιο μεγαλα προβλήματα, εισαι σουργελα που ασχολούνται με τα δικά τους ε; και μετα παραπονιέσαι που θυμήθηκα την μελετη.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 12:19

Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:16
όπως παντα, δεν προσπαθω να προσβαλλω. αποτυπωνω την αληθεια, η οποια ειναι οτι τα περισσοτερα ποστ σου δε βγαζουν νοημα στα ελληνικα, εχεις δικη σου γλωσσα.

αν αυτο σε προσβαλλει, προσπαθησε να το αλλαξεις.
δεν με προσβαλλεις ασέβαστε, θεωρώ οτι προσπαθεις να το κανεις, αλλα δεν με ενοχλει, καταλαβαινω οτι δεν μπορεις να καταλαβεις, δεν τα πας καλα με την λογική, ολα καλα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών