Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 15:14

Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:12
Λίγο ξινισμένο μαλακομπούκωμα
δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η επιθεση απο το πουθενα. κριμα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Απρ 2024, 15:15

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:41
enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:34
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:30
εσύ είπες τη λέξη απατεώνες, όχι εγώ, οπότε εξήγησε εσύ τι νομίζεις ότι εννούσα.
Εγώ είπα ότι κάνουν πολιτική.
μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες "πολιτική"; Δεν εχει βαση δηλαδή, το κανουν γιατι ετσι ειναι η πολιτική; για ποιο λογο θελουν να αλλαξουν φυλο χωρις αιτία στα παιδια; και δεν ειναι απατεωνες αν δεν υπαρχει αιτία σοβαρή, ειναι κακή η λεξη σιγουρα;
Μπορεί να είδαν κάτι που έκανε ντόρο στην αμερική και αποφάσισαν να το εφαρμόσουν εδώ κόπι πέϊστ, μπορεί να έχουν χρηματοδότηση από κάποιο συγκεκριμένο γκρουπ συμφερόντων, μπορεί στο εσωτερικό τους να έχει υπέρμετρη επιρροή κάποιος ακαδημαϊκός gender studies, ούτε ξέρω ούτε μ'ενδιαφέρει.
Να σου πω εγώ.

Ξεκινάνε με τη συγκεκριμένη οδηγία και συνεχίζουν με εκθέσεις που ζητάνε από τα παιδιά να τοποθετηθούν σε θέματα ερωτικού και σεξουαλικού περιεχομένου, τύπου ποιος συμμαθητής σου σου αρέσει και τι θα ήθελες να κάνεις μαζί του. Ταυτόχρονα εξηγούν έννοιες σε παιδιά 5-6 χρονών όπως τι είναι το τρανσέξουαλ, τι είναι το πανσεξουαλ, τι είναι το ασεξουαλ και πάει λέγοντας και τα βάζουν να επιλέξουν τι είναι το καθένα. Επίσης Αμερική κυκλοφορεί ένα βιβλίο σε σχολικές βιβλιοθήκες που λέει μέσα, με ζωγραφιές πως να πάρεις π*πα, πως να κάνεις πρ&κτ*κ* και τα σχετικά. Και μέσα σε όλα αυτά κάνουν δυναμικά την επανεμφάνισή τους οι maps που είναι οι παιδόφιλοι-παιδεραστές που ζητάνε κι αυτοί την κατανόηση και την αγάπη μας.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 15:16

Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:12
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:06
Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:04

Καλώς. Αλλά το κόπανος μην το πάρεις πίσω, το συνήθισα πλέον. Εκ προοιμίου ευχαριστώ.
Τι κάνεις ρε παπάρα εκεί; Πας να μού κλέψεις την δόξα και το παίζεις Μαχάτμα Γκάντι (Δαλάι Λάμα, ό,τι σ' αρέσει);

Πού είναι ο γνωστός αψίκορος Ναύτης, που όλοι ξέραμε κι όλοι αγαπήσαμε; Ε;
Είναι ευφυής ο εναον. Λίγο ξινισμένο μαλακομπούκωμα, αλλά ευφυής. Δεν μπορώ να θυμώσω με τους ευφυείς.
Ασχολίαστο...
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Απρ 2024, 15:16

enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:14
Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:12
Λίγο ξινισμένο μαλακομπούκωμα
δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτη η επιθεση απο το πουθενα. κριμα.
:smt005: να, γι' αυτό δεν μπορώ να σου κρατήσω γινάτι.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17040
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 17 Απρ 2024, 15:17

Jimmy81 έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:16
....
Όπως και να 'χει, τα παιδιά όταν ενηλικιωθούν σε λίγα χρόνια θα μπορούν να αυτοπροσδιορίζονται όπως γουστάρουν γράφοντας στα @@ τους τους γονείς. Το θέμα είναι αν οι δεύτεροι έχουν την ψυχραιμία και την ωριμότητα να αποδεχτούν τα παιδιά τους όπως θα είναι ή θα ντρέπονται και θα κρύβονται επειδή θα τους χλευάζουν οι "σκληροί" μπαμπάδες στο καφενείο; Θα ταχθείτε με τον μοντέρνο δυτικό κόσμο που αλλάζει ή με τα απολιθώματα και τους τριλοβίτες των παλαιομοδίτικων, μπαγιάτικων γενιών;
Alex Amsterdam έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:18
.....
Με απλα λογια λαχαναγοροτικα προς τον καθε αρνητη.
Δεν σου καναν τραβελι το παιδι,ηταν.Παρτο αποφαση και προχωρα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 17 Απρ 2024, 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 15:17

Ναύτης έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:16
:smt005: να, γι' αυτό δεν μπορώ να σου κρατήσω γινάτι.
ναι αλλα τον ισιλδουρα τον εκανες τουρκο τωρα, χαπακια για την πιεση θα φαει. ντροπή.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13539
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 17 Απρ 2024, 15:18

Ρε μαλάκα εναον γάμα λίγο τον ακτινίδιο γιατί εγώ βαριέμαι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25201
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 17 Απρ 2024, 15:19

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:56
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:44
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:15

Με μπερδεύεις τώρα. Δεν καταλαβαίνω αν:
α. δεν θες να απαντήσεις (θεμιτό, ειδικά αν παρεξήγησες την αρχική μου ερώτηση)
β. προσπαθείς πάλι να συντηρήσεις το ίματζ σου, ή
γ. το μυαλό σου φτάνει μέχρι το "ούγκα ούγκα, εσύ μαλάκα".

Το multiple choice, για να σε βοηθήσω αν ισχύει το γ.
δ. ειναι μαλακας. :003:

πρεπει να πολεμας τη φωτια με φωτια, αλλιως δεν εχει πλακα.
Εγώ είμαι μαλάκας, εσύ είσαι ηλίθιος, ο Ναύτης είναι κόπανος, ο Τσιλ είναι κάτι άλλο (δεν ξέρω... βλάκας; βαριέμαι να διαβάζω κάθε ποστ του 3-4 φορές και να τους αλλάζω στίξη για να βγάζουν νόημα, δεν ξέρω πώς ακριβώς τον χαρακτήρισε). Γενικά δηλαδή, επίπεδο. Αλλά είπα, εγώ φταίω, γιατί κάποτε τον πήγαινα παρά τις διαφορές, τις διαφωνίες μας και τον τρόπο που εκφραζόταν. Στην πορεία κατάλαβα ότι δεν έχει να κάνει με στυλάκι, αλλά με αδυναμία.

Παμπαρακάτ λοιπόν. Δεύτερη περίπτωση νοητού ιγκνόρ, σε λίγες μέρες μέσα (πραγματικό μόνο τον Ρέμπελο κι αυτό γιατί φουλάρουν οι σελίδες). Και πόσο μοιάζουουουν...
Κύριε, κύριε κι εγώ είμαι βλάκας (και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 17 Απρ 2024, 15:21

ΓΟΝΕΑΣ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΦΟΥΣΤΑΝΙΑ: "We don ' t do this transgender thing".
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΑΣΚΑΛΑΣ: "I AM THE TEACHER"

Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22727
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Απρ 2024, 15:22

Beria έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:19
Κύριε, κύριε κι εγώ είμαι βλάκας (και κάτι άλλο που δεν το θυμάμαι)
ελα ρε, σε ειπα βλακα εσενα, καλα τι εχω παθει σημερα; Σιγουρα; Εβαλε και τον τσιλ στο ιδιο γρουπ ο μαλακας, ελεος :lol:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70091
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 15:23

Gherschaagk έγραψε:
17 Απρ 2024, 15:15
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:41
enaon έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:34


μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οταν λες "πολιτική"; Δεν εχει βαση δηλαδή, το κανουν γιατι ετσι ειναι η πολιτική; για ποιο λογο θελουν να αλλαξουν φυλο χωρις αιτία στα παιδια; και δεν ειναι απατεωνες αν δεν υπαρχει αιτία σοβαρή, ειναι κακή η λεξη σιγουρα;
Μπορεί να είδαν κάτι που έκανε ντόρο στην αμερική και αποφάσισαν να το εφαρμόσουν εδώ κόπι πέϊστ, μπορεί να έχουν χρηματοδότηση από κάποιο συγκεκριμένο γκρουπ συμφερόντων, μπορεί στο εσωτερικό τους να έχει υπέρμετρη επιρροή κάποιος ακαδημαϊκός gender studies, ούτε ξέρω ούτε μ'ενδιαφέρει.
Να σου πω εγώ.

Ξεκινάνε με τη συγκεκριμένη οδηγία και συνεχίζουν με εκθέσεις που ζητάνε από τα παιδιά να τοποθετηθούν σε θέματα ερωτικού και σεξουαλικού περιεχομένου, τύπου ποιος συμμαθητής σου σου αρέσει και τι θα ήθελες να κάνεις μαζί του. Ταυτόχρονα εξηγούν έννοιες σε παιδιά 5-6 χρονών όπως τι είναι το τρανσέξουαλ, τι είναι το πανσεξουαλ, τι είναι το ασεξουαλ και πάει λέγοντας και τα βάζουν να επιλέξουν τι είναι το καθένα. Επίσης Αμερική κυκλοφορεί ένα βιβλίο σε σχολικές βιβλιοθήκες που λέει μέσα, με ζωγραφιές πως να πάρεις π*πα, πως να κάνεις πρ&κτ*κ* και τα σχετικά. Και μέσα σε όλα αυτά κάνουν δυναμικά την επανεμφάνισή τους οι maps που είναι οι παιδόφιλοι-παιδεραστές που ζητάνε κι αυτοί την κατανόηση και την αγάπη μας.
Και καπάκι σου λένε, κάνε παιδιά γιατί καταρρέει το δημογραφικό της δύσης.

Ας καταρρεύσει. Δεν είναι και κάτι τόσο τρομακτικό, αν το δει κάποιος μακροπρόθεσμα.

Αντιθέτως. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Απρ 2024, 15:24

Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:47
Gherschaagk έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:23
Ασέβαστος έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:10


νομιζω δε μιλαμε για κατι τετοιο. αυτο που λενε ειναι οτι θα γραφουν στα τεφτερια τους το φυλο που επιλεγει το παιδι, οτι κι αν λενε οι γονεις του.

γραφειοκρατικο ζητημα, δηλαδη.

οχι οτι δεν ειναι παντελως ηλιθιοτητα, φυσικα και ειναι. αλλα δεν εχουμε φταει (ακομη;) στο σημειο να κανουν ιατρικες πραξεις χωρις γονικη συναινεση
:smt005::smt005:

Πας καλά;

Δίνουν puberty blockers. Που σημαίνει πως τα κορίτσια δεν θα κάνουν βζια, δεν θα έχουν περίοδο κλπ. Και τα αγόρια, δεν θα αποκτήσουν την οστική πυκνότητα και τα υπόλοιπα που συμβαίνουν λόγω τεστοστερόνης.

Είναι σε πρώτη φάση χημικός ευνουχισμός και αργότερα αρχίζουν τα χειρουργεία για το πετσόκομμα.
disclaimer: αυτά δεν έχουν απολύτως καμμία σχέση με την οδηγία τού νήματος
Κάπως πρέπει να κάνουν την αρχή.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 17 Απρ 2024, 15:26

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:46
Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:25
όχι, φίλε μου. απλά δεν συμμετάσχουμε όλοι στο συγκεκριμένο moral panic.
τη λες και την ξαναλές αυτή τη μαλακία, αλλά εμένα πηγαίνουν όντως τα παιδιά μου σχολείο εκεί πέρα, και δεν έχει τίποτα απολύτως να κάνει με ηθική το θέμα. Έχει να κάνει με το αν θα παίρνει ένας δάσκαλος αποφάσεις ζωής για την οικογένειά ΜΟΥ ή όχι.
δηλαδή αν τού απογορεύσει τού γιου μου το σχολείο να φοράει φούστα αν και θέλει, σώθηκα;

(δεν σημαίνει αυτό το moral panic. θυμάσαι που όταν ήμασταν μικροί ήταν super cool και παράνομο το στιλέτο; αυτό ξεκίνησε από moral panic στα 50ς, πού αλλού, στις ΗΠΑ. αν θέλεις, ψάξ'το. και μετά δες τα άλλα moral panics που έχουν παίξει. :D )
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Απρ 2024, 15:26

Bill Hicks έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:48
Gherschaagk έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:26
Juno έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:20
SpoilerShow
Είναι οδηγία ή νόμος;

Επίσης, τα παιδιά δεν θα το πουν στους γονείς τους;
Οδηγία νομίζω.

Όχι τα παιδιά δεν το λένε στους γονείς τους. Γίνεται κρυφά.
:smt005::smt005::smt005:
Παρακαλώ;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Οδηγία υπουργείου παιδείας - αυστραλία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 17 Απρ 2024, 15:31

36d65961cf.jpg
36d65961cf.jpg (28.42 KiB) Προβλήθηκε 232 φορές
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών