Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8946
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 23 Απρ 2024, 18:14

Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 18:11
Καραμελίτσα έγραψε:
23 Απρ 2024, 17:59
Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 17:56


πουτανες pass αντι για μεθαδονη;

μειωμενες ποινες για οτι αλλο κανουν με δικαιολογια ειμαι εθισμενος;

οργανωμενες παρτουζες στον οκανα;

ναι, καλη ιδεα, φοβερα μυαλα βγαζει η ηλεια. :003:
Όχι, εγώ είμαι του κοψίματος μαχαίρι. Αλλά αν χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη κανείς ευχαρίστως να του προσφερθεί.

Επίσης ξεχνάς ότι οι καταναλωτές ναρκωτικών τρώνε ποινές και για απλή χρήση ή κατοχή.
οχι, δεν τρωνε καμμια ποινη για χρηση η κατοχη μικροποσοτητας. μαλιστα αμα κανουν καμμια κλοπη, το οτι την εκαναν για να παρουν πρεζα ειναι ελαφρυντικο.
Ο νόμος προβλέπει φυλάκιση και πρόστιμο, αλλά έχει ευεργετικές διατάξεις για τους χρήστες. Δεν υπάρχει λόγος να ισχύσουν τέτοιες διατάξεις για τους πορνοκαταναλωτές. Όχι τα πρώτα 20 χρόνια της απαγόρευσης τουλάχιστον.
Z

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19236
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Απρ 2024, 18:21

Τελικά όλη αυτη ή ερωτική ελευθεριότητα και η χαλάρωση των ερωτικών ηθων που είχε επικρατήσει από την μεταπολίτευση και μετά στις ταινίες , στον κινηματογράφο στο θέατρο και στην τηλεόραση θα πρέπει να απαγορευτεί;

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Απρ 2024, 20:06

Πασιφάη έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:36
Gherschaagk έγραψε:
23 Απρ 2024, 09:49
Ασέβαστος έγραψε:
22 Απρ 2024, 10:25


δεν ειπα παιχνιδι, ειπα ταινια.
ειναι δεδομενο οτι η οθονη δεν αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα. ολοι (πρεπει να) καταλαβαινουν τη διαφορα. ουτε παιζουμε ξυλο σαν τον τσακ νορις, ουτε μιλαμε σαν τον γιανκο με τη βιρνα, ουτε οδηγουμε σαν το φαστ εντ φουριους, ουτε ντυνομαστε σαν την καρι μπρανσο, ουτε γαμαμε σαν τον γκουσγκουνη.
Καλά ναι αλλά πριν λίγες μέρες σε μια εκδρομή 3 τριτογυμνασιάκια έβαλαν κάτω ένα δευτερογυμνασιάκι, όλα αγόρια, να το φορμάρουν, την ωρα που κοιμόταν, αλλά δεν τα κατάφεραν γιατί το παιδί πονούσε πολύ και αντέδρασε τόσο έντονα που λειτούργησε αποτρεπτικά η αντίδρασή του και τους ξενέρωσε. Γύρισαν πίσω, το παιδί είπε τι έγινε αλλά τελικά δεν τους έκαναν κάτι γιατί δεν τελέστηκε πράξη και όλα καλά.

Είμαι σίγουρη πως μια χαρά ξεχωρίζουν τη φαντασία από την πραγματικότητα και ξέρουν και τον Γκουσγκούνη.
Εμένα άλλο είναι που με προβληματίζει. Τόσο μικρά παιδιά, πώς γνωρίζουν τόσα πράγματα και μπαίνουν στη διαδικασία να τα κάνουν πράξη σε άλλους συμμαθητές, ανυποψίαστους ή λιγότερο γνώστες;Τα καυλώνει; Είναι απλά περιέργεια; Θέλουν απλά ένα γαμώξυλο; Ποιός θέλει βέβαια το περισσότερο είναι πασιφανές.
Ποιός γονιός, δεν ενεργοποίησε ένα γαμημένο parent control, ή το σπουδαιότερο όλων, να κάτσει να ασχοληθεί μαζί τους; Το χαλασμένο τηλέφωνο μεταξύ φίλων σε τέτοια ηλικία, που ό,τι σκατά ακούνε, τα υιοθετούν, με κάνει να θεωρώ πως οι γονείς, έχουν πιάσει ρότα για το διάολο καβάλα.
Και όχι. Δεν τίθεται θέμα συντηρητισμού, αλλά σωστής ενημέρωσης.
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται αλλά έλεγχος δεν υπάρχει. Τα περισσότερα παιδιά είναι στον αυτόματο και δεν λένε τι συμβαίνει μεταξυ τους. Οι κοριτσογονείς είναι εκείνοι που προσέχουν πιο πολύ, γιατί ξέρουν πως αν κάτι γίνει δεν μπορεί να ξεγίνει μετά. Οι γονείς δεν ξέρουν ούτε τι κάνουν τα παιδιά τους ούτε τι τους συμβαίνει και αν τα παιδιά μαθουν πως κάποιο παιδί μίλησε, τα υπόλοιπα το περιθωριοποιούν.


Ήμουν με τον σύλλογο γονέων για συνάντηση στο σχολείο και τα βλέπω στη σειρά να έχει χτυπήσει κουδούνι για να μπουν μέσα. Και βλέπω ένα εκτάκι μισό κεφάλι πιο ψηλό από τα υπόλοιπα, να έχει διπλαρώσει ένα πιο κοντό αγόρι και να του τρίβεται. Το βλέπω εγώ, το βλέπει και η δασκάλα που ήταν στην αυλή. Φεύγει το μικρότερο από εκεί, το φωνάζει η δασκάλα και λογικά το ρώτησε τι έγινε. Πάω στον δικό μου, του λέω τι είδα και μου λέει πως ο ψηλός κάποιες φορές απειλεί κάποια από τα αγόρια με την εξής ατάκα, "θα σου κάνω αυτό που δεν σου αρέσει". Κι αν το φωνάξει ο διευθυντής θα αρχίσει τα κατά λάθος έγινε, να με έσπρωξαν, δεν το ήθελα κι άλλα τέτοια.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13429
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 23 Απρ 2024, 20:14

Gherschaagk έγραψε:
23 Απρ 2024, 20:06
Πασιφάη έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:36
Gherschaagk έγραψε:
23 Απρ 2024, 09:49


Καλά ναι αλλά πριν λίγες μέρες σε μια εκδρομή 3 τριτογυμνασιάκια έβαλαν κάτω ένα δευτερογυμνασιάκι, όλα αγόρια, να το φορμάρουν, την ωρα που κοιμόταν, αλλά δεν τα κατάφεραν γιατί το παιδί πονούσε πολύ και αντέδρασε τόσο έντονα που λειτούργησε αποτρεπτικά η αντίδρασή του και τους ξενέρωσε. Γύρισαν πίσω, το παιδί είπε τι έγινε αλλά τελικά δεν τους έκαναν κάτι γιατί δεν τελέστηκε πράξη και όλα καλά.

Είμαι σίγουρη πως μια χαρά ξεχωρίζουν τη φαντασία από την πραγματικότητα και ξέρουν και τον Γκουσγκούνη.
Εμένα άλλο είναι που με προβληματίζει. Τόσο μικρά παιδιά, πώς γνωρίζουν τόσα πράγματα και μπαίνουν στη διαδικασία να τα κάνουν πράξη σε άλλους συμμαθητές, ανυποψίαστους ή λιγότερο γνώστες;Τα καυλώνει; Είναι απλά περιέργεια; Θέλουν απλά ένα γαμώξυλο; Ποιός θέλει βέβαια το περισσότερο είναι πασιφανές.
Ποιός γονιός, δεν ενεργοποίησε ένα γαμημένο parent control, ή το σπουδαιότερο όλων, να κάτσει να ασχοληθεί μαζί τους; Το χαλασμένο τηλέφωνο μεταξύ φίλων σε τέτοια ηλικία, που ό,τι σκατά ακούνε, τα υιοθετούν, με κάνει να θεωρώ πως οι γονείς, έχουν πιάσει ρότα για το διάολο καβάλα.
Και όχι. Δεν τίθεται θέμα συντηρητισμού, αλλά σωστής ενημέρωσης.
Δεν έχω ιδέα τι γίνεται αλλά έλεγχος δεν υπάρχει. Τα περισσότερα παιδιά είναι στον αυτόματο και δεν λένε τι συμβαίνει μεταξυ τους. Οι κοριτσογονείς είναι εκείνοι που προσέχουν πιο πολύ, γιατί ξέρουν πως αν κάτι γίνει δεν μπορεί να ξεγίνει μετά. Οι γονείς δεν ξέρουν ούτε τι κάνουν τα παιδιά τους ούτε τι τους συμβαίνει και αν τα παιδιά μαθουν πως κάποιο παιδί μίλησε, τα υπόλοιπα το περιθωριοποιούν.


Ήμουν με τον σύλλογο γονέων για συνάντηση στο σχολείο και τα βλέπω στη σειρά να έχει χτυπήσει κουδούνι για να μπουν μέσα. Και βλέπω ένα εκτάκι μισό κεφάλι πιο ψηλό από τα υπόλοιπα, να έχει διπλαρώσει ένα πιο κοντό αγόρι και να του τρίβεται. Το βλέπω εγώ, το βλέπει και η δασκάλα που ήταν στην αυλή. Φεύγει το μικρότερο από εκεί, το φωνάζει η δασκάλα και λογικά το ρώτησε τι έγινε. Πάω στον δικό μου, του λέω τι είδα και μου λέει πως ο ψηλός κάποιες φορές απειλεί κάποια από τα αγόρια με την εξής ατάκα, "θα σου κάνω αυτό που δεν σου αρέσει". Κι αν το φωνάξει ο διευθυντής θα αρχίσει τα κατά λάθος έγινε, να με έσπρωξαν, δεν το ήθελα κι άλλα τέτοια.
Άστα να πάνε εν τέλει. :011:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19236
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 23 Απρ 2024, 23:22

Ένα φιλοσοφικό ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό πρωινά που βλέπω στην τηλεόραση δοκυμοντερ για την ζωή στην Άγρια Φύση...
Τι είναι πιο ακατάλληλη ταινία για ανηλίκους
Το να βλέπουν σκληρό πορνό ή να βλέπουν άγρια ζώα να κατασπαράζουν το ένα το άλλο ;

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 24 Απρ 2024, 15:47

Ασέβαστος έγραψε:
23 Απρ 2024, 09:21
masterridley έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:19
Πολύ δυνατό θέμα. Εννοείται ότι πρέπει να απαγορευτεί το πορνό... με την τωρινή του μορφή.

Κάνει κακό τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες. Δηλαδή προσπαθήστε να το δείτε λίγο απ'την πλευρά ενός μουσουλμάνου ας πούμε (γιατί εσείς είστε σαν ψάρια μες στο νερό). Τι βλέπει λοιπόν ο συμπαθής Άλι; Βλέπει mainstream πλέον τσόντες όπου οι άντρες γαμάνε στο ξύλο πιο πολύ, παρά στο σεξ τις γυναίκες.

Και ακόμα και αν οι συγκεκριμένες γυναίκες (πορνοστάρ) την βρίσκουν (που πολύ αμφιβάλλω), αυτό έχει αντίκτυπο στα κανονικά κορίτσια, που πιέζονται να κάνουν τις ίδιες πράξεις από τα "εκπαιδευμένα" αγόρια. Βλέπε πρόσφατο άρθρο στους nytimes https://www.nytimes.com/2024/04/12/opin ... amage.html

Αυτός που αντιπαρέβαλε τα βιντεοπαιχνίδια όπου σκοτώνεις με τις τσόντες, έκανε την πιο άστοχη σύγκριση που έχω δει ποτέ μου. Καμία σχέση δεν έχει η απόσταση Mortal Kombat-πραγματικής ζωής με την απόσταση που έχει η τσόντα. Είναι πολύ πιο εύκολο για ένα παιδί να αντιγράψει αυτά που βλέπει στις τσόντες γιατί νομίζει ότι αρέσουν σε όλες τις γυναίκες (ή να κάνει πχ καγκουριές με το αμάξι), απ'το να πάρει ένα chainsaw και να παίξει τον Doom Guy irl!
εεεεμ, μη σε ξαφνιασω, αλλα αυτα που βλεπεις μονο μεινστρημ δεν ειναι. :102:
bruuuh, στην πρώτη σελίδα των adult dvd stores και των πορνχαμπ είναι αυτά, πλάκα ΜΕ κάνεις?

Και άσε τι βλέπω εγώ, αυτά τα βλέπουν & κάνουν τα παιδάκια πλέον, όπως λέει το άρθρο. Το ξαναβάζω χωρίς paywall:
https://archive.is/G3tEZ#selection-3297.420-3297.562

Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπάρχει κακοποιητική συμπεριφορά στις τσόντες, τελεία. Είναι κακό και για τους άντρες και τις γυναίκες. Ας το κάνουν στην προσωπική ζωή τους αν θέλουν.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 24 Απρ 2024, 15:55

AlienWay έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:04
masterridley έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:19
Πολύ δυνατό θέμα. Εννοείται ότι πρέπει να απαγορευτεί το πορνό... με την τωρινή του μορφή.

Κάνει κακό τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες. Δηλαδή προσπαθήστε να το δείτε λίγο απ'την πλευρά ενός μουσουλμάνου ας πούμε (γιατί εσείς είστε σαν ψάρια μες στο νερό). Τι βλέπει λοιπόν ο συμπαθής Άλι; Βλέπει mainstream πλέον τσόντες όπου οι άντρες γαμάνε στο ξύλο πιο πολύ, παρά στο σεξ τις γυναίκες.

Και ακόμα και αν οι συγκεκριμένες γυναίκες (πορνοστάρ) την βρίσκουν (που πολύ αμφιβάλλω), αυτό έχει αντίκτυπο στα κανονικά κορίτσια, που πιέζονται να κάνουν τις ίδιες πράξεις από τα "εκπαιδευμένα" αγόρια. Βλέπε πρόσφατο άρθρο στους nytimes https://www.nytimes.com/2024/04/12/opin ... amage.html

Αυτός που αντιπαρέβαλε τα βιντεοπαιχνίδια όπου σκοτώνεις με τις τσόντες, έκανε την πιο άστοχη σύγκριση που έχω δει ποτέ μου. Καμία σχέση δεν έχει η απόσταση Mortal Kombat-πραγματικής ζωής με την απόσταση που έχει η τσόντα. Είναι πολύ πιο εύκολο για ένα παιδί να αντιγράψει αυτά που βλέπει στις τσόντες γιατί νομίζει ότι αρέσουν σε όλες τις γυναίκες (ή να κάνει πχ καγκουριές με το αμάξι), απ'το να πάρει ένα chainsaw και να παίξει τον Doom Guy irl!
Ωραία λοιπόν. Να απαγορευτεί. Πώς θα γίνει αυτό;
Σταδιακά όλα γίνονται. Τουλάχιστον για τα μεγάλα mainstream studios, είναι πολύ εύκολο να απαγορευτούν πράγματα.

Πρόσεξε, δεν είμαι ιδεαλιστής ούτε έχω πρόβλημα με το πορνό. Δεν θέλω ούτε η πορνεία να απαγορευτεί προφανώς!

Εξάλλου, τα ίδια δεν λέγαμε για το τσιγάρο? Κι όμως απαγορεύτηκε σχεδόν καθολικά. Έτσι, μπορεί να γίνει και εδώ για τα γνωστά studios τουλάχιστον. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει με νόμους Αμερικής, οπότε η συζήτηση είναι ακαδημαϊκή για μας.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 24 Απρ 2024, 20:36

masterridley έγραψε:
24 Απρ 2024, 15:55
AlienWay έγραψε:
23 Απρ 2024, 12:04
masterridley έγραψε:
22 Απρ 2024, 22:19
Πολύ δυνατό θέμα. Εννοείται ότι πρέπει να απαγορευτεί το πορνό... με την τωρινή του μορφή.

Κάνει κακό τόσο στους άντρες όσο και στις γυναίκες. Δηλαδή προσπαθήστε να το δείτε λίγο απ'την πλευρά ενός μουσουλμάνου ας πούμε (γιατί εσείς είστε σαν ψάρια μες στο νερό). Τι βλέπει λοιπόν ο συμπαθής Άλι; Βλέπει mainstream πλέον τσόντες όπου οι άντρες γαμάνε στο ξύλο πιο πολύ, παρά στο σεξ τις γυναίκες.

Και ακόμα και αν οι συγκεκριμένες γυναίκες (πορνοστάρ) την βρίσκουν (που πολύ αμφιβάλλω), αυτό έχει αντίκτυπο στα κανονικά κορίτσια, που πιέζονται να κάνουν τις ίδιες πράξεις από τα "εκπαιδευμένα" αγόρια. Βλέπε πρόσφατο άρθρο στους nytimes https://www.nytimes.com/2024/04/12/opin ... amage.html

Αυτός που αντιπαρέβαλε τα βιντεοπαιχνίδια όπου σκοτώνεις με τις τσόντες, έκανε την πιο άστοχη σύγκριση που έχω δει ποτέ μου. Καμία σχέση δεν έχει η απόσταση Mortal Kombat-πραγματικής ζωής με την απόσταση που έχει η τσόντα. Είναι πολύ πιο εύκολο για ένα παιδί να αντιγράψει αυτά που βλέπει στις τσόντες γιατί νομίζει ότι αρέσουν σε όλες τις γυναίκες (ή να κάνει πχ καγκουριές με το αμάξι), απ'το να πάρει ένα chainsaw και να παίξει τον Doom Guy irl!
Ωραία λοιπόν. Να απαγορευτεί. Πώς θα γίνει αυτό;
Σταδιακά όλα γίνονται. Τουλάχιστον για τα μεγάλα mainstream studios, είναι πολύ εύκολο να απαγορευτούν πράγματα.

Πρόσεξε, δεν είμαι ιδεαλιστής ούτε έχω πρόβλημα με το πορνό. Δεν θέλω ούτε η πορνεία να απαγορευτεί προφανώς!

Εξάλλου, τα ίδια δεν λέγαμε για το τσιγάρο? Κι όμως απαγορεύτηκε σχεδόν καθολικά. Έτσι, μπορεί να γίνει και εδώ για τα γνωστά studios τουλάχιστον. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει με νόμους Αμερικής, οπότε η συζήτηση είναι ακαδημαϊκή για μας.
Στην Ιαπωνία βάζουν πάνω στα γεννητικά όργανα της ταινίας pixels. Ας πούμε πήραν ένα τέτοιο μέτρο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Μήπως πρέπει να απαγορευτεί το πορνό..;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 24 Απρ 2024, 20:42

Μια και πήραμε φόρα με τις απαγορεύσεις, γω λέω να απαγορευτεί και το κλάσιμο ειδικά οι κούφιες που είναι και μοβόρικες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών