Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15111
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 21 Απρ 2024, 19:04

Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:02
Σενέκας έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:57
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:41
Υπαρχουν ας πουμε δικαιωματιστες που λενε οτι στην πολιτικη κηδεια θελουμε να ακουμε ροκ τραγουδια και στην ατμοσφαιρα του χριστιανικου νεκροταφειου καταπιεζομαστε.

.
Μπορεί να θέλουν να φέρουν και στριπτιζέζ στη πολιτική κηδεία, εσένα τι σε κοφτει;


Εμενα τιποτα, αυτους τους κοφτει να το κανουν σε χριστιανικο κοιμητηριο.

.
δεν είναι χριστιανικά τα κοιμητήρια, ανήκουν στους δήμους, όχι στις εκκλησίες
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2024, 19:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:55
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:49


Ναι, και; Σε χριστιανική κηδεία, δεν σου έχει τύχει ποτέ να δεις μπάντα να παίζει ρεμπέτικα ή λαϊκά πάνω από τον τάφο; Εγώ έχω δει και παπά να φέρνει στροφή.
Τι να σου πω δεν μου τυχε.

Η περιπτωση που ξερω γω ειναι οτι θελαν να ακουσουν Beatles στη πολιτικη κηδεια, τους αφησαν αρκει να βαλουν χαμηλα τη μουσικη, αυτοι διαμαρτυρηθηκαν γιατι την ηθελαν δυνατα και εκτοτε το θεωρουν ενα απο αυτα που θελουν να αλλαξουν.
.
Μα κι εσύ είσαι φαν των beatles βρε Αρίστο. Θα σε χάλαγε η ιδέα να έπαιζαν κάποιο κομμάτι τους, πάνω από τον δικό σου τάφο ή θα το θεωρούσες αμαρτία; :lol:


Δεν ειμαι φαν τους Beatles αλλα των Stones, δεν εχω σκεφτει τιποτα για την κηδεια μου, δεν ξερω καν αν θελω παραδοσιακη η κατι αλλο και το πιθανοτερο ειναι να πω στους δικους μου να με τιμησουν οπως τους βολευει η και καθολου.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2024, 19:06

Σενέκας έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:04
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:02
Σενέκας έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:57


Μπορεί να θέλουν να φέρουν και στριπτιζέζ στη πολιτική κηδεία, εσένα τι σε κοφτει;


Εμενα τιποτα, αυτους τους κοφτει να το κανουν σε χριστιανικο κοιμητηριο.

.
δεν είναι χριστιανικά τα κοιμητήρια, ανήκουν στους δήμους, όχι στις εκκλησίες


Χριστιανικα ειναι με την θρησκευτικη και παραδοσιακη εννοια: διαθετουν χριστιανικο εκκλησακι, οι ταφοι εχουν χριστιανικους σταυρους, τις κηδειες τις συνοδευουν Χριστιανοι ιερεις κλπ.

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70217
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Απρ 2024, 19:09

Σε κάθε περίπτωση, ο Αρίστος δεν έχει ακόμη καταλάβει ότι οι πολιτικές κηδείες δεν γίνονται πάντα στο χώρο των νεκροταφείων. Στα νεκροταφεία, γίνεται πάντα η ταφή.

Για την αποχαιρετιστήρια τελετή, υπάρχουν και ιδιωτικοί χώροι όπου τη διοργάνωση αναλαμβάνουν τα γραφεία τελετών, με το αντίστοιχο κόστος στολισμού, φωτισμού, μουσικής κλπ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2024, 19:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:09
Σε κάθε περίπτωση, ο Αρίστος δεν έχει ακόμη καταλάβει ότι οι πολιτικές κηδείες δεν γίνονται πάντα στο χώρο των νεκροταφείων. Στα νεκροταφεία, γίνεται πάντα η ταφή.

Για την αποχαιρετιστήρια τελετή, υπάρχουν και ιδιωτικοί χώροι όπου τη διοργάνωση αναλαμβάνουν τα γραφεία τελετών, με το αντίστοιχο κόστος στολισμού, φωτισμού, μουσικής κλπ


Αυτο σου λεω ομως, οτι θελουν να εχουν λογο και για την ταφη.

Οσο για τους ιδιωτικους χωρους πολλοι δεν θελουν να τους πληρωσουν και θελουν νακροταφειο, ουαι κι αλλιμονο τωρα αν αυτοι ειναι δικαιωματιστες, θα τα κανουν τσουρεκια στους υπευθυνους του νεκροταφειου.

.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 21 Απρ 2024, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Απρ 2024, 19:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:42
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:38
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Απρ 2024, 18:33


Ρε συ Αρίστο, ας τις κάνουν όπου γουστάρουν, εσύ τί ζόρι τραβάς από τη στιγμή που δεν επηρεάζεται το χριστιανικό περιβάλλον των νεκροταφείων;

Οι πολιτικές κηδείες γίνονται έξω από το ναό. Δεν συμμετέχουν ιερείς, απλώς υπάρχει κάτι σαν βήμα από όπου εκφωνούνται αποχαιρετιστήριοι λόγοι από συγγενείς, φίλους και φυσικά κομματικούς εκπρόσωπους. Αν πάρουν φόρα με το μικρόφωνο οι τελευταίοι, πας το πρωί και φεύγεις τ' απόγευμα, μεγαλύτερη ταλαιπωρία δεν υπάρχει.
Αλλοι εχουν προβλημα οχι εγω.

https://www.ethnos.gr/greece/article/22 ... hadiaforia

Κι απο οτι φαινεται οπως πολλοι ομοφυλοφιλοι δεν αρκουνταν στο συμφωνο αλλα θελαν κανονικο γαμο ετσι και με την κηδεια δεν τους φτανει το πολιτικο σκελος αλλα θελουν να τροποποιησουν τα παντα.
.
Nα σου πω, εδώ που φτάσαμε δεν το θεωρώ καθόλου κακό το να αρχίσουν να κάνουν και οι γκέι θρησκευτικούς γάμους.

Θα ρίξω τρελλό γέλιο με όσους μιλάνε σήμερα για χριστιανοταλιμπάνια. :lol:
Όσο είναι Ορθόδοξη η Εκκλησία δεν πρόκειται να κάνει γάμους ομοφυλοφίλων. Δεν μπορεί να είναι Ορθόδοξη και να μην ακολουθεί τη διδασκαλία της. Πιο πανηγύρι θα γίνει για τον εαυτό της αν το κάνει παρά για τους άθεους που θα ντροπιαστούν αν το κάνει, όπως υποθέτεις.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Απρ 2024, 19:16

Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:06
Σενέκας έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:04
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:02




Εμενα τιποτα, αυτους τους κοφτει να το κανουν σε χριστιανικο κοιμητηριο.

.
δεν είναι χριστιανικά τα κοιμητήρια, ανήκουν στους δήμους, όχι στις εκκλησίες


Χριστιανικα ειναι με την θρησκευτικη και παραδοσιακη εννοια: διαθετουν χριστιανικο εκκλησακι, οι ταφοι εχουν χριστιανικους σταυρους, τις κηδειες τις συνοδευουν Χριστιανοι ιερεις κλπ.

.
Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2024, 19:22

Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:16

Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!


Η απλα επειδη οι παπαδες συντηρουν συνηθως πολυτεκνες οικογενειες και τα λεφτα δεν βγαινουν.

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Απρ 2024, 19:25

Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:22
Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:16

Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!


Η απλα επειδη οι παπαδες συντηρουν συνηθως πολυτεκνες οικογενειες και τα λεφτα δεν βγαινουν.

.
Σοβαρά τώρα; :lol:

Αλήθεια, το ποστ μου πιο πάνω με την κηδεία με τις ροκιές, το είδες ή σού διέφυγε;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Απρ 2024, 19:26

Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:16
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:06
Σενέκας έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:04


δεν είναι χριστιανικά τα κοιμητήρια, ανήκουν στους δήμους, όχι στις εκκλησίες


Χριστιανικα ειναι με την θρησκευτικη και παραδοσιακη εννοια: διαθετουν χριστιανικο εκκλησακι, οι ταφοι εχουν χριστιανικους σταυρους, τις κηδειες τις συνοδευουν Χριστιανοι ιερεις κλπ.

.
Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!
Όλα δηλώνουν Χριστιανισμό σ' αυτά αλλά...πιστεύεις ότι θα είναι διαφορετικά αν φύγουν απ' τη μέση οι παπάδες και επικρατήσουν οι εργολάβοι, μόνο;
Αυτό που ξέρω από δύο πρόσφατες κηδείες (μάνα και αδελφό) το δημοτικό κοιμητήριο διαχειρίζεται μέσω δήμου τις κηδείες. Οι ιερείς που κάνουν μνημόσυνα και τρισάγια είναι διορισμένοι από μητρόπολη και ενορία και ότι παίρνουν τα δίνουν εκεί. Αν κλέβουν, τα κλέβουν από μητρόπολη και ενορία και όχι από πιστούς. Τους πιστούς τους κλέβει ο δήμος και τα γραφεία τελετών με μαύρα.
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2024, 19:28

Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:25
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:22
Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:16

Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!


Η απλα επειδη οι παπαδες συντηρουν συνηθως πολυτεκνες οικογενειες και τα λεφτα δεν βγαινουν.

.
Σοβαρά τώρα; :lol:

Αλήθεια, το ποστ μου πιο πάνω με την κηδεία με τις ροκιές, το είδες ή σού διέφυγε;


Σοβαροτατα, αν εγω ειχα να ζησω 7 παιδια εννοειται οτι θα εδινα τα ρεστα μου να αναλαβω κηδειες στο ταδε κοιμητηριο και θα το θεωρουσα και ηθικοτατο.

Το ειδα, φαση Clockwork Orange. :e040:

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39833
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Απρ 2024, 19:38

METΩΠΙΚΗ η επιθεση.

Τριτο κρουσμα σε μια μερα.



Ιερέας στην Αχαΐα τα… έψαλε στην υφυπουργό Χριστίνα Αλεξοπούλου

Αποχώρησε έχοντας στο πλευρό της τον αδερφό του Δεσπότη

https://www.newsbreak.gr/ellada/587525/ ... exopoyloy/

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Απρ 2024, 19:38

O I έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:26
Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:16
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:06




Χριστιανικα ειναι με την θρησκευτικη και παραδοσιακη εννοια: διαθετουν χριστιανικο εκκλησακι, οι ταφοι εχουν χριστιανικους σταυρους, τις κηδειες τις συνοδευουν Χριστιανοι ιερεις κλπ.

.
Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!
Όλα δηλώνουν Χριστιανισμό σ' αυτά αλλά...πιστεύεις ότι θα είναι διαφορετικά αν φύγουν απ' τη μέση οι παπάδες και επικρατήσουν οι εργολάβοι, μόνο;
Αυτό που ξέρω από δύο πρόσφατες κηδείες (μάνα και αδελφό) το δημοτικό κοιμητήριο διαχειρίζεται μέσω δήμου τις κηδείες. Οι ιερείς που κάνουν μνημόσυνα και τρισάγια είναι διορισμένοι από μητρόπολη και ενορία και ότι παίρνουν τα δίνουν εκεί. Αν κλέβουν, τα κλέβουν από μητρόπολη και ενορία και όχι από πιστούς. Τους πιστούς τους κλέβει ο δήμος και τα γραφεία τελετών με μαύρα.
Καταρχάς, συλληπητήρια, έχω περάσει φάση με 4 κηδείες σε έναν χρόνο και ο ένας νέο άτομο και σε νιώθω.

Η διαφορά που λες, έγκειται κυρίως στον ρόλο του καθενός. Οι εργολάβοι είναι επαγγελματίες με σκοπό το κέρδος. Οι ιερείς δεν (θα έπρεπε να) είναι.

Όσο για τα τρισάγια που λες και που στα μεγάλα νεκροταφεία τα κυνηγάνε σαν μανιακοί και καμμιά φορά μέχρι και αγώνες δρόμου βλέπεις ποιος θα προλάβει να πάει πρώτος ή και διάφορα άλλα ευτράπελα, θέλεις να πεις ότι το ταληράκι-δεκαρικάκι-εικοσαρικάκι που τσιμπάνε μαύρα κι άραχνα σε κάθε τρισάγιο και χώνουν διακριτικά στην τσέπη, πάνε μετά και το βάζουν στο καλάθι με τα πουρμπουάρ; Έλα τώρα...
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 21 Απρ 2024, 19:55

Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:38
O I έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:26
Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:16

Χριστιανικά καπελωμένα είναι βασικά. Και πέφτουν πολλά ενδοεκκλησιαστικά μαχαιρώματα, βύσματα, γλειψίματα και λοιπά, για το ποιοι ιερείς θα αναλάβουν το πόστο, όπου έχει εκκλησία μέσα. Επειδή νοιάζονται για τις ψυχές των θανόντων, φυσικά!
Όλα δηλώνουν Χριστιανισμό σ' αυτά αλλά...πιστεύεις ότι θα είναι διαφορετικά αν φύγουν απ' τη μέση οι παπάδες και επικρατήσουν οι εργολάβοι, μόνο;
Αυτό που ξέρω από δύο πρόσφατες κηδείες (μάνα και αδελφό) το δημοτικό κοιμητήριο διαχειρίζεται μέσω δήμου τις κηδείες. Οι ιερείς που κάνουν μνημόσυνα και τρισάγια είναι διορισμένοι από μητρόπολη και ενορία και ότι παίρνουν τα δίνουν εκεί. Αν κλέβουν, τα κλέβουν από μητρόπολη και ενορία και όχι από πιστούς. Τους πιστούς τους κλέβει ο δήμος και τα γραφεία τελετών με μαύρα.
Καταρχάς, συλληπητήρια, έχω περάσει φάση με 4 κηδείες σε έναν χρόνο και ο ένας νέο άτομο και σε νιώθω.

Η διαφορά που λες, έγκειται κυρίως στον ρόλο του καθενός. Οι εργολάβοι είναι επαγγελματίες με σκοπό το κέρδος. Οι ιερείς δεν (θα έπρεπε να) είναι.

Όσο για τα τρισάγια που λες και που στα μεγάλα νεκροταφεία τα κυνηγάνε σαν μανιακοί και καμμιά φορά μέχρι και αγώνες δρόμου βλέπεις ποιος θα προλάβει να πάει πρώτος ή και διάφορα άλλα ευτράπελα, θέλεις να πεις ότι το ταληράκι-δεκαρικάκι-εικοσαρικάκι που τσιμπάνε μαύρα κι άραχνα σε κάθε τρισάγιο και χώνουν διακριτικά στην τσέπη, πάνε μετά και το βάζουν στο καλάθι με τα πουρμπουάρ; Έλα τώρα...
Ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια.

Αυτό που λέω είναι ότι τα 2000 ευρώ για την κάθε κηδεία, πήγαν στο δήμο και τα έξοδα κηδείας μέσω του γραφείου τελετών εκ των οποίων αν θυμάμαι καλά, ήταν 250-300 ευρώ για την εκκλησιαστική τελετή, 350 για τον τάφο (κατασκευή) 120 για ενοικίαση του χώρου για 3 χρόνια και τα υπόλοιπα για ψυγείο (50 τη μέρα), φέρετρο και για άλλες μαλακίες. Για τα τρισάγια έδωσα από 20 ευρώ έξτρα. Αν ο παπάς τα έβαλε στη τσέπη και δεν τα έδωσε ενορία, αυτός ξέρει. Μπορούσα να μη του δώσω τίποτα. Του τα έδωσα ενώ έκανε το τρισάγιο.

δεν ξέρω που είναι το πρόβλημά σου
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9418
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αρχιμανδρίτης χειροκροτούμενος είπε τον Άδωνι βδέλυγμα και βουλευτίνα της ΝΔ έφαγε χαστούκι μέσα σε εκκλησία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 21 Απρ 2024, 19:58

Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:28
Isildur έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:25
Αρίστος έγραψε:
21 Απρ 2024, 19:22




Η απλα επειδη οι παπαδες συντηρουν συνηθως πολυτεκνες οικογενειες και τα λεφτα δεν βγαινουν.

.
Σοβαρά τώρα; :lol:

Αλήθεια, το ποστ μου πιο πάνω με την κηδεία με τις ροκιές, το είδες ή σού διέφυγε;


Σοβαροτατα, αν εγω ειχα να ζησω 7 παιδια εννοειται οτι θα εδινα τα ρεστα μου να αναλαβω κηδειες στο ταδε κοιμητηριο και θα το θεωρουσα και ηθικοτατο.

Το ειδα, φαση Clockwork Orange. :e040:

.
Α, δηλαδή η Μητρόπολη διορίζει στα κοιμητήρια μόνο πολύτεκνους. Ούτε ιερομόναχους (έχω πετύχει), ούτε υπερήλικες που θα έπρεπε να έχουν βγει στη σύνταξη προ πολλού και που αν έχουν παιδιά θα είναι πχ σαραντάρηδες (έχω πετύχει), ούτε τίποτα απ' αυτά. Μόνο κακομοίρηδες που έχουν ανάγκη.

Και, ακόμα κι έτσι να ήταν, είναι δικαιολογία αυτό; Αφού ο μισθός δεν αλλάζει, όλη ιστορία γίνεται για να παίρνουν κάποια παραπάνω "μαύρα" ώστε να βγαίνουν οικονομικά; Το δέχεσαι δηλαδή αυτό ως πρακτική, γενικά και σε οποιονδήποτε κλάδο;
... αγαθοί μβουκμέηκερς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών