Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 07 Νοέμ 2018, 02:55

Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:40
exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:27
Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:11

Γιατί εσείς τρολάρετε.
Εγω κανω απλά λογικές ερωτήσεις.
Jewish history month αν δεν κανω λαθος δεν υπάρχει ως επιβαλλόμενος εκπαιδευτικός θεσμός, σε παρακαλώ μην κάνεις άτοπες συγκρίσεις (γιατι ανεφερες τους Εβραίους σαν συγκριση, περίεργο, υποβόσκει καποιος αντισημητισμός; )
Δηλαδη αυτά είναι αποζημίωση μιας αδικιας που έγινε πολλές γενεές πίσω από το 1-5% από αυτούς που είχαν λιγότερη μελανίνη απέναντι σε αυτούς που είχαν περισσότερη; Οι υπόλοιποι 95% με την λιγότερη μελανίνη (για χαρη της κουβεντας ας τους πουμε ασπρους) που αδικήθηκαν δεν πρεπει ν αποζημιωθουν και αυτοί; Αλλά όχι για αυτους ζητας συλογικη ευθυνη 100% με μόνο κριτήριο την ελειψη μελανίνης; Και πώς είμαστε σίγουροι ότι όλοι, το 100% αυτων με την περισσότερη μελανίνη (για χάρη της κουβέντας ας τους πουμε μαυρους) αδικήθηκαν πριν πολλές γεννεές; Είναι λίγο γενικό και ρατσιστικό να ζητάς πράγματα με ενα γενικο κριτηριο χρωματος, δεν βρισκεις;
Τι γράφεις;
Που ζήτησα εγώ συλλογικές ευθύνες;
Σε κατηγόρησα προσωπικά για κάτι;
Από ποιος αδικήθηκαν οι λευκοί;
Δηλαδή δεν πρέπει οι Μαυροι να θυμούνται όσα τραβηξαν οι προγόνοί τους ως δουλοί και πρέπει να θυμούνται οι Ιωνες;
Και αν ζητάω εγώ "συλλογικές ευθύνες",που δε ζητάω αλλά λέμε τώρα,εσύ γιατί ζητάς συλλογικές από τους Τούρκους;
Με τη λογική σου δε φταίνε οι σημερινή Τούρκοι για τα όσα κάνανε οι πρόγονοί τους το 22 όπως δε φταίνε οι σημερινή Λευκοί για τα όσα κάνανε οι πρόγονοί τους την εποχή της δουλείας,σωστά;
το 55; το 74; τη δεκαετια του 80 στην Ιμβρο;
Ασε με εμενα τι πιστευω εγω για τους Τουρκους, οτι κανω εγω θα κανεις; Που πηγε το "ηθικο πλεονέκτημα";
Αλλά κάτσε γιατί πάλι μπερδευτικά τα λες, τώρα δηλαδή αναγάγεις όλους όσους εχουν περισσότερη μελανίνη σε ένα ενιαιο έθνος; Ατοπη συγκριση κανεις παλι. Η συγκριση θα ηταν αν ελεγες να υπαρχει μηνας λευκης ιστοριας, μελαμψης ιστοριας, κιτρινης ιστοριας, γενικά ιστοριες που εχουν να κανουν με την μελανίνη. Αμ το άλλο; Δηλαδή αποζημιωση για αυτους, το 95% των ανθρωπων με λιγοτερη μελανίνη, που επισης αδικοντουσταν, δεν έχει; Γιατί; Επειδή έχουν λιγότερη μελανινη; Ξεκάθαρα δηλαδή χωρίζεις σε αθώους και ενόχους ανάλογα την μελανίνη.

Και επίσης, γιατί δεν εχω δει κανεναν σας τόσο λαλίστατο και παθιασμενο όταν θέματα αφορουν Ελληνες που έχουν περάσει τα πανδεινα; Όταν έχει να κανει με Ελληνες εφαρμόζετε δυο μέτρα δυο σταθμα; (ρητορικη ερωτηση, αυτό κανετε και το βλεπουν και το γνωριζουν ολοι)
Διεύκρίνησε αυτό το 55 74 και τη δεκαετία του 80 στην Ιμβρο

Επίσης δεν επικαλέστηκα προσωπικά κανένα "ηθικό πλεονέκτημα"

Και δεν αναγάγω κανέναν σε τίποτα.Ενώ υπήρχαν μαύροι σκλάβοι από την Αγκόλα,από την Λιβερία,την Ακτη Ελεφαντοστού τον Νίγηρα κλπ,οι λευκοί δυνάστες τους τους φέρθηκαν σαν ένα πράγμα.Είπαν:Ο Νέγρος,δεν είπανε ο Αγκολέζος Νέγρος,ο Μοζαμβίκειος Νέγρος...
Όπότε τις ενστάσεις σου σε αυτους.Αυτοί τους φέρθηκαν σαν ένα ενιάιο πράγμα.
Όχι σε εμένα...

Και τι πάει να πει:Άσε τι κάνω εγώ;
Με την ίδια λογική σου απαντά ο Blackie ή ο Μαξ που τους εγκαλείς για το ότι τους παίρνει επιλεκτικά ο πόνος με τον ίδιο τρόπο:
"Ασε τι κάνω εγώ"...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69699
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Νοέμ 2018, 02:56

Χαοτικός έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:29

Εμείς υπάρχουμε, καλό μου.
Εσείς δεν υπάρχετε.
Μπορείς να το αποδείξεις; Ακτινοβολία υποβάθρου έχετε;
Σοβαρέψου.
Είναι σα να ρωτάς έναν άνθρωπο αν μπορεί να αποδείξει την ύπαρξη του σε ένα φάντασμα.
Αν κάποιοι βασίζονται στην ακτινοβολία υπόβαθρου ή το ηθικό πλεονέκτημα ενός φαντασιακού πεδίου, είστε εσείς. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Νοέμ 2018, 02:59

exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:55
Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:40
exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:27


Τι γράφεις;
Που ζήτησα εγώ συλλογικές ευθύνες;
Σε κατηγόρησα προσωπικά για κάτι;
Από ποιος αδικήθηκαν οι λευκοί;
Δηλαδή δεν πρέπει οι Μαυροι να θυμούνται όσα τραβηξαν οι προγόνοί τους ως δουλοί και πρέπει να θυμούνται οι Ιωνες;
Και αν ζητάω εγώ "συλλογικές ευθύνες",που δε ζητάω αλλά λέμε τώρα,εσύ γιατί ζητάς συλλογικές από τους Τούρκους;
Με τη λογική σου δε φταίνε οι σημερινή Τούρκοι για τα όσα κάνανε οι πρόγονοί τους το 22 όπως δε φταίνε οι σημερινή Λευκοί για τα όσα κάνανε οι πρόγονοί τους την εποχή της δουλείας,σωστά;
το 55; το 74; τη δεκαετια του 80 στην Ιμβρο;
Ασε με εμενα τι πιστευω εγω για τους Τουρκους, οτι κανω εγω θα κανεις; Που πηγε το "ηθικο πλεονέκτημα";
Αλλά κάτσε γιατί πάλι μπερδευτικά τα λες, τώρα δηλαδή αναγάγεις όλους όσους εχουν περισσότερη μελανίνη σε ένα ενιαιο έθνος; Ατοπη συγκριση κανεις παλι. Η συγκριση θα ηταν αν ελεγες να υπαρχει μηνας λευκης ιστοριας, μελαμψης ιστοριας, κιτρινης ιστοριας, γενικά ιστοριες που εχουν να κανουν με την μελανίνη. Αμ το άλλο; Δηλαδή αποζημιωση για αυτους, το 95% των ανθρωπων με λιγοτερη μελανίνη, που επισης αδικοντουσταν, δεν έχει; Γιατί; Επειδή έχουν λιγότερη μελανινη; Ξεκάθαρα δηλαδή χωρίζεις σε αθώους και ενόχους ανάλογα την μελανίνη.

Και επίσης, γιατί δεν εχω δει κανεναν σας τόσο λαλίστατο και παθιασμενο όταν θέματα αφορουν Ελληνες που έχουν περάσει τα πανδεινα; Όταν έχει να κανει με Ελληνες εφαρμόζετε δυο μέτρα δυο σταθμα; (ρητορικη ερωτηση, αυτό κανετε και το βλεπουν και το γνωριζουν ολοι)
Διεύκρίνησε αυτό το 55 74 και τη δεκαετία του 80 στην Ιμβρο

Επίσης δεν επικαλέστηκα προσωπικά κανένα "ηθικό πλεονέκτημα"

Και δεν αναγάγω κανέναν σε τίποτα.Ενώ υπήρχαν μαύροι σκλάβοι από την Αγκόλα,από την Λιβερία,την Ακτη Ελεφαντοστού τον Νίγηρα κλπ,οι λευκοί δυνάστες τους τους φέρθηκαν σαν ένα πράγμα.Είπαν:Ο Νέγρος,δεν είπανε ο Αγκολέζος Νέγρος,ο Μοζαμβίκειος Νέγρος...
Όπότε τις ενστάσεις σου σε αυτους.Αυτοί τους φέρθηκαν σαν ένα ενιάιο πράγμα.
Όχι σε εμένα...

Και τι πάει να πει:Άσε τι κάνω εγώ;
Με την ίδια λογική σου απαντά ο Blackie ή ο Μαξ που τους εγκαλείς για το ότι τους παίρνει επιλεκτικά ο πόνος με τον ίδιο τρόπο:
"Ασε τι κάνω εγώ"...
το σημαντικοτερο και ουσιαστικότερο που ρωτησα, ειναι αυτο στο οποίο λείπει η απαντηση

Και επίσης, γιατί δεν εχω δει κανεναν σας τόσο λαλίστατο και παθιασμενο όταν θέματα αφορουν Ελληνες που έχουν περάσει τα πανδεινα; Όταν έχει να κανει με Ελληνες εφαρμόζετε δυο μέτρα δυο σταθμα;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Νοέμ 2018, 03:01

και άσχετο, μολις πρόσεξα πως το 35,60% των δημοσιεύσεων μου είναι στην ενότητα Κοινωνικά Θέματα.
Ο Κοινωνικός Sid.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 07 Νοέμ 2018, 03:04

το σημαντικοτερο και ουσιαστικότερο που ρωτησα, ειναι αυτο στο οποίο λείπει η απαντηση
Ε διευκρίνησέ το αυτό που ζητάς,σου το ζήτησα και πρίν...
Και επίσης, γιατί δεν εχω δει κανεναν σας τόσο λαλίστατο και παθιασμενο όταν θέματα αφορουν Ελληνες που έχουν περάσει τα πανδεινα; Όταν έχει να κανει με Ελληνες εφαρμόζετε δυο μέτρα δυο σταθμα;
Άσε τι κάνουμε εμείς...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Νοέμ 2018, 03:09

exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 03:04
το σημαντικοτερο και ουσιαστικότερο που ρωτησα, ειναι αυτο στο οποίο λείπει η απαντηση
Ε διευκρίνησέ το αυτό που ζητάς,σου το ζήτησα και πρίν...
Και επίσης, γιατί δεν εχω δει κανεναν σας τόσο λαλίστατο και παθιασμενο όταν θέματα αφορουν Ελληνες που έχουν περάσει τα πανδεινα; Όταν έχει να κανει με Ελληνες εφαρμόζετε δυο μέτρα δυο σταθμα;
Άσε τι κάνουμε εμείς...
Ξεκάθαρο αυτο που ρωτησα, δε νομίζω να χρειάζεται κάποια διευκρίνηση.

Δεν γίνεται να αφήσω, δεν είμαι από αυτους που αφήνουν, άλλη φάση. Και νομίζω η απάντηση σε αυτό που ρώτησα, έχει ήδη δωθεί έτσι κι αλλιώς.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 07 Νοέμ 2018, 03:13

blackpaint έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 21:22
οι χιμπαντζηδες πραγματι υποδιαιρουνται σε φυλες, αλλα οι ανθρωποι οχι.
Αυτό θυμίζει την απάντηση που έδωσαν οι οπαδοί της θεωρίας της επίπεδης γης όταν τους ρώτησαν αν πιστεύουν ότι και ο Άρης είναι επίπεδος. Απάντησαν "έχει παρατηρηθεί ότι ο Άρης είναι σφαιρικός". :lol:

Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 07 Νοέμ 2018, 03:21

Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 03:09
exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 03:04
το σημαντικοτερο και ουσιαστικότερο που ρωτησα, ειναι αυτο στο οποίο λείπει η απαντηση
Ε διευκρίνησέ το αυτό που ζητάς,σου το ζήτησα και πρίν...
Και επίσης, γιατί δεν εχω δει κανεναν σας τόσο λαλίστατο και παθιασμενο όταν θέματα αφορουν Ελληνες που έχουν περάσει τα πανδεινα; Όταν έχει να κανει με Ελληνες εφαρμόζετε δυο μέτρα δυο σταθμα;
Άσε τι κάνουμε εμείς...
Ξεκάθαρο αυτο που ρωτησα, δε νομίζω να χρειάζεται κάποια διευκρίνηση.

Δεν γίνεται να αφήσω, δεν είμαι από αυτους που αφήνουν, άλλη φάση. Και νομίζω η απάντηση σε αυτό που ρώτησα, έχει ήδη δωθεί έτσι κι αλλιώς.
Όχι σοβαρά το πετάς έτσι ξεκάρφωτο out of context και δεν το πιάνω.Εννοείς ότι οι αδικίες που υπέστησαν οι Ιμβριώτες,οι Τενεδίτες,οι Κωνσταντινουπολίτες,αφαιρούν το δικαίωμα,ως ένα είδος butterfly effect στους Αφροαμερικανούς να έχουν ιστορική μνήμη;

Επειδή κλέψανε εμένα,πρέπει να κλέψουνε κι εσένα φάση;
Γιαννακή γιατί κάνεις φασαρια;
Ναι αλλά και ο Γιωργάκης κυρία;
Άλλο;

Όχι,όχι,όόόόόχι δεν πάει έτσι...
Τι θα πει "δε γίνεται να αφήσω";
Λες:Δε φταίνε οι σημερινοί Λευκοί για το τι τραβήξανε οι Μαύροι,σου λεώ το ίδιο για τους σημερινούς Τούρκους σε σχέση με το τι τραβήξανε οι Μικρασιάτες,επισημαίνοντάς σου την αντίφαση,μου απαντάς "Ασε τι κάνω εγώ",για να ξεγλιστρήσεις,και όταν πάω να κάνω κι εγώ το ίδιο στην κατηγορία που μου προσάπτεις,καταδεικνύοντάς σου την δεύτερη αντίφαση,εσύ μου λες:"Δε γίνεται να αφήσω";

Δε γίνεται αυτό που είναι πέναλτι για σένα να μην είναι για μένα,να παίζουμε με τους ίδιους κανόνες...

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 07 Νοέμ 2018, 03:32

blackpaint έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 01:50
nostromos έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 01:43

σκεψου να εισαι απογονος εθνους σκλαβωμενου επι 400 και να εχεις υποστει τα πανδεινα ...και να εχεις κανενα τσουτσεκι να σου μιλαει για συμβιωση σε οθωμανικη αυτοκρατορια και αλλα φιδια ... του πηδας το σοι αφου το χορτασεις κεφαλιδια ... αστειευομαι ... η βια δεν ειναι λυση
δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στο ολοκαυτωμα ή το διατλαντικο δουλεμποριο και την τουρκοκρατια. Η τουρκοκρατια ηταν μια τυρανικη κατοχη, κυριως στο δευτερο μισο της, τα δυο πρωτα ηταν τα μεγαλυτερα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας. Επισης δεν υπαρχει πια η οθωμανικη αυτοκρατορια κι ουτε θα ξαναυπαρξει, οτι και να κανει ο Ερντογαν.
Το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας σύμφωνα με τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη είναι η ρίψη των ατομικών βομβών στη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι. Κατά την άποψή μου το μεγαλύτερο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας είναι η κομμουνιστική δράση του Μάο η οποία στοίχισε τη ζωή σε περισσότερους από 70.000.000 ανθρώπους.

O μεγαλύτερος αριθμός θυμάτων της κομμουνιστικής βαρβαρότητας προκαλείται από την ασιτία, όπως συνέβη στην Ουκρανία (περίπου 7.000.000 νεκροί μόνο την περίοδο 1932-1933) και στην Κίνα του Μάο (περίπου 40.000.000 νεκροί μόνο την περίοδο 1959-1961).
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7854
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 07 Νοέμ 2018, 04:17

blackpaint έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 22:32
Ακομα και ο Δαρβινος, που ηταν εναντια στην δουλεια, χλευαζε τους φυλετιστες επιστημονες της εποχης του.
Η εφευρεση της εννοιας της φυλης ισως ηταν το μεγαλυτερο επιστημονικο λαθος ολων των εποχων.
Σύμφωνα με τον βιογράφο του, τον Andrew Norman Wilson, ο Δαρβίνος ήταν ρατσιστής και υπέρ της δουλείας.


Στο μέλλον, όχι στο πολύ μακρινό μετρώντας με αιώνες, είναι σχεδόν βέβαιο ότι οι πολιτισμένες φυλές του ανθρώπου θα εξοντώσουν και θ' αντικαταστήσουν τις άγριες φυλές σε όλο τον κόσμο.

Charles Darwin - The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex - 1871
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 07 Νοέμ 2018, 04:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Νοέμ 2018, 04:23

exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 03:21

Όχι σοβαρά το πετάς έτσι ξεκάρφωτο out of context και δεν το πιάνω.Εννοείς ότι οι αδικίες που υπέστησαν οι Ιμβριώτες,οι Τενεδίτες,οι Κωνσταντινουπολίτες,αφαιρούν το δικαίωμα,ως ένα είδος butterfly effect στους Αφροαμερικανούς να έχουν ιστορική μνήμη;

Επειδή κλέψανε εμένα,πρέπει να κλέψουνε κι εσένα φάση;
Γιαννακή γιατί κάνεις φασαρια;
Ναι αλλά και ο Γιωργάκης κυρία;
Άλλο;

Όχι,όχι,όόόόόχι δεν πάει έτσι...
Τι θα πει "δε γίνεται να αφήσω";
Λες:Δε φταίνε οι σημερινοί Λευκοί για το τι τραβήξανε οι Μαύροι,σου λεώ το ίδιο για τους σημερινούς Τούρκους σε σχέση με το τι τραβήξανε οι Μικρασιάτες,επισημαίνοντάς σου την αντίφαση,μου απαντάς "Ασε τι κάνω εγώ",για να ξεγλιστρήσεις,και όταν πάω να κάνω κι εγώ το ίδιο στην κατηγορία που μου προσάπτεις,καταδεικνύοντάς σου την δεύτερη αντίφαση,εσύ μου λες:"Δε γίνεται να αφήσω";

Δε γίνεται αυτό που είναι πέναλτι για σένα να μην είναι για μένα,να παίζουμε με τους ίδιους κανόνες...
Ρε συ exiledd ότι να ναι συμπερασματα βγαζεις.
Πάμε λοιπόν από την αρχή. Σαφως και υπάρχουν φυλές, είναι ορατό κιόλας αυτό, οι διαφοροποιήσεις άσχετα το πως αυτες επήλθαν σε πορεια παρα πολλων χιλιάδων ετων, δημιουργησαν φυλές. Η ανθρωπότητα είναι ένα είδος και περιλαμβανει φυλες ως υποκατηγορίες της. Μια χαρα και το παραδειγμα με τα κυνοειδη. Λυκος, τσακάλι,κογιότ κ.α. ανηκουν στο ίδιο ειδος και μαλιστα μπορουν οπως και οι ανθρωποι μεταξυ τους να βγαλουν γονιμους απογονους. Ειναι μια φυλη όλα αυτα μαζί; Να μην λέμε λύκος για τον λύκο, κογιότ για το κογιότ και τσακάλι για το τσακάλι; Να τα λέμε η κυνοειδης φυλή; Και οτι ολα αυτα ειναι ιδια μεταξυ τους; Αφου δεν είναι και είναι και κατι που το αντιλαμβάνεσαι και δια γυμνου οφθαλμου ακομη. Το τι συμπερασματα αποφασίσαν να βγαλουν καποιοι ανθρωπολογοι για πολιτικους και μονο λογους ότι οι φυλες δεν υπάρχουν με είναι αδιαφορο. Το ιδιο κανουν κάποιοι για πολιτικους/ιδεοληπτικούς λογους και με το φυλο και με τα έθνη και πραγματικα όλα αυτά είναι αναλογης σοβαρότητας με την θεωρία της επίπεδης γης. Ουτε καν κουβεντα, δηλαδή για γέλια και χλεύη μόνο. (Και με το οξυμωρο πάντα βέβαια πως από την μια δεν υπαρχουν φυλές αλλά αν κάποιοι κατπιεστηκαν τοτε για αυτους υπαρχει φυλη).

Πάμε και λίγο παρακάτω, ποτε δεν εννοησα ότι οι χ, ψ αδικιες που μπορει να εχουν υποστεί καποιοι αφαιρουν δικαίωμα στη μνημη καποιων αλλων. Οι ινδιάνοι τι να πουν στην περίπτωση της Αμερικής, που περάσσαν ακομη χειροτερα από τους μαυρους. Γενικά είμαι και προσωπικα εναντίον της δουλείας γιατι την θεωρώ και προάγγελο εκφυλισμου μεταξύ άλλων. Όπως και πιστευω ότι το καλύτερο θα ήταν οι πλέον αναπτυγμένες χώρες να κοιτάξουν πως θα βοηθησουν να αναπτυχθεί ο τρίτος κόσμος στον ιδιο του τον τόπο. Τις είχα αναφέρει και στο παλιο φορουμ τις αποψεις μου αυτές. Αλλά δεν μπορεις να λες δεν υπαρχουν φυλες και παρολα αυτά να αναγνωρίζεις για καποιους ότι αποτελουν φυλη. Ή υπάρχουν (που σαφώς υπάρχουν) ή δεν υπάρχουν φυλές, δεν πάει α λα καρντ. Και αν δεν υπαρχουν ειδικα αφου δεν υπαρχουν και οι συνθήκες καταπιεσης (πχ δουλεια στην φυτεία - οπου παρεμπιπτόντως υπήρχε και λευκή δουλεία εκεί. Γενικά αν το αναλυσουμε με κοινωνιολογικούς όρους η δουλεία δεν είναι προϊον καποιου φυλετισμού ουσιαστικά αλλά η δουλεία έχει πάντα και μόνο οικονομικα κίνητρα όποια επίφαση κι αν χρησιμοποιει, δουλεία ήταν και τα γκουλαγκ επίσης. Όλα αυτά είναι ένα μεγάλο θέμα όμως που πάει σε άλλες κουβέντες), δεν θα επρεπε να υπαρχουν και κατι αναξιοκρατικές ποσοστώσεις με βάση την φυλή (που δεν υπάρχει; ) κτλ.

Και πάω στο δια ταύτα, αυτό που με ρωτάς γιατί αναφέρω Κωνσταντινουπολιτες, Ιμβριώτες, Κυπριους κ.α.. Νομίζω εξηγω ξεκάθαρα γιατί. Το ενδιαφέρον για τους μαύρους που δείχνουν μερικοι δεν είναι κάποιο πραγματικό ενδιαφέρον απέναντι σε ανθρώπους που καταπιεστηκαν ή διώχθηκαν αλλά ενδιαφέρον βασισμένοι σε καποιες πολυπολιτισμικες και καλα ιδεοληψίες. Δεν είναι καν ειλικρινές. Αν ήταν ειλικρινες θα ειχαν το ιδιο ενδιαφερον και για τα εγγυτερα τους, θα ήταν λαλίστατοι και με το ιδιο και περισσοτερο παθος (λογω γεωγραφικης και πολιτισμικής εγγύτητας) και για τόσα εκατομμύρια Ελλήνων που περάσαν τα πάνδεινα τόσα χρόνια. Αλλά εκεί όχι, γιατί; Δυο μέτρα και δύο σταθμα όταν πρόκειται για Ελληνες; Μα δε τους νοιαζουν οι Ελληνες, όπως δε τους νοιαζουν και οι μαυροι στα αληθεια αλλα ουτε και ο ανθρωπος γενικοτερα. Όταν νοιαζεσαι, πρωτα από όλα νοιαζεσαι για ότι είναι πιο κοντα σου. Και εσενα ακομη που εισαι πιοο λαιτ αριστεροκατι (και δεν είναι επι προσωπικου, σε συμπαθω κιολας αλλιως τετοιο σεντονι για να σε απαντησω δεν υπηρχε περιπτωση να γραψω) ποτε μα ποτε δεν σε ειδα να νοιαζεσαι αλλά για τους μαυρους και τις φυλες αμεσως. Όπως είπα απλά είναι υποκριτικοί μέσα στην ελώδη θολούρα της ιδεοληψίας τους. Προτιμώ τα γάργαρα κρυστάλλινα νερά.

ΥΓ. Και δεν παίζω. Πόσο μάλιστα να παίζω και με κανόνες, είμαι αλλεργικός στους κανόνες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sid Vicious την 07 Νοέμ 2018, 04:46, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11906
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 07 Νοέμ 2018, 04:24

Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:25
blackpaint έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:24
Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 02:21
Τα της Αμερικης τα ξερουν και τους νοιαζουν, για τα πογκρόμ και διώξεις Ελλήνων ποτέ δε θα τους ακούσεις να λένε τίποτα ή να τους νοιαζουν.
ανοιξε αλλο νημα αν θες, εδω μιλαμε για τον αγωνα ενος αμερικανου εκπαιδευτικου εναντια στη γαγγραινα του ρατσισμου.
Εσύ γιατί δεν ανοίγεις;
Λοιπόν;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32598
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Νοέμ 2018, 10:13

blackpaint έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 21:59
Να στε καλα exiledd και μίστερ μαξ
Στο θεμα του βιντεο, απογοητευτηκα που μοναχα ο καθηγητης χτυπαει τον τσογλανο, κανονικα επρεπε να τον ειχε παρει φαλαγγι ολη η ταξη και μετα να τον κρεμαγανε απο κανα δεντρο, μπροστα στο σπιτι του, για να τον δει η μανα του, ετσι για να νοιωσει τι σημαινουν αυτα που πρεσβευει και τι θα συνεβαινε σε καποιον μαυρο εαν ειχε τολμησει να κανει τα μισα απ οσα εκανε ο τσογλανος, οταν ο ρατσισμος ηταν κυριαρχος.
Αστειευομαι φυσικα :8) κανενας δασκαλος δεν πρεπει να χυπαει μαθητη...αλλα δινω μεγαλο ελαφρυντικο στον δασκαλο. Πολυ μεγαλο. Φανταστειτε να ειστε εβραιος, με προγονους δολοφονηθεντες στα στρατοπεδα συγκεντρωσης και να χετε κανα τσουτσεκι μαθητη να σας λεει πως το ολοκαυτωμα ειναι μυθος. Τον στελνεις η δεν τον στελνεις και δικαιολογημενα μαλιστα στην εντατικη; Κι εγω αυτο θα εκανα.
Η εκφραση ρατσιστικων αποψεων πρεπει ν αντιμετωπιζεται με τεραστια σοβαροτητα, αμειλικτα και αστραπιαια. Κανενα ελεος στους ρατσιστες.
Ως ποινη προτεινω την μονιμη αποβολη του μαθητη απο ολα τα σχολεια της πολιτειας και υποχρεωτικο κοινωνικο εργο σε γειτονιες αφροαμερικανων για μια 5ετια. Ως ποινη για τον καθηγητη να υποχρεωθει να παρακολουθησει ενα εβδομαδιαιο σεμιναριο διαχειρισης οργης.
δεν φαινεται να αστειευεσαι και πολυ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32598
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Νοέμ 2018, 10:20

exiledd έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 01:43
Sid Vicious έγραψε:
07 Νοέμ 2018, 01:35
Δηλαδή διαχωρίζεις τους ανθρώπους σύμφωνα με το χρώμα;
:o
Όχι από που συνάγεται αυτό;
Το κίνημα black live matters υπερασπίζεται τα δικαιώματα των ανθρώπων που έχουν διαφορετικό σκούρο χρώμα,τα οποία είναι τα ίδια με αυτων που έχουν πιο ανοιχτόχρωμο.



δεν ειναι. δεν υπαρχουν ποσοστωσεις για λευκους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 07 Νοέμ 2018, 10:25

μίστερ μαξ έγραψε:
06 Νοέμ 2018, 14:31


:smt038
Κοιτάχτε έναν μαλάκα που χειροκροτάει έναν άλλον μαλάκα που βαράει ένα πιτσιρίκι

Για τους χρυσαυγίτες δουλεύεις Μαξάκο, έλα, πες την αλήθεια

Του καθηγητη έπρεπε να του αφαιρεσουν την άδεια διδασκαλίας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών