Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Νοέμ 2018, 23:14

Cecily Anne έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:10
Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:09

http://www.wordreference.com/engr/suggest
Εσύ πάντως μάλλον γράφεις τα κείμενα του Τσίπρα που διαβάζει στα αγγλικά και μας κάνει ρεζίλι παγκοσμίως. :011:
:o Δηλαδή εσύ το διάβασες και θεώρησες ότι το γονιδίωμα έκανε πρόταση;
Όχι, θεώρησα πως δεν είναι ξεκάθαρο. Ανάμεσα στις πολλές έννοιες, υπάρχει και η έννοια "υποδηλώνει" αλλά πιστεύεις πως δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρος τρόπος να πουν πως ανακάλυψαν κάτι;



edit: και επειδή κάποιοι εδώ πετάνε την μπάλα στη εξέδρα, τι ακριβώς προσπαθείτε να αποδείξετε με αυτό;
Πως δεν υπάρχουν φυλές επειδή δεκάδες χιλιάδες χρόνια πριν κλπ κλπ κλπ.
Είπε κανείς πως η κάθε φυλή δημιουργήθηκε από διαφορετικό μονοκύτταρο οργανισμό; Ξέρεις τι αλλάζει μέσα σε τόσες χιλιετίες με τις μετακινήσεις των πληθυσμών; Δηλαδή τα επιχειρήματα είναι ή ποιος ήταν εκεί πριν αρχίσει η περιοχή να έχει λαό με ιστορία ή τίποτα σύνδρομα που προκαλούν εντελώς διαφορετικό φαινότυπο από αυτόν της φυλής;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Juno την 11 Νοέμ 2018, 23:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2018, 23:16

Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:09
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:04
Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 22:11
Και διαβάζουμε στην πηγή: "The genome of Cheddar Man, who lived 10,000 years ago, suggests that he had blue eyes, dark skin and dark curly hair".
Ξέρουν να φυλάνε τον ποπό τους οι μεγάλες εφημερίδες, εσύ διαβάζεις ό,τι θέλεις να διαβάσεις.
Εσύ πάντως δεν ξέρεις αγγλικά, κρίνοντας από το ότι βρίσκεις σημαντικό να τονίσεις μια λέξη που σημαίνει «δηλώνει».
http://www.wordreference.com/engr/suggest
Εσύ πάντως μάλλον γράφεις τα κείμενα του Τσίπρα που διαβάζει στα αγγλικά και μας κάνει ρεζίλι παγκοσμίως. :011:
suggest that vtr (with clause: logically follow) (ότι/πως) υποδηλώνω ρ μ υποδεικνύω ρ μ
Εγώ, πάντως, ασχολούμαι και επαγγελματικά με την μετάφραση, εδώ και πολλά χρόνια και ξέρω άψογα αγγλικά και να διαβάζω context. Αυτό που παραθέτω είναι η έννοια στο συγκεκριμένο context, ό,τι κι αν θέλεις να διαβάσεις εσύ.

Και επειδή το wordreference είναι καλό μεταφραστικό εργαλείο αλλά δεν είναι λεξικό, πάρε την έννοια από το λεξικό της Οξφόρδης:
with object Cause one to think that (something) exists or is the case.
Δηλαδή έχει την έννοια ότι κάτι ισχύει, διότι προκύπτει από τα δεδομένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20261
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Νοέμ 2018, 23:21

Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:14

Όχι, θεώρησα πως δεν είναι ξεκάθαρο. Ανάμεσα στις πολλές έννοιες, υπάρχει και η έννοια "υποδηλώνει" αλλά πιστεύεις πως δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρος τρόπος να πουν πως ανακάλυψαν κάτι;
To γονιδίωμα δεν είναι αφηρημένη έννοια, είναι αλληλουχία βάσεων. Όταν σου λένε ότι αφορά γονιδίωμα η πληροφορία, σημαίνει ότι υπάρχει αποδεδειγμένη αλληλουχια βάσεων, βάσει της οποίας μπλα μπλα μπλα... οτιδήποτε.

Στο συγκεκριμένο κόντεξτ, λοιπόν, το σατζέστ σημαίνει αυτό που σου λέει ο Χέλης και εικάζω ότι χρησιμοποιείται σαν όρος διότι αφορά αποτέλεσμα ενέργειας, το οποίο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, εξαιτίας μη έμβιου όντος από το οποιό προέρχεται η ενέργεια (χωρίς να έχω την παραμικρή σχέση με τη γλωσσολογία κάνω την υπόθεση).
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Νοέμ 2018, 23:30

hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:16
Εγώ, πάντως, ασχολούμαι και επαγγελματικά με την μετάφραση, εδώ και πολλά χρόνια
Ναι, μόλις κλείνεις το σαλαμάδικο, μεταφράζεις επαγγελματικά για να γράφουν άλλοι τα βιβλία και να παίρνουν όλη τη δόξα.
Αφού ξέρεις ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ αγγλικά, μήπως να διαβάσεις όλο το κείμενο, που με αναγκάσατε να μην βγω για να το διαβάσω, και να μας εξηγήσεις γιατί λέει 5-6 φορές "suggests" αντί να πει κάτι πιο "δυνατό" πχ "proves"<- το οποίο δεν υπάρχει καμία φορά στο κείμενο;
Έτσι για αλλαγή βρε παιδί μου, να μην επαναλαμβάνει τις ίδιες λέξεις.
Ή κάτι σε without doubt αντί για believe;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17010
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 11 Νοέμ 2018, 23:31

Cecily Anne έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:21
Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:14

Όχι, θεώρησα πως δεν είναι ξεκάθαρο. Ανάμεσα στις πολλές έννοιες, υπάρχει και η έννοια "υποδηλώνει" αλλά πιστεύεις πως δεν υπάρχει πιο ξεκάθαρος τρόπος να πουν πως ανακάλυψαν κάτι;
To γονιδίωμα δεν είναι αφηρημένη έννοια, είναι αλληλουχία βάσεων. Όταν σου λένε ότι αφορά γονιδίωμα η πληροφορία, σημαίνει ότι υπάρχει αποδεδειγμένη αλληλουχια βάσεων, βάσει της οποίας μπλα μπλα μπλα... οτιδήποτε.

Στο συγκεκριμένο κόντεξτ, λοιπόν, το σατζέστ σημαίνει αυτό που σου λέει ο Χέλης και εικάζω ότι χρησιμοποιείται σαν όρος διότι αφορά αποτέλεσμα ενέργειας, το οποίο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί, εξαιτίας μη έμβιου όντος από το οποιό προέρχεται η ενέργεια (χωρίς να έχω την παραμικρή σχέση με τη γλωσσολογία κάνω την υπόθεση).
Δηλαδή δεν είναι σίγουρο αυτό που ανακάλυψαν;
Γιατί όλο το κείμενο είναι μία αμφιβολία. Το ανακαλύψαμε, αλλά ας μην το γιορτάσουμε ακόμα.
Επίσης έκανα edit σε σχόλιο πιο πάνω που σου απάντησα.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 11 Νοέμ 2018, 23:35

Suggests=υπό-δηλώνει για την ακρίβεια.Γι αυτό ποτέ Ηρώ μου δεν πρέπει να κάνουμε ποτέ cherry picking αλλά contextual analysis.
Να σου κάνω δηλαδή μια μετάφραση όλης της παραγράφου:
"...It was initially assumed that Cheddar Man had pale skin and fair hair, but his DNA paints a different picture, strongly suggesting he had blue eyes, a very dark brown to black complexion and dark curly hair...

Μετάφραση δια χειρός και χωρίς google translate:
Είχε αρχικά γίνει η υπόθεση πως ο Άνθρωπος του Cheddar είχε ανοιχτόχρωμο δέρμα και ξανθά (υποθέτω ότι το "fair"σημαίνει "ξανθά" και όχι "ίσια"),ΟΜΩΣ το DNA του χρωματίζει μια διαφορετική εικόνα,ΠΟΥ ΥΠΟΔΗΛΩΝΕΙ ΕΝΤΟΝΑ ότι είχε μπλε μάτια,ένα πολύ σκούρο καφέ έως μαύρο δερματικό τόνο και μαύρα,σγουρά μαλλιά...

Όπως βλέπεις,άλλο το "suggests" και άλλο το"strongly suggesting" που λέει το κείμενο...

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20261
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Νοέμ 2018, 23:39

Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:30
hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:16
Εγώ, πάντως, ασχολούμαι και επαγγελματικά με την μετάφραση, εδώ και πολλά χρόνια
Ναι, μόλις κλείνεις το σαλαμάδικο, μεταφράζεις επαγγελματικά για να γράφουν άλλοι τα βιβλία και να παίρνουν όλη τη δόξα.
Αφού ξέρεις ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ αγγλικά, μήπως να διαβάσεις όλο το κείμενο, που με αναγκάσατε να μην βγω για να το διαβάσω, και να μας εξηγήσεις γιατί λέει 5-6 φορές "suggests" αντί να πει κάτι πιο "δυνατό" πχ "proves"<- το οποίο δεν υπάρχει καμία φορά στο κείμενο;
Έτσι για αλλαγή βρε παιδί μου, να μην επαναλαμβάνει τις ίδιες λέξεις.
Ή κάτι σε without doubt αντί για believe;
Επειδή αυτός δε θα το κάνει, θα σου πω ότι ότι έχει προπτυχιακό και μεταπτυχιακό από αγγλόφωνο πανεπιστήμιο σε ειδικότητα μηχανικού. Για να μας πάρουν, τα σκορ που πιάνεις στα διπλώματα γλώσσας είναι above average, στο λέω από προσωπική εμπειρία και πάντως δεν έχουν σχέση με τα τοικ που σας παίρνουν στο ελληνικό δημόσιο.


Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:14

edit: και επειδή κάποιοι εδώ πετάνε την μπάλα στη εξέδρα, τι ακριβώς προσπαθείτε να αποδείξετε με αυτό;
Πως δεν υπάρχουν φυλές επειδή δεκάδες χιλιάδες χρόνια πριν κλπ κλπ κλπ.
Είπε κανείς πως η κάθε φυλή δημιουργήθηκε από διαφορετικό μονοκύτταρο οργανισμό; Ξέρεις τι αλλάζει μέσα σε τόσες χιλιετίες με τις μετακινήσεις των πληθυσμών; Δηλαδή τα επιχειρήματα είναι ή ποιος ήταν εκεί πριν αρχίσει η περιοχή να έχει λαό με ιστορία ή τίποτα σύνδρομα που προκαλούν εντελώς διαφορετικό φαινότυπο από αυτόν της φυλής;
Εγώ δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι, ό,τι ποστ έχω κάνει στο συγκεκριμένο νήμα αφορά συγκεκριμένες διαφωνίες μου και τίποτα παραπάνω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2018, 23:42

Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:30
Αφού ξέρεις ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ αγγλικά, μήπως να διαβάσεις όλο το κείμενο, που με αναγκάσατε να μην βγω για να το διαβάσω, και να μας εξηγήσεις γιατί λέει 5-6 φορές "suggests" αντί να πει κάτι πιο "δυνατό" πχ "proves"<- το οποίο δεν υπάρχει καμία φορά στο κείμενο;
Έτσι για αλλαγή βρε παιδί μου, να μην επαναλαμβάνει τις ίδιες λέξεις.
Ή κάτι σε without doubt αντί για believe;
Γιατί στην επιστήμη δεν υφίσταται καν η λέξη "proof" ούτε στην κβαντομηχανική που είναι η πιο ακριβής από τις φυσικές επιστήμες. Αν ήξερες πώς λειτουργεί η επιστήμη, θα το καταλάβαινες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 11 Νοέμ 2018, 23:46

Τωρα νοιωθω ενοχες: και στερησαμε εξοδο στην Τζουνω, και της χαλαω την ονειρωξη μιας αγνης, ολολευκης Aρχαιας Eυρωπης, με βασιλοπουλα και νεραιδες
Το ((Harvard)) λεει πως ημασταν αραπαδες 8000 χρονια πριν
Εικόνα
http://biology-web.nmsu.edu/~houde/Caucasian%20skin.pdf

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Νοέμ 2018, 23:48

By the way, το ονοματεπώνυμό μου εμφανίζεται μόνο σε ένα μεταφρασμένο βιβλίο. Οι περισσότερες δουλειές μου δεν αφορούν βιβλία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20261
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 11 Νοέμ 2018, 23:49

Ε τι θα μετέφραζε ο φύτουκλας.

blackpaint έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:46
Τωρα νοιωθω ενοχες: και στερησαμε εξοδο στην Τζουνω, και της χαλαω την ονειρωξη μιας αγνης, ολολευκης Aρχαιας Eυρωπης, με βασιλοπουλα και νεραιδες
Το ((Harvard)) λεει πως ημασταν αραπαδες 8000 χρονια πριν
Εικόνα
http://biology-web.nmsu.edu/~houde/Caucasian%20skin.pdf
Τον λες και μανιάτη τέλη Αυγούστου.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Νοέμ 2018, 23:54

Τα μπλε μάτια στην Αφρική είναι αυτό το σύνδρομο, ξέρεις τι είναι σύνδρομο; Πχ το σύνδρομο Down που κάνει λευκούς να έχουν μάτια σαν των Ασιατών. Το θεωρείς απλή μετάλλαξη, κάτι καλό ας πούμε;

Ε όχι και καλό να έχουν μπλε μάτια οι αράπαροι.

Κοίτα, η μετάλλαξη δεν είναι πάντα του Σατανά. Τις κάνει και η φύση από μόνη της και η αλήθεια είναι ότι δεν ρωτάει κανέναν η μαλακισμένη. Ωστόσο εντάξει τις πιο πολλές φορές καλό είναι. καλού κακού μακριά από αραπάδες βέβαια, μην γίνει καμιά εμπλοκή
και δημιουργηθεί κανένα συνδρομικό και δεν θα ξέρουμε τι να το κάνουμε. :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 12 Νοέμ 2018, 00:01

Juno έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:39

Είπε κανείς πως η κάθε φυλή δημιουργήθηκε από διαφορετικό μονοκύτταρο οργανισμό;
Nαι, το ειπαν οι πολυγενιστες ρατσιστες επιστημονες Georges Cuvier, Anders Retzius, Robert Knox, John Crawfurd, Charles Caldwell και πολλοι αλλοι ψευδοεπιστημονες που το μονο που τους ενδιεφερε ηταν να δικαιολογησουν την λευκη ανωτεροτητα: υποστηριζαν ειτε πως ο Θεος εφτιαξε 4 ξεχωριστα ειδη ανθρωπων, ειτε 4 φυλες/ειδη ανθρωπων εξελιχθησαν απο διαφορετικα ζωα.
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blackpaint την 12 Νοέμ 2018, 00:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 12 Νοέμ 2018, 00:05

Γιατί δεν βάζετε και πούτσες να ξέρουμε τι καταγωγή έχουν οι διάφοροι τύποι τους; Μόνο τη μούρη καθορίζει το DNA δηλαδή; Κανέναν άλλο όργανο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 13 Νοέμ 2018, 10:38

hellegennes έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 23:02
Belisarius έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 16:00
Ο Αντετοκούμπο έμαθε εδώ μπάσκετ. Δεν είχε σχέση η οικογένεια του με αυτό. Ωστόσο τα πήγε πολύ καλύτερα απ όλους τους άλλους Έλληνες παρότι βρέθηκε στο ίδιο σύστημα εκπαίδευσης και κουλτούρας. Αυτή η συγκεκριμένη περίπτωση κατά τη ταπεινή μου γνώμη είναι πολύ πιο πιθανόν να συνδέεται με γενετική παρά με κουλτούρα.
Με κουλτούρα συνδέεται. Είχαμε ακριβώς τρεις γνωστούς μαύρους μπασκετμπολίστες σε πληθυσμό αρκετών χιλιάδων μαύρων στην Ελλάδα. Πόσους Έλληνες μπασκετμπολίστες έχουμε; Ή μάλλον, επειδή το πας στο NBA το θέμα, δες λίγο την λίστα με τους Έλληνες παίκτες του NBA, παρελθόντες και παρόντες:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Greek_NBA_players
Επανέρχομαι.
1. Ως μπασκετομάνα έχουμε καλούς παίκτες προφανώς αλλά ο Αντετοκούμπο είναι από άλλο υλικό.
2. Ρώτησα γενετιστή (δεν ήταν δύσκολο... το αδερφάκι μου είναι :lol: ) και κατά την "άποψη του" είναι σχεδόν απίθανο να μην υπάρχουν διαφορές μεταξύ πληθυσμιακών ομάδων ακόμα και του μεγέθους στο οποίο αναφερόμαστε (Λευκοί-Μαύροι-Ασιάτες κτλ) και σε χαρακτηριστικά που αφορούν ευφυία κτλ εφόσον είναι δεδομένο ότι έχουν εξελιχθεί χωριστά. Σύμφωνα με τη γενετική το περίεργο είναι να μην υπάρχουν διαφορές όπως και ανέμενα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών