Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Νοέμ 2018, 15:27

Άρα είναι φαινοτυπικό το θέμα. Οπότε τι κάνουμε; Δέρνουμε τους μάυρους αν τους πετυχαίνουμε έναν έναν και είμαστε εμείς πέντε; Ναι ή όχι;
Οι καθηγητές πρέπει να κοπανάνε τα παιδιά;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Νοέμ 2018, 15:28

Spiros252 έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:23
Αυτό εδώ είναι ρατσιστικό;

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Κατηγορ ... ης_Αφρικής
αυτο αναφερεται σε tribes, οχι races.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Νοέμ 2018, 15:30

Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:03
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:45
Στο μεταξύ οι διαφορές στο δέρμα και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι ένα γελοία μικρό κομμάτι του γονιδιώματος.
Φυσικά, αλλά υπάρχει και ο φαινότυπος, που είναι ένα μεγάλο κομμάτι της πραγματικότητας.
της κοινωνικης πραγματικότητας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Νοέμ 2018, 15:32

Belisarius έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:58
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:45
Στο μεταξύ οι διαφορές στο δέρμα και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι ένα γελοία μικρό κομμάτι του γονιδιώματος.
Οκ αλλά αν δε κάνω λάθος το ίδιο μπορείς να πεις και στη σύγκριση ανθρώπου - χιμπατζή.
Όσο μικρές και αν φαίνονται οι διαφορές, αν ισχύει π.χ. ότι οι Ασιάτες είναι οι πιο έξυπνοι ή ότι οι Μαύροι είναι πιο ικανοί για τα αθλήματα είναι αξιοσημείωτο. Το πρόβλημα με τον εν λόγω τομέα είναι ότι εμπλέκεται η πολιτική/ιδεολογία.
Η ευφυΐα δεν είναι μετρήσιμη. Οι μαύροι δεν είναι μια κατηγορία ανθρώπων. Υπάρχουν εκατοντάδες φυλές της Αφρικής με πολύ διαφορετικά μυοσκελετικά χαρακτηριστικά για να πεις «οι μαύροι είναι πιο ικανοί στα αθλήματα».
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Νοέμ 2018, 15:33

Για πιο ψωλαράδες;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Νοέμ 2018, 15:39

blackpaint έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:30
Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:03
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:45
Στο μεταξύ οι διαφορές στο δέρμα και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι ένα γελοία μικρό κομμάτι του γονιδιώματος.
Φυσικά, αλλά υπάρχει και ο φαινότυπος, που είναι ένα μεγάλο κομμάτι της πραγματικότητας.
της κοινωνικης πραγματικότητας.
Το αποτέλεσμα γονιδιακής έκφρασης δεν είναι κοινωνικό ζήτημα, επειδή η αιτία που την προκάλεσε είναι τοσοδούλικη. Δεν παύει μακροσκοπικά να προκαλεί εμφανείς στο γυμνό μάτι διαφορές.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Νοέμ 2018, 15:41

Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:03
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:45
Στο μεταξύ οι διαφορές στο δέρμα και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι ένα γελοία μικρό κομμάτι του γονιδιώματος.
Φυσικά, αλλά υπάρχει και ο φαινότυπος, που είναι ένα μεγάλο κομμάτι της πραγματικότητας.
Μιλάμε για την εμφάνιση, στην οποία στηρίζονται τα ρατσιστάκια για να βγάλουν διαφορετικές φυλές. Με τα αδέρφια μου μοιράζομαι το 99,7% του DNA κατ' ελάχιστο, αλλά δεν μοιάζουμε καθόλου.

Ο μεγάλος μου αδερφός έχει στρόγγυλο πρόσωπο, γκριζοπράσινα μάτια, σγουρά ανοιχτοκαστανά μαλλιά, μεγάλες πλάτες, ύψος 1,80+ (δεν θυμάμαι ακριβώς), κολλητά αφτιά, ευρύ σκελετό. Εγώ έχω ωοειδές πρόσωπο, σκούρα καστανά μάτια, ίσια σκουροκαστανά μαλλιά, μικρή πλάτη, ύψος 1,70, πεταχτά αφτιά, λεπτό σκελετό, περισσότερα μαλλιά, είμαι αλλεργικός σε διάφορα πράγματα κι αυτός σε τίποτα, έχω μυωπία και αστιγματισμό κι αυτός τέλεια όραση, έχει στραβά δόντια κι εγώ ολόισια, έχει στραβά πόδια κι εγώ ολόισια. Γενικά δηλαδή δεν μοιάζουμε απολύτως σε τίποτα. Επίσης δεν μοιάζουμε σχεδόν καθόλου σαν προσωπικότητες, παρότι έχουμε 2 χρόνια διαφορά, μεγαλώσαμε μαζί και μένουμε ακόμα κοντά. Όμως μοιραζόμαστε το 99,7%-99,9% του DNA μας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Νοέμ 2018, 15:43

hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:32
Belisarius έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:58
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:45
Στο μεταξύ οι διαφορές στο δέρμα και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι ένα γελοία μικρό κομμάτι του γονιδιώματος.
Οκ αλλά αν δε κάνω λάθος το ίδιο μπορείς να πεις και στη σύγκριση ανθρώπου - χιμπατζή.
Όσο μικρές και αν φαίνονται οι διαφορές, αν ισχύει π.χ. ότι οι Ασιάτες είναι οι πιο έξυπνοι ή ότι οι Μαύροι είναι πιο ικανοί για τα αθλήματα είναι αξιοσημείωτο. Το πρόβλημα με τον εν λόγω τομέα είναι ότι εμπλέκεται η πολιτική/ιδεολογία.
Η ευφυΐα δεν είναι μετρήσιμη. Οι μαύροι δεν είναι μια κατηγορία ανθρώπων. Υπάρχουν εκατοντάδες φυλές της Αφρικής με πολύ διαφορετικά μυοσκελετικά χαρακτηριστικά για να πεις «οι μαύροι είναι πιο ικανοί στα αθλήματα».
H μυοσκελετική διαφορά είναι μετρήσιμη όμως και υφίσταται με των μαύρων σε ανώτερα επίπεδα από τη δική μας. Το γεγονός ξέρω'γω ότι τρέχουν πιο γρήγορα μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ο psoas είναι πιο ανεπτυγμένος από έναν λευκού. Τυχαίο παράδειγμα τώρα μυ έπιασα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Νοέμ 2018, 15:44

hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:41

Μιλάμε για την εμφάνιση, στην οποία στηρίζονται τα ρατσιστάκια για να βγάλουν διαφορετικές φυλές. Με τα αδέρφια μου μοιράζομαι το 99,7% του DNA κατ' ελάχιστο, αλλά δεν μοιάζουμε καθόλου.

Ο μεγάλος μου αδερφός έχει στρόγγυλο πρόσωπο, γκριζοπράσινα μάτια, σγουρά ανοιχτοκαστανά μαλλιά, μεγάλες πλάτες, ύψος 1,80+ (δεν θυμάμαι ακριβώς), κολλητά αφτιά, ευρύ σκελετό. Εγώ έχω ωοειδές πρόσωπο, σκούρα καστανά μάτια, ίσια σκουροκαστανά μαλλιά, μικρή πλάτη, ύψος 1,70, πεταχτά αφτιά, λεπτό σκελετό, περισσότερα μαλλιά, είμαι αλλεργικός σε διάφορα πράγματα κι αυτός σε τίποτα, έχω μυωπία και αστιγματισμό κι αυτός τέλεια όραση, έχει στραβά δόντια κι εγώ ολόισια, έχει στραβά πόδια κι εγώ ολόισια. Γενικά δηλαδή δεν μοιάζουμε απολύτως σε τίποτα. Επίσης δεν μοιάζουμε σχεδόν καθόλου σαν προσωπικότητες, παρότι έχουμε 2 χρόνια διαφορά, μεγαλώσαμε μαζί και μένουμε ακόμα κοντά. Όμως μοιραζόμαστε το 99,7%-99,9% του DNA μας.
Εγώ δεν αναφέρομαι στα ρατσιστάκια, εγώ σου λεω ότι ιατρικά, βιοχημικά, ανατομικά μελετώνται διαφορές φυλών και μακροσκοπικά υφίστανται. Το γεγονός ότι μικροσκοπικά οι ζωολόγοι τις εντάσσουν σε μία κατηγορία, με βρίσκει και μένα σύμφωνη.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 09 Νοέμ 2018, 15:47

hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:41
Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:03
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:45
Στο μεταξύ οι διαφορές στο δέρμα και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά είναι ένα γελοία μικρό κομμάτι του γονιδιώματος.
Φυσικά, αλλά υπάρχει και ο φαινότυπος, που είναι ένα μεγάλο κομμάτι της πραγματικότητας.
Μιλάμε για την εμφάνιση, στην οποία στηρίζονται τα ρατσιστάκια για να βγάλουν διαφορετικές φυλές. Με τα αδέρφια μου μοιράζομαι το 99,7% του DNA κατ' ελάχιστο, αλλά δεν μοιάζουμε καθόλου.
Είναι πιο καλοί και αγνοί άνθρωποι ε; :003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 09 Νοέμ 2018, 15:50

blackpaint έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:26
Belisarius έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:58
ότι οι Μαύροι είναι πιο ικανοί για τα αθλήματα ..
Οι Αμερικανοι μαυροι, γιατι απο την αμερικη ξεκινησε αυτο το στερεοτυπο. Οι οποιοι εχουν κυριως καταγωγη απο την δυτικη αφρικη, αλλα ειναι και, κατα μεσο ορο, 20-25% Αγγλοσαξωνες. Ειναι σαν να λεμε πως οι Κονγκολεζοι, οι Νιγηριανοι και οι Καμερουνεζοι, εαν εχουν ενα επιπλεον τεταρτο αγγλοσαξωνικης καταγωγης, ειναι φυλετικα προορισμενοι για αθλητισμο.
Το ιδιο ακριβως στερεοτυπο ειχαν προπολεμικα για τους Εβραιους, που μεσουρανουσαν στο μπασκετ και στην πυγμαχια, πως ταχα το χαν στην φυλη τους να ειναι καλοι στα σπορ.
Ανοησιες, εαν θες τη γνωμη μου.
Καμμία σχέση, είναι καθαρά θέμα σωματοδομής και αντίστοιχου αθλήματος, αερόβιας και αναερόβιας άσκησης κλπ
Οι Κενυάτες δρομείς που σαρώνουν στις μεγάλες αποστάσεις δεν έχουν καμμία σχέση με τους δρομείς ταχύτητας ή τους μπασκετμπολίστες μαύρους. Το ότι κάποια αθλήματα είναι θέμα κουλτούρας άρα και πολιτισμικής επιρροής (ατομικά ή ομοαδικά) δεν έχει καμμία σχέση με τις σωματομετρικές απαιτήσεις του κάθε αθλήματος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Νοέμ 2018, 15:50

Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:43
hellegennes έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:32
Belisarius έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 14:58


Οκ αλλά αν δε κάνω λάθος το ίδιο μπορείς να πεις και στη σύγκριση ανθρώπου - χιμπατζή.
Όσο μικρές και αν φαίνονται οι διαφορές, αν ισχύει π.χ. ότι οι Ασιάτες είναι οι πιο έξυπνοι ή ότι οι Μαύροι είναι πιο ικανοί για τα αθλήματα είναι αξιοσημείωτο. Το πρόβλημα με τον εν λόγω τομέα είναι ότι εμπλέκεται η πολιτική/ιδεολογία.
Η ευφυΐα δεν είναι μετρήσιμη. Οι μαύροι δεν είναι μια κατηγορία ανθρώπων. Υπάρχουν εκατοντάδες φυλές της Αφρικής με πολύ διαφορετικά μυοσκελετικά χαρακτηριστικά για να πεις «οι μαύροι είναι πιο ικανοί στα αθλήματα».
H μυοσκελετική διαφορά είναι μετρήσιμη όμως και υφίσταται με των μαύρων σε ανώτερα επίπεδα από τη δική μας. Το γεγονός ξέρω'γω ότι τρέχουν πιο γρήγορα μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ο psoas είναι πιο ανεπτυγμένος από έναν λευκού. Τυχαίο παράδειγμα τώρα μυ έπιασα.
Όταν λες μαύροι όμως τι εννοείς; Δηλαδή είναι το ίδιο οι δυο παρακάτω φυλές;

Εικόνα

Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Νοέμ 2018, 15:52

Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:44
Εγώ δεν αναφέρομαι στα ρατσιστάκια, εγώ σου λεω ότι ιατρικά, βιοχημικά, ανατομικά μελετώνται διαφορές φυλών και μακροσκοπικά υφίστανται.
Αυτές οι διαφορές δεν αφορούν αυτό που ονόμαζαν φυλές πριν 200 χρόνια, αφορούν μικρότερες πληθυσμιακές ομάδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Νοέμ 2018, 15:54

Χέλη, για να κάνεις σύγκριση ενός μυ φαντάζομαι η μελέτη προδιαγράφει ότι βάζεις αντίστοιχο ύψος, κιλά και παραμετροποιείς ανάλογα τεσπα και όχι ένα υποσιτισμένο αφρικανάκι με ένα αθλητή καυκασιανό.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Ξύλο σε Ρατσιστή μαθητή!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 09 Νοέμ 2018, 15:56

Cecily Anne έγραψε:
09 Νοέμ 2018, 15:54
Χέλη, για να κάνεις σύγκριση ενός μυ φαντάζομαι η μελέτη προδιαγράφει ότι βάζεις αντίστοιχο ύψος, κιλά και παραμετροποιείς ανάλογα τεσπα και όχι ένα υποσιτισμένο αφρικανάκι με ένα αθλητή καυκασιανό.
Αυτα εξαρτωνται απο το ancestry και οχι απο την φυλη. Διαγορετικα πραγματα. Αλλα πολυ δυσνοητα για οσπυς διαβαζουν μονο πχορουμ.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών