Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 16 Νοέμ 2018, 17:08

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 12:27
Athina__P έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 06:35
paul25 έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 14:54
Εσυ φιλε μου αν ησουν διευθυντης του σχολειου τι θα εκανες;
Υπάρχουν συγκεκριμένες δομές μέσα στο σχολικό σύστημα που έχουν ανθρώπους που είναι αυτή η δουλειά τους. :102::smt017 Να παρακολουθούν και να παρεμβαίνουν. Δεν γνωρίζω σε τι βαθμό αυτό εφαρμόζεται ανά διοικητική περιφέρεια. Έχω υπόψη μου χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες, μια άλλη περιοχή της Αττικής, όπου το λιγότερο που κάνουν είναι ομιλίες ανοιχτές για όλο το σχολείο, και συγκεκριμένες δράσεις με συγκεκριμένους μαθητές όταν βρουν προβλήματα και μπορούν να συνεργαστούν, γιατί μιλάμε και για μεγάλα παιδιά. Δεν ακούστηκε να έγινε το μίνιμουμ για το συγκεκριμένο σχολείο;
Θεωρω οτι μαγελες συζητησεις σε γονεις δεν λυνουν το προβλημα, θα πρεπει κατ'αρχην ο γονιος να πσραδεχθει οτι το παιδι του εχει προβλημα κατι το οποιο εναι δυσκολο. Ασε που ενημερωτικες συζητησεις γενικα εχουν μικρο οφελος, πολυ μικρο.
Δεν έγραψα κάπου για γονείς :smt017:smt017 Από όσο ξέρω συναντήσεις μπορούν να γίνουν με παιδιά. Όταν έγραφα ομιλιες εννοούσα ομιλίες που αφορούν ομαδικά όλο το σχολείο, αλλά μπορούν να γίνουν και συναντήσεις με ορισμένα παιδιά προσωπικά. Τουλάχιστον αυτά έχω συμπεράνει από ότι άκουσα για συγκεκριμένες παρεμβάσεις που έγιναν στην αρμοδιότητα άλλης δευτεροβάθμιας.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Νοέμ 2018, 17:41

Athina__P έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 17:08

Δεν έγραψα κάπου για γονείς :smt017:smt017 Από όσο ξέρω συναντήσεις μπορούν να γίνουν με παιδιά. Όταν έγραφα ομιλιες εννοούσα ομιλίες που αφορούν ομαδικά όλο το σχολείο, αλλά μπορούν να γίνουν και συναντήσεις με ορισμένα παιδιά προσωπικά. Τουλάχιστον αυτά έχω συμπεράνει από ότι άκουσα για συγκεκριμένες παρεμβάσεις που έγιναν στην αρμοδιότητα άλλης δευτεροβάθμιας.

Ε! Ποσα παιδια παιρνουν στα σοβαρα τετοιες ομιλιες και δεν ειναι ωρα διαλειματος; Καλες ειναι δεν ειπα να μην γινονται καθολου αλλα δε μπορουμε να ελπιζουμε σε πολλα. Ο θεσμος του σχολικου συμβουλου θα μπορουσε να βελτιωσει καπως τη κατασταση αλλα περα απο το γεγονος οτι θα ειναι ΔΥ ( με ο,τι σημαινει αυτο) και οτι δε μπορουμε να προσλαβουμε επιπλεον ΔΥ δημιουργωντας νεες θεσεις εργασιας, τιθονται θεματα οπως ποιους θα αναγκαζεις να πηγαινουν σε αυτους και θα πρεπει να τους αναγκαζεις εν τελει; και αν δεν θελουν; Καταλαβαινεις;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 16 Νοέμ 2018, 17:47

Οι άνθρωποι αυτοί ήδη υπάρχουν, αυτό είπα. Απλά φαίνεται ότι στη μία πρωτοβάθμια κάνουν τη δουλειά τους κάπως διαφορετικά, όχι τόσο σαν "ΔΥ", όπως το εννοείς, το κακώς εννοούμενο δημισιοϋπαλληλίκι, δηλαδή τώρα κανείς δεν θα αναζητήσει καμία ευθύνη γιατί δεν έγινε τίποτα, από μεράκι έκανε σε άλλη περιοχή / δικαιοδοσία ο άλλος τη δουλειά του για την οποία πληρώνεται το ίδιο με αυτόν που δεν την έκανε. Ξαναλέω, μήπως δεν έγινε κατανοητό, δεν είναι ένας αρμόδιος ψυχολόγος ανά σχολείο, αλλά είναι στην αρμοδιότητα της λεγόμενης δευτεροβάθμιας τέτοιοι άνθρωποι, να τους στείλει όπου χρειάζεται. Με άλλα λόγια στην αρμοδιότητα του οργάνου που εποπτεύει τα σχολεία ανά περιοχή. Είναι η δουλειά τους. Και αυτή είναι η δουλειά τους. Απλά δεν είμαι μέσα να γνωρίζω πώς καλείται ο ειδικός, είναι λεπτομέρειες που δεν γνωρίζω, για αυτό και τα έγραψα φλου. Ίσως κάποιος γνωρίζει περισσότερα.

Επειδή λοιπόν στο συγκεκριμένο σχολείο φαινόταν από την αρχή ότι δεν έγινε κάτι στην ουσια από τις δομές που ήδη υπάρχουν, για αυτό το ανέφερα, γιατί ούτε εσύ το γνώριζες, ούτε είχε αναφερθεί ως τώρα ότι υπάρχουν οι κατάλληλες δομές! Γιατί ρωτάνε πώς και έμεινε αυτό το σχολείο χωρίς να φανεί ότι άλλαξε κάτι ουσιαστικά από τους ενήλικες που καλώς ή κακώς έχουν την ευθύνη. Φυσικά για όλο αυτό είναι και η ολιγωρία που οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως αυτό που γράφτηκε παραπάνω, ότι αυτά γινόντουσαν και θα γίνονται, τα μπούλινγκ και σε άλλους χώρους και στο σχολείο. Καλώς ή κακώς πάντως, για όλα έχει την ευθύνη να εποπτεύει κάποιος, σε όλες τις δομές και να κάνει πράγματα ή να τα αφήνει στην τύχη τους.

Η εποχή μας έχει επιπλέον στρες για τους νέους που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό. Απλά δεν έχουν τι να κάνουν. Μην παίζεις games, μην αλητεύεις, μην πας εκεί είναι περίεργα, και τι τους μένει να κάνουν στην τελική; Είναι άλλη κουβέντα αυτή τώρα. Για να φτάσει το παιδί σε τέτοια πράξη θα είχε αδιέξοδα σε πολλά επίπεδα ίσως, που δεν μπορεί κάποιος να τα πλησιάσει σε λίγες σειρές.

Ούτε φυσικά και η παρέμβαση οποιουδήποτε ενήλικα παρέμβει διασφαλίζει ότι θα είναι όλα ρόδινα και η μη παρέμβαση όμως, ένα μήνυμα το περνάει! Θαυμάσια! Το θέμα είναι ότι δεν είναι απάντηση να αφήνονται πράγματα στην τύχη τους γιατί έτσι είναι η ανθρώπινη φύση κλπ κλπ.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Νοέμ 2018, 18:17

Athina__P έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 17:47
Οι άνθρωποι αυτοί ήδη υπάρχουν, αυτό είπα. Απλά φαίνεται ότι στη μία πρωτοβάθμια κάνουν τη δουλειά τους κάπως διαφορετικά, όχι τόσο σαν "ΔΥ", όπως το εννοείς, το κακώς εννοούμενο δημισιοϋπαλληλίκι, δηλαδή τώρα κανείς δεν θα αναζητήσει καμία ευθύνη γιατί δεν έγινε τίποτα, από μεράκι έκανε σε άλλη περιοχή / δικαιοδοσία ο άλλος τη δουλειά του για την οποία πληρώνεται το ίδιο με αυτόν που δεν την έκανε. Ξαναλέω, μήπως δεν έγινε κατανοητό, δεν είναι ένας αρμόδιος ψυχολόγος ανά σχολείο, αλλά είναι στην αρμοδιότητα της λεγόμενης δευτεροβάθμιας τέτοιοι άνθρωποι, να τους στείλει όπου χρειάζεται. Με άλλα λόγια στην αρμοδιότητα του οργάνου που εποπτεύει τα σχολεία ανά περιοχή. Είναι η δουλειά τους. Και αυτή είναι η δουλειά τους. Απλά δεν είμαι μέσα να γνωρίζω πώς καλείται ο ειδικός, είναι λεπτομέρειες που δεν γνωρίζω, για αυτό και τα έγραψα φλου. Ίσως κάποιος γνωρίζει περισσότερα.

Επειδή λοιπόν στο συγκεκριμένο σχολείο φαινόταν από την αρχή ότι δεν έγινε κάτι στην ουσια από τις δομές που ήδη υπάρχουν, για αυτό το ανέφερα, γιατί ούτε εσύ το γνώριζες, ούτε είχε αναφερθεί ως τώρα ότι υπάρχουν οι κατάλληλες δομές! Γιατί ρωτάνε πώς και έμεινε αυτό το σχολείο χωρίς να φανεί ότι άλλαξε κάτι ουσιαστικά από τους ενήλικες που καλώς ή κακώς έχουν την ευθύνη. Φυσικά για όλο αυτό είναι και η ολιγωρία που οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως αυτό που γράφτηκε παραπάνω, ότι αυτά γινόντουσαν και θα γίνονται, τα μπούλινγκ και σε άλλους χώρους και στο σχολείο. Καλώς ή κακώς πάντως, για όλα έχει την ευθύνη να εποπτεύει κάποιος, σε όλες τις δομές και να κάνει πράγματα ή να τα αφήνει στην τύχη τους.

Η εποχή μας έχει επιπλέον στρες για τους νέους που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτό. Απλά δεν έχουν τι να κάνουν. Μην παίζεις games, μην αλητεύεις, μην πας εκεί είναι περίεργα, και τι τους μένει να κάνουν στην τελική; Είναι άλλη κουβέντα αυτή τώρα. Για να φτάσει το παιδί σε τέτοια πράξη θα είχε αδιέξοδα σε πολλά επίπεδα ίσως, που δεν μπορεί κάποιος να τα πλησιάσει σε λίγες σειρές.

Ούτε φυσικά και η παρέμβαση οποιουδήποτε ενήλικα παρέμβει διασφαλίζει ότι θα είναι όλα ρόδινα και η μη παρέμβαση όμως, ένα μήνυμα το περνάει! Θαυμάσια! Το θέμα είναι ότι δεν είναι απάντηση να αφήνονται πράγματα στην τύχη τους γιατί έτσι είναι η ανθρώπινη φύση κλπ κλπ.
Δε καταλαβα, οι δομες που λες ηταν για τι συγκεκριμενο σχολειο του γεγονοτος; Μα ακριβως ουτε και αυτοι της δευτεριβαθμιας ξερουν και προβληματιζονται οπως προβληματιζομαστε και εμεις εδω. Οχι! Δε θα πρεπει να αφηνονται τα πραγματα ως εχουν, αλλα μην ελπιζουμε και στη ριμαντικη εικονα της πληρης καταπολεμησης του και οτι τετοια φαινομενα δε θα επαναληφθουν. Ουτε στη προσπαθεια μας να το ξεριζωσουμε διαλυουμε αλλα, ραβε-ξηλωνε δηλαδη.Εδω αλλος ειναι ετοιμος νσ στερησει Συνταγματικα δικαιωματα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 16 Νοέμ 2018, 18:26

Naida έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 15:44
Εσείς σαν ενήλικοι έχετε βρεθεί μπροστά σε περιστατικό μπουλινγκ από παιδί σε παιδί; Άγνωστα σε εσάς. Αν ναι πως αντιδράσατε;
Εγώ που βρέθηκα μπροστά μπορώ να πω ότι σοκαρίστηκα από την αγριότητα. Είχε πιάσει ένα αγόρι 12-13 χρονών ένα άλλο που φαινόταν μεγαλύτερο κεφαλοκλείδωμα και το έπνιγε. Το άλλο παιδί κοκκίνησε και δάκρυσαν τα ματάκια του. Γύρω άλλα παιδιά δεν επενέβησαν. Εγώ έκανα τη κίνηση.
Σαν ανηλικος επαιξα ξυλο στο σχολειο με ενα αλλον της γ λυκειου που πειραζε ενα πιτσιρικα,τις περισσοτερες εμπειριες ομως τις ειχα στον Στρατο.

Στην πρωτη περιπτωση μου εδωσαν σημειωμα (ενας φιλος απο το κεντρο) να περασω απο τον Λοχο διοικησεως μετα τα μεσανυχτα ,ηπια τις μπυριτσες μου περιμενα και την πεφτω ,και βλεπω μεσα να γινεται τις πουτανας ξιφολογχες ,ατ ,σκουπες κλπ ,μπουκαρω μεσα και γινεται τις πουτανας 4-5 πηγα στο κρατητηριο,αρχηγος ο οδηγος του Διοικητη με βρηκε ενα απο τα θυματα μετα απο 15 χρονια και με ευχαριστουσε κλαιγοντας.

Στην αλλη φαση ,με φωναζει ο γιατρος στο αναρρωτηριο και μου δειχνει ενα σημαδι στην πλατη ενος φανταρου ,ηταν απο ξιφολογχη Φν (εχουν χαρακτηριστικες ξιφολογχες) με τα πολλα και μετα απο πιεση μου ειπε ποιος το εκανε ,πακετο και ετοιμος για στρατοδικειο ,πεσαν μετα ολοι επαμω μου ηρθε και ο Παμπλο (το θυμα) και την γλυτωσε με αρκετη φυλακη ,ελα ομως που σε μια ακηση πετυχα τον Παμπλο να κανει καψωνια σε ενα αλλον και οταν του ειπα καλα ρε τσογλανε εσυ? τι μου απαντησε ????

εσεις τι κανατε οταν με μαχαιρωνανε? και εγινε της πουτανας εφαγε και ξυλο του εβαλα και την κανη του Παρα στον κωλο.

Συμπερασμα το μπουλιγκ μονο με φαπες αντιμετωπιζεται ,αυτοι δεν παιρνουν απο τιμωριες
το μπουλιγκ ειναι μεταδοτικο ,αυτος που βασανιζεται στο σχολειο μπορει μετα να ειναι ο γιατρος που σου ζηταει φακελακι για να σε εγχειρισει.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 16 Νοέμ 2018, 18:30

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 18:17
Δε καταλαβα, οι δομες που λες ηταν για τι συγκεκριμενο σχολειο του γεγονοτος; Μα ακριβως ουτε και αυτοι της δευτεριβαθμιας ξερουν και προβληματιζονται οπως προβληματιζομαστε και εμεις εδω. Οχι! Δε θα πρεπει να αφηνονται τα πραγματα ως εχουν, αλλα μην ελπιζουμε και στη ριμαντικη εικονα της πληρης καταπολεμησης του και οτι τετοια φαινομενα δε θα επαναληφθουν. Ουτε στη προσπαθεια μας να το ξεριζωσουμε διαλυουμε αλλα, ραβε-ξηλωνε δηλαδη.Εδω αλλος ειναι ετοιμος νσ στερησει Συνταγματικα δικαιωματα.

Λοιπόν Paul. Υπάρχει μια δευτεροβάθμια που πιάνει ξέρω γω Κηφισιά, Μαρούσι, Πεντέλη και καμιά 10ριά άλλους Δήμους. Άλλη πιάνει Κορωπί, Λούτσα, Παλλήνη, κλπ, άλλους καμιά 10ριά δήμους. Άλλη πιάνει Γλυφάδα, Αργυρούπολη και τους άλλους 10 γύρω δήμους; Χοντρά χοντρά τις λένε Δυτικής, Νότιας και Ανατολικής Αττικής; Για κάποια από αυτές τις δευτεροβάθμιες, δηλαδή σε άσχετο με την ευρύτερη περιοχή της Αργυρούπολης σχολείο, ξέρω ότι έχει κάποιον - Κάποιους ψυχολόγους, μόνιμους ή με σύμβαση, δεν ξέρω. ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ όμως με τα προβλήματα συγκεκριμένων σχολείων. Απόπειρες αυτοκτονιας, ναρκωτικά, μπούλινγκ, τέτοια. Πώς και τι, δεν ξέρω περισσότερα, αλλά προφανώς υπάρχουν πόροι και άνθρωποι και γίνεται δουλειά διαφορετική από το να ψάχνουμε να δούμε τι μπορεί να γίνει ΤΩΡΑ. Υπάρχει ΑΛΛΗ δευτεροβάθμια, αυτή η οποια έχει στη δικαιοδοσία της σχολεία της Αργυρούπολης και γειτονικών δήμων, που προφανώς δεν ξέρει καν τι γίνεται σε άλλα σχολεία. Ή υπάρχει στο σχολείο που δεν ξέρει τι δυνατότητες υπάρχουν για βοήθεια από ειδικό ΜΕΣΑ στα σχολεία. Για αυτό και ακόμα ψάχνονται!

Αν το κατάλαβα κιόλας, το θέμα είναι ότι στο συγκεκριμένο σχολείο, δεν είπε ότι έγινε κανείς καμία παρέμβαση, ούτε σύσταση από καθηγητή, ούτε ομιλία ούτε τίποτα απολύτως; Τίποτα;

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 16 Νοέμ 2018, 19:09

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 17:04
Μα δεν τιμωρουνται επειδη δεν ειναι καλοι μαθητες στα μαθηματα για να τρωνε προστιμο επειδη μενουν στα μαθηματα. Νομοθετηση ενος τετοιου νομου θα πιανει ολους τους κακους μαθητες. Τι εννοεις να βγαλουν μονο τη δευτεροβαθμια; Εχουν Συνταγματικο δικαιωμα να βγαλουν και τριτοβαθμια δωρεαν ακομα και αν το παρουν αποφαση στα 60 τους.
Αυτό που εννοώ είναι ότι μετά από δεύτερη αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος αποβάλλονται από την καθημερινότητα του σχολείου και επειδή η δευτεροβάθμια είναι υποχρεωτική (και όχι απλά δικαίωμα), έχουν υποχρέωση να τη βγάλουν καλύπτοντας μόνοι τους την ύλη, με ανάλογο χρηματικό πέναλτι όσο συνεχίζουν να αποτυγχάνουν (διότι αν δεν υπάρχει πέναλτι αυτή η οδός που περιγράφω είναι οδός που δίνει διέξοδο σε κάποιους που δεν θέλουν να συνεχίσουν στη δευτεροβάθμια μέχρι την προβλεπόμενη ηλικία. Θα έπαιρναν σκόπιμα δυο αλλαγές σχολικού περιβάλλοντος, θα απομακρύνονταν από το σχολικό περιβάλλον και δεν θα ξανασχολούνταν με τις υποχρεώσεις του σχολείου από τα 15).

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17776
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 16 Νοέμ 2018, 19:25

Namrail έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 10:21
Αμα κανουν τα ιδια πεταμα απο το εκπαιδευτικο συστημα αλλα υποχρεωση να βγαλουν τη δευτεροβαθμια προσερχομενοι μονο στις εξετασεις, με ιδια μεσα.
αυτο δεν ειναι κακη ιδεα,αλλα πρεπει να αποδειχτει στα σιγουρα πριν,δεν μπορεις να ξεκινησεις τετοιες διαδικασιες διχως να υπαρχουν αδιαμφισβητητες μαρτυριες υποθετω,διοτι μετα ο διευθυντης κ.λπ πρεπει να αποδειξουνπως δεν ειναι ελεφαντες αν κινηθουν οι γονεις των συγκεκριμενων μαθητων

βεβαιως μην ξεχναμε πως αν αποβληθουν απο το σχολικο περιβαλλον,μετα τους αναλαμβανει η κοινωνια με δεδομενο πως εχει αποτυχει η σχολικη διαδικασια(κρισιμα χρονια) να τους ενταξει και να τους κοινωνικοποιησει,οχι καλη εξελιξη,ισως μια προοπτικη σωφρονονιστικου συστηματος(σοβαρου δηλ παλι μιλαμε για ιδεατες καταστασεις) να ηταν πολυ καλυτερη επιλογη

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 16 Νοέμ 2018, 23:00

Namrail έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 19:09
paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 17:04
Μα δεν τιμωρουνται επειδη δεν ειναι καλοι μαθητες στα μαθηματα για να τρωνε προστιμο επειδη μενουν στα μαθηματα. Νομοθετηση ενος τετοιου νομου θα πιανει ολους τους κακους μαθητες. Τι εννοεις να βγαλουν μονο τη δευτεροβαθμια; Εχουν Συνταγματικο δικαιωμα να βγαλουν και τριτοβαθμια δωρεαν ακομα και αν το παρουν αποφαση στα 60 τους.
Αυτό που εννοώ είναι ότι μετά από δεύτερη αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος αποβάλλονται από την καθημερινότητα του σχολείου και επειδή η δευτεροβάθμια είναι υποχρεωτική (και όχι απλά δικαίωμα), έχουν υποχρέωση να τη βγάλουν καλύπτοντας μόνοι τους την ύλη, με ανάλογο χρηματικό πέναλτι όσο συνεχίζουν να αποτυγχάνουν (διότι αν δεν υπάρχει πέναλτι αυτή η οδός που περιγράφω είναι οδός που δίνει διέξοδο σε κάποιους που δεν θέλουν να συνεχίσουν στη δευτεροβάθμια μέχρι την προβλεπόμενη ηλικία. Θα έπαιρναν σκόπιμα δυο αλλαγές σχολικού περιβάλλοντος, θα απομακρύνονταν από το σχολικό περιβάλλον και δεν θα ξανασχολούνταν με τις υποχρεώσεις του σχολείου από τα 15).
Γιατι; Στο Λυκειο δε θα πανε; Σου εξηγησα πως ΔΕΝ μπορει να απομακρυνθει καποιος απο σχολικο περιβαλλον δημοσιου αν δεν εχει κανει πραξη που να απαιτει σωφρονισμο, το μπουλινγκ δεν απαιτει σωφρονισμο. Καλυτερα σκεψου πως θα εγραφες τον Νομο ως νομοθετης για να προβλεψεις το γεγονος και να το δικασεις και μετα πας στις κυρωσεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 17 Νοέμ 2018, 08:38

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 12:32
Athos έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 08:53
εδιτ : Paul ούτε εγώ ξέρω τι θα έκανα άμα ήμουν εγώ ο διευθυντής, άρα όλα καλά ;
Ειναι πολυ λεπτη η θεση του οντως.
πιθανότητα παραίτησης, μπα ...
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 17 Νοέμ 2018, 08:44

Δεν ξέρω αν το κατάλαβα καλά, αλλά... Μετά το προηγούμενο περιστατικό δέχτηκαν τα μεγάλα παιδιά και οι γονείς τους να ξαναμπουν σε μια τάξη και να τα βρουν μόνοι τους όπως καμιά φορά μπορεί να τα βρουν ή να μην τα βρουν οι μεγάλοι άνθρωποι; Και το όλο θέμα εκτονώθηκε με κάτι αναρτήσεις στο φέισμπουκ από τους μαθητές; Αυτό έγινε; δεν παρακολούθησα τα ρεπορτάζ. Κάνοντας ένα γκουκγλάρισμα, για περιστατικά αλλού που είχαν απασχολήσει τη δημοσιότητα, ζητήθηκε η γνώμη και η παρέμβαση ειδικών. Όπου υπάρχουν ειδικοί και ειδικοί, δεν είναι όλοι το ίδιο. Μια αυτοκτονία σε άλλη περίπτωση, εκείνο το περιστατικό με τη σφαίρα που έπεσε ουρανοκατέβατη σε ένα προαύλιο... Τι θα πει στην Αργυρούπολη δεν ήξεραν τι να κάνουν;

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Νοέμ 2018, 14:17

Athos έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 08:38
paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 12:32
Athos έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 08:53
εδιτ : Paul ούτε εγώ ξέρω τι θα έκανα άμα ήμουν εγώ ο διευθυντής, άρα όλα καλά ;
Ειναι πολυ λεπτη η θεση του οντως.
πιθανότητα παραίτησης, μπα ...
Με ποια λογικη να παραιτηθει; Ειχε να κανει κατι, που επρεπε να κανει για την καταλυτικη η προληπτικη αντιμετωπιση του θεματος και δεν το εκανε;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 17 Νοέμ 2018, 18:38

paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 23:00
Γιατι; Στο Λυκειο δε θα πανε; Σου εξηγησα πως ΔΕΝ μπορει να απομακρυνθει καποιος απο σχολικο περιβαλλον δημοσιου αν δεν εχει κανει πραξη που να απαιτει σωφρονισμο, το μπουλινγκ δεν απαιτει σωφρονισμο. Καλυτερα σκεψου πως θα εγραφες τον Νομο ως νομοθετης για να προβλεψεις το γεγονος και να το δικασεις και μετα πας στις κυρωσεις.
Ρε φίλε δεν μιλάμε για το υφιστάμενο πλαίσιο, αλλά για κάποιο άλλο. Και επίσης δεν μιλάμε για οποιοδήποτε μπουλινγκ, διότι η χρήση του όρου έχει καταστεί τόσο ευρεία, που τείνει να χάσει το νόημα του.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 17 Νοέμ 2018, 21:16

Namrail έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 18:38
paul25 έγραψε:
16 Νοέμ 2018, 23:00
Γιατι; Στο Λυκειο δε θα πανε; Σου εξηγησα πως ΔΕΝ μπορει να απομακρυνθει καποιος απο σχολικο περιβαλλον δημοσιου αν δεν εχει κανει πραξη που να απαιτει σωφρονισμο, το μπουλινγκ δεν απαιτει σωφρονισμο. Καλυτερα σκεψου πως θα εγραφες τον Νομο ως νομοθετης για να προβλεψεις το γεγονος και να το δικασεις και μετα πας στις κυρωσεις.
Ρε φίλε δεν μιλάμε για το υφιστάμενο πλαίσιο, αλλά για κάποιο άλλο. Και επίσης δεν μιλάμε για οποιοδήποτε μπουλινγκ, διότι η χρήση του όρου έχει καταστεί τόσο ευρεία, που τείνει να χάσει το νόημα του.
Για ποιο ειδος μπουλινγκ και για ποιο πλαισιο τοτε;
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Απόπειρα αυτοκτονίας μαθητή - εκφοβισμός στο σχολείο του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 18 Νοέμ 2018, 14:01

paul25 έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 14:17
πιθανότητα παραίτησης, μπα ...
Με ποια λογικη να παραιτηθει; Ειχε να κανει κατι, που επρεπε να κανει για την καταλυτικη η προληπτικη αντιμετωπιση του θεματος και δεν το εκανε;
με τη λογική ότι προΐσταται ένός μπουρδέλου και ο ρόλος του είναι να μετράει τις π@@τσες που περνούν
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών