Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Νοέμ 2018, 00:07

Μια χαρά είναι με αυτάκια :D

Όποιος τα θέλει όρθια να πάρει λυκόσκυλο.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 18 Νοέμ 2018, 00:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Νοέμ 2018, 00:07

Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 00:01
ST48410 έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:59
Τι εξυπηρετεί ο ακρωτηριασμός;
Υποτίθεται ότι αν δεν έχει ουρά δεν μπορεί ο άλλος να καταλάβει τα συναισθήματα του σκύλου και φοβάται περισσότερο. Τα αυτιά είναι αν τσακωθεί με άλλο σκύλο να μην μπορέσει να τον βουτήξει από εκεί και μοιάζει πιο άγριο. Βλακείες.
Αν κάποιος κόβει τα αυτιά του σκύλου για να φαίνεται άγριος ποιος ξέρει τι εκπαίδευση έχει δώσει στο ζωντανό. Και μετά απορούμε που σκυλιά κατασπαράζουν παιδάκια. Κυκλοφορεί πολύ αρρώστια τριγύρω.


Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Νοέμ 2018, 00:11

ST48410 έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 00:07
Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 00:01
ST48410 έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:59
Τι εξυπηρετεί ο ακρωτηριασμός;
Υποτίθεται ότι αν δεν έχει ουρά δεν μπορεί ο άλλος να καταλάβει τα συναισθήματα του σκύλου και φοβάται περισσότερο. Τα αυτιά είναι αν τσακωθεί με άλλο σκύλο να μην μπορέσει να τον βουτήξει από εκεί και μοιάζει πιο άγριο. Βλακείες.
Αν κάποιος κόβει τα αυτιά του σκύλου για να φαίνεται άγριος ποιος ξέρει τι εκπαίδευση έχει δώσει στο ζωντανό. Και μετά απορούμε που σκυλιά κατασπαράζουν παιδάκια. Κυκλοφορεί πολύ αρρώστια τριγύρω.
Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Εγώ εμπιστεύομαι περισσότερο τα σκυλιά που τους έχουν δώσει αγάπη και βασίζομαι στο ένστικτό τους. Θα κάνουν το σωστό, να είσαι σίγουρος.
the end

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Νοέμ 2018, 00:12

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:30
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:17
Kostis έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:12
https://www.zoosos.gr/xrusaugitis-akrot ... z4rboJ1zk6

Τρόμπας
Οι ρωσοουκρανοι με τα πιτ τι κανουν;

Οι ΚΙνεζοι οι κομμουνιστες τα τρωνε
Αλλο να σκοτωνεις ενα ζωο για να το φας και αλλο να το βασανιζεις γιατι γουαταρεις

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Νοέμ 2018, 00:15

ST48410 έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 00:07
Πάνας έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 00:01
ST48410 έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:59
Τι εξυπηρετεί ο ακρωτηριασμός;
Υποτίθεται ότι αν δεν έχει ουρά δεν μπορεί ο άλλος να καταλάβει τα συναισθήματα του σκύλου και φοβάται περισσότερο. Τα αυτιά είναι αν τσακωθεί με άλλο σκύλο να μην μπορέσει να τον βουτήξει από εκεί και μοιάζει πιο άγριο. Βλακείες.
Αν κάποιος κόβει τα αυτιά του σκύλου για να φαίνεται άγριος ποιος ξέρει τι εκπαίδευση έχει δώσει στο ζωντανό. Και μετά απορούμε που σκυλιά κατασπαράζουν παιδάκια. Κυκλοφορεί πολύ αρρώστια τριγύρω.
τα ντόπερμαν ειναι γενικά τρομερά σκυλιά, χαρούμενα και αγαπησιάρικα. Επιπλέον όταν έχουν ουρά μπορούν και στρίβουν. Αλλά δεν είναι τρομακτικά καθόλου όπως ειναι, ενώ με κομμένα αυτιά μοιάζουν με τον διάολο αλήθεια, σαν άλλη ράτσα.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 18 Νοέμ 2018, 00:36

Πάνας έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:53
Κρίμα το σκυλάκι.
Έχετε δει όμως ντόπερμαν με αυτιά; Σαν τον Ντάμπο το ελεφαντάκι είναι. Εμένα μου αρέσουν όμως να κρεμάνε τα αυτιά, ειδικά όταν τα τραβάνε μπροστά όταν απορούν έχουν πολύ πλάκα.
Κάποτε έκοβαν και τις ουρές, η δικιά μου την έχει κομμένη, της την έκοψαν με το που γεννήθηκε. Αν ήταν δικιά μου από μικρή δεν θα της την έκοβα. Πλέον δεν τις κόβουν.

Α, και δεν είναι θέμα χρυσαυγίτη... πολλοί είναι οι μλκες. Γιατρός τα κόβει.
γιατι τα κοβουν; εκτος απο ντροπη σιγουρα προκαλει προβληματα. το πιθανοτερο ειναι οτι παθαινουν ωτιτιδες απο τα κρυολογηματα

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 18 Νοέμ 2018, 00:41

lolek1 έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 00:36
Πάνας έγραψε:
17 Νοέμ 2018, 23:53
Κρίμα το σκυλάκι.
Έχετε δει όμως ντόπερμαν με αυτιά; Σαν τον Ντάμπο το ελεφαντάκι είναι. Εμένα μου αρέσουν όμως να κρεμάνε τα αυτιά, ειδικά όταν τα τραβάνε μπροστά όταν απορούν έχουν πολύ πλάκα.
Κάποτε έκοβαν και τις ουρές, η δικιά μου την έχει κομμένη, της την έκοψαν με το που γεννήθηκε. Αν ήταν δικιά μου από μικρή δεν θα της την έκοβα. Πλέον δεν τις κόβουν.

Α, και δεν είναι θέμα χρυσαυγίτη... πολλοί είναι οι μλκες. Γιατρός τα κόβει.
γιατι τα κοβουν; εκτος απο ντροπη σιγουρα προκαλει προβληματα. το πιθανοτερο ειναι οτι παθαινουν ωτιτιδες απο τα κρυολογηματα
Δεν γνωρίζω αν παθαίνουν κάτι, δεν έχω ακούσει τίποτα πάνω σε αυτό που ρωτάς για τα αυτιά. Η ουρά στα ζώα δίνει ισορροπία όταν τρέχουν πολύ γρήγορα, αν την κόψεις τους στερείς κάτι από την ισορροπία τους.
the end

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 18 Νοέμ 2018, 00:47

κατι ειχα διαβασει απο κυνηγους δεν ξερω περισσοτερα, εγω γκαπυ ψαρακια εχω

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Νοέμ 2018, 01:35

Νομίζω παιδιά όλα άρχισαν, ή τεσπα ξέφυγαν, το 1972 με την ταινία “The Doberman Gang”.
American Humane's first "No Animals Were Harmed" end credit was issued at the end of the movie The Doberman Gang in 1972.[12]
https://en.wikipedia.org/wiki/American_Humane


Εικόνα

σαν άλλη ράτσα, τον ζορό μου τον έλεγα κόπρο :)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 18 Νοέμ 2018, 02:04

Στα Ροτβαιλερ κοβουν τις ουρες επειδη ειναι σκυλι φυλαξης ετσι ωστε να το περιοριζουν και να ειναι πιο στατικο, δεν μπορω να το καταλαβω αλλα αυτη την εξηγηση εχω ακουσει. Τεσπα, κοψιμο αυτιων και ουρας για τετοιους λογους, ας τους κατηγορησουμε ολους μαζι. Τι γινεται ομως στην περιπτωση ενος Ντραχτααρ οπου οι μπριντερς που το δημιουργησαν σου λενε οτι η ουρα πρεπει να κοπει, διοτι μεσα στα βατα και στο πολυ πυκνο δασος ο τραυματισμος της ολοκληρης ουρας ειναι οχι απλα προβλημα αλλα ισως και αιτια θανατου του σκυλου λογω μολυνσεων κλπ;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Νοέμ 2018, 02:24

Nostalgia έγραψε:
18 Νοέμ 2018, 02:04
Στα Ροτβαιλερ κοβουν τις ουρες επειδη ειναι σκυλι φυλαξης ετσι ωστε να το περιοριζουν και να ειναι πιο στατικο, δεν μπορω να το καταλαβω αλλα αυτη την εξηγηση εχω ακουσει.
είναι δυνατό σκυλί, και το ντόπερμαν αν το βάλεις σε κλειστό χώρο με ουρά θα την ματώσει με το κούνημα, κοπανάνε πολύ και δεν πονάνε μάλλον όσο πρέπει. Μετά δεν στρίβουν βέβαια, τον πρώτο καιρό μέχρι να το καταλάβουν οτι δεν μπορούν να στρίψουν έχει πλάκα, τρώνε τα μούτρα τους. Μπερδεμένο θέμα γενικά πάντως.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 18 Νοέμ 2018, 02:30

Ναι μπερδεμενο, γιαυτο δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απολυτοι.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Χρυσαυγίτης ακρωτηρίασε αυτιά σκύλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 18 Νοέμ 2018, 02:33

απόλυτοι δεν γίνεται να μην είμαστε νομίζω, πρέπει να διαλέξουμε μία θέση αλλιώς θα τρελαθούμε, θα κόβουμε ένα πόντο ουρά τον μήνα, αλλά ναι, υπάρχουν πολλές να διαλέξει κάποιος που βγάζουν νόημα ανάλογα που κοιτάς κλπ.

και μία ωραία μάχη ντόπερμαν-πιτμπουλ. :)


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών