Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Δεκ 2018, 20:14

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2018, 20:07
Φυσικά και με χάνεις γιατί το "ιστορικό κέντρο" δηλαδή τα μέρη που θα πάει συστημένος ένας τουρίστας, δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που αναφέρω. Χαίρω πολύ, τα μαγαζιά αυτής της περιοχής σαφώς μπορεί να έχουν σχετικές απώλειες αλλά δεν έχουν γονατίσει όπως τα άλλα, που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τουριστικού ενδιαφέροντος. Η Αθηνάς (και οι παράδρομοι της) ήταν γεμάτη βιοτεχνίες και μικρομάγαζα. Αλλά προφανώς αυτά δεν ενδιαφέρουν, το θέμα είναι η βιτρίνα.
όταν λέω ιστορικό κέντρο, εννοώ το τρίγωνο όπως το βλέπεις όταν κοιτάς απο το γοογλε απο ψηλά, το τμήμα με την άναρχη δόμηση που ξεκινά απο την αγορά. Προφανώς δεν ενδιαφέρουν, η σοβαρή βιοτεχνία και τα χαζά μικρομάγαζα δεν έχουν μέλλον στο κέντρο εδώ και δεκαετίες. Εμένα τότε που λες το κέντρο δεν μου άρεσε, παντού έβλεπες αργό θάνατο που ήρθε τελικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2018, 20:23

Saliveros έγραψε:
02 Δεκ 2018, 19:14
Μπίστης έγραψε:
02 Δεκ 2018, 19:09
Συμφωνώ με τον Αέναο περί τουρισμού, κυρίως αμερικανοί
Aπό Μεταξουργείο μέχρι Ευριπίδου τα πάντα είναι κινέζικα, χρειζόμαστε τόσες πολλές σαβούρες ή είμαστε υπερβολικοί ;
Αν κρατηθεί ένα μαγαζί με μπαχάρια γιά μουσειακούς λόγους θα είμαστε τυχεροί αλλά ποιός θα νοιαστεί ... :a040:
Το "Μπαχάρ";

Γιατί να μην κρατηθεί; Ουρές έχει όλες τις ώρες.
Όντως. Ειδικώς από τότε που έπεσε σεφομανία όλοι οι "ψαγμένοι" :lol: συρρέουν στο Μπαχάρ.
Η πλάκα είναι ότι τα σταθερά μαγαζιά της Αθηνάς (χρωματοπωλεία, πομολάδικα, κουφετάδικα/ξηροκαρπάδικα (στα συν οι καραμέλες και οι χαλβαδόπιτες) εκκλησιαστικά/κεράδικα κλπ) δεν είναι καθόλου φτηνότερα από τα μαγαζιά άλλων περιοχών.
Το σίγουρο είναι ότι το μπριζολάδικο του Τέλη και τα σουβλατζίδικα πριν την Ευριπίδου, είναι πολύ καλύτερα από τα τουριστικά μαστ του Μοναστηρακίου και Πλάκας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2018, 20:32

enaon έγραψε:
02 Δεκ 2018, 20:14
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2018, 20:07
Φυσικά και με χάνεις γιατί το "ιστορικό κέντρο" δηλαδή τα μέρη που θα πάει συστημένος ένας τουρίστας, δεν έχει καμμία σχέση με αυτά που αναφέρω. Χαίρω πολύ, τα μαγαζιά αυτής της περιοχής σαφώς μπορεί να έχουν σχετικές απώλειες αλλά δεν έχουν γονατίσει όπως τα άλλα, που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τουριστικού ενδιαφέροντος. Η Αθηνάς (και οι παράδρομοι της) ήταν γεμάτη βιοτεχνίες και μικρομάγαζα. Αλλά προφανώς αυτά δεν ενδιαφέρουν, το θέμα είναι η βιτρίνα.
όταν λέω ιστορικό κέντρο, εννοώ το τρίγωνο όπως το βλέπεις όταν κοιτάς απο το γοογλε απο ψηλά, το τμήμα με την άναρχη δόμηση που ξεκινά απο την αγορά. Προφανώς δεν ενδιαφέρουν, η σοβαρή βιοτεχνία και τα χαζά μικρομάγαζα δεν έχουν μέλλον στο κέντρο εδώ και δεκαετίες. Εμένα τότε που λες το κέντρο δεν μου άρεσε, παντού έβλεπες αργό θάνατο που ήρθε τελικά.
Ακριβώς αυτό που σου έγραψα δηλαδή. Το βλέπεις σαν τουρίστας.
Οπότε, ουδείς λόγος ανησυχίας. :lol:
Για κάποιο ...μυστήριο λόγο, οι πολυπολιτισμικοί δεν είναι άμεσα ορατοί στα τουριστικά ή "προστατευμένα" -τυπικώς και ατύπως- μέρη. Γιατί άραγε;

Κατά τα άλλα μ 'αρέσει πολύ ο όρος "χαζά μικρομάγαζα" ειδικώς όταν εκφέρεται από υπερασπιστές των "ξύπνιων μικρομάγαζων" των κρατικών φορέων, που όπως είναι γνωστό εκτινάσσουν τη δυναμική της οικονομίας. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Δεκ 2018, 20:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2018, 20:32
Ακριβώς αυτό που σου έγραψα δηλαδή. Το βλέπεις σαν τουρίστας.
οχι, το βλέπω σαν να έχω έννομο συμφέρον και να είναι το κέντρο της Αθήνας με την ακρόπολη από πάνω, απίστευτα μοναδικό σημείο όσο και να το υποτιμήσουμε.

το χαζά μικρομάγαζα το είπα για τα κινέζικα πλαστικά που λέει ο μπίστης, για εκείνους που δεν έχουν ιντερνετ ακόμα να τα αγοράσουν απο το σκρούτζ δηλαδή.
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2018, 20:23
Η πλάκα είναι ότι τα σταθερά μαγαζιά της Αθηνάς (χρωματοπωλεία, πομολάδικα, κουφετάδικα/ξηροκαρπάδικα (στα συν οι καραμέλες και οι χαλβαδόπιτες) εκκλησιαστικά/κεράδικα κλπ) δεν είναι καθόλου φτηνότερα από τα μαγαζιά άλλων περιοχών.
εμένα μου μοιάζει να έχει πλάκα που θεωρούμε οτι τα μαγαζιά αυτα κάτω απο την ακρόπολη θα έπρεπε να έχουν καλύτερες τιμές απο τα συνοικιακά, και μετά να λέμε οτι το κέντρο κατέρρευσε.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 02 Δεκ 2018, 20:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Δεκ 2018, 20:23
Το σίγουρο είναι ότι το μπριζολάδικο του Τέλη και τα σουβλατζίδικα πριν την Ευριπίδου, είναι πολύ καλύτερα από τα τουριστικά μαστ του Μοναστηρακίου και Πλάκας.
Όντως.

Η Κληματαριά στην Πλατεία Θεάτρου υπάρχει ακόμα άραγε;
    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    ΓΑΛΗ
    Δημοσιεύσεις: 69803
    Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2018, 21:25

    Saliveros έγραψε:
    02 Δεκ 2018, 20:59
    ΓΑΛΗ έγραψε:
    02 Δεκ 2018, 20:23
    Το σίγουρο είναι ότι το μπριζολάδικο του Τέλη και τα σουβλατζίδικα πριν την Ευριπίδου, είναι πολύ καλύτερα από τα τουριστικά μαστ του Μοναστηρακίου και Πλάκας.
    Όντως.

    Η Κληματαριά στην Πλατεία Θεάτρου υπάρχει ακόμα άραγε;
    Παραδόξως ναι. :lol:
    Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

    Ορέστης 35

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 02 Δεκ 2018, 21:59

    enaon έγραψε:
    02 Δεκ 2018, 17:18
    Ορέστης 35 έγραψε:
    01 Δεκ 2018, 20:59
    Το κεντρο ειναι νησιδες σε ενα βουρκο. Δεν καταλαβαινεις το βουρκο αν το επισκεπτεσαι με τροχοφορα. Μονο αν το περπατας. Και παλι δεν καταλαβαινεις την τραγωδια του αν δε ζησεις μεσα σε αυτο. Γι αυτο γραφω παντα για μαζικες απελασεις ξενων και μαζικο γκρεμισμα πολυκατοικιων. Ο ευεργετης της Αθηνσς θα ειναι αυτος που θα την γκρεμισει
    το κέντρο το γνωρίζω νομίζω πιο καλά από πολλούς της ηλικίας μου, απο μικρός κατεβαίνω και ψάχνω, πήγαινα σε εκείνους που είχαν μηχανισμούς για τα ρολά πριν 30 χρόνια και τους έβλεπα να σβήνουν, πήγαινα στους ξυλουργούς να μου φτιάξουν πράγματα και τους έβλεπα να σβήνουν, πήγαινα στις βιοτεχνίες με τα πλεκτά και τους έβλεπα να σβήνουν, έχω θάψει πολλά επαγγέλματα. Γενικά κάθε φορά που ακούω την γενιά μου να παραπονιέται που δεν φτιάχνουμε τίποτα, θυμάμαι οτι κάποτε στο κέντρο φτιάχνανε πολλά αλλά δεν ενδιέφερε κανέναν. Ειναι η πρώτη φορά όσο ζω που η ομόνοια ενώθηκε ουσιαστικά με το μοναστηράκι, υπάρχει ζωή προοπτική και όρεξη απο τους επιχειρηματίες. Μπορεί να σκάσει σαν φούσκα, αλλά ο τουρισμός έχει δώσει ευκαιρία σοβαρή.
    Βοηθησε και η αλλαγη του σχηματος της πλατειας. Αν πεσει ο τουρισμος δε θα κρατησουν τοσα φαγοκαφενεια.

    Athina__P
    Δημοσιεύσεις: 2479
    Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 06 Δεκ 2018, 08:34

    enaon έγραψε:
    01 Δεκ 2018, 14:59
    blackpaint έγραψε:
    01 Δεκ 2018, 14:46
    Athina__P έγραψε:
    30 Νοέμ 2018, 07:38
    Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.
    I rest my case
    κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
    Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.
    αθηνά πέρασαν τα χρόνια βγήκαμε απο το άσυλο και νομίζω οτι είσαι κοπέλα, αλλά το κέντρο δεν το ξέρεις, ο μπλάκ έχει δίκιο. Και εσύ έχεις δίκιο, οι αθηναίοι και οι αθηνούλες πάνε μαλλ, αλλά το κέντρο πετάει σε σχέση με παλιά.
    Νησίδες είναι το Κέντρο, όπως γράφτηκε παραπάνω. Είναι ξεκάθαρο για όσους θυμούνται το Κέντρο "πριν" ότι οι ηλικίες που το θυμούνται δεν θέλουν να πηγαίνουν γιατί τους χαλάει. Όσοι θυμούνται το Κέντρο ΠΡΙΝ ξέρουν ότι ήταν για όλες τις ηλικίες. Οι γονείς που έχουν μικρά παιδιά σήμερα δεν τα πηγαίνουν εκεί, γιατί; Το ότι έχει βελτιωθεί σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια το έχω αναγνωρίσει και έχω ανοίξει τόπικ και για αυτό μάλιστα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο Αθηναίος είναι αφασία και δεν λέει κανείς ότι σε μια βραδιά που λέει ο λόγος δεν θα ξαναδιαλυθεί για τον οποιονδήποτε λόγο και θα πάρει μετά 10 χρόνια να φτιάξει ΚΑΠΩΣ! Σημάδια ότι ο Αθηναίος δεν σέβεται και δεν προστατεύει το χώρο του υπάρχουν ακόμα αρκετά.
    enaon έγραψε:
    02 Δεκ 2018, 20:14
    όταν λέω ιστορικό κέντρο, εννοώ το τρίγωνο όπως το βλέπεις όταν κοιτάς απο το γοογλε απο ψηλά, το τμήμα με την άναρχη δόμηση που ξεκινά απο την αγορά. Προφανώς δεν ενδιαφέρουν, η σοβαρή βιοτεχνία και τα χαζά μικρομάγαζα δεν έχουν μέλλον στο κέντρο εδώ και δεκαετίες. Εμένα τότε που λες το κέντρο δεν μου άρεσε, παντού έβλεπες αργό θάνατο που ήρθε τελικά.
    Αν ειναι έτσι, θα ήταν εύκολο να βρει κανεις μια οποιαδήποτε μεγαλούπολη να έχει το κέντρο της ΕΤΣΙ. Δεν μου έρχεται καμία πρόχειρη... Ούτε το Ναϊρόμπι ίσως...

    Άβαταρ μέλους
    nostromos
    Δημοσιεύσεις: 23416
    Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
    Phorum.gr user: nostromos

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 06 Δεκ 2018, 15:07

    “Βρέθηκα πρόσφατα σε μια γειτονιά από τα “γκέτο” της Αθήνας, και έχω να πω ότι είναι αλήθεια, πως δεν υπάρχουνε καθόλου Έλληνες. Το παρατήρησα πριν λίγες μέρες συμπτωματικά και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Πριν πείτε οτιδήποτε, θέλω να επισημάνω το εξής: Δεν είδα καθόλου Έλληνες . Όχι μόνο με την έννοια του “φασίστα”. Δεν είδα ούτε δικούς μας, “κατά λάθος Έλληνες”, όπως αυτοαποκαλούνται” έγραψε αρχικά ο Έκτορας Κουφοντίνας. Μάλιστα ουσιαστικά αναγνώρισε το δικαίωμα των κατοίκων να διαμαρτύρονται για την παρουσία μεταναστών, ενώ αναρωτήθηκε, αν εκείνοι που έχουν διαφορετική άποψη έχουν μείνει σε γειτονιές με μετανάστες: “Και τώρα βλέπω έχετε την απαίτηση, ο κόσμος να μην διαμαρτύρεται, αν έχει μετανάστες γείτονες. Και σε περίπτωση που το κάνει τον λένε φασίστα. Πόσοι από εσάς όμως μένετε σε γειτονιές με μετανάστες;”.
    Εκτορας Κουφοντινας

    https://www.protothema.gr/greece/articl ... s-athinas/

    σε 20 χρονια η Αθηνα θα ειναι σαν το Ισλαμαμπαντ ... καλη μεταναστευση σε οσους προλαβουνε
    η προσοχη μας στο Καστελοριζο

    Dorian
    Δημοσιεύσεις: 2741
    Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 07 Δεκ 2018, 00:50

    Athina__P έγραψε:
    28 Νοέμ 2018, 17:09
    Dorian έγραψε:
    26 Νοέμ 2018, 00:43
    Nkrs έγραψε:
    25 Νοέμ 2018, 19:13
    Σας λυπάμαι Αθηναίοι ήδη από το 1990 που το χάος κατοικούσε στην κατεστραμμένη από την Δεξιά και τον φθονερό τουρκολεβαντίνο "εθνάρχη", Αθήνα... την κάποτε θεσπέσια χτισμένη από τους εθνικούς ευεργέτες μας (Ηπειρώτες ως επί το πλείστον...) πρωτεύουσα πόλη μας. Μετά, το κωθώνι ο Σαμαράς υποβάθμισε επιπλέον την Αθήνα επικοίζοντάς την με ομότροπους και ομόφρονές του Σκιπτάρους κ.ά. φυλές βασιβουζούκων, ακολούθησε Θοδώρα, Κακλαμάνης και το αμερικανάκι Χαμίνης και ο όλεθρος σχεδόν επληρώθη. Μία πόλη απέραντο σουκ μελαψών μωχαμέτηδων (που εξολοθρεύουν το άνθος της νεολαίας μας πωλώντας του κάθε είδος ντρόγκας), όπως γενικά όλη η, υπό την γαλλογερμανική μπότα, Ευρώπη...
    +100
    Τα ζώα ετοιμάζονται ως "λύση" να ξαναβγάλουν για πολλοστή φορά ΝΔούλα, γιατί αυτή τη φορά σίγουρα θα τα κάνει εντελώς διαφορετικά από ότι έχει κάνει τόσες φορές μέχρι τώρα.
    Εξισώνεις ανθρώπους που ήθελαν και κατάφεραν να προσφέρουν οι περισσότεροι, που αγάπησαν αυτή τη χώρα και την έκαναν δεύτερη πατρίδα τους, με αυτό το πράγμα που φαίνεται στην πρώτη εικόνα; Και που προέρχονταν από μια χώρα με πεπερασμένο πληθυσμό; Το ίδιο είναι για σένα επειδή όλοι αυτοί έχουν το κοινό σημείο ότι δεν γεννήθηκαν εδώ;
    Τα εργασιακά ήδη έχουν καταρρεύσει, τα μπαλώματα των 00ς με διορισμούς από ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ένας απροσδιόριστος αλλά μεγάλος αριθμός Ελλήνων υπέφερε και ακόμα υποφέρει από την εγκληματικότητα, έχουμε τα πρόσφατα γεγονότα με δολοφονίες της μειονότητας, και πλέον εθνοφυλετικές συγκρούσεις, που βλέπεις την επιτυχία;
    https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

    Άβαταρ μέλους
    Kauldron
    Δημοσιεύσεις: 48511
    Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 07 Δεκ 2018, 16:30

    Οχι από το κέντρο της Αθήνας, απ' όσο ξέρω, αλλά πάλι ο μπολιντιΖμιγκόΖ ΑΙμπλουΝΤΟΙΖμώς είναι μπολιντιΖμιγκόΖ ΑΙμπλουΝΤΟΙΖμώς:

    Kappa έγραψε:
    04 Φεβ 2024, 15:56
    Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 07 Δεκ 2018, 17:51

      Οι περισσότεροι μουσουλμάνοι βρίσκονται (περίπου) στο σημείο όπου βρίσκονταν οι δυτικές κοινωνίες πριν κάπου 100 - 500 χρόνια.

      Λίγη υπομονή και θα στρώσουν, πού θα πάει :102:
        Σας κάναμε ανθρώπους.
        Πάνος Σκουρλέτης

        Ορέστης 35

        Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Δεκ 2018, 03:53

        ΓΑΛΗ έγραψε:
        02 Δεκ 2018, 18:17
        blackpaint έγραψε:
        01 Δεκ 2018, 14:46
        Athina__P έγραψε:
        30 Νοέμ 2018, 07:38
        Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.
        I rest my case
        κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
        Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.
        Αναφέρεσαι σε μια περιοχή που φτάνει μέχρι το Μοναστηράκι - Ψυρρή και πιάνει και κάποιες περιοχές/τετράγωνα από Αθηνάς μέχρι Σταδίου.
        Σε Ευριπίδου και Σοφοκλέους μετά την Αθηνάς, τί παίζει;
        Σε Σωκράτους, Μενάνδρου, τι παίζει;
        Και μια και μιλάμε για μπαράκια το "εναλλακτικό" Guru στην πλατεία Θεάτρου γιατί έκλεισε;
        Αυτά για το "ανατολικό" κέντρο.
        Αναφορικά με το "δυτικό" κέντρο, ως Εξάρχεια δεν θεωρούνται μόνον οι Βαλτετσίου, Διδότου και όσοι κάθετοι της Ιπποκράτους/Χ. Τρικούπη φτάνουν στην πλατεία. Το dada γιατί έκλεισε; Το Green Door γιατί έκλεισε; Πόσες φορές έχεις κυκλοφορήσει βράδυ πάνω από την Καλλιδρομίου; Πόσους ανθρώπους που είχαν μαγαζιά εμπορικά ή εστίασης ξέρεις;
        Πόσους μόνιμους κάτοικους ή ενοικιαστές που έφυγαν επειδή δεν πήγαινε άλλο, γνώρισες;

        Ειλικρινά, έχω βαρεθεί να διαβάζω δηλώσεις του κάθε μυρωδιά για περιοχές που δεν έχει ιδέα και θεωρεί ηρωϊσμό :lol: να τις επισκεφθεί ή να δηλώσει ότι πέρασε και δεν τον έσφαξαν. Ουάου, που θα έλεγε και ο τέως μεγάλος.
        Περπατημενη η Γαλη. :smt038

        Αν δε φοβομουν μην μου κλεψουν το κινητο θα εβγαζα βιντεο τους περιπατους μου. :D

        Άβαταρ μέλους
        enaon
        Δημοσιεύσεις: 22453
        Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

        Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 28 Αύγ 2019, 13:13

        άρχισαν τελικά οι πεζοδρομήσεις στο ιστορικό τρίγωνο, το ακούω απο το 90, η βύσσης ειναι σκαμμένη πλέον, ωραία τα κάνουν νομίζω.

        Ορέστης 35

        Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

        Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Σεπ 2019, 21:10

        enaon έγραψε:
        28 Αύγ 2019, 13:13
        άρχισαν τελικά οι πεζοδρομήσεις στο ιστορικό τρίγωνο, το ακούω απο το 90, η βύσσης ειναι σκαμμένη πλέον, ωραία τα κάνουν νομίζω.
        Ολο το καλοκαιρι σκαβουν ρε συ. Ειναι πολυ λεια η επιφανεια, να πας με το μονοκυκλο. :)

        Απάντηση


        • Παραπλήσια Θέματα
          Απαντήσεις
          Προβολές
          Τελευταία δημοσίευση

        Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

        Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών