Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 30 Νοέμ 2018, 03:00

Η Χρυση Αυγη απο την αλλη, χρηματοδοτειται απο μπουρδελοξενοδοχειο σε ακρως υποβαθμισμενη περιοχη, και στελεχωνεται απο μπραβους σε κωλομπαρα απο αντιστοιχες περιοχες.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 30 Νοέμ 2018, 07:38

ST48410 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 01:45
blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 01:40
Sid Vicious έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 01:32
Έχει κάποιος\α λόγους να φοβάται/να μην νιώθει ασφαλής ή όχι;
Ακριβως διπλα στην ομονοια ειναι, εχεις ιδεα;
ρε συ δίνεις την εντύπωση πως έχεις επιλεκτικές ευαισθησίες. Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και θα υποστηρίξουμε οτιδήποτε συνάδει με την ιδεολογία μας. Είσαι έξυπνος και καλλιεργημένος άνθρωπος και σε αδικεί. Δεν μπορεί να μου φέρνεις κείμενο από την Μιγάδα με τις γυναίκες που μιλούν χαμηλόφωνα μπροστά σε άντρες και να αποκαλείς φλώρο όποιον φοβάται να κυκλοφορήσει σε περιοχές του κέντρου με μεγάλη εκγληματικότητα.
Όπου φλώροι και οι συχνάζοντες στα Εξάρχεια καθώς μεγάλες περιοχές πέριξ της Ομόνοιας καθώς και το υπόγειο της Ομόνοιας αρκετές ώρες ακόμα και με το φως της ημέρας, είναι άδειο από ανθρώπους κάθε ηλικίας που δεν ζουν από την κάτω πλευρά της Ομόνοιας. Μετά οι Αθηνούλες έχουν την παραξενιά και όχι όλος αυτός ο κόσμος που δεν περνάει ούτε απέξω! Η Αθηνούλα πέρασε από περιέργεια, γιατί δεν είναι στα τέτοια της πώς ζουν οι άλλοι! Γιατί αν υπάρχει τέτοια αφασία για τους άλλους κάτι κάπου πολύ βασικά έχει χαλάσει και δεν λέει κανείς ότι θα περιοριστεί εκεί.

Εσύ μπλακ λες ότι τα Εξάρχεια γλίτωσαν υποτίθεται, δηλαδή γλίτωσαν από αυτό που δεν αξίζει σε κανένα αξιοπρεπές ανθρώπινο ον στην Ομόνοια ΕΤΣΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ;

Στο μεταξύ οι άνθρωποι που έχουν διαγράψει από την καθημερινότητά τους περιοχές γιατί είναι depressing, συνωστίζονται στα αυτοκίνητά τους έχοντας όλο και λιγότερο χώρο να κινηθούν. Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.

Εντωμεταξύ στα διεθνή φόρα, διαβάζει κανείς αν τεθεί το ερώτημα ποιος τουριστικός προορισμός από όλο τον κόσμο δεν άξιζε, ότι η Αθήνα (γενικεύουν αλλά τι να καταλάβουν όταν το ξενοδοχείο τους είναι στην Ομόνοια) είναι από τα μέρη που δεν πρέπει να πηγαίνεις.

Ορέστης 35

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Νοέμ 2018, 11:21

blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 02:28
ST48410 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 01:55
blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 01:48

δεν τον λεω γι αυτο φλωρο
Εμμέσως λες και όλους όσους φοβούνται. Προσωπικά σε συγχαίρω που νοιάζεσαι τους αδύναμους, τους κατατρεγμένους και όσους αντιμετωπίζουν κοινωνικό αποκλεισμό αλλά η τακτική να θέλουμε να δείξουμε ότι η ελληνική κοινωνία είναι ρατσιστική, ξενοφοβική, οπισθοδρομική και προκατειλημμένη και ότι ευθύνεται για όλο το χάλι που αντιμετωπίζει είναι ξεκάθαρα λάθος. Επίσης το να λέμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο κέντρο και ότι οι γειτονιές μας είναι πιο ζωντανές από της Γενεύης είναι απλώς μια υπερβολή που δείχνει και αδιαφορία για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μόνιμοι κάτοικοι εκεί.
Μολις πεταχτηκα εξω για τσιγαρα. Δεν ειμαι στην ομονοια, αλλα ειμαι αρκετα κοντα, σε πολυεθνικη/φυλετικη γειτονια. Ρε φιλε, ειδα γυναικες μονες τους να κυκλοφορουν χωρις να κοιτανε σαν αλαφιασμενες δεξια αριστερα, ειδα εναν ηλικιωμενο κυριο να βγαζει βολτα το σκυλακι, ειδα ζευγαρακι να τα λεει σε μια εισοδο πολυκατοικιας.
Και μετα μου λες ολοκληρος μαντραχαλος σε μεγεθος οβελιξ να νομιζει πως βλεπει θριλερ; ΚΑΡΑΦΛΩΡΟΣ ΛΕΜΕ.
Ο,τι γραφεις μυριζει βορειοπροαστιλα και ακριβα εσωρουχα. Εγω απο την αλλη δε χρειαζεται να δηλωσω που μενω για να φανω αυθεντικος.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 30 Νοέμ 2018, 11:28

blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 00:29
Εγω την περναω μονος και με τα ποδια και στις 2-3 το πρωι, οταν παω στο Ρομαντζο στην αναξαγορα διπλα.
Πως έπαιξε η Nalyssa ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Ορέστης 35

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 30 Νοέμ 2018, 11:34

Αθηνα να ξερες ποσες φορες εχω δει ξενες με βαλιτσες να διασχιζουν τρεχοντας τους δρομους για βα φτασουν στο ξενοδοχειο τους... Βεβαια επισκεπτες σαν τους ξενους τουριστες και τον Μπλακ δεν διατρεχουν τους κινδυνους που διατρεχουν οι μονιμοι κατοικοι, αλλα η ασχημια, η βρωμια και οι απειλητικες φυσιογνωμιες των εποικιστων ειναι αρκετα για να εμπνευσουν το φοβο.

Για ολο αυτο αυτο το αισχος φταιει το κεφαλαιο που εφτιαξε τον περιφραγμενο παραδεισο του στα προαστια, και μεσω των κυβερνησεων που εφερε στην εξουσια, στοιβαξε τους δουλους του στην Αθηνα και την εγκατελειψε. Εχουμε τη χειροτερη αστικη ταξη του δυτικου κοσμου. Λουμπεν με λεφτα.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 30 Νοέμ 2018, 11:41

blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 00:29
Ορέστης 35 έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 00:12
Αν περασεις σημερα απο Μαινανδρου με μια καμερα γυρνας θριλερ.
Ειναι επειδη εισαι φλωρος. Εγω την περναω μονος και με τα ποδια και στις 2-3 το πρωι
Κι εγώ δεν έχω μασήσει ποτέ αλλά η ατμόσφαιρα έστω ως πρώτη εισαγωγική σκηνή της ταινίας, άνετα κάνει γιά θρίλερ.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 01 Δεκ 2018, 08:31

blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 00:22
αλλά δύσκολα θα δώσουμε 10 ευρώ κάθε φορά, όταν αυτά τα 10 ευρώ είναι ο μισθός όλης της εβδομάδας»[/i].
σιμς λετζιτ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Saliveros
Δημοσιεύσεις: 4884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
Phorum.gr user: Saliveros
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Δεκ 2018, 08:43

Ασέβαστος έγραψε:
01 Δεκ 2018, 08:31
blackpaint έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 00:22
αλλά δύσκολα θα δώσουμε 10 ευρώ κάθε φορά, όταν αυτά τα 10 ευρώ είναι ο μισθός όλης της εβδομάδας».
σιμς λετζιτ.
:D

    Σας κάναμε ανθρώπους.
    Πάνος Σκουρλέτης

    Άβαταρ μέλους
    blackpaint
    Δημοσιεύσεις: 9596
    Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 01 Δεκ 2018, 14:46

    Athina__P έγραψε:
    30 Νοέμ 2018, 07:38
    Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.
    I rest my case
    κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
    Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.

    Άβαταρ μέλους
    enaon
    Δημοσιεύσεις: 22630
    Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Δεκ 2018, 14:59

    blackpaint έγραψε:
    01 Δεκ 2018, 14:46
    Athina__P έγραψε:
    30 Νοέμ 2018, 07:38
    Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.
    I rest my case
    κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
    Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.
    αθηνά πέρασαν τα χρόνια βγήκαμε απο το άσυλο και νομίζω οτι είσαι κοπέλα, αλλά το κέντρο δεν το ξέρεις, ο μπλάκ έχει δίκιο. Και εσύ έχεις δίκιο, οι αθηναίοι και οι αθηνούλες πάνε μαλλ, αλλά το κέντρο πετάει σε σχέση με παλιά.

    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Δημοσιεύσεις: 4884
    Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08
    Phorum.gr user: Saliveros
    Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

    Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

    Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saliveros » 01 Δεκ 2018, 20:43

    blackpaint έγραψε:
    01 Δεκ 2018, 14:46
    κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
    Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.
    Για τα μπαρ δεν ξέρω, αλλά τα μαγαζιά βαράμε μύγες από το 2010 κι εντεύθεν.
    Άσε που τα περισσότερα, ακόμα κι ιστορικά μαγαζιά, έχουν κλείσει.
    Εικόνες ερήμωσης κι εγκατάλειψης.
      Σας κάναμε ανθρώπους.
      Πάνος Σκουρλέτης

      Ορέστης 35

      Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Δεκ 2018, 20:59

      enaon έγραψε:
      01 Δεκ 2018, 14:59
      blackpaint έγραψε:
      01 Δεκ 2018, 14:46
      Athina__P έγραψε:
      30 Νοέμ 2018, 07:38
      Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.
      I rest my case
      κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
      Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.
      αθηνά πέρασαν τα χρόνια βγήκαμε απο το άσυλο και νομίζω οτι είσαι κοπέλα, αλλά το κέντρο δεν το ξέρεις, ο μπλάκ έχει δίκιο. Και εσύ έχεις δίκιο, οι αθηναίοι και οι αθηνούλες πάνε μαλλ, αλλά το κέντρο πετάει σε σχέση με παλιά.
      Το κεντρο ειναι νησιδες σε ενα βουρκο. Δεν καταλαβαινεις το βουρκο αν το επισκεπτεσαι με τροχοφορα. Μονο αν το περπατας. Και παλι δεν καταλαβαινεις την τραγωδια του αν δε ζησεις μεσα σε αυτο. Γι αυτο γραφω παντα για μαζικες απελασεις ξενων και μαζικο γκρεμισμα πολυκατοικιων. Ο ευεργετης της Αθηνσς θα ειναι αυτος που θα την γκρεμισει

      Άβαταρ μέλους
      enaon
      Δημοσιεύσεις: 22630
      Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

      Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Δεκ 2018, 17:18

      Ορέστης 35 έγραψε:
      01 Δεκ 2018, 20:59
      Το κεντρο ειναι νησιδες σε ενα βουρκο. Δεν καταλαβαινεις το βουρκο αν το επισκεπτεσαι με τροχοφορα. Μονο αν το περπατας. Και παλι δεν καταλαβαινεις την τραγωδια του αν δε ζησεις μεσα σε αυτο. Γι αυτο γραφω παντα για μαζικες απελασεις ξενων και μαζικο γκρεμισμα πολυκατοικιων. Ο ευεργετης της Αθηνσς θα ειναι αυτος που θα την γκρεμισει
      το κέντρο το γνωρίζω νομίζω πιο καλά από πολλούς της ηλικίας μου, απο μικρός κατεβαίνω και ψάχνω, πήγαινα σε εκείνους που είχαν μηχανισμούς για τα ρολά πριν 30 χρόνια και τους έβλεπα να σβήνουν, πήγαινα στους ξυλουργούς να μου φτιάξουν πράγματα και τους έβλεπα να σβήνουν, πήγαινα στις βιοτεχνίες με τα πλεκτά και τους έβλεπα να σβήνουν, έχω θάψει πολλά επαγγέλματα. Γενικά κάθε φορά που ακούω την γενιά μου να παραπονιέται που δεν φτιάχνουμε τίποτα, θυμάμαι οτι κάποτε στο κέντρο φτιάχνανε πολλά αλλά δεν ενδιέφερε κανέναν. Ειναι η πρώτη φορά όσο ζω που η ομόνοια ενώθηκε ουσιαστικά με το μοναστηράκι, υπάρχει ζωή προοπτική και όρεξη απο τους επιχειρηματίες. Μπορεί να σκάσει σαν φούσκα, αλλά ο τουρισμός έχει δώσει ευκαιρία σοβαρή.

      Άβαταρ μέλους
      ΓΑΛΗ
      Δημοσιεύσεις: 70078
      Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

      Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Δεκ 2018, 18:17

      blackpaint έγραψε:
      01 Δεκ 2018, 14:46
      Athina__P έγραψε:
      30 Νοέμ 2018, 07:38
      Πάαααρα πολύς κόσμος αν τον κουβεντιάσεις, που θυμάται πώς ήταν το Κέντρο δεν πατάει ούτε για αστείο και αποφεύγει ενεργά να περάσει από εκεί. Οι Αθηνούλες και οι Αθηνούλοι είναι αμέτρητες και αμέτρητοι, άλλο αν δεν εκφράζουν με τον ίδιο τρόπο τι σκέφτονται για το πώς έχει καταντήσει η πόλη σε αρκετά σημαντικά σημεία της. Και εσύ μη σου πω από αυτούς είσαι, δηλαδή από όλο τον παλιό πληθυσμό που φροντίζει να μην περνάει από συγκεκριμένες περιοχές.
      I rest my case
      κανε μια βολτα αιολου, ευριπιδου, πλ. καρυτση, σοφοκλεους ειναι καθε βραδυ γεματες κοσμο και τα μπαρ και μαγαζια τιγκα. Το ιδιο και εξαρχεια, κυριλε εστιατοριακια και μπαρακια σε καθε δρομο.
      Στο ξαναλεω, αυτη τη μυθικη αθηνα που περιγραφεις, εγω δεν την θυμαμαι ποτε, ετσι τα βρηκα. Πριν αναπλασουν τον σταθμο της ομονοιας το 04, και απο τα 90ς ακομα, ητανε δεκα φορες χειροτερα, κανονικο παζαρι πρεζας και στρατιες απο ζομπι.
      Αναφέρεσαι σε μια περιοχή που φτάνει μέχρι το Μοναστηράκι - Ψυρρή και πιάνει και κάποιες περιοχές/τετράγωνα από Αθηνάς μέχρι Σταδίου.
      Σε Ευριπίδου και Σοφοκλέους μετά την Αθηνάς, τί παίζει;
      Σε Σωκράτους, Μενάνδρου, τι παίζει;
      Και μια και μιλάμε για μπαράκια το "εναλλακτικό" Guru στην πλατεία Θεάτρου γιατί έκλεισε;
      Αυτά για το "ανατολικό" κέντρο.
      Αναφορικά με το "δυτικό" κέντρο, ως Εξάρχεια δεν θεωρούνται μόνον οι Βαλτετσίου, Διδότου και όσοι κάθετοι της Ιπποκράτους/Χ. Τρικούπη φτάνουν στην πλατεία. Το dada γιατί έκλεισε; Το Green Door γιατί έκλεισε; Πόσες φορές έχεις κυκλοφορήσει βράδυ πάνω από την Καλλιδρομίου; Πόσους ανθρώπους που είχαν μαγαζιά εμπορικά ή εστίασης ξέρεις;
      Πόσους μόνιμους κάτοικους ή ενοικιαστές που έφυγαν επειδή δεν πήγαινε άλλο, γνώρισες;

      Ειλικρινά, έχω βαρεθεί να διαβάζω δηλώσεις του κάθε μυρωδιά για περιοχές που δεν έχει ιδέα και θεωρεί ηρωϊσμό :lol: να τις επισκεφθεί ή να δηλώσει ότι πέρασε και δεν τον έσφαξαν. Ουάου, που θα έλεγε και ο τέως μεγάλος.
      Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

      Άβαταρ μέλους
      Μπίστης
      Δημοσιεύσεις: 14744
      Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
      Τοποθεσία: Helsingør

      Re: Πολιτισμικός εμπλουτισμός στο κέντρο της Αθήνας

      Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 02 Δεκ 2018, 18:38

      ΓΑΛΗ έγραψε:
      02 Δεκ 2018, 18:17
      Σε Σωκράτους, Μενάνδρου, τι παίζει;
      Μάλλον οι πάκι έχουν λεφτά και βγάζουν όλες τις άδειες, σχέδιο γιά Πάκι Τάουν αποκλείεται να υπάρχει.


      ΓΑΛΗ έγραψε:
      02 Δεκ 2018, 18:17
      Και μια και μιλάμε για μπαράκια το "εναλλακτικό" Guru στην πλατεία Θεάτρου γιατί έκλεισε;
      Αααααχ, ξεσπίτωμα κανονικό ήταν γιά μένα, αμαρτία. Στους πέντε δρόμους τριγυρνώ.
      Αμ το κοντινό Soul, που ήταν γεμάτο και καθημερινές ;


      ΓΑΛΗ έγραψε:
      02 Δεκ 2018, 18:17
      Αναφορικά με το "δυτικό" κέντρο, ως Εξάρχεια δεν θεωρούνται μόνον οι Βαλτετσίου, Διδότου και όσοι κάθετοι της Ιπποκράτους/Χ. Τρικούπη φτάνουν στην πλατεία. Το dada γιατί έκλεισε;
      :cry Πάνε οι αναμνήσεις μου.

      Εδώ έκλεισαν καρακλασικά μαγαζιά όπως ο Παρθενών της Σκουφά (το Εν Δελφοίς) και το Rosebud.
      Το Mommy υπάρχει ακόμα ;
      "I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

      Απάντηση


      • Παραπλήσια Θέματα
        Απαντήσεις
        Προβολές
        Τελευταία δημοσίευση

      Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

      Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών