Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Δεκ 2018, 02:21

Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:12
ST48410 έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:06
Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 01:55
Θα του πουλήσεις πίσω το σπίτι του όσο το αγόρασες + τα έξοδα της μεταβίβασης που πλήρωσες, ναι ή όχι;
Ναι, αυτό εννοεί.
Πούλησε δηλαδή ο άλλος το ακίνητο γιατί είχε μεγάλη ανάγκη και μετά θα έχει τα λεφτά να το αγοράσει και να πληρώσει και δύο φορές την εφορία και τα έξοδα μεταβιβάσεις, που αυτά τα λεφτά θα είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ. :smt005:

Ρε τι παραμύθια διαβάζουμε από ανθρώπους που ούτε έχουν αγοράσει ποτέ τους τίποτα ούτε έχουν μυρωδιά από αγορές ακινήτων.
Κάτι μπερδεύεις συνέχεια. Έχεις ανάγκη και πουλάς ένα σπίτι πχ 100 και 20 τα έξοδα, εφορίες κλπ. Ο αγοραστής δίνει 120. Μετά δίνεις 120 και το παίρνεις πίσω. Εντάξει δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα αλλά μοιάζει σαν ένα άτοκο δάνειο. Αν αντι για σπίτι λέγαμε για μεταχειρισμένο αμάξι 4-5 χιλιάρικα θα σου φαινόταν νομίζω πιο εύκολο να συμβεί.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 01 Δεκ 2018, 02:26

ST48410 έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:21
Κάτι μπερδεύεις συνέχεια. Έχεις ανάγκη και πουλάς ένα σπίτι πχ 100 και 20 τα έξοδα, εφορίες κλπ. Ο αγοραστής δίνει 120. Μετά δίνεις 120 και το παίρνεις πίσω. Εντάξει δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα αλλά μοιάζει σαν ένα άτοκο δάνειο. Αν αντι για σπίτι λέγαμε για μεταχειρισμένο αμάξι 4-5 χιλιάρικα θα σου φαινόταν νομίζω πιο εύκολο να συμβεί.
Δεν θα δώσει μόνο 120 να το πάρει πίσω, θα δώσει 120+20=140, θα ξαναπληρωθούν πάλι όλα τα έξοδα και η εφορία. :D

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Δεκ 2018, 02:35

Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:26
ST48410 έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:21
Κάτι μπερδεύεις συνέχεια. Έχεις ανάγκη και πουλάς ένα σπίτι πχ 100 και 20 τα έξοδα, εφορίες κλπ. Ο αγοραστής δίνει 120. Μετά δίνεις 120 και το παίρνεις πίσω. Εντάξει δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα αλλά μοιάζει σαν ένα άτοκο δάνειο. Αν αντι για σπίτι λέγαμε για μεταχειρισμένο αμάξι 4-5 χιλιάρικα θα σου φαινόταν νομίζω πιο εύκολο να συμβεί.
Δεν θα δώσει μόνο 120 να το πάρει πίσω, θα δώσει 120+20=140, θα ξαναπληρωθούν πάλι όλα τα έξοδα και η εφορία. :D
Ναι, έχεις δίκιο. Με ακίνητο είναι λίγο δύσκολο να γίνει τέτοια εξυπηρέτηση τελικά.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 01 Δεκ 2018, 03:54

και σενα τι σε νοιαζει ρε Μηχανικε εσυ θα τα πληρωσεις ο αλλος μπορει να κερδισε το λαχειο και γουσταρει να το ξαναπαρει και να δωσει και παραπανω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 01 Δεκ 2018, 03:56

εγω παντως το κανω συνεχεια στα Λιντλ ,αγοραζω μονο πραγματα που ξεπουλανε ,μαλιστα εχω και φαμπρικα την μια ημερα πηγαινω ψεκαζω τις συσκευασιες με κατι ,την επομενη εχουν γινει κωλος οι συσκευασιες και πηγαινω και τις παιρνω με 40% εκπτωση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2018, 04:24

Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:12
ST48410 έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:06
Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 01:55
Θα του πουλήσεις πίσω το σπίτι του όσο το αγόρασες + τα έξοδα της μεταβίβασης που πλήρωσες, ναι ή όχι;
Ναι, αυτό εννοεί.
Πούλησε δηλαδή ο άλλος το ακίνητο γιατί είχε μεγάλη ανάγκη και μετά θα έχει τα λεφτά να το αγοράσει και να πληρώσει και δύο φορές την εφορία και τα έξοδα μεταβιβάσεις, που αυτά τα λεφτά θα είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ. :smt005:

Ρε τι παραμύθια διαβάζουμε από ανθρώπους που ούτε έχουν αγοράσει ποτέ τους τίποτα ούτε έχουν μυρωδιά από αγορές ακινήτων.
Πρώτον, έχω αγοράσει δικό μου σπίτι, οπότε κόψε τις μαλακίες.

Δεύτερον, εξήγησα πολύ καλά το σενάριό μου. Είπα ότι αν χρειαζόταν άμεσα τα λεφτά και το έδινε όσο-όσο, θα του πρόσφερα την δυνατότητα να το αγοράσει στο μέλλον όσο το αγόρασα απ' αυτόν, γιατί στην ουσία αυτό που έκανα ήταν να τον βοηθήσω.

Ο ΓΓ πάλι σκέφτεται σαν τον γύπα. Πώς θα βρει άτομα που βρίσκονται στην ανάγκη ώστε να τους πάρει τα περιουσιακά τους στοιχεία όσο-όσο.

Τα έξοδα μεταβίβασης δεν είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ, είναι 1,8% για τον συμβολαιογράφο και την μεταγραφή και 3% φόρος, εφόσον ο αγοραστής έχει ήδη πρώτη κατοικία (αλλιώς απαλλάσσεται του φόρου). Αρκετές χιλιάδες ευρώ είναι αν πρόκειται για καμμιά βίλα.Και τα πληρώνει πάντα ο αγοραστής, οπότε τι επαναλαμβάνεις βλακωδώς ότι θα πληρώσει δυο φορές την εφορία ο ένας;

Αλήθεια, έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου ως μηχανικός; Γιατί αυτά δεν είναι ερωτήσεις που θα έκανε άτομο που ασχολείται με τον χώρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Δεκ 2018, 04:36

ST48410 έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:35
Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:26
ST48410 έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:21
Κάτι μπερδεύεις συνέχεια. Έχεις ανάγκη και πουλάς ένα σπίτι πχ 100 και 20 τα έξοδα, εφορίες κλπ. Ο αγοραστής δίνει 120. Μετά δίνεις 120 και το παίρνεις πίσω. Εντάξει δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα αλλά μοιάζει σαν ένα άτοκο δάνειο. Αν αντι για σπίτι λέγαμε για μεταχειρισμένο αμάξι 4-5 χιλιάρικα θα σου φαινόταν νομίζω πιο εύκολο να συμβεί.
Δεν θα δώσει μόνο 120 να το πάρει πίσω, θα δώσει 120+20=140, θα ξαναπληρωθούν πάλι όλα τα έξοδα και η εφορία. :D
Ναι, έχεις δίκιο. Με ακίνητο είναι λίγο δύσκολο να γίνει τέτοια εξυπηρέτηση τελικά.
Μην τον ακούς, παπαριές λέει. Στα 100 χιλιάρικα θα δώσεις 2 χιλιάρικα για τα έξοδα. Το αν σ' αυτήν την περίπτωση ζητήσεις και αυτά τα 2 χιλιάρικα είναι θέμα δικό σου. Προφανώς το ότι έχεις ένα σπίτι ή ένα έξτρα σπίτι για ένα Χ χρονικό διάστημα δεν είναι δώρο θεού, έχει πλεονεκτήματα. Αν δεν είχες σπίτι και νοίκιαζες, 2 χιλιάρικα για 5 χρόνια ας πούμε είναι μπερεκέτι. Αν είχες σπίτι, μπορούσες να το νοικιάσεις για αυτά τα 5 χρόνια και 2 χιλιάρικα για 5 χρόνια εκμετάλλευση είναι πάλι μπερεκέτι.

Όπως και να το δεις, πληρώνεις 2 χιλιάρικα για να έχεις για 5 χρόνια ένα σπίτι. Ή σ'τα πληρώνει ο άλλος, γιατί στα 100 χιλιάρικα τα 2 έξτρα χιλιάρικα δεν είναι τίποτα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 01 Δεκ 2018, 05:40

Αν δεν τον ξερω τον πωλητη, παω εγω ο ιδιος και το αγοραζω.

Αν τον ξερω, στελνω αλλον για εμενα να κανει τα παζαρια, αλλα το αγοραζω.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 01 Δεκ 2018, 06:36

Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 02:16
Επομένως το γάλα θα στοιχίσει αρκετές χιλιάδες ευρώ.
Να μην ξαναδιαβασω αυτες τις αηδιες για το πανακριβο γαλα γαιδουρας
Μπροστα στο γαλα του Hellegenes ειναι παμφθηνο
Αν επιστραφει παντως μπουκαλι πεφτει το κοστος,πρεπει να τα τονιζουμε αυτα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 01 Δεκ 2018, 09:06

Δηλαδη αν εχω ενα σπιτι αξιας 100.000€ και βγαλω ενα πανο στο μπακλονι οτι του πουλαω 35.000€ και πως η τιμη ισχυει για εναν μηνα καθως χρειαζομαι τα χρηματα για να κανω εγχειρηση στο Μεμοριαλ θα με παρουν λιγοι το να αγορασουν και αυτοι που θα παρουν θα ειναι συγχρονοι λαδεμπορι/μαυραγοριτες
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Δεκ 2018, 10:11

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 21:37
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 21:24
Εσύ θα αγόραζες Γιαννόπουλε;
Με χιλια
Μπράβο Γιαννόπουλε. Εγώ δεν θα το έκανα γιατί θα με καταδίωκε η σκέψη ότι εκμεταλλεύομαι κάποιον στη δυστυχία του. Θα κοιτούσα στον καθρέπτη και θα έβλεπα το κοράκι τον γερο-λαδά. Εσύ προφανώς δεν έχεις τέτοιες αναστολές και ο χαρακτηρισμός όσο αληθής κι αν είναι δεν σε αγγίζει. Άνθρωποι σαν εσένα μπορεί να μην κληρονομήσουν τη γη μα σίγουρα θα πάρουν φτηνά τα σπίτια.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 01 Δεκ 2018, 10:20

hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2018, 01:40
Μηχανικός έγραψε:
01 Δεκ 2018, 01:37
hellegennes έγραψε:
01 Δεκ 2018, 01:28
Εξαρτάται τι ανάγκη και αν τον γνωρίζω. Αν η ανάγκη του είναι άμεση και μπορώ να τον βοηθήσω χωρίς να νιώθω ότι τον εκμεταλλεύομαι, θα το κάνω. Ειδικά αν πρόκειται για ακίνητο και ξέρω ότι ο μόνος λόγος που το πουλάει είναι γιατί έχει αυτήν την στιγμή άμεση ανάγκη από χρήματα, θα αγόραζα αν είχα την δυνατότητα και θα του πρόσφερα μελλοντικά την δυνατότητα να το αγοράσει πίσω στην ίδια τιμή.
Την εφορία και τα έξοδα της μεταβίβασης που θα πληρωθούν δύο φορές, και θα είναι κάτι χιλιάδες ευρώ, θα τα πλήρωνες εσύ ή αυτός; :D
Τι βλακώδης ερώτηση; Τα έξοδα αυτά τα πληρώνει σε κάθε περίπτωση ο αγοραστής.
Συγνώμη, αλλά άλλαξαν και απ' το νέο έτος θα ακριβυνουν κι άλλο
70 Χιλ διαμέρισμα, στο δήμο Παύλου Μελά, 5 Χιλ τα έξοδα σε πρόσφατη πράξη

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 01 Δεκ 2018, 10:23

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Δεκ 2018, 10:11
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 21:37
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 21:24
Εσύ θα αγόραζες Γιαννόπουλε;
Με χιλια
Μπράβο Γιαννόπουλε. Εγώ δεν θα το έκανα γιατί θα με καταδίωκε η σκέψη ότι εκμεταλλεύομαι κάποιον στη δυστυχία του. Θα κοιτούσα στον καθρέπτη και θα έβλεπα το κοράκι τον γερο-λαδά. Εσύ προφανώς δεν έχεις τέτοιες αναστολές και ο χαρακτηρισμός όσο αληθής κι αν είναι δεν σε αγγίζει. Άνθρωποι σαν εσένα μπορεί να μην κληρονομήσουν τη γη μα σίγουρα θα πάρουν φτηνά τα σπίτια.
:lol::lol::lol:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Δεκ 2018, 10:26

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
30 Νοέμ 2018, 23:53
Που κολλαει η μαυρη αγορα ΚΑΙ σε αυτο το νημα;
:lol:
Έλα ντε!

Μήπως ότι είναι η βάση του νήματος σου αφού κατά κανόνα η μαύρη αγορά λειτουργεί με βάση την ανάγκη αυτών που πουλάνε;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Θα αγοραζατε κατι ,το οποιο πουλιεται σε χαμηλη τιμη λογο αναγκης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 01 Δεκ 2018, 10:58

Όργανο των μαυραγοριτών είναι η εφημερίδα <Χρυσή Ευκαιρία> :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών