Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 01 Δεκ 2018, 12:30

Θύελλα στο Αγρίνιο από τις συλλήψεις μαθητών. Η αντίδραση του γυμνασιάρχη μετά την έκταση που πήρε το θέμα...
Οι συλλήψεις μαθητών Γυμνασίου αλλά και των γονιών τους για παραμέληση εποπτείας ανηλίκων, έγιναν χθες το απόγευμα (30-11-2018) στο Αγρίνιο. Συγκεκριμένα, οι μαθητές συνελήφθησαν γιατί φέρονται να ήταν εκείνοι που υποκίνησαν την κατάληψη του 2ου Γυμνασίου Αγρινίου. Οι συλλήψεις έγιναν χθες, Παρασκευή, όπου το σχολείο τελούσε για δεύτερη συνεχόμενη ημέρα υπό κατάληψη.

Την προηγούμενη ημέρα, το 2ο Γυμνάσιο όπως και πολλά ακόμη σχολεία της Αιτωλοακαρνανίας, προχώρησαν σε καταλήψεις με αιχμή το Μακεδονικό, ωστόσο στο 2ο Γυμνάσιο η κατάληψη συνεχίστηκε και την Παρασκευή, χωρίς να είναι γνωστό αν ο λόγος της κατάληψης παραμένει ο ίδιος.

Οι μαθητές που συνελήφθησαν, με την κατηγορία της διατάραξης οικιακής ειρήνης, είναι 14 και 16 ετών ενώ για παραμέληση εποπτείας ανηλίκων συνελήφθησαν και οι γονείς τους. Σύμφωνα με πληροφορίες, αναζητείται και ένας ακόμη μαθητής 14 ετών για τον ίδιο λόγο καθώς και ο γονέας του.

Σύμφωνα με τη διεύθυνση του σχολείου, ουδέποτε υπεβλήθησαν μηνύσεις κατά μαθητών και οι Αρχές λειτούργησαν αυτεπάγγελτα, με τη διεύθυνση να καλείται απλά να δώσει κατάθεση επί του θέματος.

Πηγή: agriniopress.gr
Το ηθικό πλεονέκτημα της ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ. :lol:

Nero

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 01 Δεκ 2018, 12:33

Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 01 Δεκ 2018, 12:37

Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:33
Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:
Χαίρομαι ιδιαίτερα.
Πάντα πρέπει να δίνουμε χαρά, στη μίζερη καθημερινότητα, απελπισμένων συνανθρώπων μας.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Δεκ 2018, 12:45

Σημειωτέον ότι αυτό είναι το δεύτερο κρούσμα κρατικής κατυαστολής στο μαθητικό κίνημα
ΑΣΦΑΛΙΤΙΚΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΣ!


25/11/2018

Εικόνα

Τις μεθόδους της αστυνομικής τρομοκρατίας, που κατηγορούσαν παλαιότερα, χρησιμοποιούν τώρα τα κομμούνια του ΣΥΡΙΖΑ, για να «σπάσουν» τις μαθητικές καταλήψεις, που τους έχουν κάνει άνω-κάτω!

Σύμφωνα, λοιπόν, με καταγγελίες μαθητών Γυμνασίου του Αγίου Αθανασίου Δράμας, κατά τη διάρκεια κατάληψης του σχολείου από τους μαθητές, εισέβαλλαν σε αυτό συριζοασφαλίτες, σπάζοντας με κόφτη τις αλυσίδες που είχαν τοποθετήσει οι μαθητές στην πόρτα του σχολείου και επιχείρησαν να βγάλουν τους μαθητές από το σχολείο, με φωνές και απειλές. Μάλιστα, συνέλαβαν έναν 15χρονο μαθητή τον οποίον οδήγησαν σε περιπολικό που περίμενε απ’ έξω. Εκεί τον απείλησαν ότι αν συνεχιστεί η κατάληψη για την Μακεδονία μας, θα συλλάβουν όλους τους μαθητές, θα τους φορέσουν χειροπέδες και θα τους οδηγήσουν στα κρατητήρια!

Η αστυνομία δεν έχει καμμία δουλειά με τις καταλήψεις! Να πάψουν, λοιπόν, κάποιοι να πουλάνε εκδούλευση στον ΣΥΡΙΖΑ και να πάνε να πιάσουνε κάναν κλέφτη!

Η τρομοκρατία ψευδοκράτους – παρακράτους, δε θα περάσει! Οι αγωνιζόμενοι μαθητές θα νικήσουν!

https://ethnikismos.net/2018/11/25/%CE% ... %84%CE%B7/
Αυτή τη φορά έκαναν μαζικές συλλήψεις και συνέλλαβαν και....γονείς για να τρομοκρατήσουν τους μαθητές!

Αυτό είναι το πραγματικό πρόσωπο της Αριστεράς!

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Δεκ 2018, 12:46

Φρούραρχος έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:37
Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:33
Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:
Χαίρομαι ιδιαίτερα.
Πάντα πρέπει να δίνουμε χαρά, στη μίζερη καθημερινότητα, απελπισμένων συνανθρώπων μας.
Σκέψου μόνο ότι αυτός ο άνθρωπος "ανησυχούσε" για τη δημοκρατία λόγω Τραμπ!

Άβαταρ μέλους
Φρούραρχος
Δημοσιεύσεις: 1829
Εγγραφή: 06 Σεπ 2018, 19:41
Phorum.gr user: Φρούραρχος Γατάκης

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φρούραρχος » 01 Δεκ 2018, 12:47

Golden Age έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:46
Φρούραρχος έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:37
Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:33
Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:
Χαίρομαι ιδιαίτερα.
Πάντα πρέπει να δίνουμε χαρά, στη μίζερη καθημερινότητα, απελπισμένων συνανθρώπων μας.
Σκέψου μόνο ότι αυτός ο άνθρωπος "ανησυχούσε" για τη δημοκρατία λόγω Τραμπ!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Δεκ 2018, 12:51

Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:33
Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:
πες μου πότε ξανάγινε αυτό


μια κυβέρνηση της οποίας ο πρωθυπουργός της περηφανεύεται για τις καταλήψεις που έκανε, δεν έχει κανένα ηθικό δικαίωμα να καταδικάζει ή να κυνηγά καταληψίες
εγώ είμαι κατά των καταλήψεων γενικά, για τους ζαίους υπάρχουν οι καλές καταλήψεις και οι κακές καταλήψεις
το να βλέπω τόσες δεκαετίες κάτι καλόπαιδα να κάνουν καταλήψεις για γελοίους λόγους και σύσσωμη η αριστερά όχι μόνο να τους υποστηρίζει, αλλά και να τους παρακινεί και τώρα επειδή οι καταλήψεις είναι εναντίον των πολιτικών της επιλογών, να συλλαμβάνει μαθητές και γονείς γιατί θυμήθηκε την οικιακή ειρήνη (klaiw), με ξεπερνά
από εδώ και πέρα ΚΑΘΕ κατάληψη θα πρέπει να αντιμετωπίζεται με αυτόν τον τρόπο
αν όχι, τότε μιλάμε για επιλεκτική εφαρμογή των νόμων, θα μου πεις βέβαια, περιμένεις κάτι διαφορετικό σε αυτό το μπουρδελοκράτος;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 01 Δεκ 2018, 12:54

Να παίρνουν μαθήματα οιι ΝΔτες για όταν θ γίνουν κυβέρνηση και θα αρχίσουν τις καταλήψεις τα αναρχοαριστερά.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Δεκ 2018, 12:55

ΖΑΙΟΙ: στηρίζουμε τους αγώνες του μαθητικού κινήματος, αρκεί να μην καταφέρονται εναντίον της κυβέρνησής μας, σε αυτή τη περίπτωση τους καταστέλλουμε και διώκουμε τους συμμετέχοντες

πόσο πιο υποκριτές, πόσο πιο φασίστες
έχουν και το θράσος να μιλούν για δημοκρατία, οι μεγαλύτεροι αντιδημοκράτες που έχουν υπάρξει μετά τη χούντα
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Δεκ 2018, 12:55

Chainis έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:54
Να παίρνουν μαθήματα οιι ΝΔτες για όταν θ γίνουν κυβέρνηση και θα αρχίσουν τις καταλήψεις τα αναρχοαριστερά.
έτσι ακριβώς
ο συριζα μόλις δημιούργησε ένα πολύ ωραίο προηγούμενο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 01 Δεκ 2018, 13:00

Αυτός ο τύπος συνέλλαβε μαθητές και γονείς. Λίγα χρόνια πριν, παριστάμενος στην κατάληψη της ΕΡΤ, υπερηφανευόταν για συμμετοχή του σε καταλήψεις:

http://www.enikos.gr/politics/151808/to ... atalipsias
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 01 Δεκ 2018, 13:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Nero

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 01 Δεκ 2018, 13:01

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:51
Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:33
Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:
πες μου πότε ξανάγινε αυτό
Μεμονωμένα,αρκετές φορές στο παρελθόν και για να μην αρχίσουμε τους αχυρανθρώπους,όποιος με διάβαζε ποτέ ξέρει ότι πάντα τις επικροτούσα όπως θα πρέπει να κάνει νομίζω κάθε ενσυνείδητος πολίτης που ενδιαφέρεται για τη νομιμότητα,την τάξη και την ασφάλεια. Το ότι επικροτούν σήμερα οι ναζι που χτες τσίριζαν και τσιρίζουν οι αριστεροί που χτες επικροτούσαν δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι ούτε το πρώτο,ούτε το τελευταίο δείγμα του πόσο φαιδρές και ξοφλημένες είναι οι συγκεκριμένες ομάδες.

Τα άλλα για το "ηθικό δικαίωμα" κλπ πιστεύω κατα βάθος πιστεύεις κι εσύ ότι είναι μαλακίεςμεκτός των άλλων γιατί ο Τσίπρας φυσικά και δεν έδωσε εντολή να προσαγάγουν 2 μαθητές σε ένα τυχαίο σχολείο στο Αγρίνιο. Αν είσαι ok με τις καταλήψεις σχολείων απο μαθητές a la carte ανάλογα με το αν συμφωνείς με τις πολιτικές τους τοποθετήσει ή όχι θα έλεγα καλύτερα να κοιτάξεις στον καθρέφτη και να σκεφτείς πολύ καλά τις πολιτικές και κοινωνικές αξίες τις οποίες θεωρείς ότι πρεσβεύεις,εγώ όμως θα προτιμούσα να μη συνομιλήσω άλλο μαζί σου επί του θέματος σ'αυτή την περίπτωση

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Δεκ 2018, 13:13

Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 13:01
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:51
Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:33
Συλλήξψεις για κατάληψη και παραμέληση ανηλίκου. Να σαι καλά ναζιάρη,μας έφτιαξες τη μέρα :hebit::g094:
πες μου πότε ξανάγινε αυτό
Μεμονωμένα,αρκετές φορές στο παρελθόν και για να μην αρχίσουμε τους αχυρανθρώπους,όποιος με διάβαζε ποτέ ξέρει ότι πάντα τις επικροτούσα όπως θα πρέπει να κάνει νομίζω κάθε ενσυνείδητος πολίτης που ενδιαφέρεται για τη νομιμότητα,την τάξη και την ασφάλεια. Το ότι επικροτούν σήμερα οι ναζι που χτες τσίριζαν και τσιρίζουν οι αριστεροί που χτες επικροτούσαν δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι ούτε το πρώτο,ούτε το τελευταίο δείγμα του πόσο φαιδρές και ξοφλημένες είναι οι συγκεκριμένες ομάδες.

Τα άλλα για το "ηθικό δικαίωμα" κλπ πιστεύω κατα βάθος πιστεύεις κι εσύ ότι είναι μαλακίεςμεκτός των άλλων γιατί ο Τσίπρας φυσικά και δεν έδωσε εντολή να προσαγάγουν 2 μαθητές σε ένα τυχαίο σχολείο στο Αγρίνιο. Αν είσαι ok με τις καταλήψεις σχολείων απο μαθητές a la carte ανάλογα με το αν συμφωνείς με τις πολιτικές τους τοποθετήσει ή όχι θα έλεγα καλύτερα να κοιτάξεις στον καθρέφτη και να σκεφτείς πολύ καλά τις πολιτικές και κοινωνικές αξίες τις οποίες θεωρείς ότι πρεσβεύεις,εγώ όμως θα προτιμούσα να μη συνομιλήσω άλλο μαζί σου επί του θέματος σ'αυτή την περίπτωση
η ερώτησή μου για το πότε ξανάγινε, δεν ήταν επίθεση προς εσένα, δεν είπα ούτε υπονόησα πως επικρότησες ποτέ τις καταλήψεις κτλ, απλά δεν θυμάμαι ποτέ σ'αυτή τη χώρα να συνελλήθφησαν μαθητές επειδή έκαναν κατάληψη (πρόσεξε, όχι για βανδαλισμούς μέσα σε κατάληψη, αλλά για υποκίνηση κατάληψης)
από εκεί και πέρα εγώ θύμωσα με την υποκρισία. δηλαδή δεν γίνεται ειδικά επί συριζα να γίνει αυτό το πράγμα.
ένα κόμμα που από τότε που υπάρχει στηρίζει τέτοιες πρακτικές για τα δίκια των μαθητών, σήμερα επειδή στρέφονται εναντίον του να τις καταστέλλει. και δεν δέχομαι το επιχείρημα του "τυχαίου σχολείου". πότε έδρασε αυτεπαγγέλτως η αστυνομία για ένα τέτοιο περιστατικό; εδώ δεν δρουν αυτεπαγγέλτως για σοβαρά αδικήματα. προφανώς και οι συλλήψεις είναι μέρος ενός σχεδίου "τρομοκράτησης" των μαθητών.
τώρα από εκεί και πέρα, κι εγώ όπως και εσύ είμαι εναντίον των καταλήψεων και γενικότερα του συνδικαλισμού στα σχολεία (λέγε με πενταμελή και δεκαπενταμελή και λοιπές παπαριές). εγώ ελπίζω από εδώ και πέρα να συμβαίνει το ίδιο για όλους τους επίδοξους καταληψίες ανεξαρτήτως κινήτρων και πολιτικού χώρου.
αυτό όμως που με θύμωσε είναι η υποκρισία των αριστερών του συριζα που στηρίζουν τη πρακτική της κατάληψης, αλλά τώρα αντέδρασαν έτσι επειδή δεν τους συμφέρει.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Nero

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 01 Δεκ 2018, 13:25

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2018, 13:13
Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 13:01
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
01 Δεκ 2018, 12:51


πες μου πότε ξανάγινε αυτό
Μεμονωμένα,αρκετές φορές στο παρελθόν και για να μην αρχίσουμε τους αχυρανθρώπους,όποιος με διάβαζε ποτέ ξέρει ότι πάντα τις επικροτούσα όπως θα πρέπει να κάνει νομίζω κάθε ενσυνείδητος πολίτης που ενδιαφέρεται για τη νομιμότητα,την τάξη και την ασφάλεια. Το ότι επικροτούν σήμερα οι ναζι που χτες τσίριζαν και τσιρίζουν οι αριστεροί που χτες επικροτούσαν δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι ούτε το πρώτο,ούτε το τελευταίο δείγμα του πόσο φαιδρές και ξοφλημένες είναι οι συγκεκριμένες ομάδες.

Τα άλλα για το "ηθικό δικαίωμα" κλπ πιστεύω κατα βάθος πιστεύεις κι εσύ ότι είναι μαλακίεςμεκτός των άλλων γιατί ο Τσίπρας φυσικά και δεν έδωσε εντολή να προσαγάγουν 2 μαθητές σε ένα τυχαίο σχολείο στο Αγρίνιο. Αν είσαι ok με τις καταλήψεις σχολείων απο μαθητές a la carte ανάλογα με το αν συμφωνείς με τις πολιτικές τους τοποθετήσει ή όχι θα έλεγα καλύτερα να κοιτάξεις στον καθρέφτη και να σκεφτείς πολύ καλά τις πολιτικές και κοινωνικές αξίες τις οποίες θεωρείς ότι πρεσβεύεις,εγώ όμως θα προτιμούσα να μη συνομιλήσω άλλο μαζί σου επί του θέματος σ'αυτή την περίπτωση
η ερώτησή μου για το πότε ξανάγινε, δεν ήταν επίθεση προς εσένα, δεν είπα ούτε υπονόησα πως επικρότησες ποτέ τις καταλήψεις κτλ, απλά δεν θυμάμαι ποτέ σ'αυτή τη χώρα να συνελλήθφησαν μαθητές επειδή έκαναν κατάληψη (πρόσεξε, όχι για βανδαλισμούς μέσα σε κατάληψη, αλλά για υποκίνηση κατάληψης)
από εκεί και πέρα εγώ θύμωσα με την υποκρισία. δηλαδή δεν γίνεται ειδικά επί συριζα να γίνει αυτό το πράγμα.
ένα κόμμα που από τότε που υπάρχει στηρίζει τέτοιες πρακτικές για τα δίκια των μαθητών, σήμερα επειδή στρέφονται εναντίον του να τις καταστέλλει. και δεν δέχομαι το επιχείρημα του "τυχαίου σχολείου". πότε έδρασε αυτεπαγγέλτως η αστυνομία για ένα τέτοιο περιστατικό; εδώ δεν δρουν αυτεπαγγέλτως για σοβαρά αδικήματα. προφανώς και οι συλλήψεις είναι μέρος ενός σχεδίου "τρομοκράτησης" των μαθητών.
τώρα από εκεί και πέρα, κι εγώ όπως και εσύ είμαι εναντίον των καταλήψεων και γενικότερα του συνδικαλισμού στα σχολεία (λέγε με πενταμελή και δεκαπενταμελή και λοιπές παπαριές). εγώ ελπίζω από εδώ και πέρα να συμβαίνει το ίδιο για όλους τους επίδοξους καταληψίες ανεξαρτήτως κινήτρων και πολιτικού χώρου.
αυτό όμως που με θύμωσε είναι η υποκρισία των αριστερών του συριζα που στηρίζουν τη πρακτική της κατάληψης, αλλά τώρα αντέδρασαν έτσι επειδή δεν τους συμφέρει.
είμαι σίγουρος ότι έχουμε ξανακάνει παρόμοια συζήτηση για άλλο θέμα στο οποίο εκφέρει άποψη δηλώνοντας άγνοια και θα αρχίσω να πιστεύω ότι δε συμβαίνει καλοπροαίρετα
Με παραγγελία του Εισαγγελέα, έληξε -τα ξημερώματα της Παρασκευής- η κατάληψη στο 5ο Γενικό Λύκειο Λαμίας όχι όμως και στο 2ο ΕΠΑΛ, παρά την αστυνομική επιχείρηση που είχε ως αποτέλεσμα 16 συλλήψεις μαθητών και ενός γονέα.

Συνολικά 12 ανήλικοι και 5 ενήλικες πέρασαν την πόρτα της Διεύθυνσης Αστυνομίας Φθιώτιδας, αφού συνελήφθησαν για την παράνομη κατάληψη δημόσιων εκπαιδευτικών κτιρίων.

Η επιχείρηση της Αστυνομίας που περιελάμβανε μεταξύ άλλων και την απαραίτητη αστυνομική κλούβα ξεκίνησε από το 2ο ΕΠΑΛ όπου συστεγάζονται και το Εσπερινό Γυμνάσιο και Λύκειο, στις 12 τη νύχτα. Εκεί οι αστυνομικοί βρήκαν και συνέλαβαν 7 μαθητές ηλικίας από 17 έως 23 ετών εκ των οποίων οι 4 ανήλικοι.

Ακολούθησε ανάλογη επιχείρηση στο 5ο ΓΕΛ όπου οι συλλήψεις έφτασαν στον αριθμό εννέα με μαθητές και των τριών τάξεων, αλλά και ενός 47χρονου γονέα.



Διαβάστε όλο το άρθρο: https://www.altsantiri.gr/ellada/synela ... z5YQdVjmqU

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Συλλήψεις ανήλικων μαθητών για κινητοποιήσεις από την ΑΡΙΣΤΕΡΆ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 01 Δεκ 2018, 13:27

Nero έγραψε:
01 Δεκ 2018, 13:25
.
οκ πάσο
πάντως ποιο είναι το κριτήριο για την επέμβαση της αστυνομίας;
η κατάληψη είναι έκνομη πράξη ή όχι;
αν όχι, τι είναι αυτό που την καθιστά παράνομη, αν ναι τότε γιατί δεν συμβαίνει αυτό σε όλες τις καταλήψεις ανεξαιρέτως;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών