Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34693
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 31 Ιούλ 2019, 14:32

Highlander έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 21:51
Ναι, γιατί έχει γίνει η σχετική προπαγάνδα για το μπλέξιμο των εννοιών και αυτή αναπαράγεται από τον κόσμο που δεν ξέρει καλά-καλά τι λέει. Όχι, αγαπητέ Νανδρε δεν χαρακτηρίζονται ούτε ο Κέκροπας ούτε ο Πεισίστρατος ως... φασίστες.
Το μπλέξιμο ποιοί το έκαναν όμως;Το μόνο καθεστώς που αυτοπροσδιοριζόταν ως φασιστικό ήταν του Μουσολίνι.Όλοι οι άλλοι κάτι άλλο έλεγαν ότι είναι.Όσοι λοιπόν κόλλησαν την ταμπέλα σε άλλους άρχισαν αυτή τη συγχυση.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 31 Ιούλ 2019, 14:44

Ασέβαστος έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 09:01
Namrail έγραψε:
02 Δεκ 2018, 23:21


Το Κόμμα μου και η ιδεολογία μου είναι φυσικοί εχθροί του φασισμού, ιστορικά αποδεδειγμένα. Σε πρακτικό επίπεδο μάλιστα, η ΕΣΣΔ ήταν αυτή που συνέτριψε το ναζισμό και του έκοψε το κεφάλι. Αυτά είναι γνωστά σε όλους και δεν επιδέχονται αμφισβήτησης γιατί δεν είναι θεωρίες αλλά γεγονότα.
οχι. φυσικοι συμμαχοι ειναι, και ηταν. μαζι ξεκινησαν τον πολεμο, αγκαλιασμενοι. μετα τα χαλασαν, επειδη και οι 2 ηταν ακραια ιμπεριαλιστες, και δεν μπορουσαν να κανουν χωριο.
Αυτό ισχύει και για τους Άγγλους έτσι, να μην λέμε μισές αλήθειες :wink
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 31 Ιούλ 2019, 15:18

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:25
Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 00:53
Nandros έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 22:02

(1) Να λες αντί-προππαγάνδα στην προπαγάνδα σας. Ιστορία ξέρουμε και δεν μασάμε.
(2) Τότε δεν υπήρχε η λέξη φασισμός, ξεκίνησε από τον Μουσολίνι.
Εμείς, ο κόσμος, οι πολλοί, θα αποκαλούμε φασίστες όλους όσους σήμερα προπαγανδίζουν φρεσκοπεθαμένα αυταρχικά καθεστώτα.
Άμα ήξερες ιστορία δε θα έλεγες το γελοίο ότι η λέξη φασισμός είναι συνώνυμο της λέξης αυταρχισμός.
Τι είδους προπαγάνδα έχουμε κάνει εμείς επ αυτού για να κάνετε εσείς...αντιπροπαγάνδα; Εσείς παραλλάσσετε την έννοια μίας πολύ συγκεκριμένης λέξης για ίδιον όφελος.
Οι απόψεις σου δεν μας ενδιαφέρουν.
Είπαμε: εμείς, ο κόσμος, οι πολλοί, αποκαλούμε φασίστες όλους όσους σήμερα προπαγανδίζουν φρεσκοπεθαμένα αυταρχικά καθεστώτα, μαύρα, φαιά, κόκκινα, δεξιόστροφα και αριστερόστροφα. :g030:
.
Δεν είναι η άποψη μου, είναι η ιστορική αλήθεια, και αν είχες ανοίξει κανένα βιβλίο πιθανόν να μη χρειαζόταν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. :102:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2019, 16:57

πατησιωτης έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:32
Highlander έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 21:51
Ναι, γιατί έχει γίνει η σχετική προπαγάνδα για το μπλέξιμο των εννοιών και αυτή αναπαράγεται από τον κόσμο που δεν ξέρει καλά-καλά τι λέει. Όχι, αγαπητέ Νανδρε δεν χαρακτηρίζονται ούτε ο Κέκροπας ούτε ο Πεισίστρατος ως... φασίστες.
Το μπλέξιμο ποιοί το έκαναν όμως;Το μόνο καθεστώς που αυτοπροσδιοριζόταν ως φασιστικό ήταν του Μουσολίνι.Όλοι οι άλλοι κάτι άλλο έλεγαν ότι είναι.Όσοι λοιπόν κόλλησαν την ταμπέλα σε άλλους άρχισαν αυτή τη συγχυση.
Οι Σοβιετικοί αποκαλούσαν τους Γερμανούς ναζί ως fasisti και οι κομμουνιστοευμμορίτες τον ΕΣ ως μοναρχοφασίστες.
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2019, 17:03

Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 15:18
Δεν είναι η άποψη μου, είναι η ιστορική αλήθεια, και αν είχες ανοίξει κανένα βιβλίο πιθανόν να μη χρειαζόταν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. :102:
Το διάβασμα είναι το χόμπυ μου, με έμφαση στην Ιστορία. Συνεπώς έχω διαβάσει σίγουρα πολύ περισσότερα από σένα.

Την απάντηση σου την έχεις ΚΑΙ από τον Πατησιώτη και εδώ είναι το σχόλιο μου στο ποστ του: Οι Σοβιετικοί αποκαλούσαν τους Γερμανούς ναζί ως fasisti και οι κομμουνιστοσυμμορίτες τον ΕΣ ως μοναρχοφασίστες.
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 31 Ιούλ 2019, 17:04

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:03
Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 15:18
Δεν είναι η άποψη μου, είναι η ιστορική αλήθεια, και αν είχες ανοίξει κανένα βιβλίο πιθανόν να μη χρειαζόταν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. :102:
Το διάβασμα είναι το χόμπυ μου, με έμφαση στην Ιστορία. Συνεπώς έχω διαβάσει σίγουρα πολύ περισσότερα από σένα.

Την απάντηση σου την έχεις ΚΑΙ από τον Πατησιώτη και εδώ είναι το σχόλιο μου στο ποστ του: Οι Σοβιετικοί αποκαλούσαν τους Γερμανούς ναζί ως fasisti και οι κομμουνιστοσυμμορίτες τον ΕΣ ως μοναρχοφασίστες.
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων.
Έχεις διαβάσει πολλά και θεωρείς ότι η λέξη φασισμός είναι συνώνυμο της αυταρχισμός; :lol:

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 31 Ιούλ 2019, 17:06

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 16:57
πατησιωτης έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 14:32
Highlander έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 21:51
Ναι, γιατί έχει γίνει η σχετική προπαγάνδα για το μπλέξιμο των εννοιών και αυτή αναπαράγεται από τον κόσμο που δεν ξέρει καλά-καλά τι λέει. Όχι, αγαπητέ Νανδρε δεν χαρακτηρίζονται ούτε ο Κέκροπας ούτε ο Πεισίστρατος ως... φασίστες.
Το μπλέξιμο ποιοί το έκαναν όμως;Το μόνο καθεστώς που αυτοπροσδιοριζόταν ως φασιστικό ήταν του Μουσολίνι.Όλοι οι άλλοι κάτι άλλο έλεγαν ότι είναι.Όσοι λοιπόν κόλλησαν την ταμπέλα σε άλλους άρχισαν αυτή τη συγχυση.
Οι Σοβιετικοί αποκαλούσαν τους Γερμανούς ναζί ως fasisti και οι κομμουνιστοευμμορίτες τον ΕΣ ως μοναρχοφασίστες.
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων.
.
Α, τους αχρείους που συκοφαντούσαν τους ναζί ως φασίστες.
Ο Μεταξάς και οι λοιποί πολιτικοί απόγονοι καραμοναρχοφασίστες ήταν.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 31 Ιούλ 2019, 17:13

Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:04
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:03
Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 15:18
Δεν είναι η άποψη μου, είναι η ιστορική αλήθεια, και αν είχες ανοίξει κανένα βιβλίο πιθανόν να μη χρειαζόταν να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. :102:
Το διάβασμα είναι το χόμπυ μου, με έμφαση στην Ιστορία. Συνεπώς έχω διαβάσει σίγουρα πολύ περισσότερα από σένα.

Την απάντηση σου την έχεις ΚΑΙ από τον Πατησιώτη και εδώ είναι το σχόλιο μου στο ποστ του: Οι Σοβιετικοί αποκαλούσαν τους Γερμανούς ναζί ως fasisti και οι κομμουνιστοσυμμορίτες τον ΕΣ ως μοναρχοφασίστες.
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων.
Έχεις διαβάσει πολλά και θεωρείς ότι η λέξη φασισμός είναι συνώνυμο της αυταρχισμός; :lol:
Αριστερόστροφε φασίστα μου τα έπρηξες! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 31 Ιούλ 2019, 17:30

Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:04


Έχεις διαβάσει πολλά και θεωρείς ότι η λέξη φασισμός είναι συνώνυμο της αυταρχισμός; :lol:
Το έχω προσέξει και εγώ αυτό, την αλλαγή της λέξης φασισμός από τότε που πήγαινα σχολείο μέχρι το 2019.

Εμας αυτό μας μάθαιναν στην τάξη, ότι ο φασίστας είναι αυτός που προσπαθεί να σου περάσει τις ιδέες του δια της βίας. Δεν είχε σχέση με το ποιες είναι οι ιδέες αυτές.

Μας μάθαιναν και άλλα που δεν ισχύουν σήμερα όπως πχ ο σεβασμός στην σημαία, η γενναιότητα σε περίπτωση πόλεμου κ.α. Και να σου πω την αλήθεια, μου καίγεται ο εγκέφαλος όταν προσπαθώ να ξεμαθαίνω τα παλιά για να ενσωματώσω τα καινούρια και ειλικρινά δεν νομιζω ότι γίνεται.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα, τελευταία μου έχουν πρήξει τα @@ με την πατριαρχία, κάτι που ούτε καν μου είχε περάσει απ το μυαλό ότι φταίει για τα δεινά μας, εγώ πάλι όταν προσπαθώ να δω τις εναλλακτικές παθαίνω βραχυκύκλωμα.

Νομίζω τύποι ότι πρέπει να συνεχίσετε να εργάζεστε για την πρόοδο του κόσμου τούτου ( :P ) χωρίς εμάς, μάλλον γεράσαμε.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14825
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Ιούλ 2019, 17:53

Ζενίθεδρος έγραψε:
01 Δεκ 2018, 20:43
Πότε είπαμε πως θα κάνει ο Συριζα κείνη την διαβόητη αλλαγή νόμου για να ψηφίζουν και τα 16χρονα;
oyte kai με 8χρονα σεν σωζεται.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 01 Αύγ 2019, 00:28

Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:13
Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:04
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:03

Το διάβασμα είναι το χόμπυ μου, με έμφαση στην Ιστορία. Συνεπώς έχω διαβάσει σίγουρα πολύ περισσότερα από σένα.

Την απάντηση σου την έχεις ΚΑΙ από τον Πατησιώτη και εδώ είναι το σχόλιο μου στο ποστ του: Οι Σοβιετικοί αποκαλούσαν τους Γερμανούς ναζί ως fasisti και οι κομμουνιστοσυμμορίτες τον ΕΣ ως μοναρχοφασίστες.
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων.
Έχεις διαβάσει πολλά και θεωρείς ότι η λέξη φασισμός είναι συνώνυμο της αυταρχισμός; :lol:
Αριστερόστροφε φασίστα μου τα έπρηξες! :g030:
Είναι λογικό να καταλήγει η "επιχειρηματολογία" σου σε μία τέτοια φράση όταν πας να υπερασπιστείς μία τελείως παράλογη και ψευδή εξομοίωση διαφορετικών λέξεων. Ηθελέστα και παθέστα :8)

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Αύγ 2019, 00:40

Highlander έγραψε:
01 Αύγ 2019, 00:28
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:13
Highlander έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:04
Έχεις διαβάσει πολλά και θεωρείς ότι η λέξη φασισμός είναι συνώνυμο της αυταρχισμός; :lol:
Αριστερόστροφε φασίστα μου τα έπρηξες! :g030:
Είναι λογικό να καταλήγει η "επιχειρηματολογία" σου σε μία τέτοια φράση όταν πας να υπερασπιστείς μία τελείως παράλογη και ψευδή εξομοίωση διαφορετικών λέξεων. Ηθελέστα και παθέστα :8)
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" (φασίστας) εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων. Πήξε! :g030:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 01 Αύγ 2019, 00:42

Nandros έγραψε:
01 Αύγ 2019, 00:40
Highlander έγραψε:
01 Αύγ 2019, 00:28
Nandros έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:13
Αριστερόστροφε φασίστα μου τα έπρηξες! :g030:
Είναι λογικό να καταλήγει η "επιχειρηματολογία" σου σε μία τέτοια φράση όταν πας να υπερασπιστείς μία τελείως παράλογη και ψευδή εξομοίωση διαφορετικών λέξεων. Ηθελέστα και παθέστα :8)
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" (φασίστας) εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων. Πήξε! :g030:
Αφού έχετε ανοίξει πόλεμο με τη λογική και την ιστορική αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26982
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 01 Αύγ 2019, 00:55

Highlander έγραψε:
01 Αύγ 2019, 00:42
Nandros έγραψε:
01 Αύγ 2019, 00:40
Highlander έγραψε:
01 Αύγ 2019, 00:28


Είναι λογικό να καταλήγει η "επιχειρηματολογία" σου σε μία τέτοια φράση όταν πας να υπερασπιστείς μία τελείως παράλογη και ψευδή εξομοίωση διαφορετικών λέξεων. Ηθελέστα και παθέστα :8)
Τους πονάει πολύ τους αριστερούς, όταν και οι άλλοι χρησιμοποιούν τον "τίτλο" (φασίστας) εναντίον τους. Έχασαν την αποκλειστικότητα χρήσης του ταμπελιάσματος όλων των άλλων. Πήξε! :g030:
Αφού έχετε ανοίξει πόλεμο με τη λογική και την ιστορική αλήθεια.
Η λογική δεν έχει αποκλειστικά αριστερό πρόσημο!
stargazer έγραψε:
31 Ιούλ 2019, 17:30
Το έχω προσέξει και εγώ αυτό, την αλλαγή της λέξης φασισμός από τότε που πήγαινα σχολείο μέχρι το 2019.
Εμας αυτό μας μάθαιναν στην τάξη, ότι ο φασίστας είναι αυτός που προσπαθεί να σου περάσει τις ιδέες του δια της βίας. Δεν είχε σχέση με το ποιες είναι οι ιδέες αυτές.

Μας μάθαιναν και άλλα που δεν ισχύουν σήμερα όπως πχ ο σεβασμός στην σημαία, η γενναιότητα σε περίπτωση πόλεμου κ.α. Και να σου πω την αλήθεια, μου καίγεται ο εγκέφαλος όταν προσπαθώ να ξεμαθαίνω τα παλιά για να ενσωματώσω τα καινούρια και ειλικρινά δεν νομιζω ότι γίνεται.

Ένα πρόσφατο παράδειγμα, τελευταία μου έχουν πρήξει τα @@ με την πατριαρχία, κάτι που ούτε καν μου είχε περάσει απ το μυαλό ότι φταίει για τα δεινά μας, εγώ πάλι όταν προσπαθώ να δω τις εναλλακτικές παθαίνω βραχυκύκλωμα.

Νομίζω τύποι ότι πρέπει να συνεχίσετε να εργάζεστε για την πρόοδο του κόσμου τούτου ( :P ) χωρίς εμάς, μάλλον γεράσαμε.
Άλλος ένας που γράφει τα ίδια περίπου, αλλά τον αγνόησες και ασχολήθηκες αποκλειστικά μαζί μου! :smt077:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Γιατι τετοια λυσσα με τα 15χρονα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 01 Αύγ 2019, 01:08

Προς νανδρο και stargazer


φασισμός ο [fasizmós] Ο17 : 1. πολιτικοκοινωνικό σύστημα της άκρας δεξιάς, με έντονα αυταρχικό και εθνικιστικό χαρακτήρα, που καταργεί τον κοινοβουλευτισμό και τη δημοκρατία και βασίζεται στο μονοκομματισμό και στον ολοκληρωτισμό: Ο ~ αιματοκύλησε την Ευρώπη. Δε θα περάσει ο ~! 2. (ιστ.) δικτατορικό καθεστώς που, με αρχηγό το Mουσολίνι, επικράτησε στην Iταλία: Ο ιταλικός ~ κράτησε από το 1922 ως το 1943. 3. χαρα κτηρισμός αυταρχικής ενέργειας, πράξης ή καταπιεστικής, δεσποτικής συμπεριφοράς: Ο κοινωνικός / καθημερινός ~ του άντρα απέναντι στη γυναί κα / των γονιών απέναντι στο παιδί.
[λόγ. < ιταλ. fascismo (-ismo = -ισμός)]


http://www.greek-language.gr/greekLang/ ... σισμος&dq=

Τωρα απο που και ως που ειναι φασιστες οι κομμουνιστες και γενικα οι αριστεροι μοναχα ο νανδρος ξερει. :102:
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών