Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68598
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Δεκ 2018, 21:58

ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:52
alekhine έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:37
Uppercut έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:34
Διάβασα καλά; Υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι μπορεί να υπάρχουν ελαφρυντικά ο ελληνας να ειναι αθωος και ο αλβανος να τον κατηγορει για να γλιτωσει;
fixed
Υπάρχει η μικρή πιθανότητα να είναι αθωος, είπα.

Αλλά, αντε, για να μην έχετε παράπονο ότι ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, ας ασχοληθούμε με την κατάθεση του Έλληνα....
Δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα να είναι αθώος. Είναι συνεργός. Από την αρχή μέχρι το τέλος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 21:59

Namrail έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:54
Namrail έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:48
Κάθε φορά που κλήθηκαν να πάρουν μια απόφαση, από μια γκάμα αποφάσεων, έπαιρναν την πλέον παράλογη και αυτή με τη μεγαλύτερη ανθρωποκτόνο πρόθεση.
Πχ οι τύποι αυτοί είχαν πολλά κενά και λάθη στη δράση τους. Δεν σκέφτηκαν ότι σε ένα νησί όπως αυτό της Ρόδου ήταν σχεδόν βέβαιο πως θα τους έπιαναν, δεν σκέφτηκαν ότι είναι απίθανο να τη γλιτώσουν μιας και στους δρόμους που πέρασαν υπάρχουν κάμερες και ο ένας εκ των δύο ήταν πρόσωπο ενδιαφέροντος μιας και ανήκε στον κύκλο της. Δεν σκέφτηκαν πολλά πράγματα.

Σκέφτηκαν όμως πως θα ήταν σωστό να της δέσουν τα πόδια, για να διασφαλίσουν το θάνατο.
Μυαλό 16 χρόνων είχαν.
Βάζω στοίχημα γι αυτό.

Και είναι αναμενόμενο αφού ο ένας πρέπει να ήταν αέργο κοπρόσκυλο που ζούσε με τα λεφτά του πατέρα του κι ο άλλος είναι το προφίλ του βλάκα που όλη μέρα γυμνάζεται.

Στα 16 όλοι έχουμε σκεφτει-σχεδιασει-φαντασιωθει μαλακιές.
Αλλά δεν έχουμε τα μέσα να τις πραγματωσουμε.
Ε, αυτοί τα είχαν. Κινητά, λεφτά, αυτοκίνητα, διαθέσιμα εξοχικα

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:58
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:52
alekhine έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:37


fixed
Υπάρχει η μικρή πιθανότητα να είναι αθωος, είπα.

Αλλά, αντε, για να μην έχετε παράπονο ότι ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, ας ασχοληθούμε με την κατάθεση του Έλληνα....
Δεν υπάρχει ούτε μία πιθανότητα να είναι αθώος. Είναι συνεργός. Από την αρχή μέχρι το τέλος.
Ωραία.
Πάμε λοιπόν.
Ας ασχοληθούμε με αυτόν.
Τι λέει στην κατάθεση του;

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:03

blackpaint έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:56
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:52
alekhine έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:37


fixed
Υπάρχει η μικρή πιθανότητα να είναι αθωος, είπα.

Αλλά, αντε, για να μην έχετε παράπονο ότι ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, ας ασχοληθούμε με την κατάθεση του Έλληνα....
τι λες μωρε; Απο που κι ως που; Με σπιτι και αμαξι δικο του; και πως την μετεφερε μονος του ο αλβανος στην παραλια;
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή ομολογία ενοχής, τυπικά αθωος είναι.

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι μπλεγμένος, αλλά αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση βάση της ερμηνείας των περιστατικών και όχι βάση αποδειξεων

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Δεκ 2018, 22:06

ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:03
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή ομολογία ενοχής, τυπικά αθωος είναι.

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι μπλεγμένος, αλλά αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση βάση της ερμηνείας των περιστατικών και όχι βάση αποδειξεων
Όλοι εκτιμήσεις κάνουμε αλλά αυτή που κάνεις έχει μηδενικές πιθανότητες. Θα είχε τραυματίσει κάποιος τρίτο πρόσωπο σπίτι σου και θα το πήγαινες με το αυτοκίνητό σου να το πετάξετε στη θάλασσα;

Επίσης ο δικηγόρος του Ροδίτη δεν θα είχε χαλάσει τον κόσμο μέχρι τώρα δίνοντας κάποια στοιχεία αν ήταν σίγουρος για την μη συμμετοχή του στο έγκλημα;

Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 23:28

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ » 06 Δεκ 2018, 22:06

ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:03
blackpaint έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:56
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:52


Υπάρχει η μικρή πιθανότητα να είναι αθωος, είπα.

Αλλά, αντε, για να μην έχετε παράπονο ότι ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, ας ασχοληθούμε με την κατάθεση του Έλληνα....
τι λες μωρε; Απο που κι ως που; Με σπιτι και αμαξι δικο του; και πως την μετεφερε μονος του ο αλβανος στην παραλια;
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή ομολογία ενοχής, τυπικά αθωος είναι.

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι μπλεγμένος, αλλά αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση βάση της ερμηνείας των περιστατικών και όχι βάση αποδειξεων
Πως να υπάρχει καταδικαστική απόφαση; Κατηγορούμενος είναι και όχι αθώος. Μετά τη δίκη θα μπορούσες να το πεις.
Σκάι Ξεφτίλες.

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:10

ST48410 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:06
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:03
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή ομολογία ενοχής, τυπικά αθωος είναι.

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι μπλεγμένος, αλλά αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση βάση της ερμηνείας των περιστατικών και όχι βάση αποδειξεων
Όλοι εκτιμήσεις κάνουμε αλλά αυτή που κάνεις έχει μηδενικές πιθανότητες. Θα είχε τραυματίσει κάποιος τρίτο πρόσωπο σπίτι σου και θα το πήγαινες με το αυτοκίνητό σου να το πετάξετε στη θάλασσα;

Επίσης ο δικηγόρος του Ροδίτη δεν θα είχε χαλάσει τον κόσμο μέχρι τώρα δίνοντας κάποια στοιχεία αν ήταν σίγουρος για την μη συμμετοχή του στο έγκλημα;
Μηδενικές ξεμηδενικες, τυπικά αυτό ισχύει.

Το θέμα δεν όμως αυτό.
Αν κατάλαβες, θεωρείται ρατσιστικο να ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, πρέπει να ασχοληθούμε λέει και με τον Ελληνα.

Μόνο που δεν υπάρχει ομολογία ή κατάθεση του Έλληνα για να σχολιάσουμε.

Οπότε σταματάμε να ασχολούμαστε με τον Αλβανό που έχει δηλώσει ενοχη και εξ αυτού σταματάμε να ασχολούμαστε με την υπόθεση και πάμε καλύτερα να μιλήσουμε για μπάλα, αυτοκίνητα ή να λέμε λεξούλες από το τραγούδι που ανέβασε ο προηγούμενος.

Μην μας πουν και ρατσιστές...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Δεκ 2018, 22:10

Namrail έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:48
Όχι, τέτοια ακολουθία γεγονότων όπως περιγράφηκε στα ρεπορτάζ, δεν μπορεί να θεωρηθεί 'στραβή΄ούτε φάση τύπου "το ένα έφερε το άλλο".Η όλη εξέλιξη της υπόθεσης δείχνει ότι οι δολοφόνοι είχαν πολύ ώρα στη διάθεση τους και πολλαπλές ευκαιρίες ώστε να μην τη σκοτώσουν. Κάθε φορά που κλήθηκαν να πάρουν μια απόφαση, από μια γκάμα αποφάσεων, έπαιρναν την πλέον παράλογη και αυτή με τη μεγαλύτερη ανθρωποκτόνο πρόθεση. Το σκηνικό δεν εξελίχτηκε στιγμιαία, ούτε έχουμε να κάνουμε με δολοφονία εν βρασμώ.

Κανένας μη σκληρός ποινικός, πόσω μάλλον νέοι άνθρωποι χωρίς ποινικό μητρώο, δεν θα έπαιρνε μια τέτοια σειρά αποφάσεων, εκτός και αν διδάχθηκε την αξία της ανθρώπινης ζωής μέσα από παιχνίδια τύπου counter strike. Οι δύο αυτοί τύποι είχαν ένα νοσηρό υπόβαθρο και περπάτησαν μέσα στο μονοπάτι της ζωής, για να καταλήξουν σε ηλικία 19 και 21 ετών ως εν δυνάμει δολοφόνοι, ως εν δυνάμει θύτες που έψαχναν για το θύμα τους. Την κουλτούρα της δολοφονίας την είχαν ενταγμένη στην ψυχοσύνθεση τους και απλά απέμενε η αφορμή που θα πυροδοτούσε αυτή τους την ανθρωποκτόνο αντίδραση.

Σε ποιους δρόμους περπάτησαν για να καταλήξουν εκεί, ας ψάξουν να το βρουν οι κατάλληλοι επιστήμονες.
Με εκπλήσσει τρομερά η σκληρότητα 2 νέων ανθρώπων που από ότι φαίνεται δεν είχαν δύσκολη ζωή. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο ήταν προσχεδιασμένο το έγκλημα και τα βήματα. Παρατήρησε ότι πάνε και την ρίχνουν στην θάλασσα και ξαναγυρίζουν σπίτι για να καθαρίσουν, μετά παίρνουν τα πράγματά της και το σίδερο και πάνε να τα πετάξουν εκεί που την άφησαν. Ποιος εγκληματίας με σχέδιο θα γύριζε στα βράχια; Σπασμωδικές κινήσεις μου φαίνονται. Σκληροί και απάνθρωποι ωστόσο εκτός και αν διάφορες ουσίες + στεροειδή μπορεί να προκαλέσουν τέτοια συμπεριφορά.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 06 Δεκ 2018, 22:12

ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:59

Στα 16 όλοι έχουμε σκεφτει-σχεδιασει-φαντασιωθει μαλακιές.
Μαλακίες μπορεί να φαντασιώνεται κάποιος στα 16. Άλλα είναι άλλο πράγμα να φαντασιώνεται τα κλασικά που φαντασιώνεται ένας 16χρονος και άλλο να φαντασιώνεται δολοφονίες.

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:13

ST48410 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:06
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:03
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή ομολογία ενοχής, τυπικά αθωος είναι.

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι μπλεγμένος, αλλά αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση βάση της ερμηνείας των περιστατικών και όχι βάση αποδειξεων
Όλοι εκτιμήσεις κάνουμε αλλά αυτή που κάνεις έχει μηδενικές πιθανότητες.
Να διευκρινίσω ότι η εκτίμηση μου είναι πως είναι μπλεγμενος, αν δεν το καταλαβες

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Δεκ 2018, 22:14

ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:10
Μηδενικές ξεμηδενικες, τυπικά αυτό ισχύει.

Το θέμα δεν όμως αυτό.
Αν κατάλαβες, θεωρείται ρατσιστικο να ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, πρέπει να ασχοληθούμε λέει και με τον Ελληνα.

Μόνο που δεν υπάρχει ομολογία ή κατάθεση του Έλληνα για να σχολιάσουμε.

Οπότε σταματάμε να ασχολούμαστε με τον Αλβανό που έχει δηλώσει ενοχη και εξ αυτού σταματάμε να ασχολούμαστε με την υπόθεση και πάμε καλύτερα να μιλήσουμε για μπάλα, αυτοκίνητα ή να λέμε λεξούλες από το τραγούδι που ανέβασε ο προηγούμενος.

Μην μας πουν και ρατσιστές...
Με τα στοιχεία που έχουμε θα κάνουμε υποθέσεις που να είναι ευλογοφανείς. Αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί διάφορα. Αν ο άλλος ήταν αθώος θα έπιανε αμέσως δικηγόρο και θα παρουσιαζόταν άμεσα στο τμήμα να μη επιβαρύνει την θέση του. Και εγώ είμαι περίεργος να ακούσω την κατάθεσή του.

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:17

Namrail έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:12
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 21:59

Στα 16 όλοι έχουμε σκεφτει-σχεδιασει-φαντασιωθει μαλακιές.
Μαλακίες μπορεί να φαντασιώνεται κάποιος στα 16. Άλλα είναι άλλο πράγμα να φαντασιώνεται τα κλασικά που φαντασιώνεται ένας 16χρονος και άλλο να φαντασιώνεται δολοφονίες.
Έλα ρε Ναμ.
Δεν σχεδιάζατε με τα φιλαράκια σου να μεθύσετε καμία γκομενιτσα μήπως στο τέλος την πάρετε όλοι μαζί;
Ε μπορεί αυτή, όπως είναι κουρουμπελο, να πέσει και να χτυπήσει το κεφάλι της στο σκαλί.
Και εκεί στραβώνει το πράγμα και δυνητικά αρχίζει η μαλάκια.

Ωχ, εμείς φταίμε.
Ωχ, θα μαρτυρησει η ξαδέρφη σου ή Ελένη ότι εμείς σχεδιάσαμε επίτηδες να την μεθυσουμε, γιατί της το είχες πει ρε μαλακά;
Θα μας πάνε μέσα.
Ωχ, τι κάνουμε τώρα;

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:18

ST48410 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:14
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:10
Μηδενικές ξεμηδενικες, τυπικά αυτό ισχύει.

Το θέμα δεν όμως αυτό.
Αν κατάλαβες, θεωρείται ρατσιστικο να ασχολούμαστε συνέχεια με τον Αλβανό, πρέπει να ασχοληθούμε λέει και με τον Ελληνα.

Μόνο που δεν υπάρχει ομολογία ή κατάθεση του Έλληνα για να σχολιάσουμε.

Οπότε σταματάμε να ασχολούμαστε με τον Αλβανό που έχει δηλώσει ενοχη και εξ αυτού σταματάμε να ασχολούμαστε με την υπόθεση και πάμε καλύτερα να μιλήσουμε για μπάλα, αυτοκίνητα ή να λέμε λεξούλες από το τραγούδι που ανέβασε ο προηγούμενος.

Μην μας πουν και ρατσιστές...
Με τα στοιχεία που έχουμε θα κάνουμε υποθέσεις που να είναι ευλογοφανείς. Αλλιώς θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί διάφορα. Αν ο άλλος ήταν αθώος θα έπιανε αμέσως δικηγόρο και θα παρουσιαζόταν άμεσα στο τμήμα να μη επιβαρύνει την θέση του. Και εγώ είμαι περίεργος να ακούσω την κατάθεσή του.
Στο κουφού την πόρτα...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Δεκ 2018, 22:20

ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:18
Στο κουφού την πόρτα...
Έλα ρε συ. Το 'γραφα αυτό πριν δω την διευκρινιστική ανάρτησή σου. Είναι προφανές.

ritzeri

Re: Θρίλερ στη Ρόδο με το πτώμα φοιτήτριας – Ποιος την ήθελε νεκρή;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 06 Δεκ 2018, 22:21

ST48410 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:20
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:18
Στο κουφού την πόρτα...
Έλα ρε συ. Το 'γραφα αυτό πριν δω την διευκρινιστική ανάρτησή σου. Είναι προφανές.
Δεκτόν.

Αλλά νομίζω ότι είναι προφανές από την αρχική ήδη τοποθετηση
ST48410 έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:06
ritzeri έγραψε:
06 Δεκ 2018, 22:03
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει καταδικαστική απόφαση ή ομολογία ενοχής, τυπικά αθωος είναι.

Και εγώ πιθανολογώ ότι είναι μπλεγμένος, αλλά αυτό είναι μια δική μου εκτίμηση βάση της ερμηνείας των περιστατικών και όχι βάση αποδειξεων
Όλοι εκτιμήσεις κάνουμε αλλά αυτή που κάνεις έχει μηδενικές πιθανότητες. Θα είχε τραυματίσει κάποιος τρίτο πρόσωπο σπίτι σου και θα το πήγαινες με το αυτοκίνητό σου να το πετάξετε στη θάλασσα;

Επίσης ο δικηγόρος του Ροδίτη δεν θα είχε χαλάσει τον κόσμο μέχρι τώρα δίνοντας κάποια στοιχεία αν ήταν σίγουρος για την μη συμμετοχή του στο έγκλημα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών