κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Προσοχή: Σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται η δημοσιοποίηση ονομαστικά η φωτογραφικά ποινικών καταδικών οποιουδήποτε βαθμού & αιτιολογίας καθώς εμπίπτουν στα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα του ατόμου. Τυχόν δημοσιοποίηση τέτοιων δεδομένων ενδέχεται να επιφέρει ποινικές κυρώσεις στο συντάκτη. Επιτρέπεται μόνο αν έχει δοθεί εισαγγελική εντολή και μόνο για το χρονικό διάστημα που αυτή ισχύει. Οφείλετε σε κάθε περίπτωση να ζητήσετε με αναφορά τη διαγραφή της ανάρτησης πριν παρέλθει το χρονικό διάστημα της νόμιμης δημοσιοποίησης. Η διαχείριση αποποιείται κάθε ευθύνη για τυχόν ποινικές ευθύνες αν παραβιάσετε τα παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14682
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 20 Δεκ 2018, 21:18

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 08:46
Παίδες με Κυριάκο αυτά πάπαλα. Θα βάλουν και στις τσέπες ξύλο οι παρακρατικοί του σύριζα.
:bravo::smt038:lol:
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14682
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 20 Δεκ 2018, 21:27

-71 έγραψε:
20 Δεκ 2018, 19:44
Μόλις τώρα γύρισα από την περιοχή των Εξαρχείων,όχι για ψυχαγωγικούς αλλά για βιοποριστικούς λόγους.Δεν με ενόχλησε κανείς για άλλη μια φορά.
Κι εγώ έχω πεθυμήσει να φάω σε κανένα Μπαρμπα-Γιάννη αλλά η κ. Μπίστη όλο μουρμουράει. :cry
Την τελευταία φορά στην Ροζαλία μύριζε λες και είχες το θυμιατό δίπλα σου. Από την πλατεία έρχοταν, μιλάμε γιά νέφος ! :o
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 21 Δεκ 2018, 18:51

-71 έγραψε:
20 Δεκ 2018, 19:44
Athina__P έγραψε:
20 Δεκ 2018, 17:06
-71 έγραψε:
20 Δεκ 2018, 08:27
Το ότι εσύ προφανώς είσαι όμοια με τον αρχηγό σου είναι απόλυτο δικαίωμά σου.
Ποιος θεωρείς ότι είναι ο αρχηγός μου, παιδάκι;

Εκεί φτάσαμε. Αυτό που όλος ο ντουνιάς το βλέπει που του λένε στα σάιτ ότι έχει κάτι αξιόλογο εκεί να δεις και βγαίνει ο ντουνιάς και ΓΡΑΦΕΙ, όλος ο ντουνιάς, μα τι γίνεται εκεί, τι shithole, πώς είναι δυνατόν, αν το γράψει κάποιος ντόπιος το ίδιο πράγμα που ξέρει ο ντουνιάς, τον έβαλε ένα ΚΩΜΜΑ, έτσι; Εκεί καταντήσαμε! Και αυτό που όλος ο ντουνιάς το βλέπει, αυτός που πρόσκειται σε ΚΩΜΜΑ, δεν το βλέπει ο ίδιος, ήπιε έναν καφέ μια μέρα και όλα καλά!

Σου πέρασε από το μυαλό ότι κάτι μπορεί να ξέρει για τον κόσμο κάποιος που είναι άνω των 20; Που περνάει από τα Εξάρχεια, βλέπει ξερω γω καφέ που άνοιξαν, σκέφτεται μεγάλο λάθος του πιτσιρικά που το άνοιξε; Όσο δεν έχει αλλάξει η λογική ότι μπορεί μια μέρα ο οποιοσδήποτε του τη βάρεσε, γιατί το σύστημα, να τα κάνει λαμπόγυαλο; Αλλά άστον να μάθει και αυτός! Τι αξία άλλωστε έχει να είσαι πάνω από 20; Εκτός αν υπάρχουν άλλοι λόγοι που ανοιγουν μαγαζιά στην περιοχή, πέρα ότι μπορεί να ζήσει κάποιος από αυτά, που μου διαφεύγουν τώρα.

Όσο για το ότι η λύση μπορεί να είναι η βία, δεν πολυσυμφωνώ. Τους δικαιώνει ότι τους μισούν και το σύστημα ξερω γω.... Αρκεί να προσπαθήσει κανείς να κάνει διάλογο... Δεν ξέρω, κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Για ανθρώπους πάντως που αγωνίζονται για κάτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ, δεν πρόκειται.

Ας προσπαθήσει και το παιδάκι το άλλο που φαγώθηκε να σπουδάσει ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων να αξιολογήσει και να ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΕΙ τι προσέφερε στην κοινωνία όλο αυτο το πράγμα.
Φαίνεται ποιος είναι,δε χρειάζεται να θεωρήσω εγώ κάτι.Μόλις τώρα γύρισα από την περιοχή των Εξαρχείων,όχι για ψυχαγωγικούς αλλά για βιοποριστικούς λόγους.Δεν με ενόχλησε κανείς για άλλη μια φορά.Γενικά πάντως δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με όσα γράφεις.
Να το κάνω πιο λιανά... Για μπες σε σάιτ κριτικών για το Ξενοδοχείο Exarhion να δεις τι γράφουν οι γυναίκες που είχαν την ατυχία να ταξιδέψουν μόνες τους εκεί. Για μπες το ίδιο στο airbnb στα καταλύματα των Εξαρχείων. Δεν είναι δύσκολο να φανεί τι γίνεται.

Επίσης, το να μη σε ενοχλεί κάποιος και να θεωρείται επιτυχία λέει και αυτό κάτι. Είναι απλά τραγικό που πιστεύεις αυτούς που σου λένε ότι πάντα έτσι ήταν και ποιοι είναι αυτοί; Και δεν πιστεύεις ανθρώπους που σου λένε ότι δεν υπήρχαν άβατα πριν λίγο καιρό σχετικά. Αυτοί που σου λένε ότι πάντα υπήρχαν άβατα και πρέπει να πιστέψεις κάποιον γιατί δεν είχες καταλάβει τον κόσμο λίγα χρόνια πριν, αυτοί που ακούς, ό,τι σου έχουν πει ήταν έτσι;

Δοκίμασε και τη Σοφοκλέους κάτω από την Αθηνάς Τετάρτη απόγευμα που είναι κλειστά τα μαγαζιά... Αν και ΚΑΠΩΣ έχουν συμμαζευτεί πράγματα.

Πήγα τελικά και είδα από κοντά, αν και είχε κάμποσο κόσμο, ΠΑΝΤΟΥ στο λεκανοπέδιο μετά τις 20 Δεκεμβρίου έχει αρκετό κόσμο, τα καφέ στα Εξάρχεια είχαν λιγότερο κόσμο σε σχέση με πριν το Δεκέμβριο, μάλλον συνέβαλε η κακή δημοσιότητα του Δεκεμβρίου πάλι, δεν είμαι σίγουρη ότι όλα τα μαγαζιά που υπήρχαν πριν τις αρχές του μήνα υπάρχουν ακόμα... Γυναίκες κυκλοφορουν λίγες,. ακόμα και μέρα και δείχνουν να έχουν κάποιον λόγο που βρίσκονται εκεί γύρω, σε αντίθεση με τα άλλα που θα τα παρατήρησες και εσύ. Και γενικά μοιάζεις να ζεις σε μια γειτονιά... καλύτερη;

Λες ότι δεν ξέρεις την περιοχή, δεύτερη φορά πήγες άρα δεν σε πολυνοιάζει, αλλά κάποια σχέση έχεις με κάποιο κόμμα, δεν σε πολυνιάζει αν μια περιοχή γίνεται καλύτερη ή χειρότερη, αλλά θα πεταχτείς για να σχολιάσεις κάτι επειδή έχει σχέση με κάποιο κόμμα; Άρα όταν γίνεται κουβέντα κατά πόσον μια περιοχή πολύπαθη είναι καλυτερα ή χειρότερα και σε ποιον τομέα σε σχέση με 1 μήνα πριν, 1 χρόνο πριν ή 5 χρόνια πριν και αφού ΔΕΝ σε νοιάζει, δεν θεωρείς ότι αυτή η περιοχή μπορεί να βελτιωθεί σε κάτι; Όλα καλά τα είδες;

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 21 Δεκ 2018, 19:50

Athina__P έγραψε:
21 Δεκ 2018, 18:51
-71 έγραψε:
20 Δεκ 2018, 19:44
Athina__P έγραψε:
20 Δεκ 2018, 17:06


Ποιος θεωρείς ότι είναι ο αρχηγός μου, παιδάκι;

Εκεί φτάσαμε. Αυτό που όλος ο ντουνιάς το βλέπει που του λένε στα σάιτ ότι έχει κάτι αξιόλογο εκεί να δεις και βγαίνει ο ντουνιάς και ΓΡΑΦΕΙ, όλος ο ντουνιάς, μα τι γίνεται εκεί, τι shithole, πώς είναι δυνατόν, αν το γράψει κάποιος ντόπιος το ίδιο πράγμα που ξέρει ο ντουνιάς, τον έβαλε ένα ΚΩΜΜΑ, έτσι; Εκεί καταντήσαμε! Και αυτό που όλος ο ντουνιάς το βλέπει, αυτός που πρόσκειται σε ΚΩΜΜΑ, δεν το βλέπει ο ίδιος, ήπιε έναν καφέ μια μέρα και όλα καλά!

Σου πέρασε από το μυαλό ότι κάτι μπορεί να ξέρει για τον κόσμο κάποιος που είναι άνω των 20; Που περνάει από τα Εξάρχεια, βλέπει ξερω γω καφέ που άνοιξαν, σκέφτεται μεγάλο λάθος του πιτσιρικά που το άνοιξε; Όσο δεν έχει αλλάξει η λογική ότι μπορεί μια μέρα ο οποιοσδήποτε του τη βάρεσε, γιατί το σύστημα, να τα κάνει λαμπόγυαλο; Αλλά άστον να μάθει και αυτός! Τι αξία άλλωστε έχει να είσαι πάνω από 20; Εκτός αν υπάρχουν άλλοι λόγοι που ανοιγουν μαγαζιά στην περιοχή, πέρα ότι μπορεί να ζήσει κάποιος από αυτά, που μου διαφεύγουν τώρα.

Όσο για το ότι η λύση μπορεί να είναι η βία, δεν πολυσυμφωνώ. Τους δικαιώνει ότι τους μισούν και το σύστημα ξερω γω.... Αρκεί να προσπαθήσει κανείς να κάνει διάλογο... Δεν ξέρω, κάποιος τρόπος θα υπάρχει. Για ανθρώπους πάντως που αγωνίζονται για κάτι ΚΑΛΥΤΕΡΟ, δεν πρόκειται.

Ας προσπαθήσει και το παιδάκι το άλλο που φαγώθηκε να σπουδάσει ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων να αξιολογήσει και να ΚΟΣΤΟΛΟΓΗΣΕΙ τι προσέφερε στην κοινωνία όλο αυτο το πράγμα.
Φαίνεται ποιος είναι,δε χρειάζεται να θεωρήσω εγώ κάτι.Μόλις τώρα γύρισα από την περιοχή των Εξαρχείων,όχι για ψυχαγωγικούς αλλά για βιοποριστικούς λόγους.Δεν με ενόχλησε κανείς για άλλη μια φορά.Γενικά πάντως δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με όσα γράφεις.
Να το κάνω πιο λιανά... Για μπες σε σάιτ κριτικών για το Ξενοδοχείο Exarhion να δεις τι γράφουν οι γυναίκες που είχαν την ατυχία να ταξιδέψουν μόνες τους εκεί. Για μπες το ίδιο στο airbnb στα καταλύματα των Εξαρχείων. Δεν είναι δύσκολο να φανεί τι γίνεται.

Επίσης, το να μη σε ενοχλεί κάποιος και να θεωρείται επιτυχία λέει και αυτό κάτι. Είναι απλά τραγικό που πιστεύεις αυτούς που σου λένε ότι πάντα έτσι ήταν και ποιοι είναι αυτοί; Και δεν πιστεύεις ανθρώπους που σου λένε ότι δεν υπήρχαν άβατα πριν λίγο καιρό σχετικά. Αυτοί που σου λένε ότι πάντα υπήρχαν άβατα και πρέπει να πιστέψεις κάποιον γιατί δεν είχες καταλάβει τον κόσμο λίγα χρόνια πριν, αυτοί που ακούς, ό,τι σου έχουν πει ήταν έτσι;

Δοκίμασε και τη Σοφοκλέους κάτω από την Αθηνάς Τετάρτη απόγευμα που είναι κλειστά τα μαγαζιά... Αν και ΚΑΠΩΣ έχουν συμμαζευτεί πράγματα.

Πήγα τελικά και είδα από κοντά, αν και είχε κάμποσο κόσμο, ΠΑΝΤΟΥ στο λεκανοπέδιο μετά τις 20 Δεκεμβρίου έχει αρκετό κόσμο, τα καφέ στα Εξάρχεια είχαν λιγότερο κόσμο σε σχέση με πριν το Δεκέμβριο, μάλλον συνέβαλε η κακή δημοσιότητα του Δεκεμβρίου πάλι, δεν είμαι σίγουρη ότι όλα τα μαγαζιά που υπήρχαν πριν τις αρχές του μήνα υπάρχουν ακόμα... Γυναίκες κυκλοφορουν λίγες,. ακόμα και μέρα και δείχνουν να έχουν κάποιον λόγο που βρίσκονται εκεί γύρω, σε αντίθεση με τα άλλα που θα τα παρατήρησες και εσύ. Και γενικά μοιάζεις να ζεις σε μια γειτονιά... καλύτερη;

Λες ότι δεν ξέρεις την περιοχή, δεύτερη φορά πήγες άρα δεν σε πολυνοιάζει, αλλά κάποια σχέση έχεις με κάποιο κόμμα, δεν σε πολυνιάζει αν μια περιοχή γίνεται καλύτερη ή χειρότερη, αλλά θα πεταχτείς για να σχολιάσεις κάτι επειδή έχει σχέση με κάποιο κόμμα; Άρα όταν γίνεται κουβέντα κατά πόσον μια περιοχή πολύπαθη είναι καλυτερα ή χειρότερα και σε ποιον τομέα σε σχέση με 1 μήνα πριν, 1 χρόνο πριν ή 5 χρόνια πριν και αφού ΔΕΝ σε νοιάζει, δεν θεωρείς ότι αυτή η περιοχή μπορεί να βελτιωθεί σε κάτι; Όλα καλά τα είδες;
Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είναι καλό το κέντρο των Αθηνών.Το μόνο που είπα είναι ότι δεν υπάρχει άβατον.Άβατον σημαίνει ότι λέει η ίδια η ετυμολογία της λέξης,μέρος που δεν πατάει άνθρωπος.Ε δεν είναι αλήθεια αυτό,πως θα το κάνουμε τώρα;Πηγαίνω στη Σόλωνος και κατεβαίνω μέχρι και μέσα στο Εξάρχεια για λόγους ανωτέρας βίας τα τελευταία 6 περίπου χρόνια.Πήγα και αυτήν την εβδομάδα και θα πάω και αύριο αν ξυπνήσω από το σημερινό μου ύπνο και δεν ψοφήσω τις επόμενες ώρες.Σοφοκλέους πάω κάποιες φορές στους κινέζους,δεν πάω κάτω στους πακιστανούς το ξέρω το δρόμο αυτό αλλά πάω πολύ πιο αραιά από ότι στη Σόλωνος και κάτω.Το ότι έχει πολλούς ξένους θες να μας πείς;Το γνωρίζω,όπως γνωρίζω ότι έχει πολλούς και στη μενάνδρου.Δε συζητάμε αυτό εδώ όμως.Ζω στα προσφυγικά της Β'Αθηνών σε πολύ χαμηλές αντικειμενικές αξίες και ζώνες ενφια.Εσύ φαίνεται να ζεις σε καλά μέρη που ψηφίζουν μητσοτάκη και δήθεν κόπτονται για τη ζωή στο κέντρο.Ενδιαφέρομαι για την ευημερία τόσο τη δική σου όσο και των ομοϊδεατών σου νεοδημοκρατών,στο βαθμό που θα νοιαζόσουν εσύ για τη δική μου αν ήσουνα στη θέση μου και γω στη δική σου.Ελπίζω να σε κάλυψα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 21 Δεκ 2018, 20:02

Άβατο είναι η Σοφοκλέους χαμηλά αναλόγως την ώρα και τη μέρα για τον οποιονδήποτε έχει γεννηθεί εδώ, οποιουδήποτε φύλου και ηλικίας, Άβατο για γυναίκες επίσης τα Εξάρχεια συγκεκριμένες ώρες, εδώ μέρα μεσημέρι και ήταν σπάνιο θέαμα. Αλλά δεν μοιάζει να σε απασχολεί ΑΚΟΜΑ. Δεν πιστεύω ότι κάποιο κόμμα θα με σώσει, μπορεί να το καταλάβεις και εσύ, ότι δεν γεννιέται και πεθαίνει κάποιος ενταγμένος κάπου, εδώ και λίγα χρόνια αν δεις τι έβγαλε η κάλπη, μπορεί να εκπλαγείς. Και ναι, ήμουν απο την γενιά που δεν είχε καμια κάψα να ασχοληθεί με το ένα ή το άλλο κόμμα γιατί κανείς δεν την έθετε ψευτοδιλήμματα ότι ΠΡΕΠΕΙ να υποστηρίξει το ένα ή το άλλο και ακόμα έτσι είμαι. Αυτό που με ενοχλει είναι ότι είχα γνωστούς που λέγανε σήκω από τον καναπέ και εδώ και χρόνια έχουν πιάσει καναπέ και δεν ξέρουν δήθεν κανέναν και κανένα κόμμα, γενικά σταμάτησαν να τους απασχολούν τα κοινά, αλλά έχουν αλλάξει γειτονιές γιατί δεν αντέχανε την παρακμή! Ή ζουν πολύ προσεκτικά για να πληρώσουν το ιδιωτικό σχολείο. Αλλά δεν είναι κανενός δουλειά να ασχοληθεί με την παρακμή!

Αν και ΚΑΤΙ έγινε σε συγκεκριμένες περιοχές και ότι ο κόσμος ξαναανακάλυψε ΜΕΡΟΣ της Αθήνας κάτι λέει και αυτό. Ωστόσο η αφασία καλά κρατάει για τις καταραμένες γειτονιές.

Εδώ και οι ίδιοι οι βουλευτές δεν πηγαίνουν από δω και από κει! Πρέπει να είσαι μωράκι! Αυτό που με ενοχλεί και το λέω, είναι αυτή η αφασία. Αυτή που λέει δεν είναι τόσο χάλια ΑΚΟΜΑ! Τέλος πάντων, το αρχικό ποστ αφορούσε τις δηλώσεις ότι μπορούσε να είναι και χειρότερα φέτος το Δεκέμβριο, αλλά λόγω που είχαμε αυτή την κυβέρνηση είναι τύπου καλά και ορισμένοι κάτοικοι έβγαλαν μια ανακοίνωση ότι έχουν άλλη άποψη.

Τελικά, όπως συμβαίνει συχνά με το δημόσιο χώρο, άνθρωποι βλέπουν το ίδιο πράγμα και αν τους ακούσεις να μιλάνε είναι λες και βλέπουν κάτι διαφορετικό ο καθένας, κάτι που μεταφράζει στο μυαλό του.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 21 Δεκ 2018, 21:35

Athina__P έγραψε:
21 Δεκ 2018, 20:02
Άβατο είναι η Σοφοκλέους χαμηλά αναλόγως την ώρα και τη μέρα για τον οποιονδήποτε έχει γεννηθεί εδώ, οποιουδήποτε φύλου και ηλικίας, Άβατο για γυναίκες επίσης τα Εξάρχεια συγκεκριμένες ώρες, εδώ μέρα μεσημέρι και ήταν σπάνιο θέαμα. Αλλά δεν μοιάζει να σε απασχολεί ΑΚΟΜΑ. Δεν πιστεύω ότι κάποιο κόμμα θα με σώσει, μπορεί να το καταλάβεις και εσύ, ότι δεν γεννιέται και πεθαίνει κάποιος ενταγμένος κάπου, εδώ και λίγα χρόνια αν δεις τι έβγαλε η κάλπη, μπορεί να εκπλαγείς. Και ναι, ήμουν απο την γενιά που δεν είχε καμια κάψα να ασχοληθεί με το ένα ή το άλλο κόμμα γιατί κανείς δεν την έθετε ψευτοδιλήμματα ότι ΠΡΕΠΕΙ να υποστηρίξει το ένα ή το άλλο και ακόμα έτσι είμαι. Αυτό που με ενοχλει είναι ότι είχα γνωστούς που λέγανε σήκω από τον καναπέ και εδώ και χρόνια έχουν πιάσει καναπέ και δεν ξέρουν δήθεν κανέναν και κανένα κόμμα, γενικά σταμάτησαν να τους απασχολούν τα κοινά, αλλά έχουν αλλάξει γειτονιές γιατί δεν αντέχανε την παρακμή! Ή ζουν πολύ προσεκτικά για να πληρώσουν το ιδιωτικό σχολείο. Αλλά δεν είναι κανενός δουλειά να ασχοληθεί με την παρακμή!

Αν και ΚΑΤΙ έγινε σε συγκεκριμένες περιοχές και ότι ο κόσμος ξαναανακάλυψε ΜΕΡΟΣ της Αθήνας κάτι λέει και αυτό. Ωστόσο η αφασία καλά κρατάει για τις καταραμένες γειτονιές.

Εδώ και οι ίδιοι οι βουλευτές δεν πηγαίνουν από δω και από κει! Πρέπει να είσαι μωράκι! Αυτό που με ενοχλεί και το λέω, είναι αυτή η αφασία. Αυτή που λέει δεν είναι τόσο χάλια ΑΚΟΜΑ! Τέλος πάντων, το αρχικό ποστ αφορούσε τις δηλώσεις ότι μπορούσε να είναι και χειρότερα φέτος το Δεκέμβριο, αλλά λόγω που είχαμε αυτή την κυβέρνηση είναι τύπου καλά και ορισμένοι κάτοικοι έβγαλαν μια ανακοίνωση ότι έχουν άλλη άποψη.

Τελικά, όπως συμβαίνει συχνά με το δημόσιο χώρο, άνθρωποι βλέπουν το ίδιο πράγμα και αν τους ακούσεις να μιλάνε είναι λες και βλέπουν κάτι διαφορετικό ο καθένας, κάτι που μεταφράζει στο μυαλό του.
Προφανώς και ήμουν σωστός ότι έχω να κάνω με μητσοτακικό ψηφοφόρο,αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου όμως.Δεν είναι ανάγκη να τα λες πλαγίως και να περνάς μητσοτακικές θέσεις για την κοινωνία γενικώς,τα έχουμε ξαναδεί εδώ και με διάφορους φλώρους με φράγκα που και καλά δεν είναι έτσι αλλά αλλιώς και σουξου μουξου.Επαναλαμβάνω τα παράπονά σου στην τοπική της νδ και στην κάλπη να στηρίξεις κυριάκο μητσοτάκη για να καθαρίσει την πόλη από όλα όσα σε ενοχλούν.Έχει εδώ νέους και γέρους ομοϊδετάτες σου και άτομα που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με σένα για την πόλη των αθηνών,το πως θα πάτε ιδιωτικό σχολείο,λονδίνο,παρίσι και όλα τα συναφή.Μια χαρά είναι και αυτοί και εσύ,απλά εμένα μου είστε αδιάφοροι.Επαναλαμβάνω και το κλείνω εδώ,άβατον σημαίνει τόπος που δε μπορεί να περπατήσει κάποιος,εγώ περπατάω στα Εξάρχεια τακτικά τα τελευταία έτη,δίχως αυτό να σημαίνει ότι αν δεν συνέτρεχε λόγος ότι θα πήγαινα.Ασχήμια υπάρχει διάχυτη σε όλη την Αθήνα που πηγάζει από αυτούς που έφτιαξαν αυτήν την πόλη από το '49 και μετά.Εξάλλου,όσο υποκειμενικός και αν είναι κάποιος διακρίνει το μίσος,την κακία και τη μισανθρωπία στο λόγο πολλών εδώ δηλωμένων και μη.Καλό ψήφο στο καλύτερο βιογραφικό της χώρας λοιπόν,ελπίζω να σε ικανοποιήσει σε όλα όσα ζητάς σαν καλή νεοδημοκράτισα.Δεν με αφορά όμως και καλό σου βράδυ.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 21 Δεκ 2018, 22:09

'
Στο άβατο δεν έχουν πρόβλημα να περπατούν όσοι είναι του συναφιού που κάνει κουμάντο στο άβατο.
Οι άλλοι μπορεί να κινδυνέψουν λόγω μπλούζας, κουρέματος, χρώματος, καύλας του κάθε άπλυτου, κλπ.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 22 Δεκ 2018, 06:58

-71 έγραψε:
21 Δεκ 2018, 21:35
Athina__P έγραψε:
21 Δεκ 2018, 20:02
Άβατο είναι η Σοφοκλέους χαμηλά αναλόγως την ώρα και τη μέρα για τον οποιονδήποτε έχει γεννηθεί εδώ, οποιουδήποτε φύλου και ηλικίας, Άβατο για γυναίκες επίσης τα Εξάρχεια συγκεκριμένες ώρες, εδώ μέρα μεσημέρι και ήταν σπάνιο θέαμα. Αλλά δεν μοιάζει να σε απασχολεί ΑΚΟΜΑ. Δεν πιστεύω ότι κάποιο κόμμα θα με σώσει, μπορεί να το καταλάβεις και εσύ, ότι δεν γεννιέται και πεθαίνει κάποιος ενταγμένος κάπου, εδώ και λίγα χρόνια αν δεις τι έβγαλε η κάλπη, μπορεί να εκπλαγείς. Και ναι, ήμουν απο την γενιά που δεν είχε καμια κάψα να ασχοληθεί με το ένα ή το άλλο κόμμα γιατί κανείς δεν την έθετε ψευτοδιλήμματα ότι ΠΡΕΠΕΙ να υποστηρίξει το ένα ή το άλλο και ακόμα έτσι είμαι. Αυτό που με ενοχλει είναι ότι είχα γνωστούς που λέγανε σήκω από τον καναπέ και εδώ και χρόνια έχουν πιάσει καναπέ και δεν ξέρουν δήθεν κανέναν και κανένα κόμμα, γενικά σταμάτησαν να τους απασχολούν τα κοινά, αλλά έχουν αλλάξει γειτονιές γιατί δεν αντέχανε την παρακμή! Ή ζουν πολύ προσεκτικά για να πληρώσουν το ιδιωτικό σχολείο. Αλλά δεν είναι κανενός δουλειά να ασχοληθεί με την παρακμή!

Αν και ΚΑΤΙ έγινε σε συγκεκριμένες περιοχές και ότι ο κόσμος ξαναανακάλυψε ΜΕΡΟΣ της Αθήνας κάτι λέει και αυτό. Ωστόσο η αφασία καλά κρατάει για τις καταραμένες γειτονιές.

Εδώ και οι ίδιοι οι βουλευτές δεν πηγαίνουν από δω και από κει! Πρέπει να είσαι μωράκι! Αυτό που με ενοχλεί και το λέω, είναι αυτή η αφασία. Αυτή που λέει δεν είναι τόσο χάλια ΑΚΟΜΑ! Τέλος πάντων, το αρχικό ποστ αφορούσε τις δηλώσεις ότι μπορούσε να είναι και χειρότερα φέτος το Δεκέμβριο, αλλά λόγω που είχαμε αυτή την κυβέρνηση είναι τύπου καλά και ορισμένοι κάτοικοι έβγαλαν μια ανακοίνωση ότι έχουν άλλη άποψη.

Τελικά, όπως συμβαίνει συχνά με το δημόσιο χώρο, άνθρωποι βλέπουν το ίδιο πράγμα και αν τους ακούσεις να μιλάνε είναι λες και βλέπουν κάτι διαφορετικό ο καθένας, κάτι που μεταφράζει στο μυαλό του.
Προφανώς και ήμουν σωστός ότι έχω να κάνω με μητσοτακικό ψηφοφόρο,αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου όμως.Δεν είναι ανάγκη να τα λες πλαγίως και να περνάς μητσοτακικές θέσεις για την κοινωνία γενικώς,τα έχουμε ξαναδεί εδώ και με διάφορους φλώρους με φράγκα που και καλά δεν είναι έτσι αλλά αλλιώς και σουξου μουξου.Επαναλαμβάνω τα παράπονά σου στην τοπική της νδ και στην κάλπη να στηρίξεις κυριάκο μητσοτάκη για να καθαρίσει την πόλη από όλα όσα σε ενοχλούν.Έχει εδώ νέους και γέρους ομοϊδετάτες σου και άτομα που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με σένα για την πόλη των αθηνών,το πως θα πάτε ιδιωτικό σχολείο,λονδίνο,παρίσι και όλα τα συναφή.Μια χαρά είναι και αυτοί και εσύ,απλά εμένα μου είστε αδιάφοροι.Επαναλαμβάνω και το κλείνω εδώ,άβατον σημαίνει τόπος που δε μπορεί να περπατήσει κάποιος,εγώ περπατάω στα Εξάρχεια τακτικά τα τελευταία έτη,δίχως αυτό να σημαίνει ότι αν δεν συνέτρεχε λόγος ότι θα πήγαινα.Ασχήμια υπάρχει διάχυτη σε όλη την Αθήνα που πηγάζει από αυτούς που έφτιαξαν αυτήν την πόλη από το '49 και μετά.Εξάλλου,όσο υποκειμενικός και αν είναι κάποιος διακρίνει το μίσος,την κακία και τη μισανθρωπία στο λόγο πολλών εδώ δηλωμένων και μη.Καλό ψήφο στο καλύτερο βιογραφικό της χώρας λοιπόν,ελπίζω να σε ικανοποιήσει σε όλα όσα ζητάς σαν καλή νεοδημοκράτισα.Δεν με αφορά όμως και καλό σου βράδυ.

Παντού τα λέω αγαπητέ αλλά μου κάνει εντύπωση που όταν τα λέω σε ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ συριζαίους ακούω ένα λαλαλαλλα δεν άκουσα! Γιατί είναι και άλλοι, ειδικά οι μη αγέννητοι, που δεν μπορούν να αρνηθούν την πραγματικότητα. Έχεις υπόψη σου ότι επί ΣΥΡΙΖΑ έγινε οργανισμός για την ανάπλαση του Κέντρου που ήδη έχει αποτέλεσμα, καθώς άνθρωποι σαν και σένα και εμένα ξαναανακλύπτουν το Κέντρο ή έχεις μείνει ότι υπάρχει γραμμή κόμματος που καλύπτει τη χειροτέρευση, τη μιζέρια και την ασχήμια; Και στο μεταξύ ήδη η Αθήνα θεωρείται από τις χειρότερες πόλεις που υπάρχουν στην Ευρώπη και αυτό έγινε με το τέλος των μνημονίων! Και αυτά που γράφονται για την Αθήνα ξεκίνησαν να γράφονται όντως επί μνημονίων. Τώρα αν εσένα δεν σε πειράζει που τα πράγματα γίνονται χειρότερα, τι να πω.

Σε όλους τα λέω και σε όλων των κομμάτων τις συγκεντρώσεις έχω πάει, καθώς δεν περιμένω ότι είναι δουλειά κάποιου άλλου σε μια άλλη ζωή να ασχοληθεί με τη δουλειά του νομίζω! Που είναι να ζουν οι άνθρωποι καλύτερα και όχι χειρότερα! Έχει καταντήσει γραφικό να το ζητάει κάποιος αυτό;

Πράγματι υπήρξε μια καλή εξέλιξη για μέρος του κέντρου έως και μέρος της Ομόνοιας εντός του 18 και αυτό δεν έγινε απο ανθρώπους που δεν έβλεπαν κανένα πρόβλημα! Μερικοί άνθρωποι απλά έκαναν τη δουλειά τους, αλλά δεν το ζητήσαν όλοι αυτό. Δεν πειράζει, αν υπάρξει βελτίωση, θα είναι για όλους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Δεκ 2018, 07:17

Μπίστης έγραψε:
20 Δεκ 2018, 21:18
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 08:46
Παίδες με Κυριάκο αυτά πάπαλα. Θα βάλουν και στις τσέπες ξύλο οι παρακρατικοί του σύριζα.
:bravo::smt038:lol:
μόλις έρθει ο κούλης θα τους δείρει και τα Εξάρχεια θα γεμίσουν πάλι γλειφιτζούρια και μπαλόνια, σαν παλιά που ήταν η πιο καλόφημη και όμορφη περιοχή της Αθήνας.

Πάντως υπάρχει μία σύνδεση παπάγου-εξαρχείων στις παλιές ιδιοκτησίες, απλά το λέω για την κουβέντα. Πολλοί δικηγόροι ιδιοκτήτες επίσης.

επίσης δεν ξέρω αν φταίεει που κάνει κάποιος την δουλεία του που λέει η Αθηνά, οι τράπεζες έχουν ανοίξει για επενδύσεις στο κέντρο στον τουρισμό, ο οποίος κάνει ρεκόρ συνεχόμενα, στην Αθήνα είμαστε 7 φορές πάνω απο το 13. Ίσως η κρίση δημιούργησε διαφήμιση, αρνητική κλπ δεν έχει σημασία, ίσως βοήθησε και η τουρκία που έγινε επικίνδυνη, αλλά η Αθήνα έχει μοναδική ευκαιρία νομίζω, ή μπορεί απλά να σκάσουμε πάλι σε λίγα χρόνια.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 22 Δεκ 2018, 09:25

Athina__P έγραψε:
22 Δεκ 2018, 06:58
-71 έγραψε:
21 Δεκ 2018, 21:35
Athina__P έγραψε:
21 Δεκ 2018, 20:02
Άβατο είναι η Σοφοκλέους χαμηλά αναλόγως την ώρα και τη μέρα για τον οποιονδήποτε έχει γεννηθεί εδώ, οποιουδήποτε φύλου και ηλικίας, Άβατο για γυναίκες επίσης τα Εξάρχεια συγκεκριμένες ώρες, εδώ μέρα μεσημέρι και ήταν σπάνιο θέαμα. Αλλά δεν μοιάζει να σε απασχολεί ΑΚΟΜΑ. Δεν πιστεύω ότι κάποιο κόμμα θα με σώσει, μπορεί να το καταλάβεις και εσύ, ότι δεν γεννιέται και πεθαίνει κάποιος ενταγμένος κάπου, εδώ και λίγα χρόνια αν δεις τι έβγαλε η κάλπη, μπορεί να εκπλαγείς. Και ναι, ήμουν απο την γενιά που δεν είχε καμια κάψα να ασχοληθεί με το ένα ή το άλλο κόμμα γιατί κανείς δεν την έθετε ψευτοδιλήμματα ότι ΠΡΕΠΕΙ να υποστηρίξει το ένα ή το άλλο και ακόμα έτσι είμαι. Αυτό που με ενοχλει είναι ότι είχα γνωστούς που λέγανε σήκω από τον καναπέ και εδώ και χρόνια έχουν πιάσει καναπέ και δεν ξέρουν δήθεν κανέναν και κανένα κόμμα, γενικά σταμάτησαν να τους απασχολούν τα κοινά, αλλά έχουν αλλάξει γειτονιές γιατί δεν αντέχανε την παρακμή! Ή ζουν πολύ προσεκτικά για να πληρώσουν το ιδιωτικό σχολείο. Αλλά δεν είναι κανενός δουλειά να ασχοληθεί με την παρακμή!

Αν και ΚΑΤΙ έγινε σε συγκεκριμένες περιοχές και ότι ο κόσμος ξαναανακάλυψε ΜΕΡΟΣ της Αθήνας κάτι λέει και αυτό. Ωστόσο η αφασία καλά κρατάει για τις καταραμένες γειτονιές.

Εδώ και οι ίδιοι οι βουλευτές δεν πηγαίνουν από δω και από κει! Πρέπει να είσαι μωράκι! Αυτό που με ενοχλεί και το λέω, είναι αυτή η αφασία. Αυτή που λέει δεν είναι τόσο χάλια ΑΚΟΜΑ! Τέλος πάντων, το αρχικό ποστ αφορούσε τις δηλώσεις ότι μπορούσε να είναι και χειρότερα φέτος το Δεκέμβριο, αλλά λόγω που είχαμε αυτή την κυβέρνηση είναι τύπου καλά και ορισμένοι κάτοικοι έβγαλαν μια ανακοίνωση ότι έχουν άλλη άποψη.

Τελικά, όπως συμβαίνει συχνά με το δημόσιο χώρο, άνθρωποι βλέπουν το ίδιο πράγμα και αν τους ακούσεις να μιλάνε είναι λες και βλέπουν κάτι διαφορετικό ο καθένας, κάτι που μεταφράζει στο μυαλό του.
Προφανώς και ήμουν σωστός ότι έχω να κάνω με μητσοτακικό ψηφοφόρο,αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και όχι δικό μου όμως.Δεν είναι ανάγκη να τα λες πλαγίως και να περνάς μητσοτακικές θέσεις για την κοινωνία γενικώς,τα έχουμε ξαναδεί εδώ και με διάφορους φλώρους με φράγκα που και καλά δεν είναι έτσι αλλά αλλιώς και σουξου μουξου.Επαναλαμβάνω τα παράπονά σου στην τοπική της νδ και στην κάλπη να στηρίξεις κυριάκο μητσοτάκη για να καθαρίσει την πόλη από όλα όσα σε ενοχλούν.Έχει εδώ νέους και γέρους ομοϊδετάτες σου και άτομα που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με σένα για την πόλη των αθηνών,το πως θα πάτε ιδιωτικό σχολείο,λονδίνο,παρίσι και όλα τα συναφή.Μια χαρά είναι και αυτοί και εσύ,απλά εμένα μου είστε αδιάφοροι.Επαναλαμβάνω και το κλείνω εδώ,άβατον σημαίνει τόπος που δε μπορεί να περπατήσει κάποιος,εγώ περπατάω στα Εξάρχεια τακτικά τα τελευταία έτη,δίχως αυτό να σημαίνει ότι αν δεν συνέτρεχε λόγος ότι θα πήγαινα.Ασχήμια υπάρχει διάχυτη σε όλη την Αθήνα που πηγάζει από αυτούς που έφτιαξαν αυτήν την πόλη από το '49 και μετά.Εξάλλου,όσο υποκειμενικός και αν είναι κάποιος διακρίνει το μίσος,την κακία και τη μισανθρωπία στο λόγο πολλών εδώ δηλωμένων και μη.Καλό ψήφο στο καλύτερο βιογραφικό της χώρας λοιπόν,ελπίζω να σε ικανοποιήσει σε όλα όσα ζητάς σαν καλή νεοδημοκράτισα.Δεν με αφορά όμως και καλό σου βράδυ.

Παντού τα λέω αγαπητέ αλλά μου κάνει εντύπωση που όταν τα λέω σε ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ συριζαίους ακούω ένα λαλαλαλλα δεν άκουσα! Γιατί είναι και άλλοι, ειδικά οι μη αγέννητοι, που δεν μπορούν να αρνηθούν την πραγματικότητα. Έχεις υπόψη σου ότι επί ΣΥΡΙΖΑ έγινε οργανισμός για την ανάπλαση του Κέντρου που ήδη έχει αποτέλεσμα, καθώς άνθρωποι σαν και σένα και εμένα ξαναανακλύπτουν το Κέντρο ή έχεις μείνει ότι υπάρχει γραμμή κόμματος που καλύπτει τη χειροτέρευση, τη μιζέρια και την ασχήμια; Και στο μεταξύ ήδη η Αθήνα θεωρείται από τις χειρότερες πόλεις που υπάρχουν στην Ευρώπη και αυτό έγινε με το τέλος των μνημονίων! Και αυτά που γράφονται για την Αθήνα ξεκίνησαν να γράφονται όντως επί μνημονίων. Τώρα αν εσένα δεν σε πειράζει που τα πράγματα γίνονται χειρότερα, τι να πω.

Σε όλους τα λέω και σε όλων των κομμάτων τις συγκεντρώσεις έχω πάει, καθώς δεν περιμένω ότι είναι δουλειά κάποιου άλλου σε μια άλλη ζωή να ασχοληθεί με τη δουλειά του νομίζω! Που είναι να ζουν οι άνθρωποι καλύτερα και όχι χειρότερα! Έχει καταντήσει γραφικό να το ζητάει κάποιος αυτό;

Πράγματι υπήρξε μια καλή εξέλιξη για μέρος του κέντρου έως και μέρος της Ομόνοιας εντός του 18 και αυτό δεν έγινε απο ανθρώπους που δεν έβλεπαν κανένα πρόβλημα! Μερικοί άνθρωποι απλά έκαναν τη δουλειά τους, αλλά δεν το ζητήσαν όλοι αυτό. Δεν πειράζει, αν υπάρξει βελτίωση, θα είναι για όλους.
Ότι θέλεις κάνεις,ότι θέλεις λες,όπου θες τα λες.Εμένα προσωπικά με ενοχλεί το και καλά ουδετερίστικο υφάκι (δε μιλάω για σένα προσωπικά) που περνάει μητσοτακική προπαγάνδα συγκεκαλυμένη με το μανδύα του και καλά ανεξάρτητου.Η πόλη των Αθηνών αγαπητή αθηνά,είναι μια πόλη έκτρωμα που τη μεγαλύτερη ευθύνη για τη δομή της και το σημερινό της χάλι την έχει η κάστα των ανθρώπων που ανέλαβε τις τύχες τις χώρας μετά τις ταραχές που πέρασε η χώρα το '49.Στις κοντινές δεκαετίες που ακολούθησαν,καταστράφηκε η πόλη ολοκληρωτικά και έγινε αυτή η τεράστια χαβούζα που συγκεντρώνει άτομα με εντελώς ξένη ψυχοσύνθεση που παραπέμπει σε επαρχία ταγματαλήτικη και όχι σε πρωτεύουσα ευρωπαϊκή,έστω και νοτιοανατολικού τύπου.Δε φταίω εγώ λοιπόν ούτε η αριστερά στο σύνολό της για το ότι η ζωή έχει γίνει ανυπόφορη.Δεν ήταν η αριστερά στα πράγματα όταν κτίστηκε αυτό το άσχημο γκρίζο γύρω μας και αποτελεί αποθήκη ανθρώπων.Τα ναρκωτικά και οι χρήστες είτε το πιστεύεις είτε όχι,δεν υπήρχαν στη χώρα πριν η Ελλάδα δυτικοποιηθεί (έστω και επιφανειακά) με την είσοδο στην εε που οι νέοι και οι νέες αποκτήσανε ξένα ήθη και συμπεριφορές από το πως διασκεδάζουν μέχρι το πως θα ξεφεύγουν από τα προβλήματα της καθημερινότητας.Ως προς τους μετανάστες ήταν άλλη η κυβέρνηση που έφερε τους αλβανούς και ρήμαξε το ελληνικό μεροκάματο γεννώντας στις ψυχές των φτωχών που ζούσαν από τα χεράκια τους τον εθνορατσισμό.Σε μια πόλη της έκτασης των Αθηνών πλέον ελάχιστα μπορούν να γίνουν και συμβολικά,κανένας δήμαρχος όσο εργατικός,καλοπροαίρετος και αδιάφθορος να είναι δε μπορεί να κάνει πολλά.Αλλά και πάλι εξακολουθώ να πιστεύω ότι η σχέση σου με το ιστορικό κέντρο είναι επιφανειακή,μιας και φαίνεται να ζεις σε συνοικίες που δίνουν ακόμα υψηλότερα ποσοστά στο καλύτερο βιογραφικό της χώρας.Αυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος -71 την 22 Δεκ 2018, 09:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Δεκ 2018, 09:31

νομίζω τα Εξάρχεια κατέρρευσαν όταν έπεσε η στουρνάρη. Ήταν μονόδρομος όμως, στα καλά τους πετούσαν, όπως περίπου ο τουρισμός στο κέντρο τώρα, μπορούσαν να γίνουν κάτι φοβερό, που δεν μπορώ να το σκεφτώ γιατί δεν έγινε, ή απλά να σβήσουν, δεν είχαν άλλη επιλογή νομίζω, ήρθε το ιντερνετ, τα φόρουμ για την γνώση και οι αγορές από έξω.

-71
Δημοσιεύσεις: 1251
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2018, 21:53

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από -71 » 22 Δεκ 2018, 09:49

enaon έγραψε:
22 Δεκ 2018, 09:31
νομίζω τα Εξάρχεια κατέρρευσαν όταν έπεσε η στουρνάρη. Ήταν μονόδρομος όμως, στα καλά τους πετούσαν, όπως περίπου ο τουρισμός στο κέντρο τώρα, μπορούσαν να γίνουν κάτι φοβερό, που δεν μπορώ να το σκεφτώ γιατί δεν έγινε, ή απλά να σβήσουν, δεν είχαν άλλη επιλογή νομίζω, ήρθε το ιντερνετ, τα φόρουμ για την γνώση και οι αγορές από έξω.
Η στουρνάρη είναι το κέντρο πληροφορικής της πρωτεύουσας έστω και παρηκμασμένο,ακόμα και σήμερα.Σωστά το λες όμως,παρήκμασε κυρίως λόγω του ότι ο κόσμος μπορούσε να αγοράσει αλλού φτηνότερα τα ίδια πράγματα.Επίσης έγινε μετατόπιση αντίστοιχων καταστημάτων σε όλη την αθήνα που γίνονται γνωστή μέσω σκρουτζ και πάει λέγοντας.Υπάρχει και ο παγκόσμιος ανταγωνισμός που είχε θετική επίδραση,καθώς όπως και η πληθώρα των ελλήνων εμπόρων μέχρι και πρόσφατα και αρκετοί ακόμα και τώρα,πωλούν σε υπερτιμολογημένες τιμές.Υπάρχει πολύς κόσμος ανενημέρωτος που τα ακουμπάει σε μικρούς έως μεγάλους κερδοσκόπους με αλυσίδες.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Δεκ 2018, 09:57

σήμερα δεν είναι κέντρο πληροφορικής νομίζω, είναι νεκροταφείο τεχνολογίας.

υπήρξε μία εποχή γύρω στο 2000 που αν οργανωνόντουσαν και το έβλεπαν δυναμικά, δεν λέω οτι θα γινόντουσαν σιλικον βάλεϊ, αλλά είχαν ελπίδες για κάτι σπουδαίο ίσως. Όταν κοντά στο 2003 έγινε σαφές οτι ειναι πωλητές και μόνο, ακόμα και πριν πέσουν, το παιχνίδι είχε χαθεί νομίζω.

κεντρικό και ιστορικό κατάστημα είναι ο εγκέφαλος, αυτό τα λέει όλα νομίζω.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Δεκ 2018, 20:16

Βλέπω έκανες έντιτ αυτά που έγραφες για το Λονδίνο, γιατί συνειδητοποίησες ίσως ότι είναι πιο ακριβό να πας Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητο, εδώ και χρόνια.

Κοίτα, τα τελευταία κανα δυο χρόνια η Αθήνα έχει φτιάξει μαγαζιά που δεν έχουν ξαναγίνει, ο κόσμος επι τέλους δείχνει να απολαμβάνει την πόλη σε κάπως μεγάλους αριθμούς, για την ακρίβεια, πρόσφατα είδα κόσμο σε πλήθος που δεν είχα δει ποτέ. Αυτό για να συνέλθει πήρε 10 χρόνια! 10 χρόνια αυτό που προ κρίσης χρέους κάποιοι άκριτα άρχισαν να καταστρέφουν. 10 χρόνια και από τα δικά σου καλά χρόνια που δεν θα ξανάρθουν. Θα δώσεις στον καθένα το άλλοθι να το ξαναχαλάσουν όμως; Αυτό με χαλάει. Όσο για το κομματικό που λες, απλά νοιάζομαι για το θέμα πού ζω, δεν είμαι γκουρού να κάνω ότι ζω κάπου αλλού, άλλοι είναι γκουρού και συγκεκριμένα κόμματα δεν έχουν δείξει ότι νοιάζονται, όπως επιβεβαιώνεις και επιβεβαιώνεται συχνά.

Κάποια στιγμή είχα κάτσει και έπιασα κουβέντα σε μια κυρία σε προεκλογικό σταντ του ΣΥΡΙΖΑ, δεν φαινόταν πολύ καλά, εδώ κοντά μένετε της λέω (Κέντρο), ναι μου λέει, ζείτε με χάπια ή χωρίς; Η σιωπή της προς απάντησή μου... Ζούσε σε ένα περιβάλλον που δεν προάγει την ψυχική υγεία, πώς να το κάνουμε. Εσύ τώρα βλέπεις το γκρίζο από τις πολυκατοικίες και μόνο αυτό. Τίποτα άλλο; Άλλοι άφησαν το Κέντρο και δεν το βλέπουν ούτε ζωγραφιστό, ο Μερκ που κατά τα άλλα δεν κρύβει τι υποστηρίζει το είπε. Είναι ένας τρόπος να την παλέψεις και αυτός.

Κάποτε έγραφα ότι ο Πειραιάς ήταν χωματερή, κάποιος πετάχτηκε γιατί λέει ήταν δεξιός ο Δήμαρχος, ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, δεν σας νοιάζει πού ζείτε, αρκεί να είναι από τα οπαδηλίκια σας κάποιος πάνω και να μην κάνει τη δουλειά του;

Δεν με νοιάζει ποιος είναι πάνω, πώς να το πω αλλιώς, δεν περιμένω την άλλη ζωή! Αλλά πες ο καθένας έχει τα κριτήριά του για το τι θεωρεί ικανοποιητική δουλειά σε διάφορους τομείς και για εμένα είναι σημαντικός αυτός.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23233
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: κατοικοι εξαρχειων ειμαστε φυλακισμενοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Δεκ 2018, 10:28

-71 έγραψε:
20 Δεκ 2018, 19:44
Μόλις τώρα γύρισα από την περιοχή των Εξαρχείων,όχι για ψυχαγωγικούς αλλά για βιοποριστικούς λόγους.Δεν με ενόχλησε κανείς για άλλη μια φορά.
:003::oops::sal7:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Κοινωνικά θέματα”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών